Gevangenissen zijn nog middeleeuws W ereldomroep is bijna tevreden Vrije zaterdag leert gedetineerden niets dan lummelen en lanterfanten Minister Van Aartsen heeft regentenbloed ethergolverf Garages aansprakelijk j g voor diefstal en schade j Da Vinei 7 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 IVfOETEN WIJ nog langer blijven zitten met een verouderd ge vangeniswezen, dat zelfs op inciden tele moderniseringen van slechte invloed blijkt te zijn Waar blijft de praktijk van de in de beginselen wet 1953 neergelegde conclusie, dat de uitvoer van de straf mede dienst baar moet worden gemaakt aan de terugkeer in de maatschappij Meent men dat in zulke gevangenis sen te kunnen doen Deze scherpe woorden sprak prof mr. dr. I. A. Diepenhorst gisteren in zijn kwaliteit van voorzitter van de Vereniging van Reclasseringsinstel- lingen in een te Utrecht gehouden persconferentie over de naderende Reclasseringsdag. Prof. Diepenhorst schetste de ver ouderde toestanden in bovendien veel te oude gebouwen die als huizen van bewaring en gevangenissen die nen. De gevangenis van Leeuwarden noemde hij zelfs „middeleeuws". Het is volkomen onmogelijk, om in dergelijke gebouwen moderne tenuit voerlegging van straffen toe te passen. En hoe wil men de gedetineerden voorbereiden op een aangepaste terug keer in de maatschappij, wanneer men als recreatieruimte slechts een nauwe binnenplaats bezit? Wel worden incidenteel modernise ringen aangebracht, maar een nieuwe gevangenisvleugel speelt geen verlos sende rol, wanneer de rest van het gebouw toch noopt tot volharding in een éénvormig regime. Evenmin heeft toepassing van de 45- urige werkweek in dei-gelijke oude Ne derlandse gevangenissen iets goeds kun nen verrichten: integendeel, want er is niets waarin en waarmee de gedetineer den hun vrije tijd opbouwend kunnen be steden. Nu leert die vrije tijd hen niet anders dan lummelen en lanterfanten en dat ls nu juist iets wat van ongunstige invloed is op degenen die in hun vrijheid zijn beperkt. Daarom, aldus prof. Diepen horst, is voor vele gevangenen de ar beidstijdverkorting een vloek. Ongelukzalig DOMS OOK wordt i zalig streven tot gegeven, aldus prof. Diepenhorst. „Want waarom moet het gunstig gelegen daardoor uitstekend werkend gevan genisziekenhuis nu weer uit Vught ver plaatst worden naar Scheveningen? Waarom blijft men vasthouden aan grote regionale gevangenissen". Waarom ook wordt er zoveel stilzwij gen bewaard over de gang van zaken binnen de huizen van bewaring? Deze moet juist de volle aandacht van het volk hebben, opdat de gemeenschap beter op de bres zal kunnen staan voor degenen die na voleinding van de straf weer in haar midden terugkeert Ongeveinsde kritiek uitte prof. Diepen horst ook op het feit. dat de overheid zo weinig aandacht besteedt aan het ar beidsprobleem in de huizen van bewaring. Hij geeft wel toe. dat er gewerkt moet worden met dikwijls meer dan onge schoolde en vaak, lamlendige krachten, maar het animeert ook niet als de arbeid slechts enkele dubbeltjes per dag op levert „Er moet een oplossing worden gevonden voor dit vraagstuk, laten wij dan eens kijken, hoe men het in het bui tenland doet". Steun nodig 1VTET BITTERHEID stelde prof. Die penhorst vast, dat niemand zich in werkelijkheid bekommert over het Ne derlandse gevangeniswezen. „Als de reclassering niet af en toe de noodbel luidt, hoort men helemaal niets". Bü de jongste kabinetsformatie is dit ook alweer