Na incident nog meer met paarden oefenen Economie en Financiën Koetsiers treft geen enkele blaam Geef Peking zetel van China in Ver. Naties Slag voor Amerikaanse vliegtuigindustrie Dr. Schouten in Tweede Kamer herdacht 9 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 Peter, Solon, Rispau en Quick weer voor calèche Zoals verwacht, werd er vandaag Edruk nagepraat over het inci- it gisteren op he>t Lange Voor- t in Den Haag, toen de paarden fan de crème calèche, waarin de drie judste prinsessen traditie getrouw lun tocht door de Residentie zouden •aken. op hol sloegen. De opper- Ulmeester, de heer W. F. R. Bis- rhoff van Heemskerck benadrukte anochtend op een persconferentie iet feit, dat met de dieren, zoals ge- wnlijk, veel was geoefend, ook met wiek, trommels en imitatie van msengejuich. „Maar een oefening, e goed de omstandigheden ook zijn gebootst, kan nooit opwegen tegen ie werkelijkheid". Daar komt bij dat de paarden vroe- jer meer gebruikt werden dan thans Et geval is. De praktijkervaring van paarden blijft tegenwoordig maar t enkele gelegenheden beperkt. De leer Bischoff merkte in dit verband Vogem op weg naar open vennootschap Het eerste gedrukte jaarverslag van luider Vogem N.V. (Bouw van appara- en zuiveringsinstallaties) meldt dat omzet in 1962 met 65% Is gestegen 920.000 (vorig jaar 500.000). De net- i.winst is 73.854 op 125.000 maat- diappelijk kapitaal, waarvan 5.000 niet itgegeven. Vergelijkende cijfers heb- door opneming van Vogem Tech- isch Bureau volgens de directie hun etekenis verloren. De totale omzetten aren op 30 juni 1963 aanmerkelijk ho- tr dan een jaar tevoren, en de order- artefeuille dekt ruimschoots de produk- ecapaciteit tot midden 1964 na gereed- Dming van de uitbreiding. Het perso- eel is 80. De relaties zijn met enige be- ingrijke Nederlandse industrieën uit- ebreid en contacten zijn aangeknoopt et het Midden, en Verre Oosten en itgebreid met Zuid-Ameril»a. In de irste helft van 1963 is voor 265.000 in aandelen op de incourante markt tplaatst, waarmee een belangrijke stap gezet op de weg naar een open ven- ootschap. Hierbij werd 185.000 agio ikregen en men wil het kapitaal ver- versterken. In de 7 jaar van het be- n werd nooit winst uitgekeerd aan kleine kring van belanghebbenden een verandering is nu noodzakelijk, och de snelle uitbreidingmaakt een 'chtige dividendpolitiek gewenst, öewel men over 1963 dividend wil uit- zullen vooreerst de dividenden liet hoog zijn. Debuut prof. Witteveen Mr. Van Thiel weer Kamervoorzitter (Van onze parlementsredactie) ■fBij het opmaken van de nominatie por het Kamervoorzitterschap heeft Tweede Kamer gistermiddag op- r. F.J.F.M. Van Thiel (kath. als eerste op de voordracht ge- latst. De heer Van Thiel kreeg 108 n de 113 uitgebrachte stemmen. Hij Kamerpresident sedert het overlij- van dr. Kortenhorst in januari dit jaar. De socialist J. Bommei de libérale mevr. mr. J. M. Stof- •Van Haaften kwamen als nummer »n drie uit de bus. Zij zullen dus resp. tweede en derde voorzitter irden, aangenomen dat H.M. de Ko- igin conform de voordracht beslist. De nieuwe minister van financiën left gistermiddag voor de eerste maal k Miljoenennota en de begroting voor 164 aan de Kamer aangeboden. Op ft Binnenhof poseerde hij, gewapend jet het bekende „derde-dinsdag-kof- Irtje", enkele minuten voor de foto- hfen. In de vergaderzaal liet hij een korte toespraak de met oranje pt omwikkelde stukken op het bureau In de Kamervoorzitter deponeren. Er zijn gistermiddag ook weer vier kuwe Kamerleden geïnstalleerd, tw. I heren G. A. A. Horsman (kath.v.), p. B. M. Van Eupen (kath.v.), J. C. filmans (soc.) en P. J. Lardinois bth. v.). Bepaling tegen koppelbazen Vut onze sociaal-economische redactie) De wijziging van de collectieve