simca 1300a Macmillan: Aftreden los van narigheid met Profumo Dit najaar nog geen verkiezingen Rapport-Denning wordt op zwarte markt verkocht Edelhert op de vlucht stoort treinen in loop Koningin op bezoek in Eindhoven Chinezen beschoten aan grens vluchtelingen Staking uitgebroken bij werven aan de IJssel Piloten niet nuchter? weerbericht Vrijekg 27 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzer I Da Rotterdammer [OonHs Dagblad Haagse Courant Aanslagen in België thans opgehelderd Een ontploffing in een woonhuis in Gent, waarbij twee personen werden ge wond, heeft geleid tot de ontdekking van een geheim arsenaal. Zeven personen (waarbü een jong meisje) zouden reeds bekentenissen heb ben afgelegd, betrokken te zijn geweest bij de aanslagen in Oostende en Gent. Zij verklaarden hun bevelen uit Brussel te hebben gekregen, maar de opdrachtge vers niet te kennenIn Oostende werd tijdens een Vlaamse betoging van de vorige maand een bom geworpen waar bij onder meer een politieman vrij ern stig werd gewond. De publikatie van het rapport Denning over de rol van de Britse re gering in de Profumo-affaire heeft reeds tot gevolg gehad, dat de con servatieve partij het voornemen heeft laten varen, dit jaar op (vervroeg de) Lagerhuisverkiezingen aan te sturen. Voorzitter Ian Macleod ver klaarde, dat ze op een nader te bepalen datum van volgend jaar gehouden zullen worden. Vele waarnemers menen, dat dan Macmillan en de con servatieve partij zich wellicht hebben hersteld van de schade, die het rapport van lord Denning heeft aangericht. Of Macmillan tot de verkiezingen zal aanblijven als premier en ook als leider van de conservatieve partij de campagne zal voeren, moet nog wor den betwijfeld. De rebellie tegen zijn optreden, die enkele maanden geleden nog de kop kon worden ingedrukt, zal Jacht in Haagse randgemeenten ongetwijfeld opnieuw de kop opste- nu Macmillan openlijk in ge breke is gesteld door lord Dennings bevindingen. Men heeft de premier In de gelegen heid gesteld, zelf de datum van zijn heengaan vast t® stellen. Deze heeft het totstandkomen van liet kernstopverdrag echter aangegrepen om zijn postitie te verstevigen. En het plan om op korte termijn verkiezingen te organiseren, was in ook van Macmillan afkomstir. Op die wijze wilde hij een eind aan alle problemen maken. Die verkiezingen gaan nu niet door. Dit feit wijst er op. nen het onder de huidige omstan digheden niet met Macmillan aan de leiding aandurft. De premier vertelde gisteren in een radio-interview op scher- on: Onze taak als partij is het vin- 'an de beste manier om de volgende verkiezing te winnen. Wanneer ik mijn besluit neem, zal mij maar een ding ogen staan wat het beste is voor het land en de partij. Dat alleen zal be slissen of ik zal doorgaan of niet. Het zal niets te maken hebben met Profumo. Hetzelfde principe geldt voor de be slissing of ik de partij zal leiden in de volgende verkiezingscampagne. Wanneer ik mijn nieuwe besluu neem. zal ik niet aarzelen, het zeer duidelijk te maken. Harold Wilson, de leider van de La- bourpartij, ziet het rapport als een be- van onmacht van de regering van Macmillan. Het rapport zuivert de leden het kabinet wel van elke blaam. het zegt, dat de premier en de mi nisters bij de behandeling van de Pro fumo-affaire hebben gefaald. Wilson verscheen gisteren voor de (commerciële) 7 om het züne van de zaak te zeggen. Hij stelde Maemiiian persoonnjK ver antwoordelijk voor de lacune in de Britse veiiigneio^regelingen, die door oe zaan Prolumo aan net ncnt zijn georacnt. (jok smaalde nij zijn Descnuioigiugen, oat st beleid van oe premier neen geleiu it een daling van oe openoare moraai. Hij deeo opnieuw een Deroep op Mac millan net parlement vervroegd in zit ting bijeen te doen komen. Hoewel de persen van de Britse ko- (Van een onzer verslaggevers) Een fors edelhert