opvolger', aangrijpend eid stuk over de pauskeuze yu22ell)0tk ,i,!ilili!i ■it1111 i w ■l' I I I Spoorwegen ondervinden; hinder van onweer Da Vinei Muziekprogramma van NCRV is veelsoortig Een mandie alleen herder wil zijn. Deze wens van de stervende verandert alles. De kerk achter het IJzeren Gor dijn, in China, India, Afrika en Zuid- Amerika. kortom alle gebieden waar de kerk in de aanvechting leeft, klemmen zich aan deze kardinaal Bologna vast, zodat ook de Europese progressieven hem steunen en de servatieven ten laatste volgen. Op een waarlijk overtuigende wijze weet Raffelt in zijn stuk de verschil lende aspecten van de huidige pro blematiek te belichten. Ten slotte zwicht de kardinaal van Bologna de aandrang die op hem wordt uit geoefend. De eenvoud van het Evan gelie heeft getriomfeerd over he systeem. De kerk kan weer in d< wereld staan als één die dient. De opvoering Toneelgroep Ensemble heeft van di stuk een buitengewoon indrukwekkende opvoering gegeven in imposante Vati caanse decors en kostuums van Jörg Zimmermann en in een regie Karl Guttmann, die zo perfect was, dat men zichzelf eropbetrapt dat er helemaal niet aan dacht dat dit geregisseerd was, zo levensecht vanzelfsprekend ging alles toe. Over de vele rollen (19 in totaal) zou men apart willen schrijven, dit gaat niet. Daarom slechts vastge steld, datik Ko van Dijk (als kardi naal van Bologna) nog nooit zo over tuigend heb gezien; dat Ko Arnoldi buitengewoon ontroerend was als de kardinaal van Toledo, en Ton Duinhoven excelleerde in een dubbel rol: als Chinese kardinaal en Schotse conclavist Dat de volle schouwburg diep onder de indruk hoeft geen betoog. Ev. Grolle. Muur-puzzel In elk vakje een letter plaatsen, die tezamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als 't voorafgaande woord plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voor afgaande woord, minus een letter. 1. bij woord. 2. soort van hert, 3. bereide die renhuid. 4. kweker, 5. gehucht aan de weg van Arnhem naar Apeldoorn, 6. ge kleurde kwast al versiersel, 7. toet hoorn, 8. reisweg. 9. een lastig werk, 10. stok, 11. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. porie. 2. einde, 3. tante, 4. ronde. 5. optie. 6. notie, 7. Irene, 8. uitje, 9. Stère, 10. armee. 11. rente, 12. bende. 13. Isère, 14. trede. 15. elite. 16. roede. PRETONIUS *RB ITER WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 M J .1 De vijftienjarige A. G. van Rooijen, een leerling-meubelmaker uit Utrecht, is i gisteren om het leven gekomen toen hij op zijn fiets bij de kruising Amsterdam- se Straatweg-Herenweg, nadat het stop licht op groen was gesprongen, linkaf wilde slaan. Terwijl hij een zwenking in deze richting maakte werd hij door een achterop komende vrachtauto ge- grepen. Hij was op slag dood. De tweejarige Minja Groenewoud is gisteren, spelend langs de sloot nabij haar ouderlijk huis aan de Noorderaker- weg in Amsterdam tc water geraakt en verdronken. traf ISTERAVOND heb ik in de Ko ninklijke Schouwburg het aangrij- ndste stuk van de laatste jaren ge in: het toneelstuk „De opvolger" Reinhard Rappalt, gespeeld door isemble. Aangrijpend is dit stuk niet, omdat t zo nu en dan sentimenteel is. Dat het bijv. als uitgerekend de oudste entooirdinaal van in de 90 doodgaat en zijn stervensuur een streep haalt or heel zijn leven. Aangrijpend is or mij dit stuk ook niet omdat het amatisch zo verbluffend goed is op- ;fcfbouwd. Dat is het, maar dat