Nieuwe Leidse Courant Door windstilte 25 gevallen kolendampvergiftiging van Chinezen krijgen de volle laag Soekarno zet nu handel niet Maleisië stop Dertig mensen bedwelmd, vrouw overleden Toestand drie bejaarden nog zorgwekkend Zo stookt U VEILIG Dode en acht gewonden bij verkeersongeluk Natuurkundige al dagen zoek In Russische verklaring Door hulp in water zijn meer reddingen mogelijk Maandag 23 september 1963. 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn h»rt in ttghanipoat" Vrij warm Vrü warm weer met veranderlijke be wolking en enkele lokale regen- of on weersbuien en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. zie voorts pagina 2) 0,65, 'p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendiensf bezorging 18—19 uqr LIET nascholingscenrtum voor 11 verwarming te Leiden ad viseert, naar aanleiding van de gevallen van kolendampvergif- tigingtiging van de laatste da gen, de haard of kachel enige tijd zeer fel te stoken om een goede trek te bevorderen, des noods met open ramen. Voorts raadt het centrum aan, na te gaan of de juiste afmeting brand stof wordt gebruikt, en of de eventuele aanpassing tegen brandstof van te kleine afmeting. Ook de bezitters van oliehaarden wordt geadviseerd de haard overdag eens enige tijd in hoogste stand te laten bran den, wanneer er voldoende wind is, om het vocht uit de schoor steen te verdrijven. TVE WINDSTILTE van het afgelopen weekeinde is er de oorzaak van ge- -V' weest, dat zich in ons land 25 gevallen van kolendampvergiftiging hebben voorgedaan. Schoorstenen trokken niet en verraderlijke kolen damp sloop woningen binnen. In Veenendaal, waar zich zondag drie ge vallen van vergiftiging door kolendamp voordeden, is een bejaarde vrouw overleden. In Enschede zijn negen en in Nieuwendijk acht gevallen gecon stateerd. Het slachtoffer in Veenendaal was de 70-jarige mevrouw De Kleuver, die dood in haar woning werd aan getroffen. Haar 71-jarige echtgenoot is in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het echtpaar Van de Brink, dat bij familie op bezoek was, eveneens Veenendaal, werd ook door kolen damp bedwelmd. Door het open gooien van de ramen, kon erger wor den voorkomen. Mevrouw Van de Brink was er het ergst aan toe. Zij Met 150 km tegen diie auto's Op de rijksweg TilburgBreda zijn zaterdagavond in de gemeente Rijen bij een verkeersongeluk negen personen gewond geraakt. Van wie er een inmiddels is gestorven. De 45- jarige kunstschilder Jan Sleeboom uit Nijmegen liep een schedelsbasis- fractuur op en is later in Tilburg overleden, waar ook de acht andere gewonden terecht kwamen. Het ongeluk ontstond, toen de 23-ja rige woonwagenbewoner W. V. uit Bre da met naar schatting een vaart van 150 kilometer per uur in de richting Breda reed. Hij ramde achtereenvolgens drie auto's, waarna nog een auto op de in middels tot stilstand gekomen wagen van V. reed. V. bleef ongedeerd. De eerste wagen, waar V. tegen op vloog was die van de heer Sleeboom. Deze auto, bestuurd door de 25-jarige P. Cloosterman uit Nijmegen, werd tegen een boom geslingerd. De heer Clooster man en nog twee inzittenden, ook Nij- megenaren, werden niet bijzonder ern- sig gewond. De tweede auto, waar V. tegenaan botste, was die van de 25-jarige L. Em- melot uit Den Helder. De heer Emmelot en de drie .bij hem in de auto zittende meisje-studenten uit Leiden werden al len licht gewond. Vervolgens haalde V. een voor hem uitrijdende auto in en schoof dit voertuig van de weg over de berm op het fiets pad. De bestuurder, de 57-jarige W. Bonekamp uit Kerkrade werd gewond. De overige twee inzittenden, mej. Bone kamp en haar verloofde, de heer Wauben In één oogopslag Adenauer nam afscheid van De Gaulle (pag. 5). Deel van regering van Tsje- choslowakije ontslagen: overwinning voor anti-stali nisten (pag.5). Afspraak tussen Amerika en China in de Koreaanse oor log (pag. 5) Kennedy stuurt missie-Mac- Namara