Uw probleem is het onze Jongeren begonnen met oecumenisch gesprek Orthodoxe kerken willen nu gesprek met Rome Paus Paulus vraagt vergeving aan afgescheiden broeders Nieuwe Jaguar op de markt RODENT Een woord voor vandaag Wereldraadstemmen over aanvaarding subsidie „Eeniglieid des Geloofs" wordt Woord en Wereld" MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 Deur toch niet zo wijd open Ook waarnemers naar concilie jnopel tegenstemden. Tot nu toe aan dat patriarch Athcnsgoras stander van het zenden van wi was. HIJ is dus of door zijn eigen in de steek gelaten of men heeft zijn in-, zichten verkeerd geïnterpreteerd. De panorthodoxe conferentie opOp deze conferentie waren elf kerken het eiland Rhodos heeft besloten vcrte«enwoordisd-namelijk die van Con- I stantinopel. Alexandrië, Antiochië. Jeru-1 mof -4-, tr I 1 siannnopex. Aiexanarie, Annocnie. jeru- met de Kooms Katholieke Kerk zalem, Moskou. Belgrado, Boedapest. Boe- ,op gelijke voet" een theologisch karest. Sofia. Cyprus en Praag, gesprek te beginnen. Dit plan, in- o^tn'^ÏI.ho- gediend door de oecumenische pa- Hek-orthodox theologisch gesprek triarch Athenagoras werd met al gemene stemmen aangenomen. Te vens werd besloten dat het in de vrijheid van de zelfstandige Oos- ters-Orthodoxe Kerken ligt om waarnemers af te vaardigen naar het concilie. Deze besluiten werden bekend gemaakt ■an het einde van de conferentie die vijf dagen heeft geduurd. Deze conferentie werd niet bijgewoond door afgevaardig den van de Grieks-Orthodoxe Kerk, die geen enkele mogelijkheid zien voor een gesprek met Rome, en de eis stellen dat Rome eerst de zogenaamde geünieerde kerken (scheurkerken van de orthodoxie die naar de Rooms-Katholieke Kerk zijn overgegaan) opheft. Waarnemers Het besluit om de kerken zelf toe te •taan waarnemers te zenden werd niet eenstemmig genomen. Eigenlijk hadden enkele kerken, zoals de Russisch-Ortho- doxe en de Syrisch-Orthodoxe Kerk deze vrijheid reeds genomen. Toch bleek er o verzet te zijn tegen waarnemers. Het op-eigen wensen onverbloemd uitgesproken, merkelijke is dat de Servisch-Orthodoxe i Het gesprek kan plaats vinden, maar al- i Constant!- leen op basis van orthodoxe inzichten. ginnen. Er bestonden enkele jaren geleden geheime plannen voor een conferentie in Venetië, maar toen dit bekend werd dOor een onvoorzichtige uitlating van rooms-katholieke geestelijke, viel de ferentie in het water. Gelijke voel t zeggen Dit besluit wil echter nog dat er nu spoedig een dergelijk gesprek gevoerd zal worden. Iz> het besluit melijk een zinsnede opgenomen die lijkheden kan opleveren voor Rome. Het gesprek moet gevoerd worden „op geHjke voet". Dat wil zeggen dat Rome, die zich zelf erkent als de enige ware kerk en alle andere slechts ziet als afgescheiden broe ders. zich voor het kerkzijn van de Ortho doxe Kerken zal moeten uitspreken en eerst haar gezagseis van het primaatschap van de paus, die rechten kan laten gelden over de Orthodoxe Kerken, moet laten In wezen is dit besluit veel minder een open deur voor een gesprek als het op het eerste gezicht lijkt. De Orthodoxe Kerken willen Ingaan op het kennelijke rooms- katholieke verlangen om samen tot een dialoog te komen, maar zij hebben hun Kerk en het patriarchaat i Duizenden in Margriethal te Utrecht Met 5 broden maar kijken, hoe het afloopt", meent ds. Van Andel. De oecumenische beweging is een bekeringsbeweging, en occume- nisch is ieder, die z'n vijf broden en twee vissen uit de handen wil laten ne- (onder wie de prinsessen Irene en men, opdat allen verzadigd worden, al- Christina), uit rooms-katholieke,|der. Praten; boe dan ook zorgjdus ds. Van Andel. protestantse en buitenkerkelijke in ieder g®val dat het nu begon-. TT"OOR de eerste maal in de his- torie van ons land hebben af