Ulbricht houdt ruim 200 kinderen vast In Tsjechoslowakije deel van regering ontslagen Mcnamara op onderzoek naar Zuid-Vietnam Drie gewonden bij negerrel Tweespalt in regering van Macmillan Toenadering jongeren Frankrijk-Duitsland AFSPRAAK V.S.-CHINA IN KOREAANSE OORLOG Sleutels van Leiden 'JS MAANDAG 23 SEPTEMBER 1965 'fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ,63 op •achtej Ver. erkej Ruim 2.000 kinderen, wier ouders in de bondsrepubliek wonen, worden door de Oostduitse autoriteiten met geweld als gijzelaars vastgehouden. Dit heeft dr. Barzel, de Westduitse minister voor kwesties, die geheel Duitsland betreffen, zaterdag voor de Berlijnse radiozender Rias verklaard. Hij protesteerde heftig tegen de hou ding van de Oostduitse autoriteiten en wees erop, dat deze autoriteiten cy nisch reageerden op de verzoeken, ja, smeekbeden van de ouders in West-Duit land om hun kinderen terug te krijgen. Zo hadden de Oostduitsers deze ouders geantwoord dat zij zich maar in Oost- Duitsland moesten vestigen. Soms had den zij de ouders geadviseerd dat zij er bij de bondsregering op moesten aan dringen om onderhandelingen met Ul bricht aan te knopen. Een spoorwegongeluk in Fukuoka (Japan) heeft de levens geëist van ne gen mensen. Ruim 100 persoen wer den gewond. Het ongeluk gebeurde toen een forensentrein op een ontspoor de trein inreed, die in botsing was ge komen met een vrachtauto. Premier Viliam Siroky van Tsje- choslowakije en zes ministers zijn ontslagen en door anderen vervan gen, omdat zij volgens het Tsje- choslowaakse persbureau Ceteka retici van de Sowjetrussische Overwinning voor anti-Stalinisten Premier Siroky naar huis gestuurd de door de partij uitgestippelde politieke lijn niet voldoende had den gevolgd. Siroky is tevens ont zet uit zijn functie van lid van het presidium van het centrale comité der communistische partij. Als premier wordt hij opgevolgd door Jozef Lenart, die lid is van het presidium van het Centrale Comité, lid van de nationale vergadering en voorzitter van de Slowaakse nationale In politieke kringen wordt de rege ringswijziging beschouwd als een over winning voor de anti-Stalinisten in de partij, die al aan het begin van dit jaar hun aanvallen op Siroky waren begon nen. Siroky is tien jaar lang premier geweest. Aanvankelijk leek president Novotny, die ook partijleider is. Siroky in be scherming te nemen tegen de kritiek op diens rol in de Stalinistische processen. De de-Stalinisatie zette echter door. In het voorjaar werd de Stalinist Ba- cilek uit de partijleiding gestoten en d« vorige maand gingen de anti-Stalinisten nog een stap verder met de definitieve gerechtelijke rehabilitatie van Slansky, de voormalige partijleider en adht ande ren, die in 1952 wegens hoogverraad wa ren terechtgesteld. Zowel Siroky als Bacilek zijn ervar beschuldigd, voor een deel verantwoor- Kennedy stuurt missie Buil "3 Gearri Doel: studie van militaire toestand President Kennedy heeft de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, en generaal Max well Taylor opdracht gegeven de volgende week naar Saigon te gaan om zich op de hoogte te stellen van de militaire toestand in Zuid- Vietnam. Generaal Taylor is voor- dv N In de nacht van zaterdag op zondag werden drie negerjongens en een neger meisje gewond tydens een opstootje in de omgeving van een dansgelegenheid in Boston. Het opstootje was begonnen toen een negerjongen met een blank meisje danste, i Er waren ongeveer 1400 mensen, meren- r deels negers, in de zaal aanwezig. Het i| daar begonnen gevecht breidde zich al I spoedig tot de omliggende straten uit. Er werd met stenen en flessen gegooid