Uw probleem is het onze Studenten-vakbeweging volkomen overbodig Ook leken mogen concilie bijwonen Zuidmolukkers voor RTC met Soekarno Jouwes kritiek is onjuist Dr. E. D. Kraan werd te Vlaardingen begraven Een woord voor vandaag a MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 Conferentie Door de Eeuwen Trouiv Telegram aan premier ,.W1J van de Republiek der Zuid Molukken zullen elke goede betrek king tussen Nederland en Indonesië toejuichen, maar niet ten koste van onszelf", zo merkte de heer A. F. Pasanea tijdens een discussie, waar van er vele gehouden zijn op de 8e weekend-conferentie, die de Stichting door de Eeuwen Trouw weer op Woudschoten bij Zeist had georga niseerd. Hij vertolkte daarmee de stem-1 gtjnTiT draagt Nederland verantwoordelijkheid en vroeg of laat kan het, zijn belofte getrouw. Soekarno dwingen voor het oog van de wereld het in New York beloofde waar te maken en een volks stemming in 1969 in Paoealand laten houden. Zelf hebben we niets kunnen doen. Ons rest slechts beperkte midde len om wat Nederland beloofde tot on ze dood en zolang er Nederlanders zijn bij Soekarno waar gemaakt te krijgen. Gelukkig hierbij is. dat het overeenge- komene door de volkerenorganisatie werd bekrachtigd. Ook wij Juichen het herstel diplomatieke betrekkingen toe. alleen al op historische en menselijke gronden. Maar wij willen daarbij evenmin als de Zuidmolukkers het kind van de reke ning worden. Wanneer het plebisciet de :elfstandigheld tot uitkomst heeft, dan heus niet alleen, zo antwoord- ming, die de talrijke deelnemers be- de de heer Jouwe op een van de heerste na de referaten van prof. dr. hem gestelde vragen. Er wordt in de H. Bergenia, zendingshoorleraar aan wereld van vandaag niet meer ge- de V. II. en van de journalist Otto vraagd of men wel economisch in staat Knyk. die beiden hadden betoosrd. dat «eBslnndli te tijn Besprekingen met na het herstel van de diplomatieke i h« J*V pTn-Sn betrekkingen .nasen Nederland en In- v£™ Prof. Bergema wees op de christen plicht van naastenliefde naast de eis van recht en gerechtigheid om met in zicht in de steeds wisselende situatie tot gemeenschappelijke grondslag te ko men met het doel het beste voor de christenen in Indonesië en het beste voor Ambon te zoeken. Otto Kuyk ba seerde zich op de feiten zoals die er lagen en poneerde, dat instemming en medewerking bij het streven om het zlef- beschikkingsrecht van de R.M.S. te garanderen alleen via Djakarta te rea liseren was. In de menselijke verhou dingen en contactep zag hij de moge lijkheden. Telegi ram de Tevoren had de voorzitter stichting de heer H. Coenradi medede ling gedaan van het verzenden van een telegram aan de minister-presi dent en aan de minister van buiten landse zaken. In dit telegram wordt ontsteltenis uitgesproken over de aan drang voor een bezoek van Soekarno aan Nederland en bovendien gewezen op de indruk die een dergelijk be zoek zou maken op de tienduizenden hier te lande verblijvende Zuidmo- lukse ballingen. Het telegram stelt verder dat Soekar no zolang geduld zal moeten hebben tot Nederland er zeker van is dat het In donesische woord niet meer wordt ge broken: dus tot na de volksstemmingen in Nieuw-Guinea. Tenslotte wordt nog maals aandacht gevraagd voor de rech ten van Zuidmolukkers en Papoea's, die verankerd liggen in gesloten akkoorden. Na voorlezing van dit telegram volg de uit de stampvolle zaal, waarin de Zuidmolukse jeugd goed was vertegen woordigd, een daverend applaus. Tal van vragen en opmerkingen aan het adres van de sprekers werden tot bijna het middernachtelijk uur gedaan, nadat mr. P. Stoffels in zijn referaat zich rhetorisch had afgevraagd of het doel van de Stichting door de Eeuwen Trouw bij herstel van de betrekkingen niet overbodig was geworden. In be ginsel verandert er niets, aldus de in leider, maar in verband met de veran derde situatie moet het beginsel anders worden toegepast. Er zijn immers geen veranderingen, die een einde maken aan de afspraak over de zelfbeschikking. Mr. 8toffels had geen bezwaar tegen herstel van de diplomatieke betrekkingen, maar hij stelde wei, dat Nederland schromelijk tekort was geschoten bij het aandringen op het na komen van de verplichtingen