DRUM, de olie met 24-urige werkdag! Uw probleem is het onze Suiker cent per kg duurder Aartsbisschop van Wales is niet optimistisch Rotterdammer slachtoffer van „kippenoorlog" Prijsstop voot melkprodukteii Kunstgebit? Een woord voor vandaag Nieuw rapport „Kerk" voor concilie aanvaardbaar s'&ssftrzsnda8' STEEDS MEES MANHEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! DINSDAG 1 OKTOBER 1963 ANDERZIJDS „GELOOF EN KERKORDE" In „De Waagschaal" is een na beschouwing opgenomen over de conferentie „Geloof en kerkor de" in Montreal dit jaar. Deze „sterk persoonlijk gekleurde be oordeling" van E. Flesseman- Vah Leer geeft niet alleen indruk ken weer. maar stelt ook kritiek op de werkwijze in Montreal aan de orde. Als resultaat komt naar voren het gesprek tussen de pro testantse kerken en de orthodoxe kerken van het Oosten: 'andere kerken kwam het dui delijkst uit in de tweede sektie, die zich met „Traditie en tradities" bezig hield. Dat het begrip „Tra ditie" zeer nauw met de Openba ring samenhangt, daarover waren allen het eens. Gezamenlijk kon men in het sektierapport zeggen, dat allen ,,in één Traditie leven, die teruggaat op onze Heer en zijn wortels in het O.T. heeft" en dat wij derhalve „als christenen leven van de Traditie van het Evangelie, betuigd in de Schrift, doorgegeven in en door de Kerk door de kracht van de Heilige Geest", Men reali- sere zich, dat ook de protestantse gedelegeerden daarmee vaststelden, dat het „sola scriptura" (alleen door de Schrift) van de Reforma tie niet zonder meer gehandhaafd kon blijven. De tweede sektie had zelfs in haar eerste conceptrapport gesproken van „sola traditione" (alleen door traditie), wat echter later geschrapt werd. niet omdat men er inhoudelijk bezwaar tegen maakte, maar uit angst, dat het als een verkeerd begrepen leuze zou kunnen gebruikt worden. Voor de vraag echter, waar deze Traditie te vinden is, daarover gingen de meningen uiteen, daar de Orthodo xen overtuigd wairen, dat de ene Traditie in volle reinheid in hun Kerk bewaard was. terwijl alle an deren geloofden, dat b.v. de re formatorische. anglicaanse of or thodoxe tradities wel „uitdrukkin- f;en en manifestaties in verschil- ende historische vormen" van de ene Traditie zijn. maar tevens de ze Traditie nooit in haar volheid uitdrukken en steeds gevaar lopen haar zelfs te verdraaien. De be wering, dat „traditie een getrouw overleveren van het Evangelie zijn kan, maar ook een verdraaiing er van" scheen de Orthodoxen ten enenmale ontoelaatbaar. Deze zelfde tegenstelling kwam ook scherp naar voren bij de ver klaring, die over het wezen en het belang van de Wereldraad was op gesteld. In het oorspronkelijk con cept had men gezegd dat, ofschoon de Wereldraad niet werkelijk kerk was, daarin toch al iets van de eenheid van Christus' kerk door de deelnemende kerken ervaren was, zoals deze kerken daardoor ook tot een dieper verstaan van een heid, katholiciteit en apostoliciteit gekomen waren. Hiertegen spraken de Orthodoxen een absoluut veto uit, aangezien immers hun kerk reeds in de volheid stond en zij dus niet konden spreken van een groei of dieper verstaan van het chris telijk geloof in enig wezenlijk punt. Door deze tegenstand is de verkla ring aan het einde van het eerste sektierapport nu zo veranderd en verzwakt, dat zij onbeduidend en nietszeggend is geworden, en m.i. Ds. D. Henstra overleden misschien nu evengoed achterwege had kunnen blijven. TTET voorgaande brengt mij tot J-J- enige punten van formele kri tiek. Het eerste sektierapport is tot stand gekomen op grond van zeer bewogen en zeer diepgaande ge sprekken, waarbij grote theologen bereid waren van 'hun diepste ge loofsovertuiging uit, te spreken. Weet men deze achtergrond, dan gaat het rapport „spreken", maar leest men het zonder meer dan lijkt het vol gemeenplaatsen. De waarde van het opstellen van theo logische rapporten lijkt mij derhal ve zeer twijfelachtig, zoals ook de hele werkwijze van Montreal aan vechtbaar is. Verschillende theolo gische commissies