en enkele automobilisten werden uit hun auto's getrokken. De drie jongens en het meisje werden gewond toen er vanuit de 1 danszaak werd geschoten. Zij werden niet ernstig gewond, doch moesten wel in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook twee andere mensen zouden verwondingen hebben opgelopen. De politie sprak in dit verband niet 1 van een rassenincident. i Twee blanke jongens, die ervan wor- i| den beschuldigd zondag in Birmingham een 13-jarige negerjongen te hebben ver- li moord, zullen niet op borgtocht worden J vrijgelaten. De jongens zijn vrijdag voor een voor- 1 lopig onderzoek voor de rechter geleid. 1 De 16-jarige Michael Farley en de even j oude Larry Sims hebben een verklaring ij getekend, dat Sims twee schoten heeft f gelost uit een pistool toen zij op hun i scooter de 13-jarige Virgil passeerden, die j samen met zijn broer fietste. Gruwelijke moord I op 17 boeren Zaterdagmorgen zijn in de buurt van J de Columbiaanse plaats Santa Isabel, on- 1 geveer 280 kilometer ten Zuidoosten van j Bogota, zeventien boeren door bandieten onthoofd. Het bloedbad deed zich voor J terwijl president Valencia een bezoek j bracht aan het nabijgelegen Armero. Op J het hoofd van de leiders van de ban- ■j dieten is kortgeleden een prijs gesteld en ij men beschouwt de gruwelijke actie als e hun antwoord aan de militaire autoritei- Iten. die hun troepen tegen de bandieten te velde hebben laten trekken. zifter van de gezamenlijke chefs van staven. Zij moeten nagaan wat de regering van Zuid-Vietnam heeft gedaan en nog van plan is te doen om de maoht van de commu nistische guerillastrijders te bre ken. Ook jnoeten zij nagaan hoe de Amerikaanse hulp wordt ge bruikt. McNamara en Taylor zullen vier ad viseurs meenemen, onder wie onder minister van defensie Arthur Sylves ter. De missie zal, naar in Washing ton uit gezaghebbende bron is ver nomen, zich ook op de hoogste stel len van de situatie, die is veroor zaakt door de recente maatregelen van de Zuidvietnamese regering tegen de boeddhisten. Het besluit om de missie naar Zuid- Vietnam te sturen, is genomen na over leg tussen Kennedy en de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge. „AVONTURIERS" Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de omstre den eerste vrouw van Zuid-Vietnam, die op het ogenblik een rondreis door Euro pa maakt, heeft gisteren-in Rome ver klaard dat de jonge officieren van de Amerikaanse militaire missie in Zuid- Vietnam optreden als „avonturiers" Zij weten niet wat er aan de hand is. Met hun onverantwoordelijk gedrag hebben zij de oudere officieren gedwon gen een verwarde politiek te volgen, zc zei zij. Inmiddels wordt uit Saigon gemeld dat voor een bioscoop voor Amerikanen aldaar een bom tot ontploffing is bracht. Drie huizen van Vietnamezen achter de bioscoop werden totaal nield. Er zouden nog enkele bewoners onder het puin liggen. Van de 200 Ame rikanen aldaar een bom tot ontploffing gebracht. Drie huizen van Vietname- achter de bioscoop werden totaal vernield. Er zouden nog enkele bewoner onder het puin liggen. Van de 200 Ame rikanen in de bioscoop werd niemand gewond. Veerboot pikte 3 vluchtelingen op Drie Oostduitsers die in een bootje uit hun land vluchtten zijn op het nippertje gered door de Deense veerboot van Ged- t naar Travemtinde in West-Duitstand. Een Oostduitse patrouiMefboot voer op de boot met de drie Oostduitse vluchte lingen af, toen het kleine bootje werd op gemerkt door de bemanning van de .veer boot. De roerganger stuurde de veerboot tussen de patrouilleboot en het kleine bootje door en de bemanning haalde de vluchtelingen aan boord aan