Aantal promoties onbevredigend Synode doet nog geen uitspraak over Assen Pro Rege bouwt nieuwe tehuizen in Duitsland RODENT Een woord voor vandaag Praktische voorbereiding gereformeerde eenheid Tussen schoolpoort en huisdeur WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 Prof. De Gaay Fortman over V.U.: Minder colleges van assistenten is gewenst ondenvU«redactle) het gereformeerd protestantisme nog steeds een achterstand op cultureel gebied heeft In te halen en by de studenten een verbiydende belangstelling voor de cul tuur aanwezig is. Stellingen Prof. De Gaay Fortman meende voorts dat de stellingen die aan de proefschrif ten worden toegevoegd niet zozeer een wetenschappelijke als wel een folkloris tische functie vervullen. Het ware vol gens hem gewenst de plicht daartoe af te schaffen. D1 generale synode van Gereformeerd e Kerken heeft nj-obleemStelUll g nngen, na uit- 1 O Pftrtm.n !als tyPc verdwenen. Wanneer sommigen voerige bespreking, nog geen be- fortman een overzicht gegeven anders dan1 -• - r 6' - s De scheidende rector stond ook uitvoe rig stil bij de groeiende neiging colleges aan assistenten over te laten, hetgeen hij niet onbedenkelijk achtte. Vooral voor de eerstejaars is het belangrijk wanneei zij van de hoogleraren zelf college ont vangen. In zijn verslag over de lotgevallen der universiteit zei de aftredende rector mag nificus dat 611 vrouwelijke en 3016 man nelijke studenten werden ingeschreven. Vorig jaar waren dat er resp. 566 en 2811. Het aantal buitenlandse studenten be droeg 97. een kleine achteruitgang geleken bij het vorige jaar, toen 103 bui tenlanders werden ingeschreven. Cultuur Prof. De Gaay Fortman brak een voor het spoedig instellen van twee leer-1 stoelen in de faculteit der letteren, name- iyk voor kunstgeschiedenis en voor j Spaanse taal en letterkunde. Voor kunst geschiedenis met name omdat volgens hem bijzondere activiteiten. Prof. De Gaay Forlman merkte met betrekking tot het rectoraat op dat hij tot tien dagen na zyn ambtsaanvaarding een voorstander was van het eenjarig rectoraat. Alles in ogenschouw nemen de wat dit jaar als rector op zün weg kwam. heeft hU thans voorkeur voor een driejarig rectoraat. In de eenjarige periode is met name het examineren en tentamineren een schier niet te dragen last. Drukkend vond de rector-magnlfl- cus de representatieve plichten ook al achtte hy de vervulling daarvan meest al nuttig. Hy vroeg zich af of het by- wonen van de ontvangsten ter gelegen heid van nationale en Internationale congressen niet beter aan dekanen kon worden opgedragen. "DIJ DE overdracht van het rec- toraat van de Vrije Universi teit te Amsterdam aan prof. dr. F. De zijn tijd verlummelende student is - n de Roos heeft prof W F de Gaav volSens scheidende rector magnificus gisteren in uroningen. r- J als type verdwenen. V" fortman een overzicht gegeven anders dan om redener. van de lotgevallen van de univer- j «aafdheid soms wat lang siteit ovf 1962-1963. Bijzondere aandacht schonk de hoogleraar aan het aan- tal promoties. Ook indien men er Wrlejarlg van uitgaat, dat voor een ruime meerderheid van de studenten de universiteit in de eerste plaats op leidingsinstituut voor een functie in de maatschappij is, is het aantal promoties onbevredigend. Met name de economie, de letteren, de geschiedenis en in mindere mate de rechtswetenschappen blijven achter. De eisen die aan een Ne derlands proefschrift gesteld wor den, en die gelukkig in het alge meen worden gehandhaafd, maken dat de proefschriften de universi teit bij uitstek in staat stellen haar wetenschappelijke naam te hand haven. „Ik vraag mij dan ook af", zo zei prof. De Gaay Fortman, „of de hoog leraren voldoende actief zijn om hun begaafde leerlingen in