gebleken: geen bouwsteen, geen onderdeel der richtlijnen doelde op aandacht voor verbetering van het penitiaire bestel. En dus blijft er werk aan de winkel voor de reclassering, die nu opnieuw haar stem laat horen: „Als wij reëel aan de sleur zullen ontkomen hebben wij een geest van vernieuwing en reformatie nodig, sterker dan in de laatste jaren". Prof. Diepenhorst herinnerde er aan, dat de reclassering in haar veelomvat tende arbeid meer dan ooit de steun van het Nederlandse volk nodig heeft Steun van vrijwillige hulpkrachten, maar vooral ook financiële steun die het mogelijk maakt voor in de maatschappij terugge keerde medemensen een passende plaats te zoeken en te vinden en om hen verder bij te staan in de eerste moeilijke tijd. Veel werk kan vrijwillig worden ge daan, maar zonder ambtenarenapparaat komt men er toch niet Ook hebben ex- gedetineerde dikwijls enkele dingen nodig om werkelijk aan de slag te kunnen gaan en natuurlijk brengt dat kosten Naastenliefde werk van naastenliefde, dat de Reclas sering beoogt. „Is liet geen teken aan de wand, dat in deze tijd een forum het land kan rondreizen, overal ge sprekken houdende over het onderwerp „Reclassering, boter aan de galg ge smeerd"," vroeg prof. Diepenhorst zich af. Dergelijke houdingen komen voort uit de weerstand die er nog bestaat jegens de ex-gedetineerde, een weerstand, die ook door angst en argwaan wordt gevoed. De Prof. Diepenhorst: overheid schiet tekort bereidheid, een eenmaal veroordeelde een nieuwe kans te geven, wordt nog maar al te graag op anderen afgeschoven. Ook wordt het werken moeilijker, naarmate de samenleving van structuur verandert an de scheidingslijn tussen maatschappe lijk en onmaatschappelijk groter wordt Wie nu tot de onmaatschappelijken wordt gerekend is dat ook terdege en wie is be reid, uit zuiver naastenliefde werkelijk naast deze mensen te gaan staan? Hoe nodig echter dat naast elkaar staan en elkaar helpen en steunen wel is. werd ons toegelicht met een van de vele aspec ten van de reclasseringsarbeid: de hulp aan alcoholisten. Dr. P. H. Esser, zenuwarts in Haarlem en nauw betrokken bij het werk van de consultatiebureaus voor alcoholisten, gaf een indruk van het verband tussen drank- PROF. DIEPENHORST .middeleeuws. misbruik en criminaliteit, dat vrij dikwijls optreedt Drankmisbruik op zichzelf leidt hoogstens tot kleine misgrepen, aangezien de alcoholist niet meer tot grote inspan ningen kan komen. Maar criminaliteit gaat dikwijls gepaard met teveel drinken en wordt dan gaarne door de delinquent als verzachtende omstandigheid voren geschoven. Een gedetineerde reclasseren zonder het drankprobleem aan te pakken, neer dit hem in zijn macht heeft is uiteraard onmogelijk en daarvoor ijveren dus mede de consultatiebureaus. ten-beweging), waarin alcoholisten elkaar bijstaan om. door toepassing van ..twaalf stappen", aan het drinken te ont komen en geestelijk, moreel en lichame lijk een ander mens te worden. Hoe diep dit elkaar steunen in het leven ingrijpt, werd ons verteld door twee leden van de A.A., die vrijmoedig spraken ovei het werk van de A.A., dat hen uit afschu welijke levensjammer redde en dat zij nv voorzetten om anderen, maar evengoed nog zichzelf te helpen. Deze beweging kent geen enkele medewerker van tenaf, alle leden zijn alcoholisten, die el kaar staande houden in de strijd tegen de verslaving en daarmee vele malen prachtige resultaten bereiken. De A.A. vraagt echter geen