zo groot als een paard, de kop gesierd met een enorm groot gewei, heeft gisteren een fikse wandeling gemaakt door de Haagse randgemeenten. Het fraaie dier stichtte verwarring op het verkeers plein Voorburg en op rijkswegen en spoorbanen. Drie treinen zijn voor het hert gestopt. Plichtgetrouw heeft de politie voortdurend achter het dier aan gereden, maar vangen luk te niet. Het hert verdween in de richting Wassenaar. Waar het hert vandaan komt, is nog steeds een raadsel. Eerst dacht men aan het hertenkamp aan de Leidsestraatweg in Den Haag. „Neen, wij missen geen hert", zei echter de heer D. W. G. Eggink van Staatsbosbeheer, die het hertenkamp onder zijn verantwoordig heeft. Uit het Dierenpark Wassenaar ontsnapt, was tweede gedachte. „Neen, wij missen geen edelhert maar een antilope", antwoordde de heer Jan Louwman. omt het beest uit het dierenkamp van het Landgoed Duin- rell? Was de derde mogelijkheid. Bij in- In één oogopslag Protestmars en petities in studentensteden pag. 2 Minister Veldkamp geeft commentaar op T.V.-inter- view pag. 9. Ellende in La Courtine Kleurentelevisie binnen drie jaar, maar wit-zwart blijft voorlopig troef pag. 13 Schooltelevisie begint 22 oktober pag 13 KLM heeft nog 1500 man te veel pag. 15 Zuid-Afrika en de Verenig de Naties pag. 15 Zo ziet een edelhert eruit. Het dier dat thans in (de omgeving van) Den Haag rondzwerft, heeft wel licht een iets ander signalement, maar het is in ieder geval ook zo'n enorm groot, roodbruin dier met volledig gewei. formatie bleek dat daar in jaar wel een edelhert was ontsnapt, ln gezelschap van zeven reeën zelfs, dat de acht .jolige tippelaars" al lang eer terug zijn. Dan komt het hert misschien Veluwe, waar het in het wild geleefd u hebben, is een vierde suggestie. Het nagenoeg onmogelijk dat dit het geval Was het zo, dan was het hert nooit ongemerkt naar Den Haag gekomen. De vijfde mogelijkheid is dat het dier particulier eigendom is. Er gaan geruch ten over een inwoner van Wassenaar, die twee edelherten mist. De Waf politie weet echter van niets! Snelle loper Het edelhert is voor het eerst gezien in de Binckhorstpolder. Dat was gistermid- am half vier. Met twee wagens kwam de politie naar het jachtterrein. Het edel hert bleek een snelle loper. Tussen de fabrieken door. over sloten en hekken, verdween het. Na een wilde ren dook het edelhert aan het verkeersplein Voorburg op. Verschrikte automobilisten remden alle macht om een aanrijding met het forse beest te voorkomen. Versuft keek het hert de drukte eens aan en verdween -. Het dier nam sloten en hekken als onbeduidende hindernissen en ont kwam over de landerijen naar Leidschen- dam. Het bleef er maar even en ging toen verder richting Voorschoten. Voor vervolg zie pagina 7 Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. ninklijke drukkerij zonder onderbreking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van lord Denning te voldoen, is er een zwarte handel in exemplaren van dit rapport ontstaan. Een conserva tief parlementslid, dat juist van een be zoek aan de Navolander. was terugge keerd, verklaarde te hebben vastgesteld, dat de Britten in vele landen uitgelachen worden voor de manier, waarop zij de Profumo-affaire hebben behandeld Enorme ravage De orkaan „Edith" heeft een spoor van verwoesting nagelaten op drie eilanden in de Caraïbische Zee. Driekwart van de gebouwen van Fort op Martinique is be schadigd en een twintig mensen werden gewond. Er ontstonden talrijke branden op het eiland. De eerste echte herfststorm had de meeste Eindhovenaren thuis gehouden, maar vlaggen wapperden er overal, toen koningin Juliana gisteren een be zoek bracht aan Eindhoven. Zij bezocht o.m. de nieuwe T.H. en het natuurkun dig laboratorium van Philips in Waal- In de zaal waar de gemeenteraad pleegt te vergaderen werd zij ontvan gen door de burgemeester