Tm 22 RITMEESTER Rechtvaardiger verdeling nationale inkomen nodig Kansen benutten van ontspanning President Kennedy leest zakenlieden de les Ernstig ongeluk i;k4 in Californië Afhankelijkheid Europa kan men niet negeren Ti Winstgevende handel WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 ,Er moet veel meer worden uitgevoerd KENNEDY heeft de j f Amerikaanse zakenlieden er giste ren flink van langs gegeven iet bi PRESIDENT dej Amenkaa; j. ren flink van ïang» gegeven vuui feit, dat zij te weinig moeite doen de Amerikaanse export naar de gehele bet» wereld te vergroten. „Als de omvang u van onze goederenuitvoer het vorige ?°._ijaar gelijk was geweest aan het aan- lykM Jeei van de wereldhandel, dat we slechts zoet xes Jaar geleden hadden, dan zouden i groo vre voor 4,5 zniljard meer hebben uit gevoerd dan in werkelijkheid, hetgeen meer dan genoeg zou zijn geweest om 'en V4 ons gehele tekort op de betalingsbalans lag. D weg te werken...", aldus Kennedy. ;en b De president wees erop, dat de teg« Ver. Staten in 1962 een gunstige han- Madj» delsbalans van twee miljard dollar Dans; "hadden, maar dat zij. op basis van hun bruto nationaal produkt, slechts de helft exporteren van wat zij een eeuw I geleden naar het buitenland verkoch ten. Kennedy sprak gisteren op een conferentie inzake uitbreiding van de en r uitvoer, die in het Witte Huis werd ge I 4__j houden. V1d ra iNv£ Adenauer sprak T-Fltül drie kwartier met de paus I-Flub I 12-: Sntes i ,d tijdens zijn reis langs enkele Westeuro- pese hoofdsteden ook even bij paus Pau- lus VI geweest, een bezoek dat gezien g* moet worden als een poging nieuwe paus om de Vaticaanse betrek en kingen met Bonn te verbeteren voor dat de kanselier de volgende maand af treedt. Door het hartelijke contact van wijlen Paus Johannes XXIII met Poolse bis- biiwi sch°PPen was in politieke kringen in de ~.J Westduitse hoofdstad een licht wantrou- 'v wen ontstaan omdat men meende dat K.Li paus Johannes meer voelde wer( Poolse dan voor het Westduitse stand- V punt inzake de Duitse oostgrens. Vol- een gi 8ens de romeinse pers had Adenauer y ing( ursve; jn «en toespraak zei paus Paulus J. V£ der meer dat de aanwezigheid van Ade- le h« nauer bij hem gedachten opriep ïerkift Paus Pius JXII en diens „langdurige ebracï i aanzien van de uitdaging op han delsgebied van Europa zei Kennedy, dat de Amerikaanse zakenlieden tientallen jaren lang over de gehele wereld be kend stonden om hun agressief prijsbe leid, terwijl „de oude wereld" de zetel kartels en strenge prijshandhaving „Nu heb ik vernomen, dat de uit- van andere landen dikwijls snel- is toegenomen dan de onze, omdat hun zakenlieden betere concurrenten zijn geworden. De Europese producenten, in tegenstelling tot de Amerikaanse reage- op overschotcapaciteit door de prij- te verlagen terwijl de Amerikanen de produktie verminderen ter handha ving van de prijzen". 't Kan beter De president zei het de zakenlieden onomwonden dat de Ver. Staten het in de internationale handel beter kunnen moeten doen. „Er is geen enkele den waarom ons land slechts vier pro cent van het bruto nationaal produkt kunnen exporteren, als West-Duits- land 16 procent uitvoert, Italië 10 pro cent, Japan 9 procent, Zwitserland 22 procent en Nederland een verbazingwek kende 35 procent". Een belangrijk imiddel om de Ameri kaanse exportmogelijkheden té vergro ten noemde Kennedy het steeds belang rijker wordende buitenlandse hulppro gramma. Hij drong er bij de zakenlie den op aan hun „traditionele geest van vermetelheid en vernuft" te tonen door de uitdaging aan te nemen en de Ame rikaanse export naar de rest van de wereld verder te ontwikkelen. jare tact met Duitsland, voor en- tijdens de Tweede Wereldoorlog, een contact dat bij de loop der gebeurtenissen