gelopen zaterdag 5000 jongeren en 2 vissen kring, de gelegenheid gekregen met elkaar van gedachten te wis selen over problemen betreffende de oecumene. Zij hebben van de door de Oecumenische Jeugdraad en de Katholieke Jeugdraad gebo den gelegenheid ten volle gebruik gemaakt. Dit bleek uit de, aan de gezamenlijk gehouden maaltijd, gevoerde discussies die ds. A. Klamer na geruime tijd, voor ve len ongetwijfeld te vroeg, afbrak met de woorden: „Maak voor vanavond maar een afspraak om ergens in de stad met elkaar ver- Vaticaans concilie weer begonnen En schenkt vergiffenis aanwezigen, ken hadden ■gelijkenis vl_. der 5000 (het thema de balletgroep van Rudi Mees (uitmun ten begeleid door het trio Pim Ja cobs) kwamen de gesprekken los over vragen als: „Wat betekent oecumene in de kerken, voor de wereld, bij je zelf; hoe raak je de vooroordelen over andere geloofsgroeperingen kwijt". Moeilijke vragen voor de oud-katho liek. de rooms-katholiek, de baptist. Moeilijk te beantwoorden voor mensen, die zoals dr. Alting von Geusau het formuleerde, „elkaar en de wereld slechts de steeds dikker wordende mu- tonen". Dr. Von Geusau hield zijn jeugdig gehoor voor diat er toch ondanks de „historische werkelijkheid" van ge- scheurdheid en verdeeldheid in Neder land veel verandert. Met heel wat minder luister en vertoon dan vorig jaar heeft paus Paulus gisteren de tweede zitting van het Vaticaans concilie in de Pieterskerk geopend. De paus en Pieter vanuit zijn paleis via de „koninklijke" trap en het binnen hof zodat de duizenden toeristen en belangstellenden op het Sint Pietersplein werden gemeden. Maar de rede die de paus hield ter opening van deze tweede zit ting was de wereldbelangstelling meer dan whard. Hij hei'haalde dht h\j het werk van zijn voorganger pau. Johannes, wilde voortzette- en bracht een .viervoudige doel- zijn rede bevatte plechtige gebeuren, de woorden van Christus zelf. Dan kan de theologie hier later verder op voortbouwen. duidelijk dat de huidige paus evenals zijn voorganger dit concilie wil zien als een concilie dat de weg opent naar vernieuwing. Het concilie moet de deur open doen, dan kunnen de theologen de gedach ten wel verder ontwikkelen. stelling naar voren. Het concilie moet de kerk be wust maken van haar eigen wezen. Het concilie moet de kerk de weg wijzen om zichzelf te her vormen. Het concilie moet de weg ope nen tot het herstel van de een heid van de christenen. Het concilie moet de dialoog tussen de kerk en de moderne wereld mogelijk maken. Paus Paulus ging op alle vier punten nader in. Sprekend over de eis dat de kerk zich bewust moet worden wat haar eigen wezen is. waarschuwde hij er nogmaals tegen dat het niet noodza kelijk is dat dit in juridische woorden wordt geformuleerd (zoals het rapport over de kerk, aangeboden en verworpen op de eerste zitting probeerde*. Hij ging vooral in op het eerste hoofdstuk van het nieuwe rapport dat in de ko mende weken ter sprake zal komen. EIGEN WEZEN niet alleen bij de rooms-kathol leken wordt dit verlangen naar een diepere kennis over het wezen van de kerk open baar. Alle christelijke kerken zoeken ir. Dit diepste ook aandacht aan de verhouding van het primaatschap tot het episcopaat, ~"~i de macht van de bisschoppen, erkapte NOTU wil ook in de pacificatiecommissie De Nederlandse Organisatie van Tijd schrift-Uitgevers (NOTU) is er niet over te spreken dat de Onafhankelijke Tele visie-Exploitatie-Maatschappij (OTEM) geen vertegenwoordiger(s) van de tijd schrift-uitgevers als lid van de pacifi catiecommissie (voor het onderzoek in zake het tweede televisienet) heeft voor gesteld. De NOTU heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, een telegram gestuurd, waarin de minister met klem wordt herinnerd aan het schriftelijk verzoek om vertegenwoordiging in de pacifica tiecommissie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hillegom (vac. J. Veenen- daal): J. Bronsgeest te Hansweert; te Soest (vac. dr B. M. Maarsingh) toez.: te Bilthoven. