Nieuwe Lekke Courant Voortbestaan Stichting op het spel Sprong uit auto naar de vrijheid „Regeringsmaatregelen nopen tot nog hogere looneisen Theorie en Vakbeweging houdt voet bij stuk Koninklijke familie legde reeks bezoeken af Twee mannen in hun scheepje overleden Gagarin naar de maan samen met Y alentina Zes jaar voor Jodenjager weerbericht Talcnlae 5 olctoW 1963. 44ste JaarpHlf CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 I) Abonnementsprijzen m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 C J (Van onze sociaal-econc (Van onze sociaal-economische redactie) TN de vuurlinie van het loonfront hebben het N.V.V., de K.A.B. en het J- C.N.V. gistermiddag een nieuwe indrukwekkende bom tot ontploffing gebracht door te verklaren: dat de drie werknemersvakcentrale hun looneisen zullen moeten ver hogen „voor zover uit de aanvaarding van de aangekondigde regerings maatregelen een lastenverzwaring voortvloeit"; dat de vakcentrales „nadrukkelijk niet in staat zijn, centrale verant woordelijkheid te dragen voor een loonpolitiek, die in de praktijk niet te realiseren is". Dit laatste betekent, zo verklaarden de voorzitters van het C.N.V. en de K.A.B. in een toelichting, dat thans het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid op het spel staat. De drie vakcentrales verklaren, in de aangekondigde regeringsmaatiege- dat de regering, ronder de uitkomst tfn onder de loep werden genomen, duur- de nauwelijks twee uren. Na afloop gaven van het overleg tussen werkgevers en werknemers te kennen, reeds bij voorbaat een programma heeft ont wikkeld, dat o.a. een ernstige aan tasting van het reële effect van de loonsverhoging tot gevolg zal heb ben. „De regering doorkruist zo doende de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid. De vakcen trales achten dit in duidelijke te genspraak met hetgeen de minister president in de Tweede Kamer heeft gezegd omtrent de afwachtende hou ding van de regering en de primaire verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voor de loonvorming", aldus de verklaring. de verbondsvoorzitters een persconfe- rentie, waarin de voorzitter van hel C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt en de voorzitter van de K.A.B.. de heer J. A. Middelhuis naar voren brachten, dat het voortbestaan van de Stichting van de Ar beid thans or het spel staat. (Zie vervolg pagina 9.) Geen bijdrage Het N.V.V.. de K.A.B. en het C.N.V. menen, dat het regeringsprogramma geen bijdrage vormt voor de verbetering van het sociale klimaat, die zo noodzakelijk is voor de oplossing van de huidige crisis in de loonpolitiek, temeer niet. omdat de regering haar plannen niet bekend heeft gemaakt in de Troonrede of i Miljoenennota, maar pas nadat de vak beweging haar program van eisen op tafel had gelegd. Een sprekend voorbeeld hiervan noemen de vakcentrales de nu pas aangekondigde huurverhoging. De verbonden menen voorts, dat het regeringsprogramma „duidelijk aansluit by opvattingen, die in werkgeverskrin gen leven". In dit verband noemen zij de huurverhoging en de stimulering overwerk. Naast een terugbrengen v! bestedingen in de consumptieve sfeer kondigde de regering een vermindering van de overheidsinvesteringen aan vakcentrales spreken er hun verbazing over uit, dat het program in het geheel niet rept van een terugdringen van ticuliere investeringen, die volgens hen in zo sterke mate hebben bijgedragen tot de overspanning van de arbeidsmarkt. De drie werknemersvakcentrales z het gistermiddag snel eens geworden. De vergadering van het overlegorgaan, m het staatsbezoek van koningin Juliana, prins Berwhard en prinses Beatrix aan Iran is weer veel van het uithoudingsvermogen van de ko ninklijke familie gevergd. Telkens