Nieuwe Leidse Courant 10 procent mogelijk Planbureau acht loonsverhoging Blanken in arrest voor aanslagen op negers RAPPORT KWAM NOG NET OP TIJD GEREED Prijzen zullen zeker met 3 pet. stijgen Moord in kerk niet genoemd Nasoetion zag in Atjeh Britse vliegtuigen Ben Bella reageert op demonstraties Brandstichter iegt drie houten scholen in de as Fabrikant eist van de staat f140.000 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 30 irptcmbrr 1963. 44-tr jaargang Abonnementsprijzen Half tol zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de kust provincies. Matige tot krachtige noord westelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). (zie voorts pagina 7) J Klachtendienst bezorging 18 19 IV] AAR wij vernemen is hedenmiddag in het gesprek tussen de regering en -L het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het toekomstig loon- belerd ook het rapport aan de orde gesteld, dat het Centraal Planbureau nog zaterdag aan de werkgroep van de Sociaal-Economische Raad uit bracht. De SER had het Planbureau gevraagd om een prognose over de eventuele gevolgen van een optrekking van de lonen met ongeveer tien procent. Het rapport werd zaterdagnacht en zondagmorgen per koerier door het hele land bij de leden van de werkgroep van de SER bezorgd. de vakbeweging i 2 onder de 5000 j Te midden van vijfduizend S andere jongeren hebben de prinsessen Irene en Christina zaterdag in de Margriethal in j Utrecht het grote oecumenisch jongerencongres meegemaakt. i Op de foto prinses Irene (links- j boven, drinkend uit een plastic l bekertjeen prinses Christina a rechtsonder). Volgens speculaties die hedenmid dag in Den Haag de ronde deden, wordt het waarschijnlijk geacht, dat het Planbureau de loonsverhoging van circa tien procent niet gevaarlijk acht voor onze economie. De gevolgen voor onze export, voor de consumptie, de investeringen en de betalingsbalans zullen bij een verstandig beleid goed opgevangen kunnen worden. Op korte termijn zal een prijsstijging van circa 3 procent verwacht moeten worden, maar op veel langere termijn zal het effect van deze loonsverhoging waarschijnlijk volledig in de prijzen tot uitdrukking komen, wat na verloop van een aantal jaren een prijsstijging van zeven procent zou betekenen. Het percentage waarmee onze export vermindert moet voor 1964 niet hoger gesteld worden dan ongeveer vier pro cent. Economen achten het echter een moeilijke bezigheid voorspelingen te doen over de gevolgen van een loons verhoging van tien procent. In het verleden heelt men nooit met een dergelijke forse verhoging te maken gehad, zodat moeilijk nagegaan kan wor den, wat de neveneffecten zullen zijn van een dergelijke sterke looningreep. Het moet denkbaar geacht worden, dat ook de lonen in het buitenland nog weer ver hoogd worden, zodat een tien procent loonsverhoging bij ons wellicht helemaal geen nadelige invloed op onze export zal hebben. De spanning op de arbeidsmarkt zal op korte termijn slechts in geringe mate afnemen. Voor het bouwbedrijf lijkt een blijvende toeneming van het aantal ar beidskrachten in dezelfde mate als thans waarschijnlijk. Een sterkere toename moet zelfs niet uitgesloten worden ge- Om de spanning op de arbeidsmarkt verder tegen te gaan. wordt uitbreiding van overwerk aanbevolen, ook al voelt Voorts is het Planbureau tegen een verlenging van de vakanties, omdat dit de spanning op de arbeidsmarkt alleen maar versterkt. Er zou zelfs veel voor te zeggen zijn meer gepensioneerden en ge huwde vrouwen in het arbeidsproces op Het Planbureau noemt voorts als mo gelijkheden: het toelaten van meer bui tenlandse arbeidskrachten en een ver korting van de militaire dienstplicht. (Voor vervolg zie pag. 6"> Wallace wil niets loslaten In de afgelopen nacht zijn twee blanken gearresteerd in verband met de afschuwelijke moord op vier ne germeisjes in een kerk in Birming ham. Gouverneur Wallace, die dit vanmorgen heeft meegedeeld, ver- Nieuwe incidenten om Maleisië de twee rassen," zei Billy Graham, „maa loordelijke steden als Chicago e Detroit staan zij op gespannen voet". krachten, heeft gisteren in Djakarta tegenover een grote groep studenten verklaard, dat buitenlandse militaire bases rondom Indonesië worden ge bruikt om moeilijkheden te veroorza ken. Om deze stelling te bewijzen zei In één oogopslag Vijfduizend jongeren (onder wie twee Prinsessen) op oecumenisch congres pag. 2 Paus vraagt „afgescheiden broeders" vergeving, indien R.