op onderzoek naar Z'iiu-Vietnam (pag. 5). Sport op de pagina's 7, 8 uit Waubach, konden zonder letsel uit de ietwat verkreukelde auto stappen. Tot slot reed de 59-jarige mevr. !Pals- van Hoof uit Roosendaal op de tot stil stand gekomen en onverlichte wagen uan V. Zij en haar mede-inzittende vrien din'kwamen met de schrik 'vrij. Pi insessen niet op Schiphol De prinsessen Beatrix en Irene, die zoals bekend een tweedaags bezoek aan het hoofdkwartier van de NAVO en SHAPE in Parijs hebben gebracht, zijn zaterdagavond niet, zoals verwacht werd, Schiphol aangekomen. Nadat het KLM-lijntoestel uit Parijs, waarvoor de Prinsessen zouden hebben geboekt, aan de grond kwam en naar 't platform was getaxied, bleek het dat KLM-functionrf- rissen (de zg. handenschu'dders), de naast de vliegtuigtrap opgestelde mare- chausse, fotografen en journalisten te vergeefs stonden te wachten. Ook de VIP-kamer was voor de Prinsessen in gereedheid gebracht en kon nu weer worden gesloten. Naar de Rijksvoorlichtingsdienst me dedeelde zijn de Prinsessen met hetzelf de militaire toestel waarmee zij 19 sep tember naar Parijs vertrokken, naar het vliegveld Soesterberg gevlogen. De rijks voorlichtingsdienst verklaarde dat er de Prinsessen bij de KLM geen boeking had plaatsgevonden. Dode door ongeluk op circuit in Zandvoort Op het circuit van Zandvoort is gis termiddag een auto, bestuurd door de 41-jarige luitenante W. E. Troll, uit Haarlem, achter het tijdwaarnemers- huisje geslipt en over kop geslagen. De bestuurster en haar 65-jarige moe der, mevrouw E. W. P. Troll-van Schaïk kwamen onder de auto terecht en wer den met ernstige verwondingen naar Haarlem overgebracht, waar kort na aankomst de moeder is overleden. De 24-jarige J. Kuipers uit Stadska naal is zaterdag bU Dedburg (Did) tij dens de Sauerland-rally van de RA..C.- oost verongelukt. Hij reed mee als kaartlezer van zijn vriend en plaatsge- de 24-jarige H. Nieboer. Deze raakte ernstig gewond. moest met een ziekenauto naar haar woning worden gebracht. Het derde vergiftigingsgeval in Vee nendaal deed zich voor bij de familie Van der Hopen. Hier kregen vader, moeder en een dochtertje de ver schijnselen. Acht personen zijn zondagmorgen in Nieuwendijk (N.Br.) bewusteloos in een woning aangetroffen. Zij waren slacht offer geworden van kolendampvergifti ging. Allen zijn in een ziekenhuis opge nomen. De situatie van twee bejaarden werd gisteren zorgwekkend genoemd. Buren zagen zondagmorgen geen teke nen van leven bij de woning van het echtpaar Heijstek aan de Rijksweg in Nieuwendijk. Daar het echtpaar bejaard is, ging men poolshoogte nemen en ver schafte men zich toegang tot de woning. Het bleek, dat zes familieleden bij de bejaarden logeerden. Allen waren be wusteloos en werden naar het Sint The- -ziekenhuis in Raamsdonkveer overgebracht. (Voor vervolg zie pagina 2) In Eindhoven word sinds woensdag een natuurkundige vermist. Het is de 32-jarige dr. K. Minnaert, werkzaam op het natuurkundig laboratorium in Eind hoven. De rijkspolitie, die de auto van de vermiste in de buurt van Leende nabij Eindhoven aantrof, is in die omge ving intensief aan het zoeken en ge bruikt daarbij ook speurhonden. De echtgenote van dr. Minnaert deed woens dag aangifte van de vermissing. ABC distantieert zich van huidige loonpolitiek De Algemene bedrijfsgroepencentrale heeft per resolutie het hoofdbestuur op gedragen (in samenwerking met het N.V.V.) niet langer medewerking te ver lenen aan de loonpolitiek als niet aan drie voorwaarden wordt voldaan: 1. een forse loonsverhoging voor 1964, (4 pet is onaanvaardbaar) 2: herziening per 1 januarie van de c.a.o.'s die nog op basis van de 2,7 pet-formule werden aange gaan; 3 een loontoetsingsbeleid dat meer rekening houdt met de praktische om standigheden. Chinese burgers en militairen hebben sinds 1960 stelselmatig de grens met Sowjetunie geschonden. Het vorige jaar zouden