Nieuwe Leidse Coerant Vier negerkinderen gedood bij hevige explosie in kerk Djakarta staat Maleisië erkent Nederland trok er weer op uit nieuwe niet In week tijd tweede vij fling geboren Ook Wallace: „tragische gebeurtenis' Bloedbad voorkomen - beroep op Kennedy Twee negerkinderen neergeschoten Demonstraties voor Britse ambassade Stap bij de VN voor wijziging Vier meisjes en een jongen Groot aantal ongelukken tijdens het weekeinde Maandag 16 september 1963, 44ste jaargang r CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Aanhoudend nazomer Hier en daar ochtendmist, overdag zonnig: weer en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit oostelüke richtingen. s pagina 9) (zie t I TN BIRMINGHAM, in de staat Alabama is het gisteren tot een verschrikke- lijke uitbarsting van haat jegens de negers gekomen, die aan zes kinderen het leven heeft gekost. Vier meisjes, in leeftijd variërend van tien tot veertien jaar werden op slag gedood toen tien staven dynamiet in een Baptistenkerk werden geworpen, waar men voorbereidingen trof voor de ochtenddienst. Er waren 23 gewonden. De explosie richtte een afzichtelijke verwoesting aan. Uit gaten in de muren van het gebouw strompelde zwaar gewonde mensen en voor de kerk drongen woedende negers samen die slechts met de grootste moeite door de politie in bedwang konden worden gehouden. De politie moest waar schuwingsschoten lossen waardoor een zestienjarige jongen dodelijk werd ge troffen. Het zesde slachtoffer, een kind van tien jaar, werd door twee mannen die op een scooter passeerden klakkeloos neergeschoten. Kalmerende woorden tot rasgenoten Een i de al lerijl naar de vernielde neger- kerk in Birmingham was ge gaan om hulp te bieden, hield een elektrische megafoon in de hand om via deze geluidsver sterker kalmerende woorden tot zijn woedende rasgenoten te richten. Deze telefoto toont hoe zwaar de Baptistenkerk door de bomaanslag, ook aan de buiten kant, beschadigd werd. Tijdens de explosie bevond zich :n grote groep negerkinderen in een kelder van de kerk. Zij hielden daar zondagsschool. In de grote kerk- zaal trof men voorbereidingen voor de dienst voor volwassenen. Een j ooggetuige, die op enkele meters af stand van de kerk stond gaf de vol gende lezing van het gebeurde: „Ik 1 hoorde plotseling een verschrikke- tyke knal, werd tegen de grond ge worpen en toen ik weer bij bewust- j zijn kwam, zag ik mensen met be bloede gezichten door gaten in de verwoeste kerkmuren kruipen. Intussen heeft de aanslag de negers op het kookpunt gebracht, zodat gou verneur Wallace van Alabama direct maatregelen heeft genomen. Hij heeft later een belachelijk lage beloning uitgeloofd voor aanwijzingen die kun nen leiden tot opsporing van de daders en een extra contingent van 150 man staatspolitie aan de rand van de stad in gereedheid gehouden, toen bleek dat de plaatselijke politie weinig kon uitrichten tegen de woede van de ne gers, die met stenen iedere blanke auto bekogelden. De gouverneur, zelf een verwoed te genstander van gelijke rechten voor negers en blanken, heeft de aanslag een tragische gebeurtenis genoemd. Zondagavond is het bijzonder onrustig geweest in Birmingham, Telkens dron gen groepen negers op en de politie moest herhaaldelijk waarschuwings- i schoten lossen. Een van deze schoten was te laag ge- richt, waardoor de zestienjarige jongen ward gedood. Burgemeester Boutwell van Birmingham heeft gisteren de toe stand in zijn stad uitermate slecht ge noemd. Om die reden heeft de leiding van een studentenorganisatie, die voor vandaag een openbare demonstratie had aangekondigd, bekendgemaakt dat de manifestatie is afgelast. De negerleider, ds. Martin Luther King, heeft president Kennedy, die gis teren direct na het bekend worden van de explosie van de feiten op de hoogte is gesteld, doen weten dat na de bom ontploffing van