Eis in moordzaak van zeven jaar op onze bank kunt u huizen bouwen Visserij deskundigen ter conferentie in Spanje NIEUWE LEIDSE COURANT 11 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 KATWIJK AAN ZEE V isserij-overziclit ^De vangsten van de vleetloggers zyn, was het dan niet overmatig. In de afgelopen week toch wel goed geweest. Het is dan ook beduidend beter dan vo rige jaren. Als nu over enkele weken ook de visserij onder de Engelse wal goed mag zijn. kan van een goed jaar worden gesproken. De vangsten van de haringtrekkers zijn in de-ze week belangrijk minder ge weest dan in de vorige weken. Dit is in zekere zin gelukkig want men hee-ft nu meer tijd om de haring op te pe kelen, zodat hij opgeslagen kan wor den. De vangsten van de haringspanners zijn nog wel goed, maar deze schepen gaan er nu meer toe over, de haring vers aan de markt af te leveren. In het prijsverloop kwam nog weinig verandering, alleen trok de prijs van de volle haring wat op. Di: komt. omdat er nu in grote mate steurharing wordt aangevoerd. Voor de kantjes maatjes haring. die deze week werden aange voerd was de prijs van f50 tot f112 per kantje, volle haring noteerde voor f 41.40 tot f 50. steurharing deed van f 23.50 tot f28.40 en ijle haring werd verhandeld voor f 23.20 a f29.90. De aanvoer aan de Kstwykse afslag bedroeg in de afgelopen week 10.497 kantjes. Hoog en laag water. Zondag hoog water 5.45 u 18.00 u laag water 1.44 u.. 13 49 uur. Maandag hoog water 6.16 u., 18 31 u laag water 2.09 u„ 14 16 uur. Adverteiih Wij leveren zowel op zuivel- als op „De Landbouwer' VOORSTRAAT 36 TELEF Z KATWIJK AAN DEN RIJN Damwedstrijd Het eerste tiental van de damclub KDC speelde voor de LDDB een com petitiewedstrijd tegen LDC I uit Leider dorp. De wedstrijd eindigde met 9—9. terwijl één partij wend afgebroken. Het ziet ernaar uit. dat deze partij remise zal eindigen, zodat de stand wellicht ge lijk zal blijven. De gedetailleerde uitslag is als volgt: J. Passohier (KDC)C. De- genaars (LDC) aflg.; J. SchoneveldA van der Zwan 2—0: J. Zwaan—W. Huis man 1'1; F. SpierenburgJ. Kleer 11: J. Slootweg—D. Hassefras 2—0: A. Vooüe J. van Sandijk 02; C. van Klaveren L. Mabhze 1—1; H. KlinkembengG Oostengoo 0—2; Ar. van BeelenA. Dors. man 1—-d; J. HeemskerkA. Huisman 11. Het -tweede tiental van KDC speelde een uitwedstrijd tegen SSS II te Hazers- woude en wist doze te winnen met 911 Dit was voor KDC de tweede gewonnen wedstrijd in deze lopende competitie. AUTO FINANCIERING en ■SUTO VERZEKERING W. OUWEHAND'S ASS. KANTOOR KAMPLKFOELIEPI.EIN I TELEFOON 3139 KATWIJK AAN ZEE TY PEN THEOPRAC VOORSTRAAT 89 TELEFOON 2859 KATWIJK AAN ZEE Zwarte Judith om leven gebracht Precies twaalf uur nadat de zaak m de moord van ..Zwarte Judith" door de Amsterdamse rechtbank in behandeling was genomen, heeft de officier van justitie tegen de ver dachte wegens doodslag zeven jaar met aftrek geëist. Hij eiste deze straf tegen Jan van P. uit Maarsbergen, ondanks de ontkenning van ver dachte tijdens de rechtszitting. De officier achtte evenwel ae dood slag wettig en overtuigend bewezen op grond van de vele verklaringen* van de verdachte zelf voor de politie en de rechtercommissaris. In deze verklarin gen had de verdachte steeds een vol ledige bekentenis afgelegd. Ook grond de officier zijn eis op het verhoor van de getuige Miep N. en Ria W. Hij noemde deze strafzaak het gevolg van de allerellendigste omstandigheden, waaronder „Zwarte Judith" op 16 1959 in haar woning aan de Bergstraat -n Amsterdam door wurging om het leven is gekomen. Hij noemde dit een ernstig feit. dat ondanks het blanco strafblad van de