toegejuicht door een enthousiaste menigte bezochten de gasten van de Sjah en keizerin Farah talrijke be-, zienswaardigheden in de hoofdstad Teheran Gistermorgen begaven de Koningin, de Prins en de Prinses zich naar Shahr Rai, even buiten de Perzische hoofd stad gelegen, waar zij een krans legden op het graf van de vader van de Sjah. Reza Sjah. Na deze plechtigheid gingen koningin Juliana en prinses Beatrix naar de Asjraf-school voor verpleegsters, een liefdadige instelling die door de tweelingzuster van de Sjah, prinses Asj- raf, is gesticht. Ook brachten zij eer bezoek aan het weeshuis Pahlevi, eer liefdadige instelling die wordt geleid door de gemalin van de Sjah Onder tussen inspecteerde prins Bernhard de militaire academie van Teheran en nam hij een parade af van het kadet- tenkorps. Voor prinses Beatrix betekende het bezoek aan genoemde twee instituten een hernieuwde kennismaking. Immers ook vorig jaar, toen zij een wereldrond- reis maakte, had zij enige uren in deze instellingen vertoefd. Veel oude beken den kon de Prinses de hand schudden Mysterie bleek tragisch ongeluk nimo vertelde zij de leden van het gevolg wat ze zich nog vam het vo rige jaar herinnerde. Met haar lila ge bloemde, zijden japon met geplisseerde rok en met het witte tulen hoedje op, vormde zij ditmaal het kleurrijke mid delpunt van de hoge gasten en trok des de aandacht van de Perzische fotografen aangezien ze vaak boven de klein gebouwde Iraanse gastvrouwen et wie ze sprak, uitstak. Na de lunch op paleis Golestan ge bruikt te hebben, vertrok het gezelschap naar de schatkamers van de Perzische staatsbank in Teheran. Zij bewonderden de kroonjuwelen van de Perzische vorst, :eilig opgeborgen achter dikke deu- lagen te schitteren tussen bergen parels, smaragden, diamanten en kost bare gouden sieraden. Hier deed zich een minder aange- lam incident voor, waarbij vooral fo tografen, die al te enthousiast waren, betrokken waren. Toen de enorme kluis deur langzaam opengeduwd werd, slokte het gat plotseling een stroom van deze fotografen op.. „Wat is dat nou", hoorde men de Koningin verbaasd uitroepen, want een van de haar begeleidende of ficiële personen werd bijna onder de gelopen. De fotografen wilden ech ter slechts vooruit lopen om gereed te zijn als het gezelschap de schatkamer an Perzië zou betreden. De vorstelijke sfeer dreigde toen even arloren te gaan, want in het schemer duister. waarin deze indrukwekkende gehuld, hinderden de vele flits lampen en de felle schijnwerpers die af toe opbrandden, onze landsvrouwe dan haar lief was. Ijlings ingrij pende officials wisten verder onheil te voorkomen. Het koninklijke gezelschap woonde ïrvolgens nog een demonstratie bij in traditionele Perzische gymnastiek, aar jongemannen, begeleid door rit misch tromgeroffel en zwaaiend met houten knotsen staaltjes van hun kunnen lieten zien. De dag werd beslo- een door koningin Juliana aan geboden galadiner in het leis. (Van een onzer verslaggevers) door koolmonoxyde-vergiftiging boord van hun jachtje omgekomen. Het DEN dag lang hebben politie en justitie C6-jarige gepensioneerde mathi js in Zeeland zich voor eefc mysterie njst Fran?ois Eduard de Grccs en de geplaatst gezien. Pas vannacht kwam de 175_jari&ï; schipper Karei Gustaaf de ontknoping: twee Belgische mannen zijn Weerdt, beiden uit Antwerpen. De Dolfijn, afkomstig uit Hoboken, is vrijdagmorgen om half negen aange troffen aan de voet van de afsluitdijk van de voormalige Pluimpot bij Goris- hoek in de gemeente Scherpenisse op Tholen. In een oogopslag Bouwvakkers in de watten leggen? pag. 5 Macmillan onder zware druk Pag- 5 Adenauer pleit bij Chroesj- tsjef voor tienjarig bestand pag. 5 Duits vliegtuig neergescho ten boven Tsjechoslowakije