ten opzich te van de Zuidmolukkers In de R.M.S. Aan één tafel Ir. J. A. Manusama sprekende na mens de R.M.S. verklaarde dat de Zuid molukkers bereid waren om na herstel van de goede betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië met officiële In donesische afgevaardigden aan de tafel te gaan zitten om tot oplossing van het conflict Ambon te geraken. Activiteit Ir. Manusama reageerde hierop door op te merken, dat als Papoealand in 1969 vrijkomt de R.M.S. er van over tuigd is ook zelfstandigheid te krijgen, terwijl hij de heer Jouwe verzekerde, dat als de Zuidmolukken vrij werden de R.M.S. alles in het werk zou stellen Papoealand vrij te maken. Nadat de voorzitter van het landelijk jongeren bestuur van de stichting, de heer H. Lamberts, had gepleit voor gro ter inspanning bij de strijd en de acti viteiten wilde zien uitgebreid vertelde de heer J. H. Ritzema Bos, hoofdbe stuurslid, iets van zijn ervaringen op een soort goodwillreis door een aantal Aziatische landen, waarbij ook Austra lië werd aangedaan. Ondanks het zc vaak in Nederland gehoorde dat er ir de wereld geen belangstelling zou be staan voor de zaak van de R.M.S. er die der Papoea's was het opgevallen dat eerder van het tegendeel sprake was. Daarom zou het zaak zijn als de stichting deze de bestaande belangstel ling door grotere activiteit kon uitbui- Hierop sloot voorzitter Coenradi in zijn slotwoord aan, waarin hij wees, dat ook bij grotere activiteit niet de wens, maar de wil de vader van de gedachte moet zijn in de strijd om recht Tegen „heilig officie Jezuïet wil meer recht voor r.k. intellectueel De jezuïet Robert A. Graham, adjunct hoofdredacteur van het rooms-katholiek weekblad „America", heeft een beroep op het Vaticaans concilie gedaan om een „handvest van rechten" op te stellen voor vele rooms-katholleke schrijvers en andere r.k. Intellectuelen, op wie in de loop der jaren door de hoge geestelijk heid van de kerk strenge censuur is uit geoefend. In een artikel in het jongste nummer van „America" betoogt pater Graham, dat do censuur werd uitgeoefend door de congregatie van het „heilig officie", die tot taak heeft te waken over de leer. ge vallen van ketterij te berechten, de sa cramenten te beschermen en boeken en andere publicaties, gevaarlijk voor geloof en zeden, te veroordelen. Zij is een der machtigste van de twaalf congregaties die het centrale bestuur van de kerk zal hebben. derde van de mannelijke en iets meer dan de helft van de vrou welijke eerstejaarsstudenten in Amster- Pater Graham schrijft, dat het „heilig officie" boeken en artikelen heeft ver oordeeld zonder de auteur te horen en dat de veroordeling vaak wordt gepubli ceerd voordat aan de schrijver zelf daar aan kennis is gegeven. Pater Graham wijst er verder op, dat leraren soms worden afgezet zonder dat t bepaalde beschuldiging tegen hen is Ingebracht en zonder dat zij de kans Nederland zal dan gevraagd worden kr'i8en- zich te verdedigen, een bemiddelende rol te ipflen. meer ,ï0c rooms-katholleke intellectueel natuurlijk geen gesprekspartner zijn. I "'t"5 «lilter .heeft het recht. Want het gaat hier om een zaak tis- "he™, waarborgen goor een billijke en •en oosterlingen. Ook een peblisciet kan hofleluke behandeling te verwachten, volgens ir. Manusama de oplossing bren- 1 v°esde hieraan toe. ..Het is te, II?' bezettingstroepen 'o^Kon^n C?-" SSSSS^JSESS^o? zfcht 'van'^derden' S» Std"e«p hl.X^k men aar, War. hoall Va»»ujl feCht. BIJ de aanvang van het nieu we academiejaar hebben vanmiddag de rectores magnifi- ci van de Nederlandse universi teiten en hoge scholen hun ge bruikelijke redevoeringen ge houden, waarin weer tal van voor het universitaire leven ac- e tuele problemen zijn aange roerd. Vooral de nijpende huis- vestingnood kwam in de recto rale redes om de hoek kijken en natuurlijk is er ook aandacht besteed aan plannen van een aantal studenten een vakbewe ging te stichten. Zo zei de rector magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok: ,,Ik heb nog onvoldoende gelegen heid gehad mij volledig over de studentenvakbeweging, een nieuw verschijnsel aan het academisch firmament, te oriënteren. Maar mijn voorlopige mening is, dat zij, naast de reeds in februari