ir. H. B. J Witte, na afloop waarvan zij een rijtoer door het centrum maakte Aan de Vestdijk bezocht de Koningin de lagere school, waar zij plaatsnam in een schoolbank om deel te nemen aan een muziekles, waarin de heer F. M. Schroder, componist van de „Eind- hoven-suite". de geschiedenis van de trompet uiteenzette. Tevoren had bur gemeester Witte de Koningin een gram mofoonplaat van de ..Eindhoven-suite' aangeboden. In het Philips-laboratorium werd de Koningin 's middags verwelkomd door Philips-president, ir. F. Philips, Waal- res burgemeester H. J. M. Mol prof. dr. H. G. B. Casimir. In de ferentiezaal van het laboratorium gaf prof. dr. J F. Schouten een uiteenzet ting over het perceptieonderzoek. op het ogenblik in dit laboratorium gaande is. Na de voordracht gebruikte de Ko ningin de thee in de kantine, waar zij verschillende deelnemers aan een inter nationaal symposium ontmoette, dat het instituut wordt gehouden. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 De Britse premier Harold Mac millan, gefotografeerd bij zijn aankomst aan het admiraliteits gebouw te Londen, waarheen hij gereisd was van zijn buitenver blijf Chequers, om een radiorede te houden naar aanleiding van het rapport-Denning. Oma maakte treinreis je onder wagen De 72-jarige weduwe Henriëtte 5 Thielscher uit Leschede bij Lingen a heeft dezer dagen een gratis trein- a reisje gemaakt, dat haar lang zal a heugen. Zij wilde in Leschede. eni- J ge honderden meters van haar wo- J ning, een kind opzoeken. De ovei weg was echter dicht, er stond ee "i goederentrein tussen de bomen 1 wachten. Omdat het haar te lang i duurde, kroop zij onder de trein I door, zo verklaarde ze donderdag. Maar juist toen ze onder de wa- gon zat, begon de trein te rijden. c ln angst klemde ze zich i paar slangen vast. Over c stand van 27 kilometer werd zij meegevoerd. Een spoorwegarbeider c in Lingen had een paar benen on- j der de trein zien uitsteken. Hij bel- a de naar het volgende station, Holt- hausen, maar de trein was al voor- J bij en op weg naar Geeste, i werd stilgezet, uit haar netelige positie werd be- vrijd. Zij had geen letsel opgelopen, alleen haar jurk was stuk. „Ik heb de hele tijd gebeefd, verder kan ik j me echt niets herinneren," 72-jarige. Maand geëist wegens belastingontduiking De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen de 51-ja- rige uitgever A. A. M. de J. uit Heem stede, een gevangenisstraf van een maand en een boete van f 10.000 ge- eist wegens onjuiste opgave van de komstenbelasting in de jaren 1958 1959. De uitgever had f 5000 aan komsten en een voorraad boeken f 14.000 niet aangegeven. Volgens Russisch blad: Volgens het Centraalaziatische Sowjetblad Kazachstanskaja Prawda hebben Chinese grenswachten ge schoten op mensen die naar de Sow- jetunie vluchtten. Dit is voorzover bekend het eer ste Sowjet-bericht waarin melding wordt gemaakt van schieten aan de grens. In het bericht wordt niet gezegd waar en wanneer er werd geschoten. De cor respondent van het blad schrüft dat in het bewuste grensgebied in het afgelopen jaar alleen ai tientallen gezinnen, die deel uitmaakten van nationale minder heden naar de Sowjetunie waren ge vlucht, uitgehongerd en in lompen ge- Bij de scheepswerven van Van der Giessen De Noord in Krimpen aan den IJssel en van Vuyk in Capelle aan den IJssel werd vanmorgen gestaakt. Bij A. Vuyk en Zn's scheepswerven N.V. door vrijwel het gehele personeel, bij Van der Giessen/De Noord door on geveer veertig procent. Ook deze sta kingen houden verband met looneisen in de metaalindustrie. De staking bij Van der Giessen/De Noord werd tegen elf uur opgegeven Gistermiddag heerste er al grote onrust op de werf en ook vannacht heeft een deel van de nachtploeg een uur gestaakt. Toen de dagploeg vanmorgen aantrad, werd de eis gesteld dat een uitkering in eens zou worden