zijn veel stukken. Neen, „De opvolger" is voor mij aangrijpend, omdat de schrijver er is geslaagd heel de geestelijke re it lutie, die zich het laatste decennium de Roomse Kerk heeft voorgedaan het toneel gestalte te geven. Vroeger '2{as de Roomse Kerk voor ons pro- itanten een verre provincie; wat er dat achterland van wat wij luwelijks nog christendom konden f «men afspeelde, interesseerde ons fffeenlijk niet. de Piussentijd ging ons niet Maar sinds Johannes XXII si anders geworden. Sindsdien heb- !n wij begrepen dat er in de Room- i Kerk krachten zijn ontwaakt, die totale revolutie kunnen bewerk ingen. Deze kerk, waarvan wij dach- dat hij niet anders was dan een lwerk ter conservering van een ddeleeuws onbijbels christendom, genootschap ter handhaving van bekrompen en dikwijls onmenselij- moraal, een instituut ter vergaring i een zo groot mogelijke wereldlijke icht enrijkdom, kortom een brok iservatieve duisternis deze kerk jkt ineens open te staan voor rnieuwing op alle terrein en dit niet een verdere verwereld- ling, maar een vernieuwing vanuit Evangelie, een openstaan vooi jbelse boodschap. Welnu, Reinhard Rappalt weet geheel complex van vernieuwing in „De opvolger", dat handelt er de keuze van een nieuwe Paus, genlij 1 1 Heel ipn- M at anc loogste graansilo Op het terrein van de Co-op meelfa- iek aan de Rijnlhaven te Rotterdam zal egin oktober de eerste paal in de grond n voor de bouw van een graansilo, met zijin hoogte van 64,87 meter het logste bedrijfsgebouw van Rotterdam 1 worden. Deze silo zal de bestaande opslag\pg- teit van de Co-op meelfabriek met fftigduizend ton vengroten, in totaal rijgt het nieuwe gebouw een inhoud an 66.000 kubieke meter. De bouwkosten Uilen acht miljoen gulden zijn Koelere lucht IE HOGE temperaturen van dinsdag. middag, gepaard met een lichte tiling van de temperatuur in de hogere ichtlagen, hadden tot gevolg dat zich nkele flinke onweersbuien ontwikkel. en. Op het vliegveld Woensdrecht racht een zware bui in kort tijd 19 mm egen en hagel. In de vochtige lucht ntstond in de afgelopen nacht weer op itgebreide schaal mist, die vanmorgen p vele plaatsen vrij hardnekkig stand. ield- Intussen is boven Schotland een ieuw hogedrukgebied van de oceaan earriveerd. Het zal via de Noordzee aar Zuid-Scandinavië trekken. De oelere en drogere lucht die zich in it hogedrukgebied bevindt zal, voor tgegaan door een front, ons land bin- omen. Dit zal met veel bewolking n plaatselijk met wat lichte regen ge- mrd gaan. Na het passeren van deze rontale zone volgen dan weer opkla- ingen. Na een tijdelijke inzinking zal it weer zich dus weer herstellen. ZON EN MAAN Donderdag 19 sept.: zon op 6.19, onder 18.48, maan op 7.42, onder 19.49, Donderdag 26 sept.: eerste kwartier. HOOGWATER SC HE VEN IN GEN 19 september; 406 rsn.; 16.25 n.m. Ko Arnoldi ails de kardinaal van Toledo en Ko van Dijk als de kardiinaail van Bologna in het aangrijpende toneelstuk „De opvolger". zoals Johannes XXIII er een was, toneeltermen te formuleren. Daarom is dit stuk zo aangrijpend voor mij, omdat het onder woorden brengt wat ik (en niet alleen ik) zo van harte het welwezen (om deze uitdruk king van Hoedemaker eens te gebrui ken) van de kerk van Rome hoop. Misschien is de tijd van de Heilige Geest voor de Roomse Kerk nog niet gekomen. Misschien loopt het Aacu- menisch Concilie op niets uit en valt deze kerk weer terug in zijn aloude conservatisme, dan zijn desniettemin de symptomen