Uw probleem is het onze Terug naar liuisdiensten om bijbel te leren lezen Schakel ons in bij hulpverlening Aangeboden: 1 Gevraagd: Een woord voor vandaag Spaanse gelovigen van kampeerplaats verjaagd ?vx°p,feb?tGr"rv^s: s? pi" ^^J:eLm7i?:rzk:i Geref. diakenen in Utrecht bijeen Op Rhodos begon vandaag het orthodox gesprek Protestmars en petities in studentensteden VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 Ds. Van Bemmel tot herv. vrouwen j (Van «nze kerkredactie) De bijbel zal gelezen moeten wor- Ruim 600 meelevende leden van d5n.omdat God erin tot OI« spreekt, j de Bond van Ned. Herv. Vrouwen-1 "I verenigingen op Gereformeerde Grondslag hebben er gisteren gezorgd dat de grote zaal van het N.V. Huis te Utrecht tot de laatste plaats toe gevuld was. Dit alles ter gelegenheid van de 12de bondsdag der organisatie. De bondspresiden te, mevrouw A. van der Haar- Sterk, toonde zich zeer dankbaar voor de grote opkomst en onder streepte in haar openingswoord het belang van dergelijke bonds dagontmoetingen. Ds. H. A. van Bemmel van Oldebroek sprak in de morgenvergadering over „Wat doen wij met de bijbel?", 's Mid- mogen ons er daarom niet te gemakkelijk van afmaken. Ds. Van Bemmel sprak vervolgens zijn ongerustheid uit over de verre gaande oppervlakkigheid ook reformatorische kringen" in het le zen van de bijbel. Hij waarschuwde voor het gevaar dat ook hierin de wereldgelijkvormigheid („die wij steeds willen localiseren maar die op velerlei gebied opduikt") een rol gaat spelen. Voorbeelden het onderwerp „Wat doet de bijbel met ons"" Afscheidscollege prof. Michaël Dinsdagochtend 8 oktober zal prof. dr. P. R. Michaël in de Valeriuskliniek t< Amsterdam voor een besloten kring var genodigden en medische studenten me zijn laatste college afscheid nemen var de Vrije Universiteit. Prof. Michaël. geboren in 1892 t< Geldrop, werd in 1953 benoemd tot bui tengewoon hoogleraar en in 1957 tot ge woon hoogleraar in de heelkunde de Vrije Universiteit. In februari 1962 werd hij in verband met het bereiken van de 70-jarige leef tijd emeritus-hoogleraar, doch bleef nog een leeropdracht vervullen voor de kli nische colleges in de heelkunde. Rectoraatsoverdracht Theologische Hoge school Apeldoorn doorn vond gisteren de rectoraatsover- dracht plaats. De scheidende rector- magnificus. prof. W. Kremer, heeft, al vorens het rectoraat over te dragen aar prof. B. J. Oosterhoff. een rede gehou den over het onderwerp ..Prediking Ethiek". Daarna gaf hij een overzicht van lotgevallen van de Theologische School in het afgelopen jaar. waarbij hij mede deelde, dat het aantal studenten momen teel 34 bedraagt, hetgeen drie meer is dan in het afgelopen jaar. Zeven daar van nemen deel aan de voorbereidende cursus, terwijl de overigen de volledige studie reeds volgen. Prof. Kremer uitte voorts zijn vreugde over het feit. dat men gebeurtenissen als deze thans in een meer representatieve ruimte kan houden, omdat dezer dagen de nieuwbouw, waarin zijn onderge bracht de aula, de bibliotheek en de ^Tatorenkamer, in gebruik werd ge- Geref. doctores in Societas verenigd Te Rotterdam is een vergadering ge houden van doctores in de theologie binnen de Geref kerken. Daar is beslo ten tot de oprichting van een Societas Doctorum Theologiae Reformatae. Deze Societas wil als een werkgemeenschap fungeren om de achterstand in weten schappelijke beoefening der theologie in te halen. Een stichtingsacte zal nader worden opgesteld. De werkgemeenschap wil streven naar studieverlof voor docto res theologiae, die geneigd en bereid zijn een bepaald onderzoek te doen. Zij wil streven naar het verkrijgen van subsi dies voor onderzoekingen en wetenschap- Klijke publicaties van het instituut voor liver Wetenschappelijk onderzoek, sy node en particulieren. Aan allen die doc toraal examen gedaan hebben wil men het adspirantlidmaatschap aanbieden en hen stimuleren hun theologische studie W zullen terugmoeten naar de huis godsdienstoefening. aldus