DOUSADJi Jf llPVN amechtig dorp in barre woestiin IK w lMïrfN, ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Slechts één keer per jaar is de hemel tot tranen toe bewogen ■S Van onze 'speciale verslaggever Link 'van Bruggen Het schaap met z'n gore, naar beneden hangende vacht blaat nog klagend. Maar het moet toch wel verwonderd zijn. Sinds een paar weken hoeft het niet meer naar z'n voedsel te zoeken: dorre, grijs van het stof zijnde planten in een amechtige woestijn. Het krijgt, van de voor hem nu niet bepaald zachtzinnige mens nogal liefst, de lekker ste hapjes toegeworpen. Het wordt, elke dag opnieuw, verwend, alsof de eigenaars z'n armzalige verleden goed willen maken. Zo er één s-chaap gelukkig kan zijn, dan is het wel HET schaap van Dousadj, dat straks zo zegt men het tenminste op het Iraanse platteland de eer te beurt valt voor een feestmaaltijd het leven te mogen laten. Van het gore. nog klagend bla tende. doch verwonderde cn geluk kige schaap zal straks het be- douinen- en nomadenlievelingsge- recht: kebeb, worden gemaakt. Het zal. als een gezamenlijke ges te van de dorpelingen, aan het spit gebraden worden, als prinses Bea trix op 9 oktober a.s. naar die .barre streek van Chazion-Hama- geip lakens zullen staar op een weelde van tapijten zullen worden uitgespreid. amandelen, ho nig en ongedesemd brood. En ogen en vingers zullen zachtmoe dig glanzen. Dousadj, zo maar een dorp in het wijde en moeilijk bereikte achterland van Teheran, heeft ten slotte nog nooit een koningskind op bezoek geijsd. Dank, dank De hoofdman van het van mod der en leem gemaakte woestijn dorp begrijpt heel goed, waarover het gaat. Sal Ali Amir Hossemi zal de woorden Europese Werk Groep, waarvan prinses Beatrix presidente is. weliswaar niet op de lippen nemen, terwijl hij ook nooit wereldvoedselorganisatie, Unesco of Wereldgezondheidsorga nisatie zal zeggen. Die instellin gen kent hij niet, hoewel ze ook voor hem zijn gemaakt. Wel sta melt hij: „Inshallah. dank. dank. Jullie Westerlingen bouwen voor ons een nieuw dorp, nadat we, door de aardbeving van het vorig jaar. de helft van ons woning-bezit zijn kwijt geraakt. We hadden doden, niet veel, want de - meesten van ons werkten al op het land. Maar onze doden waren kinderen en dat is erger dan twee keer zoveel volwassenen, nietwaar? We zijn er over heen, voorzover dat met de hulp van Allah gaat. We krijgen misschien water, ik zeg: water. Water betekent vee, tarwe, gerst, fruitbomen, land, welvaart. De prinses uit Holland heeft dat alle maal mogelijk gemaakt. Inshallah, dank, dlamk". Met David Mitchnik, leider van het Dousadj-projekt, rijd ik de honderdtachtig kilometer, die ook prinses Beatrix, van Teheran komend, straks zal moeten afleg gen. De eerste helft góét alles wel. De weg althans, want het grauwe, verkruimelde en door erosie aangetaste land er langs is van een ontstellende armoede. Een wiebelende, hoog beladen karavaan kamelen drukt de gro te platvoeten in een eentonige rit me op liet gloeiende asfalt. Droe ve ezeltjes met in elkaar gedo ken figuren er op tippelen een nieuwe dag van hun korte le ven tegemoet. Een kudde schar minkels van koeien, door zweep slagen opgejaagd, steekt met dwarse sprongen de weg over. Een paar vrachtwagens, een enkele fietser, voetgangers wier doei geen buitenstaander kan be vroeden, een bouwvallig theehuis, waar overigens meer limonade en coladranken wordea geschonken. HcnriëUe Holvoort uit Hotter dam, die in Dousadj als ver kent dat we voor het invallen van de winter heel Dousadj on der de pannen hebben. Jazeker, winter! Zie je die kale berg ruggen daar? Van december tot maart zijn ze bedekt met zeker een meter sneeuw. En omdat we hier op een hoogvlakte zitten, die bijna tweeduizend meter bo ven de zeespiegel ligt, begint het half oktober al goed koud te wor den." Wat David Mitchnik allemaal voor voorbereidende werkzaamhe den heeft gedaan, heb ik later van iemand anders gehoord. Het com plex als zodanig is fenomenaal en de Europese Werk Groep kan zich met deze Israëliër gelukkig prij zen. Met niets begonnen maar dan ook met geen rooie cent wist hij de Iraanse regering voor de adoptie warm te krijgen. Scep ticisme. cynisme en doodgewoon ongeloof per slot van rekening moest waar gemaakt worden dat de een miljoen gulden, die nodig was, inderdaad op tafel zou ko men (o.m. door een