gisteren in Birmingham, de ergste rassenslachting die de natie ooit heeft gezien, zou kunnen plaats vin- In een telegram aan de Amerikaanse president zegt de predikant, die zelf in Atlanta woont, dat hy naar Birmingham gaat om de negers daar „te smeken niet tot gewelddaden over te gaan ondanks de verschrikkelijke provocaties". Ds. King meent evenwel, dat als de regering niet onmiddellijk maatregelen neemt om een gevoel van vertrouwen in de overheid wat betreft de bescherming In één oogopslag Zuidmolukkers vóór ronde tafelconferentie met Soe- karno (pag. 2) Maak de chaos niet groter, waarschuwt de C.B.C. (pag. 2) Rectores magnifici dragen hun waardigheid over (pag. 2) Ook leken naar concilie (pag- 2) TV maakte niet veel van opera (pag. 5) SPORT op de pagina's 7, 8 levens en eigendommen te herstel len zijn oproep op de negers vruchteloos zal blijken. Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft gisteravond bekendgemaakt dat onderminister Burke Marshall, die aan het hoofd staat van het bureau voor de burgerrechten van het departement op is naar Birmingham. Hij zal alle medewerking verlenen aan een nauw keurig onderzoek naar de plegers van de aanslag. Tenslotte zijn twee negerpredikan ten die gisteren elders in Alabama poogden een openbare leeszaal binnen te gaan door blanken afgeranseld. zij moesten naar 'n ziekenhuis wor den gebracht. Na te zijn verbonden, konden zij huiswaarts keren. In on duidelijk verband tot de rassen-onlus ten staat de brand in een borstelfabriek die gisteravond in Birmingham uit brak. De politie had de handen vol aan de blussing van de felle brand. De Franse gemeente Felletin-en- Creuse heeft sedert zaterdag twee nieuwe ereburgers, generaal-majoor E. J. C. van Hootegem, commandant van de Neder landse eerste divisie, en diens echtgenote. De federatie Maleisië is vandaag onder zorgelijke omstandigheden ge boren. Indonesië, welks „confronta tiepolitiek" tot dusver geen resultaat heeft opgeleverd, weigert de nieuwe staat te erkennen en de Philippijnen hebben te kennen gegeven, dat zij de kwestie van de erkenning „nog even laten rusten", hetgeen op het zelfde neerkomt. De nieuwe federatie omvat Ma- De fraaie nazomer heeft gedurende het afgelopen weekeinde een bijzon der grote drukte op de weg meege bracht. Duizenden autobezitters heb ben van de zon willen genieten en een tocht gemaakt naar de kust of naar bos en hei. Het gevolg was, dat grote verkeerswegen propvol waren. Een groot knelpunt was weer het verkeers plein Ouderijn bij Utrecht, waar de po litie alles in het werk stelde om op stoppingen tegen te gaan. Maar men kon omstreeks half acht gisteravond niet verhinderen dat zich in de rich ting Arnhem een file vormde van meer dan 8 km; van 5 km in de rich ting Den Bosch en van 3 km in de richting Amsterdam. Een triest gevolg van dit drukke weekeinde was, dat er weer op de weg (zie elders in dit blad) tal van doden waren te betreuren. Vooral in de plaatsen langs de kust had de politie de handen vol om de enorme verkeersstroom in goede banen te leiden. Het waren meest, wat de po litie „rondrijders" noemde, die een be zoek aan de badplaatsen brachten. In Den Haag en Scheveningen moest het extra personeel van de verkeerspolitie aanrukken. Men ging tot de noodmaat regel over op de Scheveningse boule vard alleen eenrichtingsverkeer toe te staan. Op het strand was het eveneens druk, al werd er niet veel gebaad. De politie van Zandvoort schatte het aantal bezoekers op 14.000. De piek in de drukte op de wegen van en naar de kust viel gisteren tussen vier en zes uur. Het verschijnsel deed zich voor, dat iedereen ineens gelijk naar huis wilde. Van vier uur af kon dan ook in de meeste gevallen alleen maar stapvoets worden gereden. Om zeven uur waren de kustplaatsen weer „schoon". De spoorwegen hebben gisteren 10.000 passagiers tussen Amsterdam en