verdachte met een langdurig vrij heidsberoving gestraft moest worden. De ontkentenissen van de verdachte sinds 1 mei van dit jaar legde de officier naast Jan van P. was op zijn verklaringen teruggekomen, o.m. nadat zün vader hem in de gevangenis had bezocht en had ge zegd niet te geloven, dat Jan z</ïts ge daan had kunnen hebben. Dit standpunt i ook na elf i rechtszitting verklaarde hij nog: „Ik heb bet niet gedaan". Steeds had Jan van P. gezegd, dat het mogelyk is geweest, dat hy tijdens zijn bezoek aan Judith haar bü de keel heeft gegrepen. Maar hy had dit niet moed willig gedaan. Hy had haar zelfs geen pijn willen doen. Het had hem wel be- ereemd, dat zy, toen hy vertrok, bewe gingsloos op het bed bleef liggen. Gisteren echter herriep hij deze ver klaringen en direct na de voorlezing van de tenlastelegging zei hij: „Het is niet waar.' Ik ben helemaal niet bij haar ge- Even later riep hij uit: „Ik kan die vrouw niet hebben gedood. Dat ligt niet in mijn natuur". Maar de president herinnerde hem er aan, dat hij had gezegd: „Het is een verschrik kelijk ongeluk geweest''. Getuigen De 37-jarige Miep N„ die haar kamer had achter die van Judith, was de eerste getuige. Bij de in april gehouden recon structie had zij uit vijf mannen de ver dachte aangewezen. „Maar", zei ze, „ik kan niet met honderd procent zekerheid zeggen, dat hij het is geweest". Toen de verdediger deze getuige er op ees, dat tussen de dood van Judith en deze reconstructie vier jaar waren vér streken, antwoordde ze: „Ik heb de figuur ie man goed in gedachten gehouden, omdat hij de laatste was, die Judith be zocht". De volgende getuige was Ria W„ die )k in de Bergstraat had gezeten. Ze had in haar spionnetje een man zien bin nengaan en later weer zien uitkomen. „Mijn hart stond stil", zei ze gisteren. SCHEEPSVERZEKERING CASCOVERZEKERING ENZ. ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS „O ja" zegt u. „Dat geloof ik graag. n Want uw vertrouwen in onze bank is groot. U zegt: „zeker, op uw bank kan ik bouwen, figuurlijk dan. „Nee" zeggen wij, letterlijk!" Want dat huizen-bouwen-op-onze-bank is meer dan een manier van zeggen. Het is een manier van doen. Van sparen, gulden na gulden. Van groeien en rente dragen tot u er een huis voor kopen kunt. Letterlijk! En wanneer u het niet helemaél kopen kunt, wanneer „het dak ontbreekt"? Wat dan? Dan komt u bij ons. Dan praat u met ons. Want onze bank is er om u terzijde te staan. Metterd?adl RAIFFEISEN-BANK KATWIJK AAN ZEE" VOORSTRAAT 50 TEL. 2019 .toen ruim twee jaar later hij op m'n lieuwe adres binnenkwam. Jan van P. werd toen vaste klant van Ria W. Ria vertelde, dat ze hem had uitge hoord en later bang was geworden voor Jan van P., omdat ze teveel wist. Toen verdachte zijn bezoeken aan haar had ge staakt. had ze hem nog meer dan eens in /ermomming zien passeren. Een broer van verdachte verklaarde, dat Jan op het moment van de dood van ..Zwarte Judith" niet in het bezit was van het lichtgrijze costuum, waar aan de verdachte was herkend. De 86-jarige kamerverhuurster Moes A. R., eigenares van het pand, waar de moord werd gepleegd, werd nog door de president aan de tand gevoeld over haar rol die bewuste avond. Deze vrouw gaf toe. dat Judith haar nog geld schuldig was. Maar op de vraag of ze geld uit de tas van de dode had genomen, reageerde ze fel: „Nou, ik ben nog al gek. Ik heb alleen die vrouw voor me gezien. Ik ben niet zo'n geldduivel" De echtgenoot van Zwarte Judith had de politie meegedeeld, dat zij die avond had gejammerd: ,.0, daar gaat mijn bus- siness". De opmerking van de president was: „Een kennelijk rouwbeklag aan het