KLM wil samenwerking met charterbedrijf Italië saneert f economisch leven Goede toekomst voor de auto-industrie Compromis gezocht voor Z.-Afrika in V.N. Jjh oen Êaafce \ij, Homogeniteit in directie Ingewikkelde sluiting VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 Na een kabinetsvergadering van acht uur heeft de Italiaanse regering plan nen bekendgemaakt voor de bestrijding van het stijgen der prijzen en de ver betering van de eslechter wordende economische toestand. De regering reserveert tachtig miljard lire van de lopende inkomsten om hel tekort op de staatsuitgaven te vermin deren. Bovendien neemt zij een niet na der genoemde maatregel om de regeling van geschillen te versnellen en op die manier binnen 120 dagen grotere vangsten te verkrijgen. Volgens een muniqué dat na de kabinetsvergadering werd uitgegeven, heeft de Italiaanse re gering tevens gesproken over een wets ontwerp dat ten doel heeft drie maatre gelen opnieuw in te voeren, die oor spronkelijk in 1956 tijdelijk waren inge voerd om de herinvesteringen van be- drijfsinkomsten in de vernieuwingen en de moderniseringen van fabrieken enz. gemakkelijker te maken. Binnenkort zal de regering opnieuw bijeenkomen voor de bespreking van maatregelen inzake de toenemende in voer van levensmiddelen. Kernvloot-gesprek Home-Rusk De Amerikaanse en Britse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en lord Home. hebben gisteren in New York „in leidende" besprekingen gevoerd over een NAVO-kemvloot met gemengde beman ning. Volgens Amerikaanse kringen hielden de besprekingen voornamelijk een uiteen zetting van het Britse standpunt in. Er werden geen beslissingen genomen, aldus functionarissen. Lord Home zal eerst ver slag aan zijn regering moeten uitbrengen voor verdere stappen kunnen worden ge- Lord Home gaf geen commentaar op de vraag of Groot-Britannië nader tot het Amerikaanse voorstel is gekomen maar waarschuwde verslaggevers „niet spoedig iets te verwachten". Frankfort herademt Nu nog ivat hetere wegen (Van onze correspondent in Bonn) De internationale autoshow in Frankfurt-am-Main behoort tot het verleden. Rond 800.000 mensen hebben haar bezocht. Zij leidde in de Main-metropool tot chaotische verkeerstoestanden. De jaarbeurs directie en de politie herademden, toen de poorten dicht waren. De auto-industrie had al een paar da gen lang diep adem gehaald. De toe komst ziet er voor haar rooskleurig uit. Er zijn automobiel-industrieën in de Bondsrepubliek, die in elf dagen auto show de produktie voor een heel jaar vooruit hebben verkocht. De orderboe ken van alle automobiel-fabrieken en van de accessoires-industrie zijn voL Als het waar is. dat de Westduitse con junctuur zich in dalende lijn beweegt: automobiel-industrie heeft er niets gemerkt en zal er ook de komen de maanden geen weet van hebben. De produktiebanden in Wolfsburg, in- Bo- chum, in Rüsselheim. in Stuttgart en in vele andere autocentra der Bondsrepu bliek zullen de komende maanden op volle toeren lopen. Als zij tot dusverre een capaciteits-reserve hebben gehad: Van nu af aan is het autoproduktie-ap- paraat vol-gemobiliseerd. Overtroffen De zakelijke resultaten van deze 41e internationale autoshow in Frankfurt hebben ook de meest-optimistische ver wachtingen verre overtroffen. De Volks- wagenwerke in Wolfsburg en de Opel-fa- brieken in Rüsselheim (en Bochum) Voorstel Scandinavische landen Perspectief voor blanke deel der bevolking Naar verluidt werken de V.N.