LANGE BROEK Vakbeweging: minimumloon van 100 gulden in de week 'FOP Emigratie naar de Russische zone dubbel groot koppen thee! Eisenpakket van de drie centralen KREYMBORG WOENSDAG NU lO.95 KREYMBORG Verstandig handelen Werkgevers tegen een uitkering-ineens (X/ NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBER 1963 (Van t soc.-econ. redactie) /~VP een persconferentie, die gister- avond gehouden werd na afloop van het gesprek tussen de regering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de moeilijkheden aan het loonpolitieke front, heeft de voorzitter van het N.V.V., drs. D Roemers, namens de besturen der drie vakcentrales een verklaring af gelegd, waarin een opsomming wordt gegeven van de eisen der vak beweging. Dit eisen-pakket is gister middag kort voor het loonberaad de finitief samengesteld, waarbij reke ning is gehouden met de verlangens die in de verbondsraden der drie vakcentrales naar voren zijn ge bracht (zaterdag door de verbonds raad van het N.V.V. en gistermorgen door de verbondsraden van het NVV en het CNV) n.a.v. het concept verlanglijstje der hoofdbesturen, waaruit wij zaterdag reeds enkele hoofdpunten hebben vermeld. Het definitieve eisen-pakket van de vakbeweging heeft de volgende inhoud: j Per 1 januari 1964 dient de mogelijk heid te worden geopend voor een loonsverhoging van 8 a 10 procent, alsmede voor twee vakantiedagen i voor de contracten, die per 1 januari a.s. aflopen. 2 Met betrekking tot de contracten regelingen, die in 1964 doorlopen, dient de mogelijkheid te worden geopend vóór het verstrijken van de looptijd tot herziening over te gaan. Op zeer korte termijn dient voo vakbonden de mogelijkheid open te staan om onderhandelingen te vc over de wijze en het tijdstip waarop per onderneming van de geldende Waarborg-kwaliteit. Tinneroy in 5 kleuren. Model met moderne steekzakken en fantasie omslag aan de pijpen. Echt iets voor jongens! Alleen geldig 2 oktober. O.a. voor leeftijd 6 jaar IA ARLEMMERSTR AAT 143 LLlOfc? weken. In verband met het feit, dat de loons verhoging van 2,7 pet voor 1963. gezien de conjuncturele ontwikkeling zoals die zich in werkelijkheid heeft ge manifesteerd, aan de voorzichtige kant is geweest, menen de besturen van de vakcentrales, dat de mogelijkheid moet worden geopend voor een uitkering ineens over 1963 ter grootte van een week loon c.q. salaris. g Op korte termijn dient loon te worden gerealiseerd door a. vastelling van een bindende rege ling voor diegenen, die niet onder een c.a.o. vallen: b. het niet verlenen van goedkeuring voor c.a.o.'s en regelingen, waarin geen garantie aanwezig is voor een inkomen van f2,25 per uur dan wel f 100 per week. Voor de regeling van de arbeidsvoor waarden van overheidspersoneel en daarmede gelijk te stellen groeperin gen moeten overeenkomstige regelen worden genomen. Optrekking per 1 januari 1964 uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet, algemene weduwen- wezenwet, de kinderbijslagregelingen en de interimwet invaliditeit met 10 procent. In het raam van een voorgestelde loonsverhoging zou het niet juist zijn met een aanpassing van deze sociale verzekeringsuitkeringen te wachten, totdat het indexcijfer van de lonen de betreffende beweging weerspiegelt. De wet laat een dergelijke incidentele passing toe. Bovendien zal spoed ten worden betracht met een optrek king van de uitkeringen krachtens de A.O.W. en de A.W.W. tot een sociaal De bestureij van de vakcentrales me dat bij de toetsing door de Stichting de Arbeid een grote mate van soepelheid terughoudendheid geboden is. Op bovenstaande basis zijn de besturen van de vakcentrales bereid om hun medewer king aan het huidige loonpolitieke systeem voort te zetten", zo besluit de verklaring. Voorwaarde In de inleiding op bovenstaande ver langlijst verklaren de drie vakcentrales het volgende: .Reeds geruime tijd leeft bij de bestu- n van de vakcentrales de overtuiging, dat de loonpolitiek in onvoldoende mate aangepast aan de economische ontwik keling. Dit wordt mede veroorzaakt door het ontbreken van de mogelijkheid om per bedrijfstak en/of onderneming de spanning op de arbeidsmarkt door ver hoging van