adres van de weduwnaar". Pleidooi De raadsman, mr G. H Th. Keune die zijn pleidooi kort voor middernacht besloot, bepleitte de onschuld van zijn cliënt en vroeg de rechtbank Jan van P. vrij te spreken, vervroegd uitspraak te doen ende verdachte dan onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Mr Keune grondde zijn conclusie op een groot aantal punten. De verklaring van Miep H. legde hij zonder meer ter zijde: „Zij heeft de bezoeker van Zwarte Judith niet met zekerheid herkend en haar verklaring kan dan ook niet ten laste worden gebruikt" In een lang betoog tastte hij daarna de verklaring van Ria W. aan. „Bezien wij deze verklaring onder het licht van Ria's psychische structuur en die van prostitués ih het algemeen, dan lijkt het volslagen duidelijk dat aan haar verkla ring niet de minste waarde kan worden toegekend. Een van de meest voor de hand liggende verklaringen voor haar aandeel in het bewijs is wel dat door haar geheel is voortgebouwd op een eigen vluchtige werkelijke waarneming of zelfs op hetgeen zij van Miep N. en/ of anderen heeft gehoord". Over de aanvankelijke bekentenis van de verdachte zei mr Keune o.m,: „Zijn suggestibiliteit, zijn ontzag voor alles autoriteit is en zijn angst doen o.m begrijpen hoe weinig weerstand de ver dachte tegen het hem opgedrongen schuldig zijn kon opbrengen" Mr Keune stelde dat het bü de door verdachte ge schetste gang van zaken onwaarschijn- is dat Judith zich niet zou hebben verweerd of zou hebben gecshereuwd Hjj gindigde met te wijzen op. zoals hij een van dé meest essentiële régels ons strafprocesrecht: bij twijfel onthoudt u. De president bepaalde de uitspraak in deze zaak op 4 oktober of eerder.- VOORSCHOTEN Weekmarkt twee jaar De weekmarkt op de Voorstraat in Voorschoten bood gisteren een bijzonder levendige aanblik onder meer door de met vlaggen versierde kramen. Gevierd werd het feit, dat de Voorschotense weekmarkt twee jaar bestaat. Op 8 sep tember 1961 namelijk werd de markt geopend en daar was wel zo het een en ander aan vooraf gegaan De midden stand bijvoorbeeld had vele bezwaren, „maar" zo zei burgemeester De Kool gistermiddag tijdens zijn korte toespraak „ik ben niet in mijn verwachtingen teleurgesteld; markt en middenstand hebben prachtig samengewerkt". Hij sprak voorts waarde-ende woorden tot de marktkooplieden. d;e alle weers omstandigheden ten spijt en ook in de afgelopen winter de markt steeds had den laten doorgaan. De burgemeester deelde mee, dat behalve deze nog twee feesbmarkten zullen worden gehouden, nl. op 29 september en op 4 oktobe: a.s. Op laatstgenoemde dag zal worden be kendgemaakt, wie de gelukkige prijs winnaars zijn van de door de markt kooplieden en enkele middenstanders be schikbaar gestelde prijzen. Hij besloot met het "uitspreken van de wens. dat de weekmarkt zich in een blijvende belang stelling zal blijven verheugen De voorzitter van de Voorschotense reclamecommissie, de heer F. H. i Heijden, dankte de burgemeester zijn vriendelijke woorden, het gemeente bestuur voor de medewerking inzake marktaangelegenheden, marktmeester Lekkerkerker voor de medewerking en de kooplieden voor de samenwerking De verkoop naon hierop een aanvang. Zelfbescherming De tentoonstelling Individuele Zelfbe scherming. die een week in een in aan bouw zijnd huis van de Curielaan is gehouden, heeft een bevredigende be langstelling ondervonden. De expositie werd door 559 personen bezocht. Voor in Voorschoten een huis-aar.