Het is niet altijd mogelijk agrarische grond te sparen PRINSJESDAG Raad van Noordwijkerhout Gemeenteraad van NOORDWIJK Bij verkoop van woningen schijnt alles geoorloofd te zijn ;euwe leidse courant WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 Grdte consternatie voor het pa leis Lange Voorhout. De prin- a groot gevaar ont snapt zijn weer terug in het pa leis. De op hol geslagen paarden worden tot rust gebracht en weggeleid, de beschadigde crè me calèche op de wielen gezet. Onder voorzitterschap van burgemees ter P. M. M. van der Wedden kwam de raad van Noordwijkerhout gisteravond in vergadering bijeen. Een belangrijk punt vormde het voor- el van burgemeester en wethouders 1 vaststelling van het uitbreidingsplan St. Victor III cn IV. Dc verschillende die tegen het ontwerp-plan tgevoerd, werden afgewezen, voornamelijk op de overweging dat geen vervangende gronden n worden aangeboden realise ring van ret uitbreidingsplan niet mo gelijk zal zijn dan na aankoop of onteige ning van de betrokken gronden, zodat reclamanten te allen tijde verzekerd zijn voldoende schadeloosstelling. Het is nu eenmaal niet mogelijk in de woningbehoefte te voorzien zonder daar bij agrarische gronden aan hun bestem ming te onttrekken. Het plan omvat :imaai 595 woningen, waarvan 19 vrijstaande of dubbbele woningen, 210 vrijstaande tot ten hoogste 6 woningen ineen, 204 dubbele tot ten hoogste 8 ■oningen aaneen en 144 etagewoningen, aaneengebouwd in drie woonlagen met onderverdieping. Tussen de Schippersloot en de ver lengde Schulpweg zijn gronden gereser veerd voor bijzondere gebouwen en een speelterrein. Met betrekking tot dit terrein voor bijzondere bebouwing merkte de heer Beekman op. dat de leefbaarheid van deze wijk afhangt van de bijzondere aard van de bebouwing. Hij drong er bij burgemeester en wethouders op aan at tent fe blijven op de uiteindelijke be stemming van de gronden voor bijzon dere bebouwing. Zonder verdere discussie werd het plan door de raad vastgesteld. Eveneens zonder op- of aanmerkingen ging de raad akkoord met voorstellen tot wijziging van de destruotieverordening, tot vaststelling van de exploitatievergoe ding voor bijzondere lagere scholen over 1962 alsmede voor het vakonderwijs en tot vaststelling van een verordening re gelende het toekennen van een tegemoet koming in bovenmatige ziektekosten aan enkele groepen van I.Z-A.-deelnemers. Hen voorstel om een krediet besohik- baar te stellen voor de aankoop van een motoirmaaimaohine met een snijbroedte van 193 cm werd aangehouden, omdat, naar de mening van enkele raadsleden de omstandigheden in deze gemeente zodanig zij, dat voorlopig nog met een kleinere maaimachine kan worden vol- Namens de rekeningscommissie bracht de heer Timmer rapport uit van het on derzoek naar de gemeenterekening over 1961. Uit het verslag blijkt, dat het re- keningsaido batig ds tot een bedrag van f 96.000, De gemeente-rekening over 1962, die deze vergadering werd aangeboden sluit voor wat de gewone dienst be treft met een batig saldo van f 20.000. In de commissie belast met het onder- )ek van deze rekening werden geko- :n de heren P. van der Sleet. F. W an der Ploeg en Th. A. A. Schaap. Omdat de rijkspolitiepost in het raad huis niet meer des nachts is bezet drei- er moeilijkheden te komen met de brandalarmeringsinstallatie. Uit de raad kwamen verschillende suggesties, die op hun bruikbaarheid zullen worden onder- Recreatie Tijdens een korte bespreking van het schetsplan recreatieterrein Boekhorst de raad loofde unaniem de opzet hiervan hoopte op spoedige realisering bracht de heer Duivenvoorde de pers conferentie ter sprake, die de provincie Zuid-Holland op 10 september jl. hield de recreatieplarmen in het Lange- veld. Hij vond het niet helemaal juist, dat deze plannen door de provincie niet tevens aan de raad of althans aan een lissie uit de raad bekend waren ge maakt. De voorzitter antwoordde, dat wait op de persconferentie was bekend gemaakt, ook reeds aan de raad bekend De heer Duivenvoorde meende uit publikatde in een streekblad anders te moeten concluderen, maar de voorzit ter noemde dit artikel pure fantasie en pertinent onjuist. Op zijn vraag of burgemeester en wet houders op de voorstellen van de ver- keerscommissie inzake het omleidings plan spoedig met concrete plannen ko men, kreeg de heer Blaauw ten ant