wissel- p hel,- vallig was, doch dat voortdurend rgeze! geïnspireerd door zeer grote achting in. J liefde voor het Duitse volk". |l£je De paus bracht Adenauer hulde v i diens aandeel in het herstel van 5 v land. De audiëntie duurde drie kwar- t jam tier. Zij zou in een hartelijke sfeer zijn p vooi verlopen. bi Bij zijn afscheidsbezoek aan Berlijn tan bi fop 9 en 10 oktober) zal Adenauer wor- 1 den benoemd tot ereburger van deze 1 J stad. Het Westberlijnse parlement heeft |t„ besloten hem deze waardigheid uit na van alle Duitse steden te verlenen. Ongeveer 30 Mexicaanse landarbel- r wei ders, die werkten in dc buurt van Sail- ennini nas in Californië, zijn dinsdagavond om het leven gekomen toen de bus waarin zij werden vervoerd op een spoorweg overgang bij Chuiar door een trein werd gegrepen. Ongeveer 30 Mexicanen heb ben verwondingen opgelopen. Verloren Obk de ministers van landbouw financiën toonden met behulp van fermateriaal aan dat de export nog wel wat verbeterd kan worden. Dil lon (financiën) verklaarde zonder om haal van woorden dat de Ver. Staten de markten in het buitenland hébben verloren. De speciale vertegenwoordiger president Kennedy bij handelsbesprekin gen, Christian Herter, was van mening, dat het vraagstuk van de handel landbouwprodukten waarschijnlijk ir moeilijkheden zou opleveren dan de handel in andere produkten tussen de V.S. en de E.E.G.-landen. RITMEESTER PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR VOOR kenners steken er de loftrompet Ondanks alles cao handhaven Prof. Hallstein in Europaparlement: (Van onzer redacteuren) Gedurende de afgelopen we ken doet zich op het loonfront een ontwikkeling voor die tot ernstige ongerustheid stemt. Enkele markante feiten; de di rectie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij ver hoogde de lonen in haar bedrijf eigenmachtig met 5 procent, hetgeen inhield dat deze onder neming zich uit het georgani seerde overleg ging terugtrek ken. Ook in andere sectoren kwamen er „ineens" balletjes aan het rollen toen daar als eis gesteld werd dat men in het ver volg niet meer met enkele, maar uitsluitend met véle procenten loonsverhoging genoegen zal gaan nemen. Kortom, er is on rust in vele bedrijven gekomen, waarbij veelzeggende kreten als „dan meer geen cao" en (min de cao nog handhaven" kunnen spreekt worden gehoord. De nogal spectaculaire ont wikkelingen van Je laatste tyd op het gebied van de loonvorming brachten ons ertoe een nadere situatietekening te vragen van dit gebeuren. Van uiterst deskundige zijde kregen we voorlichting, die we in nevenstaand artikel ver werkten. Er kwamen ook andere punten aan de orde, zoals: Beantwoordt bet huidige gemiddelde loonpeil in Nederland aan dc eisen welke daar in onze huidige welvaartslyd aan mogen worden gesteld? Hoe komen we van de z.g. zwarte lonen af? Dient het georgani seerde overleg in bepaalde op zichten wellicht anders te ver lopen? Kunnen eventuele forse loonsverhogingen plaats hebben zonder dat de prijzen mede opge trokken worden, waardoor die loonsverhogingen weer ten dele ongedaan kunnen worden ge- Maar als waar is wat een onlang* ingesteld onderzoek bij 3000 onderne mingen heeft uitgewezen. namelijk dat de achterstand van de cao-lonen ten opzichte van de werkelijke (zwar te) lonen, gemeten over alle bedrijfs takken, gemiddeld 14 procent in ons land bedraagt, dan is die afstand toch wel erg groot geworden. Zó groot, dat de cao voor het bewustzijn van de betrokkenen, zowel werkgever als werknemer, een volkomen onwer kelijke zaak is geworden. Het komt zonder meer neer op een gepeuter aan de volksconsciëntie! Deze constatering kan voor een ieder die het wel meent met de cao, die de goede zeden bij het sociaal overleg wenst te bevorderen, slechte tot één conclusie