ds. Van Bem mel. Hij gaf als grote voorbeelden Kuy- per en Kohlbrugge die dit ook deden. In antwoord op een gestelde vraag gaf ds. Van Bemmel als zijn mening te ken- j-< kinderbijbels. dagboeken, derblaadjes en andere korte verklaringen van bijbelgedeelten zeer goede hulpmiddelen zijn tot een verdie ping in de inhoud van de bijbel. Door het gebed, dat onlosmakelijk aan het bijbellezen verbonden is, zal men tot een beter verstaan van de Heilige Schrift komen, aldus ds. Van Bemmel. Hij besloot met een oproep aan allen toch vooral gehoorzaam te doen wat God wil dat we met de bijbel doen. Mevr. Klein Kranenburg luisterde de vergadering op door het zingen van en kele liederen. De predikantsvrouw, me vr. Van Dijk, kreeg nog gelegenheid de aanwezigen te bedanken voor de finan ciële hulp die haar in staat heeft ge steld haar echtgenoot dit jaar op zijn reis naar de Toradja-kerk in Indonesië te vergezellen. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Zending en missie tot regering uitgesproken ov ring niet meer hulpverlening. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam-Nederhar- dinxveld: J. H. Cirkel, te Huizen (N.H.). Aangenomen naar De Kaag itoez.i: j C. B Roos, kand. te Dordrecht, die be dankte voor Voorhout. GEREF. KERKEN De classis Amsterdam heeft prep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard: K. Dijk. Vechtstraat 2 I. te Amsterdam en H. R. Stroers. Baarsstraat 4 I. Amster- dam; zy kunnen nog geen beroep overweging nemen, maar gen zondags de kerken 1 zijn wel gene- dienen. Delen? ervaring Enige maanden geleden gingen in de GEREF. GEMEENTEN O kring van de r.k. missie stemmen op_.J, die verkondigden dat zending en missie Tweetal te Ridderkerk: P Blok, die particulier al zoveel projecten op Dirksland en A. Hofman, te Zeist, subsidie (Van onze kerkredactie) De zending zegt niet zonder meer „neen" tegen staatssubsi die. Samen met de rooms-katho- lieke missie heeft zij uitgesproken dat zij meent in aanmerking te komen voor een gedeelte van het bedrag dat de staat heeft uitge trokken voor hulp aan de zoge naamde ontwikkelingslanden. Zo als wij gisteren reeds in enkele edities meldden hebben zending en missie zelfs aangeboden de re gering te willen helpen adviseren, opdat de hulp zo effectief moge lijk zal zijn. Dit aanbod werd ge daan in een brief aan de minister president. Zowel zending als missie zijn reeds larvg bezig om de volkeren die zij het evangelie verkondigen, ook met de daad te helpen betere levensomstandigheden te verkrijgen. Er werden scholen ge sticht. ziekenhuizen gebouwd, de mensen werden onderwezen in betere land bouwmethoden. en op tal manieren werd geholpen. stapel hebben staan), moesten kunnen profiteren van de fondsen, die de rege ring ter beschikking wil stellen. De re actie van zendingskringen was niet on verdeeld gunstig Ook in internationaal verband was de vraag reeds naar voren gekomen of de zending blij zou moeten zijn met een dergelijke subsidie. De angst wordt geuit dat het evan gelie in de verdrukking zou kunnen komen. De angst tverd geuit dat der gelijke hulp zou kunnen uitgroeien tot een vorm van neokolonialisme. Aan de andere kant werd de vraag gesteld: Waarom, als de regering toch gelden beschikbaar stelt, zouden zending en missie geen hulp aanvaarden bij de bouw van bijvoorbeeld een zieken huis, dat voor alle bevolkingsgroepen bestemd is. Hulp aangeboden Er volgden in i de eerste werd beroepen. Herv. Helmond met Kerstfeest in nieuwe kerk Tegen Kerstmis van dit jaar zal de kleine hervormde gemeente in Helmond een eigen kerkgebouw bezitten. Hier mee is na maanden lang hard werken een zes jaar oude wens in vervulling gegaan. Het oude kerkgebouw was in de loop der jaren in zodanige staat ko men te verkeren dat restauratie niet meer mogelijk was en men elk ogen blik vreesde dat het gebouw het zou begeven. Met de bouw van een nieuw kerkge bouw was een bedrag van 300.000 gemoeid. De hervormde gemeente heeft De overste