de richting van een promotie te stuwen. De voorheen bestaande financiële bezwaren zijn door de na 1945 van overheidswege getroffen regelingen in ieder geval niet meer onoverkomelijk. Wellicht is de voornaamste oorzaak, zo meende de hoogleraar, dat men wordt afge schrikt door de gedachte verplicht te zijn een enigszins omvangrijk boek werk te schrijven. Indien men zich voor ogen stelt, dat men voor de pro motie kan volstaan met het schrijven van een monografie van 100 a 150 bladzijden druks over een duidelijk begrensd onderwerp zal men eerder het werk aanvatten, dan wanneer men zich spiegelt aan hen die een meestal mislukte poging hebben gedaan over hun onderwerp een handboek te schrij ven. „We moeten door de zure appel bijten" Verschuiving van theologisch lei vragen zienswijze t het karakter iderzoek betekenen. Maar zich niet begeven in aller- an wetenschap. Na zijn hebben uiteengezet over van de ..binding" aan al- ;rklaarde (Van onze kerkredactie) of de leeruitspraak van de sy_- volgend jaar zal node van Assen-1926 zal worden; De zaak kwam reeds aan de orde op teruggenomen, ja dan nee. generale synode van Apeldoorn-1961. spraak over het rechte Genesis 2 en 3, naar aanleiding van de toen geruchtmakende zaak-Geel kerken. Uit allerlei publikaties is wel gebleken dat vele theologen de laat ste jaren die uitspraak niet meer voor hun rekening nemen. Omdat bij de behandeling van deze zaak ter synode thans bleek dat de desbetreffende deputaten nog geen gelegenheid had den gehad voor onderling overleg, met de commissie van preadvies uit de synode, stelde de praeses, dr. P. G. Kunst, voor dit overleg alsnog te doen plaats vinden, alvorens tot een beslissing te komen. Dit overleg zal natuurlijk enige tijd vergen, en daar om kan een uitspraak vermoedelijk eerst worden verwacht in de voortge zette zitting, die waarschijnlijk in ja- ife ife -I-C m ite sasts^l ïf In een speeltuin een pannèkoek eten Is voor hinders om nooit te vergeten. hij verzocht na te gaan in hoeve: uitspraken van „Assen" nog bindend zijn. Om aan dit verzoek te voldoen werd een deputaatschap benoemd om hierin van advies te dienen. Deze depu- synode uitvoerig verstaan taten kwamen rapport-met-bijlagen werd betoogd dat snds 1926 de pro bleemstellingen aangaande Genesis 2 er 3 verschoven zijn en dat nieuwe argu menten zijn aangevoerd „om de onder ons traditionele opvatting van deze hoofdstukken los te laten". Maar de vraag hoe Genesis 2 en 3 moeten wor den verstaan hangt naar het oordeel van de deputaten ten nauwste samen de algemene vragen aangaande het de bijbel. Daarom stelden de deputaten voor uit te spreken dat „Assen-1926" niet langer als een bindende leeruitspraak in de kerken zal gelden, maar dat een depu taatschap zal worden benoemd met de opdracht „een volgende synode van ad vies te dienen met betrekking tot de vraag of het gewenst en mogelijk Is dat de synode, door een bepaalde uit spraak of door een herderlijk schrijven, zich uitlaat over de opvatting van Ge nesis 2 en 3 en/of over de algemene vraagstukken aangaande het verstaan van de bijbel, en wanneer zij tot dc overtuiging komen dat deze vraag be vestigend moet worden beantwoord, zulk een uitspraak of zulk een herderlijk schrijven voor te bereiden". Alvorens de synode zich in plenaire zitting over het deputatenrapport ging beraden had de commissie van pread vies voor dogmatische zaken (ds. A. C. van Nood (voorzitter), prof. dr. A. D. R. Polman (rapporteur), dr. J. G. Aal- der8, ds. A. S. Timmer, ds. K. G. Ide- ma en de ouderlingen S. Scheper. A. Staal. E. Koster, J. van Die en J. H. Bierlink) zich daarop bezonnen en hier over een preadviserend rapport op de synodetafel gelegd. Daarin werd betoogd dat een ophef fing van de leeruitspraak