-huis collecte gehouden ten bate van de Nationale Re classering. KATWIJK J. van der Landen benoemd tot politie-inspecteur Met ingang van 1 november heeft de burgemeester benoemd tot inspecteur van politie de heer J. van der Landen, thans in jjelijke functie werkzaam bij de gemeentepolitie te Almelo. De heer Van der Landen ving zijn politieloopbaan op 1 februari 1946 als administrateur bij de gemeentepolitie te Wageningen. Op 1 augustus 1955 werd hij benoemd tot inspecteur van politie te Almelo, rang van ambtenaar derde klasse ter werd hij bevorderd tot ambtenaar tweede klasse. De heer Van der Landen trad voorts op als gastdocent by de po litie opleidingsschool in het Oosten var het land. en was belast, met de opleiding voor het politie diploma B in de ge meenten Almelo en Hengelo. De nieuwe inspecteur neemt de plaats in van de heer J. H. van Geldere, die enige tijd geleden naar Middelburg ver- trok. Raadsagenda Donderdag om half acht komt de ge meenteraad van Katwijk bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: aangaan van een geldlening ad f. 1 mil joen met de N. V Bank voor Neder- landsche Gemeenten; aangaan overeenkomst met de heer J. A. Best Gzn. inzake het doen van afstand erfdienstbaarheden ten behoeve va ten laste van enkele gemeente-eigendom men aan de Secretaris Varkevisserstraat: verhuur van een perceel grond, gelegen aan de Valkenburgseweg. aan C. A Ruigrok Industrie N. V.; verlenen var krediet voor de aankoop van 20'aquarel len; benoeming van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening; verlenen van krediet voor de aankoop bulldozer/laadschop en een sneeuwploeg t.b.v. de dienst van openbare werken; verlenen van krediet voor verbetering van de verwarming in de beide garages op de gemeentewerf; aangaan gasleveringsovereenkomst met de ge meente Leiden; verlenen van krediet voor herstel van een gashouder gemeentebedrijven; verlenen van krediet voor het leggen van een gastransport- leiding; vaststelling van een uitbreidings plan in onderdelen voor een gedeelte van de Hoornespolder; verlenen aanvullend krediet voor de reconstructie van het noordelijk gedeelte van de Rijn straat en van de Noordwijkerweg; ver- lenen van krediet voor de aanschaf fing van enige werktuigen i.bv. de be schutte werkplaats voor minder-valide arbeidskrachten; verlenen van subsidie over 1962 aan de plaatselijke kruisvere nigingen; verlenen van een aanvullend krediet voor de bouw van een hervorm de kleuterschool in de wijk „De Koe stal"; afwikkeling van de financiële re geling t.b.v. de hervormde Kleuterschool aan de Rijnmond en de gereformeerde kleuterschool aan de Randweg; verlenen van een aanvullend krediet t.b.v. de bouw en inrichting van de nieuwe chr. u.l.o.-school aan de Koningin Juliana- laan. 3Ó00 kilo tong. Gisteren is bij Tiel een verkeerson geval gebeurd, dat aan de 59-jarige heer W. van Meenen uit Maurik het leven heeft gekost Hij wilde per fiets de keersweg oversteken en werd daarbij gegrepen door een trekker met opleg- ïog getracht hij daai-in ALPHEN AAN DEN KIJN Arjos over het Concerten chr. technische school Ook gedurende het cursusjaar 1963 64 zal de nodige aandacht worden besteed aan de culturele vonmin/g van de jeugd der technische school. In hel kader hier van hoopt de Stichting „Het Sohoolcon- cert" opnieuw een drietal concerte verzorgen. Deze zullen gehouden den in het Nutsgebouw. Om alle leerlingen in de gelegenheid te stelüen de concerten bij te wc zullen er steeds op de vastgestelde data twee concerten worden gegeven, donderdag 28 november; Leo Remmerts, bas-bariton met gitaarbegeleiding, Lea de Boer. sopraan met harpbegeleiding; donderdag 20 februari 1964: Albert Vo gel, voordrachtskunst, Willem Hielkema. piano; donderdag 23 april: de gitarist Dick Visser met een