- afgevaardigden van Denemarken, Finland, Noorwegen, IJsland en Zweden aan een compromisfor mule, waardoor Zuid-Afrika zijn lidmaatschap van de V,N, be houdt, ondanks de pogingen van Afrikaanse landen om gedaan te krijgen dat de commissie voor de geloofsbrieven de papieren van Zuid-Afrika niet erkent. Er zijn geen bijzonderheden over het compromis bekend, maar Zuid- Afrika zou „voorzichtige belang stelling' hebben. Opschorting van het lidmaatschap van Zuid-Afrika of uitstoting zou aanbeveling van de Veiligheidsraad vereisen. Daar deze zeer onwaarschijn lijk is, willen de Afrikaanse landen de strategie van de geloofsbrieven volgen. De V. S. verzetten zich daarom tegen de druk der Afrikaanse landen, die een spoedige bijeenkomst van de commis sie voor de geloofsbrieven wensen. Het compromis der Scandinavische landen zou o.m. een voortdurend dia loog" tussen de V.N. en Zuid-Afrika in houden. De bedoeling dér Scandinavische lan- De Gaulle Frankrijk wordt sterk gezocht President De Gaulle heeft gisteren in Montelimar, een plaats in het Zuidoosten van Frankrijk, geant woord op de kritiek dat hij door zijn houding Frankrijk aan het isoleren is. Hij zei dat zijn land nog nooit zo gezocht was als op het ogenblik. Frankrijk laat zich gelden, niet al leen voor eigen bestwil, maar ten gun ste van de gehele wereld, aldus de Franse president. Verder zei De Gaul le dat alle Franse kinderen binnenkort tot hun achttiende jaar onderwijs zul len ontvangen. De tijd dat alleen e bepaalde elite toegang had tot de ui versiteit is voorbij, zo betoogde hij. Er zijn mensen die nog steeds niet willen toegeven dat de hervorming van Frankrijk tot een modern land een nieuw politiek bestuur vraagt en dan een bestuur in stabiliteit. Deze mensen zijn eenvoudig ouderwets, zo zei De Gaulle. Nieuwe regering Dom. Republiek Gisteren is een driemanschap aangewe zen om de Dominicaanse Republiek te regeren na de val van president Bosch. Het zijn dr. Ramon, minister van buiten landse zaken van de voorlopige regering die voorafging aan de regering van presi dent Bosch, dr. Emillo de Los Santos, voormalig president van de commissie voor controle bü de laatste verkiezingen en ingenieur dr. Manuel Tavarez, ex-di recteur van de industriële ontwikkelings maatschappij. Dr. Milagros Ortix Bosch, een neef van de afgezette president, heeft inmiddels donderdag een boodschap gepubliceerd, die naar hij zegt afkomstig is van ex-pre sident Bosch. Deze doet daarin een be roep op het volk „de democratie niet de rug toe te keren" en verklaart zich be reid bij de wensen van het volk neer t« leggen". De Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken voor La- tij nsamerikaanse zaken. Carrion, heeft in San Juan (Porto Rico> geruchten als zot den de V.S. ex-president Bosch een v •urn onthouden „ongegrond" genoemd. den is tot een soort kleipe rondetafel conferentie te komen, waaraan ook Zuid- Afrika in een later stadium zou moeten deelnemen en waarin positieve suggesties zouden moeten worden besproken voor een alternatief voor de huidige apart- PERSPECTIEVEN Men hoopt hierdoor nieuwe perspectle- tn te kunnen vinden voor de blanke be volking van Zuid-Afrika en deze te kun- op sjj de macht aan de Afrikaanse meer derheid zal kunnen overdragen, zonder gevaar te lopen te worden vermoord of uit het land te worden gejaagd. In Wenen hebben de Afrikaanse en Aziatische landen geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Zuidafrikaanse verte genwoordigers op de algemene conferen tie van het internationale bureau voor atoomenergie, die in de Oostenrijkse hoofdstad wordt gehouden. Grieks parlement ontbonden Koning Paul van Griekenland heeft gisteren het parlement ontbonden. Op 3 november zullen algemene verkiezin gen worden gehouden. Het aangeboden ontslag van premier Pipinelis heeft de Koning tot nu toe echter niet aanvaard. Waarschijnlijk zal' de premier worden verzocht aan te blijven tot het nieuwe parlement is gekozen. Zoals bekend heeft Pipmelis, die sinds juni van dit jaar premier is, de afge lopen maanden steeds blootgestaan aan felle kritiek van de oppositie. Deze be schuldigt de premier (die lid is van de partij van ex-premier Caramanlis) er van de komende verkiezingen ten gunste van zijn partij te willen beïnvloeden door een wet in het leven te roepen welke extra-zetels toekent aan de par tijen die het grootste aantal zetels ver- De oppositie heeft al gedreigd de ko mende verkiezingen