ar- ïMsovereenkomst voor de metaalindus- He, waarmee' de werkgevers- en werk- rmersorganisaties in deze sector on- |ngs een halt hebben toegeroepen aan ft optreden van zgn. koppelbazen, is lans door het College van Rüksbemld- tlzars algemeen verbindend verklaard, •dat ook de ongeorganiseerde (en dus Kt b(j de c.a.o. betrokken) werkgevers I de metaalindustrie eraan gebonden ifrof. dr. B. Meulenbeld voorzitter NCReisV In een gisteravond gehouden bestuurs- frgadering van de Ned. Chr. Relsver- dging heeft de waarnemend voorzitter. heer C. H. Sonneveld uit PUnacker lt voorzitterschap van de vereniging fideel overgedragen aan prof dr. B enlenbeld uit Delft. Prof. MeulcnbeLd, die reeds tweede oorzitter van de NCRV was. heeft een ar voor het geven van gastcolleges in toerika vertoefd, waardoor de heer mneveld het voorzitterschap van de CRV na het overlijden van dr. A. van eursen tijdelijk heeft vervuld. Nu prof Meulenbeld weer in het vaderland is ruggekeerd, heeft hij gisteren officieel •l voorzitterschap aanvaard, waardoor h«er Sonneveld wederom het secreta- »t zal vervullen. (Van een onzer verslaggevers) op. dat hij na dit incident in de toe-1 komst nog meer zou oefenen om de risico's te'uiterste minimum te beper- Ook leek het hem raadzaam om in het vervolg enkele mannen in gereedheid te houden, die in geval van nood onmid dellijk kunnen bijspringen. Technisch ge sproken is dat niet noodzakelijk, omdat bjj een postiljonbespanning de koetsier de paarden volledig de baas moet kunnen. De koetsiers Loman en Florestein treft geen enkele blaam. /„De Koninklijke familie, die voldoende „paarden-minded is, weet dat iets dergelijks als gisteren is gebeurd, nu eenmaal kan voorkomen". Geen van de beide koetsiers zal ontslagen worden. Ook zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen. Dé paarden zullen gewoon dienst blij ven doen. Het paard Peter (rechts achter), dat is gevallen, is juist één van de die ren, die het langst in dienst is bij de De heer Van Florestein is de enige die bij het ongeval een kwetsuur heeft op gelopen. De koetsier is vandaag röntge- nologisch onderzocht Naar alle waar schijnlijkheid heeft hij een middenvoets beentje gebroken. De paarden Peter, Solon, Rispa en Quick zijn vanmorgen weer voor een calèche gespannen. Koetsier Loman leidde de paarden. Rustig en vertrouw- wekkend liepen de dieren rond over de binnenplaats van de stallen. Iets onder de schoft van Peter zit een kleine schram, het enige teken aan de dieren dat herinnert aan het luichelijke ge beuren van gistermorgen. ,JIet is de eerste maal dat tijdens statierijden een ongeluk plaats vond; het had. nooit mogen gebeuren", zgt de heer Bischoff, „maar paarden blijven nu enemaal paarden- Gelukkig, dat de dieren niet naar linies zijn gegaan, want dan waren zij waarschijnlijk de tribune ingereden. En geen mensenmenigte opgewassen tegen de kracht van een op hol geslagen paard". Verrassende stap van Albanië Albanië heeft officieel voorgesteld, dat de Algemene Vergadering van de V.N. zich opnieuw beraadt over de toelating van communistisch China als lid» van de Ver. Naties. Deze ver rassende stap weerspiegelt de scheu ring in het communistische kamp. In het verleden heeft de Sowjetunie steeds de leiding genomen in de actie, China lid van de V.N. te maken in- plaats van het bewind van Tsjiang Ka*i-sjek op Formosa. Verwacht wordt, dat de Sowjetunie de eis van Albanië zal steunen, niettegen staande de kille houding die zü tegen over Peking aanneemt. Verleden jaar heeft de Assemblée met 56 tegen 42 stem men een Sowjelvoorstel om de Chinese communisten tot de V.N. toe te laten en de nationalisten van Formosa eruit te zetten, verworpen. VOORZITTER De achttiende Algemene Vergadering van de V.N. begon mert de