van vernieuwing, die Raffalt in zijn stuk signaleert, tekenen er ook andere krachten in Rome leven, die ons niettemin hoopvol stern- voor de toekomst. Wat Raffalt signaleert gaat niet alleen de Roomse kerk aan, maar de gehele christen heid. Raffalt weet het ons waar tc maken dat Rome een lid is van deze gehele christenheid en zo één lid lijdt, moeten dan alle andere niet mede lijden? Daarom moet onshet gebeuren in de Roomse Kerk zo aangrijpen. Het stuk Als Raffalt zijn-stuk begint is het conclaat al 14 dagen vruchteloos bijeen. Er zijn drie partijen die elkaar in evenwicht houden: de conservatieven onder leiding van de kardinaal van Toledo, de progressieven onder leiding de kardinaal van Milaan, en de tussenpartij dei geen keuze weet te maken. Men komt niet verder maar intrigeert maar door zoals dat bij partijstrijd altijd en overal het geval Dan echter sterft de kardinaal van Toledo (in de 90) maar biecht voor zijn heengaan dat hij altijd wel een vechter is geweest, op de bres voor de leer, maar niet een herder. HU had de liefde niet. De stervende kardinaal bezweert zijn collega's zijn voorbeeld niet te volgen, maar de eenvoudigste te kiezen, want het gaat hem die dient. Hij wijst de kar dinaal van Bologna aan, een van onopvallende centrummensen. wegen lelijk dwars gezeten. Op meer dan één plaats, bij Maarn, Ede, Arnhem en Zutphen sloeg de blik sem op de bovenleiding. Het gevolg was, dat het treinverkeer werd ge stoord. Bovendien trof de bliksem het boven deel van een motorposttrekker. die van Bruminen op weg was naar Zutphen. Deze trekker, speciaal ingericht voor het vervoer van post, kon niet verder. Een diesellocomotief moest de trekker verder opduwen Ook zijn verschillende seinen door blikseminslag buiten werking gesteld. Hierdoor werd de stagnatie nog groter. Door middel van telefoon en lantarens moesten de treinen van post tot post verder worden geleid, j Het gevolg van dit ongerief was, dat j de trein, die om half zeven uit Nij- megen naar Dieren vertrok drie kiwar- j tier te laat arriveerde. De sneltrein j Eindhoven-Zwolle liep 25 minuten ver- j traging op. Een trein van Deventer op j weg naar Nijmegen kreeg eveneens drie kwartier vertraging. Deze trein keerde j in Arnhem en de reizigers werden over- genomen door een trein uit de richting Com meniaar T roonrede de traditionele reportage van de ope ning van de Staten-Generaal, heeft HM. de Koningin gezien in tweeërlei gedaante: als vorstin bij een van de meest plechtige evenementen des lands en als een geschrokken moeder, die ge ruime tijd nodig had om zich te her stellen. En geen wondert Opmerkelijk was het, hoe hierbij te vens een tekortkoming In de schijn baar alles-beheersende moderne com municatie aan het licht kwam: ver slaggever Jan de Visser kon niet ver tellen, wat er precies was gebeurd met de crème calèche, hem was alleen mee gedeeld dat er „enige vertraging was door een moeilijkheid met een van de rijtuigen". Deze onvolkomenheid in de bericht geving is toch wel frappant. Pas toen de kijkers de prinsessen ook in de gou den koets zagen zitten, begrepen zij, dat er dus iets met de crème calèche moest zijn gebeurdmaar tot aan het einde van de reportage werd hier niets over meegedeeld. De prinsessen glimlachten innemend en vriendelijk als altijd, maar de ko ningin had in het begin van het voor lezen van de Troonrede kennelijk zeer veel moeite om haar stem te beheersen. Ongetwijfeld hebben vele ogen met