te zullen boycot ten indien Pipinelis dan nog premier zou zijn. Zij wil iemand als regeringshoofd, die niet is verbonden aan de partj van de nationale radicale unie van Ca ramanlis, die in juni na een conflict met de Griekse Koninklijke familie moest aftreden. Spanje akkoord met de V.S. De Verenigde Staten en Spanje hebben Jlsteren het 10 jaar oude defensieverdrag. at de V.S. het recht geeft op militaire bases in Spanje, met vijf jaar verlengd. In een gezamenlijke verklaring be vestigen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, en de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiel- la, „de vriendschap en het onderlinge ver trouwen tussen beide landen en hun vastberadenheid tot nauwe samenwerking voor de versterking van de gezamenlijke verdediging." Uit het communiqué blijkt nog dat de Amerikaanse regering van plan is Spanje leningen te verstrekken door middel van de im- en exportbank. De verlenging van dit verdrag, dat donderdagnacht zou aflopen, volgt op tweedaagse besprekingen op hoog niveau. hebben reeds bekendgemaakt, dat hun gehele produktie aan wagens der mid denklasse (van 1500 c.c. af) tot het ein de van het jaar is uitverkocht. Wie nu nog een auto van beide merken zou wil len bestellen om met Kerstmis daarin bij de familie op bezoek te gaan, kan deze plannen wel laten varen. Hij krijgt zijn nieuwe wagen pas begin- volgend jaar. Het ergste is het met de 230-S.L. van de Mercedes-fabrieken: voor dit sportmodel bestaan thans reeds lever tijden van 21 maanden. Wie dus nu een 230 S.L.-sportwagen bestelt, krijgt die in juni van het jaar 1965 geleverd. Dat is enkele maanden voor de volgende internationale automobielshow in Frank furt, die in 1965 zal worden gehouden. Verrast is zelfs de Mercedes-fabriek over het verkoopsucces van haar nieu we „grote wagen", de Mercedes 600. zij wil voorlopig 1000 wagens van dit type bouwen hetgeen ten dele met de hand zal moeten geschieden met een snelheid van 50 tot 60 per maand. Tot de opdrachtgevers behoort Keizer Hirohito van Japan. De Westduitse- en internationale prominenten staan ge woon in de rij om déze staatsiekaros te mogen bestellen. Zij kost rond 60.000 mark. Levertijden Zo zien de levertijden van de bekend ste fabrieken en modellen der Westduit se autoindustrie er uit: Opel en Ford onveranderd tussen de drie en zes maan den. al naar gelang het bestellingsgebied waar de besteller woont. Fiat: 18 maan den. N.S.U.-,,Spider": voor 1964 geheel uitverkocht, nieuwe bestellingen pas in 1965 leverbaar. De nieuwe ,,Glas"-mo- dellen 1300 en 1500, dh. pas van februa- het volgend jaar af in produktie medio volgend jaar. B.M.W.-1800 (een 1500-er in een 1800-er jasje): produktie begin februari van het volgende jaar. Produktie der eerste twee maanden uitverkocht. Nieuwe bestellin gen met levertijden van twee tot drie maanden na februari. Volkswagen-1200 zes tot acht weken, voor de 1500-er iets langer. Ook de buitenlandse inzenders zijn te vreden over de verkoopresultaten van de Frankfurtse autoshow, vooral Fiat. Ook de Franse modellen, die in prijs goed kunnen mee-concurreren en een dicht dealer-net hebben, waren zeer ge vraagd. Beslissend bij de bestelling was voor velen de omstandigheid, dat zij op een gelijkwaardige Westduitse wagen vele maanden zullen moeten wachten, waar de buitenlandse concurrentie nog m weken-levertijd kan rekenen. De Britten waren verrast over de be langstelling voor hun stands. Dit heeft hun vooral moed gegeven voor de tijd. dot Engelend deel zal gaan uitmaken van de E.E.G. Venijn ijn De Frankfurtse autoshow was- dus een enorm succes: Maar het venijn, zit in de staart: een nieuwe motoriseringsgolf schijnt op Westduitsland toe te rollen, waar nu al iedere achtste burger over een personenauto beschikt, kinderen en grijsaards meegerekend. Nu wordt het eindelijk tijd voor de Westduitse minis ter van verkeer, ir. Seebohm, om wak ker te worden en wegen te scheppen, waar de motorvoertuigen (het zijn er nu al 12 miljoen) overheen kunnen rol len. De verkeerschaos ter gelegenheid van de I.A.A. in Frankfurt was een boos teken aan de muur. Misschien was dat de reden, waarom ir. Seebohm een be zoek aan de I.A.A. heeft vermeden. Hij gaf er de voorkeur aan een „dienstreis" naar Portugal en Spanje te maken en zich door Generalissimo Franco te laten ontvangen. Is het misschien zo. dat mi nister Seebohm nu al bezig is zich aan zijn ambt te onttrekken? Het heet nl., dat hij zijn ministersportefeuille na het aftreden van dr. Adenauer zal neer leggen, er. president-directeur van de Lufthansa" zal worden. Zijn opvolger II ilil K TARAC de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotion bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Dr. ir. Den Hollander tot aandeelhouders: De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hol lander, heeft op een gisteren ge houden buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering in Den Haag meegedeeld dat de K.L.M. besprekingen voert om aan plannen voor een mogelijke samenwerking met een charter maatschappij uitvoering te geven. De studie over de oprichting van een eigen chartermaatschappij Bezorgdheid over mogelijke loonsverhoging heeft tot nu toe geen positief re sultaat opgeleverd. De K.L.M. acht, aldus dr. Den Hol lander, de mogelijkheden echter uit gesloten dat samenwerking met een bestaande of nog op te richten char teronderneming een belangrijke bij drage zou kunnen leveren bij de op lossing van de problemen rond het overschot aan vliegers en boordwerk tuigkundigen. Het zou bepaald on juist zijn daarvan grote verwachtin gen te koesteren, aldus de president commissaris. Tijdens de vergadering, die nog geen uur duurde, werd gestemd over de be noeming van een nieuw lid der directie. Om deze stemming had een van de aandeelhouders, de heer Voorhoeve uit Rotterdam, gevraagd (normaal geschie den de benoemingen bij acclamatie). De uitslag was dat 1.016.803 stemmen waren uitgebracht op nummer 1 van de voordracht: dr. G. van der Wal; gen, heeft de Staat onlangs een garan tie gegeven voor een lening van 25 mil joen gulden voor de betaling van onge veer de helft van de koopprijs van de twee DC-8f-straalvliegtuigen. die voor vervoer van vracht en voor passagiers vervoer zullen worden gebruikt. De nog beschikbare garantiecapaci teit is bestemd voor de financiering van de verdere betaling op die twee toestel len en voor de financiering van de aan koop van de straalvliegtuigen over kor te afstanden. De K.L.M. verwacht dat binnen het raam van de garantiewet, die tot 1 ja- nuarie 1965 van kracht is, de kasposi- tle van de K.L.M. tot die datum niet tot acute moeilijkheden zal leiden. Over de situatie na 1964 moet de directie zich nog beraden. Het Is duidelijk, al dus de heer Den Hollander, dat daaruit voorstellen aan de regering zullen voort vloeien. Aan het begin van zijn uiteenzetting had de heer Den Hollander gezegd, dat de K.L.M. zich op het ogenblik niet in liquiditeitsmoeilijkheden bevond. Maar, zo voegde hij eraan toe, ondanks onze grote verkoopinspanning is het vervoer bij onze verwachtingen achtergebleven. Met name op de Noordatlantische dien sten en de lijnen naar het Verre Oos ten zijn de inkomsten niet in overeen stemming met onze prognoses. 2 (de Haagse ad vocaat mr. W. Blackstone)26 stemmen blanco. Zoals bekend is dr. Van der Wal tevens plaatsvervangend presi dent-directeur. ONTSLAGEN Over de personeelssituatie deelde de heer Den Hollander mee, dat sedert maart 1961 het aantal personeelsleden tot eind augustus 1963 met ongeveer 3000 is teruggelopen tot 15.300 over de gehele wereld, het personeel van de ne- venbedrijven niet meegerekend. De K.L.M. voorziet nog een verdere reduc tie met ruim 1500 personen. In die sec toren, waar het natuurlijk verloop on voldoende is om de beoogde aanpassin gen te bereiken, zal moeten worden voortgegaan met het stimuleren van het leg met de erkende