financiële steun noch subsidie van wie dan ook. deze beweging kan haar eenvoudige kosten zelf dragen. Anders is het en moet het zijn met de Reclassering. Binnenkort is het Reclasseringsdag: de dag van de grote jaarlijkse collecte. Het moet u nu wel be kend zijn, dat het deze instellingen niet is te doen om vriendelijke lapmiddelen, maar om medemensen die in nood waren een echte nieuwe levenskans te geven. Helpt U daar aan mee? Misschien wilt U dan alvast iets extra's opzij leggen voor als straks de collecte bus U wordt voorgehouden. U móét niet geven, U még, en daarmee Uw oprecht gevoel van naastenliefde en willen meehelpen duidelijk maken. Met ingang van 1 november zullen de benzinecoupons tegen gereduceerde prijs voor buitenlandse automobilisten in Frankrijk worden afgeschaft. Dit heeft de Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, gisteren in Parijs be kend gemaakt. Dankbaar voor niiddenbennbeveiliging „De regeringen wordt wel eens verweten, dat het tegenwoordig ont breekt aan regeerkracht, dat het regentenbloed niet meer aanwezig is. U heeft daarentegen nauwelijks uw portefeuille hebbende, reeds blijk ge geven regeerder te zijn in de ware zin des woords". Deze lovende woorden zijn bestemd voor de minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, en afkomstig van het hodfdbestuur van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerdersorganisatie E.V.O., dat zeer verheugd is over de snelle aanpak van de middenberm beveiliging. In een open brief heeft de algemeen voorzitter, mr. F. E. Spat, de minister, mede namens The Inter national Road Federation en The International Transport Union, zijn dank gebracht. De heer Spat schreef verder onder meer: „Het zal in onze parlementaire geschiedenis zelden zijn voorgekomen, dat een nieuwe bewindsman zo kort na de aanvaarding van zijn ambt reeds tot een daad is overgegaan, waardoor hij blijvend op ons aller erkentelijkheid aanspraak kan maken en zichzelf een monument heeft gesticht." De brief is gepubliceerd in het officieel orgaan van de Organisatie Bedrijfs- vervoer. woord. 4. niet dezelfde. 5. kunstmens, 6. begrip. 7. afzonderlijk, 8. gevange nis, 9. vertrouwelijk, 10. grote uitge strektheid zout water. Bij juiste oplossing vormen de begin letters de i L/ET hogedrukgebied boven Scandi- navië nam in de afgelopen 24 uur nog in betekenis toe. De grens tussen de droge lucht die in dit hogedruk gebied aanwezig is en de vochtige lucht in Zuid-Duitsland en Frankrijk, verplaatste zich echter niet verder naar het zuiden, maar kwam boven Duitsland alweer iets naar het noor den. Daarmee samenhangend werd de lucht in ons land alweer vochtiger, waardoor het zicht terugliep en zich vanmorgen vroeg plaatselijk laag hangende bewolking vormde. Over onze oostelijke grens dreven boven dien wolkenvelden uit Duitsland bin nen. De zachte en vochtige lucht uit het zuidoosten zal morgen verder ter rein winnen, zodat het ook morgen nevelig en over het algemeen be wolkt weer zal zijn. Op enkele plaat sen kan ook wat regen vallen. De res ten van een storing die aan de Riviera, in Noord- en Midden-Italië plaatselijk zware regens heeft gebracht, zijn na melijk over de Alpen gekomen en bewegen zich nog langzaam naar het noorden. ZON EN MAAN Zaterdag 21 sept.: zon op 6.22. onder '.8 43; maan op 9.56. onder 20.26. Donderdag 26 sept.: eerste kwartier Hoogwater Scheveningen 21 september: 5.06 van.; 17.21 n.m. Engels-Amerikaanse opvoering an