niet kan ge schieden voordat de verschuivingen die zich de laatste jaren op exegetisch ge bied hebben voorgedaan, nader zijp getoetst. De commissie stelde dan ook voor in afwijking dus van de depu taten de binding aan de leeruit spraak vooralsnog niet ongedaan te maken doch rst opnieuw een aantal deputaten te /noemen die „een" vol gende synod ,«der zou moeten advi seren over de>raag „of de ontwikke ling van het Schriftonderzoek, met na me ten opzichte van de verschillende literaire genres in de bijbel, genoeg zame grond bietft om de binding aan de traditionele opvatting aangaande Genesis 2 en 3, gelijk zij in de leer uitspraak van Asscn-1926 haar vertol king vindt, op te heffen". Meerderheid Gunstiger subsidieregeling van Rijk Betere betaling tehuisleiders onzer redacteuren) DE KONINKLIJKE Militaire Bond Pro Rege gaat zowel in Nederland als in West-Dnltsland tehuizen bonwen, daartoe in staat gesteld door een nieu we subsidieregeling, die door het Rijk (Van Is ontworpen. Kolonel KNIL b.d. G. Wie- ï?".i2 D" Enschede. Steenttljker- bond, die vandaag in Utrecht ls gehou- wold en Hilversum. Dit laatste te- den. huis wordt opgetrokken bij de ingang i van het Marine Opleidings Kamp en Op dc vergadering van vorig jaar had ajs tehuisleider lal daar gaan optre- 1". den de heer C. de Wolf, de enije overlevende van de ramp met de het be- 0-16 en thans chef d'équipage van het M.O.K. blijven bij het miiita. Handorf, doch dat eerst e< gevonden moest worden oplossing fjevonden moest worden voor het be- angrijke probleem van de financiering. Vanmorgen zei hij: „Thans zijn we zo ver. Op 4 juli jl. heeft de (toenmali ge' staatssecretaris van defensie luite nant-generaal b.d. M. R H. Calmeyer ons geschreven, dat hij gaarne bereid is medewerking te verlenen voor dc bouw door onze bond van drie grote militaire tehuizen in West-Duitsland en aan de bouw van drie tehuizen te stich ten door de Centrale van Katholieke Te huizen. terwijl in onderling overleg nog moet worden beslist wie een zevende zal bouwen. Behalve deze zeven grote tehuizen zullen er nog enige van meer normale afmetingen worden opgericht en wel een te Borgholzhausen en een te Erie. Een geweldig project dus en de uitvoering is mogelijk geworden door de grote steun én medewerking van het de partement van defensie. In het kort komt de financiële steun hierop neer. dat onze bond per te bouwen groot te- ter hu:j een lening van maximaal 350.0001bev mag sluiten en per normaal tehuis van max.maa! 100.000. terwijl de regering een jaarlijkse subsidie geeft voor rente en aflossing van deze leningen". Het tehuis te Steenwijkerwold zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Het bezoek daar is zo toegenomen, dat het nodig was een tweede tehuislelder te trekken en een woning te bouwen. Over het algemeen is het bezoek aan de militaire tehuizen sterk gestegen, hetgeen met name in de omzet tot uitir.g is gekomen. In 1962 werd voor het eerst in de geschiedenis van Pro Rege een omzet genoteerd van meer dan één miljoen gulden. Het aantal bezoekers bedroeg in dat jaar 1.348.594. Er werden verkocht 1.750.000 koeken. 1.050,000 kopjes koffie. 750.000 flesjes limonade en bier. en het aantal telefoongesprekken, dat werd ge voerd bedroeg 190.000, waarmee eeD be drag was gemoeid van rond 60.000. DUITSLAND In Seedorf komt een groot tehuis ten behoeve van de Koninklijke Landmacht. Het heeft een totale lengte van 54 me- diepte van dertig meter. Het grote kerkzaal. vier conver satiezalen. een kantoor voor de leger- Ult de discussie bleek wel dat verre weg de meeste synodeleden weinig meer -oelden voor een handhaven van de bin ding aan de leemltsnraak-1926. Een plei dooi voor opheffing der binding werd ge voerd door dr. F. L. Bos