programma onder het motto „Goed en slecht gitaar spelen" Amstel Brouwerij kan 25 miljoen opnemen Het interim dividend Amstel Brou werij is bepaald op onveranderd 6%, betaalbaar 1 oktober. De directie is over het lopende boekjaar niet onte vreden. ook al bleef het eerste kwar taal door de strenge winter achter. Het tweede, kwartaal was aanmerkelijk beter en men meent dat de resultaten in 1963 niet veel zal afwijken van die van 1962. Met enige institutionele beleggers Is overeengekomen dait zij de eerste jaren f25 miljoen lange middelen zullen ver strekken. Uitvoering van de investerings plannen waarborgt aanpassing aan de groeiende omizebten. Tevens is gerekend op de overige financiëring van het groei- dene bedrijf. De middelen zullen gro tendeels hiervoor worden aangewend eD voorts zal de uitbreiding van de Ne derlandse dochters en buitenlandse be langen nog aanzienlijke investering-ep Visserij golf jes ring worden gehouden van de Interna tionale raad voor het onderzoek ter zee. De Nederlandse delegatie bestaat uit de directeur der visserijen, Ir. G. J. Llen- esch, prof dr. P. Groen van het KNMI to De Bilt, prof. dr. P. Korrlnga, direc teur van het Rijksinstituut voor VlsserU- onderzoek in IJmuiden. cn de biologen L K. Boerema, J. J. Zylstra en J. F •le Veen van dit Instituut. Het aantal deelnemers inMadrid zal teker honderdvijftig bedragen Er staan beraadslagingen op het programma visserijstatistiek, vistuig, hydrografie, sardien, makreel, zalm. kabeljauw, ha ring. schaaldieren, en plankton De deelnemende landen zijn Belgi Denemarken Finland. Frankrijk. West- Duitsland, IJsland. Ierland. Itali derland. Noorwegen Polen, Portugal, Spanje. Zweden. Groot-Brittannië er Sovjet-Rusland Onder de onderwerpen, waarover mer in Madrid zoal gaat spreken, zijn aspec ten van de visstand, het merken van vis de telling van eieren van pelagische vissen en de waarnemingen ir apparaten. Zijn er straks Nederlandse visserij biologen in Spanje, een andere bioloog namelijk dr. Van Mameren. directeur van het IJmuidense instituut voor vis- serijprodukten TNO is naar Mexico ge weest. In het plaatsje Alvarado in de staat Vera Cruz lanceert - men namelijk een pilot-project. Er wordt een haven gebouwd met een enorme koel- en vries installatie Grasso's Koninklijke Mach: nefabrieken levert deze installatie voo twee miljoen gulden. De havenbouw wordt uitgevoerd door een Mexicaans- Nederlandse firma, ingenieros Y Puertos S A. onder leiding van de Nederlandse Mij van Havenwerken Er zullen vijf nieuwe vissersschepen aan Alvaredo worden geleverd, twee Nederlandse. Met behulp i we methoden wil men 50 ton vis per dag gaan verwerken. Voor het project heeft de Nederlandse Handel Maatsohappif 27,5 miljoen gulden verleend termijn van tien jaar SMS Op zee Er was sprake van zee rwisselvallige haringvangsten De Soheveningse traw lers kwamen liet beste uit de bus met dagvangsten van tien tot twaalf last. Men was veronwaardigd over het optre den van Duitse schippers, die het rech van de sterkste te baat namen. Twee Duitsers drukten zich op een zodanige wijze door dat Nederlandse schepen moeilijkheden met de netten kregen. Later kwamen de netten van de VL 73 en VL 110 in elkaar De voorlijn van de VL 110 knapte zelfs af. Wat er was In IJmuiden zorgden 68 schepen voor 580 schelvis. 180 radio. 30 gul en kabel jauw 3500 haring. 6200 spanharing, 30 makreel. 1150 schol. 20 tarbot. 220 varia. 540 stuks kabeljauw. 24.000 kilo tong In Scheveningen was de aanvoer 10 schelvis. 40 wijting, 10 gul en kabeljauw. 3000 haring. 4000 haring. 