lbsens „Hedda Gabler" ver dient Qua artistieke verschijning niets dan lof. Zeer goed getroffen decors ondersteunden de sfeer van levensleeg heid. waarin de hysterische, wrede ge- lukzoekster Hedda, nu als voorname vrouw des huizes, haar geraffineerd spel speelt, waarin zij ieder met wie zij in aanraking komt geestelijk ver nietigd. Wij konden grote bewondering heb ben voor de gave vertolking van de vier grote rollen, waarin naat de hoogst interessante Hedda-creatie van In grid Bergman de intrigerende rechter van Trevor Howard het fraaist tot recht kwam. Bij dit alles bleef echter de grote teleurstelling van de ingrijpende be snoeiing van het stuk. In de markante dialogen, die zoveel bijdragen tot het zielkundig begrip van de hoofdperso nen was zo genadeloos geschrapt, dat het weinig scheelde of er bleef niets anders over dan een serie dramatische hoogtepunten. Voor ons beroofden deze verminkingen de opvoering zozeer van de werkelijke waarde van het klassieke werk, dat de bewondering voor de to tale manifestatie er te veel door werd gestoord. Het lijkt ons bovendien niet rechtvaardig, Ibsen tragedie op derge lijke wijze voor te zetten aan kijkers, die het stuk niet kennen en er dan be slist niet de juiste indruk van krijgen. Mag de Wereldomroep content met de volgende conclusie. „Inmiddels hebben de voortgaande on twikkelingen. zijn met zijn gestadige groei wat „p gebied, bet bestuur betreft de programma-uitzending gesterkt in de overtuiging dat de fi- en ie buitenlandse contacten, het "aneieringsmetheddek nu een heel an- dere vraagstelling oproept dan enige knelpunt blijft nog de financie- jaren geleden. Het bestuur blijft dus ringsregeling. varianten te zee- ken, bij voorkeur in vertrouwvol be- Dit staat nog eens duidelijk te raad met de binnenlandse omroep. lezen in het jaarverslag van 1962, Ook blijft het bestuur vertrouwen dat als keurig, met foto's verlucht ■"»ta<1'l|jk voor allo partijen bevredigende oplossing, al zal die ho- boekje is verschenen. ger moeten grijpen dan men enkele ja- Er wordt gewag gemaakt van de ren geleden had voorzien. Men voorstellen, welke de Wereldomroep daarbij niet moeten schromen Scholten tot dusver onorthodoxe wegen te bewandelen." Welke wegen dit dan zouden moeten zijn, vermeldt het ver slag niet. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur U s! II Stockholm Oslo Kopenhagen In Amsterdamse haven wordt weer gewerkt Programma's De programma's van de Wereldom- de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen (toen belast met de zorg voor het radio- en televi siewezen) heeft doen toekomen. Men zal zich wellicht herinneren, dat deze voorstellen behelsden om niet de We reldomroep direct uit 's Rijks kas te roep verheugen zich in steeds groter financieren, maar via overheidssubsidie wordende belangstelling. Ook in Indo- in de „collectieve luisterpot". nesië wordt druk geluisterd. Toen in Het feit, dat de staatssecretaris in 1962 -manden lang het contact T~ zijn advies aan de regering slechts ten dele meeging met dit voorstel hoogte van zulk een subsidie laten bepalen door het bedrag In de Amsterdamse haven hebben de goedgekeurde kosten de avondploegen gister- ïiadag hun werk normaal ter hand ge- vond de Wereldomroep als broken bleef door toedoen van de In donesische regering, bleef de belang- wüde stelling toch bestaan, want direct na de hervatting van de uitzendingen te- Ac w.rnW gen het einde van het jaar stroomden jVar