„Sint Willibrordus" deed een slag in de lucht AEG „Frisiana" toont enorme dadendrang van Noorden Spoedig verkiezingen in Zuid-Vietnam Madame Nhu sprak weer met de pers Slavenhandel Grensincident bij Gaza Matige opvoering van Mozart's Entführung Jjt een (kiJtta lij, MAANDAG 16 SEPTEMBER 196» Het sprookje van iedere dag- Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. m Chr. Bedrijfsgroepen Centrale: Chaos niet Commentaar AEGtAVAMAT Volmaakt volautomatisch Thermo-chrone bestu ring. Die het wassen precies op de juiste tijd en de juiste tem peratuur regelt.Daarom AEG Lavamat nova, bo vendien met de roest vrij edelstalen kuip en trommel. Prijs f1795.- AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP yoor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. tel' ke Bedrijfsgroepen Centrale heeft weinig respect voor de houding, die de Katholieke Bond van werknemers in industriële bedrijven ,,Sint Willi brordus" tegenover de huidige loon politiek heeft aangenomen. Zoals wij zaterdag meldden heeft deze bond zonder voorafgaand overleg met zijn zusterorganisaties, de Alg. Be- I drijfsgroepen Centrale en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, zijn me dewerking aan verdere uitvoering van het huidige loonsysteem opge zegd. Het C.B.C.-bestuur is het in grote lijn wel eens met de bezwaren, die „Sint Willibrordus" tegen de uitvoe ring van de nieuwe loonpolitiek in de openbaarheid heeft gebracht, doch dit betekent niet, dat het deze nu maar meteen het liefst aan de kant schuiven. De C.B.C. acht het zeer verstandig, om in de huidige omstan digheden overijlde dingen te doen, die de bestaande chaos alleen maar ter kunnen maken dan hij al is. is nu allereerst zaak de arbeidsvrede te bewaren om dan in gezamenlijk overleg te proberen wegen te vinden, waarlangs de vrijere loonpolitiek be ter rendeert, zo verklaarden ons za terdag de bestuurders J. Schotman (voorzitter) en F. de Vries. Gemillimeterd Zij noemden de verklaring van het hooMbestuur van „Sint Willibrordus", die geheel en al op zichzelf staat, een slag in de lucht, omdat deze organisatie nimmer in staat is zelfstandig uitvoe ring te geven aan een „eigen" loonpoli tiek. Overigens is de C.B.C. het met haar rooms-katholieke zusterorganisa tie eens, dat er. met de 2,7 procent als richtlijn, veel te veel gemillimeterd is en dat de vrijere loonpolitiek de weg op moet van een nog grotere vrijheid voor de bij de collectieve arbeidsovereen komsten betrokken partners. Dit betekent, dat bedrijfstakken, die grotere economische mogelijkheden heb ben dan andere" seotoren van het be drijfsleven. deze ook mogen benutten. Op het werkterrein van de C.B-C. komen daarvoor o.m. in aanmerking de che mische industrie, diverse toeleveringsbe drijven van het bouwbedrijf, w.o. de be- tonwarenindustrie en de papierindustrie. Dat er daardoor mogelijk een „trek" van werknemers naar dergelijke bevoor rechte bedrijfstakken ontstaat, acht het bestuur van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale geen bezwaar. In de eerste plaats zijn deze bedrijven in de regel van groter belang voor de nationale eco nomie, zodat het voor hen uitermate be- 7 nog beter beloond kunnen worden. O'V/1 TP V 111 n hVPn Het C.B.C.