de lonen op te vangen. Mede hierom is zowel in het gezamen- jk actieprogramma van N.V.V. en K.A.B.. alsook in het sociaal-politiek pro gram van het C.N.V. gewezen op de wen selijkheid van een grotere vrijheid in de loonpolitiek. Het is thans duidelijk, dat deze grote vrijheid voorwaarde is vooi het voortbestaan van het huidige loon politieke systeem. De toenemende spanning die zich uit in het blijvend tekort op de beidsmarkt en in moeilijkheden met koppelbazen, zwarte lonen enz voor de besturen van de vakcentrales aanleiding om thans hun verlangens kenbaar te maken Zij achten het niet verantwoord te blijven toezien- hoe de spanning tot een chaos leidt. Het Minister Veldkamp: (Vervolg van pagina 1) Minister Veldkamp toonde zich e) uitermate verheugd over, dat één van dt positieve achtergronden van het gevoer de loonberaad bij alle partijen toch wel was een eerlijk streven om het systeem van de vrije loonpolitiek te redden. De partners van regeringszijde (behal ve de ministers Veldkamp en Bogaei de bewindslieden van financiën, van ec« nomische zaken, van landbouw en va binnenlandse zaken) zijn voor een b< langrijk deel louter toehoorders geweest, want de regering blijft van mening dat de vraagstukken m.b.t. de loonvorming primair het bedrijfsleven raken. De nisters hebben zich dan ook van oordeel onthouden t.a.v. de „zakelijke meningsverschillen" tussen werkgevers- en werknemers-organisaties. Opnieuw verklaarde minister Veld kamp, dat de regering de „normale pro cedure" wil blijven volgen en dus eerst het S.E.R.-advies wil afwachten, alvo rens zij over de grootte van mogelijke loonstijgingen e.d. een oordeel bepaalt. „Dit neemt niet weg dat we nu al kun nen proberen de loontrein weer op rustig spoor te krijgen", zo voegde hij hieraan Koningin bezoekt Rode-Kruis-dorp Koningin Juliana zal na het staatsie- bezoek aan Perzië op 9 oktober een in formeel bezoek brengen aan het door de aardbevingsramp van vorig jaar zwaar getroffen Perzische dorp Tofakh. dat thans met de door het Nederlandse volk via het Rode Kruis bijeengebrachte gel den wordt herbouwd. Ongeveer vijf maanden geleden werd met de herbouw van het dorp begonnen en in november, precies een jaar na de grote ramp, zal het dorp klaar zijn. mooier en mederner dan voorheen. Het Rode kruis heeft voor deze herbouw ruim een half miljoen gulden van de ingezamelde gelden be steed. Daarbij is een büdrage van f 50.000 van de Nederlandse regering. r hun oordeel onmogelijk onder de huidige omstandigheden met het be kend maken van deze verlangens te wachten totdat de Sociaal Econo mische Raad zijn „halfjaarlijkse rap port" heeft vastgesteld. De besturen van de vakcentrales leggen daarom dit program van ae door hen noodzakelijk geachte maat regelen voor aan de regering en de centrale werkgeversorganisaties". Bredase politie gaat eerder schieten De Bredase commissaris van politie heeft naar aanleiding van het ge wond raken van een van zijn onderge schikten de vierde binnen enkele maanden medegedeeld, dat de politie mannen in het vervolg bij verzet tegen een arrestatie sneller naar de vuur wapens zullen grijpen. Ditmaal werd een hoofdagent, de heer B Blatter, vrij ernstig gewond bij zijn pogingen een dronken vrachtautochauf feur. de 29-jarige M. W. V. uit Breda, te arresteren. Een tweede politieman liep een lichte verwonding aan de hand op. De afgifte van dertien maands schat kistbiljetten is gestaakt en er zullen 12 maands promessen in de markt komen tegen 2.De afgifte van ander schat kistpapier blijft onveranderd. Door de aankoop van dollars heeft de Neder- landsche Bank sterk bijgedragen tot de verruiming van de geldmarkt. Geladen sfeer in loonberaad (Vervolg van pagina 1) Drs. Roemers verklaarde, dat de uit kering-ineens de vakbeweging „erg hoog" zit. Zoals wij zaterdag reeds schre ven hoopten de vakcentrales t.a.v. dil punt op een „gebaar" van de zijde der werkgevers, omdat daarmee een belang rijke bijdrage zou kunnen worden ge leverd aan de pogingen tot het herstel len van de rust aan het loonfront. Dat dit ..gebaar" niet gekomen is, is voo vakcentrales, zo vernamen wij „diep teleurstellend". De werkgevers we zich