ingestel de studentenraad, volkomen over bodig is. De studentenraad, opge bouwd op basis van faculteits- en studieverenigingen, kan alles doen, wat deze vakbeweging zich voor stelt te gaan doen. Over het zoge naamd democratisch manifest zal ik zwijgen, omdat men verzuimd heeft het mij toe te zenden." De scheidende rector magnificus van Utrecht, prof. dr. W. C. van Unnik, vroeg in het bijzonder de aan- dracht voor de huisvesting van de studenten. De nood is groot en hij deelde mee, dat het curatorium een plan heeft om door beschikbaarstel ling van caravans in de ergste nood te voorzien. Dit plan, zo Is nader vernomen, omvat het beschikbaar stellen van een 500 tot 1.000 caravans, die een plaats zullen krijgen in de Johanna- polder. In Engelse universiteitsste den zijn reeds caravans in gebruik om het hoofd te bieden aan het huis vestingprobleem. Andere onderwerpen, die vooral de aandacht kregen waren de studie vrijheid (Prof. dr. S. Dresden van Leiden zei: ..De studievrijheid voor de jongere studenten moet eenvou dig verdwijnen. In latere jaren kan deze vrijheid in zekere zin weer wor den verdiend"), het studieloon «Het volgen van een akademische studie is èen voorrecht. Als dat zo is, be hoeft het niet te worden beloond, al dus prof. De Kok, Amsterdam) en het huisvestingsprobleem van de universiteiten zelf. Prof. Dresden noemde de ruimtelijke nood in Leiden schrikbarend. AMSTERDAM Prof De Kok merkte op, dat ieder een gebaat zal zijn met een verkorting van de studieduur, die een snelle door stroming van de studenten tot gevolg deze stappen aan. dan heeft het op het eind geda~~ A lang had radi trok een conclusie toen hij stelde dat de Stichting door de Eeuwen Trouw geen bezwaren had tegen herstel van de diplomatieke betrekkingen. maar wel bezwaar aantekende tegen de vriendschappelijke, zolang de vriend schap niet zeker was betrouwbaar te zijn. Beloften Als eerste spreker trad op de twee de conferentiedag. waarop de kamerle den Scheps en Van Rijckevorsel van hun belangstelling blijk gaven, de pa- Eealeidcr N. Jouwe op, die zich in een achtig betoog stelde dat de toekomst van zijn land afhangt van de houding van de Nederlanders. Zonder ons te vragen is ons lot bepaald. Daarom leerstoel Nederlands dam kwamen voort uit milieus, men in de statistiek ..de hogere" pleegt te noemen, deelde prof. De Kok mee. Resp. 44 procent en 35 pet. ko men uit de middelbare en resp. 15 en 5 procent uit de zogenaamde lagere mi lieus. Bij een nadere bestudering van wat men onder hogere milieus verstaat blijkt, dat het overgrote deel. namelijk tweederde van de studenten van deze groep voortkomt uit de hogere intel- uit hoger over seen 9 pet. komt voort uit de groep leiders van N.V.'s en fabrikanten en iets minder dan 6 pet. uit de groep hoger personeel in parti culiere bedrijven. Er wordt thans veel gesproken over de democratisering van hel hoger onderwijs. Prof. De Kok noemde echter deze cij fers om aan te tonen, dat het de eerste opgave is. dat het besef van de uni versiteit voor iedereen eerst ook moet doordringen in de milieus, waar stude ren niet tot de familietraditie behoort. Dr. Bruins Slot: Een zware beschuldiging aan net adres van dr. J A H. J S Bruins Slot richtte de Papoea-leider N. Jouwe dit weekeinde De C D.U.-fractie in Noordrijn-West- falen heeft de spoedige instelling geëist van een leerstoel voor de Nederlandse taal en cultuur aan een der hoge scho len in deze Duitse deelstaat. Naar vrijdag in Düsseldorf verluidde T Fïr»J7V wordt in het voorstel gezegd, dat op ECllJEi.t een moderne wetenschappelijke hoge school aan de Nederlandse taal en cul- Prof. dr S Dresden van de Leidse tuur evenveel waarde moet worden toe-universiteit droeg het rectoraat over gekend als bijvoorbeeld aan de Engelse, aan prof. dr. W. den Boer. In zijn rede De veelzijdige uitingen van Nederland- merkte hij op dat er thans een steeds se cultuur waren van toonaangevende groter verlies optreedt invloed op de cultuur van het westen, 'gie door talloze doublures in het werk Op de algemene begraafplaats te re precisering van het vele werk dat Vlaardingen is zaterdagmiddag het dr Kraan voor tal van synodale depu- stoffelijk overschot ter aarde besteld i .LHt.XT.! e- r» irnoemde