ender! de geestari^ brieven wee, binnen teleurstel- ^us het verslsg. Slechts hier en daar trachtten arbeiders, die gisteren de gehele dag of een gedeelte daarvan hebben gestaakt, hun collega's van de avondploegen ook over te halen tot acties. Hun devies was: „Wij hebben de spits afgebeten, het zou eerlijk zijn als jullie nu ook enige uren staakten". De animo daartoe bleek evenwel nagenoeg nihil. Slechts bij en- gewjjze zou gaan, kele bedrijven aarzelden enige arbei- eigenlijk regelrecht ders, maar omstreeks zes f"- overal weer normaal gewerkt. In havenkringen in de hoofdstad ver- wacht men dat de wilde actie, waardoor gistermorgen enige honderden arbeiders het werk neerlegden, verlopen is. Wel houdt men er rekening mee, dat de ar- beiders in de komende dagen hier en daar korte stakingen van een of twee uur zullen houden. Het actiecomité dat de staking van gisteren heeft georgani- j seerd. had dergelijke acties „bedrijfs- gewijze" aanbevolen. lend. Wel zou de W.O. zich dan kun- Het aantal programma-uren van de nen beroepen op het vervullen van zijn Nederlandse dienst -bedroeg in 1962 wens tot gelijke financiering alö de ruim 5100 uur, voor de internationale binnenlandse omroep (een voortzetting dienst was dit ruim 4470 uur en wan- van de bestaande methode dus), maar neer men de 382 uren van „Happy deze winst zou dan worden teniet ge- Station" erbU optelt krijgt men een daan door het feit dat de verdeling totaal van meer dan 10.000 zenduren, dan in wezen toch niet ponds-ponds- De transcriptiedienst verzorgde in ir de subsidie dit jaar 35.456 programma's (bijna 6000 de Wereldom- meer dan in 1961) voor 120 landen. we roep zou toevallen. Men gebruikte hdervoor 3282 verschil- Het hoofdstuk dat in het jaarverslag lende programma's, dat is 681 meer dan in deze kwestie wordt gewijd besluit in het voorgaande jaar. Nieuiwe initia tieven golden vooral de jonge Afri- Camerabezoek in staatsmijn Emma Voor het i zaterd agirtrd d'agpro - kaanse landen. Dank zij de samenwerking met NTS en Stlcusa werden 282 verschillende tv-programma's verzonden naar Cura cao. De Venezolaanse televisie ontving elke week een door de Wereldomroep gemaakte selectie uit het NTS-journaal. Dat de programma's via radio en te levisie dankbaar worden ontvangen Gisteravond is op de Purmerender- gramma „Uit de voeten dat op 28 jjieek mede uit het feit dat in 1962 .-j..s* a8-t-- start gaat bij de weg te Beemster 1 echtpaar uit Am- september sterdam met de bromfiets geraakt door AVRO, wordit telkens een bepaalde i-jarige mevrouw A. van Steltengans die bij haar man achterop zat, werd zo - ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. Haar 61-jarige echtgenoot vrachtwagen. De groep personen centraal gesteld. In de- d(, Wereldomroep binnenkwamen. eerste uitzending zullen dat de mijn werkers zijn. presentatieteam Anneke werd ernstig gewond in het ziekenhuis Lamsweerde en Bob Bouma heeft daar- Er spreekt dus een tevreden toon uit dit jaarverslag allen de financie ring blijft zorgen baren. doorgereden. De kans bestaat dat hij mjjnstreèk in het zuiden van Limburg, jT niets van het ongeluk gemerkt heeft Gisteravond is op de rijksweg te Heen myn Emma. bij Bergen in Limburg de 55-jarige landbouwer P. Koenen met zijn brom- fiets onverwachts de rijksweg zelf afdaalde in de staats- y&vtLcf vanavond grepen gehuwd en had vier kinderen, jj De mijnwerkers hadiden wel 6Chik het camerabezoek onder die grond, boskabouter gestoken. Hij