I m VAN HIT DRAAIBOEK- Z3 De vergeten medeminnaar film van John Korporaal Interessante concertserie van Leidse Kunstkring NIEUWE tEIDSE COURANT ZATERDAG S OKTOBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59. 8 uur: opening tentoonstelling tekenin gen en schilderijen van Jan Juffermans. Hervormd jeugdgebouw In den Mo- riaen, Hoogl. Kerkgrachthoek Moriaan- steeg. 7.30 uur: openingsrevue zaterdag avondsociëteit, installatie van het nieuwe bestuur. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: plancommissie Geref. jeugdwerk, film avond, amateurfilms van Herman Klei- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Quadrille" Den Haag: Gebouw K. en W. ,8 uur. Ned. Opera met ..Rigoletto" van Verdi Den Haag: Diligentia, 8 uur: Albert Vogel, „Van en over Couperus". Maandag Schouwburg, 8 uur: eerste abonne- ments-voorstelling De Haagsche Come die met Quadrille van Noel Coward. Gymlokaal Kaasmarkt 1, 8 uur: af scheid P. J. Datema en installatie J.C. Rollema als hoofd van school Storm Buysingstraat (Geref. Schoolvereniging) Rapenburg 47, 3 en 8.30 uur: modeshow najaars- en wintercollectie Jean Pierre. Den Haag: Kon. Schouwburg. 3.15 uur: Nieuw R'dams Toneel met „Ratel van een simpel man" (beslqten i stelling) Den Haag: Diligentia, 8 uur: vid Soyer (cello) en Anton Kuerti (piano). Dinsdag Leiden en Oegstgeest: grote B.B.-oefe- Zaal Petrakerk (Surinamestraat), 8 i nur: afdeling Noord Christen-Vrouwen- j bond, de heer De Jong (Amersfoort) over „Het geesteszwakke kind" (met filmvertoning)). Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: I afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, modeshow, m.m.v. fa. Van Essen, Mes- schers modehuis, J. P. van der Blom i' fa. Antilope. Stadhuis, 7-8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Schouwburg, 8 uur: eerste abonne- ments-voorstelling De Haagsche Comedie met Quadrille. Rapenburg 47, 3 en 8.30 uur: mode show najaars- cn \yintercollectie Jean Pierre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 mlt: Nieuw R'dams Toneel met „De pa rachutisten". Den Haag: Gebouw K. en W., 7 uur: Ned. Opera met „Die Walküre". Voorburg: Vaste-Burchtkerk, 8 uur: Chr. Oratoriumver. Laudate Domi- num en Residentie-kamerorkest met „Die Schöpfung". bed. Stadsgehoorzaal: jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Van der Heijden (BredStraat 85), 8 uur: Ned. Verbond van Middenstands verenigingen. voorlichtingsavond over het middenstandsbeleid (Plan U.) Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „De physici". Den Haag: Gebouw K. en W., 8J5 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Jeannette van Dijck (sopraan). Den Haag: Goede Vrijdagkerk (Bezuidenhoutseweg 361), 8.15 uur: or gelconcert Nico van der Hooven. Donderdag Rest. Van der Heijden. 8 uur: grafi sche filmavond. G. H. Bührmann's pa piergroothandel N.V. Stadsgehoorzaal: jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Diligentia, 8 uur: David 'Montagu (piano). hoek Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academiegebouw, 's middags: ambts aanvaarding prof. mr. H. Schadee (ver gelijkend zeerecht). Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac Beth" (besloten voorstelling). Den Ha a g: Houtrusthal (Houtrust- weg), 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v. Ar thur Rubinstein (piano). Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering jeugdorkest De Burcht Geref. jeugdhuis Breestraat, 7.45 uur: vertrek naar een verkeerslokaal, R.E.S. Voerman over veilig verkeer. Hervormd jeugdgebouw In den Mo- riaen, 7.30 uur: sociëteitsavond, verto ning van Russische speelfilm „De ballade van een soldaat". Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met bus 41 voor paddestoelen excursie naar de Pan van Persijn te Kat wijk aan den Rijn. Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat. 3—5 en 810.30 uur: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v Arthur Rubin stein (piano). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, telefoon 21060. De dienst van de apotheek R. van Breest Smallenburg yoals elk jaar organiseert de Leid sche Kunstkring ,Voor Allen" ook dit seizoen een serie van vijf kamer concerten. Traditiegetrouw heeft het bestuur van de Kunstkring alles in het werk gesteld om de leden een aantal uitgelezen solisten te presen- Het bestuur is in deze opzet vol ledig geslaagd en zelfs mag worden gesteld, dat met deze nieuwe reeks concerten een hoogtepunt zal worden bereikt. Naast de gevarieerdheid de uilvoeringen achtereenvolgens treden op een pianisteen kwartet, een duo viool en piano, een zangeres en een pianist valt op dat de uit voerenden zonder uitzondering kun stenaars van grote vermaardheid De reeks zal op 18 oktober worden geopend met een optreden van de be faamde Poolse pianist Stefan Aksenase, Chopin-vertolker bij uitstek. Stefan Aksenase werd in 1896 in Lemburg ge boren en studeerde o.a. bij de beroem de pianist-pedagoog Emil von Sauer te Wenen. Hij gaf in vele landen concer ten Ook ondernam hij grote concert- :izen naar landen buiten Europa. Ieder lar speelt'bij in ons land enige tien- illen malen Op 12 november zal het LOEWEN- GUTH-KWARTET concerteren. Dit werd 1929 opgericht dpor Alfred Loewen- guth. De leden van het kwartet zijn: Alfred Loewenguth, violist; Jacques Gotkowsky, tweede violist; Roger Ro che, altviolist; Roger Loewenguth cel list. Het Kwartet maakt ieder jaar be langrijke tournee's. ook buiten Europa. Het repertoire bevat alle strijkkwartet van Beethoven, voorts de belang rijke kwarteten van Mozart, Haydn en Schubert, drie van Brams. drie van Schumann en verder Fauré. Debussy, Ravel, Franck. Roussel en Bartók, Stra- winsky. Honegger. Florent Schmitt, Da- Milhaud Jean Francais, Delannoy, J. Ibert en Bondon. Op het derde concert dat op 9 januari 1964 wordt gegeVen, zal het bekende Herman Krebbers viool en Daniël- Ic Dcchcnne piano zijn te beluisteren. Vormen deze twtee namen in binnen- en buitenland voor de „fijnproevers" op het gebied van de kamermuziek een be grip. in Leiden hebben zij voor hun subliem samenspel al zoveel naam ge maakt. dat verdere introductie oyer- Aafje Heynis, onze gevierde altzan geres, hoopt op 6 februari het vierde concert voor haar rekening te nemen, daarbij aan de piano begeleid door Fe lix de Nobel. Aafje Heynis werd onder- anderen opgeleid door mevrouw Noorde- te Leiderdorp wordt ook waargenomen door de apotheek Tot Hulp der Mens heid! Op 3 oktober zijn van 8 tot 18 uui de apotheken Tot Hulp der Mensheid en Van Breest Smallenburg voor spoed eisende gevallen geopend. Films Casino (230. 7 en 915 uur): Arena der verschrikkingen (18 jaar); donderdag: Lola (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vergeten medeminnaar (18 jaar). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Samson tegen Hercules (14 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Mars door de hel (14 jaar); woensdag en donder dag: High Society Studio (2.30, 7 'en 9.15 uur): De on weerstaanbare lady (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De deugd de ondeugd (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 apotheek Van Breest Smallenburg te L ei d e r do rp. tentoonstellingen Boerhaavezalen, werk van Freek van Leeuwen (t/m 3 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken kamperen (tot 6 oktober). .eeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van t tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en )n 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio ieek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens- ig en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd in 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Lakenhal, tentoonstelling tekeningen an Joseph Teixeira de Mattos (lot 11 Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober). In januari hoopt Herman Kreb bers voor de Leidse Kunstkring Voor Allen te spelen. Met Da- niëlle Dechenne piano. wier-Reddingius en Laurens Bogtman. In 1948 behaalde zij het staatsdiploma voor zang en van dat moment af heeft haar carrière een grote vlucht geno men; binnen enkele jaren werd zij in Nederland tot de grootste oratorium zangeressen gerekend en ook op het ge bied van de liedkunst oogstte zij spoe dig algemene bewondering. Het duurde niet lang, of ook in het buitenland werd de aandacht op deze zangeres gevestigd; concerten en liede- renavond in België, Frankrijk, Duits land,en Engeland en een tournee door India en Indonesië om slechts enige voorbeelden te noemeft brachten haar ook van de zijde van de pers en publiek in ander landen de erkenning van haar grote kwaliteiten. Ten slotte kan men op 2 maart Hans Henkemans beluisteren. Hij werd in 1913 te Den Haag geboren en kreeg zijn I muzikale opleiding bij Van den Sigten- horst Meyer en Willem Pijper. Men be schouwt Henkemans als gezaghebbend vertolker van de muziek van Mozart en Debussy. Van Mozart speelt hij alle (23) pianoconcerten en van Debussy heeft hij reeds tientallen jaren het complete- oeuvre op zijn repertoire „Prediker" voor Jeugdzorg Het clubhuis van de stichting Her vormde Jeugdzorg aan de Oude Vest (St Elisabethshof) is gesloten; het vol deed niet meer aan de eisen. De stich ting heeft nu onderdak gevonden in het gebouw Prediker aan de Janvossen steeg. Dit zou eerst wijkgebouw wor den van de Herv. wijkgemeente Molen wijk, maar dat is, zoals wij aleens heb ben gemeld, niet doorgegaan. Op 12 ok tober zal Jeugdzorg het gebouw in ge- Dienst Bevrijdingskerk In de dienst van de Hervormde Ge meente die morgenochtend om half 11 in de Bevrijdingskerk wordt gehouden, gaat niet ds. J. M. D. van den Berg voor maar ds. H. G. Groenewoud van Amers- Remonstrantse Gemeente Voor de Remonstrantse Gemeente in Leiden gaat zondagmorgen om half elf voor ds. Bierman uit Breda. Filins in Volkenkunde Zondagmiddag om drie uur worden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat la, films vertoond over no maden in Australië. Noord-Afrika en Noord-Canada. -TUSSEN DE BLADZIJDEN Th. J. van der HEIJDEN lid van de NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 Mars door de hel REX Ht oorlogsthema is in de loop der jaren uit en te .na verfilmd. Hierbij is al zoveel gepresteerd, dat het bijkans onmogelijk is geworden nog film op dit thema te maken, die enige waarde heeft. Mars door de hel behoort tot de stralende voorbeelden van deze grauwe van middelmatigheid, hoewel de verdienste van deze film is dat de hoofdrolspelers volkomen onbkende acteurs zijn, die zich met grote geest drift dwars door mijnenvelden wagen of zich laten bestoken door spervuur in moordlustige Italiaanse partisanen. Ook hier is weer de beoordeling van kracht, veel geknal, maar zeer weinig (Traditionele oorlogsfilm) De onweerstaanbare lady STUDIO Het vrolijke verhaal rondom de onhandige Schotse gemeen te-ambtenaar Murdoch, de lieve doch ter Claire van de rijke Chingford en onweerstaanbare dame: een oude Bentley. Dat is de kleurige film die ;en week in Studio is te zien. De rolprent heeft als enige pretentie het brengen van zomaar wat plezier ge kruid met de' befaamde Engelse hu- Amusant). T IDO. Hoewel wij nog niet kunnen •*- - spreken van 'n