gegeven. De eis werd door de directie afgewezen, aangezien een dergelijke maatregel alleen mogelijk is na een besluit van het georganiseerd overleg. Veertig procent van de dagploeg ging toen staken, terwijl uiteraard ook de andere arbeiders nauwelijks tot normaal werken kwamen. Na verloop van tijd bleek echter dat het merendeel van de arbeiders niet bereid was het werk neer te leggen, ook niet voor korte tijd. Tegen elf uur besloten de „stakers" toen het werk maar weer te hervatten, zodat, ook al blijft het nog wat onrustig, thans ge zegd kan worden dat de staking afge lopen is. Het ziet er naar uit, dat aan de lang- zaam-aan-actie van een deel van het personeel van de N.V. Zwanenberg te Oss een einde is gekomen als gevolg van het ingrijpen van de directie, die in to- H.M. de Koningin bracht giste ren een bezoek aan Eindhoven. Daar bezichtigde zij o.m. de coöperatieve werkgemeenschap „Sterk door werk", ivaar ge pensioneerden hun vrije tijd nuttig maken voor de industrie. Op de foto links en rechts van burgemeester mr. H. B. J. Witte, ir. Meerkamp van Embden en dr. F. J. Philps. taal 65 man heeft geschorst zonder be houd van loon. Vijf personeelsleden heb ben ontslag genomen. De geschorste werknemers zullen, indien zij niet maan dagmorgen op de normale tijd en in het normale tempo aan het werk zijn, ont slagen zijn. De overige personeelsleden zijn vanmorgen, nadat 45 man van de snijzaal, die gisteren te langzaam hadden gewerkt, waren geschorst en bij de poort teruggewezen, normaal aan het werk ge gaan. Gisteren waren reeds 20 man ge schorst. De directie verwacht dat van de 65 geschorsten het overgrote deel maan dag het werk normaal zal hervatten. Zo als gemeld was de langzaam-aan-actie bedoeld ter verkrijging van een duurte- toeslag. huid. Zjj werden door Chinese grenswach ten beschoten maar lieten aich deson danks niet weerhouden de grens over te In het artikel wordt een plaatselijke Russische boer aangehaald die zei dat de autoriteiten alle Kazachs en Oeighoers (stammen die aan beide zijden van de grens leven) naar het binnenland hadden weggevoerd. De correspondent, die een verslag schrijft van de toestand in het gebied waar de rivier de Ili uit Sinkiang (China) in Kazachstan binnenstroomt, meldt dat de Chinezen een niemandsland langs de grens hebben geschapen om de bevolking van Sinkiang de mogelijkheid van gelijking van de levensstandaard ii grensgebieden te onthouden. Hü meldt verder met eigen ogen Kazach-dorpen te hebben gezien die door de Chinezen waren verwoest. Van hoogte by de grens zag hU verder concentratiekamp tegen een berghelling waar geketende politieke gevangenen ge weldige rotsblokken moesten sjouwen voor de aanleg van een bergweg. Belgisch jacht voor Engelse kust vergaan (Van een onzer verslaggevers) Het 32 ton metende Belgische zeil jacht Thor, dat drie dagen met zware stormschade stuurloos op de Noordzee heeft rondgezwalkt, is gistermiddag ver- De bemanning, bestaande uit het Van Schamelhout uit Zeebrugge vrouw en drie kinderen) en een opgepikt door de Engelse kustvaarder Fallow Field die de schip breukelingen 's avonds om negen uur in de Vulcaanhaven te Vlaardingen aan de Belgische consul heeft afgeleverd. De heer Leo Octave van Schamelhout (38), oorspronkelijk lasser-monteur te vens chauffeur, maar sinds twee jaar voor eigen rekening als kikvorsman werkzaam, heeft behalve zijn 40-jarige vrouw Magdalena en de kinderen Erwin (13), Erna (12) en Hugo U0> slechts zijn hond Kazan, het logboek van schip, twee zakken kleding en een jacht geweer kunnen redden. Het jacht waarop het gezin woonde en dat hun eigendom was is gezonken. Het was niet verzekerd. WATERWEERDERS Als twee druppels water lijken regen-buien op elkaar. Regen-j« sen zijn niet eikaars evenbeeld. U haalt er meteen de échte water- weerders tussen uit: al regent het pijpestelen, hun dragers blijven droog En de zaak voor die échte water- weerders BERT SCHRIER HERENMODES LEIDEN KATWIJK Breestr. 