werd door een personen-: Het was de cameraman Cor de Jager, Moderne ^t^ken^tgri auto. komende uit de richtmg Venlo ge- die de opnamen maakte welke volgende ^Jde^X-iisjè hoorspel 20 4o Moderne ka- op slag gedood. Het slachtof- Week zaterdag op het scherm komen. mcrmuziek VARA: 21.0 oWalsenorkest 21.30 Ah 'mbmtJGesproken portret 21.45 Lichte gram 22.30 Nws VPRO: 22 40 Avondwijding. VARA: 23 00 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.10 muziekrevue 23.55—24.00 Nws. II 288 m. 19.00 Nwb 19.10 Licht _ji kwartet 19.30 Radiokrant .50 Koorzang 20.2o Kamerorkest en so- oderne muziek 21.15 Het oude rt zijn nieuwe Jaar, klankbeeld 21 45 Theaterorkest en solisten: ami» muz 2210 Koorzang 22.30 Nws 22.4o Wijd als wereld, lezingen 23.00 Kamerorkest: s cn moderne muziek 23.45 Klassiek mkkwartet (gr) 23.55—24.00 Nws, 2i.4 Bovag-clauside windstil 19 16 14 afgeschaft De veel gekritiseerde „Bovag-ciau- sule" is met ingang van gisteren door deze Bond van automobiel-, garage en aanverwante bedrijven afgeschaft. Dit betekent, dat de Bovag-leden. die KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Harry Altringham, een jonge Engelse nietsnut, is naar Amsterdam gekomen, om voor zijn tante een kostbaar schilderij, de zgn. Stokeley Da Vin ei, te verkopen. Voordat het zover is wordt het werk gestolen en het fotomodel Joyce Buurman, dat van de diefstal wist, wordt vermoord. Maar er zijn nog meer raadsels voor inspecteur Per- quin, die het onderzoek in handen heeft. Er is chantage in het spel en het louche mannetje, dat in opdracht van een ander de Da Vinei stal. wordt ook nog neergestoken. Bovendien is er sprake van aanslagen op het leven van de kunst- handelaarster Anne Tergaard. Wat een handicap zou dat zijn bij haar werk. Haar gevoelige vingertoppen, die zo dikwijls een rol hadden gespeeld bij het vaststellen van her komst, leeftijd of kwaliteit van een weefsel, een stuk keramiek. Vergiste ze zich of gaf het haar al moeite de andere vingers te buigen? Juffrouw Tine kwam binnen met een grote kop hete, sterke, zwarte koffie. „Nee, mevrouw, die moet u opdrinken. Dat heeft de dokter ook gezegd. Er is werkelijk niets beter dan koffie. Ik herinner me, hoe een zus ter van mij eens teveel van een slaapmiddel had ingenomen, de ziel had ook zo'n kies pijn nou en toen heeft moeder haar al maar koffie laten drinken. En toen de dokter kwam. zei hij „Goed, goed, geef maar hier. Ik zal die kof fie wel opdrinken". Ze dronk het bittere drankje en gaf de kop terug aan de huishoudster, die er als een gen darme bij was blijven staan. Toen hervatte zij haar eentonig heen en weergaan. Van de deur naar de schoorsteen, van de schoorsteen naar de deur. Tegen acht uur kwam dokter Valkema terug. Hij zei tevreden, dat ze zich flink gehouden had. Nu mocht ze naar bed gaan en slapen. Maar ondanks juffrouw Tines aandringen ging ze niet. Ze wou wakker blijven om de vreselijke ge dachte, die zo plotseling vaag bij haar was op gekomen niet de kans te geven zich te materia- lisererl. De verdwenen dooi MARTIN MONS Die nacht droomde Anne Tergaard, dat ze het gezicht van Joyce Buurmans moordenaar zag. HOOFDSTUK IX DE SECURITAS VERTROUWT HET NIET „Das nou de tweede keer, dat die vrijer me te graze heb", zei de slingeraap verongelijkt en zijn slim apesnoetje stond angstig. „Nou denkt de hele prinsemerij natuurlijk asdat ik hem dat mes over sijn keel heb gehaald. Zo'n stuk on geluk. Zo zeit ie teges mijn: Mot je horen, ik