hij o.a. het zg. verschralings- dr. E. D. Kraan, emeritus pre- rapport en en]teie nieuwe liturgische formulieren, op Woudschoten toen hij zeide dat de staande plaats in het gereformeerd voormalige fractieleider der ARP diens schoonzoon, mr J. N. Schol ten. naar Dja karta had gezonden om Soekarno te ver tellen hoe men in kringen van dr. Bruins Slot over de kwestie N-Guinea en de verhouding Indonesië zou denken. Dr. Bruins Slot zou. aldus de heer Jouwe, de heer Scholten de boodschap hebben meegegeven dat het goed zou zijn om een paar Islamitische Javanen tot Christen te bekeren en de dir. Am bonezen en de chr. Papoea's maar Isla miet te Laten worden Inmiddels heeft dr. Bruins Slot. des gevraagd verklaard dat hetgeen de heer Jouwe over hem heeft gezegd van a tnt 2 onjuist is. Hij zeide: „Het is toch onvoorstelbaar voor een christenmens dat hij zal hopen dat een christen Islamiet wordt?" Verder gaf dr. Bruins Slot als commentaar dat mr. Scholten op initia tief van de Ned Staatkundige Studenten Federatie (NSSF) naar Indonesië is ge- gaana „Het is bepaald onjuist dat ik kerkelijk leven heeft ingenomen. Vóór de begrafenis werd in de Em ma üskerk een rouwdienst gehouden waarin de wijkpredikant. ds. Th. Swen troostrijke woorden sprak naar aanlei ding van Joh. 11 25 De praeses van de kerkeraad. dr. M. J. Mulder sprak een herdenkingsrede uit waarin hij do kwaliteiten van de overleden predikant kenschetste. Hij noemde dr. Kraan een grote persoon lijkheid wiens betekenis voor en invloed op het kerkelijk leven niet bij benade ring is vast te stellen. Hij was een man die met behoud van zijn diep-ge- wortelde principes zijn tijd verstond en deze zelfs vaak vooruit was. De grootste kracht van dr. Kraan, zo vervolgde dr. Mulder, lag echter op de kansel. Een preek van hem was een homiletisch ju weel, aldus dr. Mulder. Nadat dr. F. L Bos (eveneens te Vlaardingen) in algemene zin namens de Generale Synode had gesproken, gaf ds. S. J. Popma (Amsterdam) een nade- i de hand van dr. Kraan i Op de begraafplaats sprak ds. Swen de geloofsbelijdenis uit. De oudste zoon. mr. E. D. Kraan (Vlaardingen), dankte voor het meeleven. Ds. W. v. d. Linden (58) overleden In Den Haag is op 58-jarige leeftijd overleden ds. J. W. v. d. Linden, hoofd predikant bü de inrichtingen van h ministerie van Justitie (gevangenisw zen). In de vroege morgen van zondag stierf hü plotseling. Ds. Van der Linden werd in 1936 in eerste gemeente. Kootwijk, in het an bevestigd, ging in 1948 naar Kamerik werd gevangenispredikant in 1954. wa dor»T hij Herv. predikant voor buitenge wone werkzaamheden werd. Per 1 ja nuari 1960 was hij hoofdpredikant var het gevangeniswezen. Huisvesting in Utrecht in caravans Dresden verstandiger zijn, een andere bestuursvorm na te streven en een cen traal lichaam te vormen, waarin ver tegenwoordigers van senaat en curato- gezamenlijk een centraal directo- UTRECHT Prof. dr. W. C. van Unnik heeft in Utrecht het rectoraat van de universi teit overgedragen aan prof. dr. H. Freudenthal. Bij die gelegenheid becij ferde hij dat Utrecht momenteel 215 professoren telt. 40 lectoren, 700 weten schappelijke ambtenaren en 350 assis tenten. De goede oude tijd, toen de professorenkrans nog bij de leden aan huis kon worden gehouden, ligt onvoor stelbaar ver achter ons, aldus prof. Unnik, al was dit vijftig jaar geleden nog het geval. Hij pleitte voorts voor de instelling-van instituten, waar met door breking van de faculteitsgrenzen teams van verschillende specialisten samen werken in de aanpak van bepaalde pro blemen. De scheidende rector toonde zich ver heugd dat zich onder de Utrechtse stu denten geen ernstige tuchtzaken heb ben voorgedaan. In twee gevallen, waarin reeds door rechtbank een von nis gewezen was, heeft hij de betrok kenen een waarschuwing, respectieve lijk mondelinge berisping gegeven. Een mondelinge en een schriftelijke beris ping moesten worden uitgedeeld aan enkele dames, die psychologie studeren, r bij schriftelijke examina hi— ken- of gebrek aan parapsycho che gaven trachtten aan te vuile. met spiekbriefjes hetgeen door de rector toch wel infra dignitatem studioso- ~im" geacht moet worden. GRONINGEN De rector magnificus van de rijksuni versiteit