Nieuwe LeMse Courant Maken forse loonsverhogingen ook prijsmaatregelen noodzakelijk? ÊijKegering overweegt stappen t.a.v. prijzen en huren Geen ingreep in pendel naar West-Duitsland Gerucht van revaluatie ontkend Verf met voldoening Denning zet in rapport over Profumoschandaal de puntjes op de i Geweldloze staatsgreep verdrijft Juan Bosch Donderdag 26 september 1963, 44ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Afnemende wind Nu en dan opklaringen met enkel* verspreid voorkomende buien. Geleide lijk tot krachtig of matig afnemende westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (zie voorts pagina 7) bezorging 18 19 REGERING: Proberen brand alvast te blussen VAKBONDEN: Looneisen onver kort handhaven WERKGEVERS: Nog geen omlijnd standpunt MIDDENSTAND: Terug naar minimumlonen LANDBOUW: Ook de prijzen aanpassen Wie er waren (Van onze soc.-econ. redactie) Aan het oriënterende gesprek over de toekomstige loonpolitiek, dat gisteren op uitnodiging van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, in het gebouw van diens departement werd gehou den, werd behalve door de gast heer bijgewoond door de minis ters prof. dr. J. E. Andricssen (econ. zaken), prof. dr. Witteveen (financiën) en drs. C. W. M. Bogaers (volkshuis vesting). Minister Veldkamp werd ter zijde gestaan door drs. L. A. Ph. van der Leij, hoofd van de staf afdeling algemene sociaal-eco nomische politiek van zijn de-. partement en mr. A. B. Raven. chef van de afdeling arbeids- waarden van de onder de directie van sociale voorzienin- i arbeidsverhoudingen res sorterende hoofdafdeling ar beidsverhoudingen. De drie vakcentrales werden vertegenwoordigd door de lieren J. A. Middelhuis (voorzitter van de K.A.B.), drs. D. Roemers (voorzitter van het N.V.V.) en C. J. van Mastrigt (voorzitter van het C.N.V.). De werkgevers verbonden hadden afgevaardigd de heren dr. ir. B. Bölger (voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond), W. Bruynzeel (Verbond van Neder landse Werkgevers), A. C. van Beek (Verbond van prot.-chris- telijke werkgevers) en F. H. Ter- windt (voorzitter van het Ned. Katholiek Werkgeversverbond). Voor de landbouworganisaties was aanwezig ir. C. S. Knottne- i (voorzitter van het Konink lijk Nederlands Landbouw Co mité) en voor de middenstands bonden de heer P. G. van der Weele (voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond). De vergadering werd ook bij gewoond door de secretaris van de Stichting van de Arbeid, dr. P. S. Pels. icssen (Van onze sociaal-economische redactie) VY/AT het Centiaal Planbureau en de Sociaal-economische raad straks ook mogen concluderen, het is reeds thans zo goed als zeker dat het systeem van een vrije loonpolitiek en het daarvoor primair verantwoor delijke georganiseerd .overleg tussen werkgevers en werknemers slechts kunnen worden gered, indien in 1964 een voor de vakbeweging aanvaardbare ruimte wordt gescha pen voor forse loonsverhogingen; en deze loonsverhogingen gepaard gaan met een aantal maatregelen, die de hieraan verbonden nadelige gevolgen zoveel mogelijk zullen be perken. Deze twee hoofdlijnen zijn duide lijk naar voren gekomen in het ge sprek, dat vier ministers gisteren Doe mee aan de 3-Sterren prijsvraag 3-Sterren nylons geven U èn kwaliteit èu nu de kans op „Zaak van bedrijfsleven", vindt minister (Van onze parlementsredactie) MINISTER Veldkamp acht zich niet bevoegd om, ten gunste van enkele bedrijfstakken, een eind te maken aan de pendel van Neder landse grensarbeiders naar Duits land. Naar zijn mening zou zo'n ingreep van overheidswege in strijd zijn met het wezen van het gewijzigde loonsys teem, dat sedert 1963 primair een