Nederlandse film industrie in de volle zin van 't woord toch is er sprake van een langzaam op gang komen daarvan. Films als „Het mes", „Rififi", „Als twee drup pels water" en de „Overval" liggen ons nog vers in het geheugen en ook voor het komende seizoen zijn ons enkele Nederlandse produkten in uitzicht gesteld, waarvan we noe men Bert Haanstra's „Alleman". In tussen is ook reeds verschenen de grote documentaire „Wederzijds", over de gebeurtenissen tijdens de gering van koningin Wilhelmina. Deze week heeft de Nederlandse Filmproduktie Mij te Rotterdam nieuwe speelfilm uitgebracht nl. „De vergeten medeminnaar" naar de gelijk matige roman van Rico Bulthuis. John Korporaal, die met Piet Ruyvenkamp irio samenstelde, voerde ook de regie. Het ligt voor de hand, dat elke nieuwe Nederlandse film, de niet onderdrukken neiging krijgt vergelij kingen te trekken met voorgaande pro- dukties, allicht met de hoop op steeds betere films. Dat wordt niet irigegeven door snobisme alleen t.a.v. het buiten land, dat ons, wat mogelijkheden op filmgebied betreft ten enen male vei vooruit is. neen, in onze kritische instel ling culmineert het uitzicht op een eigen filmkunst die recht heeft op erkenning op de wereldmarkt. Op de vraag of „De vergeten lar" een hoopvol bewijs levert, dat dit tot de mogelijkheden behoort, kun- niet zonder meer bevestigend antwoorden. Een prestatie Wat zeker een hoge waardering dient, is de prestatie van de hoofd figuur in deze film, Henk van Ulsen, elIs de man die zijn geheugen heeft verloren. Wanneer men bedenkt dat hij, praktisch onafgebroken, ruim anderhalf het beeld is en blijvend weet te boeien, mag men toch wel a dat zijn spel indringend en overtuigend is. Misschien juist daardoor vallen de spelkwaliteiten van de verdere mede werkenden soms bitter tegen. Of faalt hier de regie?, want namen als Pim Dikkers, Hetty Verhoogt, Peter Aryans, Dore Smit, Sacco van der Made, The- rèse Steinmetz, Johan Fiolet etc. zijn toch spelers met een uitstkende N.V SLAVENBURG'S BANK toneelreputatie. Dat Korporaal hun te toneelmatige handelingen geen leven ge noeg heeft kunnen inblazen, en genoegen heeft genomen met een soms dor dia logen-zeggen, is toch wel een tekort, dat de film in haar geheel schade doet. De film stelt nu eenmaal haar eigen Het criterium Het criterium van deze film is verbeelding van de gespletenheid, die principe in vele levens bestaat. Henk t Ulsen is als Dries, de beminne lijke en ontwikkelde jongen, zoals duizenden langs de weg gaan, doch die op eenmaal met moordgedachten de straat op gaat, als een vriend hem zijn verloofde ontrooft. Hij wil daarom T) OM ANTIEK en zakelijkheid *■*- hebben elkaar de hand ge geven im de rozenkasseh van kwe ker Gerrit de Ruiter (71) en[zijn zoons Gijs (37) en Leen (33)\aan de Voorweg te Hazerswoude:\De romantiek vond ik onder meer terug in de geurige en koninklijke bloemen zelf en in hun namen: Aria. Matndrina, Carla, Valeta De zakelijkheid wordt onder meer vertegenwoordigd door felkleu- rige strookjes papier, waarop in duidelijke letters die namen óók voorkomen. Maar er staat nog meer op: „Ingeschreven in het Centraal Rassenregister ten name van G. de Ruiter, Hazerswoude. Holland. Het vermeerderen en kweken van di't rozenras is zon der schriftelijke licentie ten strengste verboden en zal gerech telijk worden vervólgd". Dergelijke strookjes papier zijn om tienduizenden rozenstruikjes bij andere kwekers in ons land geplakt en die kwekers moeten de heren De Ruiter ervoor betalen omdat dezen de betrokken soor ten hebben „uitgevonden"zoals globetrotter Gijs dat noemt. Het bedrijf aan de Voorweg te Hazers woude is namelijk niet zomaar een kwekerij, waar rozenstruiken worden vermeerderd. Dat gebeurt kan