152-154 Voorstr. 4 Commentaren lOK MISSIE en zending zijn van - oordeel, dat de Nederlandse regering meer gelden beschikbaar moet stellen voor hulp aan ontwik kelingslanden. Zij hebben in een adres aan minister-president Marij- nen hun bezorgdheid en teleurstel ling over het naar hun oordeel te ge ringe bedrag voor genoemd doel uit gesproken. Zij hebben ook enkele suggesties gedaan, die van ingrijpen de betekenis zijn en die zeker over weging verdienen. In de eerste plaats willen zij een nationale adviesraad voor ontwikkelingshulp. Wij geloven, dat zo'n lichaam een be langrijke taak kan hebben in advi serend, stimulerend en ook coördi nerend opzicht. Versnippering van hulpverlening -en langs elkaar heen werken kan daardoor worden voor komen. Het lijkt op het eerste gezicht, dat de regering tegen zo'n adviesraad weinig bezwaren kan hebben. Als men er van uitgaat, dat hulpver lening aan ontwikkelingslanden een nationale zaak is, kan deze raad het trefpunt worden van alle activitei ten op dit brede en dikwijls moeilijk begaanbare terrein. Dat missie en zending hun ver tegenwoordigers hebben in een nationale adviesraad, ligt voor de hand: hun deskundige „inbreng" kan moeilijk worden gemist. De vraag is alleen, of hiermede nu ook eer, zekere financiële band gepaard moet gaan. Want daarop komt de suggestie van missie en zending toch wel neer, wanneer de mogelijkheid wordt ge opperd van subsidiëring van bepaal de door missie en zending te onder nemen activiteiten in het kader van de ontwikkelingshulp. Zeker: deze bijdragenverlening wordt door vele restricties omringd en de aldus opge stelde constructie draagt het ken merk van grote zorgvuldigheid. Maar toch blijft de indruk overwegen, dat zij wat theoretisch van aard is. In het adres wordt o.m. gezegd, dat een in Nederland gevestigd beheers bureau het contact met de Neder landse overheid moet waarborgen „zonder dat dit contact in het ont wikkelingsland als inmenging van een buitenlandse overheid wordt ge voeld". Zo wil men dat hier, maar of het ook zo in het hulp ontvangende land zal worden aangevoeld? En een volgende vraag is. of door de aan vaarding van overheidsgelden de belangstelling en de offerzin op het zendingsthuisfront niet aanmerkelijk zullen verminderen. Zo zijn er nog wel meer vragen te stellen. Wij veronderstellen, dat de discussie over deze belangrijke materie door dit adres nu pas goed op gang zal komen. NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT |BIJ UW SIMCA DEALER De spelers van de Zweedse voetbal club Norrköping hebben gistermiddag geweigerd terug te vliegen van de Bel gische stad Luik naar Zweden, omdat zu de twee piloten van hun vliegtuig niet in slaat achtten hun toestel behooriyk te besuren. Volgens de Belgische televisie waren de piloten niet nuchter. De Noorse luchtvaartmaatschappij, waarvan de Zweedse club een DC-6 had gecharterd, stuurde een 9portvliegtuig met twee andere piloten. Norrköping speelde woensdagavond in Luik tegen de Belgische kampioen Standard voor de eerste ronde van de Europabeker, een wedstrijd die zU met 10 verloren. De leider van dc Zweedse club ver klaarde, dat in 1953 de spelers van Norrköping bijna in zee waren gestort op een vlucht naar Frankryk en dat „het kennelük abnormale gedrag van de twee piloten de spelers aan dit voor val had herinnerd". De twee piloten zelf protesteerden heftig tegen deze gang van zaken Zij zouden nog donderdag met het sportvliegtuig naar Noorwegen terugkeren. Zonnige perioden Plaatselijk enkele buien, maar ook zon nige perloden. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen west en noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. (Zie voorts pag. 13)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1