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Emmer-Compascuum: C. Houtman, laatstelijk predikant te Zwolle; te Katwijk a. d. Rijn: D. W. Dondorp te Antwerpen; te Maassluis; W. Dekker van Noordw(jk-Binnen. Aangenomen naar Haulerwjjk: J. van teur van de Rekkense Inrichtingen te Rekken: Th. Rienks te Sittard; voor Amsterdam-West; F. J. van dei; Wal te Zwolle. Zendlnrsdlenst: Ds. M. van der Werff. die zojuist met verlof teruggekeerd is van Soemba. zal op medisch advies niet naar het zendingsveld mogen terugkeren. felle aanval op de conservatieve groep In Rome, die meent dat het vorig concilie het primaatschap van de paus scherp heeft omschreven, dat een bisschoppelijk concilie nodeloos is ge worden. De paus gaf de aanwezigen HERVORMINGEN Sprekend over de noodzakelijke her vormingen van de Rooms Katholieke Kerk wees de paus op drie punten: EENHEID Het opmerkelijkste gedeelte van de uiteenzetting van paus Paulus over de eenheid van de christenen was de alinea waarin hij zich richtte tot de waarne mers van niet-rooms-katholieke kerken die opnieuw hun ereplaatsen vlak bij het grote altaar van de kerk hebben in genomen. Paulus sprak zich uit voor de noodzaak van een zichtbare eenheid die bereikt wordt door een volkomen een heid in geloof, deelneming aan dezelfde sacramenten en door de organische harmonie van één enkel kerkbestuur. Deze eenheid behoeft echter volgens Tot de waarnemers zei paus Pau lus: Onze stem beeft en ons hart slaat sneller, omdat wij een onuit sprekelijke vertroosting en hoop voe len, die uw aanwezigheid oproept; maar tegelijkertijd voelen wij een diepe droefheid omdat u nog steeds gescheiden bent van ons. Indien die afscheiding hoe dan ook onze schuld is, dan vragen wij God nederig om vergiffenis en ook onze broeders, die zich door ons gekwetst voelen. Wij Zeemansgraf niet in deze tijd Kapitein Francesco Tolomeo van de Italiaanse marine bepleit in een door hem geschreven boek een einde te maken aan de instelling van het zeemansgraf. Eens, zo schrijft hij, was een dergelijke begra fenis misschien nodig, omdat zeilschepen soms maanden op zee bleven. Maar op de moderne snelle schepen is een dergelijke „wrede begrafenis" niet langer gerecht vaardigd. Opleiding tot Belastingconsulent nen gesprek voortgezet wordt". Het gesprek is in de Utrechtse Mar griethal dan toch begonnen. Het eerste gedeelte van de dag feitelijk slechts gevoerd door dr. L. G. M. Alting von Geusau. gedelegeerde van de bisschop van Groningen voor oecumenisch werk, en ds. H. van Andel, secretaris van do Oecumenische Jeugdraad. Maar naar mate de dag vorderde en de jeugdige jg t(jt 2Q jaar, geke- de uitbeelding van de de wonderbare spijziging de dag) door Durf van onze kant vergeven gaarne het leed dat ons is aangedaan tijdens de lange reeks van onenigheden en af scheidingen. DIALOOG In het laatste punt van zijn rede ging de paus in op de huidige wereldsituatie. In het bijzonder schonk hij aandacht aan de lege stoelen van bisschoppen achter het ijzeren gordijn, die geen gekregen hebben. Hij zei: „Wat doet het ons verdriet te zien hoe in bepaalde landen de godsdienstvrijheid en andere fundamentele mensenrechten worden vertrapt door principes en methoden van politieke, racistische of tegen de godsaiénsl' gerichte "onverdraagzaam heid." Hij legde er echter de nadruk op dat de kerk de wereld niet wil-verloo chenen, maar wil dienen. In het slot van z\jn rede liet deze paus doorschemeren dat men van hem niet een enorm aantal encyclieken moet verwachten. Hij zei overwogen te hebben een encycliek te richten tot de bisschoppen voor het begin van deze tweede zittingsperiode, maar had ervan afgezien, omdat hij meer waarde hechtte aan het levende woord. Ook in de toekomst zou hij zijn gedachten liever via de weg van het levende woord openbaren dan in lange geschriften. Studieconferentie A.R.