hadden in Ame rika en Europa gedurende acht jaar aan de voorbereiding van de ze conferentie gewerkt; zij hadden geregeld vergaderd en rapporten als resultaat van hun werk gepubli ceerd. In het algemeen moet men zeggen, dat dit werk van de com missies vrijwel geen vruchten voor de conferentie gehad heeft. Be leefd werden daar hun rapporten ter verdere overdenking aan de kerken overgedragen, maar zij dienden niet of nauwelijks als grondslag voor de discussies En de rapporten die in Montreal door de sekties opgesteld zijn en in sektie- en volle vergadering besproken, veranderd en ten slotte aanvaard werden, staan volkomen los van het oorspronkelijke commissiewerk. Dat wil dus zeggen, dat de rappor ten die als resultaat van de wereld conferentie thans aan de kerken aangeboden worden in ongeveer een week tijds geschreven zijn in vrije uren, die gevonden werden na da gen van vergaderen. De vernietigende kritiek van een theologisch student: „op een der gelijke scriptie zouden wij zak ken". is m.i. niet geheel ten on rechte. Bovendien, doordat zulke rapporten meestal door pas- en meetwerk tot stand gekomen zijn spiegelen ze vaak nauwelijks de werkelijke gesprekken en gedach ten af waarvan ze een neerslag beweren te zijn. Soms werd na een zware diepgaande discussie van één of meer uren een concept veran derd^ het resultaat was dan, dat b.v, één enkele zin toegevoegd of gemodificeerd werd, zodat, als men het achteraf leest, men zich af gaat vragen, of het hele gesprek wel de moeite waard was. Inhoudelijk gaat mijn kritiek op de overleggingen in Montreal voor namelijk uit naar een gebrek aan experimentele verbeeldingskracht, te wijten daaraan, dat te weinig rekening gehouden is met de we reld en tijd waarin wij leven, al wordt daar in de rapporten wel op meerdere plaatsen lippendienst aan bewezen. Bij mij kwam af en toe de on behagelijke vraag op, of het niet zou kunnen zijn, dat ondanks alle goede bedoelingen „Geloof en kerk orde" (of moet hetzelfde gevraagd worden van het hele oecumenische werk?) de kerken kunstmatig leven inblaast en ze zo afzonderlijk lan ger in stand houdt. Werden in Mon treal niet vaak verschillen van de nominaties breed uitgemeten en te ernstig genomen, terwijl de werke lijke vragen van de denkende chris tenen vandaag heel ergens anders liggen en dwars door de kerken Anglicaanse contacten met Rome (Van onze kerkredactie) Het begin van de tweede zit ting van het Vaticaanse concilie en in het bijzonder de rede van paus Paulus, waarin hij zich richtte tot de afgescheiden broe ders, hebben ongetwijfeld een nieuwe stimulans gegeven aan het gesprek van Rome en Reformatie. In Nederland wierp het oecume nisch jongerencongres nog een extra scheut olie op dit vurig ent housiasme, dat echter niet door iedereen gedeeld wordt. Zo heeft in de afgelopen week de aartsbis schop van de Anglicaanse Kerk van Wales gewaarschuwd tegen een al te groot optimisme. Aartsbisschop Edwin Morris, die sprak als voorzitter van de „governing body" van de Kerk van Wales, zei dat zijn kerk bepaalde dogma's van de Rooms Katho lieke Kerk niet kan aanvaarden en er daarom geen enkele mogelijkheid om op korte termijn tot vereniging komen. De primaat van de Kerk van Wales vi wachtte wel dat paus Paulus de lijn v paus Johannes zou vervolgen onder wiens invloed de Kerk van Rome meer open heid was gaan tonen ten opzichte van de rest van de Kerk. Maar dat mag nog geen reden zijn om te gaan hopen op een spoe dige vereniging. Geen basis „Er is heel wat meer voor nodig", aldus aartsbisschop Morris, „dan een verande ring van houding ten opzichte van andere christenen om tot een werkelijke heling van de verschrikkelijke gescheidenheid te komen." „Op het gevaar af van de indruk wek ken dat ik de uitgestrekte hand afwijs", vervolgde hij, „voel ik me toch gedrongen om er met nadruk op te wijzen dat Rome haar dogmatische positie juist verstevigd heeft. We hebben het daarom alleen aan ons zelf te wijten als we gaan menen dat de vriendschappelijker houding van Rome