pag. 5 Cultuur: Grand Gala du Dis- que, musical Oliver, 1 pocket per man per jaar, Europa- radioweek pag. 7 Hoe denken CNV en de mid denstand over de loonbewe- ging? pag. 9 Interzoneschaaktoernooi be gonnen pag. 9 En in het Zondagsblad op nieuw een reportage van onze speciale verslaggever over Perzië. Onmiddellijk na de lugubere ontdek king werd onder leiding van- de officiei van justitie te Middelburg, mr. A. W Rossing een diepgaand onderzoek inge steld Na sectie door dr. Zeldenrust uit Den Haag. kwam vast te staan dat ko lendampvergiftiging de dood heeft te weeg gebracht. Vele factoren waren aanwezig om var dit ongeluk een mysterie te maken cr allerlei geruchten deden dan ook snel de ronde in het Zeeuwse plaatsje. Men vermoedde dat er misdrijf in het spel sprak zelfs van wurging, ook al omdat een van beiden met een bloe dende hoofdwond werd aangetroffen, er de ander in een ongewone houding. Hei scheepje lag schuin op de dijk langdurig hebben stilgelegen. Ofm°de i "toen al buiten kennis of .-aren, zal wel nooit bekend '-economische redactie De voorzitter van het N.V.V., j drs. D. Roemers, heeft op de gistermiddag na het overleg tussen de drie vakcentrales ge- houden persconferentie ver- klaard, dat naar zijn mening veel werkgevers individueel tot het geven van een forse loons- j verhoging en een uitkering-in- eens over 1963 bereid zijn, hoe- wel de besturen van de centrale werkgeversorganisaties zich daartegen verzetten. „Als u wist. ivie er allemaal tot die in- dividuele werkgevers behoren, dan zouden u de oren klappe- 1 ren," zo merkte de heer Roe mers geheimzinnig op. Naar wij uit goede bron ver- nemen, doelde hij op de heer H. J. de Koster, directeur van de meelfabriek „De Sleutels" in Leiden, die zeer onlangs de Stichting van de Arbeid toe- stemming heeft gevraagd voor een tussentijdse loonsverhoging 'c van vijf procent voor de werk- nemers in zijn bedrijf. Di heer De Koster is voorzitter van hel Nederlands Verbond van Werk- gevers M. J. Keyzer wordt staatssecretaris Binnenkort is de benoeming tot staatssecretaris van verkeer en water staat te verwachten van de heer M. J. Keyzer. geboren 15 oktober 1911 te Venlo. Hij is de liberale beginselen toe gedaan. De her Keyzer volgde na zijn H.B.S.-opleiding te Venlo de Nederland- Handelshogeschool te Rotterdam er behaalde daarna aan de universiteit te Grenoble het letterkundig diploma. Van 1932 tot 195 was hij ambtenaar bij het ministerie van economische zaken. In 1945 kreeg hij de persoonlijke titel van hanedlssecretaris, tevens economisch dviseur bij de permanente vertegen woordiging bij het Europese bureau van de Verenigde Naties in Genève. Op 1 juli 195 werd hij ambtenaar van de buitenlandse dienst van de 4e klas-, se in bijzondere dienst. Sinds 1951 is hij verbonden aan de Nederlandse am bassade tc Parijs als hoofd van de eco nomische afdeling. Op 1 mei 1951 kreeg hij de persoon lijke titel van handelsraad, op 16 april 196 de persoonlijke titel van gevol machtigd r Eigen huis in brand om tien mille De officier van justitie bij de Drentse rechtbank heeft een jaar en drie re den gevangenisstraf met aftrek cn beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 43-jarige landbouwers knecht J. H, B. uit Zwijndrecht wegens brandstichting. Ik zat in financiële nood en was mijn toeren, aldus verklaarde deze het feit, dat hij in de nacht van 11 op 12 juli van dit jaar in zjjn huis brand had gesticht in de hoop, dat het afbranden en hij van de verzekering tien mille uitgekeerd zou krijgen. Verdachtes raadsman, mr. J. G. der Steenhoven, was van mening, dat deze zaak niet overtroken moest den. Het ging zijn cliënt alleen maar om de financiële kant van de zaak. Sprong van poes redt kinderleven