500 schol en communisme Voor de eerste vergadering ln het nieuwe seizoen, die de Arjos gisteravond In Concordia hield, was een goede be langstelling. Na de opening door voorzitter, de heer M. Paats. kreeg spreker van deze avond, drs. H. J. Harms, het woord. Zyn onderwerp „Het Com munisme", besprak hy ln drie gedeelten- nl. de communistische leer. het commu nisme in de praktijk en onze houding ten opzichte van het communisme. Spreker zag het communisme als een verlossingsreligie en vergeleek daarom de kenmerken van het communisme met die van het christendom. Buiten het communisme is er geen waarheid te vinden en dit geldt voor de hele wereld. De vreedzame coëxistentie is dan ook geen rich neerleggen bij de feiten. 9lechts taktiek. Want volgens de munistlsche leer zal er als gevolg de historische wetten die -het wereld gebeuren beheersen een klasseloze maa schappij ontstaan, die door gemeenschap pelüke arbeild zal bloeien. Op ee paald moment is de tijd rijp voo revolutie. Daarna volgt een tussenperiod van de dictatuur van het proletariaa waarbij de overgebleven kapitalisten uit geschakeld moeten worden. De apostel van het communisme Karl Marx. Zijn geschriften zijn de c munistisohe bijbel. Echter: de partij leg zijn geschriften uit en is daarin onfeil baar. Het gevolg is het ontstaan van diverse interpretaties, waarin die van Lenin het belangrijkst was. Aangezien hii van mening was. dat de partij zo nodig een handje moest helpen, ontstond het communistische Rusland. Een gevolg was dat de dictatuur dan langer moest duren. Ook ontstaan er verschillende commu nistische- groeperingen. Maar nergens ls men van dê. dictatuur afgestapt^ alleen in Joegoslavië viti&t men enige decen tralisatie. Er komen echter zelfs in Rusland wei reacties tegen de dictatuur. Het commu nisme is atheïstisch en hoewel er offi cieel godsdienstvrijheid is. is hiermee alles gezegd. Alleen in Polen mag er ook godsdienstonderwijs gegeven worden. Verder treedt op het ogenblik steeds meer een conflict tussen Rood-Ohina en Rusland op. dat naast ideologische ver schillen ook de machtsverhouding tus sen beide landen als achtergrond heeft, waar.bij de panslavische gedachte van Rusland en de heilstaat-gedachte van China tegenover elkaar staan. Aangezien het communisme uit prin cipe geen vreedzame coëxistentie aan vaardt. zullen we ons door een sterke defensie tegen het communisme moeten beschermen. Aldus de inleider. Na deze verhandeling volgde nog een bespreking. Ten slotte werd mej. Corrie Stapper gekozen tot bestuurslid. Ie of 2e banketbakkers- bediende Banketbakkerij L. P. v. Egmond Vliet Z.Z. 14 Rijnsburg Telefoon 2634. met een passend krediet bij uitbreiding en ver betering met een rentedragende bankrekening voor alle geldverkeer met een goede rente voor direct opvraagbare spaargelden 3 Va pet. Nieuwe Herv. kerk in Alphen-West De Commissie voor de Kerkbouw ini Alphen-West heeft gisteren de bouw van de kerk aan de Prinses Ire- nelaan, hoek J. P. Coenlaan, opgedra gen aan de laagste inschrijver, de fir ma J. van Wieringen aldaar. Zoals bekend omvat deze bouw o.a. een kerk met 24 meter hoge toren. In de kerk komen 650 zitplaatsen. Verder toont het plan een pastorie en lokalen voor de jeugd en het bejaardenwerk. De totale kosten bedragen rond 870.000. Hiervoor zal de Hervormde Gemeen te in anderhalf jaar nog een bedrag van ruim 80.000 op tafel moeten bren gen. De commissie is ervan overtuigd, dat dit geen onoverkomelijk probleem is. Met de bouw van de kerk, waar over wij reeds uitvoerig schreven, zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. HAZERSWOVDE Ongeluk Ter hoogte van Parmebakker aan d« Voorweg had gisteren een aanrijding