te Groningen, prof. dr. F. H. Os, vroeg zich vanmiddag bij jrslaggcving over de lotgevallen der universiteit in het afgelopen studie jaar af, of de wet wetenschappelijk on derwijs 1962 en het daarbij aangepas te academische statuut, dat deze maand te verwachten is, de mogelijk heid in zich bergen om tot een doel- treffende organisatie van het universi tair onderwijs en onderzoek te gera ken. De vraag is, of een zinvolle uitbouw 'n de wet w.o. aangegeven richtlijnen in een bestuursreglement mogelijk is. In West-Europa zijn we, wat de organisatie van onze universi teiten betreft, nog sterk gebonden door de tradities, al heeft de wetgever ge tracht, deze tradities in een nieuw ge waad te steken. Hij schetste de situa tie zoals die zich in Amerika heeft ont wikkeld en vroeg zich af, hoe deze bestuursvorm in onze Nederlandse si tuatie zou passen. ROTTERDAM De rector magnificus van de Neder- iandsche Economische Hoogeschool ln Rotterdam, prof. drs. H. W. Lamber», zei over de bouwplannen dat het afko men van de rijksgoedkeuring in het vierde kwartaal van het volgend jaar geen vertraging in het bouwschema betekent. Al bij het lustrum op 8 no- v begin worden ge- heiwerk. Tevoren had de rector magnificus gesproken over de uitbreiding van de hogeschool met een juridische- en so ciale faculteit, waarin de studie in de westerse sociologie is onderge bracht. In elk van deze vakken zul len eigen opleidingen beginnen, die geheel op de eisen van de speciale vorming voor dit vak zijn gericht. Wel is getracht de samenhang, die volgens prof. Lambers een van de voordelen van de NEH is. te behou den door docenten leeropdrachten in verschillende faculteiten te laten ver vullen. Op deze manier zal het per soonlijk contact bewaard blijven. DELFT In een buitengewone senaatsvergade- ring van de technische hogeschool te Delft, heeft de rectormagnificus, prof. ir. H. J. de Wijs, gewezen op de moeilijkheden, die zich voordoen bij het bezetten van vacatures in het docenten corps van de hogeschool. Een actueel vraagstuk noemde prof. De Wijs thans dat van de sociale voor zieningen voor de gehuwde studenten. Hun aandeel in de totale studentenbe volking steeg sedert 1947 van 3 tot bij na 13 procent Verheugend noemde hij het besluit van de Delftse Studenten raad, zich zelf te hervormen tot democratisch gekozen parlement, massale karakter van de inspanning studieprogramma's. examenregelingen en onderwijsmethoden te herzien, dwong hem stil te staan bij de vraag, wat men eigenlijk poogt te verbeteren. Gaat heit om een betere bruikbaarheid van de ingenieurs voor het bedrijfsle ven. om gedegener denkscholing van de academisch gevormden, of staan een kortere duur van de opleiding dan wel een hoger numeriek studierendement bovenaan de ranglijst? Lengte en ren dement van de studie, zijn voorbeel den van tegenstrijdige verlangens. Bo vendien kunnen noch de huidige stu dieduur, noch het huidige numerieke rendement worden bepaald. Het is een wat wonderlijk verhaal van die Amos, schapenfok ker van beroep en afkomstig uit Tekóa, levend in de dagen van Uzzia, koning van Juda, en Jerobeam, koning van Irsaël. Zo maarzonder enige aanleiding naar het schijnt, wordt de man van achter de schapen gehaald. Met een duidelijke opdracht van God: yProfeteer tegen Mijn volk Israël!" Nu, dat dóet) Amos dan ook! Wie het allemaal leest staat perplex over de vlammende woorden, die deze ongeletterde man („ik ben geen profeet en ik ben geen profetenzoon, maar veenouder en kwe ker van moerbeivijgen") midden in het volk slingert. Hij noemt staaltjes van goddeloosheid, die bijna ondenkbaar zijn en al volgt dan aan het eind van zijn optreden de verzekering dat „de vervallen hut van David weer zal worden opgericht", voorlopig heeft het volk Israël meer dan genoeg aan zijn oor- deelboodschap. Of het verhaal nog actueel is? U moet het boek Amas zelf maar eens lezen. Het ivonderlijke van dit soort boe ken is altijd weer, dat u, na er kennis van genomen te hebben, niet zegt: het is volmaakt verleden tijd en zo'n onheilsprediking is alleen maar een misschien interessant historisch document. Op tal van punten herkennen wij onszelf in de mannen en de vrouwen van het volk Israël. En al maken wij