uit Vlaardin- gen, ds. D. van Enk uit Veenendaal, ds. D. Vreugdenhil uit Rulnerwold, ds. W. Schouten uit Utrecht en ds. D. A. Vogel uit Geleen. Dr. Bos betoogde dat een leerultsnraak evident moet zijn. Door de prohleemverschnlvingen In de exegese is de basis waarop Assen-1926 rust. op z'n minst wankel geworden. En I dat is naar spr.'s oordeel al voldoende lom de binding aan de uitspraak ten'et te doen. Evenals tal van sprekers die I na hem kwamen, betoogde dr. Bos dat j de vrijheid van exegese moet worden ge- jhandhaafd. en dat de synode z mogelijk uitspraken moet doen. Enkele sprekers, zo dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren, ds. Schouten ds. Vogel, meenden dat de binding in feite al niet meer is. omdat van lerlei zijde „Assen" wordt bestreden zo dat de kerk maatregelen neemt. Prof. dr. D. Nauta vond het rapport van de commissie zeer onbevredigend. Hij vocht haar rapport dan ook op tal I van punten aan Een nieuw deputaat Hoewel het Rijk helpt bij de bouw, schap zou z.i. het instellen van eer blijven er toch financiële zorgen voor. Pro Rege over. De bond dient de tehui- zen nl. in te richten. Daarvoor heeft het bestuur allerlei akties georgani seerd, die. naar de cijfers uitwijzen, welwillend door het Nederlandse volk worden gesteund. Er is een glazenaktie (alleen al in Zuid-Holland zijn zestig duizend Pro Rege-glazen verkocht), er is een kopjesaktie (in 30.000 Nederland se gezinnen staan kopjes, waarin naar de bedoeling is zeker elke zon dag een dubbeltje wordt gestopt), en, tenslotte geeft de bond twee fraaie al-l bums uit. een over de Koninklijke Ma-, rine (Vlootpraeti en een over de Ko ninklijke Landmacht (Van Heiligerlee tot Korea). lerlei synodale uitspraken, prof. Nauta de uitspraak van I92ö m net concrete gebeuren van toen wel verant woord te achten. De zin van die uit spraak was de handhaving van het ge zag van de Heilige Schrift. En dat laat ste is nog steeds de taak van de synode en de kerk. Spr. stelde daarom voor thans alleen uit te spreken dat het in 1926 de bedoeling was het gezag der Schrift te handhaven, en voor het ove rige alleen vast te stellen dat het ge zag van de Schrift nog onverkort wordt gehandhaafd, met d'ien verstande even wel dat exegetische vragen geheel open besproken kunnen worden. Prof. dr. W. H. Gispen, een van de deputaten, raakte dit punt even later ook aan toen hij een „persoonlijke ver klaring" aflegde. Hij zei persoonlijk „Assen" wel voor zijn rekening te kun nen nemen. Dat hij zich toch met het deputatenrapport akkoord had verklaard, komt voort uit de „kerkelijke eerlijk heid" die hierbij in geding is. Nu er in de kerken zoveel twijfel aan „Assen" is. zou handhaving van die leeruitspraak tot een eindeloze reeks tuchtprocedures leiden. En daarvan is prof. Gispen geen voorstander. Temeer niet omdat hij per soonlijk „Assen" niet nodig heeft: „Als er strijd zou komen, moet die worden uit gevochten op het terrein van de belijde nis en niet in de sfeer van de exegese". Langs elkaar Prof. dr. N. H. Ridderbos uit Amster dam. die namens de deputaten het woord voerde, zei dat deputaten en pre adviserende commissie langs elkaar heen hebben geredeneerd. De quintes- sens van het deputatenbetoog is: ook zonder dat de exegetische verschuivin gen nader zijn getoetst, moet de bin ding aan „Assen" worden opgeheven. Maar nu zegt de commissie: omdat er geen toetsing van de verschuivingen heeft plaats gehad kan de binding (nog) niet worden opgeheven. Prof. Ridder bos meende dat het zuiverend zou wer ken als de binding wordt opgeheven. „Wij moeten door de zure appel heen bijten, dan is de weg gebaand om de zaak nader te bekijken." In tegen stelling tot de opvatting van meer dan één synodelid oordeelde hij ech ter