-bestuur erkent evenwel. I l/ftyl f I LlA/fhtLl V omzetting van zwart loon in voor m Minister Andriessen opent expositie rtegeb opgeworpen terp, het oudste stv verdedigingsmiddel van de Frie- tegen de zee, heeft de minis- g«ter van economische zaken, prof. lenten r' Andriessen vanmorgen de grote Friese manifestatie i Frisiana geopend. Het was een ppeiijvan de eerste daden van de be- 'windsman die het feit dat deze 'primeur uit zijn ministeriële loop baan hem naar Friesland had (gebracht als een symptoom be- I schouwde van de toenemende 'aantrekkingskracht die Friesland tekefweet uit te oefenen. „Die aantrekkingskracht komt", zo zei de minister, „duidelijk tot uit drukking in de opgaande lijn die de ontwikkeling van Friesland In de achter ons liggende jaren heeft ge- kenmerkt. Bijna ongeduldig van da dendrang presenteert Friesland zichi deze dagen in zijn grote verscheiden- Iheid van culturele, sociale en eco nomische facetten." 1 'kenis. In de eerste plaats kunnen de be- woners van de provincie zich hier nog eens in een kort bestek rekenschap ge- olgei<Ven v*n wat er in hun eigen kring leeft 35 d®?P groeit. Zij kunnen zich daarbij pret- rdarn3"g gestemd voelen en daardoor worden voort te gaan op de in- thalgeslagen weg. Wellicht kunnen uit de voIilFrisiana" n'euwe initiatieven en con- ."jtacten voortvloeien. Daarnaast kan de f K(Jtentoonstelling verfrissend zijn voor de mg «kijk, die men in overig Nederland op de gi Friesland heeft deiïl i ro«Samenwerking e doc oenen. 111 de derde plaats zal „Frisiana" er e vnlï?® kunnen bijdragen, dat ook van bui tenlandse zijde dit deel van Nederland belangstelling krijgt, die het verdient. »ele goede dingen zyn in het noordelijk dinssdeel van Nederland tot ontplooiing ge- gelekomen, deze tentoonstelling wil het alle- 'I m?»l nog eens samenvatten, aldus de e minister, die de „Frisiana" typeerde als t ®en uitzonderlijke demonstratie van t •aamhorigheidsgeest, die voor de verde- snneljre uitbouw van het maatschappelijk le en van groot belang kan zijn. De „Frisiana" is ook bedoeld om eens «en extra duw te geven aan de economi- Friesland. De pansie in Nederland onvermijdelijk van de zeer beperkte levensgrenzen e zo evenwichtig mogelijk gebruik te m Jeugd Minister Andriessen gaf na het spre ken van zijn rede op daadwerkelijke wijze het startsein voor de „Frisiana" door het luiden van de klok in de klok- kestoel, die op de terp staat. Het Fries Jeugdorkest speelde daarna het Friese volkslied en het Wilhelmus. Tijdens de openingsceremonie stonden op een platform naast de terp 44 jon gens en meisjes uit de 44 Friese gemeen ten, leerlingen van de hoogste klassen van verschillende scholen. Ieder van hen droeg in de hand een wapenschild van de gemeente die zij ver tegenwoordigden. Op de terp zelf ston den behalve de minister representanten van het Fries onderwijs in al zijn gele- langrijk is alle nodige werkkrachten te kunnen aantrekken, hoewel hierin uiter aard ook een verzadigingspunt optreedt. Voorts kan dan 'het euvel van de zwar te lonen aanmerkelijk worden beteu geld. De schikt gemiddeld 10 procent van de lonen alle beroepsarbeiders in Nederland „zwart" is. Het bouwbedrijf kent zelfs een landelijk percentage van 20 procent en in Amsterdam van 25 a 30 procent. De C.B.C. meent, dat de loonpolitiek er in de komende jaren mede op gericht moet zijn, dat de zwarte lonen legaal worden gemaakt. Dit kan in etappes, uitgesmeerd over enkele jaren, gebeu ren. Het bestuur ziet daartoe verschillen de mogelijkheden, buiten betaling via het loonzakje. Zo zou het zwarte loon bijv. kunnen worden omgezet in diverse bezitsvormende maatregelen, in verbe tering van de bedrijfspensioenen en de