heb het gedaan, maar bij mijn gezond as ik had gewete wat of dat deran vast zat, dan had ik dat verrekte ding nog met geen tang angeraakt. Maar het leek geld voor noppes. Je hoeft me geeneens te versliegere, ik ga uit mijn eige zei- levers wel naar de prinsemerij. Bang dat die vent was. U ken me glove of niet, maar ie stonk van bangigheid. En by elk geluid, dat ie hoorde, sprong ie wel een meter de lucht in. En ik heb voor venacht geeneens een alibi. Ik lag thuis bij moeder de vrouw in me koffertje. Maas as het goeie mens dat komp getuige, gloof u der toch nie. Nee, zeg u nou zellef. Nou zo heb ie mijn dat gezeid en zo gaat ie en laat zich een mes over z'n keel hale. Een fijne be doening. Maar op de luis heb geen mens ooit an- gekend". „Is dat alles wat hij gezegd heeft? Bedenk je eens goed", drong Perquin aan. „Es kijke. Die gast, die 'em voor dat klussie heb gecharterd, heb 'em een fijn lopertje gege ven. En ie heb 'em gezeid. asdat ie dat dingsig- heidje kon houden. Of houen nou niet precies, maar die vrijer zellef hoede 'et niet te hebbe. Veel d'ervan begrepe heb ik niet. Hij zat zo verrekt in z'n piepzak, de luis. Mot ik nou Hij wierp een angstige blik naar rechercheur Rochussen. „U keri getuige asdat ik zo mee ben gekomme, recercheur. Zonder gijntjes". „Tja", zei Perquin, „het is een vreemd ver haal, dat je mij daar doet. Dat voel je zelf na tuurlijk ook wel". „Het is de waarheid, inspecteur, het is waar. ieder woord, da'k gezegd heb". „Wanneer heb je Roelfs voor het laatst ge zien?" „Gisteravond tegen tienen bij zyn thuis". „En wat heb je daarna gedaan?" „Naar me huis gegaan en voor de zekerheid dat briefie an uws geschreve. Ik voelde me niet lekker over dat zakie, die luis dee zo raar. Nou en toen heb ik een van me koters ge stuurd om het te poste en zellef ben ik in m'n mandje gekrope om rede dat ik zo verkouwe ben". Als om het bewijs voor de verkoudheid te le veren, haalde hij een niet al te zindelijk bedde- laken van een zakdoek te voorschijn en snoot met nadruk zijn neus. „Ik heb een zware griep onder me lejen", zei hij somber. „O ja, ie zee ook nog, dat ie me dankbaar zou zijn, als ik zorgde, dat de smeris- se hem maar kwamen ophalen. Maar dat was netuurlijk malligheid". „Neen. ik geloof, dat hij maar al te graag opgehaald had willen worden, de arme duivel", zei Perquin. „Verekskuseer, inspecteur", zei rechercheur Rochussen, „maar zouden we niet het beste doen hem maar op te sluiten?" Hoofdinspecteur Perquin knikte toestemmend. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Dat lijkt mij ook het beste". „Dat is nou de dank", zei de slingeraap op een toon, die een dramatisch acteur hem niet zou hebben Verbeterd. „Je doet je best om de prin semerij te helpen en dan (Wordt: vervolgd)., voor reparatie, stalling en dergelijke een motorrijtuig van een klant onder zich hebben, voortaan de aansrpake- lijkheid voor dat motorrijtuig (dief- stal, verlies en schade) op zich nemen. De Bovag heeft nu een eigen verze- keringsmaatscbappij opgericht, de N.V Bovemij, waarbij de leden onder meer 's, die voorheen door de clau- 1 vanavond VARA: '.9 30 Top of Flop. NTS: 20.00 iiunaai VARA: 20.20 Achter het nieuws 45 Hedenavond voorstelling, toneelfrag- enten 2'. 