ons dan niet schuldig aan wat deze mensen wordt verweten, de vormen zijn bijkomstig: onze opvattingen en handelingen zijn echt niet veel beter! NIJMEGEN Prof. dr. H. J. Lammers heeft van middag het rectoraat van de katholie ke universiteit in Nijmegen overgedra gen aan prof. T. A. Birrell. Hij vroeg In zijn toespraak vooral aandacht voor een druk, die van buiten af op de uni versiteit wordt uitgeoefend. Onder de drang van de maatschap pelijke behoeften en de gewijzigde ver- nouding tussen maatschappij en univer siteit, wordt het instituut voor weten schappelijk onderwijs in steeds toene mende mate vergeleken met een groot onderneming, een bedrijf, waarin veel geld wordt geïnvesteerd, dat een be hoorlijk dividend" moet opbrengen. Er wordt van de universiteit een straf fere interne organisatie en grotere be stuurskracht geëist, hetgeen o.a. moet resulteren in kortere studieduur en ver groting van het examenrendement. Prof. Lammers betoogde, dat de uni versiteit ondanks alles toch een cen trum dient te blijven van wetenschap pelijk onderzoek, dit vaak in zware concurrentie met veel kapitaalkrachti ger industriële en overheids-instellingen, waar. naast toegepaste research, ook reeds veel fundamenteel onderzoek wordt verricht. Deze ontwikkeling zal het toe- jrsiteiten TILBURG Tilburg overgedragen aan prof. dr. C. F. Scheffer. Prof. van Dooren besteed- oor alles aandacht aan de toename het aantal eerste-jaarstudenten dat onderwijs in Nederland. r echter noopt tot grote waakzaamheid en diligentie, omdat vervlakking van het hoger onderwijs bij een steeds groter aantal studenten stellig niet denkbeel dig is. Prof. Van Dooren was van oordeel, dat er in Nederland plaats is voor hogere scholen voor handel en bedrijf, doch hij was, van mening dat de pro gramma's van de Amerikaanse business- schools zeker voor wat betreft de undergraduatecourses in Nederland eerder thuisbehoren bij de hogere be roepsopleiding (hts en sociale acade- niet dienen te worden inge- het weten mie) voegd op het «chappelijk onderwijs. EINDHOVEN Voor het eerst in geschiedenis r.k. kerk VOOR het eerst in de eeschie- «ers van de Paus b»i de leiding concilie werk zullen zijn de kardinalen Julius Döpfner, aartsbisschop van Mün- chen, Leo Suenens, aartsbisschop van Brussel, de Armeense kardinaal Aga- gianian, prefect van de Vaticaanse con gregatie voor de verbreiding van het geloof, en kardinaal Lercaro, aartsbis schop van Bologna. Het concilie, dat door de vorige paus, bijeen was geroepen, zal, zoals ge meld, op 29 september worden voortge zet. Tot 4 december zullen dagelijks denis zullen rooms-katholie- ke leken een concilie als toe hoorder mogen bijwonen. Dit heeft paus Paulus VI bekendge maakt in een brief die gericht was aan de deken van het col lege van kardinalen, Eugene Tisserant. De leken, onder wie vertegenwoordigers van interna tionale rooms-katholieke instel lingen, zullen de algemene ver gaderingen kunnen bijwonen en ook geroepen kunnen worden hun inzicht kenbaar te maken aan de concilie-commissies. In het uitvoerig schrijven aan kar dinaal Tisserant zegt de paxis verder dat het „secretariaat voor buitenge- gewone zaken" zal worden opgehe ven, dat vier kardinalen benoemd zul len worden tot „moderator" van het concilie met als taak het conciliewerk te leiden en de besprekingen in de al gemene vergaderingen te regelen, dat het aantal afgevaardigden van „afge scheiden" kerken vermeerderd zal worden en dat de taak van het secre tariaat voor de eenheid der christe nen zal worden uitgebreid. In de zeventien schemata die, in ver korte vorm. aan het concilie zullen wor den voorgelegd, heeft men vooral re kening willen houden met de algemene beginselen, de kwesties van secundair belang ter zijde latend, aldus de paus. dit ook met het oog op het bij uitstek de zielzorg betreffende karakter van u_* :i._ £,e onveranderlijke leer tijd vereiste het concilie, moest in de door vorm uiteengezet worden. In zijn rede over de lotgevallen van' de technische hogeschool te Eindhoven heeft de rectormagnificus. prof dr. K. Posthumus, de klachten besproken, die J wyze waarop de hogescho- HERDENKING De paus herinnert verder aan de in stelling van een voorlichtings-comité on der