Nieuwe Leidse Courant Vakcentrales maandag met hun eisen over de brug Olifant maakt ruine van winkel In 1964 10 procent Over 63 2 pet extra Nog geen hogere huur Ondernemingen vrijer Koeriers ijlen morgen door Nederland met rapport Planbureau Overval op bankwagen levert negen ton op Acht bandieten ontkwamen m Gasunie vraagt voor aardgas zeven cent Commentaren weerbericht Zaterdag 28 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 0 Giro 58936 Abonnementsprijzei BOOT ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt vrijblijvend prijslijst BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 Klachtendienst bezorging 18 19 (Van onze sociaal-economische redactie) DE drie vakcentrales, de KAB, het NVV en het CNV, zullen maandag middag tijdens het gesprek tussen de regering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het te voeren loonbeleid in 1964 een pakket van eisen aan de orde stellen, waarvan de belangrijkste zijn: een loonsverhoging in de orde van grootte van 10 procent; een uitkering-in aanwezig was; het scheppen var bedrijfstak oven :ens over 1963 ter vergoeding van „niet-ontvangen volgens de vakbeweging wel de economische ruimte voldoende vrijheid om per onderneming boven de per in te komen minimum loonsverhogingen uit te gaan; géén huurverhoging in 1964. De hoofdbesturen van de drie vakcentrales hebben over dit pakket van eisen algehele overeenstemming bereikt na het intensieve overleg dat zij gisteren hebben gevoerd. Deze eisen moeten evenwel nog door de ver bondsraden worden goedgekeurd, die ze echter, naar verwacht wordt, volledig zullen onderschrijven. De verbondsraad van de KAB is vandaag in spoedvergadering bijeen geroepen en de verbondsraden van het CNV en het NVV zullen maandagmorgen beslissen. Voorts hebben de hoofdbesturen der tijen, die het over openbreken drie vakcentrales besloten alles op al- nen worden niets in de weg i les te zetten, om in het overleg van worden gelegd, aanstaande maandag of in elk geval zéér kort daarna tot principiële be slissingen te komen over de vier ge noemde eisen. Eventuele argumenten van de zijde der werkgeversorgani saties, dat zij zich nog moeten be raden, zullen de vakbonden voors hands niet accepteren. Dit geldt met name ten aanzien van de eis voor een uitkering-ineens over 1963. De vertegenwoordigers van de vakcen trales in de Stichting van de Arbeid zul len er op wijzen, dat grote spoed ge boden is om de arbeidsvredc, die nog steeds niet is teruggekeerd (ook gisteren gijn weer korte stakingen gehouden), te herwinnen. Daarbij hebben zjj dan niet alleen de metaalindustrie op het oog maar met name ook het grafisch bedrijf. Zoals bekend hebben de typografen in de drie grote steden per 1 oktober ai. een loons verhoging van 8 procent geeist hoewel de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafisch bedrijf eerst op 1 februari van het volgend jaar afloopt. „Zouden wij deze werknemers niet op zeer korte termijn een vergoeding voor „tekort gekomen loon" in 1963 kunnen toezeggen, dan zal het heel moeilijk, zo niet onmogelijk zijn om de weergekeerde rust in deze bedrijfstak te handhaven. lEn zou het hier tot een explosie komen, idan moeten ook repercussies voor andere sectoren van het bedrijfsleven worden iverwaeht". zo werd ons van bevoegde jujde verzekerd. Twee procent? Hoe groot de uitkering-ineens zou moe ten zgn hangt van verschillende omstan digheden af als bijv. de loonruimte per bedrijfstak, de reeds ontvangen verbe teringen in de arbeidsvoorwaarden, het tijdstip waarop de lopende c.a afgesloten e.d. Naar wij vernemen streeft de vakbeweging echter in het algemeen naar een minimumuitkering van 2 pro cent van het jaarloon, hetgeen dus neer komt op het loon van één