de zijde aar de Oostduitse patrouilleboot hen De communisten zagen alleen een lege boot drijven toen de veerboot was gepas seerd. De vluahtélingen zijn in Travmün- de overgedragen aan de politie. delyk te zijn voor deze en andere pro cessen. Siroky heeft in de laatste we- wereldoorlog een belangrijke rol ge speeld in de Slowaakse verzetsbewe ging. Van 1950 tot 1953 was hij minister van buitenlandse zaken. MAATREGELEN De nieuwe premier, Lenart, wordt be schouwd als een deskundige op econo misch gebied. Men verwacht dat hy maatregelen zal nemen ter verbetering van de economische toestand in het land. Lenart zou goede betrekkingen on derhouden met de voornaamste theo- nistische partij. Iiy heeft aan het par tycollege in Moskou gestudeerd. Lenart zal. volgens de verwachtingen, tevens moeten uitmaken wie de schuld moet dragen voor de processen in Tsje- choslowakijike, gevoerd op instigatie van de Stalinisten. Er zou een ernstige tweespalt dreigen in het Britse kabinet over de datum voor de algemene verkiezingen die premier Macmillan. naar bekend, volgens bepaal de geruchten vervroegd in november wil uitschrijven. Twee Britse bladen, de Sunday Tele graph en de Sunday Express schreven het afgelopen weekeinde dat enkele mi nisters wel voor Macmillans plan voelen, maar dat toch de meeste leden van het kabinet en de meeste leiders van de con servatieve partij van oordeel zijn, dat verkiezingen onder de huidige omstandig heden de party maar nodeloos schade zouden berokkenen. Volgens de Sunday Telegraph is hier mee het premierschap weer in het geding gekomen, daar de tegenstanders van ver kiezingen in november dezelfde schijnen te zijn als zij die willen dat Macmillan heengaat zodra de kwestie rond het rap port-Denning over de veiligheidsaspec ten van het Profumo-schandaal is gere geld. Zij zouden graag zien, dat de premier in oktober aftreedt opdat de partij zich onder een nieuwe leider kan herstellen volgend jaar de vruchten kan pluk- van een verbeterde economische en internationale situatie» Algerije negeert akkoorden van Evian De Franse staatssecretaris voor Al gerijnse zaken, De Broglie, heeft gis teren op een congres van de gaullis tische partij verklaard, dat Algerije zich in steeds mindere mate houdt aan de verplichtingen die uit de ak koorden van Evian voortvloeien. De Franse regering zal zich genoodzaakt zien ernstige besprekingen met de Algerijnse regering te houden over deze gedragslijn. Waarnemers in Parijs wijzen er op dat dit de eerste keer is, dat zo open lijk een Franse bewindsman zijn ver ontrusting uitspreekt over de Algerijnse houding. De Franse regering zou door deze toe stand in overweging nemen de Franse krediéten aan Algerije te verminderen. Bijzonder gebeten zijn de Fransen over de inbeslagneming van drie Franse kranten door de Algerijnen, zonder dat er gesproken is over een eventuele ver goeding en zonder dat het besluit ook maar is aangekondigd. Mist ons land de boot? (Van onze correspondent in Bonn) Met de uitvoering van het „Verdrag over het Duits-Franse jeugdwerk", dat op 5 juli jl. plechtig in Bonn werd onder tekend, zal over erikele weken worden begonnen. Het verdrag is gebaseerd op het „Elysee- verdrag" van 22 januari jl., waarin Frankrijk en Westduits- land „voor altijd" vriendschap sloten en elkander beloofden op politiek, militair en cultureel ge bied voortdurend overleg plegen. Toekomst In het kader van de culturele menwerking kwamen zij vervolgens op 5 juli overeen de uitwisseling van Duit se en Franse jeugd te bevorderen, om dat in de toekomst de jongeren var thans de vriendschap zullen moeter voortzetten. Beide landen zullen vooi