voeren, namelijk dat het officiële loonpeil in Nederland veel en veel te laag is. Die conclusie wordt gesteund door de volgende nuchtere feiten. In de eer ste plaats door het reeds genoemde be staan in grote omvang der zwarte lo nen. In de tweede plaats door het feit dat de cao alleen in s c h ij n wordt nageleefd door toepassing van aller lei „handige" foefjes die alleen maar dienen als dekmantel voor het uitbe- er koopwaar van maken, talen van het „zwarte" surplus. In de an vraag en aanbod zon- derde plaats door de enorme grens- dan denatureren we de overgangen van Nederlandse werk- dc i Weggezogen |N Straatsburg is gisteren de jaarlijkse conferentie van hef Europese. Parlement en de As semblee van de Raad van Europa begonnen, waarbij vooral de vraagstukken rond de Europese eenwording en de Atlantische samenwerking een belangrijke plaats innamen. De eerste dag werd volledig inbeslaggenomen door redevoeringen van enkele afgevaardigden die een toelich ting gaven op hun periodieke ver slagen, die vandaag in bespre king zouden komen. uitvoerig uiteen op welke wijze de EEG-landen met het machtige Amerika moeten samenwerken. Hallstein was van mening, dat het Europese antwoord op het Amerikaanse aanbod van een Atlantisch deelgenootschap als leidende gedachte moet hebben, dat er m de vrije wereld, in het Atlantisch gebied een onloochenbareonderlinge afhanke lijkheid bestaat, pplitiek, militair en; economisch. Déze ondërlinge afhanke lijkheid kan men niet negeren, zonder de veiligheid en welvaart van Europa in gevaar te brengen, zo zei de heer Hallstein. Hij bestreed de voornamelijk Franse kritiek op een atlantisch deelgenoot schap met de verklaring, dat het niet :r een organisatie zou zijn, als wei politiek, een proces. Er bestond volgens hem geen alternatief. „Ook het schijnprobleem van de derde macht" en het vraagstuk van de hegemonie werden er door opgelost. Men behoefde bovendien niet te kiezen tussen een at lantische en een Europese gemeen schap, aangezien het atlantisch deel genootschap de verbinding, het sai gaan van deze beide was. MUTATIES GEVANGENISWEZEN Het ligt in het voornemen om op korte termijn de combinatie ir gevangenis te Breda van langgestraften met gedetineerden die met het oog op hun vlucht- en gemeengevaarlijkheid een meer dan normale be veiliging nodig hebben, te beëindigen en voor laatstgenoemde categorie een afzonderlijk gesticht te bestemmen, nl. de gevangenis te Winschoten. In de praktijk is gebleken, dat de aanwezigheid van de vlucht- en gemeen- gevaarlijken in Breda een belemmering vormt voor een evenwichtige ontwikkeling van het regiem voor de langgestraften. Gezien het betrek kelijk geringe aantal gedetineerden dat meer dan normale beveiliging behoeft is voorts het inrichten en exploiteren van een klein gesticht voor dit doel economisch en financieel te verkiezen boven het instandhouden van de grote gevangenis te Breda als meer dan normaal beveiligd gesticht. Aldus deelt minister Scholten (justitie) mee in de toelichting op zijn begroting. Uit dit stuk blijkt tevens dat de categorie gevangenen die vooi plaatsing in een open gesticht in aanmerking komen, per 1 oktober enigs zins zal worden uitgebreid, gezien de bevredigende ervaringen die met het systeem van open gestichten voor criminelen zijn opgedaan. De minister meldt verder nog. dat voor gedetineerden wegens verkeersovertredingen een afzonderlijke afdeling is ingericht in het onder de gevangenis „Norger- haven" ressorterende gesticht „Bankenbosch" te Veenhuizen. T ANDER MELKPRIJSJAAR v- Y® De regering overweegt om voor de zuivelsector het melkprijsjaar voort - en^ aan van 1 april tot 1 april te doen lopen. Hiermee zou overeenstemming t worden verkregen met het melkprijsjaar dat voor het gemeenschappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. wordt vastgesteld. Tevens wordt daardoor een betere coördinatie verkregen tussen de vaststelling van de richtprijs ener zijds en de jaarlijkse inleveringsprijs voor zuivelprodukten anderzijds. Dit deelt minister Biesheuvel (landbouw) in de toelichting op de begroting- et bd 1964 voor het Landbouw-Egalisatiefonds mede. WEEKENDS ACHTER TRALIES Op het departement van j'ustitie wordt de invoering overwogen van de mogelijkheid, dat korte gevangenisstraffen in de weekends worden ondergaan. Deze mededeling doet de minister van justitie, mr. J. Scholten. in de toelichting op de justitiebegroting voor 1964. Een en ander wordt ten departemente reeds op zijn uitvoerbaarheid getoetst en het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd met dit systeem in eén of meer plaatsen een proef te nemen alvorens tot landelijke invoering over te gaan. Generaal Speidel Uitgeleide gedaan door de lt.-generaal A. V. van den Wall Bake is vanmorgen van het vliegveld Ypenburg vertrokken de generaal Speidel en zijn gezin die een tweedaags bezoek aan ons land hebben gebracht. De bestemming van de generaal as Parijs. Generaal Speidel, oud-bevelhebber van de landstrijdkrachten in Centraal-Europa heeft in ons land afscheid genomen van de staatssecretaris voor de landmacht, zijne Excellentie J. C. E. Haex, en van andere hoge militairen van de landmacht. Tarieven Hallstein legde in dit verband uiter aard de nadruk op de komende tarief onderhandelingen met de Ver. Staten in het kader van de G.A.T.T. Het afbre ken van de tariefmuren op zichzelf echter niet voldoende. Men zou moeten streven naar bundeling vai conjunctuurpolitiek en men zou geza menlijk zijn krachten moeten inspan nen om het monetaire wereldprobleem op te lossen. Voorts zouden de G.A.T.T.-onderhan delingen, alleen kans van slagen heb ben. als ze rekening hielden met de gehele draagwijdte van het landbouw probleem en men zou zich in het alge meen bezig moeten houden met de vraag hoe een bevredigende ordening van de handel met de onderontwikkelde landen kon worden bereikt. Het Nederlandse lid van de Euratom- commissie, mr. E. M. J. A. Sassen, wijdde een groot deel van het verslag van deze gemeenschap van de Zes aan de noodzaak van een politieke unie als kroon op de Europese gemeenschap, die zich nu uitstrekt van kolen, staal cr kernenergie via landbouw en buiten landse handel tot ontwikkelingspolitiek en sociaal beleid. Die politieke unie ver eiste echter een afzonderlijk politiek wilsbesluit, aangezien zij niet automa tisch uit de economisch georiënteerde gemeenschappen zou voortkomen. De Nederlandse afgevaardigde geloof de, dat Euratom zich krachtiger had kunnen ontwikkelen, als de onderhande lingen over toetreding van Engeland er andere landen waren geslaagd. Dt breuk van januari had gelukkig echter geen einde gemaakt aan de reeds be staande vruchtbare samenwerking van Euratom met andere landen die sa menwerking was in een aantal geval len zelfs nog uitgebreid. arbeider: als God in de bijbel spreekt over loon, dan bedoelt hij de méns. Derhalve wie het over het een heeft. Ofschoon deze „explosie' voor insi- praat tegelijkertijd over de ander; deze ders bepaald geen donderslag bij hel- twee zijn niet te scheiden, dere hemel was, kan deze ontwikke- Als arbeid dan onlosmakelijk verbon- ling voor enige „buitenstaander" toch den is met de mens, als de arbeider wél een verrassing hebben betekend en zyn ioon waardig is, als het in concre- is hij zich misschien gaan afvragen: to moet gaan over de hoogte van dat Waar gaat dat heen? Want dat we in j0on dan is daar overleg tussen beide g^n w®r«Rn een kritieke situatie zijn komen te ver- partijen voor nodig. Dat vloeit eruit aangetroKKen. keren wordt met de dag