be zorgdheid de vorstin gadegeslagen, ter wijl men zich afvroeg, wat er onder weg wel gebeurd mocht zijn. Achteraf mogen wij groot respect hebben voor de wijze waarop koningin Juliana na haar grote schrik voor de ogen van miljoenen zich van haar taak tot voorlezing van de lange rede kweet. Wij, als televisiekijkers, hebben dat wel het beste kunnen zien. Overigens was de reportage, zoals al tijd, zowel voor radio als voor televisie goed verzorgd. Min. Witteveen met ongerust JN EEN televisiegesprek heeft minis- ter Witteveen gisteravond een korte toelichting gegeven op de miljoenen nota, die wel grotendeels klaar was toen h\j in juni zijn ambt aanvaardde, maar ingevolge de formatie-afspraken toch nog een aantal belangrijke wijzigingen nodig had. Onder meer betreffende de honderd miljoen extra steun voor de landbouw, de verhoogde ontwikkelings hulp en de uitgaven voor de woning bouw. Met een aanzienlijk tekort en „weinig financiële speelruimte" ziet de nieuwe minister de toekomst toch niet somber in: het nationale inkomen stijgt immers ook ieder jaar. „Natuurlijk stijgen ook steeds de over heidskosten en daarom zullen wij nauw keurig moeten afwegen wat wij kunnen doen, maar dat kan elk jaar iefs meer zijn", aldus de minister. De bewinds man toonde zich daarna bereid om, cijfe- guldens en miljoenen verwarde en daar voor lachend verontschuldiging aan bood: „Ik denk de laatste tijd alleen in miljoenen". Het tekort van anderhalf miljard vond de minister niet in het minst veront rustend: daarin zitten ook aflossingen van investeringen. Ook zijn in de af gelopen twee jaren de overheidsbespa- ringen door de investeringen overtrof fen, maar deze situatie kan zich gemak kelijk weer wijzigen. Juist investeringen kunnen zichzelf terugbetalen op een bepaald moment. Zouden via de E.E.G. bijvoorbeeld de melkproblemen kunnen worden opgelost, dan komt vanzelf een deel van de nu gereserveerde honderd miljoen voor de landbouw weer terug. Francis Bay verlaat Vlaamse omroep Francis Bay, de bekende leider van het Vlaamse omroep-amuse- mentsorkest, is met de BRT in con flict gekomen en heeft gisteren de omroep verlaten. De BRT zoekt nu naar een opvol ger die het orkest, waaraan de naam van Francis Bay zo nauw verbon den is geweest, in de toekomst gaat dirigeren. Vanmorgen omstreeks zes uur, inspecteur. Volgens de dokter moet hij toen toch zeker al een acht uur dood zijn geweest." Perquin haalde de schouders op. „Dat is natuurlijk maar een slag in de lucht. Dokter Wevers zeker. Die weet alles altijd op de minuut af te vertellen. Is Rochus- sen er nog? Ja? Och Rochussen, scharrel de slingeraap eens voor mij op, wil je? En als je hem hier hebt laten brengen, probeer dan eens uit te vinden, waar hij vannacht heeft gezeten." „Gelooft u dan dat die eraan debet is? Met uw verlof, inspecteur, dan denk ik, dat u er naast is. Zo'n messe stekerij, dat is nou net niks voor de slingeraap. En de lpis, verexcu seer, de kleine Zebedeus, was nou helemaal niet iemand, voor de slingeraap om zich druk over te maken. Die behoorde in een veel ho gere klasse om het zo maar eens uit te druk ken. De slingeraap zou nog niet dood met hem gezien willen worden." Als enig antwoord stak Perquin hem de brief toe. „Z.o.o., zat de luis er achter? Ik zou nooit hebben geloofd, dat dat misbaksel- tje er de fut voor kon opbrengen, voor zo iets. Hij leefde kepleet van afval, de viezerik. Ik kan me begrijpen, dat de slingeraap hem