-jongeren „Kleine partij in een grote wereld" is het onderwerp dat dit seizoen op al le Anti-Revolutionaire Jongeren Studie clubs in ons land zal worden besproken. Teneinde de discussies op de clubs zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn zal het kader van de ARJOS zich op 4 en 5 oktober intensief met dit onderwerp gaan bezig houden. Niet zo lang gele den heeft de oud-fractievoorzitter van de A.R.P. in de Tweede Kamer, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot een boekje ge schreven dat deze titel meekreeg. Hij zal dan ook enkele kernpunten hieruit op deze conferentie nader toelichten. Vrijdagavond 4 oktober houdt de heer Bruins Slot zijn referaat, terwijl dit daarna in discussiegroepen zal worden besproken, 's Zaterdags gaat de spre ker op gemaakte opmerkingen in. Een algemeen gesprek besluit de conferen tie. Mej. Rutgers ook lid Europarlement Het eerste vrouwelijke anti-revolutio naire Tweede-Kamerlid mej. mr. J. C. Rutgers is benoemd tot lid van het Europese Parlement. Zij neemt in dit lichaam de plaats in van de onlangs tot minister van landbouw en visserij benoemde mr. B. W. Biesheuvel, die sinds het overlijden van de heer Ha- zenbosch in 1961 lid van dit orgaan was. Ook is inmiddels de vacature-drs. M. M. A. A. Janssen vervuld. Zijn plaats wordt ingenomen door ir. P J. Lardi- nois (evenals de heer Janssen lid van de K V.P.i. De afvaardiging van de Sta- ten-Generaal naar het Europarlement, dat politieke controle uitoefent over de EEG, Euratom en EGKS, omvat in to taal twaalf leden. Op de Parijse autosalon, welke 3 ok tober geopend wordt, zal een nieuwe Jaguar, het type S rp zien zijn. Die is bedoeld om de leemte tussen de Mark 2 en de grote Mark X op te vullen. sedan lijkt op de Mark 2. Trouw „Wij staan thans aan het begin van de eigenlijke oecumenische ontmoeting. Het enige wat van ons gevraagd wordt, Is: datgene waar te maken, wat wij al len belijden: het geloof in Christus en in de ene heilige kerk, zo betoogde dr. Von Geusau. Dit betekent onder meer trouw zijn aan de eigen concrete kerk. Deze bijeenkomst is geen oecumenische stunt, wij zullen elkaar de waarheid moeten vertellen, maar niet in de sfeer van gelljkhebberU", zo besloot dr. Alting Ds. Van Andel sneed hierna het niet in beweging kunnen komen van de jon geren aan. Het ontbreken van iets con creets bij het woord oecumene maakt het begrip tot een dood ding. Als eni- 'ge mogelijkheid ziet ds. Van Andel eer volledig nieuwe vorm van kerk-zijn .We-zullen-op pad moeteivgaar.- met de vijf broden en de Iwee vissen de gelijkenis in onze handen en Prof. Haitjema 75 jaar Op woensdag 2 oktober zal prof. dr. T. L. Haitjema, die thans in Apeldoorn woont, zijrt 75ste verjaardag vieren. Prof. dr. Haitjema diende van 1914 tot 1933 als predikant achtereenvolgens de hervorm de gemeenten van De Meern (classis Utrecht), Hoogmade (classis Leiden) en die van Apeldoorn en Het Loo. Hierna aanvaardde prof. dr. Haitjema het hoog leraarschap vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Hij heeft dit ambt tot 20 sep tember 1959 vervuld. Vredesbeweging van Bertrand Russell De 91-jarige Britse wijsgeer Bertrand Russell heeft de stichting bekendgemaakt van twee vredesbewegingen waarvan hij de leider is. Het zijn de „Bertrand Rus- sell-stichting voor de vrede" en „De At lantische stichting voor de vrede". De eerste stichting heeft ten doel een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van de koude oorlog en naar methoden te