duidelijker. voort. Niet de verhouding van (ar- Zeker is, dat geen mens nog weet beids)markten hoeveel invloed die waar we, nu de ontploffing eenmaal tot marktverhouding ook moge hebben stand is gebracht, terecht zullen ko- maar alleen de gedachte van het eer- men. Daarbij staat er heel wat op het overleg tussen werkgever en spel. Vandaar dat het geen kwaad kan werknemer, dat o.a. berust op de me- tEVtüJSr*** va° de taidige Sitaa' de arbeider in zijn m'Limburï worden «eer vele g loonvorming, kan daarbij de norm zijn. werknemers weggezogen. Ook tal van Beweging in het loonfront dus. Daar- En nu komt het belangrijke punt: het textielarbeiders uit het oosten glippen bij dient voorop te worden gesteld dat Js deze gedaehtenwereld die aan de cao over- wat er ook gebeuren moge, het insti- grondslag ligt! Vandaar, dat de Wat deden we tot nu toe anders dan tuut van de collectieve arbeidsover- cao behouden moet blijven. Vandaar be7ig zjjn met het continueren eenkomst __koste wat kost behouden daj niemand in een opwelling kan - dient te blijven. Dit is uit ethisch en so- mag zeggen: dan maar géén c ciaal, ja uit christelijk-sociaal oogpunt Want dan belanden we zonder meer de anarchie op het stuk van de beidsverhoudingen. Wat dat laatste betreft men weet niet half welke grote vormen deze grensovergangen hebben aangenomen. In een stad als Enschede b.v. is het bijzonder moeilijk om gebouwen tot stand te brengen omdat voor de bouw geen werkkrachten kunnen worden tebrek aan bouwvakkers niet kan en uitgevoerd, omdat elke dag bussen vol arbeiders over de grenzen gaan: in Overijssel, in Groningen, in Fries- Limburg worden absolute noodzaak. Waarom? Omdat terecht altijd, is beklemtoond dat arbeid geen koopwaar is. Het is gezegd zowel in tijden van overvloed aan werknemers (werkloosheid) als in tijden van arbeidsschaarste. Met ande re woorden: deze waarheid blijft al tijd van kracht. een zaak die eenvoudig niet tinueren valt? Wat deden we tot nu toe anders dan het instituut van de ondergraven waardoor de greep de vakbeweging op het georgani- - seerde overleg losser dreigt te wor- hn?' v,ira,H r> 5r 71?n den om noB "iet van erger te spreken? oor het behoud van de cao, er zijn Daar moet natuurlijk een oplossing nog tal van praktische argumenten te voor komen Welke? In dit verband zouden enkele mogelijkheden in over weging kunnen worden gegeven. D Westduitse minister van buitenlands zaken Schroeder meent, dat in de kwestie-Duits- land en de kwestie-Berlijn eerder een dynamische dan een stati sche politiek moet worden ge voerd. Wanneer zich in deze kwesties kansen voordoen moei ten deze worden benut. In dit ver band heeft de Westduitse minis ter vertrouwen in de Amerikaan se en Britse peilingen van het Russische standpunt na het slui ten van het kernstopverdrag van Moskou. Deze zienswijze van de Westduitse mi nister is bekend geworden, na de be sprekingen, die hij gisteren in Parijs heeft gevoerd met zijn Franse collega, minister Couve de Murville. De Franse bewindsman was het echter hier niet helemaal mee eens. Hij stond duidelijk sceptischer tegenover een verdere ont spanning tussen Oost en West. Wel waren de ministers het er over eens, dat een verdere ontspanning in geen geval ten koste mag gaan van een bevriezing van de tegenwoordige toestand in Duitsland. Voor minister Schroeder weer naar Bonn vertrok, verklaarde hij: „Wij hebben besloten, dat niets ge daan mag worden dat ongunstig is voor de hereniging van Duitsland. Dit is ons gezamenlijk standpunt, dat bij de volgende onderhandelingen naar voren zal worden gebracht. De ver minderde spanning is gunstig voor de ze onderhandelingen." De Westduitse minister van buiten landse zaken voegde hier nog aan toe: „In onze ogen heeft de verminde ring van de spanning geen waarde, wanneer ook niet de grondoorzaak van de spanning tussen Oost en West wordt weggenomen. En deze oorzaak is de verdeling - Zij spraken af, dat tegen het eind van het jaar overeenstemming bereikt moet worden over de gemeenschappe lijke regelingen voor vlees, zuivelpro dukten en rijst. Ook de vraagstukken rond de landbouwpolitiek moeten voor 31 december a.s. zijn opgelost. Ook de „kippenoorlog" kwam ter sprake. De Franse regering zal waar schijnlijk bereid zijn, zo liet minister Couve de Murville weten, de laatste voorstellen van de E.