omzetting van zwart loon rungen-op-lange-termijn vooralsnog gro te moeilijkheden oplevert, omdat de werkgevers de voorkeur aan zwart loon geven (zij kunnen er gemakkelijk van af. als de conjunctuur om slaan), maar bovendien, omdat hier over door de drie vakcentralen niet ge lijk wordt gedacht. Men name het N.V.V. is voorstander van direct loon. Goede sfeer Haast nog belangrijker acht de C.B.C. het scheppen vaa een goede sfeer bin nen de onderneming, niet alleen hori zontaal, maar vooral ook verticaal. Daardoor wordt een werknemer door gaans sterker aan het bedrijf gebonden dan door allerlei gunstige voorzieningen, want tenslotte is hij mens en hecht hij grote waarde aan een prettige werk kring. Het is bijvoorbeeld helemaal fout, zo vertelde de heer Schotman, dat bij een bepaalde grote onderneming de maandloners wel doch de weekloners niet met hun autootje binnen de poort van het bedrijf mogen komen. De week- loner mag pas met zijn motorrljtnig het hek door als hij een maandloner een lift geeft In Zuid-Vietnam zullen op 27 september a.s. (volgende week vrjjdag dus) parlementsverkie zingen worden gehouden. Ze zouden oorspronkelijk op 31 augustus hebben plaatsgevonden. Wegens de staat van beleg wer den ze uitgesteld. In gebieden waar het wegens „overmacht" onmogelijk is, zullen de ver kiezingen op latere data worden uitgeschreven. provinciesteden. Duizenden leerlingen hebben zich daar in enkele scholen ver schanst, hielden een rumoerige demon stratie, waarbij met stenen gegooid werd en werden tenslotte voor een groot deel door de 'politie naar kampen overge bracht. In Belgrado heeft madame Nhu, de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem, weer een persconferentie gehou den, die anderhalf uur duurde. Zij ver telde van mening te zijn, dat zij door de pers in de westelijke landen wreed en onrechtvaardig wordt behandeld. Zij ontkende, een rol te spelen in de Zuid- vietnamese regering. Haar zwager zou zij in vier maanden niet hebben gezien. En wat haar man betreft, die wordt chef van de geheime politie genoemd, terwijl Zuid-Vietnam (volgens mevrouw Nhu) niet eens een geheime politie heeft Mevrouw Nhu verklaarde voorts, dat het in het eigenbelang van de Verenigde Staten is, de hulp aan Zuid-Vietnam voort te zetten. De val van dit land zou ook het lot van de Ver. Staten bezegelen. de loren gaan. Vrijdag heeft zij gesproken met Edward Kennedy, de jongste broer de Amerikaanse president, die als mentslid in Belgrado vertoeft om te nemen aan de conferentie van ïdingiche expansie - d ter constateerde, dat het economische leven in Friesland de afgelopen 50 jaar i een aanmerkelijk bredere basis heeft verkregen. Prof. Andriessen verzekerde, dat dit voor de huidige regering geen .jMitfeiding vormt het ontwikkelingsproces verder maar voor gezien ver In Friesland 'e houden. Het tijdens vorige jaren noorden met zoveel succes van de grond Tijdens een hevig noodweer zijn in Cagüari op Sardinië vijf huizen inge kort. De dertien gezinnen die daarin Woonden konden zich op tijd in veilig heid brengen. Aan de te velde staande lewassen in deze streek is grote schade toegebracht door overstromingen. 