zoeken, die het oorlogsgevaar kunnen verminderen en uitbannen. De laatst ge noemde stichting zal het voor de eerste stichting nodige onderzoekingswerk ver richten. Medeoprichters van de bewegingen zijn de hertog van Bedford, de Nobelprijs winnaars dr. Max Born en lord Boyd Onr, de musicus Pablo Casals, Dnilo Dolci. koningin-moeder Elisabeth van België, premier Nehroe van India en dr. Albert Schweitzer. Schriftelijke - praktisch gerichte - kuraus van het NEDERLANDS COLLEGE VOOR BELASTINGCON SULENTEN. Individueel karakter mede door - facultatieve - mondelin ge toelichting. Opleiding en examens door hoofdinspecteurs (-tit.) van 'b Rijksbelastingen. Vrijblijvende Inlichtingen: Secretariaat, Belgi scheplein 6, 'e-Gravenhage, tel.070- De nieuwe is groter gemaakt i de inzittenden fort het i verbeteren grotere brandstoftank mogelijk te ma ken. Het type S zal verkrijgbaar zijn met een motor van 3,4 liter of 3,8 liter. De maximum snelheid is 192 km u. De twee types zullen in Groot-Britann ver kocht worden voor 1 669 en 1.885 pond inclusief weeldebelasting. Zeer kritisch en reëel, besprak het forum (bestaande uit een rooms-katho liek, een gereformeerde, een buitenker kelijke en de twee inleiders) 's mid dags de stappen die er „morgen" ge nomen zullen moeten worden. Het kwam tot de uitspraak dat men zich niet mag verliezen in acties voor on derontwikkelde gebieden, maar zal moeten durven gaan erkennen op vele vragen de antwoorden niet te weten. Men zal vooral de wereld anders gaan zien. en van het leven een grote ont dekkingstocht gaan maken. Het fo rum was van oordeel dat de kerk dan door alle bestaande organisaties heen zal komen. De r.k. geestelijke Joop Mittelmeyer gaf in zijn geestige conference („De pastoor houdt vandaag geen preek, want hij heeft nu iets te zeggen") prachtige staaltjes van rooms-katholie ke zelfkennis en zelfspot. De cabare tier Seth Gaaikema waagde zich in zijn optreden aan een definitie van het be grip oecumene. Hij zag het als een „begrijpen van eikaars standpunt en dan zeggen: we bellen nog wel". Er zijn op dit, ongetwijfeld vrucht bare, oecumenische jongerencongres vele nieuwe dogma's uitgevonden, en nog meer afgeschaft waarschijnlijk. s veel gepraat, maar ook geluis terd. Deze 5000 weten dat er door ve le belangstellenden, met name door het Vatikaan en de Wereldraad van Kerken, zaterdag op hen gelet is. Als het aan hen ligt gaat het oecu menisch gesprek voort. nieuw VAn!7f?; muizén\pasta vlokken ROEIT ZE GENADELOOS UIT Voor hetgeen een vorige generatie bezielde heeft het jonge geslacht geen belangstelling meer. De ouderen zeggen dan, dat het goud wel erg verdonkerd is en dat hun strijd blijkbaar tevergeefs is gestreden, dat de idealen zijn vervaagd en dat er over de gehele linie sprake is van verwatering. U kent die verhalen wel. Dikwijls is het bijzonder moeilijk objectief te oordelen en er achter te komen of de generatie van nu inder daad het pad der vaderen bewust heeft verlaten, of dat het alleen maar een kwestie is van andere vormen en andere methoden. Men zegt het ook wel eens zo: velen zien op chris telijk erf de vormen, waarin men zijn geloof beleeft, vaak aan voor het geloof zelf. En dan ontstaat de spraakverwarring, dan wordt er hopeloos langs elkaar geredeneerd, dan komt het tot een ernstige verwijdering, die volstrekt niet nodig is. Maar het gebeurt ook, helaas, dat er regelrecht sprake is van prijsgeven van hetgeen het voorgeslacht als het wezenlijke heeft gezien en dat ook was. Dan worden metterdaad andere, verkeerde wegen ingeslagen, dan gaat het niet om de vormen van geloofsbeleving, maar om het geloof zelf. Dan is de ver vlakking tot in het essentiële doorgedrongen en dan geldt maar éen oproep: die tot radicale omkering. Wilt u een voor beeld van dit