versliegerde. Maar iemand aangeven is toch wat anders dan iemand vermoorden, inspec teur, zeg u nu zelf. Een mens kan maar op een bruiloft tegelijk dansen. De slingeraap kon niet en de kleine Zebedeus de cel in werken en hem vermoorden. Hij moest of het een of het ander willen, nou u." „Ze kunnen woorden hebben gekregen, Rochussen." „Verexcuseer, maar die vrijer heb hem eerst een slag op zijn kop gegeven en toen zijn keel afgesneden," hield de rechercheur koppig vol. „Net als bij dat meissie. Waarmee ik niet gezegd wil hebben, dat het geen zonde is, dat de gast dood is. Anders hadden we een prachtkans gehad die zaak van dat ge stolen schilderij rond te krijgen.. Nou. ik zal es zien, waar ik de slingeraap kan opduike len en hem cito bij u brengen." De deur sloot zich achter zijn vierkante figuur. Inspecteur Dorrepaal verklaarde, dat 1 hij er maar eens vandoor ging, als mijnheer De verdwenen door MARTIN MONS Perquin hem niet nodig had. Hij had ook nog een paar andere zaakjes lopen. Hoofdinspec teur Perquin knikte afwezig en verdiepte zich in zijn map met aantekeningen over de dief stal van de Stokeley Da Vinei. „Ja, ziet u, onze kleine Harry heeft een theorie," grinnikte de honorable Bobby Lime stone en trok zijn vriend zo hevig aan zijn oor. dat hij deze een kreet van protest ont- lokte. -ju „Als je niet anders weet. zei de heer Harry Altringham verontwaardigd terwijl hij zijn vuurrode oor wreef. „Holla, holla, nou niet gaan bokken," ver maande zijn vriend. „Ja, my dear mrs. Ter- gaard, onze baby heeft een theorie." Anne Tergaard spande zich inbelangstellend te kijken, maar het gelukte haar slecht. Ze voelde zich doodmoe en koortsig en had moei te rechtop te blijven zitten. Waarom ging die ongelukkige jongen toch niet weer terug naar Engeland? De Stokeley Da Vinci was nu een maal verdwenen en zou wel altyd verdwenen blijven. Moest zij nu iedere dag weer worden opgescheept met zijn gezicht van een onnozele uil in doodsnood en de geforceerde grappigheid van zijn vriend? Zij benijdde Marius Rappa- port, die hoog en droog in Parys zat voor een veiling. „Is u daar nu helemaal niet nieuwsgierig naar? Mij lijkt die werkelijk nog niet zo stom. Ik heb zo het gevoel, dat er wel eens wat in kon zitten. Maar ik ben maar een leek. En u is deskundig. Nu moet u eens horen. Dit kereltje denkt, dat die ouwe Da Vinci is i gestolen door iemand, die niets, maar dan ook niets snapte van de waarde. Iemand, die j het een aardig plaatje vond en meer niet. En j dat die iemand net schilderij heeft verpatst aan een of ander opkopertje. die van zulke dingen ook geen zout had gegeten. Hy is er j zeker van, dat als we alle markten en op- kopers maar afgrazen we die Da Vinei wel j weer zullen vinden. Ik weet, wat u zeggen wilt. Dat heb ik hem ook al gezegd. Als iemand een Da Vinei op de markt ziet of bij een opkoper, snapt hij j die toch dadelijk weg. Maar hij zegt.... Weet u wat hij zegt? Dat doet niemand, want niemand verwacht een Da Vinei op de markt. En daar zit nu toch wel wat in, vindt u ook niet? Daarom gaan we nu alle markten en j alle opkopers afgrazen. Ook een manier je j vakantie te besteden, wat? Nu, wat denkt u j als deskundige van die theorie?" „Het is natuurlyk mogelijk, maar alleen om- j dat niets onmogelyk is. Ik voor mij ben er- van overtuigd, dat de dief in opdracht heeft gehandeld. Er stonden in uw flat heel wat j waardevolle dingen, die gemakkelijk konden j worden meegenomen en te