1317) Als we een datum zouden moeten noemen voor het begin van de West-Europese handel in Afri kaanse slaven, dan zonden we het jaar 1442 kunnen nemen. Toen bracht de ontdekkingsreiziger An- tam Gonsalvez tien negers naar Lis sabon met het doel „hun zielen te redden". DH klinkt wat vreemd in onze tijd, maar toch meende men in die dagen van geloofsijver een dergelijke motivering te kunnen ge bruiken. Door deze negers te dopen, zouden hun zielen Immers behouden blijven, een argument dat in de ko mende tijden nog herhaaldelijk zou worden gebezigd om het door Chris tenen bedreven kwaad goed te pfa- ten. Maar goed, ln die dagen zon het nog een halve eeuw du ren, eer Amerika door Olumbus zou worden ontdekt, doch dit doet niets af aan het feit, dat we de oorsprong van onze handel in negerslaven zullen zoeken bij deze tien, die terwille van hun zleleheil uit hun land wer den geroofd en in 1442 op de markt van Lissabon te kijk werden gezet. Dit is het begin geweest van een verschrikkelijke geschiedenis, die on geveer vier ecuwen heeft aangehou den en in al die tijd de menselijke hebzucht in zijn meest weerzinwek kende vorm heeft gedemonstreerd. U weet, hoe het gegaan is: nadat Columbus het nieuwe werelddeel had ontdekt, begon zich in de Ame rikaanse koloniën een plantagesys teem te ontwikkelen dat als een nieuwe rationele vorm van land bouw arbeidskrachten nodig had van een type, dat aan de onder nemer bij een minimum aan kosten een onbeperkte beschikkingsmacht en een maximale winst garandeerde. U bemerkt, dat we ons in keurige eco- TOCH IS HET ZO! nomische termen uitdrukken, maar u begrijpt, dat we het ook anders kunnen zeggen. Want wanneer een arbeider het kleinst mogelijke loon moet ontvangen en alle winst door de ondernemer wordt opgestreken, betekent dit, dat de arbeider betaald wordt met een portie eten, zodat hij juist het leven kan houden. En wat die onbeperkte beschikkingsmacht betreft, die de ondernemer over de arbeid uitoefent, dit is alleen maar een mooi woord voor slavernij. Over een paard, een ezel, een koe, kortom over de huisdieren oefent de mens onbeperkte beschikkingsmacht uit, en wanneer deze onbeperkte be schikkingsmacht zich ook over me demensen gaat uitstrekken, betekent dit in feite dat die medemens aan de huisdieren wordt gelijkgesteld. (Ook hierover moeten we ons niet verbazen, want de hoogmoed van de blanken had zulke proporties be reikt, dat de meer derheid van onze voorvaderen de neger of de indiaan als een dier beschouwde, ongeveer ge lijk te stellen met de apen. In het midden van de 16e eeuw was er dan ook een uitspraak van de paus nodig, om te verklaren dat de india nen werkelijk tot het menselijke ras moesten worden gerekend!) Het ls begrijpelijk dat de inboor lingen van Amerika, de (voor het merendeel trotse) indianen, er wei nig voor voelden zich als slaven ln dienst te stellen van de blanken en zich op de plantages als dieren te laten afbeulen. Er werd overigens ook niet gevraagd, of de indianen hier al, dan niet, voor voelden. Ook aan een paard wordt niet gevraagd, of het graag of niet niet graag werkt. Het gebeurt, en daarmee uit! H. Pétillon Nadruk verboden. niet reeds wist' Zondagochtend zijn vier Arabische „infiltranten", in het 'gebied van Gaza door een Israëlische patrouille doodge schoten, zo is door een Israëlische le- gerwoordvoerder in Tel Aviv bekend gemaakt. Op de lijken werden een machinege weer, munitie en een portefeuille met Egyptische identiteitspapieren aange troffen. In de nacht van zaterdag op zondag was het dorp Reim in het westen de Negeb beslopen. De infiltranten ren door schoten van de dorpswacht verjaagd, aldus de woordvoerder. De strijdmacht van de Verenigde Na ties in Gaza is van het incident op de hoogte gesteld, zei