week. I Ook de mogelijkheid van het openbre ken per 1 januari a.s. van c.a.o.'s. die ver in 1964 doorlopen, is ernstig overwogen. (De vakcentrales geven echter de voorkeur aan uitkeringen-ineens, hoewel aan par- Nachtelijk beraad De dag van gisteren, de laatste „werk dag" voor maandag, stond in het teken van intensief en veelvuldig overleg. Zo heeft het kabinet zich in zijn wekelijkse gadering van de ministerraad opn gebogen over het immense complex pro blemen op het terrein van de loon- prijspolitiek. Tot ver na middernacht kon aan het Binnenhof de lampen branden. In deze vergadering moesten de minis ters komen tot een omlijnde visie het aanstaande overleg met de Stichfïng de Arbeid. In hoeverre zjj d: geslaagd zijn is nog een vraag. Tot op noment werd van de zijde der ring een diep stilzwijgen bewaard concrete gedachten, die er met betrekking tot de te voeren loonpolitiek in 1964 ir haar boezem léven. Roemers bij minister De voorzitter van het N.V.V., drs. D Roemers, heeft gistermiddag een - onder houd gehad met de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen (Voor vervolg zie pag. 6> In één oogopslag De minister van onderwijs, mr. Bot, heeft verklaard niet erg gelukkig te zijn met de uitlatingen van de leider der studentendelegatie, die in Indonesië is geweest, mr. Scholten pag. 2 Op de bres voor ware een heid in de Benelux pag. 5 Wallace geeft Kennedy schuld van onlusten pag. 5 Verrassing in Moskou: Chi nezen arriveren pag. 7 Mijnwerkers ontslagen we- gensroken pag. 7 en zes pagina's ZONDAGSBLAD HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450.. importeur Studie komt vannacht gereed (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij in Haagse kringen ver nemen zal het rapport van het Cen traal Planbureau over de mogelijke gevolgen van forse loonsverhogingen 1964, waarop alle bij de loonvor ming betrokkenen in grote spanning zitten te wachten, in de komende nacht gereed komen. Enkele speciale koeriers zullen de studie morgen ochtend in ijltempo bezorgen bij de leden van de O.N.E.-commissie van de Sociaal Economische Raad. die „met de meeste spoed" om het rap port hadden gevraagd. Zoals bekend heeft dc commissie Ont- ikkeling Nationale Economie van de S.E R. (doorgaans ONE-commissie ge noemd) kort nadat duidelijk werd. dat de vakbeweging voor 1964 aanzienlijk hogere lóonsverhogingen zou eisen dan de 4 procent, waarvoor het Centraal Planbureau de ..verantwoorde ruimte" aanwezig acht, het Planbureau verzocht om op zo kort mogelijke termijn te be rekenen wat de gevolgen zouden kunnen zijn van een stijging van de c.a.o.-lonen met 3, 10 of 12 procent en van een uit breiding van de vakanties met één of twee dagen bij elk van deze percent; De ONE-commissie bereidt het jaarsrapport van de S.E.R., waarin straks de loonruimte voor 1964 wordt aangegeven en op basis waarvan de regering en de Stichting van de Arbeid overeenstemming moeten bereiken over de definitieve lijnen van de te voeren loonpolitiek. Men kan niet zeggen, dat het Centraal Planbureau niet alles heeft gedaan de opdracht zo snel mogelijk uit te ren. De ,,plan"-deskuncligeii hebben bijna dag en nacht koortsachtig gewerkt zo nauwkeurig mogelüke berekeningen binnen de kortst mogelijke tijd op papi» te krijgen. Dit zal vanavond dan binne veertien dagen gelukt zijn Een dergelijke omvangrijke prestat: is waarschijnlijk uniek in de geschiedi nis van het bureau. Waarom zo n haast? Aangezien de leden van de ONE-con missie de volgende week dinsdag we. in vergadering bijeen komen., kan m< zich afvragen waarom de studie van h CP. nog morgen (zondag) door speciale koeriers bij hen moet worden bezorgd. De commissieleden zouden immers nog ruimschoots van het rapport ken nis