zaak van het georganiseerde bedrijfsleven zelf is. De bewindsman schrijft dit in de toelichting op de begroting 1964 van sociale zaken en volksgezondheid. In een oogopslag Jemen een jaar na de re volutie pag. 5 Onthullingen over misdaad in de Ver. Staten pag. 5 Spionnen krijgen nieuws over de radio pag. 5 Nieuwe kinderzegels met kinderrijmpjes pag. 7 VPRO lanceert nieuw radio plan pag. 7 Uit de begroting van Sociale Zaken: sociaal-zwakkeren gaan vóór; sterfte aan long kanker en hart- en vaatziek ten stijgt onrustbarend: wat moet er met AOW-AWW ge beuren? pag. 9 Helikopter als luchtbus. kan dat in Europa? pag. 9 Koningin en Prins bij film ,,Lawrcence van Arabië" in nieuwe Haagse bioscoop pag. 15. Weinig kans op revaluatie pag. 15. Hij geeft toe dat de pendel naar de Bondsrepubliek inderdaad vrij omvang- is, als gevolg van de hoge lonen r. Eind 1962 lagen in Duitsland in de burgerlijke en de utiliteitsbouw de nominaal verdiende uurlonen gemiddeld 35 pet. boven die in Nederland. In de industrie was het verschil rond 30 pet., voor vrouwen rond 40 pet. Het aantal Nederlandse pende- neemt nog steeds toe. Eind maart van dit jaar warei iannen en 3900 vrouwen in Duitsland 'erkzaam. Over de werving van buitenlandse arbeidskrachten voor Nederlandse be drijven verstrekt minister Veldkamp aantal cijfers. Tot dusver werden talië 7089 en uit Spanje 6583 werk- ;rs aangetrokken, van wie hier op riaart jl. nog 3727 Itali 4556 Spanjaarden werkten. In de loop 1962 werden netto 500 Italiaanse 2100 Spaanse arbeidskrachten getrokken. Nu overeenstemming is bereikt wervingovereenkomsten met Grieken land en Portugal kan ook de werving van krachten in die landen ter hand worden genomen. Werkvergunningen werden verleend aan enkele honderden arbeidskrachten uit Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije. Het aantal Belgische arbeidskrachten dat hier komt werken, steeds toe. Eind maart 1963 bedroeg hun aantal 15.700. Het tekort aan vrouwelijke beroeps bevolking in ons land wordt door ver schillende oorzaken (lagere huwelijks leeftijd. arbeidsverbod 14-jarigen. li gere opleiding) relatief groter. Wel er een toenemende bereidheid oudere, vaak gehuwde, vrouwen een gedeeltelijke dagtaak buitenshuis te vervullen. Dit heeft geleid tot proef met de bemiddeling die in ..gebroken werktijden" werk zaam willen zijn. Daggeld verhoogd In verband met de krapte van de geld markt is 26 september het tarief daggeld met een half procent verhoogd tot anderhalf procent. Op 23 september werd het met een half procent verlaagd hebben gevoerd met vertegenwoor digers van de vakcentralen, de werk geversorganisaties, de landbouwor ganisaties en de middenstandsbon den. De vraag, welke maatregelen het optrekken van de lonen zullen (moeten) begeleiden, is nog in neve len gehuld. Principe-beslissingen daarover kunnen in de boezem van de regering eerst genomen worden, nadat bekend is welke gevolgen het Centraal Planbureau van loonstij gingen tussen 8 en 12 procent ver wacht. Het rapport daarover zal niet vóór aanstaande maandag gereed zijn. De belangrijkste maatregelen, die de regering overweegt, zouden ech ter op de terreinen van prijzen en /an huren liggen. Prettig verloop Het drie uren durende gesprek, dat gistermiddag en -avond op uitnodiging /an de minister van sociale zaken ei /olksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, in het gebouw van diens depar tement plaats vond. had een prettig xloop, zo werd na afloop door enkele deelnemers verklaard. De bespreking droeg een oriënterend karakter ter "oorbereiding van het beraad, maandagmiddag zal plaats vinden tus sen de regering en het bestuur v: Stichting