dit doel jaarlijks 20 miljoen imark be schikbaar stellen. Over enkele weken zullen vooraan staande personen op het gebied van het jeugdwerk besprekingen beginnen over gemeenschappelijke arbeid der toekomst. Nog in de komende herfst zal een cu ratorium worden gevormd, dat het jeugdwerk zal leiden. Aan het hoofd van dit uitwisselings-programma komt een secretaris-generaal te staan. Dat zal een Franse persoonlijkheid van naam worden het is nog niet bekend wie die zijn zetel in Bonn zal krijgt Hij blijft voorlopig vijf jaren in de functie. De bondsregering onderhandelt intussen over de huur van een gebouw, waar de secretaris-generaal en zijn staf kunnen worden ondergebracht. In Bonn en in Parijs hebben intussen ve len gesolliciteerd naar een baan bij dit Frans-Duitse jeugdwerk. Beg onnen Eigenlijk is ook zonder de nog te stichten organisatie het jeugdwerk reeds practisch begonnen. O.a heeft Gebruik kernbom in Amerika overwogen Tijdens de Koreaanse oorlog bestond er een niet op schrift vastgelegde overeenkomst tussen de V.S. en communistisch China, zo weet het Amerikaanse tijd schrift Parade te melden. De Amerikanen zouden de Chinese is in Man"sjoerije niet bom barderen als China geen aani- vallen deed op de kwetsbare Amerikaanse bases in Zuid- Korea, aldus Parade, dat zegt deze gegevens uit geheime do cumenten verkregen te hebben. De Amerikanen hadden tijdens de oorlog in Korea „ernstig overwogen" of zij toch maar niel de kernhom zou den gebruiken. Zij hadden hier ech ter vanaf gezien omdat de militaire doelen niet groot genoeg waren. hi een &a#tfce Kij, I Voor het einde van de ze maand verwacht Spanje zijn thnmiljoen- ste buitenlandse toerist van 1963. Dit betekent een record voor de bloei ende toeristenindustrie, die dit jaar naar schat ting ruim twee miljard gulden zal binnenbren gen. In een kazerne bij Cer- vignano in noord-Italië heeft een schildwacht van het Italiaanse leger een andere bij vergis sing doodgeschoten. De mannen wisten van el kaar niet dat zij dienst hadden. Toen de ene schildwacht tijdens een onweer een verdachte beweging meende te be speuren, sommeerde hij de ander stil te staan. Toen dit niet gebeurde, schoot hij en trof dode lijk. I Een 82-jarige employé van een bierbrouwerij in Stoke-on-Trent (Enge land) heeft voor zijn 70- jarige trouwe dienst bij het bedrijf een bewijs gekregen dat hem voor de rest van zijn leven in meer dan honderd ca- fé's het recht geeft om gratis te drinken zoveel hij maar wil. I Prins Bernhard heeft zaterdag een kort en na genoeg onopgemerkt pri- vé-bezoek gebracht aan de Firato in de Amster damse Rai. De Prins toonde in het bijzonder belangstelling voor het „electron". I Met een K.L.M.-char tervliegtuig uit Montreal zijn zaterdag 76 nabe staanden van Canadese oorlogsslachtoffers op Schiphol aangekomen. Zij blijven een week lang in ons land om de graven te bezoeken van hun in de tweede wereld oorlog omgekomen fami lieleden. Gistermiddag is op het Canadese oor logskerkhof in Groes- beek een herdenkings dienst gehouden. 0 Tijdens de huidige grootscheepse actie te gen de benden van de Mafia op Sicilië zijn tot nu toe 600 personen gc- Uit de documenten was verder geble ken, dat de Chinezen toen de beschik king hadden over 75 bommenwerpers. Toch werden deze niet gebruikt voor aanvallen op de kwetsbare aanvoerlij nen van de Amerikanen in Zuid-Korea. Voorts had generaal MacArthur, des tijds opperbevelhebber in Korea, erbü de Amerikaanse stafchefs op aangedron gen om de troepen van Tsjiang Kai-Sjek mee te laten doen aan de strijd. Maar de Amerikaanse regering was hier tegen geweest ornaat zij er bang voor was dat