Zand voort vervoerd. Opvallend was de grote belangstelling voor de duinwandelingen bij Castricum. lakka, Singapore, Serawak en Sabah (het vroegere Noord-Borneo). De staat beslaat een oppervlakte van 33.000 km2, waarvan driekwart met oerwoud is bedekt. De bevolking teelt tien miljoen zielen, waarvai miljoen van Chinese afkomst, miljoen Maleiers, bijna een miljoen Indiërs en 700.000 autochtonen. Singa pore, Serawak en Sabah werden van daag onafhankelijk van de Britse kroon. Malakka is al sedert 1957 afhankelijk. De nieuwe federatie wordt lid van het Britse gemenebest Met Engeland is een defensieverdrag ge sloten, dat Engeland het behoud var zyn bases in de nieuwe staat waar borgt Staatshoofd is de koning var Malakka, Abdoel Rachman Volgend jaar worden de eerste alge mene verkiezingen gehouden. Het volks lied is dat van Malakka. dat eveneens de nationale vlag levert, waarin enkele wijzigingen zijn aangebracht. Malakka heeft een beroep op Indonesië en de Philippijnen gedaan, zich neer te leg gen bij de vorming van de federatie. De Britse regering heeft militaire steun toegezegd zonder de verdragsverplich tingen tussen Engeland en de federatie, in geval van ingrijpen van buitenaf. De ze verklaring wordt gezien als een waarschuwing aan Indonesië, niet in te grijpen in Maleisië. Er wordt herinnerd aan de bevindin gen van een VN-missie. die aantonen, dat de overgrote meerderheid van d< bevolking voor de federatie is. Indone sië stelt daar echter tegenover, dat het onderzoek van de commissie niet op de juiste wijze is geschied. Het zal stappen bij de VN doen om „een verandering in de nieuwe opzet aan te brengen' Intussen hebben in Djakarta ongeveer 800 jongeren een felle demonstratie ge houden voor de ambassades van Enge- MAAK EEN PROEFRIT |BIJ UW SIMCA DEALER land en Malakka. Een sterke, met ma chinepistolen gewapende, politiemacht zorgde er voor, dat zich geen ernstige incidenten konden voordoen. Zij konden echter niet voorkomen, dat het hek vam de Britse ambassade omver werd ge haald en een auto in brand werd gesto ken. Wat er met het ambassadepersoneel van Malakka zal gebeuren is nog niet bekend. Minister Soebrandio (buiten landse zaken) verklaarde in Djakarta, dit als een heel gecompliceerde kwes tie te beschouwen. Van de 3Vi 4 staatslening 1955 II wordt 25 september 9 uur 30 4/77ste of f9,95 miljoen uitgeloot, aflosbaar 15 okt. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. Wilhelmus, directeur van het „Amstelveens-Ouderkerks week blad", wonende te Nieuwer-Amstel. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren per vliegtuig uit Istanbul vertrokken. Minister Luns, die te Ankara het i ciatieverdrag van Turkije met de EEG heeft getekend, zal maandag te Straats burg een bijeenkomst van hel Europest parlement bijwonen. Kennedy feliciteert gezin Fischer van de vijfling in de Venezo laanse stad Maracaibo heeft zich in Aberdeen in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota dit zeldzame gebeuren herhaald. Een 30-jarige vrouw werd zaterdag in deze stad bevallen van een jongen en vier meisjes. Zowel de moeder als de kinderen maken het zeer goed. De twee maanden te vroeg geboren kleintjes „zijn zelfs buiten gewoon gezond", zo verklaarde de arts die bij de bevalling assisteerde. Mevrouw Fischer zei kort na de beval ling nog niet te weten hoe ze voc haar kinderen moet zorgen, daar haar man, een 38-jarige kantoorbediende, niet zoveel verdient. De wel bijzonder geluk kige vader zei: „Ik weet niet hoe ik het nieuws opvatte. Ik geloof eigenlijk dat het de eerste dag niet goed tot me door- De bevalling duurde precies anderhalf uur. Pas vorige week woensdag wa Behalve het Venezolaanse Mara caibo heeft nu ook het Ameri kaanse Aberdeen zijn vijfling. Mevrouw Fischer schonk daar zaterdag het leven aan vier meis jes en een jongen. De Fischers hadden al vijf