hij. Hevige slagregens bij Perpignan Door hevige regens in de afgelopen vier dagen staan grote gebieden rond om Perpignan, nabij de grens met Spanje, onder water waardoor weg verbindingen in het oostelijk deel var de Pyreneeën zijn verbroken. Ook ir het bekende Spaanse toeristengebied Costa Brava viel veel regen waardoor de voornaamste stad, Gerona, tijdelijk werd geïsoleerd. Later brak de zon door en zakte het water in de stra ten. De meeste wegen, waaronder de hoofdweg van Barcelona naar de grens, waren toen weer begaanbaar. In de Franse departementen Aude, Ariege en de oostelijke Pyreneeën werd schade toegebracht aan de gewassen en de wijngaarden. In Aude werden kampeerterreinen weggespoeld en in honderden huizen stroomden water en modder binnen. In Asturië (Spanje) moesten ruim 2000 mensen worden geëvacueerd toen het water hun huizen binnendrong. Wegens rassenprobleem Schip kan niet uit New York vertrekken Het schip America, dat zaterdag met 950 passagiers naar Europa zou zijn vertrokken, ligt nog steeds in de haven van New York omdat volgens de vak bond van zeelieden een der officieren een „rassenscheider" is. Zij willen dat de betrokkene, Neurohr, wordt verwij derd omdat hij geen negers onder de manning wil en aan negers het ge bruik van toiletten weigert. De directie van de scheepvaartmaatschappij „Uni ted States Line". Staat er echter vol- gens een woordvoerder van de vakbond, op dat Neurohr in dienst blijft. De Ame rica (33.961 ton) moest zaterdagmiddag naar Ierland vertrekken. Canada zou vandaag de belangrijkste graantransactie in zijn geschiedenis af sluiten. Krachtens deze overeenkomst die met de Sowjetunie gesloten wordt zal Canada de Sowjetunie gnaan en meel toveren voor een waarde van 500 mil joen dollar. Muziekfestijn Hoogtepunt van de zaterdagse tele visieprogramma's vormde zeker de portage van de tweede helft van het slotconcert van de Proms in Londen. Opnieuw stonden de camera's in de Royal Albert Hall om uia Eurovisie miljoenen kijkers, ook in andere lan den, van dit traditionele, door vele jaren heen befaamde muziekfestijn te laten meegenieten. Dit was weer de grote avond van Engelands meest-géliefde en bewon derde dirigent Sir Malcolm Sargent, die niet alleen het BBC Symfonie orkest, maar tegelijk ook zesduizend toehoorders in de Hall, onder derden opgewonden jongeren, puntje van zijn dirigeerstok heeft. I Altijd weer is het verrassend om te j horen en te zien, hoe de uitbundige vreugde van de opgewekte jongelui, die de lessenaar van „hun" dirigent volgegooid hebben met serpentines alle mogelijke f eestattributen bij zich hebben, van het ene ogenblik op het andere als bij toverslag is bezworen, waarna men muisstil en vol overgave naar de muziek luistert. We kregen dit jaar wel heel sum mier commentaar van Henk de By, die het festijn bijwoonde. Voor degenen die zulk een slotconcert meermalen hebben gezien was dat nauwelijks een gemis, maar de „nieuwe kijkers had den wel wat meer toelichting nodig. De mededeling, dat de Nederlandse dirigent Eduard Flipse een gesprek zou hebben met Sir Malcolm opzetten van een dergelijk evenement in ons land, deed ons genoegen. Maar men vergete niet, dat de Henry Wood Promenadeconcerten steunen op i traditie van 69 jaren. Men zal dus z veel geduld moeten hebben voor ontwikkeling van zulk een festijn er zeker niet op mogen rekenen, dat men al meteen zo'n groot enthousias me kan ontketenen, ook en vooral niet bij het slotconcert. De