verkiezing van de Venezolaan dr. Sosa-Rodriguez tot voorzitter van de Assemblée. Hij kreeg 99 van de 110 stemmen. Elf leden hadiden zich van stemming onthouden. Na de traditionele minuut stilte voc gebed of meditatie en een toespraak va de scheidende voorzitter. Zafroella Khan van Pakistan, sprak Palar donesië een woord van protest tegen het feit, dat de afvaardigin-g van Maleisië de bank van Malakka had ingenomen. Hij acht diit een voldongen feit en wees erop, dat Indonesië Maleisië niet erkend heeft Tot voorzitter van de politieke com missie werd gekozen de Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. SchUrmann. op voorstel van Marokko en Mexico. Mr. Schürmann ls een zeer geziene fi guur in kringen van de V.N. H(J staat bekend om zijn grote diplomatieke be kwaamheid. De enige minister van de grote mo gendheden was Gromyko. Hij keek nors toen hij binnenkwam en gaf niet be paald voedsel aan de algemene Indruk, dat de vergadering werd geopend in een klimaat van optimisme en goede wil. Gromyko zal eerder spreken dan presi dent Kennedy. Gromyko sprak gisteren 75 minuten met Stevenson, de Amerikaanse perma nente vertegenwoordiger bij de V.N., over internationale vraagstukken. Ver wacht wordt, dat de "koude oorlog'- vnaagstutekCn in de komende zitting van de V.N-Assemblée zoveel mogelijk ter zijde gelaten zullen worden. Minister Luns vertrok te laat uit Ne- samblée aanwezig te zijn. Hij gaf op Schiphol een wat gejaaigd interview weg. Maandag 30 september hoopt hij in Ne derland terug te keren. Enkele dagen daarna zal hü naar Perzië en Siam ver trekken in het gevolg van de Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix. Een bijzondere V.N.-commissie heeft 'Intussen een beroep gedaan op de As semblée en de Veiligheidsraad, zonder ui/tefcel in overweging te nemen. Zudd- Afrika uit de V.N. te verwijderen we gens de apartheidspolitiek. De commissie werd vorig jaar door de Algemene Ver gadering ingesteld. Mechanisering van de landmacht wordt voortgezet (Van onze parlementsredactie) Wat de landmacht betreft heeft mi nister De Jong zich voor de komen de jaren als hoofddoel gesteld: voort gaande mechanisering en motorisering van het op peil houden van het ma- tereeil. Van het eerste lcgerkrops zullen een aantal eenheden 'waaronder acht pant- serinfanteriebataljons) worden gemoto riseerd. Een deel van de voertuigen is al besteld. De genie-eenheden worden onder meer met amfibisch brugslag- materieel uitgerust, terwijl verder de tankbestrijdingsmiddelen en de lucht- afwèermiddelen van het eerste leger korps zullen worden verbeterd. Voor de geleidelijke vervanging middelzware tanks en de vervanging mechanisering vanlegerkorpsartille- zijn binnenlijns gelden opgebracht. Nadat de keuze van het materieel is gemaakt, kunnen dan ook contracten worden afgesloten. Verwacht kan worden, dat in voorjaar van 1964 een begin kan den gemaakt met de serieproduktie van het gepantserde wielvoertuig DAF YP 408. Eind 1964 zullen alle nog uit de tweede wereldoorlog stamm jeeps zijn vervangen, terwijl begin 1965 deleveringvan de bestelde MAG- heidsmitrailleurs zal zijn voltooid. Nog dit jaar zullen een aantal lichte helikopters worden besteld. Defensieambtenaar stal tachtig mille Verdacht van verduistering is in Arn hem gearresteerd de 45-jarige burger ambtenaar G. W. C., werkzaam bij de militaire indelingsraad in Gelres hoofd stad. Door knoeierijen zou de man zich een bedrag van naar schatting 70 tot 80 mille hebben toegeëigend. De man die een lange staat van dienst heeft is in het huis van bewaring en is reeds voorgeleid. Jarenlang moet de verdachte kleine vervalsingen hebben gepleegd o.m. met vergoedingen voor reis- en verblijfkos ten die hij de militairen moest uitbe talen. Hij gaf deze mensen