een basis zou kunnen zijn om de geschiedenis te overbruggen." Naïef De rooms-katholieke schrijvers probe ren zelf de gedachte ingang te doen vin den dat, terwijl de dogma's van de Rooms Katholieke Kerk niet gewijzigd kunnen worden, wel in de wijze waarop zij naar voren gebracht en uitgelegd worden ver anderingen kunnen worden aangebracht om ze wat beter verkoopbaar te maken voor de niet-roomse christenen. De (Van een medewerkers) Nadat hij zondag nog tweemaal ge preekt had is gisteren in zijn pastorie te Delft plotseling overleden in de ouderdom van 64 jaar ds. D. Henstra, predikant bij de christelijk gerefor-i meerde kerk aldaar. De overledene werd 29 april 1899 te Harlingen ge boren. Ds. Henstra, die zowel Baarn als in Arnhem veel heeft ge daan aan zondagsschoolwerk, studeerde aan de Theologische School te Apel doorn waar hij in 1931 kandidaat werd. In november van dat jaar werd hij te Dokkum in het predikambt beves tigd. Ds. Henstra diende de kerken van Haarlem-Noord, Broek op Lan- gendijk en Oud-Beijerland om zich 11 december 1958 aan de kerk Delft te verbinden. In augustus 1939 werd hij veld prediker en in de oorlogsdagen van 1940 was hij bij de troepen in Rotter dam. Om zijn betoonde moed werd hij na de bevrijding onderscheiden met de ridderorde van Oranje Nassau. Ds. Henstra maakte deel uit van de jongste generale synode van Santpoort, was secretaris van deputaten voor de geestelijke verzorging van de militairen en penningmeester van de christelijke gereformeerde predikantenvereniging. Een groep Israëliërs uit Ky- riath Ono heeft dezer dagen een vriendschapsbezoek aan Drach ten gebracht. Bij het afscheid bood een van de Israëlische gas ten, de heer Shaharabani, aan zijn gastheer en gastvrouw, het echtpaar Bouma, een bijbel aan in de Engelse taal. De bijbel is vervat in een hou ten omslag, vervaardigd uit ori gineel cederhout van de Libanon. De voorzijde van het omslag is voorzien van kunstig ingelegd houtsnijwerk, dat onder meer enkele korrels zand uit Naza reth bevat, terwijl de achterzij de van de omslag voorzien is van een uitholling waarin achter een glazen raampje enkele drup pels water uit de Jordaan zicht baar zijn. Zakenman Kuhne vrijgelaten Vrijdagavond is de 30-jarige Rotterdamse zakenman Richard Kuhne, directeur van Grace Ken nedy en Co. (Europa) NV weer in Nederland teruggekeerd. De heer Kuhne had 27 uur in Keulen onder arrest gestaan en enkele uren daarvan in een cel van het huis van bewaring doorgebracht, be schuldigd van manipulaties met Amerikaans consumptiegevogelte op de Duitse markt, waardoor een bedrag van 150.000 tot 200.000 DM aan invoerrechten zou zijn ont doken. Vorige week dinsdag werd hij op zijn stand op de levens middelententoonstelling Anuga in Keulen door twee jonge beambten van de Duitse douanerecherche ge arresteerd. Woensdagmiddag 27 uur later werd hij tegen een borgsom van DM 50.000 weer op vrije voeten gesteld. „Mij wordt verweten aldus de heer Kuhne bij zijn terugkeer in Rot terdam dat ik tussen maart en augustus van dit jaar een verordening heb overtreden die op 7 september 1962 van kracht werd en in begin sep tember van dit jaar geruisloos is op geheven. De zaken die ik momenteel in Duitsland doe en ook blijf doen zijn precies dezelfde als die ik in die periode deed. Toen zouden zij echter strafbaar zijn, nu niet meer. Maar nu wordt ik opeens gearresteerd er een grote misdadiger behandeld. Men verwijt me dat ik schijntrans- acties heb gepleegd. Ik heb in Duits, land geïmporteerde kippen die niet door mij, maar door Duitse impor teurs uit Amerika waren aangevoerd doorverkocht. De Duitse douane ver denkt mij er van dat ik met de im port van de kippen via stromannen ge knoeid heb. Maar dit ontken ik stellig. Had ik werkelijk iets op mijn gewe ten gehad en een arrestatie gevreesd dan zou ik zeker niet naar Keulen zijn gereisd en daar op een stand zijn gaan staan. Zinloos baar. Ten eerste omdat de verordening die ik zou hebben overtreden niet meer van kracht is, ten tweede omdat het