dan weer een stamboom wor- nooit vertoond, in dit internatio- er juist niet. De heren De Ruiter den uitgebreid, de vakboeken nale milieu, waar dit keer zeven kruisen en selecteren alleen. Een worden bijgewerkt en zoon Gijs landen waren vertegenwoordigd: bezigheid, die tienduizenden gul- gaat in binnen- en buitenland de de eerste drie prijzen naar het- dens per jaar vergt met als eind- nieuweling introduceren. zelfde land en dezelfde kweker! doel jaarlijks één, twee of als het Soms wordt zo'n introductie Rut'1 LeiiU>erik heet de bekroon- met stambomen V' grote hoop meelopen en alleen zomaar wat rozen telen. Dat krui sen en selecteren ging ik in 1941 voor de aardigheid doen en in 1947 konden we onze eerste eigen roos lanceren, die we, pedant ge noeg, „De Ruiters' Herald" noem den. Het is gelukkig inderdaad een heraut geworden, die nog vele volgelingen heeft gekregen". lijf AAR een rozenkweker moet letterlijk en figuurlijk vroeg opstaan om tot zulke nieuwe variëteiten te komen, hoorde ik. Want slechts enkele weken per jaar kan met de hand het stuif meel worden overgebracht en dat moet heel vroeg in de ochtend ge beuren. Ze hebben me nog veel meer verteld, de heren De Ruiter. Ger rit de Ruiter jr., die in Engeland een eigen rozenkwekerij heeft en zich daarom George is gaan noe men, was juist met zijn Engelse vrouw en kinderen voor een paar weken vakantie op het ouderlijk nest neergestreken en hij mengde zich ook in het gesprek. Net als zijn andere broers kreeg hij de liefde voor de roos van zijn va der mee, een vader, die zo'n grote kennis heeft op dit gebied, dat ze nog steeds van hem kunnen Omdat zijn zoons er op aan drongen, diepte hij een paar kaarten uit een kast op. Kaarten de roos en met Orange Sensation rend uit het begin van de vorige en Kimono werden de tweede en eeuw. Nauwkeurig worden die derde prijs gewonnen. stambomen bijgehouden, want ro- „U voelt wel", vertrouwde za- zen hebben net als mensen hun kan worden gepresenteerd, is als dit keer. Twee jaar geleden kenman Gijs me toe, „door die hebbelijkheden en hun sterke en stuurden de heren De Ruiter drie Gouden Roos gaan wij volgend zwakke kanten. Die „karakter- de iivter- jaar in Frankrijk duurder verko- eigenschappen" zijn uitgangspunt Orleans pen". En zijn vader zei: ,,'k Ben bij het kruisen en het eindresul- blij, dat ik dit mag meemaken; 51 taat kan alleen een vakman goed leden, nadat deze nieuwe soorten jaar geleden ben ik voor mezelf beoordelen. U en ik kijken naar begonnen maar er gaan vele ja- de roos zelf, maar de heren De Twee mensen, die niet gauw raken uitgepraat over rozen, maar die dan ook in kennis op dit gebied door weinigen in den lande zijn te evenaren. Rechts de vitale Hazerswoudse kweker G. de Ruiter, een expert op het kostbare cn moeilijke gebied van kruisen en selecteren. Daardoor kon hij met zijn zoons (links staat globe trotter Gijs) al verscheidene nieuwe variëteiten ten doop houden. Enkele weken geleden wonnen zij op het grote jaarlijkse interna tionale concours in Orleans (Frankrijk) de grootste prijs, die er te bedenken is: de Gouden Roos. Zij hebben me verteld hoeveel jaren werk daaraan vooraf zijn gegaan. heel mooi is drie nieuwe rozen- vergemakkelijkt doordat met de OORDAT nieuwe roos een prijs wordt ge wonnen en heel zelden is zo'n in- nieuw soort troductie eigenlijk overbodig, zo- er vijf jaar geselecteerd. Uitgangs punt zijn ieder jaar 10.000 zaai- nieuwe variëteiten lingen. De kunde van de heren nationale proeftuin De Ruiter en de brandstapel doen (Frankrijk). Enkele weken ge- de rest. Want een jaar later den er 500 lütgeselecteerd, de in Frankrijk dus twee jaar in cul resterende 9500 struikjes worden tuur waren geweest, mocht de ren voorbij