Britse traditie is vanzelf gegroeid en daarmee ook het merkwaardig beleven van het slot concert, waartoe de algemene verering in de dirigent niet weinig bijdraagt. Overigens werd kijkend Nederland 's middags onthaald op het tweede deel van het Eurovisie zwemtoernooi Blackpool, waarbij helaas op het meest spannende moment de verbin ding met Engeland verstek liet gaan. Het nog altijd zwakke commentaar van Piet Mulder was niet voldoende om het weggevallen beeld te vergoe den, maar aangezien de Nederlandse ploeg over het geheel toch niet al te gelukkig was en tenslotte naar de vierde plaats werd verwezen, moeten we daar maar niet teveel over treuren. NTS: 12.5013.45 Rechtstreekse reportage an de plechtige opening door H. M. de koningin van de zitting der Staten Gene- aal. 19.0019.30 Herhaling reportage ope- De KJt.O.-televlsle heeft wel bijzonder veel werk gemaakt van de uitzending Mozart's singsplel „Die Entführung den Serail". Ze mobiliseerde daar- de nieuwe schouwburg ln Sittard. liet de zangers eerst hun rollen zingen legde dit op de band vast, waarna de- pas de gehele geschiedenis konden ac teren. Zo kwam dus de opera-film tot stand. Waarom regisseur Wolff—Dieter Ludwig een dergelijke methode toepaste, is ons werkelijk een raadsel geworden temeer, omdat hij als opera-regisseur toch hou-1 wel de knepen t het vak moet kennen. W.-Duitsland heeft verplaatsbaar ruimtestation Het verplaatsbare ontvangstation voor ruimtecommunicatie, dat West- Duitsland in Amerika heeft gekocht, is in Raisting Beierenaangekomen en wordt daar nu gemonteerd. Dit is het eerste ruimtestation, dut uit de V.S. naar Europa is geëxporteerd. Het zal in oktober in gebruik kunnen worden genomen. Eindelijk zijn de Duitse posterijen er ook in geslaagd, in Raisting een stuk grond van 40 ha oppervlakte aan te ko pen, waar het vaste satellietenstation zal worden gebouwd. Men hoopt spoedig met de bouw te kunnen beginnen en de werkzaamheden zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. De kosten worden geraamd op 8 miljoen markt. Pas als dit staion klaar is, zal West- Duitsland ook televisiebeelden via sa tellieten kunnen opvangen en uitzenden, want het verplaatsbare station werkt al leen voor telegraaf- en telefoonverkeer. Zweden beproeft de tv-kleursystemen Ter voorlichting van de commissie van de Europese Radio Unie, die zich bezighoudt met het kiezen van een sys teem voor kleurentelevisie, zal de Zweedse PTT alle drie de in aanmer king komende systemen beproeven. Zoals wij reeds eerder meldden gaat het om het Amerikaanse NTSC-, het Franse SECAM- en het Duitse PAL- systeem. Van belang is vooral te weten, hoe de systemen werken in bergrachtige lan den. Op het onderzoek daarvan zullen de Zweedse posterijen zich speciaal toe- Dit betekent overigens, dat er nog steeds geen uitzicht is op een besluit en dat valt vooral Engeland zeer zwaar. Men heeft in dit land het meeste op met het Amerikaanse systeem en neemt daar reeds enige tijd proeven mee. En geland heeft al laten weten dat, wan neer het al te lang duurt eer een Euro pese beslissing wordt genomen, dit land zelf zal kiezen en volgens Amerikaans systeem volgend jaar een begin maken met kleurenuitzendingen in experimen teel stadiumm Want als hij door dit na-synchronls«- ren de actie dacht te kunnen verleven digen, dan is hem dit niet gelukt Hij heeft alleen door z.g. vondsten het ge hele verhaal nog onlogischer gemaakt dan het al is, zoals in het tafreél van de ont voering, en in de plaats van Gonstanze's aria ..Martern aller Arten", bovendien had het gehele acteren een dergelijke opzet telijkheid en nadrukkelijkheid (ook in het spreken), dat het maar al te vaak op een „H.BB.