proces dat tegen mij aanhangig is ge maakt pas over enkele jaren zal die nen en wij dan toch wel weer in een totaal andere EEG-situatie zullen ver keren, ten derde omdat intern in Duits land veel weerstand bestaat tegen de importpolitiek, die door sommigen, on der wie Duitse autoriteiten, als in strijd met de EEG-bepalingen en de Duitse grondwet wordt beschouwd. Hierover loopt een proces, door importeurs te gen de regering aanhangig gemaakt. Mijn arrestatie heeft veel protest uit gelokt, met name van officiële Ameri kaanse zijde, wat meegeholpen heeft tot mijn spoedige vrijlating op borg tocht. Ik ben thans bezig die 50.000 D.M. weer los te krijgen. Het is geen onbe langrijk deel van onze liquide midde len. Merkwaardig is ook dat mij geen of ficiële aanklacht is uitgereikt. Mijn ad vocaat in Keulen had dus weinig hou vast toen hij mij tegen borgtocht pro beerde vrij te krijgen. Naar mijn ge voel is de hele kwestie doortrokken van politiek en ben Ik een slachtoffer van de kippenoorlog. Leuk is het niet", aldus de heer Kuhne. dachte leeft dat de Roomse dogma's zo absoluut juist en waar zijn dat het alleen! maar voortkomt uit wanbegrip van de zij de van de Reformatie dat de afgescheiden christenen ze nog niet kunnen aanvaar den. Deze gedachte is volgens de aartsbis schop veel te naïef. ,,W« verwerpen," zei hij met nadruk, „de uitgesproken Roomse dogma's dat zijn die dogma's die Rome op eigen gezag heeft toegevoegd aan het katholieke geloof. Wij verwerpen ze niet, omdat wü ze niet goed zouden begrijpen, maar omdat wij ze juist al te goed be grijpen. Wij kunnen geen hereniging overwegen met een kerk die van ons eist dat we deze dogma's zullen aan vaarden. De aartsbisschop wees in het bij zonder op het dogma van de pause- Ijjke onfeilbaarheid. Hij eindigde zijn i rede met de opmerking„Omdat ik mij niet kan voorstellen dat de Kerk van Wales ooit deze Roomse dogma's zal aanvaarden, moet ik tot mijn te leurstelling constateren dat er geen enkele mogelijkheid is om tot een fusie tussen ons en de Kerk van Rome te komen. We moeten meehelpen om tot een betere verhouding te komen, zoals Rome dat op het ogenblik ook wil en we moeten proberen om met Rome samen te werken waar dat mogelijk l is, zonder dat wij onze dogmatische positie compromitteren, maar verder I kunnen we niet gaan, tenzij Rome ge- j willig wordt haar eigen dogmatische inzichten op te geven." beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dus... géén corrosie! (Van onze sociaal-economische redactie) Vandaag is de prijs van suiker met één cent per kilogram verhoogd als gevolg van de noodzakelijke invoer van buitenlandse suiker ter aanvulling van de Nederlandse suikerproduktie uit de komende oogst van suikerbie ten, die te klein zal zijn om geheel eigen, behoefte te kunnen voorzien. Blijkens een mededeling van he r nisterie van landbouw en visserij zal de inmiddels aangekoohte suiker worden ge- importeerd tegen een hogere prijs dan de in ons land geproduceerde suiker kost. Aanvankelijk werd op gerekend, dat de prijs daardoor met meer dan één cent per kg zou moeten stijgen, doch dit blijkt niet nodig te zijn dank zij een tij dige inkoop tegen een redelijke prijs. Intussen hebben de ministers van eco' nomische zaken en van landbouw eer prijsstop voor melkprodukten afgekom digd voor het noordelijk deel van Noord» holland en voor Friesland, omdat in deze streken prijsverhogingen zijn doorge voerd, die naar hun mening in strijd zijn met de beginselen van het prijsstabilisa' tiebeleid. In de betrokken gebieden zijn grotere prijsverhogingen doorgevoerd dan de per 2 juni jl. toegestane één cent per liter. De betrokken organisaties van de melk handel hebben deze prijsverhogingen nie£ Theol. Hoogescliool Kampen aanvaardt nieuwe regeling Ook aan de Theologische Hoogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen is thans de mogelijkheid geopend hen aan de school in te schrijven die in het bezit zijn van het einddiploma h.b.s., kweek school (hoofdaktie) of h.t.s. De rector