Ê.G.-commissie te aanvaarden volgens welke de invoer rechten op Amerikaanse kippen enigs zins moeten worden verlaagd. Tenslotte spraken de ministers af nog voor het einde van het jaar nog eens met elkaar te praten. tot 1940, ging het J "er minimumar- de bevrijding die tegen het „dan hals brengen van het instituut de cao pleiten. We noemen er slechts één van. Men kan de cao van thans Vroeger, zoveel beschouwen als een „grondwet" jn cao's uitsluitend van het arbeidsleven waarmee weer beidsvoorwaarden; r allerlei „organieke wetten samenhan- gold de bedrijfstaksgewijze cao ais de gen die zaken als de bedrijfsfondsen, de aanduiding van de werkelijke arbeids- bedrijfsrechtspraak, de pensioenfondsen voorwaarden in de volle zin van het regelen. woord. In het instituut van de cao is dus Vraag: Moeten we misschien niet niet uitsluitend sprake van de lóónvoor- naar de minimum-voorwaarden, maar waarden, er zit nog een hele serie én- dan per bedrijfstak, terug, waarbij vast. een grotere vrijheid op het stuk dere sociale verworvenheden iaTJJ| Anders gezegd: de cao is veel méér de loonvorming aan de* ondernemingen i De maatschappelijke alleen een stelsel. Zet men de wordt, gelaten? i dus overboord, dan staan meteen ontwikkeling gaat immers het accent verschuiven in de richting van de on derneming? Maar dan moet de cao zo gemaakt worden dat daar ruimte voor komt. Ruimte voor een gedifferen tieerde loonvorming dus per onderne ming. Op deze wijze zou het loon- overleg ook weer dichter bij de oi> In doodsnood Overigens moeten we helaas vast stellen dat dit instituut thans in doods nood verkeert. Waarom? Omdat de werkelijkheid van de loonvor ming in belangrijke mate afwijkt van hetgeen daarover in de verschillende cao's staat. Akkoord, in een tijd van gebrek aan arbeidskrachten kan het een op zich zelf begrijpelijk verschijnsel zijn dat er enige afwijking naar boven optreedt, hoger dan het in de ci dus. Gaat het daarbij centen, dan is daar toch eigenlijk geen mand kritiek op mogelijk. middellijk-betrokkenen komen. Geen kiekeboe meer Duitsland." hi een fioKÉe EEG en landbouw De ministers hebben ook nog gespro ken over de vraagstukken van de E.E.G. en in het bijzonder over de landbouw politiek. I Een passagier van een Brits vliegtuig dat met 124 vakantiegangers van Rimini (Italië) op weg was naar Londen, zag een luchtkoker aan voor een asbakje en doofde daarin zijn sigaret. De gezagvoerder, die even later uit een andere luchtkoker rook te voor schijn zag komen, dacht dat er brand in het vlieg tuig was uitgebroken en waarschnwde het grond personeel van het Lon- dense vliegveld, waar brandweerploegen, am bulance-auto's en ander reddingsmatcriaal in ge reedheid werden ge bracht. Na een vlotte landing kwam het mis verstand aan het licht. Steeds sneller volgen de berichten elkaar op over bijzondere geboor te van kinderen in de wereld. Dit is stellig een gevolg van het feit, dat zich twee vijflingen aan kondigden in nog geen zeven dagen. Gisteren stond een ziekenhuis van Rome in het centrum van de belangstelling. Hier werden in een paar uur tijd twee moeders van een tweeling en een moeder van een drieling bevallen. De zeven baby's en hun moeders maken het, volgens het persbureau