leiding van mgr. Martin O'Connor en kondigt aan dat op 28 oktober, de da tum van de verkiezing van wijlen paus Johannes XXIII, een plechtige herden king van de overledene zal plaatsvin den. Op 22 oktober zullen in de Sint Pieter veertien bisschoppen gewijd wor den en op 4 november wordt het de creet van het concilie van Trente over de instelling van seminaries van vier ïiiwen geleden herdacht. De vier moderators of plaatsveïvan- ■orden geuit Nederlandse universiteiten len hun taak vervullen. De oorzaken die daarvoor vaak worden genoemd: de verambtelijking van de instellin gen, hun bestuursvorm en het soriale stelsel, wees spreker af. Indien de maatschappij de w< studieduur niet meer aanvaardt mening is dat zij het opleidings- en de-1 dat termineringsproces eerder van de school jaar WAGENINGEN Door de recente onwikkeling op het gebied van de wetgeving is de nodige spoed geboden met de herziening van het landbouwhogeschoolstatuut. Zo zei aatschappij de werkelijke de rector, magnificus prof. ir. W. F. - -- Eijsvogel. Aangenomen mag worden hoger hand in het komende besluit wordt genomen. Wordt moet overnemen, leeftijdsgrenzen vaststellen. De I noor verschillende studenten bereik-; ook onder het academisch statuut. De zal haar overheid besloten de Landbouwhogeschool onder de studie moeten'de wet op het wetenschappelijk onder- - gelijk aantal ja-1 wijs te brengen, dan valt de hogeschool te vorderingen zullen ver uiteenlopen. Aan elk der toegelatenen dient daarom een diploma te worden meegegeven waarop deze vorderingen zijn aangete kend. De werkgever zal met behulp tijd dringt ten aanzien van de heroriën tering cp het gebied van de landbouw. De gondslagen van de noodzakelijk ge achte wijziging van het onderwijspro gramma moeten tijdig bekend zijn. al dus de wens van de Wageningse rec- tor-magnificus. zittingen worden gehouden achter de bronzen deuren van de Sint Pieter. 's Zaterdags en 's zondags wordt niet vergaderd. Verwacht wordt, dat de paus bij de' heropening van het concilie een belang! rijke rede zal houden, die hoofdzake lijk over de christelijke eenheid zalL Hoogleraren van het Calvin College gaan promoveren aan VU 1 Twee hoogleraren van Calvin Colle ge zullen dit jaar naar Nederland ko men om hun studie af te ronden. Zij1 hopen beiden aan de Vrije Universiteit te promoveren tot doctor in de theolo. I gie. Prof. drs. Carl Kromminga, hoog leraar in de praktische theologie ti Grand Rapids heeft een jaar studiever lof ontvangen om een proefschrift overs de aspecten van het evangelisatiewerk te voltooien. Drs. A. Brandstra, die melj, ingang van het volgend jaar benoemd werd tot hoogleraar in de vakken van» het Nieuwe Testament komt eveneens' enige tijd Aggaf toezicht va: dissertatie te 'voltooien. Reeds eerder meldden wij dat prof. dr. L. Praamsma dit nieuwe cursus-l jaar niet teruggekeerd is als hoogleraar» aan Calvin College. Nog twee belang-' rijke theologen hebben afscheid van dit* instituut voor hoger onderwijs geno men. Wegens het bereiken van de pen-t sioengerechtige leeftijd namen afscheid» van de katheder prof. M. Monsma en prof. R, Stoo die respectievelijk belast waren met het onderwijs in kerkrechtF en kerkorde en de vakken van hetc Nieuwe Testament. Beroepingswerk NED. HERV. KERK kant te Amsterdam. GEREF. KERKEN n te Hazerswoude A. Brinkf CHR. GEREF. KERKEN Vraag: Is het mogelijk mij inlich- ook de nodige inlichtingen vinden in bliceerden en het is onbegonnen werk tingen te verstrekken, hoe strijkstok van nieuw h a voorzien. Aan de punt var stok zit een plaatje van hout zit een gaatje, wa zit Is deze spie a r wordt Het de strijk- been, in het jad, enigszins afgeplat een houten den gebogen. De breedte gelijmd midden het grootst en het loopt lang stuk hard hoofd geciteerd): het mid- ,,Wat kan in 't Gooi het Een schuldloos kind _aar met rozen op de frisse kaken, hoe is deze los te krijgen? Ook de uiteinden smal toe. Als de boeme- daar 't niets dan leven in zich vindt, zich over dood en sterven maken. Eens trippeld' een meisje aan mijn Brieven, die niet zUn voorziene van naam en adres, kannen niet lnb behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen,c rang. althans het kleine model en wordt door een metalen