van de Romeinse bezetting in Jeruzalem krijgt bericht, dat de hele stad in opschudding is. De oorzaak: het optreden van de apostel Paulus. Onmiddellijk grijpt de overste in. Hij stuurt een groep soldaten erop af en zodra de opge wonden menigte die ziet, houdt zij op met Paulus te slaan. Paulus wordt geboeid en er wordt een onderzoek ingesteld naar zijn persoon en zijn activiteiten. Het is een nogal vreemd onderzoek: iedereen mag wat zeggen. Vanzelfsprekend komt de overste er niet uit en daarom moet Paulus voorlopig maar naar de kazerne. U kunt zich het toneel daar in Jeruzalem voorstellen: het is een chaos van jewelste, een complete rel vanwege een man, die door zijn woorden grote weerstanden oproept. Daarbij wordt hij nog beschuldigd van ontwijding van de tempel. Het is niet de eerste keer. dat Paulus de woede van de massa moet trotseren. Hij is ook al meerdere malen in levensgevaar geweest. Zo is zijn levenHij is bereid het voor zijn Zender te geven, als Die dat van hem vraagt. Op dit ogenblik is dat nog niet zo: tot het laatst toe zal Paulus getuigen en de mensen oproepen tot de dienst aan God. Het gelukt hem ook nu het woord te verkrijgen en staande op de trappen van de kazerne, buiten het bereik van handen, die zich o zo graag aan hem willen vergrijpen, houdt hij een redevoe ring. „Mannen, broeders en vaders, luistert naar hetgeen ik thans ter verdediging tot u ga zeggen." kans gezien 60.000 bijeen te brengen. Niet onvermeld moge blijven de grote land besprekingen 1 ®|®"n Y.an de IO°™ katholieken in de tusGCn de Nederlandse Zendingsraad en dat slechts 'l7 "procent°van"de bouwsom het (C.R.K.) Centraal Missie Commissa- als hypotheek hoeft te worden opgeno- riaat. Samen werd een weg gevonden. ™en- aannemers hebben verzekerd die in grote lijnen ook reeds geweren h 35^e,„ni5Kf.dB,i?iw„?!§« de Kerst" door de Wereldraad van kerken. In de eerste plaats had het overleg tot gevolg dat zending en missie zich nu tot de regering gericht hebben met het aanbod hulp. Zij zeggen: Wij hebben reeds jaren van ervaring. Wij hebben contsc- in straatsburg is gisteren het vierde ten met jonge volken. Wij weten wat in wereldcongres van christen-democrati- s.i. j tegen woordig- i gebruik kan worden genomen. Wereldcongres van chr.-democraten In Straatsburg J„N n^„ wereldcongres v„„ v andere bepaalde janden nodig is. Maak gebruik geopend Ivan onze ervaring. Sinds de Uatste wereldoorlog is het; I a&omitiV'„iY t c' "ona,erc besef ook doorgedrongen in verschillen- Missie en zending stellen dan ook voor den Kïïrr,£aain8e de regeringskringen dat het onjuist is Ieen nationale adviesraad in het leven I Unden van W ui°i t_Yan dat er zulk een enorme kloof is tussen I te roepen waarin naast vertegenwoordi- oostelijke blok hebben het geïndustrialiseerde westen en de on- gers der regering ook deskundigen van| «et enn*™*,iKZ?n?en\ J der ontwikkelde landen. Ook de Neder- onding en missie zitting zullen nemen.bezurhondfn zaterda8 a-S- landse regering heeft dit jaar een be- Een dergelijke adviesraad zou moetensla 1 7^ rapporten over de toe- paald bedrag uitgetrokken om jonge voorkomen dat geld over de balk gesme- 1- n Zuia-Amerika en Oost-Euro landen te helpen een nieuwe toekomstwordt (zoals reeds in het verleden op te bouwen. Missie en zending zijn van mening dat dit bedrag nog lang niet hoog genoeg is. In de brief aan de 1 regering wordt dan ook teleurstelling Actie onder Nederlandse bevolking „Heel het Spaanse volk moet weten, dat het zo niet langer kan, dat de grote geestelijke achter stand zo snel mogelijk dient te worden ingehaald. Het Spanje van 1963 dient te beseffen dat alle kerkdeuren open Moeten, niet al leen van rooms-katholieke, maar ook van Evangelisch-katholieke kerken. Hierbij dient Nederland voorbeeld te geven. Er rijn al woorden genoeg over geschreven gesproken, maar nu komt het aan op de daad: Nederland, dat zoveel zegeningen (vrijheid!) da gelijks ontvangt moet toch in staat rijn een ton bijeen