-K. Kerk schuld zou heb ben pag. 2. Kernstop: eerste scheur in muur van vrees, zeggen christen-democraten pag. 5. Verwoerd hekelt Scandina vië pag. 5. Maggy Rouff: toonbeeld van vakmanschap pag. 6. Morgen begint de Tweede Kamer met algemene poli tieke beschouwingen; wor den debatten levendiger pag. 7. CBTB vraagt volledige com pensatie in de prijzen pag. 7. Moord op softenonbaby pag. 6. Gagarin zegt „Njet" tegen Amerika pag. 6. en drie pagina's SPORT de generaal met eigen ogen boven Atjeh Britse vliegtuigen te hebben waargenomen. Nasoetion noemde de aanwezigheid van deze buitenlandse bases een vorm van „indirecte kolo nisatie", waardoor in dit gebied span ningen in het leven worden geroepen die onverantwoord zijn. Intussen hebben president Soekarno en de Japanse premier Ikeda. welke laat ste een bezoek van drie dagen aan In donesië heeft gebracht, per communiqué bekendgemaakt dat beide landen zullen blijven samenwerken voor het behoud van de vrede in de wereld, vooral in het westen van de Stille Oceaan. In de verklaring wordt verder gezegd dat premier Ikeda het wenselijk acht dat de besprekingen over de statenbond Maphilindo (Malakka, Indonesië en de Phillppünen) met het oog op het behoud van de vrede in dat gebied worden voortgezet. Ikeda heeft president Soe karno de verzekering gegeven dat Japan aan Indonesië economische en technische bijstand zal blijven verlenen. Er zon zelfs zijn gesproken over uitbreiding van de handel tuss beide landen- In de buurt van Celebes heeft Intus sen een Indonesische patrouilleboot het vuur geopend op een scheepje onder de vlag van Maleisië, zo blijkt uit een in Singapore opgevangen uitzending van radio-Djakarta. Een bemanningslid van het vaartuigje zou zijn gedood. een tweede gewond. Volgens de Indonesiërs zou 't scheepje smokkelwaar aan boord hebben gehad en zou het vuur pas zijn geopend, nadat niet weid gereageerd op waarschuwings schoten. Aan de grens tussen Serawak en In donesië is zaterdag een grenspatruille slaags geraakt met Indonesische terro risten. De achttien man sterke patrouille vond veertig man tegenover zich. Ten slotte heeft het Indonesische pers bureau Antara gemeld, dat in de Su- matraanse haven Djambi tienduizend vrijwilligers gereed staan om naar het thans Maleisische Noord-Borneo te gaan en de daar tegen de nieuwe staat ope rerende strijders te versterken. Deze zelfde tienduizend waren waarschijnlijk aanvankelijk bestemd voor de „bevrij- i ding" van Nieuw-Guinea. klaarde, dat in verband met het on derzoek geen verdere bijzonderhe den konden worden losgelaten. Ook de namen van de gearresteerden wer den niet bekendgemaakt. Dit zijn de eerste arrestatie na de reeks bomaan slagen die sinds de tweede wereld oorlog de stad heeft geteisterd. In een latere mededeling van de gou verneur werd de bomaanslag in de neger- kerk niet met name genoemd. De arres tatie zou slechts in verband staan met aanslagen in het algemeen. Bij de slag op de kerk werden niet alleen meisjes gedood, doch vonden nog twee kinderen de dood door schietpartijen, terwijl er twintig mensen werden ge- ond. In verband met de vele aanslagen an de laatste tijd heeft de negerbevol king de naam van de stad herdoopt ..Bommingham" Intussen heeft ds. Martin Luther King in een toespraak in de staat Alabama gewaarschuwd, dat de demonstraties zul len worden hervat, indien het stadsbe- ituur van Birmingham niet voldoet aan rier eisen om de problemen op te lossen. Die eisen zijn: 1. bona fide onderhande lingen, 2, een openlijke verklaring van de burgemeester van Birmingham dat hij ii van het land zal nakomen en niet zal doorgaan met het afdwingen van segregatie. 