er alleen reeds vijf duizend grensschendingen zijn geweest. Bovendien zouden de Chinezen heb ben getracht zich gedeelten van Sowjetgrondgebied toe te eigenen. Dat staat te lezen in het tweede deel van een Russische beschuldiging aan het adres van Peking (het eerste deel is zaterdag gepubliceerd). In de Russische verklaring worden de Chi nezen ervoor gewaarschuwd dat zij ..gevoelig" op de vingers zullen deif getikt als het de vijandelijke tiviiteiten jegens Rusland voortzet. De Chinese leiders zouden een kapitale fout maken als zij de lankmoedigheid van de Russen verkeerd opvaiüten. De Sowjetunie, zo heet het verder de verklaring, zou herhaaldelijk hebben voorgesteld overleg te plegen over d< omstreden gebiedsdelen, maar de Chi- nezen wilden daar niet van weten. De Russen schrijven, dat de politiek van ontspanning, die Moskou voorstaat kennelijk niet past in het raam var Chinese plannen. Men schijnt nu ge pen te hebben naar het middel grensschendingen om de hartstochten de massa te wekken. „Afschuwelijk" „Met nadruk wijst Moskou de stelling af dat een atoomoorlog tot de tooge- stane middelen zou behoren om een po litiek ideaal te verwezenlijken. Het ar gument van de Chinese leiders, dat een atoomoorlog die door de „imperialisten" wordt begonnen in liet ergste geval de helft van de mensheid zou kosten, noemt Moskou „afschuwelijk". Het 'is voor ons, zo zeggen de Russen, Herdenking van dr. J. Schouten Het centraal comité van de Antl-revo lutionaire partij heeft de overleden ere voorzitter dr. J. Schouten op een zater dag in Utrecht gehouden vergadering herdacht. Voorzitter dr. W. P. Berghuis memoreerde daarbij de grote verdiensten die dr. Schouten zich verwierf voor d« publieke zaak in het algemeen en vooi de A.R.P. in het bijzonder. Het centraal comité besloot het in 196: op bescheiden sohaal begonnen gespreks groepenwerk in het nieuwe seizoen voort te zetten en uit te breiden. Deze bezinning zal diitmaal betrekking hebben op de christelijke organisatie in deze tijd Het comité besteedde voorts geruime tijd aan de bespreking van de politieke situa tie. In het bijzonder kwamen daarbij de woningbouw, de looncrisis en het land bouwbeleid aan de orde. E Parijse inspecteur po litie bekijkt geïnteresseerd op een politiebureau het beroemde schilderij Appels" van Renoir, temidden van een gedeelte van de ware schat aan kunstvoor werpen, en luxe gebruiksvoor werpen, die is gevonden op de Parijse zolderkamer van de 30- jarige Zuidslaviër Nicholas Fra- nuslc, die deze schat bij elkaar zou hebben geroofd. De waarde van de buit wordt geschat op minstens tien miljoen gulden. Behalve schilderijen en boe ken vond men bontmantels, be roemde gravures en zegels. Zes jaar geleden kwam Franucis klandestien naar Frankrijk. Op verdenking van enkele kleine inbraken werd het zolderka mertje van de huisschilder door een meter opnemer van het gasbedrijf", een vermode politie man. bezocht. Franusic beweerde, dat hij aan de kunstacademie studeer de en alle schatten had gekocht van zijn spaarcentjes, die echter bij elkaar op giro en spaarbank een klein vermogen vormen Het duurde lang voor hij beken de. Zijn excuus: ..Ik houd nu eenmaal van mooie dingen. Ik wilde er alelen van genieten". Hij houdt vol. dat hij niet het voornemen heeft gehad de schat ten.te gelde maken, hoewel zijn giro- en bankrekening deze in druk toch wel wekken. Onlangs zond hij zijn moeder in Zuid- Slavië een aanzienlijk bedrag met het verzoek hem te komen opzoeken. Zowel Nicholas als zijn vrouw zijn gearresteerd. TNDONESIE heeft alle economische betrekkingen met Maleisië ver broken. Ongeveer 80 procent van de export liep via Singapore. Deskundi gen zijn overigens van mening, dat deze maatregel Indonesië zelf har der zal treffen dan Maleisië. De In donesiërs zullen nu voor de moeilijke taak komen te staan, nieuwe markten voor hun produkten te vinden, ook voor het tin, dat op