te brengen voor rijn Spaanse vrienden Deze woorden zijn de 33 kampeer ders van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging, die in de afgelopen zomer in Spanje hun vakantie hebben wetenschappelijke theologische stu- doorgebracht, uit het hart gegrepen. "«'"S by talent en begeert* heeft Voorts wU men de heer J. Kuy! ,r. uit Apel- een vruchtbaar contact zoeken met hoog- doorn, die een uitvoerig verslag van leraren in de theologie voor samenwer- hun belevenissen in Spanje in druk king Ruim 25 doctores betuigden hun heeft laten verschijnen, voornamelijk instemming met de op te richten Societas naar aanleiding van wat de groep op Hartvelt te Delft, dr. N. J. Hommes te ondervonden aan den lijve wat Rotterdam en dr. H. M. Kuitert te Am- het in Spanje wil zeggen „prote- sterdam. Istant" te zijn. i gebeurd). Zending en missie bieden de re gering echter niet slechts hulp aan, maar geven in hun brief aan de minis ter-president te kennen dat zij ook hulp willen aanvaarden. Zij willen zich ech ter bij het aanvaarden van een subsidie binden aan vier regels, die ook door de Wereldraad zijn aanvaard: Noch de missie, noch de zending zullen subsidies accepteren voor uit gesproken evangelisatorische of apos- tolair Hulp gevraagd De openingrede werd uitgesproken door ü"e.r "re'èvre va" België, die daarin de kortgeleden overleden Franse staats man en vader van Europa Robert Schu- man herdacht. hi2dkede FJanse ex-premier Pflimlin hield een rede. waarin hij betoogde dat de vrede alleen dan gewaarborgd zal zijn. als de mensenrechten overal wor den geeerbiedigd. De schorsing van ds A. voorganger van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Groningen-Zuid, der Ziel, land. i Subsidies zullen alleen aanvaard worden voor kapitaalsgoederen (hoofd zakelijk gebouwen), waqxbij nog ge stipuleerd wordt dat het verantwoorde lijk kerkelijk orgaan aannemelijk moet maken, dat exploitatie en personeels- De heer Kuyl vertelt allereerst uitvoerig hoe de groep in de gelegen heid was gesteld een kerkdienst bij wonen van een christelijke gemeente midden-Spanje. Tijdens de dienst wer den zij zelfs uitgenodigd het Avondmaal te vieren. „Misschien hebben we nooit dieper en rijker ervaren, wat het zeggen wil één te zijn in de Heer. Kortom, het was een rijke zondag, althans tot het einde van de middag. 's Avonds Ook de avond begon veelbelovend. We hadden alles in gereedheid gebracht om met veertig Spaanse geloofsgeno ten gezellig bijeen te kunnen zijn. Om dan ten slotte ook samen de avond- sluiten te houden. Om de regering te kunnen garanderen Juist was een van de vrienden bezig dat de ontvangen gelden goed besteed met het voorlezen van een „stichtelijk worden, stellen missie en zending voorts woord", toen plotseling achter ons een voor dat als de regertog geld geeft voor mannetje verscheen, dat al schreeu- een bepaald doel, dit ter beschikking wend en tierend de orde kwam versto- ral komen van een in Nederland geves- ren. Het duurde niet lang voordat wij "ffd beheersinstituut. Een dergelijk bu- begrepen dat het zijn bedoeling was ons duidelijk te maken dat hier een verbo- kerkrechtelijk onwettig. Dit heeft de classis .Groningen uitgesproken op een zitting die vrijdag werd gehouden. Zoals men weet werd ds. Van der Ziel ge- Zending en missie zullen slechts j schorst door zfjn eigen kerkeraad zonder subsidies accepteren voor projecten medewerking van de naburige kerk. hulp gevraagd is door de j de ontwikkelingslanden zelf. De classis stelde zich met déze uit spraak echter niet achter de schorsing de vraag dijk juist De classis zelf heeft indertijd reeds uitgesproken dat zij ds. Van der Ziel als nog niet schorsingswaardig achtte. Tegen deze uitspraak is de kerkeraad van ds. Van der Ziel in beroep gegaan bij de particuliere synode. Deze heeft nog geen uitspraak gedaan. Samen werking der ambten nodig (Van een onzer verslaggevers) De onderlinge waardering van de amb ten is vaak met in overeenstemming met