verlaten van de goede weg? Leest u dan het boek Richteren maar eens! Hulp aan ontwikkelingslanden Op voorstel van de secretaris-gene- iaal Dr. W. A. Visser 't Hooft heeft het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken in zijn jaarlijkse zitting be sloten tot verdere bestudering van het vraagstuk of voor kerkelijke hulpverle ningsprojecten op sociaal terrein gelden mogen aangenomen worden uit over* hcidsfondsen. De kwestie was aanhan gig gemaakt door kerken in West- Duitsland, die van hun regering een aanbod kregen van meerdere miljoenen marken voor projecten in onderontwik kelde landen. De afdeling voor Interchurch Aid en het uitvoerend comité van de Wereld raad hadden hierop gunstig geadviseerd om te voorkomen, dat kerken in ont wikkelingsgebieden zelf incidenteel der gelijke hulp uit de Duitse fondsen zou den aanvaarden. Een principiële beslis sing ter zake werd nu van het centrale comité gevraagd. In de vergadering kwamen verschil lende meningen tot uiting. De director van de Evangelische Kerk in Duitsland, Dr. G. Brennecke uit Oost-Duitsland, had het bezwaar, dat de Duitse zending en kerk de eenheid wilde handhaven, terwijl deze fondsen slechts van één zij de komen. Zo is er gevaar bij aanvaar ding voor het thuisfront in Oost-Duits land. Bovendien noemde hij de dreiging van het verlies van de onafhankelijk heid der zending als in de tijd van het koloniaal bestel. Ook een der zes presi denten van de Wereldraad, Dr. D. G. Moses had bezwaren. Daarentegen bepleitte bisschop Chan- du Ray uit Pakistan aanvaarding van dergelijke hulp: de kerk als een boven nationale gemeenschap kan gebruik ma ken van mogelijkheden, die haar gebo den worden. Bisschop Lilje uit Hanno ver betoogde, dat het aanbod niet aan voorwaarden gebonden was en voort- .JYieiutz, gereformeerd opinieblad (Van onze kerkredactie) Het blad „Eenigheid des Ge- loofs" gaat tegen het einde van dit jaar verdwijnen om wederge boren te worden als een groter en meer omvattend blad dat naar alle waarschijnlijkheid de naam „Woord en Wereld" zal dragen. „Eenigheid des Geloofs" is nu een blad, voor de gehele gereformeer de gezindte en tevens het orgaan van de Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gere formeerde beleiders. Het blad staat nu onder redactie van ds. F. Boonstra, dr. F. L. Bos. ds. F. J. Broeyer, dr. A. Dondorp. prof. dr. in Genderen, ds. P. A. A. Kluse- ds. M. W. Nieuwenhuyzen en ds. i. van Teylingen. Een van de be kendste medewerkers aan dit blad is prof. dr. K J. Popma. Het aantal medewerkers zal sterk worden uitgebreid. Nieuwe krachten zijn aangetrokken uit de Gereformeerde Ker ken, de Hervormde Kerk, de Christelijk Gereformeerde Kerken en de Gerefor meerde (vrijgemaakte) Kerken. Bekende namen die volgend jaar de artikelen zullen ondertekenen zijn de oud-staatssecretaris B. Roolvink en on der meer de hoogleraren prof. dr. J. P A. Mekkes, prof. dr. L. Onvlee en prof. dr. L. W. G. Scholten Nieuwe rubrieken Het blad zal aandacht blijven schen ken aan kerkelijke zaken. Maar voorts zullen rubrieken worden toegevoegd over huwelijk, gezin en opvoeding, als mede onderwijs. Tevens zullen politieke en sociale vraagstukken worden behan deld en zal het blad aandacht gaan schenken aan literatuur, kunst en de ontwikkeling der tegenwoordige weten schap. Volgens een bekendmaking in het zo juist verschenen nummer wordt gezegd dat het blad uitgebreid zal worden tot een algemeen blad voor de gereformeer de gezindte, een opinieblad dus. Voor lopig echter zal het nog niet als week blad gaan verschijnen. Het verschijnt op het ogenblik om de veertien dagen en dat zal volgend jaar ook gelden voor het nieuwe blaa. Wel wordt het blad uitgebreid. Het zal i een groter formaat gaan verschijnen dan tot nu toe en het aantal pagina's