een aanval van de Chinese communis ten op Taiwan (Formosa) uitbreiding van de oorlog tengevolge zou hebben. Formateur benoemd in Noorwegen Koninrg Olav van Noorwegen heeft de socialistische partijleider Gerhardson ver zocht een nieuwe socialistische minder heidsregering te vormen, nadat premier John Lyng zaterdag het ontslag van zijn regering had aangeboden. Het kabinet-Lyng, dat een maand in functie is geweest, was de eerste niet- socialisbische Noorse regering sedert 28 jaar. Premier Lyng had de uitslaig van de stemmingen over twee socialistische voorstellen inzake de regeringspolitiek die vrijdagavond in het parlement wer den gehouden, uitgelegd als een uiting van wantrouwen. Gerhardson, die nu het nie premier t e kabinet i alle na oorlogse Noorse regering* Verwacht wordt dat de nieuwe reg< rinS- op 74 van de 150 stemmen i verbod opgelegd. Voorts ftórj£ fjEüPL werden grote hoeveelhe- dag door de Koning zal worden benoemd. Vier vrouwen gedood bij hotelbrand I De 65-jarige Rus, Alexsei Polikarpow, is in Wolgastad aangekomen na ongeveer 20.000 km te hebben gelopen. De man loopt 40 km per dag, begon zijn tocht vier jaar geleden b_m i msk (Siberië) en wil I dingen"op!"De toestond"vi Een brand, die In de nacht van zaterdag op zondag In een Westlondens hotel heeft j gewoed, heeft aan vier vrouwen het le- gekost. Zes personen liepen verwón- hunner voortgaand een wande- is ernstig, ling van in totaal bijna Drie vrouwen zün in de vlammen 40.000 km door de Sow-1 gekomen. De vierde sprong uit een i jetunie maken. Volgens £Ptd,e derde verdieping en verloor daarbij Tass herdenkt Polikar- h°' het leven. In het hotel bevonden zich -uim 150 groep van dertig pow hiermee het bezoek gaste^onder van Lhroesjtsjei aan de i doofstommen, die een bezoek aan Londen V.S. I bracht Verdun een Duits-Franse plaatsgehad. Er zullen nog meer van deze Frans-Duitse jeugdbijeenkomsten worden gehouden. Men verwacht o.a., dat ter gelegenheid van het komende Kerstfeest vele uitnodigingen over en weer zullen worden gezonden, aan Fran se jongens en meisjes om het „Weih- nachten" (een van de mooiste feesten in Duitsland) in de Bondsrepubliek en aan Duitse jongelui om het „Noël" in Frankrijk door te brengen. Tegen het komende voorjaar hoopt de organisatie voldoende krachten te hebben opgeleid, die het praktische werk kunnen verrichten. De Westduitse jeugd zal moeten bijgebracht worden. dat het uitwisselingsprogramma meer is dan alleen een goedkoop soort toerisme. De Westduitse jeugd heeft het in de verdere toenadering tot de Franse jeugd oneindig veel zwaarder. De wonden van twee Wereldoorlogen, die voorname lijk op Franse en niet op Duitse bo dem werden uitgevochten, zitten ook bij de Fransen nog heel diep, ook al is de wens om nader tot elkaar te komen niet beperkt tot regeringen. Iedereen, die met een Duits nummerbord op zijn auto door Frankrijk rijdt zoals uw correspondent kan dit zonder meer vaststellen. Het ressentiment is in Frank rijk veel minder dan b.v. in Ne derland. De vraag, die bij dit alles rijst, is of men in Nederland in dit opzicht de boot niet mist en of onze verhouding tot de Duitse jeugd beperkt moet blij- ve tot de „Halbstarken", die het ons aan de grens met hun brommers lastig maken. Dit is, geloven wij, de moeite van het overwegen waard. Merkwaardig t.v.