iets minder en voerde hun bedragen in zijn boeken wat op. Ook zou hij met declaraties heb ben geknoeid. Voorts zou de man met gefingeerde posten hebben gewerkt. Toen argwaan tegen de man begon te rijzen werd zonder dat hij er van wist een onderzoek in zijn boeken ingesteld. Nadat voldoende bewijsmateriaal tegen hem was verzameld volgde zijn arres tatie. Vervoersbonden over loonpolitiek De besturen van de samenwerkende bonden van vervoerspersoneel aangeslo ten bij KAB CNV en NW hebben gis teren in Utrecht gesproken over de ac tuele loonpolitieke situatie. Met instemming hebben zij kennis ge nomen van de drie verklaringen die op 16 september door de Sjestuursinstanties van NW, KAB en CNV over het loon politieke vraagstuk werden afgelegd. De genoemde besturen wensen er geen enkele twijfel over te laten bestaan, dat de mogelijkheden door bovenbedoeld overleg, te openen, ook in vervoerssec toren, volledig dienen te worden benut. In afwachting van de resultaten van het in onze sectoren te voeren overleg, wensen de besturen er geen enkel mis verstand over te laten bestaan, dat door hen wordt vastgehouden aan de nako ming van de loon. en arbeidsvoorwaar den zoals deze in de thans van kracht zijnde collectieve contracten en loonrege lingen zijn vastgelegd. Zij verwachten van de werkgevers een dienovereenkom stige houding. Echtpaar omgekomen: kolendampvergiftiging Het echtpaar A. Roelfszema én M. Roelfazema-Smit. beiden 68 jaar. is gis termiddag dood aangetroffen in hun woning aan de Ubbo Emmiussingel 12 te Groningen. Het eohtpaar ls maandag middag tijdens een middagslaapje door kolendampvergiftiging om het leveh ge komen. De man zat in een leunstoel in de kamer en de vrouw lag gekleed op de divan. Nieuwe schepen voor Koninklijke Marine (Van c parlementsredactie) In de komende jaren zullen voor de Koninklijke marine twee fregatten twee (conventionele) onderzeeboten worden gebouwd. De bouw van de fre gatten vindt plaats in aansluiting op de bouw van vier Van Speyk-klasse- fregatten, terwijl de onderzeeboten die- in ter vervanging van twee boten in de Walrus-klasse. Aldus deelt minister De Jong mee de memorie van toelichting op de begroting van Defensie, waarin hij verder zegt, dat moet worden overge gaan tot vervanging van helikopters het vliegkampschip, vervanging lesvliegtuigen, aankoop van heli kopters voor de fregatten van de Van Speyk-klasse. De modernisering van het materieel richt zich in hoofdzaak op vergroting van de onderzeebootbe- strijdingscapaciteit en het formeren van mijnenbestrijdingsgroepen. Bij Brammen is een boerderij, be woond door twee gezinnen, door de blik sem getroffen. De boerderij brandde tot de grond toe af. Elders ontstond door blikseminslag een begin van brand. Order voor 160 Franse toestellen (Van onze luchtvaartmedewerker) 1~\E Amerikaanse luchtvaartmaat- -L-' schappij PanAm heeft <ie lucht vaartwereld binnen enkele maanden tijds voor de tweede maal verbaasd doen staan. Bestelde zij begin juni als eerste luchtvaartmaatschappij zes supersonische verkeersvliegtui gen, thans heeft zij besloten om 160 lichte Mystère 20 straalvliegtuigen, eveneens van Frans fabrikaat te be stellen. Deze order staat ongeveer gelijk met de levering van 100.000 Dauphine personenauto's I Het betreft hier de Mystère 20 ontwikkeling van Dassault en Sud Aviation die bestemd is voor snel ver voer van acht tot tien personen. Zoals bij bijna alle nieuwe vliegtuigen heeft men de twee straalmotoren achter bij Transatlantica leed een groot verlies De Cultuur Mij. Transatlantica leed in 1962 (61) een geconsolideerd verlies van f 125.172 (winst 63.047), afgeboekt van de reserve waarvan dan f 58.341 over blijft. Op de deelneming in Ecuador is f 105.120 afgeschreven. De post ef fecten