wordt uitgebreid van vier tot voorlopig acht. Tevens zal het blad gaan ver schijnen op beter papier De uitgever van het blad is de uitgeverij Guido de Bres in 's-Gravenhage. kwam uit de wens van volken, die zo veel hulp ontvangen hebben, om nu hun nerzijds ook anderen te helpen. Het centrale comité besloot, dat de bestudering van deze zaak in het licht van deze verschillende meningen moest geschieden door de staf van de Wereld raad in nauw overleg met de nationale christenraden ln de betrokken landen en met i-esp. de EACC, de Oostaziatische christelijke conferentie en de AACC, de Tanafrikaanse conferentie van Kerken. Pinkstergemeenten beleggen landdag (Van kerkredactie) Nauwelijks is een tweede Volle Evan gelie Vreugde-dag in Utrecht gehouden of ook de pinkstergemeenten besluiten een landdag te beleggen. Ook zy hebben Utrecht uitgekozen als centrum om sa men te komen en voor zaterdag 5 oktober de grote zaal van Tivoli afgehuurd. In een officieel perscommuniqué delen zij mede, dat deze manifestatie niet slechts bedoeld is als een ontmoeting van leden en sympathiserenden van de pink stergemeenten, maar evenzeer een getui genis wil zijn van hetgeen tot de bona fide pinkstergemeenten behorende chris tenen belijden en geloven. In de morgendienst zullen eigen voor gangers uit Nederland het woord voe ren. Tevens zal dan het Heilig Avond maal worden gevierd. Na een gezamenlijke lunch voor alle deelnemers en genodigden volgt 's mid dags een demonstratie van de jongeren uit deze kring, die een programma pre- Waldenzen willen spreken tot volk In het centrum van de Waldennen, ln Torre PelHce, heeft de jaarlijkse syno de der Waldenzenkerk plaatsgehad. De ze synode heeft een boodschap gericht aan de gemeenten, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzaak nieuwe aandacht te schenken aan de arbeid der verkondiging. De synode heeft de indruk, dat het voor de kerk als geheel niet duidelijk genoeg is hoe groot de verantwoordelijk heid is, die de Heer der kerk ons ge geven heeft voor de verkondiging van het evangelie. Het bijzondere geeste lijke klimaat van onze tijd en wellicht ook de nieuwe contacten tussen de be lijdenissen kunnen wel verklaren hoe het komt, dat de verkondiging eigenlijk tot stilstand is gekomen, maar zij kun nen die niet rechtvaardigen. Wij moeten erkennen, dat wij tekort geschoten zijn in onze taak en meer denken aan ons voortbestaan en aan een goed functioneren van de kerkelijke or ganisatie dan aan de mens, voor wie Jezus Christus is gestorven.... Wij zijn echter geroepen getuigen te zijn. Daarom roept de synode alle ge meenten en alle leden op zich in te zetten voor deze dienst persoonlijk, en als gemeente. De synode vraagt de schikt en dan niet slechts tot de be perkte kring der gelovigen, maar tot het hele volk. Wij zijn er diep van over tuigd. dat het meer dan ooit nodig is de boodschap van het evangelie aan het volk te brengen, zowel wat betreft de inhoud van het geloof als wat betreft zijn consequenties in het zedelijke, cul turele, sociale en politieke vlak. Vraag: Ik heb brandweerslangen grond door de vorst hard wordt, moet den. voorzichtig oprooien, breken, en inkuilen ik graag zand. De witte peen wordt bereid willen hebben gegeten middel om de slangen behandelen ter voorkoming van bederf smaakt het goed. en verstikking. Antwoord: Dat brandslangen blijven, hindert niet. als ze maar gerold en zo opgeborgen worden. Hang de slangen nadat ze goed af- dubbeltje per kubieke meter. r groot voordeel van de is de eenvoudige bediening, geen as, stof, kolenopslag, enz. Een -interpeen met peterse- nadeel is dat de gashaard 's nachts sausje. Vooral bij vis wordt uitgedaan (uit veiligheidsover wegingen), waardoor de temperatuur sterk daalt en u dus 's morgens in een ijskoude