gelde gemaakt. Waarom heeft hij die dan allemaal laten j staan? Dat is toch niet na Het gevoel van duizeligheid en onmacht, waartegen Anne Tergaard nu al die hele tijd had gevochten, werd haar te machtig, sloeg als een golf over haar heen. Ze bood geen tegenstand meer, liet zich passief gaan. Het laatste dat ze hoorde, was Limestone's ver- schrikte stem. Harry, ze valt flauw." Toen ze weer tot bewustzijn kwam, lag ze j boven in haar eigen bed en ze hoorde de stem van dokter Valkema, die vroeg aan juffrouw Tine of zy zeker wist, dat mevrouw niets gegeten had, dat schadelijk was voor de j gezondheid en de verontwaardigde ontkenning van haar huishoudster, die deze vraag scheen te zien als een tegen haar gerichte beschul- j diging. „Wat ik voor mevrouw klaar maak, is alles zuiver spul, dokter. We gebruiken zelfs geen margarine. Pure roomboter." (Wordt vervolgd.) Wie van mening is dat de koor zang langzamerhand op de achter grond raakt, kan uit de program ma's van de diverse omroepvereni gingen anders leren: er bestaat juist een heroriëntering in de koorzang en de reacties uit de luis teraarskringen zijn altijd enthou siast op dergelijke uitzendingen. De NCRV, die altijd veel ambitie heeft getoond op dit punt, komt in het winterseizoen ook weer be langstelling vragen voor veelsoor tige prog—mm," s mpt zowel koor als samenzang. Een van die programma's is geheel nieuw: een wekelijkse zondagsrubriek die van 6.10 tot 6.30 de ether ingaat, en waartoe de NCRV kon komen dooi de reorganisatie van de zondagszend- tijdverdeling. Voor dit programma is een speciale redaktie gevormd door prof. dr. J. T. Bakker, Willem Mudde en Klaas Bartlema. De uitzending be helst geestelijke huismuziek, nieuwe kerkliederen en liturgische koor- en orgelmuziek. L&t U er wél op, dat telkens op vrijdagavond om 11 uur de komende zondagsuitzending wordt be sproken De eerste inleiding hoort U op vrijdag 4 oktober, de eerste uit zending van de zondagsrubriek op 6 oktober. Voorts zal, eenmaal per vier weken. De Nederlandse Cantorij werken van Samuel Scheidt uitvoeren. Afwisse lend treedt dan het Dubbelkwartet van Piet van Egmond op en Lambert Ei- né is organist. Eveneens op zondag, van kwart vóór tot kwart over 7. Van half acht tot acht uur is er weer zang. De veertiendaagse rubriek Zondagavondzang blijft op dit uur ge handhaafd en komt dus iets later dan in voorgaande jaren het geval was. De samenzang, weer onder leiding van Willem Mudde, wordt diit jaar opge nomen in de St. Joriskerk in Amers foort, bij orgelbegeleiding van Willem Hülsmann. Op de overige zondagavon den kunt U op dit uur o.m. luisteren naar het NCRV Vocaal Ensemble in cantates van Walter Rein en Frie- drich Zipp, voor vocaalkoor, blazers koor en gemeentezang. Orgel en koor Voor de orgel- en koorprogramma's besitaan de volgende plannen. De we kelijkse orgelconcerten op donderdag avond van 10 tot 10.30 uur worden in oktober a.s. gewijd aan werken van Johann Kudwig Krebs, een leer ling van J. S. Bach die op 12 okto ber 1713 werd geboren. Uitvoeren den zijn de organist Willem Talsma en de clarinospeler Pieter Dolk Wij herinneren eraan, dat een clarlno een soort trompet uit de baroktijd is. In november en december wordt orgelmuziek uit de periode 1813 1963 uitgezonden- Daarbij staat de bedoeling voor. een overzicht te ge ven van de belangrijkste composi ties uit deze periode. Via orgelcomposities uit het jongste verleden zoals van dr. Johan Wage