woord, dait deze materie dermate inge- Voor grammofoonplaten Concert op carillon Leidse stadhuis Op 18 september, vandaag dus, zal acht uur een concert van Nederlandse volksliederen op het Stadhuiscarillon te Leiden worden gegeven in het kader van de herdenking „150 jaar Koninkrijk". Jongeremvedstrijdeii Yebo De regionale jongerencommissie van de Vebo te Leiden houdt vrijdag weer wedstrijden voor jongeren. De heer J Klerk opent om 8 uur de dag in de Turk, waarna Vebo-voorzitter ir. P. Buck een toespraak houdt. Hierna beginnen de wedstrijden op het Schuttersveld. Het programma vermeldt wedstrijden voor meisjes (huishoudelijke wedstrijden In warenkennis, vruchtenkennen huishoudboekje berekenen), voor gens (vee-beoordeling, trekkerbehendig- heidswedstrijd, bedrijfs-economie) cc open wedstrijden voor iedereen. 's-Mid- dags wordt in het An>thoniusclubhui6 een modeshow gehouden. wikkeld is. dat een concreet voorstel nog niet is te verwachten. Dat de Delfweg niet van een midden- streep is voorzien de heer Van Saase merkte dit op moet aan een misver stand worden geweten. Wethouder Janssen zegde toe, dat op korte termijn hierin zal worden voor- De heer Duivenvoorde deed de ver- keerscommissle de suggestie het plein voor de oude Hervormde school door het weghalen van het omringende hek werk geschikt te maken voor par keerruimte. Hierdoor zou een chaos in de Havenstraat, zoals die in het afgelo pen seizoen regelmatig te constateren viel. kunnen worden voorkomen. Het voorstel van de heer Duivenvoor de om de bespreking van de schetsplan- nen Zuid en De Zilk dadelijk in open bare vergadering te doen geschieden ont moette bij verscheidene raadsleden be zwaren. Men had geen enkel bezwaar tegen behandeling in openbare vergade ring, maar dan moet dit tevoren op de agenda worden geplaatst. De heer Dui venvoorde zag de juistheid hiervan in en verzocht burgemeester en wethouders dit punt voor de volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Voor grammofoonplaten Drie bollendorpen Groene-Kruiszuster moet auto hebben Het Groene Kruis voor Sassenheim en omstreken, waaronder ook de dorpen Warmond en Voorhout vallen, heeft een ernstig berep gedaan op leden en even tueel niet-leden om gelden bijeen te brengen voor de aanschaf en exploitatie van een auto voor de zuster. Op ver scheidene ledenvergaderingen is er van die zijde naar gevraagd. Aangezien de werkzaamheden van de zuster over drie dorpen zijn verspreid, is het niet meer dan normaal dat zij de beschikking over snel vervoer heeft. Op het ogenblik la ten de financiën het bestuur niet toe de verantwoording voor de aanschaf van een auto op zich te nemen. Men wil trachten de zuster nog vóór de komende wintermaanden een auto ter beschikking te stellen; als alle leden gemiddeld 7,50 zouden afstaan, zou de aankoop van de auto een feit kunnen zijn. Het zou ook prettig zijn wanneer leden zich zouden verbinden voor een bijdrage per jaar voor exploitatie van de Een groep enthousiaste medewerkert zal de leden bezoeken en aanmoedigen. Naar we vernemen zijn de eerste bij dragen reeds binnen. Ieder die voor dit doel iets overheeft, kan zich wenden tot de penningmeester, Merellaan 6 te Sas senheim. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 17 september Aan de Rijks universiteit zijn geslaagd voor examens: doit Ned. reiht: mei. H M H Henket (Heer len) en mej H J Vreede ('s-Cravcnhage): voor het examen M.O. B natuurkunde: K A H de Vries (Rijswijk. ZH): doet. gle: de ."kunde: mei. J M Mulder (Leiden) en mej P KoelewiJn (Kat wijk a. d Rijn): kand. G wis- en natuur kunde: mej. A de Graaff en mej. E Votten (beiden te Leiden): kand. L wis- en na tuurkunde: mej. J M J Blom. eveneens t« De veertien ponten tellende agenda voor de raadsvergadering van gister avond werd vrü vlot afgewerkt. Slechts over een enkel punt werd uitvoerig ge sproken. De rondvraag was weer een bonte staalkaart van allerlei wensen, op- en aanmerkingen en constateringen van gebreken. De eerste handeling na de opening was de beëdiging van de nieuwe gemeente ontvanger, de heer W Meyrink, die als opvolger van de heer A. Dekker op 1 oktober in functie treedt. De heer Meyrimk legde in haaiden van de burgemeester de vereiste eden af. Hierna feliciteerde de burgemeester de functionaris. Uw benoeming dienit niet te worden uitgelegd als een depreciatie voor