werknemersorgani saties, overeenkomstig de daarvoor gel dende regels, ook ontslagvergunningen moeten aanvragen, aldus spreker. De heer Den Hollander verwacht dat het effect van de vergroting der effi ciency op de personeelssterkte in de loop van 1964 geheel zal zijn bereikt. Ook een vermindering van het aantal leden van het vliegend personeel is on vermijdelijk. De heer Den Hollander deelde mee dat alles zal worden ge daan om een carrièrewisseling te ver gemakkelijken. Overleg hierover is gaande. BEZORGD I In Londen is een hei machine gedemon streerd, die vrijwel ge ruisloos werkt. Trilling- vrije elektrische motoren drijven de hydraulische apparatuur aan. Het ge heel weegt negen ton. I Kikvorsmannen van de Turkse marine hebben in het meer van Iznik overblijfselen gevonden van een verzonken stad. Het meer ligt 100 km ten zuid-oosten van Is- tanboel. I Een kleurenfoto van het eerste elftal van de Haarlemse voetbalclub EDO, gegroepeerd het Hildebrandmonument in de Haarlemmerhout, heeft het misgenoegen opgewekt van B. en W. van Haarlem. Wat het geïllustreerde weekblad, dat deze foto publiceer de, als een „fijne plaat'* beschouwde, zien B. en W. als een bewijs dat het monument ter nagedach tenis van de beroemde Haarlemmer aan ern stig gevaar heeft bloot gestaan. De publikatie geeft blijk van een ge brek aan zorgvuldigheid ten aanzien van een zo kunstbaar en kwetsbaar kunstwerk als het Hilde- brand-monument, zeggen B. en W. I Werken van de Franse Mare Chagal voor een to tale waarde van tien miljoen dollar zijn door de lucht naar Japan ver voerd, waar zij de ko mende maanden zullen worden tentoongesteld in verschillende plaatsen. De doeken kwamen uit 14 landen. De luchtbrug begon 20 augustus en werd gisteren voltooid. Een Poolse employé van het Westduitse pers agentschap DPA, Ray mond Reguiski, wordt door de politie gezocht. H wordt ervan verdacht voor 300.000 zlotys aan cheques vervalst te heb ben. Een van de che ques was gestolen uit het Warschause bureau van de New York Times. Reguiski had hierop een zelfingevuld bedrag van 55.000 zlotys geïnd. De 34-jarige Fransman George Parisy is giste ren in Londen veroor deeld tot een geldboete van 100 gulden wegens illegaal bezit van een pistool. Hij zegt dat hij gewapend naar Enge land was gegaan, omdat Franse agenten hem als O.A.S.-lid voor arrestatie zochten. Sprekend over de kostenbesparingen in het bedrijf („tot dusverre hebben wij onze doelen bereikt, al ligt het einddoel dan nog In het verschiet") zei de heer Den Hollander bezorgd te zijn over de ^gelijkheden van loonsverhogingen, Hen daartegenover geen duidelijke produktlviteitsverbeterlng staat. Het behoeft ^een betoog, zo zei hij, at een dergelijke ontwikkeling in hoge mate afbreuk zou doen aan de bij ons bedrijf op kostengebied bereikte resulta- *in. Over de vloot merkte de heer Den Hollander op. dat het in de bedoeling ligt in overleg met de regering binnen afzienbare tijd tot een besiuit te komen over het type en het aantal van de straalvliegtuigen voor korte afstanden die omstreeks 1966 op de Europese lij nen van de K.L.M. kunnen gaan vlie gen. Tijdens de algemene aandeelhouders vergadering van de K.L.M. heeft de se cretaris van de vereniging effectenbe scherming (in Den Haag) de heer G. J. Schöttelndreier. verklaard dat de gang van zaken bij de K.L.M. bij aan deelhouders een zeker gevoel van onge rustheid heeft doen postvatten. Men is nu al geruime tijd bezig met de reorganisatie van het bedrijf, maar, aldus spreker, is er nu al een voldoende homogeniteit in de directie bereikt om die nodige reorganisatie met spoed tot stand te brengen. De heer Den Hollander antwoordde hierop dat in de boezem van het bedrijf volledige homogeniteit bestaat. Die be stond ook toen de heer De Block nog deel uitmaakte van de directie en er is bij het aanzoeken vau dr. Van der Wal volledig rekening gehouden met het feit dat die homogeniteit moet blijven be- Op een vraag van de heer