-geding in Karlsruhe Het gerechtshof in Karlsruhe heeft achttien maanden bedenktijd aangehou- de uitspraak viel in een merk- Het ging om een zaak tegen een doofstom echtpaar, dat niet meer dan de helft van het kykgeld wil betalen.1 hierby als argument aanvoerende, dat belden (het echtpaar heeft geen kin deren) wel het beeld kunnen zien, maar niet het geluid horen. Zy zouden dus slechts de helft van de televisie „verbruiken". Anderhalf jaar na de behandeling van de kwestie is nu de uitspraak gekomen: het echtpaar is in het gelijk gesteld en zal dus met hoogste goedkeuring ook in het vervolg niet meer dan half kijkgeld behoeven te betalen. In hoeverre het Hof hierby sociaal mededogen een rol heeft laten spelen werd niet medegedeeld. Maar het echtpaar is blij en tevreden. De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft dit weekeinde een afscheidsbezoek gebracht aan de Franse presi dent De Gaulle. Kort voordat Adenauer het kasteel Rambouil- let verliet om via het vliegveld Villacoubay de terugreis naar Keulen te aanvaarden, werd deze foto gemaakt. V.l.n.r. dr. Adenauer, president De Gaulle en de dochter van de Bondskan selier mevrouw Ria Reiners. ADENAUER BIJ DE GAULLE Afscheid, maar contact blijft ook in toekomst Bondskanselier Adenauer heeft het af gelopen weekeinde een afscheidsbezoek gebracht aan president De Gaulle. De Westduitse regeringsleider was de gast op het presidentiële buitenverblijf in Rambouillet. Het was de 15de maal sinds september 1958 dat de twee bejaarde leiders elkaar ontmoetten. Op de afscheidsluncli verklaarde Ade nauer dat hy De Gaulles voorstel had aangenomen om ook na zijn aftreden nog nauw contact met de Franse president te onderhouden en hem van tyd tot tyd te bezoeken. Naar werd vernomen heeft de bonds kanselier de president ook laten weten, dat hij niet van plan is zyn activiteit op politiek gebied te staken, ondanks zün aftreden als bondskanselier. Zo zou hij voorzitter van de christen-democratische party en lid van de bondsdag willen blijven. Adenauer verklaarde dat hy het Frans- Westduitse verdrag als het belangrijkste werk van zyn leven beschouwde. Adenauer en De Gaulle zouden o.m. hebben gesproken over de toekomstige Amerikaans-Russische onderhandelin gen, die wellicht over de vraagstukken Berlijn en de Duitse eenwording zullen gaan. Films vanavond Om beurten voor het seherm? Wy hebben zo'n Idee, dat tal van kij kers vanavond groepsgewijze om beur ten voor het scherm gaan zitten, want de NTS heetf een waar programma voor „alles-eters" in elkaar gezet. I Variatie is er voldoende en er komen niet veel mensen aan te pas om het hele programma, dat van half acht tot kwart voor elf duurt te vertonen. Vrijwel alles is film of band. Er wordt om half acht begonnen met een kwartiertje lach-of-ik-schiet bij „Op het platteland", waar twee komieken op een boerderij gaan passen, zodat er van alles kan gebeuren. Daarna even ernst by de hervatting van de uitzendingen van Openbaar Kunstbezit. Wy krijgen dan beeldende kunst uit de 18de eeuw, de „tijd van geest en gratie". Samenstelling en pre sentatie van het programma zyn ver zorgd door prof. dr. F. W. S. van Thie- nen, hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam. Zoals wij al eerder meldden zal deze avond (8.30 uur) de film „May Day" van Louis van Gasteren, welke een impres- e geeft van het Nederlandse Reddings- •ezen, worden vertoond. Deze film is in opdracht van de NTS vervaardigd voor in zending ter mede dinging naar de Prix Italia, afdeling documentaires. Deze week zullen de Inzendingen in Napels worden beoor deeld. De hoofdfilm is speciaal geschikt voor kijkers (boven 14 jaar!) die van onwaar schijnlijke sensatie houden. „Escapade" heet het verhaal, waarin een HBS-meisje per ongeluk wordt betrokken in de acti viteiten van een gangsterbende, waarby zy de „held" gaat beminnen en wilde schietpartijen het hoogtepunt van de ge beurtenissen vormen. Degenen die hiervan hebben gesmuld