van de Arbeid. Er kw dan ook geen concrete plannen ter tafel. Ook de nota van minister Veld kamp, die gistermorgen ter sprake kwam in een extra vergadering de ministerraad, was geen onderwerp. De ministers hulden zich in een correct stilzwijgen over voornemens, die mogelijk bij de regering leven. Ver wacht wordt echter, dat de regering maandag in haar gesprek met de Stichting van de Arbeid wél met omlijnde visie voor de dag zal komen. Omringd door enkele tientallen jour nalisten verklaarde minister Veld kamp na afloop van het gesprek (om zeven uur), dat de regering „nog aan cijfers toe is" en dat het „nog te vroeg voor een analyse" is. Met druk zei de bewindsman, dat de loon vorming primair een zaak van het ge organiseerde bedrijfsleven is en dat de regering daarin geen verandering wil brengen. Wel is de regering bezorgd over de gapingen, die in het georgani seerd overleg zijn ontstaan en w door niet alleen het gezag van de vak beweging, maar ook dat van de over heid dreigt te worden geschaad. Voor vervolg zie pagina 15 In Nieuw-Buinen is gistermiddag de achtjarige Johannes Brouwer door personenauto overreden. De jongen onderweg naar het ziekenhuis te Gronin gen overleden. Vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers en an deren arriveerden gistermiddag op het ministerie van sociale zaken in Den Haag om met en kele ministers de loonpolitieke situatie te bespreken. Op de foto staan v.l.n.r. dr. P. S. Pels (Stichting van de Arbeid), J. A. Middelhuis (KAB), C. J. van Mastrigt (CNV), drs. D. Roe mers (NVV).ir.C.S.Knottnerus (landbouw), F. H. Terwindt (Kath. werkgevers) en A. C. van Beek (Prot. werkgevers). Van de zijde van het ministerie van financiën wordt verklaard dat er geen sprake van is dat een reva luatie van de gulden zou worden overwogen. Er deden namelijk geruchten de ronde op de Amsterdamse beurs en de wisselhandel verkocht voor mil joenen aan dollars aan de Neder- landsche Bank. Op de beurs waren kopers terughoudend. Ook in de pers werd aandacht be steed aan de kansen op revaluatie en gelijk wij elders in ons blad ver melden, heeft de heer Sidney van den Bergh de kansen op revaluatie zeer klein genoemd. Uit geldmarktkringen wordt vernomen, dat het bedrag van de door de Neder- landsohe Bank overgenomen dollars on geveer 50 miljoen dollar is. of f 180 min hetgeen aan het saldo der banken is ten goede gekomen. Mede in verband met de zware ultimo is dit een goede rugge- Een produkt van de Sikkens Groep Prinses Beatrix gewapend tegen de regen met hoofddoekje en rub berlaarzen, begaf zich gistermid dag opgewekt naar de motorvlet. voor een vaartocht door de kana len van Wanneperveen. Dit was een van de programmapunten van haar bezoek aan Overijssel. Ze genoot kennelijk, ondanks het minder prettige weer, van de tocht in de weliswaar overdekte motorvlet. De grootste schok, die het rapport Denning over de Profumo affaire voor de meeste Britten oplevert, is de onthulling, dat zij elf jaar lang ten onrechte in de overtuiging heb ben geleefd, dat de minister-presi dent verantwoordelijk is voor de vei ligheidsdiensten. Het rapport, dat weinig nieuws be vat waaraan sensatie te beleven valt, verwijst namelijk naar een officiële richtlijn, die in 1952 werd verstrekt. Daarin werden dagelijkse verantwoor delijkheden voor het land in handen gelegd van de minister van binnen landse zaken. De leiders van de Labourpartij zul len mogelijk aanvoeren, dat de meeste parlementsleden en vele ministers en hoge ambtenaren hiervan voor de eer ste maal horen, zo meent Reuter. De maatregel werd genomen, nadat de conservatieven in oktober 1951 de lei ding van Labour hadden overgeno men. In