kinderen. Moeder en vijfling maken het goed. De vader is er minder aan toe. In het ziekenhuis, waar hij moest wor den opgenomen, zijn hem kalme rende middelen toegediend. •n Röntgenonderzoek gebleken dat me- rouw Fischer een vijfling verwachtte. De kindertjes hebben gisteren hun eer ste fles gehad. De verpleegster die hen verzorgt, vertelde dat de huidskleur ge zond is en dat zij zeer beweeglijk zijn. Bij de geboorte lag het gewicht van de baby's tussen 1134 en 1814 gram. Pas van daag zou komen vast te staan of de kin deren kans hebben in leven te blijven. De eerste twee dagen na de bevalling vormen namelijk een kritische periode. De ouders, de heer en mevrouu) Fischer, hadden reeds vijf kinderen, die in leeftijd variëren van drie tot zeven jaar. Vrijwel onmiddellijk na de geboorte is het vijftal door een rooms- katholiek bisschop gedoopt. De namen staan nog niet helemaal vast; de jon gen heet James Andrew en de meisjes hebben allen de vpornaam Mary. Zij zullen later een tweede naam krijgen. De moeder mocht haar vijf aan winsten zaterdagavond even bewon deren. Zij werd in een rolstoel naar de couveuses gereden. De kinderen moeten hierin blijven liggen totdat ze elk vier pond wegen. Ook de vader verblijft op het ogenblik nog in het ziekenhuisMen gelooft dat hij een rustkuur houdt om bij te komen van de doorstane emoties. Geschenken President Kennedy heeft inmiddels het gezin Fischer zijn gelukwensen doen toe komen. Van alle kanten stromen niet alleen felicitaties maar ook geschenken toe. Een stadgenoot zond een cheque van vijfhonderd dollar, terwijl een ander een wasmachine en een centrifuge schonk. Ook werden grote hoeveelheden kleding en linnengoed aangeboden. De burge meester van de stad. die 23.000 inwoners telt, heeft de bevolking opgeroepen voor het gezin te bidden. Hij heeft de veertien de september tot de „Andrew-Fischer- dag" uitgeroepen. De eerste geboorte van een vijfling op het westelijk hanfrond viel op 28 maart 1934 toen de Dionne-zusters in Canada het levenslicht aanschouwden. Een van hen. Emilie, stierf in 1954, de anderen zijn nog in leven. In 1943 werd in Argen tinië een vijfling geboren, twee en drie meisjes. Allen verkeren nog in blakende welstand. Zoals in het begin werd opge merkt werd vorige week een 35-jarige grootmoedere bevallen van een vijfling, allen jongens. De vader van deze kinderen huwde de vrouw zestien uur na de ge boorte van de kinderen. Uit Teheran wordt gemeld, dat vrijdag een vierling is geboren in een plaats by Ispahan in Centraal-Perzië. Moeder en kinderen twee jongens en twee meis jes zouden het goed maken. Algemene staking bij Werkspoor langs Waterweg Op alle projecten, die Werkspoor N.V. in uitvoering heeft voor de Ko- ninklijke-Shell, de Esso, de Fenol en I.C.L. in Pernis, het Botlekgebied en Europoort is vanmorgen het werk neer gelegd. Deze staking is een protest tegen de nieuwe loonregeling van Werkspoor NV, die wel eens wordt aangeduid als het „emolumentenpakket". Deze nieuwe re geling heeft voor een aantal werknemers verbeteringen opgeleverd, maar voor nog veel meer een verslechtering ten opzich te van de vroeger bestaande toestand. In Mook en Naarden twee doden Het zomerse weekeinde was er de oorzaak van, dat tal van automobi listen het slachtoffer werden van de enorme verkeersdrukte en veronge lukten. Vooral op Rijksweg 1 hij Naarden was het een ware verkeers chaos, waarbij twee doden en een zwaar gewonde. Op rijksweg 1 reed gisteravond om streeks zes uur een onafgebroken dubbe le file in de richting Amsterdam, toen nabij de deurenfabriek te Naarden rook uit een motor met zijspan zag ko- Vrijwel op hetzelfde ogenblik vloog de motor naar links en botste frontaal tegen een auto, die op de tweede rijbaan reed en bestuurd werd door mej. B. uit Amsterdam. Deze wagen schoot met de motor tegen een derde voertuig, waar