inzamelings actie onder de Nederlandse jeugd alle vormen van pessimisme moesten worden overwonnen. De eerste twintig stoelen voor het werkkamp kwamen uit de kantoren van... premier Alam. Het Perzische Rode Kruis (Zon en Leeuw genaamd) zorgde o.: slotte een steentje bij in de vorm van financiële en materiële bij dragen. Nadat de eerste tonnen inmiddels waren binnengevloerd en er aan nemers en onder-aannemers kon- de worden gecontracteerd, werd begin juni met het Dbusadj-pro- jekt begonnen. De Koninklijke Luchtmacht de Nederlandse staat, of wel de Nederlandse be lastingbetaler. heeft er dus ook >cts aan gedaan bracht in twee vluchten een dertigtal vrij willigers naar Teheran, onder wie Nederlanders (acht), Fransen, Japanners, Belgen, Engelsen, Zweden, en Zwitsers, zomede een Amerikaan, een Australiër, een Oostenrijker, een Noor en een Voorwaarde Deze verscheidenheid van na tionaliteit is voor de overigens in tercontinentale Europese Werk- Groep een eerste voorwaarde. De eenheid van alle naties langs de lijnen der menselijke bewogen heid wenst het bestuur onder al le omstandigheden uit te dragen. In dit verband boekte David Mitchnik misschien wel het groot ste succes. Hij slaagde er in twin tig Perzische studenten bereid te vinden daadwerkelijk bij de we deropbouw van Dousadj te hel pen. In de geschiedenis van Iran is dit zelden voorgekomen. De bevoorrechte klassen in trouwens het hele Midden-Oosten bekom meren zich zelden of nooit om de vaak nog primitieve plattelands bevolking. zeker niet. als er geen betaling aan verbonden is. Met dit in het hoofd leer ik de werkelijke betekenis van Dou sadj zien, als ik er, grijs van het stof, rondloop. Richard Whitlock, een jonge Engelse leraar, die er de dagelijkse leiding heeft, toont me, zich verontschuldigend voor z'n lange haren en rmge baard de huizen, die al gereed zijn. Het zijn eenvoudige, voor een groot gezin zelfs kleine huizen, maar toch groter en praktischer inge richt dan de lemen woningen in het oude Dousadj, hoe pittoresk maar dan door armoede pitto resk! dit woestijndorp dan ook mag zijn. ,,Kijk", zegt Richard, „daar zijn De woestijn rover rammelt in al z'n voe gen. De piste, tachtig kilome ter lang zit vol gleuven en gaten. Het stof. dat de geur van puin verspreidt, wolkt om me heen en penetreert de kleinste kieren. Een boer, een landarbeider misschien, in de verte, strompelend over de oneffenheden van de bodem, met moeite een koeienploeg tussen de stenen doorsturend. En daar, waar de wind de grond raakt, kringelende trechters van zand. allen in de lucht David, idealist. Egyptenaar van geboorte en Israëliër door natu ralisatie, rijdt, tenminste twee keer per week. tussen Teheran en Dousadj op en neer. Hij moet dit wel doen. want alles, tot een broodje en een bosje naalden toe, moet naar de dertig werkers van de Europese Werk Groep worden opgevoerd. Wanhoop „Het is vaak een wanhoop", zegt de dertigjarige Mitchnik, die blijk geeft ook nog een zakelijke inslag le hebben. „Je doet er twee keer drie en een half uur over en je moet oppassen dat de boel achterin niet aan diggels rammelt. Nou ja. voorin eigenlijk ook. Ik hoop tenminste wel dat m'n nieren goed in het vet blijven liggen. Eigenlijk hadden we net zo goed een dorp kunnen adopte ren dat wat dichter bij Teheran ligt". Nou ja het had gekund, maar het is nu eenmaal niet gebeurd. Dat gehannes door een gebied, dat zelfs geen Pers voor een bezoek aanlokt, kan echter wel eens be ginnen te vervelen. „Ik ben blij dat alles zo goed gelopen is", vervolgt hij. „In drie maanden tijd hebben we ze ventig van de bijna honderdtwin tig huizen neergezet, wat bcte- nier ge- we met het dak van een nieuwe eenheid bezig. En daar worden de muren het is allemaal ele- mentenbouw van een vanmor gen begonnen eenheid opgericht. De meeste vrijwilligers werken als paarden. Zeker zestig inwo ners van Dousadj helpen tegen een geringe betaling. Het nieuwe dorp is sterker dan het oude, wat. gezien de bouwmaterialen, die we gebruiken, begrijpelijk is. De kwaliteit van alles wat we maken wordt periodiek gecontro leerd door experts uit Teheran". (Vervolg op pag. 4) Een naar boek. Het minst sym pathieke. dat wij in jaren heb ben gelezen. Wij willen de uit gever direkt geloven, als hij op de achterkant van deze literaire reuzenpocket vertelt, dat het le zen van Samuel Becketts werk