-uitvoering leek". De na-syn chronisatie bleek niet steeds precies ge timed. Een tweede vraag waarom werd de Nederlandse vertaling van Engelman gebruikt Was de originele Duitse taal dan zo'n bezwaar Men verstond ook nu weinig onder het zingen en hoe het Ne derlands door enkele vocalisten uitge sproken werd, daarover zwijgen wij maar liever. Nee de regie van deze „Ent führung" viel wel heel ongelukkig uit. Gelukkig had het vocale gedeelte meer niveau. Guus Hoekman als de opzichter van het landgoed van Pasja Selim, was uitmuntend en Annette de la Bije was een kostelijk blondchen, Marilyn Tyler als Constanze zong soms verrassend goed, maar zo'n „deftige" rol ligt haar minder. Othmar Fraay als Belmonte kon ons evenmin boeien als Rudolf Kat in de Pe- drillo-rol. Johan Fiolet miste als Pasja Selim alle waardigheid. Het camerawerk van Ben Mettrop was vaak zonderling. We keken soms pal en lang tegen het overdadige decor van Pe ter Zwart aan en ook was er te weinig coördinatie tussen beeld en zang, of tus sen beeld en aoteur. Erg gelukkig konden wij ons met deze tv-opera-uitaenriing niet voelen. Zwitserse tv viert 10-jarig bestaan In november a.s. zal de Zwitserse tele visie tien jaar bestaan en dit feit wordt met speciale uitzendingen gevierd- Helaas was dat begin enigszins gemoe delijk en men verzuimde toen, meteen met een beeldarchief te beginnen. Dat werd pas in 1958 op poten gezet. Daarom heeft de persdienst van d* Zwitserse omroep nu een oproep ge richt tot alle Zwitserse fotografen en amateurfotografen, om ev. in het be gin van de televisie gemaakte foto's in bruikleen te willen geven, opdat men een redelijk beeldoverzicht van die be gintijd kan maken. morgan Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuw». 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram- Dagopening, jrammofoon- 9.05 Klassiek» orkestmuziek (gr. 11.00 Voor de kelu- NATIONAAL PROGRAMMA: 12.30 12.45 Grammofoonmuzlek. 12.55 Re- an de Oper' tuinbouw portage ting der Staten-Genraal. 13.15 Troonrede door Hare Majesteit der Koningin in de Ridder- aai te 's-Gravenhage. AVRO: 13.45 Beurs- erlchten. 13.50 Grammofoonmuzlek. 14.00 lude kamermuziek (opn.) 14.40 Schoolradio. 5.00 Klarinet en piano: stereofonische uit- ending. 15.30 Het schoonste, rijekste ende grootste open dorp van gantsch Europa, li- inhage. 16.05 16.30 Voor air klankbeeld kende Weense melodieën jeugd. 17.25 New York Calling. 17.30 :ht grammofoonmuzlek voor de jeugd. 298_ m. _KRO: 7.00 Nieuw». 8.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoon- muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuzlek. 8 50 Voor de huis- vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Klassieke grammofoonmuzlek. Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammo- ïziclt Volaan... zing. :aiistei Middagklok - i (gr). NATIONAAL PROGRAM MA: 12.30 Zie Hilversum I. KRO: 13.45 Oude klassieke muziek. 14.35 Voor de plattelands- vrouwen. 14.45 Klassieke grammofoonmuzlek. 15.25 Nieuws 15.30 Metropole orkest en zang- 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- geval: vragenbeantwoording. :rd "door Elisabeth Moe 20.05 We ens Filharmonisc !1.3Ö Een droom werd beeld door Cowboy-Combo ■aatstoel. 