kringen ,die In nauw contact met de regering staan, wees men er op, dat In de praktijk de premier als hoofd van de regering uiteindelijk toch ver antwoordelijk is voor alle ministeries, dus ook voor dat van binnenlandse za ken en veiligheidsdiensten. Premier Mac- millan wist van het bestaan van het elf jaar oude voorschrift (dat blijkbaar door Churchill werd gegeven) af. Het werd echter nooit gepubliceerd. In het Lagerhuis werden alle vragen over de veiligheid van het land steeds tot de premier gericht en niet tot de minister van binnenlandse zaken. Macmillan zal vanavond in de BBC-uitzending „Ten o'clock" antwoorden op naar aanleiding van het rapport te stellen vragen. De leider van de Labourpartij. Harold Wil son, zal er in een uitzending van commerciële televisie het zijne van gen- Dit laatste zal het voorspel zijn de storm, die in het Lagerhuis wordt verwacht. Lord Denning, rechter van het Britse hooggerechtshof stelde in opdracht van de Britse regering voornamelijk eer onderzoek in naar de veiligheidsaspec ten van de Profumo-affaire Hij js tot de conclusie gekomen, dat de veiligheid niet. in gevaar is geweest of zou kunnen komen. Wel zegt hij on omwonden, dat Macmillan en diens col lega's de verantwoordelijkheid dragen voor het niet ontdekken, dat Profumo. die toen nog minister van oorlog onwaarheid sprak. De geruchten, ook andere ministers in sexuele schan dalen waren verwikkeld, wijst lord Den ning als ongefundeerd en onwaar van de hand. In zijn rapport heeft hij vele m onvermeld gelaten. Hij zegt hier- dat „het belang van rechtvaardig heid ten opzichte van de enkeling alle andere factoren te boven gaat". Denning beschrijft de vijf sleutelfigu- ;n van het drama, wier wegen elkaar kruisen aan een zwembad in Cliveden, het statige landhuis in Buckinghamshire lord Astor. wiens Amerikaanse voorouders een groot stuk van Manhat tan bezaten. Sleutelfiguren No. 1 is Stephen Ward, die enkele maanden geleden overleed, nadat teveel slaapmiddelen had ingenomen. 2 is Ivanliof. een Russische spion, die officieel assistent van de marine attaché in Londen was. No. 3 is Christl- Keelcr met haar fysieke aantrekke lijkheden. No. 4 is Profumo, de vroegere minister van oorlog en no. 5 is lord Astor, herenboer en filantroop, die na betrekkingen met Ward onderhield. Voor vervolg zie pagina 15 VERFHANDEL OEGSTGEES1 KEMPEN AERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON M1.V FLEXA verkrijgbaar bij Nieuwe Rijn 4f Commentaren TN HET oriënterende gesprek, dat de ministers Veldkamp, Andries- sen. Witteveen en Bogaers gisteren met vertegenwoordigers van de vak bonden, de werkgeversorganisaties, de landbouw en de middenstand heb ben gevoerd, zijn twee gegevens duidelijk naar voren gekomen. In de eerste plaats heeft de vakbeweging haar looneisen, die onlangs In af zonderlijke verklaringen van de drie vakcentrales onomwonden werden aangeduid, onverkort gehandhaafd en in de tweede plaats, dat de drie andere bij het loonoverleg betrok ken sectoren van het bedrijfsleven, in casu de werkgeversbonden in in dustrie. landbouw en middenstand, zich daartegen niet zonder meer ver zetten. maar er allen op wijzen dat de gewenste forse loonstijgingen on vermijdelijk moeten doorwerken in de prijzen. Deze situatie schept een aantal moeilijke dilemma's, met name voor de regering. Enerzijds bestaat er het verlangen de looneisen „in toom" te houden, anderzijds ligt er de ver wachting dat een nóg grotere chaos aan het loonfront het gevolg kan zijn, indien met de wensen van de vakbeweging niet zeer ernstig reke ning wordt gehouden. Enerzijds is het aantrekkelijk om de prijzen op een laag niveau te houden (laag al thans ten opzichte van enkele lan den om ons heen), teneinde onze concurrentiepositie zo krachtig mo gelijk te funderen, anderzijds be staat er de overweging dat een niet al te grote verhoging van het prijs peil ontspannend op de arbeidsmarkt en stimulerend op de produktiviteit zou kunnen werken. Zo zijn er veel meer dilemma's te noemen. Onze regering, die in korte tijd van haar bestaan al vele malen daadkrachtig en besluitvaardig is genoemd, heeft een periode van wik ken en wegen voor de boeg. Het ver trouwen lijkt ons gewettigd, dat zij, gezien de grote en ingrijpende din gen die er op het spel staan, zulks niet lichtvaardig zal doen. TVIEMAND zal verwachten, dat het met grote spanning tegemoet ge ziene rapport van lord Denning voor kennisgeving zal worden aangeno men. Er blijven, nadat men van de inhoud heeft kennis genomen, heel wat vragen bestaan. In het Britse Lagerhuis zal, naar het zich Iaat aanzien, veel aandacht worden be steed aan de kwestie van de verant woordelijkheden. Voor de conserva tieve regering is in ieder geval ver heugend de conclusie van lord Den ning, dat de veiligheid van het land door de geruchtmakende Profumo- Keeler-affaire niet in gevaar is ge weest. Macmillan is te goeder trouw geweest. Hij is in zijn vertrouwen ernstig teleurgesteld en de vraag is nu, of er, afgezien van alles, in za ken als deze ..waterdichte" maatre gelen genomen kunnen worden om herhalingen te voorkomen. Wanneer men ook op het hoogste overheids niveau. niet ervan mag uitgaan, dat degenen, die regeringsverantwoorde lijkheid dragen, fatsoenlijke mensen zijn, houdt alles op. Dit neemt niet weg (en het rapport zegt dit duidelijk), dat Macmillan nalatig is geweest in te grijpen, toen hem duidelijk moest zijn geworden, dat er iets mis was. Ook toen bleef hij blijkbaar te goed van vertrou- Het is een harde les, die Macmillan en de zijnen hebben moeten leren. Het had al is het voor de huidige Britse regering een schrale troost ook een Labourbewind kunnen over- 0P DRAKACI OE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE- Dom, republiek onder junta President Juan Bosch van de Do minicaanse Republiek is gisteren na een staatsgreep, waarbij geen bloed werd vergoten gevangen gezet. Een militaire junta heeft inmiddels het bewind in het land in handen geno- Het bewind heeft een manifest uitge geven, waarin de regering-Bosch wordt beschuldigd van „minachting van de grondwet en de persoonlijke rechten" De oude grondwet van 1962 is weer in werking gesteld, het parlement is ont bonden en de junta heeft beloofd aan het bewind te blijven tot een nieuwe regering zal zijn gevormd. Voorts is het communisme verboden. De leiders van de ze* oppositie-partij en tegen het bewind van Bosch hebben er op verzoek van de junta mee Inge stemd een nieuwe regering te vormen. die „het vertrouwen van het volk zal hebben en het land lot verwerkelijking van een ware democratische revolutie zal kunnen lelden". Het militaire bewind heeft beloofd alle noodzakelijk was vanwege de negatieve houding van Bosch op herhaalde verzoe ken het communisme te beteugelen. De regering schiep internationale conflicten met onoverzienbare gevolgen, zo besluit het manifest, waarmede kennelijk de kwestie met Haiti mee bedoeld wordt. De Verenigde Staten hebben inmiddels de diplomatieke betrekkingen verbroken en de economische en militaire hulp aan de Dominicaanse Republiek opgeschort Ook Venezuela heeft de diplomatieke betrekkingen met de republiek verbro ken. Algemeen wordt aangenomen, dat dat land binnenkort de Amerikaanse landen bijeen zal roepen om de kwestie te bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1