Associated Press, uitstekend. I Mevrouw Kennedy, de echtgenote van de Ame rikaanse president, zal in oktober een bezoek van twee weken aan Griekenland brengen. Zij zal zich daar bij haar zuster, prinses Radziwill en haar echtgenoot voe gen. Mevrouw Kennedy is nog herstellende van de geboorte van haar derde kind, dat, zoals ge meld, korte tijd later is overleden. Zij bevindt zich op het ogenblik in New Port met haar twee kinderen, Caroline en John jr. De eerste Duitse on derzeeër, de 113 jaar ge leden gebouwde Brand- taucher, zal blijkens een bericht van het Oostduit- se persbureau in Pots dam in het legermuse um worden onderge bracht. Het schip zonk bij zijn proefvaart in de haven van Kiel in 1851 en werd 32 jaar later ge licht. I In West-Duitsland is een van elke acht inwo ners in het bezit van een auto. Op 1 juli jl. be droeg het aantal autos' 6,85 miljoen tegen 5,94 miljoen op dezelfde da tum in 1962. Hamburg staat vooraan met 134 auto's per duizend inwo ners. Saarland staat met 106 per 1000 het laagst. Kiel gelegd voor Westduits schip met kernreactor In de Westduitse havenstad Kiel is die in de Bondsrepubliek wordt gebouwd. Het schip zal ongeveer 45 miljoen gul den gaan kosten. Men verwacht dat het vaartuig, dat 16.000 ton meet, in 1967 zijn plaats zal kunnen innemen tussen het Russische zusterschip Lenin en het Amerikaanse vrachtschip Savannah. Eerst zal het enkele korte reizen ma ken voor onderzoekingen. De Westduit se regering zal zestig procent van de kosten dragen, terwijl de rest verdeeld wordt over de vier deelstaten aan de kust: Hamburg, Bremen, Sleeswijk-Hol- stein en Neder-Saksen. Het tweede punt is, dat we van het kiekeboe-spelen van thans af moeten, dat de cao's dus om te beginnen weer moeten gaan beantwoorden aan de wer kelijke toestand. Hoe ver we daar- mee zullen moeten gaan en in welk bepaalde loon tempo is een beleidsvraag die pri- - enkele pro- mair het bedrijfsleven aangaat. Nie- jggfj&l mand moet zich echter tot „op hol slaan" laten verleiden. Dat is alleen al oogpunt van overleg-strategie 1319) Toen in het begin van de 16e eeuw de winstgevende handel in Afrikaanse slaven een aanvang nam, waren de Nederlanders er als de kippen bij om zich een deel van de fabelachtige winsten te verzeke ren. Sinds 1517 bezaten verschillen de Nederlanders dan ook het recht („asiento") Afrikaanse slaven in Amerika in te voeren. Dat duurde Lot 1552, en in 1580 stond Philips II het monopolie af aan de Genue- zen. bij wie hij in de schuld stond, zodat hij aan deze handelaren be ter voorrechten kon afstaan dan aan zijn vijanden, de Nederlanders. Het bezit van deze winstgevend, dat er :elfs oorlogen om werden gevoerd. Bij de vrede van Utrecht wisten de Engelsen in 1713 het voorrecht van de slavenhandel voor 30 jaar in de wacht te slepen, maar de met dit doel gevormde Engelse Zuidzee Com pagnie benadeelde door sluikhandel de Spaanse belangen zodanig, dat de Spaanse regering er toe overging de Engelse schepen zelfs in volle zee te onderzoeken. Hieruit ontstond in 1739 een oorlog, die eindigde met de vrede van Aken in 1748, waarbij de „asiento" nog vier jaar aan de zelfde compagnie werd toegekend. Maar twee jaar vóór de „asiento" verliep, stond de Engelse compagnie het recht weer af aan de Spaanse regering voor een bedrag van 1,2 miljoen gulden. Naast de officiële import van Afri kaanse slaven bestond er dus ook nog de sluikhandel in slaven, die voor de negers nog catastrofalere gevolgen kon hebben, bijv. wanneer een slavenschip dreigde aangehou den te worden. Het was een uitermate voordelige driehoeksroute die de slavenhalers ondernamen. Van de thuishaven werd met een schip vol handels goederen, resp. mm, naar de Afri kaanse kust gevaren, waar de goe deren van dc hand werden gedaan en het schip