voordat je in dit vak Ruiter kijken verder, verbrand en zo gaat dat door tot- heer Gijs de Ruiter uit handen een naam hebt. Nu ik terugkijk, dat men na vijf jaar (als alles van de burgemeester van Orleans snap ik eigenlijk zelf niet, dat we meezit) eindelijk de wereld kan de eerste prijs (een gouden roos) het ondanks crisisjaren en andere verkondigen: wij hebben een en de tweede en derde prijs in schommelingen hebben uitgehou- nieuwe roos „uitgevonden". Er ontvangst nemen! Zoiets was nog den. Maar ik wilde niet met de De moeilijke weg terug: de be zinning op wie en wat hij wer kelijk is... Henk van Ulsen in „De vergeten medeminnaar". vervaarlijk mes kopen, dat hij in een etalage ontdekt, maar dat hem door de winkelier, die kennelijk een mensenken ner is, wordt geweigerd. Als. hij weer buiten de winkel staat volgt de shock waardoor hij zijn geheugen verliest. Daarop wordt de man met de^zwarte baard idie hij eerst zelf droeg) cn het mes plotseling zijn andere „Ik", zijn bedreiger en achtervolger, de man die hem 's nachts koortsdromen bezorgt, de man die hem voortdurend verwart Eerst als er weer een nieuw contact ontstaat met een medemens in de vorm van een liefde voor de assistente van zijn dokter, ontstaat in hem de drang de weg, of liever zichzelf, terug te vinden. Als hij dan op eenmaal ontdekt, dat hij zelf de man met de baard is. valt plotseling elke bedreiging weg én treedt de genezing in. Om het geheel wat romantisch te houden, trouwt hij ten slotte met de jonge, mooie assis tente, die hem begrijpt en opvangt. Een goed gegeven, dat door Van Ulsen op bewonderenswaardige wijze is gerealiseerd. Zo komt het dan ook, dat men van deze film in haar geheel een goede indruk overhoudt, ondanks de hinderlijke zwakheden die haar onge twijfeld aankleven. De deugd en de ondeugd TRIANON Roger Vadim, dc jonge filmmaker die een tijd lang (ten on rechte overigens) voor één van Frank- rijks meest talentvolle regisseurs is versleten, heeft opnieuw een draak van :n film afgeleverd. Het onbenullige verhaal speelt in de oorlog en gaat over twee zusjes, van de ene de leider van het verzet heeft gekozen (de Deugd) en de ande re het houdt met «en Duitse generaal (de Ondeugd). Dc Deugd wordt gearresteerd en be landt als blank slavin in het s.s. hoofdkwartier, de Ondeugd, die haar niet heeft willen helpen, wordt de mai- esse van één van de hoogst ss..« annen in Berlijn. Wat Vadim met dit onbenullige ver haal, dat eindigt met een nieuwe ont moeting van de zusjes, waarbij omge keerd de Deugd de Ondeugd niet meer accepteert, heeft voor gehad, is niet duidelijk. Dat de s.s.-ers moordenaars wellustelingen waren, is wel bekend de suggererende filmbeelden in de- richting zijn alleen maar walgelijk: Verder heeft deze goedkoop opgezet film, waarin alleen Robert Hossein knap spel levert, niets te zeggen (Onfris) Samson tegen Hercules LUXOR. Samson tegen Hercules, weer zo'n overdreven spektakelstuk, dat geen moment geloofwaardig wordt De avonturen zijn bovendien weinig boeiend in beeld gebracht. Aan dit matte amusement leveren Brad Harris, Alan Steel, Walter Reeves c.a. in ge ijkte trant een bijdrage. De gewcld- scèncs maken de film ongeschikt voor jeugdige kijkers. (Spektakelstuk) Arena der verschrikking CASINO Dc film Arena der ver schrikking, vertelt een vrij onfris ver haal over een arts. die als chirurg on mogelijk geworden circusdirecteur ordt cn als zodanig duistere praktij ken bedrijft. Tegen de tijd dat het einde de celluloidrol in het zicht komt en voldoende staaltjes van 's 'mans verdor venheid den volke zijn getoond, zorgt de regisesur ervoor, dat dc boosdoener op gruwelijke wijze aan zijn eind komt. (Griezelen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3