23.30 Licht» "<- )/i oauwci, eo.J" imofoonmuziek; 23.f524.00 Niet versum II, 298 m. NCRV: 19.00 Nieuw» eerpraatje: 19.10 Platenprogramma voor :rhaling orkest: 22 00 Voordracht;' 22.10 Bei- J2.40 Avondover- 23.0" 15 Ziet 3 55—24.00 Nleuv I. Johannes Brahms 1. Symphonle nr. t £.1 D gr. t. op. 73 Allegro non troppo Ada- o non troppo Allegretto grazioso (Quasi an- A I".;. - l.v. Karl Böhm. Voor de Engelse kust heeft de eerste Britse atoomonderzeeboot de „Dreadnought", een uitgebreide proefvaart gemaakt. De 3500 ton meten de onderzeeboot is gebouwd op de werf van Vickers Armstrong. Op de bovenste foto krijgt men een indruk van de controlekamer. De man rechts bedient het roer en de man links controleert de diepte. Daaronder een officier, die de z.g. trimming controleert. I President Kennedy be gint volgende week dinsdag een rondreis van zestienduizend kilo meter door twaalf sta ten van de Ver. Staten waar hij een bezoek aan nationale parken, water werken en landwinnings- projectcn zal brengen. Hij zal op deze niet-poli- tieke reis maar liefst dertien toespraken hou den. I Een politieman die gisteren te Gardena, in Californlë, door een ko gel in de nek werd ge troffen, gaf de ko gel enkele seconden la ter op en spuwde hem alt. D« man ligt nu in een ziekenhuis, waar zijn toestand zondag goed werd genoemd. De man die op hem gescho ten had werd een uur later door een andere politie-agent doodge schoten toen hij zich niet wilde overgeven. Dit al les gebeurde toen de po litie enkele lieden ach terna zat die waren be trapt op het slopen van onderdelen van gepar keerd staande auto's. 1 Oeljanofsk, de geboor teplaats van Lenin zal worden verbouwd tot toekomst-stad, zo weet het Russische persbu reau Tass te melden. De straat waarin de leider van de Russische revo lutie werd geboren zal echter in de staat wor den gebracht waarin de ze honderd jaar geleden verkeerde. I Een Afrikaans jonge tje, dat dacht een vluchtje mee te zullen maken boven Freetown (Sierra Leone), kwam tien uur later tot de ont dekking dat hij bijna vijfduizend kilometer van huis was: in Lon den. De knaap, Moesta- fa Boedemma, werd aangetroffen onder een stoel in een vliegtuig van de vliegtuigmaat schappij Sierra Leone, dat zonder tussenlanding van Freetown naar het vliegveld Gatwick in Zuld-Engeland vloog. Hij had alleen een hemdje en een kort broekje aan, had geen geld of paspoort en sprak geen Engels. Bij aankomst vrijdagavond werd hij ondervraagd en voorlopig in de gevan genis van Brixton on dergebracht, omdat er op het politiebureau geen plaats voor hem was. Vandaag is hij met een vliegtuig van een Brit se luchtvaartmaatschap pij naar huis terugge bracht. Hij mocht toen OP de stoel zitten. Allegro c van Berllj.. 2. Concert voor op. 77. Allegro oppo Adagio Alle- >r»o vivace. Davtd StaatskapeUe, vlooi. SSchsi o.l.v. Franz Konwltschny. Reger Variaties en Fuga CVK/IKOR/RKK: 5" Kerken"'ln Nederlar... houden. NTS: 20.00 Journa: zicht: 20.20 Politieke uitzending. K.V.P.; 20.30 De luchtlanding bij Arnhem, documen taire: 21.00 De schat van de Sierra Madre, speelfilm: 23.00—23.05 Journaal. In Frankrijk 37 miljoen minder voor defensie De Franse regering heeft bezuinigin gen op defensie en onderwijs afgekon digd op grond van het bezuinigingsplan dat vorige week is bekendgemaakt door minister van financiën Giscard d'Es- taing. De uitgaven door het militaire appa raat worden met ~i,;,J— minderd en die i II miljoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5