De sprong van een poes op het bed mn haar baas, gisternacht, heeft het even gered van een jongetje en mo gelijk ook van zijn broertje en zijn ouders. Door die sprong werd name lijk de baas, de 36-jarige elektromon- G. P. Derks, wonende in de Da Cost ast raat in Amsterdam, wakker Hij nam een sterke gaslucht waar Er bleek in de keuken een gasslang te zijn losgeraakt. Een van zijn beide naast de keuken slapende kinderen, een zesjarig jongetje, was reeds be dwelmd. De vader legde hem terstond op de waranda en waarschuwde dp G.G. en G.D., die met succes hulp verleende. Schittering en flonkering diamantenzaal van het Golestan paleis in Teheran, waar de hoof den van diplomatieke missies aan het Perzische hof aan koningin Juliana werden voorgesteld. Op de foto boven: prins Bernhard, prinses Beatrix en minister J. M. A. H. Luns, staande achter de Koningin. Gistermiddag zagen Koningin, Prins en Prinses een demonstratie Perzisch worstelen" in het sport gebouw van de Nationale Bank in Teheran. Perzische gymnasten met ontbloot bovenlijf brachten de Koninklijke gasten een over- iveldigende ovatie. HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A 3450.- importeur Rotterdim, tel. 115255 De Russische ruimtevaarder Joerie Gagarin is aangewezen om als eerste Rus een vlucht naar de maan te ma ken en hij krijgt daarbij gezelschap van de eerste vrouwelijke ruimte vaarder, Valentina Teresjkowa. Volgens Valentina Teresjikowa. die dit gisteren tijdens een persconferentie :n Havanna bekendmaakte, heeft de Sowjetunie een „team" gevormd dat de reis naar de maan zal moken. De Russische astronaute, die een reis door Cuba maakt, had eerder ver klaard dat de Sowjetunie spoedig een bemande raket naar de maan zal stu ren. De astronaute zei voorts, dat haar landgenoten spoedig van een om de aarde cirkelend tussensstation een be mande raket naar een andere planeet zullen lanceren. Voor een maaiwluoht zei zij is hel zeer noodzakelijk te beschikken ovei een grote brandstof reserve om de kos mische snelheid te bereiken. „Bij de start van de aarde moet het ruimte schip zeer groot zijn vaniwege de mee te voeren brandstof. Kosmische Wostok- vluchten vereisen zeer grote voorberei dingen om de schepen in de ruimte sa men te brengen. „Waarom is het noodzakelijk dit werk te doen? Ik zal het uitleggen. Op de eerste plaats moet een door een i bestuurd schip de ruimte ingestuurd worden. Daarna wordt een raket met brandstofvoorraden in een baan ge bracht nadat zij beiden in dezelfde baan zijn worden de twee schepen tot enkel samengevoegd. Daarna moet Spoetnik die vanaf de aarde gelanceerd word', het naar andere planeten slepen Commentaren r\E WELVAART brengt wel haar eigen problemen mee. Er lig* voor de mens eigenlijk iets bescha mends in, dat de voorspoed naar het schijnt meer tot bezorgdheid dan tot dankbaarheid aanleiding geeft. Natuurlijk is dat schijn. Maar d« schijn is dan toch zo. Hoort men nog gewagen van dank baarheid. nu het ons vergund is in deze tijd te leven? De dankbaarheid lijkt verdrongen door onbehagen, de ontspanning heeft moeten wijken voor de spanning. Ook hier open baart zich wel het menselijk tekort in het welslagen om de medemens te vinden. De vraag, hoe de welvaart te ver delen, hoe van de welvaart een juist en billijk gebruik te maken, blijkt een levensgroot probleem. Zo groot, dat de arbeidsvrede, sinds lang in ons land een belangrijk goed. op het spel komt te staan. Werkgevers en werknemers nemen nu hun posities in. Behoort er ech ter niet wat ruimte over te blijven voor wederzijdse verootmoediging? Misschien biedt de dag van morgen daartoe de gelegenheid, wanneer de Kerk tot ons allen een Woord gaat spreken en doorgeven dat niet maar het hare is. Een speciale strafkamer van de Rot terdamse rechtbank heeft de 53-jarige tukadoor J. K. uit Wuppertal veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek en tevens levenslange ontzegging van het kiesrecht. K. heeft in de oorlogsjaren een be langrijk aandeel gehad in de opsporing van Rotterdam. Willem van Dam. Samen met een S.D.