Sumatra wordt gewonnen. (Reeds gemeld is dat het tin nu voor verdere bewerking naar Nederland zal worden gezonden) In Djakarta hebben zich geen inciden ten meer voorgedaan. De Britse ambas sadeur, Gilchrist, heeft weer zijn intrek genomen in zijn ambtswoning. De maatregelen tegen Britse bedrijver, in Indonesië gaan gewoon door. Tien tallen cultuurondernemingen en handels- instellingen op Java zijn onder direct toezicht van plaatselijke autoriteiten ge steld. Naar aanleiding daarvan heeft En geland nieuwe verzekeringen geëist. Ir. een nieuwe nota wordt gevraagd, wat Indonesië bedoelt met „toezicht op de Britse ondernemingen" Toezicht op de Britse bedrijven Wijziging E.H.B.O.-boekjes Dr. J. F. Krul van de universiteit in Nijmegen heeft een nieuwe methode van kunstmatige ademhaling gelan ceerd, die het mogelijk zou maken in de toekomst het aantal reddingen van drenkelingen op te voeren tot de helft. gekregen water d.m.v. zijligging (met afhangend hoofd) en het schoonhouden van mond- en keel van de drenkeling. Deze methode zou al moeten worden toegepast, terwijl het slachtoffer nog in het water ligt. Dr. Krul acht de methode zo belangrijk dat hij het noodzakelijk vindt dat de tekst van de nieuwe EHBO. boekjes word vertiiderd. I nde eerste plaats dient bij het redden van drenkelingen, aldus dr Krul, ver stikking van de hersenen te worden voorkomen Seconden kunnen hier be slissend zijn. Aangezien druk op de lucht wegen of longen geen noemenswaardige hoeveelheid water naar buiten brengt, pleitte spreker voor het reeds zwem mend of vanuit een boot toepassen van kunstmatige ademhaling via neus of mond. In het stadium van terugkerend bewustzijn en ademhaling krijgt de zorg voor de longen de overhand en kan de nieuwe methode worden toegepast, aldus dr. Krul. Een grote mate van routine bij de redder noemde dr. Krul noodzakelijk. Na de redding moet het slacthoffer voor minstens 24 uur in het ziekenhuis wor den opgenomen ter observatie van long beschadigingen, aldus dr. Krul. die zijn menthode zaterdag voor 170 artsen toe lichtte op een bondsvergadering van het Oranje Kruis in Nijmegen tenis van Soekarno en schreeuwden: JSoekarno is een verrader". In Singapore (dat thans deel uitmaakt van Maledsië) heeft de Volkspartij var toezicht zal zijn afgelopen. In Britse of- premier Lee Kwan Lew bij de p^p,. ficlële kringen heenst gröte ongerustheid. Amerika heeft Indonesië laten we ten, dat het alleen landen kan helpen, waarvan de regeringen zich in inter nationale aangelegenheden verstan dig gedragen. Hoewel er nog geen be slissingen zijn genomen, zal hetgeen vorige week in Djakarta gebeurd van invloed zijn op de Amerikaanse hulp aan Indonesië, aldus een Ameri kaanse officiële woordvoerder. In Djakarta is bekendgemaakt, dat het Nationale Front (de samenbundeling toegestane politieke stromingen in Indo nesië) een actiecommando heeft opge richt om Maleisië te verpletteren. In Maleisië hebben vele tienduizenden jongeren zich bereid verklaard, de pens op te nemen om de federatie verdedigen. Ook de studenten hebben zich gemeld. Zij verbrandden een beel- Boterhandelaar H. H. Buisman overleden De heer H H. Buisman, firmant van de botergroothandel R Buisman in Leeu warden, is in de Valeriuskliniek in Am sterdam. waar hij de laatste tijd werd verpleegd, op 59-jarige leeftijd plotseling overleden. Hij werd getroffen door een hartaanval. De heer Buisman, geboren, getogen en woonachtig in Leeuwarden, kwam on langs in het nieuws door zijn besluit tot verhoging van de boterprijs, dat in de zuivelwereld in ons land opzien baarde Hij begaf zich ook op organisatorisch terrein en zette zich voorts in voor de natuurbescherming, speciaal de bescher ming van vogels. Zijn verdiensten zowel op het terrein van de zuivel als op dat van de natuurhistrie kregen in 1962 erkenning, toen de heer Buisman werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. mentsverkiezingen