daalde tot f 45.576, Onkosten be droegen f 32.180 (33.095). interestbaten f 49.604 (45 934), dividend deelneming „Argentinië" f 19 312 (18.060). Het oogst- jaai 1962-1.3 der onderneming The Moi Carlo in Argentinië begon gunstig en planters hebben grote belangstelling voor levering van theeblad. De produktie der aanplantingen neemt toe. In oogstjaar 1962-63 werd 637.799 kg thee verwerkt om 35 pet. meer. Al is de oogst nog niet geheel verkocht, toch kan men zeggen, dat de resultaten belangrijk hoger zullen zijn. The Monte Carlo neemt de derde plaats in bij de Argen tijnse thee-exporteurs, De thee-uitvoer bedroeg 6,4 (5,35) miljoen kg. De beleggingsmij. Agricola had 68.577 verlies door afschrijving op aandelen Pate (v.j. 39.529 winst), waarvan 38 900 door herwaardering aandelen Pate). Zo lang het afzet- en transportprobleem van bananen in Ecuador niet is opgelost, heeft de directie geen hoge verwachtin gen voor Pate al is de landbouwkundige zijde van het bedrijf gunstig en de pro- duktiecapaciteit overeenkomstig de ver wachtingen. De cacao-oogst zal nog ge ring zijn, doch in 1964 beginnen mee t« tellen, Obsm: De aandelenhoudersvergade- ring heeft het dividend over 1962/'63 bepaald op f6,60 per aandeel B alsmede deriand oen bjj de opening van de As- 2%"/» in aandelen B uit agioreservt. Noury Van der Lande bestaat 125 jaar De Koninklijke Industriële Mij. NouT ry en Van der Lande N.V. te Deventer is zaterdag ter gelegenheid van haar 125- Jarig bestaan ingeschreven in het gul den boek der gemeente, aldus burge meester mr. dr. N. Bolkestein, die het bedrijf dankte voor een dotatie var 100.000 ter bevordering van het cultu rele leven. Hij bood de ziilveren legpen ning der gemeente aan en zeide dat de gemeente de versiering van het hoofd kantoor in aanbouw zal betalen. Het be drijf verzocht geen bloemen te zenden maar het geld 15.000) te storten ten bate van de bouw van het Roode Kruis- centrum, Benoemingen bij Vredestein Op 1 oktober zal prof. dr. ir. A. J. Wildschut optreden als directeur research en ontwikkeling van het Vredestein- concern. Thans is hij werkzaam bij de Koninklijke Shell Ir. O. B, Schriekc is benoemd tot plaatsvervangend directeur en in verband daarmee is hem eervol ontslag verleend als directeur van de N.V. Rubberfabrieken Hévea te Hevea dorp. Tot algemeen directeur van Hevea ls benoemd mr. H. G. P. Kolfschoten, aan wie eervol ontslag is verleend van de Bataafsohe Rubber Industrie Radium, behorend tot het concern. Ir. Th. J. Rein- tjens. directeur in algemene dienst van het concern, is met handhaving van zijn functie weder benoemd tot direc teur van Radium. Prof. Witteveen: „Groot verlies" (Van onze parlementsredactie) TVTA de opening van de Sta ten-Generaal hebben gistermiddag Tweede ■L Kamer en regering de vorige week overleden oud-voorzitter van de a.r. Kamerfractie dr. Jan Schouten herdacht. Bij die gelegenheid werd namens de Kamer het woord gevoerd door voorzitter mr. Van Thiel en namens de regering door de minister van financiën prof. Witteveen. De herdenking werd ook bijgewoond door o.a. de beide a.r. ministers mr. Biesheuvel en mr. Van Aartsen. blik. ook niet in de moeilijkste om standigheden, Toen de oorlog met al zijn verdrukking en geestelijke dwang over ons land kwam, was er bij Schouten geen aarzeling welke kant hij zou kiezen", aldus de Kamervoor zitter. Mr. Van Thiel noemde dr. Schouten een politicus, die de politiek niet als een twijfelachtige zaak beschouwde. Voor hem was het staatkundig bedrijf een haast heilige roeping. In zijn strijd voor de hoogste belangen van land en volk sprak hij de taal van de volks groep waaruit hij voortkwam en die hem verstond en vereerde. Mr. Van Thiel herinnerde eraan, dat toen dr. Schouten in 1956 heenging als Kamer