kamer komt. niet te verwachten, gezien doorgespoeld zijn, uit de zon, bijvoorbeeld onder dak, over een paar houten pinnen. Wanneer er in de slangen geen Vraat,: Wij zijn van plan een nieu- nat we kachel aan te schaffen en beschik- op- ken op het ogenblik over mijngas. De prijs hiervan is op het ogenblik een dubbeltje per kubieke meter. Wat is plaats het goedkoopste voor een kamer van af- 54 kubieke meter, een kolenhaard of een gaskachel, moeten er later bij een mogelijke overgang van mijn- op aard- Brieven, die niet zijn voorzien van naam cn adres, kunnen niet in behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gn'den aan post zegels te worden ingesloten de Voorts vonden wij sporen geen factor te zijn bij de wegingen. Inderdaad zal er een ver- --randering moeten worden aangebracht, ook met gas nog veranderingen aangebracht indien men te zijner tijd zou over- gaan van mijn- op aardgas. st$r- i dit zal de 0 beschadigen. Ook zijn er verschillen- worden? Verwacht u dat de prijs de slangendragersin de handel, die aardgas belangrijk lager zal zijn dan tegen een muur kunt bevestigen. Vraag: Voor het eerst in mijn le ven zaaide ik een bed „pastinaken" Deze planten zijn voorbeeldig ge groeid, doch nu weet ik niet wannéei uit de grond moet halen en hoe WeUcg mijngas? Antwoord: Het valt niet te zeggen wat voordeliger gas- of kolenhaard. Het hangt er voornamelijk verder mee gehandeld moet stelt. Hoe is de samenstelling irden dan mijngas. Dit behoeft dus de tien tot veertien dagen herhalen. Deze middelen zijn bij een goede loonsproeier of in een zaak van bestrijdingsmiddelen te krijgen. DDT helpt niet. Wel is een bespuiting met 6 pet. vruchtboomcarbolineum in de winter goed tegen bladluizen, enz. Vraag: Ik heb een pruimeboom in mijn tuin, die ongeveer 5 tot 6 jaar zwarte geleden geplant is. Vorig jaar groei- maar den er enkele pruimen aan, maar dit jaar heel wat meer. Maar toen ze zo de verwarming kele blaadjes bijgevoegd. We zouden groot waren als een kersepit. vielen 7 Vraag: Onze rozestruik is in prima staat, maar de rozen deugen niet. Er komt geen enkele gave roos aan. Reeds als het knoppen zijn, zitten randen aan en je kunt ze i elkaar knijpen We hebben hier i het gezin? Bijvoorbeeld zijn er kleine kin- pen- - dankbaar zijn als u ons kan hei- ze plint onbekend. Antwoord: De pastinaak, pinkster- nakel, witte wortel of witte peen laten branden, of bestaat wordt vooral op tamelijk zware gron den veelal als veevoeder geteeld. Ze heeft een veel hogere voedingswas: deren waardoor het nodig is de gas haard onafgebroken de hele dag te laten branden, of bestaat uw gezin gron- uit volwassenen, die overdag uit huis zaak moeilijk A zijn? In dat geval kan de gashaard ter is het deze in dikwijls worden afgezet. verrot in menselijke voeding. Het gewas verbruik op te rooi- is gas duurder dan kolen, hoewel de 10 liter water. Verder moet het najaar kolenprijs steeds stijgt blijven groeien. Voordat echter de schil dus geleidelijk kleiner kan Antwoord: De bladeren van uw ro- zestruik kwamen tussen het plastic bij- bezit zodat de oor- r is na te gaan. Be- een doosje, blikken busje of glazen buisje te versturen We vonden op de bladeren sporen van roest (phragmidium mucronatum). Deze kan bestreden worden met 35 50 gram spuitzwavel op Antwoord: Wij nemen aan dat er verzuimd is de pruimeboom te snoeien. Als men niet op tijd snoeit, krijgt men te veel dood hout en de boom verliest kracht aan te lange uitschieters. Te vens ontvangen de vruchten geen licht en lucht, hetgeen afvallen in de hahd werkt. Haal ;r- gevallen bladeren oprapen gen. :ens een deskundige tuin man dij en laat de boom tevens eens vernieti- bemesten Dan zullen het volgend jaar uw kansen betor staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2