zullen misschien minder benieuwd zyn de laatste film: een muzikaal por- van Johann Sebastian Bach, maar dan kan men misschien plaats maken anderen die iets degelykers van de beeldbuis verwachten. „Tv-brug" tussen universiteiten In Groot Brittannië'gaat men een „te- levisiebrug" op gesloten kabel leggen tussen de universiteit van Cambridge en het College voor Wetenschappen in Lon den. Dit zal het mogelijk maken, dat professoren college geven voor twee auditoria tegelijk. Later zal de brug worden doorgetrok ken tot de universiteit van East Anglla Norwich. y&uzücf, fanwoni lichte muziek: 18.30 Festival 1963: GötterdSmmerung, opera; 20.35 Nieuws: 20.40 Actualiteiten. 21.00 Götterd&mmerung (2e acte): 22.10 Nieuws, beursberichten en SOS-berichten; 22.25 Götterdammerung, 3e ac te: 23.55—24.00 Niwuws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws Drspel (2); 21,30 Gevarleei opn.); 22.00 Voordracht; 22.10 22.30 Nieuws: 22.40 Avond Boekbespreking: 23.05 Piar •ke muziek (opn.): 23.30 Fragmentei neirkaanse musicals (gr.); 23.55—24.0( ZDF bouwt groot studiecentrum ZDF, het tweede Duitse televisiepro gramma, krygt op den duur grootse huis vesting. Er is nu een terrein van 20 ba even buiten Mainz aangekocht, waarop nog vóór 1967 een studiocomplex, een tv-toren en een relalszender moeten ver- Dit is echter nog maar het begin, want ZDF heeft optie op naastgelegen ter reinen. die tezamen een oppervlakte van 100 ha beslaan. Het ligt in de bedoeling, deze in de loop der jaren geheel vol te bouwen. Gaat deze aankoop door, dan bezit ZDF alvast het grootste studiobouwter rein in geheel Europa. 1323) In Leiden werden nog ln 1512 het stadszegel met de privile ges bewaard onder „den toorn", waaronder we uiteraard de toren van de oude kerk, waarvan St. Pleter schutspatroon was, dienen te ver staan. Het oudste zegel van de stad Leiden is waarschijnlijk dat met de heilige Petrus, die een enkele sleu tel rechtop ln de linkerhand houdt, waarschijnlijk gebruikt tegen het ein de van de 13de eeuw. Daarnaast zijn andere zegels be kend uit 1320 en 1357, met de af beelding van een zittende St. Pieter op een bank en de op<"eheven sleutel in de linkerhand, met het randschrift „S. secretum opidl dc Leyden", waar- It blijkt, dat het een geheimzegel is geweest. Voorts toont het zegel aan een stuk van 1293 St. Pieter afgebeeld in de middelste van 3 nissen, in de linkerhand een naar rechts gewen de sleutel houdend; ln belde andere nissen bevinden zich twee geknielde engelen, daaronder de biddende figu ren van de acht schepen en daar onder weer een biddende figuur, de schout voorstellende. Bij de overga ve van de stad aan de hertog Jan van Beieren werd in 1420 dit, uit 1293 stammende, grootzegel nog gebruikt, echter met dit verschil, dat de en gelen in de missen ter weerszijden van St. Pieter vervangen zijn door gekruiste sleutels. Een voorloper van deze gekruiste sleutels vinden we op een grootzegel uit 1403, voorstellende St. Pieter met de opgeheven sleu tel in dc rechterhand, een kruis in de linkerhand, waaronder het door twee leeuwen vastgehouden schild met de gekruiste sleutels. Deze gekruiste sleutels mogen gelden voor het Leidse wapenteken ln TOCH IS HET ZO! de 14de en 15de eeuw, als gevolg op de vroeger gebruikte enkele sleutel, waarvan S. van der Pauw in een handschrift melding heeft gemaakt en waarop klaarblijkelijk ook Wil lem van Hildegaersberch doelt in zijn bekende gedicht „Van den Sloe- tel" (gemaakt naar aanleiding van het oproer in 1393) Dat de Leidse sleutel ontleend ls aan het embleem van St. Pieter de patroon van Leidens oudste kerk, Is duidelijk. Waarom de enkele sleu tel