over het gehele complex van eigen kring nog eens diepgaand te beraden, als gevolg waarvan het gesprek ln de Stichting van de Arbeid v. schijnlijk niet vóór 12 oktober a.s. worden voortgezet. Sprekend over uitstellen van „alle beslissingen" en vraagd of de vakbeweging kans ziet toch „chaos" te voorkomen, zei drs. Roe- „De omstandigheden zullen de termijn wel bepalen, waarbinnen de no dige beslissingen uiterlijk genomen moe ten worden". Daarmee gaf hij (met name doelend op de gevraagde uitkering ineens) kennelijk uitdrukking aan de vrees van de vakcentrales dat een nieu- jolf van onrust zou kunnen ontstaan, waardoor de werkgevers tenslotte tot lemen van beslissingen „gedwongen" zouden kunnen worden. HUURVERHOGING Van werkgeverszijde werd verklaard, dat de loonmaatregelen in 1964 gepaard zouden moeten gaan met een adequate huurverhoging per 1 januari a.s., waar in de totale loonsiljjing een com pensatie zou kunnen worden vercalcu- leerd- Voor c.g.q/s" die vérder in 1964 zullen expireren, zou dan wellicht een speciale huurcómpènsatie gegeven moe» ten worden De vakcentrales lieten weten, dat in hun looneisen géén rekening is gehouden met een eventuele compensatie vöor huurverhoging. Indien het per se tot een flinke huurverhoging moet komen, dan zullen de vakbonden hun looneisen „op nieuw in overweging nemen" MAATREGELEN Namens de werkgeversorganisaties verklaarde de heer Koster, dat deze graag een positieve bijdrage willen le veren aan de oplossing van de huidige loonpolitieke moeilijkheden. De werkge- hebben groot begrip voor de posi- van de vakbeweging, die „met de rug tegen de muur staat", maar inwil liging van het complex van eisen van de vakbonden ..zonder meer" lost de moeilijkheden niet op. Het is noodzake lijk de oorzaken er van zoveel mogelijk weg te nemen. De te lang durende krapte op de arbeidsmarkt is de kern van de problemen, waarvoor ook het verlanglijstje van de vakcentrales niet „de" oplossing is. Integendeel, deze zul len volgens de werkgeversbonden niet alleen een inflatiesoiraal in beweging zetten en onze export bedreigen, ook een terugslag hebben op de inko mens van vele groeperingen in het volk. De werkgevers zijn weliswaar bereid mee te werken aan „een optrekking hert loonpeil". maar daarnaast zouden om- maatregelen moeten worden geno men. die de spanning op de arbeids markt kunnen verminderen. Zij denken daarbij vooral aan het fiscaal aantrek kelijk maken van overwerk en vrou wenarbeid en het op grotere schaal ir het arbeidsproces inschakelen van ge pensioneerden. Een andere maatregel zou bijv. zijn het afremmen van o heidsinvesteringen. met name in de presentatieve bouw. ..GREEP OP LONEN" Tijdens de persconferentie, die door de vakcentrales gegeven werd. verklaarde de heer Roemers (namens de drie be sturen) nog, dat het nieuwe rapport van het Centraal Planbureau over de ge volgen van forse loonstijgingen (waarvan wij gisteren een uittreksel publiceerden) evenmin een aanvaardbaar uitgangspunt is dan het „Prinsjesdag-rapport", omdat ook dit stuk niet ingaat op de vraag hoe we een greep op de lonen krijgen De heer Roemers ^zei, dat het gaat om een sanering van het loonpolitieke systeem.-Een situatie.-'Waarin de werk gevers „nee" tegenover de vakbonden verkopen en „ja" zeggen tegen de per soneelscommissies, kunnen we niet lan ger tolereren, want dan wordt onze po sitie onhoudbaar. De werkgevers zelf hebben ons in deze positie gedrongen, aldus de vakbondsleider, die verklaarde dat de vakcentrales tot publikatie van hun eisen-pakket zijn overgegaan, om de werkgevers tot grotea-e spoed te ma nen. „De vakcentrales willen met het oog op het komende S.ER.-advies over de loonruimte best meewerken aan het formele gedeelte, mits dit het materiële gedeelte niet tot een aanfluiting maakt. Wij kunnen ons best een S.E.R.