30 Muzikaal progr 22.00 Dokter Amerikaanse TV-film. NTS: 23.00 13.20 Tijd sule werden gedekt kunnen onderbren- —2305 Journaal. d'c ANWB. die rich jaren fel tegen Programma voor morgen de uitzonderingsclausule van de Bovag Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws heeft gekeerd, heeft thans de intrekking i i -_o Ochtendgym 7 20 'Socialistisch strijd- van deze clausule toegeiuicht. lied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr) (om van deze clausule toegejuicni. 735 Van de voorpagina praatje) 8.00 Nws Dat de Bovag na zoveel jaren tot in- - en S0Cia i6tisch strijdlied 8.18 Lichte gram trekking van de clausule is overgegaan. 3.45 Koorzang 9 00 Postduivenberichten. ,s z» meent de ANWB geheel in ^'tamïmSïïl. TSl {S overeenstemming met de maatscnappe- den VPRO: 9 40 Twistgesprekken met God. lijke ontwikkeling welke het verkeer lezing 9 55 Samen thuis, lezing. VARA: -indien Wft ondergaan :0-0° Buitenlands weekoverzicht 10.16 Klass otnsdien heeft ondergaan. gram ,0 45 Instrumentaal tr|o; stereofonl- ■j» T111 sche uitzending 11.Oo Een nieuwe visie op Niet doorberekenen iSSSSSbE Op een pemeo^erentie rei de alge- j 'SïtaMö: meen voorzitter van de Bovag. de heer j„jVenberichten 2.3-4 Sportactualitelten J. W. Nefkens. te venvachten, dat de :3.0c Nw6 13,.ó VARA-Vat' premie (gesteld op anderhalf procent van 2 j de loonsom van de technische perso- .5" (5 verbonden'in écn'koers: gesprekken neelsleden van de aangesloten bedrijven) over De Troonrede en de Miljoenennota met aan de klant ml worden doorte- 'ïca'jfKfë rekend. De loden zyn overigens vru in Boekbespreking Weekjournaal 18.00 de keuze van hun verzekeringsmaat- Nws cn comm I3.2p Promenade-orkest en zangsol uilen: Nederlandse volkaklauken. SChappiJ. HUversnm II 298 m KRO- 7 00 Km Het besluit om de clausule, die in - 0 Morgenge£d 7 :5 Klass kamermuziek 1932 werd ingesteld, aan de kant te zet- (gr) 7 45 Geestelijke liederen 7.55 Over- ten is genomen op diverse gronden, al- wt-smg 8.O0 Nws 815 Lichte gram 9 00 „„„,„1 v>c Djinn gevar progr 12.30 Meded ten behoeve dus de heer Nefkens. Het aantal Bo- van land_ en luinbouw 12 33 Lichte gram vag-bedrijven is aanzienlijk toegenomen. .2.55 Katholiek nieuws 13.00 Nws 13.15 waardoor do mogelijkheid om zich te-: TTJiSa l'fm gen dergelijke risico's tc verzekeren verbonden In één koers, discussie is|l5 en tegen een aanvaardbare premie Tierelantijnen Tops gevar progr '.6.00 Als ook groter is geworden Voorts worden JJri"»!"* d in procedures over de clausule dn de: n-.5 Slciliaans folkloristisch ensemble afgelopen tien jaar enkele honderden Z (gr) l7.3o Boekbespreking i7.4o Licht In- deeds meer juridische constructies be- KbS^lïnemKJ.Mm w""?.'» Vd dacht, waardoor het Bovag-bedrnf door keuters de clausule vrij-uit ging. maar anderen. bijvoorbeeld de werknemers, de dupe Z werden en ten slotte is het besluit ge- KRO: iS.Oo De avonturen van Cristobal, nomen op grond van de enorme vlucht - vis poiiU,;,.ht. 7j mlmpressie (hcrhaHn|°van van de motorisering in ons land. Het 5 juli jl) :5 50 De immigrant, speelfilm zwaarst heeft daarbij vnor he< bestuur Wutt^n.n^p^ijmn. m.er •n "9,30 E TELEVISIE gewogen, dat veel motorvoertuigen voor al die in de privé-sector, tegenwoordig alleen tegen wettelijke aansprakelijkheid zijn verzekerd. De heer Nefkens sprak ten aanzien van het opheffen van de clausule van „een historische dag in de ontwikkeling van de motorisntie in Nederland". ilie Jour- idpunt 21.00 De Boyd Bach- v j: 45 Dat geeft te denken, een algemene ontwikkeling en lntcl- 22.10 Inspecteur Bollinger van TV-film 22.35 Epiloog. NTS 22.45—22.50 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7