plaats bussen een auto en een bromfiets. De bromfietser, de jeugdige K. van Dijke alhier, moest met een gebroken been naar een ziekenhuis in Leiden worden gebracht. Zonder licht Gisteravond nam de politie alhier een bromfiets in beslag waarop een 15-jarige jongen reed zonder dat de lichten van de fiets brandiden. ZW AMMEROAM Nieuwe ambulance-auto Toen enkele jat-en geleden de afdeling Zwammerdam-Bodegraven van het Ned. Roode Kruis de beschikking kreeg over een goed ingerichte ambulancewegen, dacht men de eerstvolgende jaren wel te kunnen voldoen aan de vraag naar zle- kenvervoér en het transport van slacht offers van verkeersongevallen. In de praktijk is echter gebleken, dat de oude auto niet meer voldeed als ambulance wagen en in de loop der jaren deden zich allerlei gebreken voor, die welis waar werden ondervangen doch de aan dacht toch wel vestigden op de vervan ging van de auto. Doch met de noodzaak daarvan diende zich ook de financiële zijde van de zaak aan. Men heeft de problemen op weten te lossen door een overeenkomst aan te gaan met de heer J. Heemskerk, waardood het mogelijk is geworden een nieuwe ambulance-auto 'aan te schaffen, waarover dus ook de Rode1 Kruis-afdeling de beschikking zal krijgen. Wij hebben de gelegenheid gehad de auto te bezichtigen. Ingericht voor het vervoer van één persoon kan bij een verkeersongeval eventueel een tweede brancard worden vervoerd, die niet in gebruik zijnde, onder de dubbele vloer wordt geschoven Een afzuiginstallatie, alsmede een zuurstof koffer behoren tot de uitrusting. Naast de bestuurder zijn twee zitplaatsen, terwijl Ln de auto nog twee zitplaatsen naast de brancard zijn gemonteerd De totale waarde van de wagen is f 26.000. waarin is Begrepen «en bedrag van f 7.000 voor «xtra uitrus tingsstukken. Als standplaats heeft de auto de garage van de heer Heemskerk (die de eigenaar van de auto is). Christelijke vrijheid Op uitnodiging van de mannenver- eniging „Calvijn" sprak ds. Kofferman uit Nijkerk. voorzitter van de Geref. Mannenbond in Nederland, over het on derwerp „Christelijke vrijheid". Er is, aldus spr., al veel over dit onderwerp gesproken. Calvijn en Luther hebben hierover hun meruingen reeds uitgespro ken. Heden ten dage is het voor velen ook een brandend vraagstuk. Christelijke vrijheid is niet in de eerste plaats een kwestie van wat mogen we wel en wat mogen wc niet doen. We moeten de vrij heid vinden in een verbonden zijn met God Wanneer we Hem mogen dienen. Hem als onze Leidsman in ons leven hebben, dan ondervinden we wat de vrijheid in ons leven is. We zullen dan leven door de genade Gods. door de leiding van zaijn Geest. Daarin zal voor een Christen de blijdschap en de vrijheid te vinden is. Op dit onderwerp volgde een brede discussie. EOORSCHOTEy Ongelukken Op de Raadhuislaan hoek Lcidseweg verleende een bromfietsei geen voor rang aan een auto De butsing die daar- het gevolg was. resulteerde in slechts materiële schade. Anders verging het de 3-jarige Bennie Zijlstro van de Prins Bernhardlaan, die op de Juliana van Stolberglaan, zonder op het verkeer te letten, plotseling de weg overstak. Hij werd door een bromfiets geraakt en moest met verwondingen aan het hoofdje naar het Academisch Ziekenhuis te Lel den worden vervoerd. Dokter Van Schark verleende eerste hulp. Coöp. Raiffeisenbank .RIJNSBURG" ALLE BANKZAKEN VeAA/ofy.XKUy Leidse jongen brak been De 6-jarige Willem Siera uit de Weltstraat te Leiden, die gistermiddag tegen half vijf onverwachts de Morsweg overstak, werd aangereden door een fietser en brak z'n rechterbeeo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11