houdt voor deze inschrijving zitting op vrijdag 4 oktober aanstaande in het gebouw van de hogeschool. Oude straat 6, om 14.00 uur. Kandidaten moe ten naast hun diploma's een attest van hun kerkeraad overleggen. Het voorne men bestaat om voor hen, die op grond van genoemde diploma's ingeschreven worden en dus een aanvullend examen zullen moeten afleggen, een vooroplei ding klassieke talen e.d. te organiseren. ongedaan gemaakt, hoewel de minister van economische zaken hen daarom dringend had verzocht. De prijzenbeschikking is afgekondigd in weerwil van een advies van het Pro- duktschap voor Zuivel, dat een prijsstop weinig zinvol acht, omdat de komende herziening van de verrekenprijzen melk binnenkort toch tot een nieuwe melkprijsverhoging zal moeten lelden. De prijsstop geldt voor havermoutpap, rijst- pap, bloempap, gortpap en yoghurt. De Friese adviescommissie voor de zuivel, een instantie die onder meer de minister van advies dient inzake de prijsvaststelling van melkprodukten, heeft inmiddels besloten alle werkzaam heden te staken uit protest tegen het feit, dat de prösstop is afgekondigd. De commissie heeft er ernstig bezwaar tegen, dat de_ minister tot dusver haar adviezen en die van het Produktschap voor de zuivel naast zich neer heeft ge legd. De commissie had de minister ont raden de prijsstop door te voeren, terwijl reeds wordt onderhandeld over een nieu we prijsverhoging per 1 november. In verband hiermede heeft alle verdere samenwerking volgens het oordeel de commissie geen zin. De Bond van coöperatieve zuivelfabrie ken in Friesland heeft zijn leden geadvi seerd alsnog akkoord te gaan met de nieuwe maatregel van de minister, hoe wel dit besluit beslist niet gelukkig wordt geacht. Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zocht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Joost de Blank, een van de felste critici van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, heeft maandag ge zegd, dat hij binnenkort zal aftreden vanwege zijn slechte gezondheid. De 54-jarige aartsbisschop is in Rot terdam geboren. Als kind ging hij naar Engeland, waar hij werd opgevoed, In werd hij in zijn huidige functie be- Enkele keren wordt liet herhaald: toen het volk Israël nog door Jozua, de opvolger van Mozes, werd geleid, ging alles goed: God stond in het middelpunt. Maar toeh Jozua was gestorven en ook de oudsten, die het ontstaan van Israël als natie van nabij hadden meegemaakt, niet meer leefden, ging het fout, volkomen fout. Het boek Richter en is aan deze zwarte episode in Israëls volksbestaan geheel gewijd. Het is geen verheffende lectuur, al die ontsporingen en gruwelen te lezen. Er staat helemaal aan het eind van Richteren een typerende uitdrukking: „Ieder deed wat goed was in zijn ogen". Als het in een samenleving zó is gesteld, dan weet u wat er gebeurt: de chaos is volledig, over de gehele linie, sn als hei lang duuft gaat een natie te gronde. God stuurt richteren om het volk te leiden. Iedere keer opnieuw. Als zij er zijn, gaat het weer een tijdje goed. Maar zodra zijn zij niet verdwenen, of het begint weer van voren af aan: God wordt de rug toegekeerd en de Israëlieten „proberen" het met afgoden, geleend van de vol keren, die in hun midden zijn blijven leven tegen de uit drukkelijke opdracht van God in. Als u dit boek leest, ver wondert u zich méér nog over Gods trouw met mensen dan over de zonden van die mensen! Wat dat betreft is er nog weinig veranderd. Die verwondering wordt namelijk nog groter, als wij onszelf een beetje kennen. Vandaag' zou in de St. Pieter i pr zijn reeds van Rome reeds het besluit val len of het rapport over ,,De Kerk' aanvaardbaar is voor de rooms- katholieke bisschoppen, die daar in een concilie vergaderd zijn. Dit rapport dat oorspronkelijk door de conservatieve kardinaal Ottaviani werd opgesteld en als te juridisch was afgewezen, kwam nu vol komen herschreven aan de orde. De algemene indruk was dat de grote meerderheid van de bis schoppen het rapport aanvaard baar vonden