kunnen nemen, indien zij het bijv. maandagmorgen zouden ontvangen. Dc veronderstelling ligt dan ook voor de hand. dat het rapport zo snel wordl verspreid met het oog op het overleg dat maandagmiddag om half drie in Den Haag begint tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. De moge lijkheid is geenszins uitgesloten, dat ook enkele niet-leden van de ONE-con Na treinroof bij Cheddington: het stuk morgen in hun bezit zullen hebben. Hierbij denken we dan aan enkele ministers, met name aan de be- vindsman van sociale zaken en volksge- ondheid, dr. G M. J. Veldkamp. Deze heeft weliswaar verklaard met het C.P.- rapport „niets te maken te hebben", omdat niet hü, maar de ONE-commissie m heeft gevraagd, doch niettemin is het onvoorstelbaar dat de regering zo snel mogelijk van dit uiterst be langrijke rapport kennis zou willen Daar het bovendien te verwachten is. dat de leden van de ONE-commissie hun geestverwante bestuurders in de Stich- van de Arbeid op de hoogte zullen stellen van de mérites van het rapport, achten wij het geenszins uitgesloten dat conclusies van het Centraal Plan bureau maandagmiddag in het gesprek regering-Stichting van de Arbeid in dis- ;c zullen worden gebracht. Indonesische troepen naar West-Borneo Twee compagnieën stoottroepen van d Indonesische luchtmacht zijn naar West- Borneo gezonden om dtótot bij de grens met Serawa'k vliegvelden aan te leggen of te verbeteren, aldus meld* Antara dat tevens bericht, dat de luchtmacht ge- vechtsklaar en op een bevel wacht op Schiphol, vrijdagmorgenDe stof felijke resten van de in 1907 ge storven Koreaanse vrijheidsstrijder Li Tsjoeng worden het vliegtuig ingedragen, om in zijn vaderland te worden begraven. De kist stond op een passagiersstoel -juj Voorlopige prijs uit de bus Na overleg met de vertegenwoor digers van de samenwerkende re gionale organen gasvoorziening (S.R.O.G.) heeft de N.V. Nederlandse Gasunie de besturen van gemeen ten in de provincies Groningen. Friesland, Drenthe, Overijssel, Gel derland en Utrecht, alsmede van nog enkele andere gemeenten, die op het ogenblik reeds hun gasdistri butie volledig op basis van aardgas verzorgen, een voorstel gedaan. Dit voorstel behelst dat zolang de definitieve prijs voor levering van aardgas aan de openbare gasvoorzie ning nog niet is vastgesteld, aardgas leveranties zullen worden afgerekend tegen een voorlopige prijs van 7 cent per m3 Gronings aardgas (7.980 kcal/m3). Dit voorstel werd gedaan tijdens gisteren in Zwolle gehouden bespreking tussen de -Gasunie en de besturen de regionale organen. Hierdoor i enige tijd geleden aan de S.R.O.G. ge- \OG maar nauwelijks bekomen van de emoties die de grote treinover- val in Engeland teweeg hebben ge bracht, hebben de Britten gisteren weer een overval te verwerken ge kregen. Bandieten zijn er namelijk i;i Swanley, in de buurt van Londen in geslaagd een vrachtauto van een bank klem te rijden. j wisten de bewakers van de auto uit te schakelen en zich met een be- van naar schatting 900.000 gulden uit de voelen te maken. De acht mensen, die de overval hebben uitgevoerd, maakten gebruik van twee oude vrachtauto's. Toen zij zich van het geld hadden meester gemaakt, verdwe nen zij in een derde auto. die in de buurt gereed stond. Eén van de zes bewakers heeft zijn pogingen om de buit te behouden ten bekopen met zodanige verwondingen, dat hij in een ziekenhuis moest worde.: opgenomen. enkele De gehele affaire heeft zich conden afgespeeld. De wagen, die van Martin Bank bleek te zijn werd op een afgelegen gedeelte van zijn rou'.e overvallen. De bewakers hebben welis- kunnen noteren van overvallers de wijk hebben genomen, maar men kan wel als aand aannemen dat het een vals geweest. De politie