-officier Becker joeg K. achter Van Dam aan om zich meester te kunnen maken van diens juwelen. Het tweetal, dat. zo bleek veertien dagen geleden, niet in opdracht van de bezetter handelde, kreeg de heer Van Dam inderdaad na enige tijd te pakken. Hij werd met zijn gezin naar Polen gedeporteerd. Niemand van het gezin is teruggekeerd. K. vluchtte na de oorlog uit een Nederlandse gevangenis naar Duitsland. Na jarenlang speuren wist Benjamin van Dam, een broer van Willem van Dam, de verblijfplaats van de misda diger vast te stellen en hem naar Neder land te lokken, waar hij door de politie werd opgepakt. Bij het bepalen van het vonnis heeft de rechtbank er rekening mee gehou- geleden is gepleegd. Man in uniform incasseerde f 20 boete Zonder licht op zijn fiets door Gro ningen rijdend kon iemand uit Delfzijl donderdagavond verwachten, dat hij tegen de lamp zou lopen. Zijn ver wachting werd een feit: hij werd aan gehouden. Schuldbewust en om meer narigheid te voorkomen, haalde de fietser een briefje van 25 gulden uit zijn portefeuille. De geüniformeerde figuur gaf de man vit Delfzijl vijf gulden terug. Daarmee was alles in der minne geregeld. Met een zucht van verlich ting kwam de fietser zijn schrik voor de verschijning met de uniformpet te boven. De schrik maakte evenwel plaats voor een argwaan, die de wiel rijder naar het politiebureau dreef. Daar ging liem een licht op, toen werd verteld, dat politiemannen slechts boetes van één, twee of drie rijksdaalders incasseren, en dit al leen tegen afgifte van een bonnetje mogen doen. De politie op haar beurt tracht thans licht te brengen in de resteren de oplichtingszaak. Ze zoekt de man met een politiepet en een regenjas met strepen op de schouder. Rode vraag naar Amerikaans graan Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede dat men door de regeringen van Tsjechoslowakije, Hongarije en Bulgarije benaderd is voor de aankoop van Amerikaanse graan- DE DEENSE politie deelt zeischap van functionarissen gende dat hij nog maar drie narissen kwamen hem op dat een chauffeur van de Roemeense legatie in Kopenhagen donderdag politiek asiel heeft gevraagd, asiel, dat hij dê legatie het politie- weken in Denemarken bureau verlaten, nadat hij bleef. Zijn vrouw had besloten een verzoek om zaten nog Een taxichauffeur vertelde de politie dat hij de man in een nabijgelegen straat uit de wagen van de legatie had zien springen en tegen de nadat hij gekneusd hulp schreeuwend uit wagen van de legatie was sprongen. halen en zij vertrokken baby men per ruto van het poli- de legatie, zei tiebureau. j. Vijftig minuten later storm- leden indiende, in te trekken. De politie besloot zijn ver- - zoek geheim te houden. Don- De Deense politic deed het derdag gaf dc chauffeur tc „asiel, asiel, asiel" uitsnik- gebeurd, kon de Roemeen L v:i kend. Hij viel op zijn knieën zich niet en smeekte volgende relaas: de niet-ge- kennen dat hij van identificeerde chauffeur ging men was veranderd en maandag naar de politie, hij naar de legatie terug vroeg om politiek asiel, zeg erstaanbaar ma- hulp. Zijn ken. Zijn verzoek om asiel ordt thans overwogen. BREESTRAAT 173 HOOFDSTRAAT 88 Weinig verandering Nu en dan opklaringen, maar plaatse lijk ook buien, vooral in de noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind Weinig verandering In tempera- (Voor vervolg zie pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1