deze belijdenis. De gemeenschappelijke taak van de ambtsdragers ten aanzien van de geestelijke opbouw van kerk en gemeente dringt de diakenen tot overleg met de andere ambtsdragers, inzake de algemene richtlijnen van hun arbeid en tot het geven van inlichtingen die de geestelijke verzorging van de betrokken gemeenteleden ten goede kunnen komen. Diezelfde taak echter zal de predikanten en de ouderlingen dringen tot deelname aan het overleg inzake de algemene richt lijnen van de diaconale arbeid alsook tot het verstrekken van inlichtingen hunner zijds die de ambtelijke verzorging door middel van de diaken kunnen dienen. Smalle kerkeraad De gereformeerde diakenen heb ben gisteren in Tivoli te Utrecht hun centrale diaconale conferentie gehouden. Hoofdonderwerp voor deze conferentie (de 73ste) was de samenwerking der ambten inge leid door dr. O. C. Broek Roelofs, die de bezinning op de samenwer king tussen diakenen en andere ambtsdragers noodzakelijk achtte Naar het oordeel van dr. Broek Roelofs om de betekenis van de ambte-i^ de zo-genaamde sma-n? 1>erker,ad lijke arbeid van de diakenen nader in het licht te stellen. Deze samenwerking gaat als zodanig uit boven de problematiek zowel van de eenheid als van de verscheidenheid der ambten. Naar het oordeel van dr. Broek Roelofs zal de ambtelijke taak van de diakenen pas goed tot zijn recht komen, als er sprake is van gemeenschappelijk overleg en beraad in de kerkeraad. Pre dikanten. ouderlingen en diakenen vor men samen de kerkeraad. Zij zullen zich in de allereerste plaats bewust moeten zijn van hun gemeenschappelijke opdracht om vandaar uit de verscheidenheid der ambten te onderkennen. De grond voor de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid en taak van de ambtsdragers vond dr. Broek Roelofs in de Schrift, de belijdenis, de herziene kerkorde en synodale uitspraken. Aan de samenwerking en beleving van de ge meenschappelijke verantwoordelijkheid binnen de kerkeraad mankeert echter in de praktijk nog veel. Er moet voorkomen worden dat de diaken in een geïsoleerde positie geraakt. Per slot van rekening is er tussen de ambtsdragers alleen het onderscheid in opdracht en werk en niet in waardigheid of eer. Beheersinstituut den, klandestiene godsdienstige bijeen komst plaats vond. die onmiddellijk diende te worden beëindigd! Tot drie maal vertelden wij hem dat het slechts een vriendschappelijke ontmoe- ling betrof van Spaanse en Nederlandse geloofsgenoten en geen kerkelijke sa menkomst. De brief vestigt er niet de aandacht Bovendien zaten wij op een terreinQp fat een dergelijk beheersinstituut tevens voorkomen zal dat zending of enerzijds het contact met de Nederlandse overheid waarborgen zonder dat dit contact in het ontwikke lingsland als inmenging van een buiten landse overheid "wordt gevoeld cn anderzijds een mogelijkheid tot contro le op de besteding .an gelden uit ver leende subsidies mogelijk maken Opheffing eettafelsubsidie De afschaffing van de eettafel subsidie en het daarvoor in de plaats stellen van een regeling, waarbij aan algemene mensae 100 procent investeringssubsidie en aan verenigingseettafels 50 procent wordt toegekend, is in de se studenten. De dag tevoren zal het ..Groninger centraal studentenbureau' deelnemen aan een optocht door de stad ter gelegenheid van een huishoudbeurs in het „Tehuis" te Groningen. Op deze huishoudbeurs heeft het Groninger cen traal studentenbureau namelijk een stand, waarin de aandacht wordt geves tigd op de mensakwestie. De Wageningse studenten zuilen studentenwereld niet bepaaldIda8 3n®t^te^^^„dne enthousiast ontvangen. Op initia- *,"n n* nv"'r an vrwïT7"*n tief van de studentenvakbeweging zal nu een landelijke demonstratie worden gehouden uit protest te gen het afschaffen van deze sub sidie. Voorts is besloten dinsdag 8 oktober aan minister Bot een petitie aan te bie den. Tegelijkertijd zal dan in de diverse universiteitssteden een protestmars wor den gehouden. studenten. Ook