een nieuw deputaatschap wel no dig, „om de verhoudingen in onze kerken nader af te bakenen". Verschuivingen Prof. dr. G. C. Berkouwer, die even eens namens het deputaatschap sprak, vond dat de discussie ter synode reeds getuigenis aflegde van de verschuivin gen die zich ook binnen de kring der synode voordien. Zozeer zelfs dat spr. n'ieUW RATTE N- PASTA \RAT MUIZ£N\P/ VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT niet achterwege te kunnen laten. Met dit laètste kwam hij al heel dicht in de buurt van de preadviseren de commissi-. Haar rapporteur, prof. dr. A. D. R. Polman, deelde namelijk even later mee dat de commissie de hele zaak voornamelijk had bezien als een beleidskwestie, uit een oogpunt van pastorale bewogenheid. Dat was voor de commissie ook de aanleiding niet op _ii ï.i -n het deputaten- n daarom waren ten onrechte ver wijten gemaakt. „Zelfs is het zo", al dus prof. Polman, „dat ik als theoloog ook voorstander ben van opheffing der binding." Maar als synodelid durfde hij |t.n. deze beslissing thans nog niet aan, juist Lett| liuine'deV sCn'odê omdat de toetsing in het deputatenrap- - -• n* der ,ynoae port ontbreekt. De commissie beoogt met haar voorstel dan ook niet de voor- beeriding van een nieuwe uitspraak, en ook geen diepgaand wetenschappelijk Schriftonderzoek. De bedoeling der com missie is alleen het volk duidelijk te maken dat de bijbel zelf de ruimte opent om ..Assen" terug te nemen. „Er zijn duizenden eenvoudige gelovigen in den lande", aldus prof. Polman, „die vandaag nog zeggen dat „Assen" hen destijds in de ziel heeft gegrepen." Juist voor deze mensen moet de syno- Er waren er blijkbaar in Israël, die verlangden naar de dag des Heren. Amos. schapenfokker uit Tekóa, maar geheel onrer- wacht door God opgeroepen om het oordeel aan het volM Israël te verkondigen, beklaagt de mensen, die dit verlangenl koesteren ernstig. Wat verwachten zij eigenlijk van die dag Amos zegt: „Duisternis is hijen geen licht! Zoals wanneen iemand vlucht voor een leeuw, en een beer overvalt hem; en hij komt naar huis en leunt met zijn hand aan de muur, en hem bijt een slang! Duisternis zal immers de dag des Heren zijn en! geen licht, ja donker en zonder glans". U kunt de man uoïgenJ die het overkomt: nergens vindt hij bescherming, op geen enkele plaats is hij veilig en geborgen. Zó zal de dag dei Heren zijn voor degenen, die ernaar verlangen, een dag van de( allergrootste verschrikkingen. U zegt misschien: is dat dan na de boodschap van het Evangelie? Het vreemde van het geva is, dat hier mensen naar Gods komst verlangen, terwijl zi toch drommels goed kunnen weten, dat God met het oordee komt, omdat hun leven allesbehalve in overeenstemming U met Zijn wil. Zij hebben daar blijkbaar geen begrip van. zi ver zijn zij van het goede pad afgeweken. Misschien hebber zij gedacht: God komt voor ons alles weer in orde maken en de slechterikken gaan eraan! Dat dacht u maar. schijnt Goc te zeggen. Als u tegen de muur leunt, bijt u een slang. En da\ is minstens zo erg als de beet van een leeuw of van een beer Het is wèl zaak onszelf af te vragen, of een eventueel verlangen naar de dag des Heren vanuit de juiste motieven voortkomt Opdracht aan deputaten (Van onze kerkredactie) De Gereformeerde Kerken zul- len met kracht de pogingen voort zetten om te komen tot ,,de door God geboden eenheid met alle gereformeerde groeperingen". De deputaten die volgens het gis- teren in Groningen genomen sy nodebesluit hiertoe zullen worden benoemd zullen zich moeten be zinnen op de vragen en middelen die noodzakelijk en geoorloofd zijn om de kerkelijke eenheid praktisch voor te bereiden. Verder krijgen die deputaten de op dracht medewerking te verlenen" aan het tot stand gekomen