band- cm met een hoek van 30 tot 45 gra- je. Kan dit metalen bandje losge- den naar boven geworpen wordt, stijgt zij al draaiende omhoog en keert op een zeker punt om. waarna zij terug- gespannen keert naar de plaats waar zij gewor- Dit geschiedt ook als zij ho- speler pen van nauw'lijks zes of zeven j Wat schitterde dat oogje blij van onder't zwart der haren." Het komt in vele bundels wrikt worden' Antwoord: De eerste vo: strijkstok was die van eet boog. Aanvankelijk moest zich aan de spanning van het haar rizontaal wordt geworpen. Men denke ongetwijfeld zijn houden. Daarna heeft men die span- dus wel aan zijn hoofd. Deze eigen- weten in welke ning door middel van de duim ver- aardigheid berust op de werking van krijgbare bundels anderd. Dit heeft aanleiding gegeven de schroef. Wordt de boemerang recht dan zal het allicht te vinden zijn systeem te zoeken, waar- vooruit geworpen en ontmoet zij op een leeszaal, willekeur verschil- haar weg een doel, dan wordt dat met de scherpe kant getroffen. die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post»^ zegels te worden ingesloten. zij le aansprakelijkheid is er zeer zeker. Indien de vader genegen is hierin voorzien, kan hij een notari vens een belastingdeskundige raad-1 plegen om een bevredigende regeling I wel lezers, die te treffen, waarbij ook de tweede, bij het haar lende spanningen gegeven kon den en zo is de verschuifbare slof met schreef uitgevonden^ zoals heden nog gebruikt wordt. Hg wordt vervaardigd v hout en is met paardeharen bes: nen. De slof is gemaakt van ebben hout. Het opnieuw .haren" van eer strijkstok of de verwisseling van on derdelen, moet u gezien de materia len en de vakkennis, die da; Het i alleen De strijkstok (Spengler schreef zelfs dat de gehe- Pernambuk- le wiskunde van de oorspn Australiër met de boemerang menhangen). De boei ook voor in het zuiden dië. Noord-Amerika echtgenote niet vergeten wordt, niet, Vraag: Zijn obligaties te allen tij de door aandelen gedekt, ook wan- neer de koers der aandelen ver bene-1 dertig jaar d*n de 50 pet. is? l lan is enke- Antwoord: Aandeelhouders ontvan- uit het gen pas hun geld terug, wanneer de o jg NV. geliquideerd wordt en in datjd geval pas als alle schulden zijn vol-I j -- (jan nQg -etfi overbiijft. s geboren. Toen de vrouw stierf ls er boedel- de oorspronkelijke scheiding gehouden en de kinderen uit ua„ 11V>S 1CU, boemerang zou sa- het eerste huwelijk hebben moeders Het kan ook gebeuren, dat CI mm» De boemerang komt versterf ontvangen. De kinderen uit overblijft, dan het nominale bedrag •t Tii.Hen van Voor-In- het eerste huwelijk hebben vanaf hun hunner aandelen. In dat geval heb- Soedan. dertiende jaar in de zaak 11-- J— de vakman overlaten, rubriek °Als Egypte en Babyion. leze Vraag: Enige tijd geleden heb ik uw blad gelezen over de boemerang, het wapen der Australiërs. Nu hebben oud gedicht wij een jongensclub de reden is dat de boemerang terug komt nadat hij geworpen is. Antwoord: Inderdaad is er lang gc leden ln blad artikel over de king het mogelijk zijn mij te daalder weekgeld plus kost volgende gedicht: ning. Ook kregen zij soms een ex- heel traatje. Hebben zij nu een wettelijke of morele aanspraak over a' ren, waarin zij voor de zaak vader gewerkt hebben? Antwoord: Van een wettelijke alleen spreken minderjarigheid ten- Op het minste als zij die door lang stilzet- oordelen of ,,Met z'n achten". Het enkele jaren gele den heeft het in zijn geheel in de Rot- wat terdammer gestaan? Ik ben het nu kwijtgeraakt. Antwoord: Dit dicht van Nicolaas Beets. hun ben ze dus een voordeeltje. Dat betekent echter niet dat het recht der obligatiehouders door aan- 7 inwo- delen is gedekt. Het kan zijn. dat crL zoveel verloren is gegaan, dat ook F aandeelhouders een klein deel van hunL al de ja- geld terugkrijgen en soms niets. Alsf aandelen 50 pet. noteren, is het al- 1 tijd goed een effectenmakelaar of eenjl bank te raadplegen voordat men ze|i 1 Engels origineel. Het boemerang geweest. U kunt echter al vele jaren geleden, dat wij het pu- ten niet verwerkt hebben. Een vasthoudt, van de hand doet of koopt, f |RÉ|' ;zicht valt niet te be- »n goede winstkans of

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2