deze petitie behelst protest tegen het Intrekken van de men sasubsidies. Jaarvergadering van Centraal Bond voor Inwendige Zending Op donderdag 10 oktober aanstaande zal de algemene ledenvergadering van de Centraal Bond voor Inwendige Zen ding en chr. maatschappelijk werk wor den gehouden in het Jaarbeursrestaurant. In de middagvergadering, die om 14.00 uur begint, zal na het openingswoord van de voorzitter, prof. mr. I. A. Die- het gemeente- penhorst. door prof. mr. W. H. Nagel. letitie worden aangeboden, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Ook aan de burgemeester van Gro- Leiden. gesproken worden over het on- ningen de heer J Tuin. zal een petitie derwerp „De delinkwent en zijn slacht- «wxien aangeboden namens de Groning- l offer". In Amsterdam zullen de studenten op 8 oktober 13.00 uur een demonstratie mars van de Dam naar de ambtswo ning van de burgemeester maken, waar een petitie zal worden overhandigd. Ook in Utrecht zullen de studenten een de monstratieve mars door de binnenstad maken. Ook hier zal bestuur __g|j_ dat door de plaatselijke autoriteiten aangewezen om er op te kamperen. Wij hadden onze tenten dus niet op verboden grond geplaatst. Welke rede nen we ook aanvoerden om hem dui delijk te maken, dat we alle bepalin- waren nagekomen, hij liet ons niet rust en beval de aanwezige Span jaarden direct het terrein te verlaten. Ze werden alle weggejaagd. vrouw die meende te moeten pro testeren. naar het politiebureau werd overgebracht. Gelukkig zagen we nog kans met een Spaanse predikant een afspraak te ma- om de gang van zaken te bespre-1 ken. We beloofden hem de stad niet te] verlaten alvorens we er zeker van zon den zijn dat de vrijheid en de veiligheid de gemeente waren gewaarborgd. I Politiebureau den gesproken togen we naar het poli tiebureau. Met z'n vieren gingen we binnen. Een enorme woorden vloed werd over ons uitgestort, waarbij het merkwaardige feit zich voordeed dat met geen woord werd gerept over de „verboden godsdienstige bijeen komst". Het politieoptreden was alleen ïaar bedoeld om ons te waarschuwen 5or de slechte toestanden op dat ter- ;in, waar zelfs de eenvoudigste sani- lire voorzieningen ontbraken.... Na veel heen en weer gepraat kon het „incident" eindelijk als afgedaan worden beschouwd en konden we de thuisreis aanvaarden. Nagewuifd door veel Spaanse geloofsgenoten verlieten het stadje, echter met de stellige overtuiging dat er iets voor het moest worden gedaan om hen te helpen in de strijd om de godsdienstvrijheid". „Naar onze mening", aldus de heer Kuyl. „dienen de strijdende gemeente in Spanje te weten dat zij in deze strijd niet alleen staan." Hun zaak is een zaak van heel de christenheid. Na deze belevenissen te hebben gereleveerd doen we met des te meer vertrouwen een beroep op onze broeders en zusters om! de actie een ton bijeen brengen te steu-| nen. De heer Kuyl heeft dan ook zijn gironummer (913929) voor dil doel be-| schikbaar gesteld. missie boven de ander bevoordeeld wordt. Het is in ieder geval opmerke lijk dat zending en missie elkaar vol komen gevonden hebben op dit punt, waarbij echter niet uit het oog verlo ren moet worden dat de Nederlandse Zendingsraad wel vele, maar niet alle terwijl j protestantse zendingsorganisaties ver- tegenwoordigt. Op Rhodos is donderdagavond de conferentie van Oosters-Ortho- doxe Kerken geopend om te be raadslagen over de vraag of een theologisch gesprek met het Vati- caan zal worden aangeknoopt. Aan deze conferentie wordt deelgeno men door twintig prelaten van elf Oosters-Orthodoxe Kerken. Een laatste poging om de primaat van de Grieks-Orthodoxe Kerk, aarts bisschop Chrysostomos, alsnog te bewe gen zijn afwijzende houding tegenover deze conferentie te laten varen, heeft geen resultaat opgeleverd. De synode van deze kerk heeft donderdag opnieuw laten weten niet op de conferentie ver tegenwoordigd te zullen zijn. Aartsbisschop Chrysostomos blijft bij zijn standpunt, dat de Rooms Katholie