gereformeerd convent, waarin samenwerken personen uit de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken, de vrije Gerefor meerde Bond in de Ned. Herv. Kerk en de Gereformeerde Gemeenten. Alleen de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken werken hierin samen krachtens officieel-kerkelijke op dracht. Verder zullen de deputaten zich met andere gereformeerden hebben te beaden over het in het leven roepen van een permanente gereformeerde raad in Nederland, „in welke raad de gelegen heid zal -bestaan in gemeenschappelijk overleg met elkander te spreken over principiële vraagstukken die de kerken van gereformeerde belijdenis moeten bezig houden en hierdoor de toenadering tot elkaar te bevorderen". De formulering van de opdracht ten aanzien van de permanente gerefor meerde raad kwam tot stand als gevolg de aantonen dat de exegetische verschui vingen in de bijbel zelf hun grond vin den. Allerlei wetenschappelijk mate riaal is daarvoor aanwezig. Het moet alleen worden „vertaald" voor de ge wone man. En dat is in feite alles wat de commissie vraagt. Op grond van de door prof. Polman verdedigde opvatting, gelegd naast de betogen van de zijde der deputaten, ziet het er dus alleszins naar uit dat orden gezien In dc voortgc- g der synode een gemeen- schappelijk voorstel ter tafel te leggen. Geen onderzoek Een jarenlang van synode tot sy node slepende zaak kwam gisteren tot eeh definitieve beslissing, üe syno de besloot met overweldigende meer derheid niet over te gaan tot een psy chologisch structuuronderzoek van a.s. predikanten. Met een iets kleine re meerderheid werd zelfs besloten geen enkele stap te dezer zake te nemen. Deze besluiten werden geno men op grond van een daartoe strek kend voorstel van ds. A. C. van Nood en een aantal andere synodeleden. Reeds vanaf de sjfaode van Leeuwar- den-1955 prijkte op elk synode-agen- dum de vraag of a.s. predikanten psychologisch moeten worden onder zocht. Door de beslissing van giste ren is deze hele zaak dus nu van de van een amendement van prof. dr. D. Nauta. die daarmee de aanvankelijH door de preadviserende commissie voor« gestelde formulering in die zin gewijd zigd wilde zien, dat niet meer word» gesproken van „de gereformeerde ge zindte". De kwestie kwam aan de orde bij de behandeling van het rapport dei; deputaten voor de eenheid onder gere formeerde belijders. Het deputaatschao heeft zich in hoofdzaak met twee aan gelegenheden bezig gehouden: 1. het gereformeerd convent, aan d» oprichting, waarvan sinds 1956 i» gedokterd en dat eerst sinds februari jl. is geconsolideerd; 2. de samenspreking met de christelijk» gereformeerde deputaten voor d» Onbehagen zeker» het feit. dat er zo weinig schot zit i het overleggen en samenspreken van de, verschillende gereformeerde groeperin gen. Prof. Nauta, die zich zeer sceptisch gestemd toonde, meende, dat de oprich ting van een gereformeerde raad nog in een ieer ver verschiet ligt, ja, dat er zelfs in het thans bestaande convent maar weinig zal zijn te bereiken. En ds. D. van Enk drukte zijn bewonderinj uit voor de grote lankmoedigheid van de deputaten die door de gesprekspart ners steeds weer in het defensief wordei geplaatst doordat ze hun voorgelegde vragen moesten beantwoorden. Zouden nu eens niet van onze kant aan de chris telijke gereformeerde broeders vragen moeten worden gesteld? Wanneer d« gereformeerde deputaten wat meer in het offensief zouden gaan, zou dit d( bespreking op een hoger niveau kunnei brengen, zo meende ds. Van Enk. Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen en ds, M. Vreugdenhil uit Ruinerwoltl ullden ook graag de confessionelen uit de Ned. Herv. Kerk bU het gereformeerd convent betrekken en ds. W. Schouten uit Utrcchi vroeg zich af waarom het niet gelukt was het wantrouwen weg te nemen. H|| informeerde of de deputaten niet meer een dogmatisch dan een confessioneel gesprek hadden gevoerd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Arnemuiden J. G. Abbringh te IJsselmuiden. Bedankt voor IJsselmuiden J. H. Cir kel te Huizen (N.H.), voor Zonnemaire| K. van der Sluis kand te Amsterdam.i voor Mastenbroek A. J. Mulder te Me-i teren en Eest. Beroepen (toez.) te Leerdam S. W, Verploeg te Waspik, te 'T Harde D. v. d. Berg te Veenendaal. GEREF KERKEN Beroepen te Schiedam drs C. Klap wijk te Apeldoorn, te Beilen J van Da len te Uitgeest. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid P. Blok te Dirksland. CHR. GEREF- GEMEENTE Tweetal te Gouderak ds H. van Kootenj te Werkendam en kand. H J. Ch. Zwij- nenburg, kand. te Gouderak. Laatstge-' tehuisleider*- Dit tehuis moet zo groot zijn. om dat het ook ten dienste moet staan van de ongeveer driehonderd gezin nen van militairen, die in Seedorf zijn gevestigd. Bij de bouw moest er re kening mee worden gehouden, dat de echtgenoten van deze militairen haar ontspanning In dit tehuis zouden gaan zoeken. «.t a i__j Een groot tehuis komt er ook nog in Maar ook Nederland krijgt meer Schoppingen, veertig kilometer ten oos- en betere tehuizen. Zij worden ge-1 ten van Enschede en voorts is er het ■tlcht (of gebouwd of gerestaureerd) plan tot de bouw van nog een tehuis In Keizersveer, Utrecht, Venlo, Weert,'of van misschien twee tehuizen. NEDERLAND Zonder klemmen lijmt u snel met AVA SNELFIX SUBSIDIE De nieuwe subsidie-regeling bezorgt Pro Rege een voordeel van 85.000 per jaar. Het bestuur heeft daarom beslo ten een betere betaling voor de tehuis- leiders In het leven te roepen. Met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1963 wordt hun een salarisverhoging gege ven. variërend van 600 tot 1.200 's jaars. Dit alles werd vanmorgen in het ope-1 ningswoord van de voorzitter en de daarop volgende bespreking meege deeld. Hoewel de heer Wielinga zich dank baar toonde voor de belangstelling, die allerwegen voor het werk van Pro Re ge wordt gedemonstreerd, moest hij toch een kritisch geluid laten horen. Ge lukkig sporadisch, hoort men soms op merkingen. „die van weinig inzicht en begrip getuigen. Pro Rege zou maar dure huizen bouwen, soms op plaatsen waar dat niet nodig is, en het karakter van de tehuizen zou 100 procent moe ten veranderen". Tegen deze misvattingen nam bij sterk stelling. „WIJ willen door onze ar beid ln de tehuizen de bezoekers iets doen gevoelen van de liefde van Chris tus tot deze wereld, hen uit christelijke liefde de hand toesteken, hen bewaren voor of trekken tot onze Heer en Hei land." HETii een gezin zoals alle ande re. Neen, toch ook weer niet al le. Elke gezinsgemeenschap heeft ten slotte zijn eigen individualiteit, met de eigen, al of niet opvallende, kenmerken. Er zijn dus de vader en de moe' der plus een tienjarige zoon en een kleuterdochtertje. Keurige men sen. nergens een weeffout te be speuren. gezien bij de buren,... gewaardeerd door alle leveran ciers. Natuurlijk komen er wel eens kleine kortsluitinkjes voor, daar be hoeft men echter nog geen drama in te zien. Tenminste Ongeacht die maatschappelijke on kreukbaarheid, de voorbeeldige zin voor orde en regelmaat, vertoont er zich op het voorhoofd van de buiten staander toch wel eens een kleine frons, wanneer in een gesprek de va der ter sprake komt. Zo'n reactie hoe minimaal ook. geeft te denken. Daarom is het goed eens even stil te staan bij de psyche van de heer des huizes. Wellicht valt er een en ander uit te verklaren. De kinderen hebben er geen weet van en de moeder breekt er zich het hoofd niet over zij heeft wel wat anders te doen, maar