anderen, maar als een bekroning van een ambtelijke loopbaan en een er kenning van capaciteiten en mogelijk heden waarbij de anciënniteit de door slag heeft gegeven. Zonder discussie en stemming passeer den de hamer voorstellen tot goedkeu ring van de rekening Gasthuis 1962, ver pachting van teelland aan de Oude Zee weg en aan de Beeklaan en wijziging van de destructie-verordening. Als architeot voor de bouw van het contingent woningwetwoningen 1964 werd aangewezen de heer J. van Tinber gen alhier. Uit het voorstel bleek dat het de be doeling is in 1964 weer eengezinshuizen te gaan bouwen, iets wat in 1963 niet mogelijk is. De heer Passahier informeerde daarom of de kostprijs zodanig was gedaald dat daardoor deze bouw mogelijk was worden. Wethouder Vogelaar zei het college probeerde een plan te maken dat beantwoordt aan de curve-prijs. Ver leden jaar was men f 1500 per woning daarboven. De wethouder deelde mee dat het college binnenkort hoopt te komen met een voorstel tot bouw van premlewonin- Beroepschrift Een toeroepsdhrhft van de heer A Abswoude tegen weigering van bouwvergunning leverde een discussie op tussen de heer Van Leeuwen B. en W .stelden voor op het beroep afwijzend te beschikken, met welk v stel de heer Van Leeuwen wel akkoord kon gaan, want de feiten waren niet weg te redeneren en B. en W. konden niiet anders Hij vroeg zich echter af of er geen andere weg open stond om adressant te helpen. Deze man wil bedrijf opbouwen en missahien is een omweg iets te bereiken. Wethouder Vogelaar zei dat ook het college graag wil helpen. Het grootste bezwaar is echter dat aan de Zwarteweg die eerlang verlegd en verbreed moet worden, vrijwel geen expansiemogelijk heden zijn. Het college zoekt steeds mogelijkheden dergelijke kleine bedrij ven te helpen, maar de ruimte is beperkt. Een enigszins mysterieuze discussie ontstond over een voorstel tot vaststel ling van de verordeningen regelende de samenstelling en werkkring van de vaste commissies van bijstand uit de raad. De heer Schelvis zei geen voldoende gelegenheid te hebben gehad om een studie hierover te maken en stelde daar om voor diit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Hij had bepaalde bezwaren, wilde deze niet in openbare vergadering naar voren brengen. De burgemeester merkte op dat het college niets voor aanhouding voelt. De conceptverordeningen zijn op de gewone manier ter visie gelegd en er is geen enkele reden van de tot nu toe gevolgde procedure af te wijken. De heer Van Leeuwen vond dat deze gang van zaken ietwat onplezierig Persoonlijk had hij geen bezwaar, maar hij kon zich voorstellen dat een jong ambitieus raadslid graag volledig wordt ingelicht alvorens een beslissing te ne- Wethouder Vogelaar gaf een uiteen zetting van de gang van zaken, die ge volgd wordt bij de behandeling van voor dellen in de commissies. Er was zijn inziens geen reden om van deze proce dure af te wijken, temeer omdat de heer Schelvis alle gelegenheid heeft nu zijn bezwaren in deze vergadering te uiten. Wethouder Den Otter toonde aan dat er in geen geval sprake was geweest van onvriendelijkheid en wethouder Sedclaar vond het el van Columbus door voor te stellen het voorstel van B. en W. aan te nemen en de heer Schelvis de ge legenheid te geven binnenskamers zijn bezwaren kenbaar te maken. De heer Schelvis ging hiermee ak koord. De raad verleende medewerking voor de aanleg van een buitentrap tegen het schoolgebouw aan de Wilhelminastraat ten behoeve van een noodlofcaal dat ge vestigd is op de zolder van de Wolhel- mina school Rondvraag tSinds 1934 doe ik mee op Prins jesdag..." glunderde de 69-jarige ijscoman P. Bijen. „Zo mooi als vandaag, meneertje, 't is een zeld zaamheid. „Wat een zomertje en wat een kinderen. Om nu echt helemaal eerlijk te zijn, tóch valt de drukte in de stad heel erg te gen. Het lijkt wel of het met het jaar minder wordt en zelfs vorig jaar met al die regen leek het me drukker dan nul" Zoekt U een Gouden armband of Collier voor f 70.— en 100.— of f 300.— en 800.— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote, keuze in alle prijzen. Omstreden scliilderij weer in bezit van Kamer van Koophandel Het schilderij van Pietcr Geraedts. waarom strijd is gevoerd tussen de Ka mer van Koophandel te Leiden nemer Van den Akker, is weer in het be- lit van de Kamer. De Kamer van Koophandel heeft de heer Van den Akker een aanzienlijk be- jdrag als schadeloosstelling moeten beta len. Het schilderij, waarvan de waarde op f 10.000 wordt geschat, zal in afwach ting van het gereedkomen van he' I nieuwe Kamergebouw worden opgesla gen in het stedelijk museum de Lakenhal. De heer Van den Akker, die het ge- ,bouw van de Kamer heeft gesloopt, liet I eigendomsrechten gelden op het in het af te breken gebouw achtergelaten doek. Ultimatum gesteld N.E.M. en H.C.W. werken weer (Van een onzer verslaggevers) Nadat het in totaal ongeveer 700 m: tellende personeel van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen (HCW) en de Ned- Electrolasch Maatschappij (NEM) te Leiden gisteren en eergisteren na het stellen van looneisen heeft gestaakt, is vanmorgen het werk hervat. Echter niet, nadat de directies een ultimatum was gesteld tot a.s. maandag: ccn belangrijk hoger tarief, anders wordt het werk maandag weer neergelegd. Eerder hadden de directies laten ten, dat zij aan het verlangen van personeel om van de lopende c.a.o. af te wijken door de uurlonen te verho gen, niet konden voldoen. Voorts werd het personeel meegedeeld, dat de door de actie niet gewerkte uren niet zullen worden uitbetaald. Gistermiddag hebben bestuurders CNV en NW de werknemers aangera den het werk te hervatten maar aan vankelijk hadden de werknemers be sloten' hun actie toch door te zetten. Vanmorgen kwam echter het genoemde ultimatum als een soort tussenoplossing uit de bus. De werknemers bleken er goede hoop op te hebben, dat het ulti matum zal worden ingewilligd. De niet uit te betalen uren zouder ov ger tijdvak worden verdeeld. Bromfiets slingerde Gistermorgen om half negen begon eer 67-jarige ongehuwde Leidse vrouw met haar bromfiets op het Plantsoen te Lei den te slingeren. Zij botste tegen een uil de andere richting komende personen- i wagen en liep een hersenschudding op. Het belangrijkste bij de rondvraag was een opmerking van de heer Benschop over de prijzen van bepaalde woningen in de vrije sector. Als men op de lonen iets toelegt, wordt men voor de rechter gesleept, maar bij de verkoop van wo ningen schijnt alles geoorloofd te zijn. aldus de heer Benschop. Indertijd is de raad in goed vertrou wen akkoord gegaan met een bouwplan waarbij naast een aantal huurwoningen een aantal woningen in de vrije sector gebouwd zou worden voor ongeveer f30.000. Nn is gebleken, dat voor deze wonin gen f 60.000 wordt gevraagd; de heer Benschop noemde dit een parasiteren op de woningnood. H(j stelde voor dat de raad zou uitspreken dat deze gang van zaken niet wordt gewaardeerd- Wethouder Vogelaar zei dat niet van het college kan worden verwacht, dat een bindende afspraak gemaakt wordt over de prijzen van hulzen in de vrije sector. Dit kan niet omdat geen enkele bouwer bereid ral zijn zich daaraan te binden. Er zijn door de N.V. Erica 44 huurwoningen gebouwd tegen een rede lijke huur en als compensatie mocht een aantal woningen gebouwd worden voor de verkoop. Wij kunnen niet beoordelen in hoe verre deze firma op de huurwoningen heeft moeten bijpassen, maar het staat vast dat dit het geval is. We wensen niemand in bescherming te nemen, want enerzijds zijn de bouwkosten gestegen, maar anderzijds heeft de firma De Raad aan de Beeklaan de prijzen voor de koop woningen niet verhoogd, aldus de wet houder. Uiteindelijk zijn de Noordwükse wo ningzoekenden gebaat met het plan Lijn- baamweg, want er zijn 44 woningen ge bouwd met een alleszins aanvaardbare huur. De heer Benschop erkende dat maar bleef bij zijn mening dat de raad de gang van zaken hierbij niet kon waar deren. Wethouder Sedelaar vond weer de op lossing door voor te stellen bij de N.V. Erica te informeren naar de gang van zaken en daarna de raad zijn houding te laten bapalen. Hiermede gingen allen akkoord Schaakwedstrijd Dinsdag houdt de Noordiwijkse Schaak vereniging ..Daniël Noteboom" een gor*- wedstrijd ter opening van het seizoen. De zetten zullen weer bij iedere gong slag, om de 5 seconden, uit de mouw moeten worden geschud. Er wordt ver wacht dat iedere huiisschaker zijn drem- pelvreees zal overwinnen. Het „terrein" van de strijd is Pension Jowé" (Schafferstraat 6). Aarweng g u. In verband met de indeling wonden de deelnemers echter verwacht tueeen half en kwart voor 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3