heeft intussen alle wegen in het graafschap Kent afgezet. Tenslotte heeft een bediende van de bestolen bank verklaard, dat de biljet ten allemaal oud en bezoedeld waren en afkomstig waren van verscheidene b(j- de bank. dane suggestie van de Gasunie met be trekking tot de aardgasprijs automatisch komen te vervallen. De voorlopige prijs van 7 cent per m3 Gronings aardgas zal ingaan op de da tum, waarop dit gas in het net dat de Gasunie van het voormalige Staatsgas- bedrijf heeft overgenomen, beschikbaar komt. De prijs zal gelden tot de onder handelingen met de S.R.O.G.. die goede voortgang maken, zullen hebben geleid tot de definitieve vaststelling van prijs en leveringsvoorwaarden voo: vering aan de openbare gasvoorziening. Deze definitieve prijs zal met terugwer kende kracht worden berekend tot het tijdstip waarop de voorlopige regeling is ingegaan. Het ligt in de verwachting, dat met de levering van het Gronings aardgas begin kan worden gemaakt zodra de Gasunie in de loop van december koppeling tot stand zal hebben gebracht tussen het afnamestation te Iloogezand en het bestaande net. Met het voorstel beoogt, de Gasunie de desbetreffende gemeenten in staat tc stellen, nieuwe lagere tarieven, in hel bijzonder voor het gebruik van gas vooi verwarming, voor te bereiden en zo spoe dig als mogelijk is, in te voeren. De daar door te verwachten stijging van de gas- afname in het bedoelde gebied in de ko mende winter zal dank zij het beschik baar komen van Gronings aardgas in he" bestaande net, geheel kunnen worden opgevangen. Het m.s. Leliegracht is ter hoogte van Kruiteiland bij Vlaardingen aa grond gelopen en zat met het voorschip geboeid. Het sohip was van Vlaanddng' binnendoor op weg naar Antwerpen. De sleepboot Australië heeft de Leliegracht vlot getrokken. Het sdhip zette op eigen bracht de tocht voort naar Anitwerpen Benoemd tot rechter in de arrondis- sementsreohmbanik te Amsterdam: mr. A Oosterbaan, thans substituut-griffier bij die rechtbank, wonende te Amstelveen en mr. J. P. Janssen, referendaris bij het ministerie van economische zaken, tevens rechter-plaatsvervanger in de ar- rondissementsreoh'fcbank te Amsterdam, wonende aldaar. I int vs Link van Bruggen was in Perzië Vandaag, in ons Zondagsblad. vindt u het eerste artikel van Link van Bruggen over Perzië. Kort voordat koningin Juliana en prins Bernhard een officieel i bezoek aan dat fascinerende l land zullen brengen heeft Link van Bruggen een reis door Iran gemaakt en van zijn bevindin- l gen en belevenissen hoopt hij in een serie reportages de lezers verslag te doen. Vandaag vertelt hij over de situatie in Dousadj, S het Perzische dorp, dat bij een aardbeving werd verwoest, maar mede met Nederlands geld wordt herbouwd. Aan dit dorp hoopt prinses Beatrix die ere- voorzitster is van het Dousadj- comité op 9 oktober een hc- zoek te brengen. L^EN 13-jarige circusolifant, J die gisteravond in Lan sing in de V.S. midden in een voorstelling uit de arena brak en er vandoor ging is na een jacht van drie km door poli tieagenten en tenminste 4000 mensen uiteindelijk dood geschoten. De vrouwtjes-olifant, Raj- jee genaamd, ging een wa renhuis door de hoofdingang binnen, stampte dwars over toonbanken en geëtaleerde goederen heen, richtte voor duizenden guldens schade aan en verliet het gebouw door een nooduitgang. In de omgeving van het warenhuis gooide zij een 67- jarige man omver. De man is gewond in het ziekenhuis opgenomen. Doordat velen der achter volgers schoten losten, werd het dier hoe langer hoe ra zender. Sommige politie agenten probeerden het dier met politiewagens dc pas af te snijden, maar zij sloegen op de vlucht wanneer Raj- jee op hen afgestevend kwam. „De olifant liep over mijn