toen vader de leeftijd had van zijn Kees nu, was het leven allerminst een paradijs voor hem: de huiselijke omstandig heden lieten zo ongeveer alles te wen sen over, de knaap kwam zowel gees telijk als lichamelijk veel te kort, er groeide een norse weerzin ln het jon ge hart, een knellende wanhoop om het onverdiende, niet te redresseren lot. Er begonnen zich complexen te vertonen, buien van neerslachtigheid afgewisseld met wrokkig koppen, in een woord, de jongeman bleek ken nelijk gefrustreerd, al was in die da gen dit woord nog niet in het spraak gebruik opgenomen. Toch liep zijn leven voor de bui tenwereld niet over moeizame, onbe gaanbare wegen: de periode van de diensttijd doorstond hij zonder con flicten met meerderen of wapenbroe- daad. barst papa uit aanjagende woede. Berg je dan maar. Iedere mogelijkheid om de man te overtuigen van zijn ongelijk is uitgesloten, zelfs de moeder die met het huishouden trouwens haar handen vol heeft, houdt zich maar liever afzijdig en hecht meer aan een vlug afgewerkt wasje dan aar, eer. bij voorbaat tot mislukking gedoem- gaat een drukke uitwisse ling van brieven en platen mee ge paard, voorlopig nog ietwat klandes- tien. want je ouders zijn van andere generatie, je kunt nooit Heeft 2 valt te begrijpen, wat wilt t ders. Wellicht heeft de militaire dis cipline daar een aandeel in gehad, wie zal het zeggen. Soms komt het trouwens ook voor dat het leven zelf ingrijpt door buitensluiting van ver dere remmende factoren. Hoe het zij, er is een gezin gesticht en twee ge zonde spruiten versieren het met al les wat des kinds is. hetgeen wil zeg gen serene aanhankelijkheid, ge mengd met nu en dan geraffineerde streekjes. Zo gaat dat. Maar nu zijn we toe aan het ver schijnsel van buurmans occasioneel voorhoofdfronsen. Wanneer de tienja rige stamhouder, hoe weinig brave Hendrik hij overigens is. een enkele maal de schijn tegen zich heeft en verdacht wordt van andermans euvel- ï'n knaap intuïtie? Een feit is het in ieder geval dat het barsten van de bom dichterbij is dan hij kan vermoeden. Kees. Kees, let p je irbitrage. Dat dit voor Keesje zaak. Och, hij is nog zo jong, hij wil onplezierige bijkomstigheid is. het gevaar niet zien. Op een morgen ligt er een dikke enveloppe op de mat bij de v> deur. Papa. als zakenman zich heugend op een mooie order. dwijnt ermee in zijn kantoortje Een ogenblik later staat het hele huis op stelten. Kees,, zit die jongen, wat is een vertoning In zijn trillende handen ritselen foto's en (openge scheurde) brieven.. Aan de jonge heer Kees Wakker Een stiekeme niet alle moeders zijn begiftigd met correspondentie. Plaatjes tactische knobbel en" ach. deze tende hardwerkende vrouw heeft verder broek, zulke mooie eigenschappen, dat het mijn overdreven zou zijn over die éne ne- n„ gatieve te vallen. votie I Inmiddels is Keesje ieng.emerhand M.jn fijne .pullen. tot Kees gepromoveerd. Popsingers in spijker- Wel hier en gunter. Zit in zo"n kliek! Kees komt op het scha- Pa. niet doen. niet doen. De hele collectie de haaien! Maar redelijkheid ijn onder- JJ HUP .„.BWjPH- staat niet in vaders woordenboek er laait haat op in de ogen van de jongen. Het jongere zusje legt haar arm om zijn schouders, de onderwij zer probeert later bemiddelend op te treden. Het komt tot een gewapende vrede. Maar de brokken zijn niet dige belangstelling van de jongen, die niet alleen schoolvakken maar ook de terreinen van sport en kunst be strijkt. Kees is muzikaal, dat is hij al thans in eigen ogen. Uit hoofde daar van is hij toegetreden tot een heuse v- fanclub, die zwaarwichtig contact schade in poogt te onderhouden met de helden onberekenbaar... van de showbusiness. Een machtige

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2