vol slaven werd gela den. Dan werd, vaak onder de af schuwelijkste omstandigheden TOCH IS HET ZO! voor de in het ruim geborgen sla ven, althans koers gezet naar Amerikaanse en Westindische ha vens, waar de negers van de hand werden gedaan en de thuisvracht suiker, rijst, of tabak werd in gekocht. Elk traject van deze drie hoeksroute leverde zodoende het vol le profijt. Van die winsten moest door de illegale handelaar echter heel wat worden afgestaan. Want, zo le zen we in de mémoires van een sla venhaler, voordat zijn schip kon uitzeilen naar de kust van Afrika, moesten eerst de havenautoriteiten van Havanna worden omgekocht. Een ander bedrag was bestemd voor de Kaap Verdische eilanden; werd het schip opgebracht, dan gaf de kapitein een som gelds om losgelaten te wor den. Dan waren er bij aankomst in Cuba omkoopgelden voor de kapi tein-generaal. voor zijn secretaris en voor verschillende plaatselijke auto riteiten. Soms moest zelfs alle winst aan omkoopgelden worden neerge teld. Om zo groot mogelijke winst te behalen, moesten zoveel mogelijk slaven in één reis worden ver voerd, zodat ze als de spreekwoor delijke sardines op elkaar werden gepakt. Zo vervoerde een kleine kustvaarder eens 747 negers, van wie er tijdens de reis 136 omkwa men. Zo'n sterftecijfer was niets on gewoons. De slaven werden op hun zij gelegd als lepels, zodat de gebo gen knieën van de één in de knie holten van zijn voorman pasten. Op sommige schepen konden de slaven niet eens liggen en moesten zij de hele reis op elkanders schoot zitten. De onzindelijkheid en de stank was verschrikkelijk en een Engels offi cier getuigde eens, dat een slaven haler vijf mijl beneden de wind kon worden geroken. Toen eindelijk de handel in slaven werd afgeschaft, begon de ellende voor de negers pas goed. H Pétilion Nadruk verboden. volkomen fout. Op zijn minst staat het vast dat bin nen een half jaar het werkelijke loon peil met enige procenten omhoog moet. Want de huidige globale verdeling van ons natiopale Inkomen is op zijn zachtst gezegd helemaal niet rechtvaardig. Zo lang vandaag een werknemer bij een openbaar vervoersbedrijf slechts met 85 naar huis gaat; zolang menige geoefende werknemer in deze tijJ van welvaart minder dan 100 aan zijn vrouw kan afdragen zodat laatstge noemde erop uit moet om ook te gaan werken, dan klópt er iets niet en dan is er geen rechtvaardige verdeling van dat nationale inkomen. Men zal vragen: is er voor een forse verhoging der lonen dan wel plaats zonder van in vloed te zijn op de prijzen? Het antwoord moet bevestigend lui den. Als er gemiddeld 14 procent aan zwarte lonen meer wordt uitbetaald fterwijl dit officieel „niet mogelijk was"; als tot de erkenning kan worden gekomen dat de andere produktiefac- toren, waaronder het kapitaal, in de onderneming dan maar met wat minder genoegen moe ten nemen hetgeen op zich zelf al een zeer positief gebaar zou zijn! dan behoeft, een en kele uitzondering daargelaten, niet gevreesd te worden dat elke loonsverhoging bij voorbaat al tot prijsverhoging aanleiding zou moeten geven. Boeddhist schrij ft met eigen bloed brief aan Thant De secretaris-generaal van de wereld organisatie van boeddhisten, prof. Nguyen Than Thai, heeft gisteren Pan)s met z')n eigen bloed een brief geschreven aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties. Oe Thant. waarin protesteert tegen de anti-boed- dhistische maatregelen in Zuid-Viet- nam Ten aanschouwen van een groot aantal betogers, journalisten en fotogra- fen gaf deze hoogleraar zich een snee in de borst en schreef met het daar uit vloeiende bloed dc brief. Hij eist Jl* -Ti?anj. verdor on<*er meer dat M de schending van de rechten van ae mens in Zuid-Vietnam veroordeelt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5