voor een uitgebreide bespreking. De eerste spreker was kardinaal Frings, die zei te spreken namens 65 Duitse en Scandinavische bisschoppen. Hij loofde de herderlijke en oecumeni sche geest van het nieuwe rapport. Hij had indertijd veel kritiek op het eerste ontwerp en veroordeelde dat als te wei nig pastoraal. Ook sprak de zeer conservatieve kar dinaal Siri. Hij stelde zich wel achter het ontwerp, maar niet zo hartelijk. Hij had bezwaren tegen verschillende zinsneden die volgens hem voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Hij zou voorts ook bepaalde principiële bezwaren hebben tegen en kele gedeelten. Woord ontnomen Reeds op de eerste vergadering gis teren moest een spreker het woord wor den ontnomen door kardinaal Agagia- nian, die als voorzitter fungeerde. Het was de broer van de president van Zuid- Vietnam, aartsbisschop Ngo I?inh Thoec. Hij was van oordeel dat het rapport meer moest ingaan op de verhouding van de kerk tot de niet-christelijke godsdiensten. Hem werd het woord ontnomen toen hij met allerlei gedetailleerde punten aankwam. Dat was völ'gehs de Voor zitter nog niet aan de orde, om dat men eerst over het ontwerp in het algemeen wil. spreken. Pas als het schema over de kerk in het algemeen is aangenomen zal het hoofd stuk voor hoofdstuk worden besproken. Het ziet er naar uit dat die besprekin gen nog wel enige tijd zullen voortduren. Kongolees episcopaat tegen missierapport Het ziet er naar uit dat de herschrij vers van de rapporten die op het Vati- :aans concilie ter sprake zullen komen, liet allemaal een even gelukkige pen hebben gehad. In ieder geval kan net rapport over de missie geen genade vin den in de ogen van de Afrikaanse bis schoppen uit de Kongo- Het episcopaat uit dit gebied heeft in middels reeds verklaard dat dit ontwerp- rapport geen „geldige theologie" voor de missies bevat, maar een situatie be vestigt die uit historische ohistandighe- is gegroeid. Kongolese bisschoppen leggen er de nadruk op dat er geen „missies" be staan maar dat er slechts één missie is, de ene zending van de kerk die overal ter wereld dezelfde ls, zowel in Amerika als Afrika, in Europa als in Azië. De Kongolese bisschoppen komen welibeslagen ten ijs. Ze hebben de afge lopen weken en maanden .gebruikt om in een diepgaande studie te maken de stukken die hen werden aange boden. Zij zullen eensgezind verande- 'ngen voorstellen Ook tijdens de eerste zittingsperiode traden de Kongolese bisschoppen naar i als een eenheid. Zij kwamen toen een serie hervormingsvoorstellen die als zeer gedurfd werden gekarakte riseerd, maar die wel de sympathie van velen in de Rooms Katholieke Kerk anderingen schrif telijk voorgesteld. Tijdens deze zittingsperidoe zijn ook tien rooms-katholieke leken, leiders van belangrijke organisaties, als waarnemers toegelaten. Zojuist is bekend gemaakt dat tot dit tiental ook de Belg August van Istendael behoort, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond. PIJNSTILLIR van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Afscheid van i collega's De 46-jarige Amsterdammer D. Sloot, die in zijn vrije tijd theologie aan de Vrije Universiteit heeft gestudeerd en thans als predikant is beroepen in Ril land Bath, zal tijdens twee middagpau zediensten in de Alledagkerk aan het Begijnhof op 2 oktober afscheid nemen van zijn vroegere beroepsgenoten, de employé's van de Amsterdamsche Bank en collega's uit het bedrijfsleven in de Amsterdamse binnenstad. Beide dien* sten worden gehouden op verzoek van de oud-collega's van de aanstaande ds. Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te IJsselmuiden: K. Schip- per, te Ederveen; te Vorchten (toez.): A. Hennephof, te Presens. Bedankt voor Scharnegoutum (Fr.): A. J. de Bue, te Pesse. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-O (vac. H. W. H. van Andel): P. A. E. Sillevis Smitt, te Rotterdam; te Spijkenisse (2e pred. pl.): Th. P. van Belzen, te Mariënberg; te Maasland (2e pred. pl.): F. de Jong, te Lichtevoorde. Aangenomen naar Amstcrdam-Z (ar beid studerenden V.U.): L. Ringnalda te Bussum. Bedankt voor Anjum: F. v. d. Bos, te Scheemda. te Haarlem-N en J. H. Velema, te Apel doorn. Beroepen te Papendrecht: M. v. d. Klis, te Zierikzee; te Hilversum-O: H. P. Brandsma, te Rozenburg. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEW GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Yerseke: J. van Haaren, te Rijssen en L. Rijksen, te Rotterdam-W. Beroepen te Leiden: H. Ligtenberg, t» Oudemirdum. Bedankt voor Giessendam: W. C. J. Bosschaart, te Slikkerveer. Doctorstitel voor prof. J. A. Schep Prof. J. A. Schep, hoogleraar aan de theologische faculteit te Geelong in Aus tralië heeft, naar wij zojuist vernemen, in de afgelopen week van de universi teit te Potchefstroom in Zuid-Afrika cum laude de doctorstitel ontvangen op zijn proefschrift over de natuur van het verrijzenislichaam, een studie over bijbelse data. Prof. Schep die volgende maand 66 jaar wordt en in 1958 op een trip naar Holland aan de Vrije Universiteit slaag de voor doctoraalexamen, heeft een knappe prestatie geleverd. Hij was voor hij hoogleraar werd te Geelong, predi kant van de gereformeerde kerken van Dronrijp in Friesland, Bolnes. Bussum. Drachten, Assen en Schiedam. Van zijn hand zijn verschillende geschriften ver schenen. De theologische faculteit te Geelong heeft nu van haar vier hoogie- Vraag: Vier jaar geleden heb ik met mijn zoon samen een huis gekocht, maar nu heeft mijn zoon zelf een huis gekocht om te bewonen. Hij heeft dus eerstgenoemd huis verlaten en ik word alleen eigenaar. Dit is intussen onder lig geregeld. En nu het volgende: ik heb een hypotheek aangevraagd bij een bank en nu slaat er in de oproep over de kosten, rente betalen over het lopende jaar maar ook over de twee voorafgaande jaren. Dat begrijp ik niet. Kunt u mij daarover inlichten? Ik heb nog niet getekend en mijn vrouw is er erg op tegen. Kan ik die hypotheek nu ongedaan maken? En zouden de overschrijvingskosten bij de notaris in dat geval hoog zijn? En maakt een onbelast eigendom of wel be last veel verschil inzake de belasting? Wat raadt u mij aan te doen? Ik zelf heb nog wat spaargeld staan. Antwoord: De zinsnede inzake het betalen van rente over jaren, die aan de hypotheek voorafgaan, is ons niet duidelijk. Het is'natuurlijk onjuist ren te te vragen over de tijd, gedurende welke u het geld nog niet geleend of ter beschikking had. U heeft nog niet getekend. Als u zich niet reeds op een of andere wijze heeft vastgelegd, kunt u nog terug. Wij kennen de door u gedane aanvraag niet en kunnen zon der nadere gegevens hierover niets zeggen. Vraag eens aan de notaris hoe dit zit, In elk geval als de bank van tevoren die eis van twee jaar extra rente niet heeft bekend gemaakt, kunt u nog terug. Misschien is deze zaak door een nadere verklaring wel op te Fiscaal maakt het geen verschil of men het huis belast met hypotheek schuld of niet. De huurwaarde van het huis wordt onafhankelijk daarvan be paald. De over de hypotheekschuld te betalen rente kunt u van uw inkomen aftrekken. Daartegenover staat dat u rente ontvangt van spaargelden en die rente moet u als inkomen opgeven. Steekt u uw spaargeld in het huis, dan kunt u geen hypotheekrente van uw inkomen aftrekken, maar dan behoeft u geen rente over de daarin gestoken spaargelden als inkomen op te geven. Zijn de rentepercentages precies ge lijk, dan is er verder generlei verschil. In de regel zal u wel 5% hypotheek rente moeten betalen en voor het spaargeld ongeveer 3% rente ontvangen. Het is dan voordeliger uw eigen spaar gelden in het huis te steken. Uw in- Brleven. die olet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. komen wordt daardoor hoger, de in komstenbelasting natuurlijk ook, maar het blijft toch altijd voordeliger. Waar om zou u lenen als u geld heeft? Zou u in nood komen, dan zou u het on belaste huis nog met een hypotheek kunnen bezwaren. Als u hypotheek neemt, moet u notariskosten betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2