lid, een van de toenmalige bewinds lieden sprak: „Uw heengaan is het heengaan van een generatie". „Daar aan", aldus de Kamervoorzitter, „wor den wij thans, nu aan dit werkzame en zegenrijke leven een einde is ge komen, opnieuw herinnerd. De gedachte' nis van deze grote vertegenwoordiger des volks, die zich een waardig op volger heeft betoond van Kuijper er Colijn, zal in de geschiedenis van om parlement een belangrijke plaats blij- Mr. Van Thiel schetste de overledene als een rasechte leider en parlemen tariër, wiens woord in de Kamer groot gezag genoot en wiens persoon bij ieder die hem kende, in hoog aanziei stond. „Schouten was een volksver tegenwoordiger die bij allen die het voorrecht hadden hem in zijn arbeid gade te slaan, een onuitwisbare indruk heeft achtergelaten. Hij was een van de oude stempel, een redenaar met een machtig oratorisch talent, een rechtlijnig calvinist, die het beginsel, dat hij in zijn jeugd omhelsde, tot in hoge ouderdom krachtig en met ware overtuiging bleef verdedigen. Hij ver loochende die overtuiging geen ogen- NHM doet cultures in Suriname over aan RCMA De Nederiandsche Handel Mij. heeft haar cultuurbelangen in Suriname ver kocht aan de Rubber Cultuur Maatschap pij „Amsterdam", ingaande 1 januari. De medewerking van de Surinaamse autori teiten is reeds toegezegd. De N.H.M. is tot de slotsom gekomen, dat voortzetting van haar werkzaamheid in de cultuursector niet meer in haar organisatie past. De exploitatie van de suikeronderne ming Marienburg cn de cacao- en koffie plantage Peperpot zal normaal voort gaan. Het totale grondbezit dat de N.H.M. overdraagt is 4.500 ha. waarvan 1500 ha beplant. Deze staan reeds sinds de oor logsjaren voor één gulden op de balans. In Suriname neemt men aan. dat de koopsom ongeveer 35 miljoen Neder landse guldens zal bedragen. De R.C.M.A. heeft rubber-, olie- en thee-ondernemingen en wenst deze uit te breiden met suiker, koffie en cacao Goede spaarmaand Voot de plaatselijke spaarbanken is augustus een bijzonder goede spaar maand geweest. De stortingen bedroegen 195.5 miljoen en de terugbetalingen 162,5 min., zodat een overschot van 43 min. gekweekt is (tegen ƒ40.3 min. vorig jaar en 28 min. vorige maand) en in de eerste 8 maanden is ƒ325.5 (vo rig jaar 250,1) min. gespaard waardoor het totale tegoed op ƒ3963,5 min. kwam. Groot leider Minister Witteveen zei. dat ook op de regering het heengaan dr. Schouten diepe indruk heeft gemaakt. Het kabinet ziet in hem van de grote leiders van ons vol! de naoorlogse periode. Zij herdenkt met eerbied de vele arbeid, door hem richt. Door zijn overlijden heeft het Nederlandse volk als geheel een groot verlies geleden.. „Ik heb", aldus de minister, „dr. Schouten zelf nooit per soonlijk ontmoet, maar van mijn vader wist ik hoe hij was als wethouder van Rotterdam: een minzaam man die goed wist te luisteren, wiens argumenten steeds weldoordacht waren en wiens ja ja Eer eenvoudig mens. maar tevens een man van grote kracht en overtuiging, die door iedereen als volstrekt eerlijk en betrouwbaar werd beschouwd. Wij her denken in hem een volksvertegenwoor diger in wie de democratie op de beste wijze tot leven kwam", aldus prof. Witteveen. Tegelijk met dr. Schouten werd ook het vorige maand overleden Kamerlid ir. C. J. M. van Meel (KV P) herdacht.Mr. Van Thiel zei van hem dat hij niet alleen gezien was in de Kamer om zijn grote deskundigheid in agrarische aangelegenheden, maar ook bemind om zijn joviale persoonlijkheid, een ieder voor hem innam. Tij dens zijn laatste reis naar Brazilië overviel hem een zware ziekte, die de dood tot gevolg had. de staart gemonteerd, waardoor de trillingen in het toestel tot een mini mum beperkt blijven, een voordeel ook voor de passagiers. Evenals de