naar. Cornelis de Wolf en Jan Zwart wordt ook aandacht besteed aan wer ken van levende componisten, o.a. Hen drik Andriessen. Anthon van der Horst, Adriaan Engels. Willem Vogel, Ton do Leeuw en Otto Ketting. Op een aantal Zuid-Duitse en Oos tenrijkse orgels (o.m. in Weingarten. Innsbruck en Eisenstadt) zullen in de loop van 1964 een reeks minder be kende werken van o.a. Frescobaldi. Muffat, Pachelbel, Krieger, Kerl, Haynd. Mozart. Bruckner en David worden uitgevoerd. Een veertiendaags programma van amateurkoorzang, bijgestaan door vo cale en instrumentale solisten onder de titel „Zingt ten hemel toe" staat onder leiding van Kees Deenik en wordt vrijdagsavonds om 8 uur uit gezonden. Uit klassieke en moderne compo sities is het programma van de grote orkestwerken samengesteld. Afgezien van de Vaughan Williams-herdenking door uitvoering van diens complete symfonieën-oeuvre (hetgeen wij reeds meldden) stelt de NCRV zich voor op 30 september „Die Entführung aus dem Sérail" van Mozart uit te zenden en op 9 oktober de „nieuwe" Haydn- opera „Das brennende Haus". Verder staan op het winterprogramma o.m. de opera's „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss en „Yolanthe" van Gil bert en Sullivan. Voorts het Requiem van Dvorak en een herhaling van de uitvoering van Bach's Mattheus Pas sion onder leiding van Kurt Thomas. Uit het moderne repertoire noemen wij Orkestvariaties op. 31 van Schön- berg, Cryptogamen van Peter Schat. Elektronisch werk van Ton BruynèL de cantate Efratha van Jaap Geraedts in januari begint en een recka bjj voorkeur onbekende liederen van meer of minder bekende compo nisten laat horen. In de afleveringen zullen telkens een of meer Neder landse vocalisten (o.a. Aafje Heynis, Sophia van Santé, Bert van 't Hoff en Max van Egmond) optreden. In maart begint een reeks van 7 programma's gewijd aan werken van Rameau (die 300 jaar geleden over leed). In deze programma's hoort U de Franse clavecin iste Pauline Aubert School zang Wim ter Burg bereidt weer een serie wekelijkse uitzendingen „Schooi- zang" voor; het accent zal daarbij min der vallen op het zingen zelf dan wel op de aard en de kwaliteit van de liederen en op de leeftijdsgroepen waarvoor zij bestemd zijn. Op de late maandagavonden zullen drie rubrieken van Jaap Geraedts worden uitgezonden, n.l. de muzikale vraagbaak in iets gewijzigde vorm, enkele parodieën van min of meer bekende programmapunten en de ra dioportretten van bekende Nederland se componisten. Lichte muziek Ook de lichte muziek heeft weer een goede plaats gekregen in de NCRV- radio-programma's Bij de vele ensem bles die voor de microfoon blijven ko men zijn de O.K. Wobblers, Vrij en Blij en Sweet Sixteen. Het Sprookjes ensemble is echter uitgespeeld. Van 12 bekende operettes worden radiofonische uurprogramma's ge maakt. WU noemen daarvan: Der Zigeunerbaron" van Joh. Strauss, „Der Bettelstudent" van Millöcker, „Das Dreimadlerbaus" van Bcrté, en „Paganinl", en „Das Land des Lach- van Lchar. De serie Componistenportretten wordt voortgezet en er komt een ensemble, gevormd door vocalisten, strijkers en blazers, dat oude volksliederen uit Frankrijk, Ierland, Schotland, Italië, Nederland en andere landen gaat uit voeren. Minister Bot komt zelf kijken in Hilversum Volgens een mededeling van mr. A. B. Roosjen. voorzitter van de NCRV, komt de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Th. II. Bot, begin oktober zelf in Hilversum pools