door motor (en zijspan) nagenoeg werden verpletterd. De motorrijder sloeg van de motor af en was op slag dood. De klomp voertuigen kwam daarna nog ini botsing met een vierde wagen, die een slag maak te en een vijfde auto raakte. Alle inzit tenden van laatsgenoemde auto's kwa- er met de schrik af of liepen slechts lichte verwondingen op. Alleen mej. B. werd zwaar gewond. Nadat men de geheel vernielde motor met zijspan naar de kant van de weg had getrokken, werd de 35-jarige man, die zich in het zijspan bevond, eruit gehaald, waarvoor het voertuig met snijbranders in stukken moest worden gesneden. De man bleek reeds te zijn overleden.De twee slachtoffers waren gisteravond nog niet geïndentificeerd. Bij het verkeersongeluk ter hoogte van Mook op de rijksweg Venlo—Nijmegen kwamen zaterdag de bestuurders van de bij de botsing betrokken wagens om het leven. De (frontale) botsing tussen een cementauto en een vrachtauto ontstond bij een inhaalmanoeuvre. De slachtoffers waren de heren J. Lijben uit Alphen aan den Rijn, vader van zes kinderen, en de 36-jarige heer B. Retna uit Maastricht. Zwaar gewond werd een achttiienjarlge broer van de heer Lijben. De vijftien jarige zoon van de heer Retna werd licht gewond. Het verkeer moest ruim drie uur worden omgelegd Ruinen De 65-jarige mevrouw H. Lunlng Poepe uit Ruinen heeft zondagmiddag bij een verkeersongeval het leven verloren. Met haar man wilde zij bij de Tille de weg EchtenRuinen oprijden, toen er van links een bestelwagen naderde. De heer Luning stopte, maar zijn vrouw reed door en werd door de auto gegre pen. Zij was op slag dood. Om half elf zaterdagavond is op de Diemenseweg in Etten een personenauto bestuurd door de 22-jarige J Broos uit Roosendaal in een mistbank terecht ge komen en daardoor misleid, tegen een boom gereden. De mede-inzittende, de 21-jarige J van Loon eveneens afkom stig uit Roosendaal, kwam daarbij om het leven. De bestuurder moest met ern stige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Op de Slenerweg bij Schoonooit in Drenthe is zaterdag een personenauto met twee inzittenden op nog onver klaarbare wijze tegen een boom gebotst. De 21-jarige mej. L. Hooiveld uit Schoonoord kwam daarbij om het le ven. Haar verloofde, de heer J. Camies uit Emmen, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Emmen vervoerd. Vermoedelijk is de auto op de smalle weg gaan slippen. Middenberm Met een snelheid van 140 kilometer per uur is zaterdagmiddag de heer W. Corts uit Wassenaar bij Woerden op de rijksweg, tijdens een inhaalmanoeuvre, in de middenberm terechtgekomen. De auto sloeg enige malen over de kop en kwam op het andere weggedeelte te recht, waar juist geen verkeer was. De auto ging net even voorbij het bevei ligde gedeelte door de middenberm. De echtgenote van de bestuurder, mevrouw Corts-Asselberg, werd zwaar gewond en moest in het ziekenhuis in Woerden worden opgenomen. Het achtjarig zoon tje van het echtpaar werd minder ern stig gewond eveneens in dit ziekenhuis opgenomen. De heer Corts en een vier jarig dochtertje konden na te zijn ver bonden naar huis terugkeren. In een onbewaakt ogenblik is zon dagmiddag de ruim anderhalfjarige Her man Tieck uit Nieuwe Pekela, die met z(jn ouders b(j zijn grootouders op be zoek was, in het Boerendiep te Stads kanaal geraakt en verdronken. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de 29-jarige Utrechtse betonarbeider J. J. van Ginkel ter hoogte van het via duct bij Juthpaas te water geraakt en verdronken. De man reed op een brom fiets. Op de Buitendijk bij Buekeldaal in Rotterdam is zaterdag de 41-jarige eta leur C J. A. Rockefeller door een per sonenauto aangereden. De man, die een rijwiel bereed, werd meegesleurd en zo ernstig verwond dat hij kort na aan komst in het zuiderziekenhuis is over leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1