viermotorige straalver- keersvliegtuigen heeft dit ranke toestel een snelheid van 830 kilometer per uur met een betalende lading van acht ton. Het grote voordeel van de machine is dat men onder alle weersomstandighe den kan opereren èn dat de uit- en aan loop dusdanig is dat men op vrijwel leder vliegveldje terecht kan. Te huur Pan American Airways denkt dit tweemotorige vliegtuig op een voordeli ge manier te kunnen gaan exploiteren. In de eerste plaats als verlenging van de grote luchtlijnen, waar een groot toe stel niet meer rendabel is. Daarnaast zal het mogelijk zijn om dit type met of zonder bemanning te huren voor bijvoor beeld zakenreizen. Het prototype van dit vliegtuig is nog maar vier maanden in de luoht en na intensief beproevings-programma van anderhalf jaar hoopt men met de afle vering te kunnen beginnen. Voorlopig zal men drie machines per maand afle veren, maar zodra meer belangrijke or ders zullen volgen wil men de produktie uitbreiden. Het ligt in de lijn der verwachting dat ook nog orders zullen volgen uit de militaire sector, aangezien dit type ook te gebruiken is als les- en communicatie vliegtuig. Qaarnaast verwacht men nog belangrijke orders van vooruitstrevende Amerikaanse zakenlieden, die zich een eigen vliegtuig kunnen permiteren. Het prestige van de Amerikaanse vliegtuigindustrie heeft met deze order weer een behoorlijke duw gekregen. In enkele maanden tijds is dit de derde order van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij in Europa. De eigen fa brieken produceren ook soortgelijke ma chines. maar men blijkt er toch de voor keur aan te geven om de bestellingen elders te plaatsen. Mr. Jonkman weer voorzitter van Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) Ook gedurende de 109e zitting van de Staten-Generaal sedert de grondwet- herziening van 1848 zal de Eerste Ka mer worden gepresideerd door mr. J. A. Jonkman. Nadat het Koninklijk Besluit tot her benoeming voor kennisgeving was aan genomen. hield mr. Jonkman een toe spraak. waarin hij allereerst uiting gaf aan zijn erkentelijkheid jegens H.M. de Koningin. Daarna wees hij er op, dat Nederland voor drie herdenkin gen staat: de herdenking van het feit, dat ons land 150 jaar geleden zijn on afhankelijkheid herkreeg, de herden king van koningin Wilhelmina tot wier nagedachtenis in Den Haag een nationaal monument zal worden opge richt en ten slotte de herdenking van het feit, dat het 9 januari 1964 500 jaar is geleden, dat dc Staten-Generaal de eerste maal bijeenkwamen. Ter gelegenheid daarvan zal een mono grafie verschijnen, getiteld „500 Jaar Staten-Generaal in dc Nederlanden. Van statenvergadering tot volksverte genwoordiging". In het thans begonnen parlementaire jaar zal het zogenaam de akkoord van Wassenaar een belang rijke rol spelen, zo verwachtte de Ka mervoorzitter. Het zal interessant zijn om na te gaan hoe deze constructie het in de praktische politiek zal doen. Aan de werkzaamheden van de senaat zullen 22 nieuwe leden deelnemen, on der wie de liberaal Sidney J. v. d. Berg. die gistermiddag werd beëdigd. Hij is benoemd in de vacature, ont staan door de benoeming van mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen tot minister van maatschappelijk werk, een waarderende cn complimenteu- brief tot de senaat had gericht. De Westberlijnse politie zou een be langrijk komplot hebben ontdekt, waar bij Oostduitse grenswachten die naar het Westen zijn gevlucht, waar naar de oost zone zouden zijn teruggebracht. Zeker grenswachten zijn op die manier in handen van de Oostduitse politie geval len. Zij zitten nu langdurige gevangenis straffen uit. De westelijke politie heeft chauffeur gearresteerd die de leider het komplot zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9