hoogte nemen van de omroepproble- men en de situatie van de buisvesting, de studioruimten enz. De minister zegde dit toe in een ge sprek dat hij in Den Haag heeft ge voerd met mr. Roosjen in diens kwali teit van omroepbestuurder en voorzit ter van de NRU. (0 V d jeugd. VARA ppole-orkest en zangf wekelijkse 22.30 NWS 22.40 Jazz- Inteten 23.53—24.00 Nws. muziek van het Leger des Heüs (gr> 10.30 Radiokrant 19 5o Licht instrumentaal trio 20.20 Radiophilharmonlsch orkest, groot 22.55 Klass muziek harp (gr) 23.00 de twee violen Henk Badings. „Langs de wegen van het lied" is de titel van een programma dat Pinto-serie wordt besloten Met de elfde uitzending, getiteld „Voor de aanvalwordt op vrij dagavond 27 september a.s. de serie verhalen van overste Oreste Pinto „De fuik" besloten. Voor de laatste maal dus Fritz But- zelaar in zijn uitnemende creatie van de Nederlandse luitenant-kolonel Pin to. belast met de leiding van vele on derzoeken van de contra-spionage. In dit vehhaal worden we verplaatst naar het geallieerde front in Nederland. Het is dan voorjaar 1945. Overste Pinto moet met spoed naar de voorste linies komen om een daar gevangen geno men Duitse spion aan de tand te voe len. Dibmaal niet alleen een bezoek aan het wat saaie bureau in Londen, maar een spannende rit per jeep door de vijandelijke linies en dan de ondervra ging aan het front, die leidt tot een prachtige conclusie, door overste Pinto uitgedacht Deze ontdekking redt hon derden Engelse soldaten het leven. Laten we hopen, dat deze slotuit- zending wat meer spanning en verras sing Inhoudt dan de laatste paar uit zendingen, <He wat teleurstellend ver- NTS: '.4.0o Reportage van de tentoonstel ling Frisiana te Leeuwarden :7.00 De Ver- rekdkor jeugdjournaal. AVRO: '.T.'.O—;8.00 Hartewcns-concert door het Noordhollands Phiiharmonlsch orkest met solisten en licht instrumentaal trio met soliste 19.30 Herfsblad. een poëtische impressie. NTS: 20 0o Journaal en weeroverzlcht. AVRO: 20.20 In AVRO's televizier 20.50 Even voor stellen? Mijn naam Is Cox. detectivespel (deel 8 en 9) 21,3o AntiUana een West- Indisch programma 22.00 Literaire ontmoe tingen. NTS: 22.30—22.35 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 O'-hteiidgym 1 Lie! zangsolisten tueel actueel 13 30 Metro- 1.0 OHulshoudeiyke zak (laas kamermuziek ".45 lng 12.00 Licht instrui 2.30 Meded ten behoe\ uinbouw :2.33 Dansorkcs 3.00 Nws '3 '.5 Meded of gram '.3.2-3 Beursberic pole-orkest 14 00 Piano: 14.3i nuzlek '.5.30 Ernst met de lichte muze: chanson-programma '.J.55 Orgelspel (gram) :6.:o Voordracht Lichte o:k.-#t-nuzick (gr) 17.00 V d Jeugd 17.55 Gesproken brief Ó.I'I N- J Iv. ar'uct I 13.20 Po litiek praatje 13 3o Carrousel, programma dat alle kanten opgaat. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.'.5 Lichte gram 7.53 Over weging 8 00 Nws 3,:o Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.40 Schoolradio NCRV: '0 00 NCRV-iled .0 03 Gram :0 ".5 Morgen dienst .0.45 Klass kamermuziek tgr) KRO: :.0o V d zieken '..45 Geestelijke liederen :2.0o Mlddagklok-noodkilok 12.04 Lichte instrumentale en vocale muziek 12.25 V d behoeve ind- i 1 '.2.38 ichte 12.50 claal perspel TELEVISIE NCRV: 15.00 V d vrouw '.5.45 Pauze '600 —16 13 V d kleuters :vsj Toonladders gevar progr NTS 20.00 Journaal NCRV: 20 2o Memo 20.30 Zwart op wit documen taire over Indonesië. NTS: 21.00 Hodda NCRV- 22.40 Dagslui-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7