een avontuur is voor lezers, die meer willen dan vermaakt wor den. Dat is juist gezien: wat hier op een moeizaam te Vloorworste- len wijze is neergeschreven, is in derdaad verre van vermakelijk, 't Is grauw, triest, één grote twij fel van het begin tot het einde lijk bereikte einde toe en soms nog vies ook^ En al mag ook weer volgens de uitgever de vorm. waarin Beckett zijn duiste re en weinig opwekkende wereld tot uitdrukking brengt, behoren tot de meest indringende en op zienbarende in de moderne lite ratuur: van ons hoeft het niet. Wij onderkennen zeker de literai re begaafdheid van deze toneel- en romanschrijver. misbruiken is bijna afstotelijk noemen. Misschien is dat wel (of juist! i de bedoeling van de auteur, de schoktherapie is im mers hoogmode in de literatuur van nu. De wereld van Beckett staat echter zo ver af van die van wat wij maar de normale mens zullen noemen, dat er van een schok van ontroering, geen spra ke meer is. Eenvoudig, omdat het betreden van die onbegrijpelijke en sombere wereld uitloopt op wrevel en daarna op onverschillig- op een composiiie in siaal In enkele maanden tijd is aan de oever van de Nieuwe Maas te Krimpen aan de Lek een indrukwekkende „compositie in staal" verrezen. Het werk. dat niet minder dan 140 meter hoog is en waarin behalve de enorm zware betonnen fundamenten, waarop het rust een evengroot aantal tonnen materiaal is verwerkt, is vervaardigd door enkele tientallen „kunstenaars", allen monteur of constructeur van beroep. Hun schep ping zal overigens niet officieel worden onthuld, want daarvoor is het karakter ervan te functioneel.'Het is namelijk een mast van de hoogspanningslijn van de Rotterdamse Waalhaven naar het IJsselse Krimpen van de Zuid Hollandse Electriciteits Maatschappij. Het is alsof de mast. die nu klaar is (aan de andere kant van het water in Bolnes wordt er nog pre cies zo een gebouwd) een stille getuigenis aflegt van wat nobele werkmanskunst wel vermag. Het lijkt op beid, die door en door adelt. Van mannen maakt kerels met moed, wiens loon eer lijk is en goed. Het merendeel van de tijd werkten de makers van de mast op ijzingwekkende hoogten. balancerend op hoekstalen van 15 bij 15 centimeter. De tochten naar boven, die steeds per voet werden afgelegd, duur den op het laatst een vol half uur. De hoge proble- ken kreeg, vergden uiter aard de grootste voorzich tigheid. vooral als er veel wind was. Zolang er boven in de mast geen verband was aangebracht, zwaaide de toren soms als een zwie pende boom heen en weer. De masten zijn ontwor pen en geconstrueerd in de „ateliers" van de firma De Vries Robbé te Gorkum. die zich zo langzamerhand een reputatie heeft verwor ven om dit soort hoogstaan de projecten. Zo bouwde zij bijvoorbeeld ook de 350 me ter hoge straalzender van Lopik en de 285 meter ho ge zender van Smilde. De masten over de Nieuwe Maas zouden eerst wellicht enkele tientallen meters „kleiner" zijn gehouden, maar naar aanleiding van een proces over eerder ge bouwde masten, die te laag zouden zijn voor bepaalde vormen van scheepvaart, besloot de Zuid-Hollandse Electriciteitsmij. de masten gelijk aan alle eisen te la ten voldoen. Het was de bedoeling één mast in drie maanden af te leveren, maar de slechte zomer heeft een behoorlijke spaak in de wielen gestoken. Overigens zijn het niet alleen Nederlanders. die aan de masten bouwen. Tien Duitsers, jonge sterke kerels uit het Rijnland- Westfalen, zijn door de Gorkumse firma „geleend". Zij werken momenteel aan de afbouw van de toren te Krimpen. Ook zij hebben zich reeds meerdere keren voor andere hoogbouwwer- ken in Nederland ingezet. znumheid tan geest, dit niets te bekijken, hij Morgen? Of dan missclt, Slaande onder de mast is het een trap rmur de hemel, uiinr menig een niet tegenop zul klimmen, zo steil en zo smal. Uitdagend gestoken stungen steken stuk voor stuk staketsels op het pad, alsof het bezaaid is met stenen. Wie toch naar hoven gaat. zal genade x spanning i an de lijd. Zo hij daar slaat op zijn ge- ■oeten. zo licht lijkt hij le blijkt. Het i. Met omzien luidt dan ook het motto tun de reis. Maar tan een hoogte zo terheven, lijkt het immers een paradijs. Urm effen groen gebroken door liet blauwe water. En in 'l verschiet ile toren i an koude wind om 't zware kerk. lucht hl ar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9