van zaterdag grote overwinning behaald. De regering van Lee is anti-communistisch. Zij heeft zich ook uitgesproken voor handhaving van de Britse bases in Singapore. Britse ambassadeur verdedigde kluis De Britse ambassadeur te Djakarta. Andrew Gilchrist, is vanmorgen het am bassadegebouw binnengestormd en heeft zich bij de kluis opgesteld omdat Ind< nesischc ambtenaren poogden deze open te breken. De politie trachtte hem nog tegen te houden, maar h(j wist de kluis op de tweede verdieping te bereiken waar sinds zondag voortdurend ambas sadepersoneel aanwezig was geweest. Eerder op de dag had Gilchrist Ver klaard dat de Indonesische regering hem de toegang tot de ambassade welgerd. Terwijl Gilchrist In weerwil van dit verbod in de ambassade aanwezig was waarschuwde ambassadepersoneel ande- re westelijke diplomaten, waarop dc am bassadeurs van Canada. Australië er- Frankrijk, alsmede twee Amerikaanse diplomaten zich in allerijl bassadegebouw begaven, doch zu werden tegengehouden door militaire politie. Na anderhalf uur kwam Gilchrist naar bui ten. Indonesische politie deelde toen mede, dat de regering het verzoek van de ambassadeur om gemengd Brits-Ln- donesisohe bewaking had ingewilligd. De Indonesische vlag wappert nog ;teeds op de ambassade. Indonesië heeft ook de oüeverschepin- !en naar Maleisië verboden. Arrestatie bij Shell in Balikpapan De directeur van de Shell-installaties te Balikpapan in Oost-Borneo is aange houden wegens „belediging van regering volk van Indonesië", aldus meldt Antara. De naam wordt niet genoemd zou een circulaire hebben verscheurd het Indonesische „nationale front". eenvoudig onmogelijk een politiek te bouwen op de vraag hoeveel mensen er aan een dergelijke ramp zouden ontko- Rusland beschuldigt China er boven dien van tijdens de Cubaanse crisis het Russische volk in een zeer gevaarlijk avontuur te hebben gestort en Cuba bijna in een sdagveld te hebben veranderd. Ten slotte wordt vastgesteld, dat China geen enkel voordeel heeft behaald uit het conflict mot India. In de Prawda van gisteren wordt ge zegd, dat de Russische verklaring in alle socialistische landen met grote bijval is ontvangen. MAAK EEN PROEFRIT |BIJ UW SIMCA DEALER Vreemd ongeluk in Nijmegen De Nijmeegse politie houdt zich bezig met een auto-ongeluk, dat het leven heeft gekost aan de 52-jarige G. Kip, zonder vaste woon. of verblijfplaats. De heer Kip zat in een auto, die onder ongewone omstandigheden tegen een boom is gereden. Bestuurder van de auto was een 24- jarige Nijmeegse chauffeur, die voor het ongeluk in een café kennis gemaakt had met het slachtoffer. Nadat ze wat gedronken hadden stapte het tweetal in de auto, waarna de cauffeur naar de Nieuwe Marktstraat reed, naar het huis van zijn ex-verloofde. Voor het huis bleef hij zo lang claxonneren totdat de imoeder van het meisje naar bulten kwam. De chauffeur reed op haar in, verdween en kwam even later terug. Toen stond ook de vader van de ex- verloofde op de stoep. Deze wierp een fles naar de auto, die toen weer weg reed om even later luid toeterend weer langs het huis te komen. Die derde maal is de auto aan het slingeren geraakt en legen een boom gereden. De inzittende heer Kip werd zwaar gewond en is la ter overleden. De chauffeur is ernstig gewond, maar buiten levensgevaar. Hij kon nog niet worden gehoord. Urkers tuigden jongen af die door feestende menigte had gereden Een 16-jarige Urker heugt het, dat hij zaterdag 150 jaar koninkrijk heeft ge vierd: hij werd standrechtelijk gevon nist omdat hij zwaar beschonken op zijn bromfiets dwars door de feestvierende menigte was gereden. Enkele vrouwen en kinderen werden aangereden. De feestvierende menigte wierp zich op de dronken jongen, die prompt tot bloedens toe werd afgetuigd. deze week voor heren: gewatteerde NYLON JACKETS 49.75 lïfTTïTlETïlM

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1