-a'" indenken, waarin met onze verlangens ernstig rekening wordt gehouden". Avontuur en heimwee de oorzaken (Van onze correspondent in Bonn) Wat de door partij en staat gecon troleerde kranten in de zg. „Duitse Demokratische Republiek", de com munistische Oostzone van Duitsland, vroeger nooit hebben mogen mel den nl. de in de duizenden lopen de vluchtelingencijfers van Oost- naar West-Duitsland kunnen ze nu suggereren met de cijfers betref fende de „emigratie" van Duitsers van de Bondsrepubliek naar de Oost- Een bericht Een typisch bericht in een Oostduit- se krant: ,,252 emigranten uit West- Duitsland, onder hen enkele honderden repatrianten (d.w.z. Oostduitsers die vroeger naar het Westen waren gegaan) hebben zich in de week van 5 tot 11 juli aan de doorgangskampen in de D.D.R. gemeld. Groot is het aantal jeugdige personen onder hen, 136 per sonen van nog geen 25 jaar willen in onze republiek een nieuw leven begin- De vraag rijst, wie dan wel deze „vluchtelingen" zijn, die van West- Duitsland emigreren naar de Oostzone. Zjj kunnen er zeker van zyn, dat zo daar met open armen worden ontvangen. Minder zeker is het daarentegen, dat zij het maohtsbereik van Walter Ul- bridht c.s. nog ooit weer zullen kunnen verlaten, indien hun verbiyf en hun leven in Oost-Duitsland misschien eens een te- genvallertje zou worden. Een enkele „vluchteling" heeft nog het geluk, dar hy of zij na een vier. tot zesweekse bestudering door de communisten van zyn of haar antecedenten, niet „waar dig" wordt gekeurd om burger van de „Duitse Demokratische Republiek" te worden en naar West-Duitsland wordt teruggestuurd. Geen keus Velen gaan naar de communistische Oostzone, of keren daarheen terug, om dat zij er familieleden hebben, die zy moeten verzorgen en die door Ulbrichts machthebbers worden gehinderd naar zoon of dochter in West-Duitsland te verhuizen. Voor deze „repatrianten" of „emigranten" is er vaak geen andere keuze. By jeugdige personen is het vaak de lust naar avontuur. Een enkeling heeft „Heimweh." Van één ding is men in Westduitse kringen absoluut zeker: de cyfers 200 tot 300 per week die in Oosi- duitse organen worden gepubliceerd zyn overdreven. Men kan ze n.l. aan de grensposten tamelyk nauwkeurig con troleren, ook wanneer af en toe deze of gene onder het prikkeldraad door kruipt. In 1962 waren het bepaald geen 10.000 Westduitsers, die naar de Oostzone gin gen. Van hen hoorde een groot deel in de Oostzone thuis. Zy gingen „naar huis". Het merendeel stamde echter niet uit Oost-Duitsland. Zij lieten in Met grote voortvarendheid wordt momenteel gewerkt aan de voor- bereidingen voor de Olympische Spelen 1964, die deze winter in rond Innsbrueck worden ge houden. Bij Seefeld is men bezig 70 meter combinatie-spring- schans te maken, waarvan de foto een beeld geeft Vice-president V.S. naar Benelux Vice-president Lyndon Johnson van de V.S. zal een officieel bezoek brengen aan de drie Beneluxlanden. Dit zal op uitnodiging van de drie regeringen ge schieden naar aanleiding van het feit. dat de vice-president eind oktober naar Amsterdam komt voor de opening van de Amerikaanse tentoonstelling op het gebied van landbouw en voedingsmidde- De heer Johnson zal in Den Haag, Brussel en Luxemburg van gedachten wisselen met hoge regeringsfunctiona rissen. Hy zal daarby uiting, geven aan „de belangstelling van de V.S. voor de ontwikkeling van hun handelsverkeer met Europa en voorts over andere vraag stukken van gemeenschappelyk belang spreken." West-Duitsland mislukte existenties achter en wilden in de Oostzone op nieuw beginnen. En wat vele jongeren naar Oost-Duitsland drijft is de om standigheid, dat men er met 18 jaren kan trouwen. Weer andere laten zich op een vakantiereis door de Oostzone verblinden door de gouden bergen, die hun worden beloofd. Het komt veelvul dig voor, dat hun „emigratie" naar Oost-Duitsland na enige maanden ein digt voor een of andere communis tische volksgerechtshof, waar zy zich wegens een mislukte poging om weer uit Oost-Duitsland te ontvluchten te ver antwoorden hebben. DOUWE EGBERTS Pickwick Theezakjes 8 voor Elk dubbel groot theezakje is voldoende voor ongeveer 1 liter (ca. 8 koppen) geurige thee! Naast de bekende groene doosjes thee zakjes Groot Formaat, biedt Douwe Egberts u thans óók Pickwick thee zakjes DUBBEL GROOT, verpakt in een aantrekkelijke rode doos. Handig en gemakkelijk om ca. 8 koppen geurige thee van te zetten. Vraagt uw winkelier!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9