achtererf en nam mijn was mee. Ik zag haar over het aangrenzende erf lopen, ter wijl zij mijn was achter zich aansleepte. Ik kon mijn ogen gewoonweg niet gelo- Volgens de politie is de olifant ook nog tegen veran da's gebotst en heeft zij lan taarnpalen en schuttingen omgegooid. De omvang van aangerichte schade is nog niet precies vastgesteld. Langs de kust, windkracht acht, meldde de nieuwslezerIn Amster dam op het Frederiksplein kwam een hoge boom terecht op het dak van een auto. Er waren geen per soonlijke ongelukken TAE MINISTER van economische zaken, prof. Andriessen, heeft in de memorie van toelichting op zijn begroting een aantal zeer inte ressante opmerkingen gemaakt over het regionale industrialisatiebeleid. H(j is niet van plan een geheel an dere koers te gaan varen, maar hij wil wel door het invoeren van een nieuw element komen tot een grotere soepelheid in dit beleid. Dat nieuwe element kan met een woord worden aangeduid: spreidingsgeblt- den. Zoals men weet zijn nu al weer een aantal jaren geleden bepaalde stre ken van ons land tot probleemgebied verklaard. Onder andere behoren de drie noordelijke provincies daartoe. Als voornaamste motief gold het scheppen van werkgelegenheid daar, waar sprake was van een structu rele werkloosheid. Sluitstuk was het aanwijzen van enkele tientallen ge meenten tot industriële ontwikke- Gezegd mag worden, dat dit beleid over het algemeen zeer gunstige re sultaten heeft afgeworpen. Er zijn, vooral in het noorden van ons land, duizenden nieuwe arbeidsplaatsen geschapen en daarmee is tegelijk be reikt. dat aan de massale trek naar de Randstad Holland praktisch een einde is gekomen. Daardoor zijn hier de problemen, welke het gevolg zijn van de snelle groei der bevolking, in ieder geval niet nog groter ge- Minister Andriessen wil nu nadat de resultaten hekend zullen zijn van een omvangrijk onderzoek naar de mogelijkheden van een meer ver antwoorde spreiding ook op lange termijn overgaan tot het aanwij zen van industriële spreidingsgebie- den naast de probleemgebieden. Het criterium bij de aanwijzing van spreidingsgebieden zal niet liggen bij het vraagstuk van de structurele werkloosheid, maar bij de vraag, of een verdere industrialisatie een be langrijke bijdrage zal kunnen leve ren op het punt van dc noodzakelijk geachte spreiding. In beide gevallen zullen van overheidswege bepaalde faciliteiten worden verleend. Wij zijn van mening, dat minister Andriessen met zijn voornemens midden in de roos schiet. Langza merhand komen wij in Nederland in een situatie, waarin de probleem- gebieden-oudc-stijl niet langer de grootste zorgenkinderen zijn, al blij ven daar voorlopig nog de nodige specifieke problemen om een oplos sing vragen. Maar daarnaast komen gebieden op de voorgrond, waar uit stekende kansen blijken te liggen op een (verdere) industrialisatie zonder dat er sprake is van een structurele werkloosheid. Het zijn dikwijls ge bieden met goede vestlgingsmogc- lijkhedcn voor ondernemingen, die niet per se in dc toch al zo volle Randstad Holland behoeven neer te strijken. Vaak echter zijn. de alge mene voorzieningen daar (de z.g, infra-structuur) nog onvoldoende. Welnu, juist op dit punt zal dan de rijksoverheid daadwerkelijk kunnen helpen. Met zo'n beleid wordt uit eindelijk een evenwicht bereikt, waarmede een nationaal belang van de eerste orde wordt gediend. Van daar. dat wij met belangstelling uit zien naar de realisering van de mi nisteriële voornemens. Minder wind Flinke zonnige perioden en nog maar enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige toi matige noordwestelijke wind. Mlddagtemperaturen van om streeks 15 graden. (zie voorts pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1