Schötteln dreier of het niet gewenst is, dat het be stuur der N.V. met een grotere frequen tie dan thans aandeelhouders inlicht, antwoordde de heer Den Hollander, dat hij vier kwartaalverslagen plus een jaar verslag voldoende vond. Wél zegde hij toe dat aandeelhouders tussentijds op de hoogte zullen worden gesteld als zich iets bijzonders zou voor doen. President Tito van Zuid-Slavië zal op 17 oktober in Washington een infor meel gesprek hebben met president Ken nedy, zo is donderdag in Belgrado be kendgemaakt. De Moskouse hoogleraar in de che mische technologie Gennady Yagodin is dinsdag in Wenen bij de opening van de zevende jaarlijkse conferentie van het internationale bureau voor kernenergie tot plaatsvervangend directeur-generaal de organisatie gekozen. 1326. Sloten en grendels waren In Als voorbeeld nemen we een ou de oudheid even gewoon als tegen- Egyptisch slot met bijbehorende sleu- woordlg. In het Hooglied van Salo mo (5:5) wordt gesproken vloelende myrrhe die op de greep .aarult een zestal pennen ste ken. In de deur, waarop een dcr- gerlijk slot bevestigd is, bevindt de grendel droop, in Nehemia zich een ovaal gat, groot genoeg de zonen om er de arm doorheen te steken, Vispoort her- zodat de sleutel aan de binnenkant van dc deur ln het slot kan worden gebracht. De pennen, die zich op de wordt gezegd sleutel bevinden, lichten een stel 1 het bovenver- sluitstlften ln het slot omhoog, waar- bouwden en daaraan deuren, sluit- balken en grendels aanbrachten ln Richter en (3:23) dat Ehnd de deur vai trek met een grendel achter zich door de breeklijn van alle stiften s had toegesloten. Het welsprekendst menvalt met het bovenvlak van Is in dit opzicht echter de passage schoot. Door aan de sleutel te du- TOCH IS HET ZO! ln Jesaja (22:22): „En ik zal den sleutel van het huls van David op zijn schouders leggen". Welsprekend, om dat hieruit de af metingen blijkt van de destijds gangba re sleutels, die ook thans nog ln het Oosten gebruikt worden en inder daad over de schouder worden ge dragen, liefst in een bos, omdat het aantal sleutels dikwijls aangeeft welk aantal graanschuren de dra ger bezit. Tijdens zijn onderzoekingen in Me sopotamia heeft Bonoml een houten slot uit de oudheid gevonden van het type, zoals ook heden ln die streken nog gebruikt wordt voor het afsluiten van graanschuren en stads poorten. Dit oude slot was afkom- voering ook tegenwoordig gebruikt. of te trekken kan de schoot die nu niet meer door stiften wordt vastgehouden den bewogen. En omgekeerd, neemt men, na de schoot In de slultstand te hebben gebracht, de sleutel uit het slot, dan vallen de sluitstlften weer in de daarmee cor responderende gaten van de schoot De schoot kan dan niet meer heen en weer schuiven, omdat dit door de gezakte stiften wordt belet En deze stiften kunnen alleen worden opge licht door een sleutel, voorzien van het juiste aantal pennen ln dezelfde combinatie en standen als de stiften. Wordt dit principe in moderne ult- stig uit een van de paleizen Khorsabad ln Assyrië en de sleu tel hiervan was zó groot, dat een man hem juist kon dragen. No zijn de afmetingen van derge lijke oosterse sloten en sleutels in derdaad verschillend van de afme tingen die deze voorwerpen tegen woordig hebben en ook het gebruik te materiaal was afwijkend, maar daar blijft het dan ook bij. Want de werking van die sloten, hoe pri mitief ze in uitvoering ook mogen zijn, berust in feite op dezelfde prin cipes als de tegenwoordige Lipslo- het merkwaardige is, dat systeem overal ter wereld kan tegen komen, niet alleen in het oude Egypte, en Assyrië, maar ook bij de bosnegers in Suriname, op de Faroërellanden, in Marokko op de Tanlbarellanden, ja zelfs op dc koe stallen In Limburg zijn houten slo ten gevonden van dit principe. Het moge vreemd schijnen, dat we van de sleutels op het brandmer ken overspringen, maar toch houdt het enig verband met elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15