vervangen ls door gekruiste sleu tels is niet bekend. De 18de eeuwse schilder en histori cus Frans van Mieris (de Jonge) die zich bijzonder verdiente- iyk heeft gemaakt door tal van histo rische publicaties, waarvan verscheidene nog steeds on- ontbeerlijk zyn voor de tegenwoordige historicus, brengt de dubbele sleutel in verband met de vereniging van het stedelijk rechtsgebied met dat van de burggraven. Dat was in 1651 het geval, toen de burcht (door vererving in bezit van het Belgische geslacht De Ligne beland) met de daaraan verbonden rechten door de stad Lei den werd gekocht. Aangezien de dub bele sleutel reeds eeuwen tevoren werd gebruikt, klopt deze bewering van Van Mieris dus zeer beslist niet. Simon van Leeuwen bracht in de 17de eeuw de twee sleutels van Lei den in verband met de „Sleutelen van Rome, maar we kunnen al dit gegis en gefantaseer beter achterwe ge laten en verklaren, dat dit ge deelte van de geschiedenis onbekend is. (Nadruk verboden) Ochtendgymnastiek: muziek. VPRO: 7. gra m mofoonmuzlek morgan AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 7.20 Lichte grammofoon- 10.00 Lichte grammofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken: 12.00 Licht ensemble met solisten; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw: 12 30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.33 Licht orkest; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek; 13.15 Beursberichten: 13.30 Dansorkest en zangsolisten; 14.00 Radio orgel: klassieke en moderne lek: 14.40 Schoolradio, ïzlek; 15.30 iorspel; 16.15 Lich- s Jeugd; 17.25 Nev mofoonmuziek voor de Jeugd. Hilversum II. 298m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouverture: lichte grammofoonmuziek en berichten; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammo foonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 School radio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klassieke orkest, werken (gr.); 11,00 Voor de vrouw: 11.30 Lichte grammofoonmuziek: 11.50 Volaan vooruit, praatje; 12.00 Middagklok - nood klok; 12.04 Lichte grammofoonmuziek: 12 30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Lichte grammofoonmuziek: 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Platen- nleuv 4.35 Voor de plattelandsvrouwen 14.45 Fransi sons; 15.00 Lichte grammofoonmuziek; 18 00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Beursberichten; 17.50 Regc- rlngsultzending: Nederland en de Nederland se Antillen, door Frank Martlnus Arlon; 1800 Lichte grammofoonmuziek; 18.20 Uit zending van de Boerenpartij. De puntjes op GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18—20 uur I. Wolfgang Amadeus Mozart. Concertroi Ogrid Haeble; II. Ludwig 1 in c kl.t. op. 26. Ronde Lond Colin Davis. IV. Franz Liszt. Les nisch Gedicht nr. 3).. S Ataulfo Arger VI. Camille Saint llllluuul;llun Rondo Capriccioso op. 28. Ruggiero Riccl. viool. Londens Symphonie Orkest o.l.v. Pie- 2J__Le Roupt d'Omphale op. 31 Sym phoni^BHHWHWUp mitri MitropoiLos. VII. Edouard Lalo. Concert voor orkest in d kl.t. Prélude. Lento-Allegc toso. Intermezzo. Andantino con mot duction. Andante-AUegro vivace. Pier nier, cello. Lamoureux Orkest var o.l.v. Jean Martinon. York o.l.v. Di- Parijs By K. B. zijn benoemd tot buiten.ee- oon hoogleraar aan de technische hoge school te Eindhoven ir. H. W. Slotboom in de afdeling der scheikundige techno logie om onderwijs te geven in de schei kundige technologie en ir. K. J. H. Stig- ter in de afdeling der elektrotechniek om onderwijs te geven in de elektrici teitsopwekking,- transmissie en -distri-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5