ke Kerk de Orthodoxe Kerken het algemeen, en zijn eigen kerk zonder „vijandig" gézind haar niet oprech' eenheid spreekt. De conferentie werd door aartsbis schop Athenagoras, de oecumenische patriarch van Istanbul, bijeengeroepen na een uitnodiging van het Vaticaan om een inter-kerkelijke delegatie naar de tweede zitting van het algemene conci lie in Rome te zenden. Dit zou dan het begin zijn van een „theologisch gesprek" over bepaalde punten, die eenheid tussen de Rooms Katholieke Kerk en de Oosters-Orthodo xe Kerken in de weg staan. De conferentie wordt bijgewoond door delegaties van het oecumenisch patri archaat van Moskou, Servië, Roeme nië, Bulgarije, Jeruzalem, Antiochie en Alexandrië. alsmede van de Orthodoxe Kerken van Tsjechoslowakije, Polen. Georgië en Cyprus. De zittingen zijn be kort aan de verantwoordelijkheid i volle kerkeraad. Overigens was spreker van oordeel dat er van beide kanten ge brek is aan samenwerking en contact. Deze predikant toonde zich een voor stander van het huisbezoek door de dia kenen. Zij dienen de dienst der barm hartigheid in brede kring te prediken en tot de beoefening daarvan aan te sporen. De mens in nood heeft de hele kerk nodig. Voorzitter J de Vries uit Amsterdam constateerde de de vorming van een af zonderlijk Algemeen Diakonaal Bureau 5 jaar geleden een goede beslissing .is geweest. Er werken nu reeds 9 mensen op het A.D.B., die elk voor zich in be langrijke mate betrokken zijn bij de uit voering van allerlei diakonale arbeid. De heer de Vries schonk bijzondere aandacht aan twee diakonale taken die door de deputaten zijn opgenomen Het binnen lands diaconaat en de wereldhulpactie. De sectie binnenlands diaconaat schonk met name aandacht aan de gevolgen van de inwerkingtreding van de algemene bijstandswet die aan alle burgers van Nederland recht tot hulp verleent. De heer De Vries adviseerde aan de moge lijkheid voor behoeftigen langs die weg financiële bijstand te verkrijgen niet voorbij te gaan. Wel drong de heer De Vries er op aan dat de diakonieën zorgen voor voldoende kerkelijk of interkerkelijk maatschappelijk werk. Giften Bekendgemaakt werd dat in het afge lopen jaar in de kerken een bedrag van ƒ1.114.293,is binnengekomen aan col lecten en giften. Hierin zijn begrepen ruim 178.000 voor Bali en 182.000 voor hulp aan Skopje. Gedurende het laatste jaar werd er onder meer hulp geboden aan Algerije, Indo nesië en West-Pakistan, in welk land men meewerkte aan een agrarisch pro ject. Voorts hebben de diaconieën van de Gereformeerde Kerken geholpen bij een project in Hongkong, waar onder meer 12.000 kinderen door Nederlandse giften dagelijks een warme maaltijd krij gen. Volgens het ooi-deel van de heer De Vries zal voortaan meer aandacht moeten worden besteed aan het opbouwwerk. De Heer J. de Boer deelde mee dat de enquête over het Diaconaal Correspon dentieblad tot nu toe overwegend posi tieve resultaten heeft opgeleverd. Voor gesteld werd om de naam van dit blad te veranderen in „Het Diakonaat". Dit voorstel werd aangenomen Vraag: Wat wordt er met het geld van de hondenbelasting gedaan? Ik ben er erg benieuwd naar Antwoord: De hondenbelasting is een gemeentelijke belasting, welke over het algemeen in de pot van de gemeente komt. Het is dus niet een bestem mingsbelasting, die moet worden aan gewend tot het treffen van voorzienin gen ten behoeve van de honden of hun eigenaren, maar een belasting, die ten doel heeft de gemeente van geld middelen te voorzien. Vraag: Ik heb bij mijn pand een open ruimte, die ik niet kan afsluiten omdat deze tevens dient als uitweg. Ik heb daarvan veel hinder door het langdurig parkeren van auto's. On danks vele verzoeken en een bord „ver boden te parkeren" blijf ik met dit probleem zitten. Aangezien dit buiten de bevoegdheid van de politie valt. zou ik gaarne van u vernemen of hier nog een andere mogelijkheid is om daarvan af te ko- Antwoord: Waarom zoudt u daar geen beweegbare afsluiting kunnen plaatsen