3 het stadsbestuur moet aan dringen op het vertrek van de troepen de staat Alabama. 4 aanstelling van negers als politieagent. ei verder, dat behalve de de monstraties een boycot zal worden ge propageerd op alles wat in Birmingham ordt vervaardigd en op alle zaken die handel drijven. De predikant kondigde in. dat tenzij het Congres een bevre digende wet op de burgerrechten neemt er een massale ongehoo:rzi heidscampagne op touw zal worden ge zet, die men van negerzijde in niet- gewelddadige banen zal trachten te lei den Een andere spreker op de conferen- ds. King zijn eisen formuleerde drong er bij ds. King op aan de leider te worden van de „zwarte revolutie". Naar aanleiding van gevechten op het terrein van de technische school Indianapolis zijn 34 scholieren, z blanken als negers gearresteerd. Volgens de politie begonnen de ongeregeldheden toen een negermeisje een blanke leer linge een klap gaf. Honderden scholieren van vele scholen verdeelden zich in twee kampen die elkaar met stenen te lijf gingen. Een enorme politiemacht mo inspringen om de rust te herstellen. De evangelist Billy Graham heeft Minneapolis met klem verklaard, dat de betrekkingen tussen blank en zwart in het zuiden van de Verenigde Staten veel beter z(jn dan in het noorden. „In de zuidelijke staten bestaat er liefde tussen Nederland staat nog niet achter N a vokernmacht Nedealand heeft nog niet besloten, deel te nemen aan het overleg over een mul tilaterale kernstrijdmacht. Dit werd zaterdag in Den Haag offi cieel medegedeeld naar aanleiding van een bericht uit New York van de Lon- dense Sunday Telegraph Hierin werd ook gezegd, dat 'het Belgische kabinet de neiging zou hébben, eveneens deel te gaan nemen aan de door Amerika krach tig voorgestane besprekingen over een dereglijke Atlantische kernmacht. Kolonel uit functie ontheven President Achmed Ben Bella van Algerije heeft vandaag zijn landge noten opgeroepen waakzaamheids comités tc vormen met het oog op een openlijke revolte tegen zijn ge zag. Deze oproep werd uitgegeven na een kabiinetszitting van gister avond die werd belegd na massale anti-regeringsdemonstraties van zon dag in Kabylië, ten oosten van de hoofdstad De oproep was een antwoord op een proclamatie van het ondergrondse Front van socialistische krachten (.FFS). die een totale strijd te^en het regime van Ben Bella aankondigde. Ben Bella gaf toe dat gewapende mi litairen hebben deelgenomen aan de de monstraties van gisteren onder comman- de van de guerrillaheld. kolonel Mohand Het Amerikaanse ministerie van land bouw maakt zich zorgen over het invoer recht op Amerikaanse tabak in de Euro markt. Thans bedraagt dit $0,037 tot $0,194 per pound en men berekent dat de nieuwe rechten 0.132 tot 0,172 zul len bedragen. Ook de band tussei Euromarkt en Griekenland en Turkije wekt zorg. Reünisten vluchtten in nachtgewaad De brand, die in de nacht van za terdag op zondag een scholencom plex aan de Jan Tooropstraat in Amsterdam volkomen in de as heeft gelegd, is zeer waarschijnlijk aan gestoken. Uit een voorlopig onder zoek is gebleken, dat het vuur op drie plaatsen is ontstaan. Ook legt de politie verband tussen deze brand en de brand in de houten directie- keet aan de nabijgelegen Comenius- straat, waarvoor de brandweer bij na drie kwartier eerder was uitge rukt. Nabij de keet werd een in pe troleum gedrenkt stuk zeildoek ge vonden. Twintig personen, die deze zomer sa men hun vakantie in het buitenlano doorbrachten en dit weekeinde voor een reünie in Amsterdam bijeen waren en in het tekenlokaal en een theorielokaal van de tweede 3-jarige hbs de nacht doorbrachten, hebben zich ternauwer nood in veiligheid kunnen stellen. Zij hielden zaterdagavond in de school een film- en dia-avond. De dakloos gewor den ex-toeristen werden bij buurtbewo ners ondergebracht. De school is wel bijzonder gedupeerd Voor vernieuwing van de leermiddelen was zeer onlangs zestigduizend gulden uitgegeven. M-n heeft nog geen schat ting gemaakt omtrent de totale schade. De twee ontploffingen die zich tij