zodat de uitweg mogelijk is door opening van een klaphek of slag boom. Indien u een veer op dit klap hek plaatst, is dit misbruik door auto mobilisten tegen te gaan. Rust er op dit terrein een recht van overpad, dan is het mogelijk met de gebruikers daarvan een afspraak te maken over de noodzakelijke afslui ting. die cok in hun belang is. omdat dan niet langer de weg versperd wordt door ten onrechte geparkeerde auto's. Ook kunt u een bord plaatsen met de woorden „Verboden toegang" op grond van artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. Daar overtreding van dit verbod strafbaar is, kunt u de po litie waarschuwen als het overtreden wordt. U kunt ook nog een waarschu wingsbord plaatsen dat geparkeerde auto's voor risico van de eigenaars verwijderd worden, onverminderd de strafbaarheid van de overtreders. Vraag; Koe kan ik komen aan de plaatjes voor de Verkades albums die in mijn bezit zijn? Het zijn Bosch en Heide, De Vecht, Langs de Zuiderzee, geschreven door Jac. Ph. Thijsse. Antwoord; Informeer eens bij Ver kade en ook bij de tweedehands-boek handelaren. Ze hebben dikwijls incom plete a'bums, die zij trachten weer met ar.dere te combineren. Er is dus kans dat z;j een overschot hebben. Vraag: In een ziekenhuis kregen de verpleegsters een formulier in te vul len of zij in het bezit zijn van een radio, en zo ja, hoe lang reeds. Velen hebben nooit luistergeld betaald, daar zij in de veronderstelling waren dat dit niet nodig zou zijn omdat zij in één huis wonen. Zijn ze nu verplicht te be talen sinds de maand waarin zij in het bezit zijn gekomen van het toe- Brieven, die niet zjjn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten later tot één gezin, terwijl overigens per ge zin slechts het tweede toestel van luis tergeld vrijgesteld is. Het spreekt dus volgons de bepaling vanzelf dat elke verpleegster, die een radiotoestel be zit, hiervoor luistergeld verschuldigd is. Het achterstallige luistergeld kan tot ten hoogste 5 jaar met terugwer kende kracht worden ingevorderd. Als u precies de datum van aanschaffing opgeeft, en dit bij controle juist blijkt kwamen te zijn, komt hier verder geen boete schijnt, bij. Mijn vraag is nu: Kunt u mij vertel- Vraag: Op 28 augustus 1913 is bij len wat voor diertjes dit zijn, waar de opening van het Vredespaleis een zij vandaan komen en hoe ze te be- cantate van Zweers gezongen. Kunt u strijden zijn? nagaan, hoe die cantate heette en on- Te uwer beoordeling sluit ik een van der wiens leiding dat toen was? deze beestjes hierbij in. Antwoord. Het programma van de Antwoord: Naar alle waarschijnlijk- opening is niet bewaard gebleven. Uit heid heeft u te piakep met een in de courantenberichten staal vast dat woningen zeer weinig voorkomende de uitvoering door het a capella-koor vlo-kreeft i gammarus pulee). Het is werd gegeven en onder leiding stond een soort schaaldiertje. verwant aan van Antoon <i\erkamp en dat o.a is kreeften, enz., die in beken en sloten uitgevoerd ..Bede voor het Vaderland leven en door een of andere oorzaak Vraag: Reeds enkele malen achter- in uw toilet zijn verzeild geraakt. Hier een trof ik in het fonteintje in het vinden ze ook water. Ze worden vlo toilet een klein beestje aan ter lengte kreeften genoemd omdat zij zich even van ongeveer een centimeter. Deze als vlooien met sprongen voortbewe- diertjes zijn kennelijk uit de afvoer- gen. Ze doen in huis geen schade en pijp omhoog gekropen. Zij kunnen zijn alleen maar hinderlijk, sprongen maken van enkele centime- Tracht ze te doden door het toilet uit ters, doch niet tegen de gladde por- te roken met tabletjes op de bekende seleinwand van de fonteinbak opkrui- lampjes. Ook met DDT is het te pro pen. Aanvankelijk probeerde ik de dier- beren. tjes. die zich slechts één voor één Het toegezonden exemplaar was eea waterstraal uit de wijfje. Het had platen onder de borst j"1* "*"~Jals bergplaats voor de eieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2