dens de blussingswerkzaamheden hebben voorgedaan zijn volgens het brandpiket van de school waarschijn lijk ontstaan door een opeenhoping van gas. Pas toen het sein „brand meester" was gegeven, slaagde men erin de gasleidingen af te sluiten. Het r de brandweer geen redden aan, toen in de nacht van zaterdag op zondag een scholen complex van drie houten barak ken in de Jan Tooropstraat te Am sterdam een (vermoedelijk aan gestoken) brand woedde afgebrande complex was een dépen dance van genoemde hbs. Het bestond uit drie barakken, waarin sinds kort elf klassen waren onderge bracht. In totaal zijn vierhonderd leer lingen door de brand dakloos geworden. Kort na de brand is de directie van de school reeds besprekingen begonnen mei de vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam om zo snel mogelijk onder dak voor de leerlingen te vinden. Hier bij wordt gedacht aan enkele leegstaan de lokalen aan de Multatuliweg. In brandweerkringen treft men ooi nog een vergelijking tussen deze school- brand en die in het christelijk lyceum Buitenveldert, twee jaar geleden. Ook deze school brandde in korte tijd geheel uit. Brandstichting werd als vermoede lijke oorzaak senoemd, maar een dader is nooit gevonden. Wel heeft de politie gisternacht intensief gezocht naar een man die men in de buurt van de afge brande directiekeet had gesignaleerd, maar dit bleef zonder succes. Wel werd een zwakzinnige aangehouden, maar deze bleek een sluitend alibi te hebben Oe El Hadj. die hij van zijn commando heeft ontheven. „Er zijn mensen, die ons opnieuw wil len storten in de toestand van de vorige zomer", zo zei Ben Bella. „U moet niet luisteren naar hen die twijfel onder u zaaien om Algerije in een crisis te stor ten waarin Algerijnen wellicht opnieuw tegen hun broeders zullen strijden". De president zei echter dat „wij van daag in staat zijn om alle besluiten te nemen die nodig zijn om de komplotten op te rollen". De heer J. Koos te Slikkerveer, eige naar van twee vloerenfabrieken, eist van de staat een bedrag van 140.000: 50.000 voor de aantasting van zijn eer en goede naam door de belastingrecher che en 90.000 voor bedrijfsschade, die volgens hem bijna 300.000 bedraagt. De zaak zal voor de rechtbank in Den Haag dienen. Het proces is een gevolg van moeilijk heden tussen de heer Roos en de belas tingrecherche tussen april en juli 1962. Kort na een onderzoek van de belasting inspectie, waarbij de boeken akkoord werden bevonden, eiste de belastingre cherche een onderzoek van deze boeken. De heer Roos weigerde dit, toen de amb tenaren geen reden voor hun onderzoek konden opgeven. Op last van de officier van justitie werden de boeken later in beslag genomen. Ook werd de heer Roos in juli 1962 tweemaal vierentwin tig uur vastgehouden. De klacht tegen hem werd echter in laatste instantie door de officier van justitie in raadka mer teruggenomen. Merkwaardig ongeluk treft sehipper op Oosterschelde Op de Oosterschelde bij Wemeldinge heeft zich zaterdag een ongewoon on geluk afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de 59-jarige in Rotterdam woonachtige Duitse schipper Hermann J. H. von Alwarder van het Duitse sleepschip Haniel Honderd (2276 ton). Ter hoogte van Wemeldinge was het water ruw. De schipper stond met een matroos aan het grote liggende stuur rad. Op een gegeven moment sloeg er een golf tegen het roer. met het ge volg. dat het stuurrad ging draaien. De schipper probeerde het tegen te houden. Het rondtollende rad gaf echter zo'n stoot tegen zijn armen, dat zijn ellebo gen in zijn maag sloegen. Direct daarna klaagde de schipper over buikpijn, duizeligheid en werd zijn gezichtsvermogen slechter. Hij overleed voor het schip Wemeldinge bereikte. Het schip was met 2.000 ton ruw ijzer onderweg van Duisburg naar Ant werpen en werd gesleept door de sleep boot Boreas. ziet 't modern deze week voor heren: PARKA COATS in waterafstotende changeant kwaliteit, met warme ultknoop- bare vachtvoering 59.75 - 79.75 I EZSEBESi1'

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1