lonallte Komt 'n droombungalow binnen ons bereik? een nieuwe motorolie met veel langere levensduur Schokkend rapport over zaak-Profumo verwacht =S Werd Stalin gecremeerd? Afro-Aziatisclie landen „waarderen" kernstop Rliodesië-resolutie in Y-raad: Brits veto tl Nederlands Surreyham U proeft de moutwijn BP Visco-Stalic 196 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 A nviVkliiTT/M-. kunnen bevatten, dat dit weekeinde het IJLclllJjll I VCll Va.Il .Denning-weekeinde" wordt genoemd.1 J Lord Denning, die Rijksarchivaris en I tevens eerste rechter van het Hof van i C.OU serva 11 even Beroep is, werd in juni aangezocht dit LVUOLiVautVUl onderzoek te leiden. m(ïnr]i'n<r Hem werd voornamelijk de taak op- selegd de werking van de Britse vei- O O ligheidsdiensten te onderzoeken en na te gaan of deze door de affaire Profumo De Britse premier zal in gevaar is gebracht, waarschijnlijk maandag - een Denn,ng hee(t meer dan 150 gctulg<!n rapport ontvangen over een ge-|o w. ministers en Christine Keeler, on- rechtelijk onderzoek, dat mis-idervraagd;. Dinsdag 'zal Macmiiian, Iken en zal beslissen of de con-| servatieve regering zal j aanblijven. |i Het is een rapport van rechter Lord Denning, die de veiligheidsas-1 pecten van het Profumo-schandaal en, naar wordt gemeld, ook ver scheidene andere aspecten van het j Britse openbare leven, heeft onder socht. Politici, pers en publiek in Engeland zijn dermate op hun hoede voor het po litieke dynamiet, dat het rapport Portugees Timor verscherpt de grensbewaking De autoriteiten op Portugees Oost-Ti- tnor hebben de bewaking van de grens met Indonesisch Oost-Timor verscherpt, zo heeft het Indonesische persbureau An- tara meegedeeld. Het heeft van een respondent op het naburige Ambon nomen dat de grenspatrouille intensiever is en dat onlangs een Portugees oorlogs schip een compagnie soldaten in een haven in Oost-Timor aan land heeft ge bracht. Op Portugees Timor zouden tevens samenscholingen langs de grens en grensoverschrijding verboden zijn. Voor dat de grens gesloten werd zouden veel vluchtelingen Indonesië binnengekomen zijn, aldus Antara. In een nieuwe aanval op het anti sta linisme van premier Chroesjtsjef heeft Radio-Peking gisteren gezegd dat het ''ik van Stalin gecremeerd is. In Moskou heeft steeds de lezing op geld gedaan dat ihet stoffelijk overschot van Stalin nadat het uit het mauso leum op het Rode Plein verwijderd bij de muur rond het Kremlin op- Grootse betoging in New Delhi In New Delhi zijn gisteren ongeveer I vijftigduizend communisten met hamer en sikkelvlaggen opgetrokken naar het [parlementsgebouw ter ondersteuning van |van een massapetitie die eerder bij het parlement was ingediend. Het gebouw werd door honderden politieagenten be waakt. De demonstratie zou de grootste [zijn geweest sinds het land zestien jaar geleden onafhankelijk werd. VS: ondergrondse kernproef Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat don derdag in Nevada twee ondergrondse kernproeven zijn genomen. Een -der ont ploffingen had een geringe, de andere en middelgrote kracht. Sinds september 1961 zijn in de V.S. 6 ondergrondse ontploffingen teweegge- hoeverre het rapport dient liceerd. Over het al langenomen dat het r. r oktober zal worden ge- Dr. Adenauer over Moskou en Westen Bondskanselier Adenauer heeft gis teravond in een gesprek voor de West- duitse televisie verklaard dat Engeland en West-Duitsland verschillend denken over de Sowjetrussische bereidheid tot overeenstemming met het Westen komen- ,,Ik geloof dat de wens van Ame rika en Engeland, om met de Sowjet- unie te onderhandelen, gedeeltelijk gevolg is van het feit, dat er in 1964 kiezingscampagnes in de V.S. en Groot- Britannië worden gehouden", aldus Ade- Aan Adenauer werd een vraag gesteld o.fmerking dat het niet gewenst was een over de donderdag jl. door hem gemaakte „namaakvrede" met de Sowjetunie te sluiten. Hij antwoordde: „Er zou b.v. van een namaakvrede kunnen worden gespro ken, indien hierdoor de bestaande toes tand op solider basis zou worden ge plaatst. Dit kan men geen vrede noe- In antwoord op een andere vraag ver klaarde de Westduitse regeringsleider: „Ik zie geen enkele aanwijzing die de hoop zou kunnen verwekken, dat het Kremlin bereid zou zijn tot wijziging van zijn huidige standpunt". Hond voor operatic uit Afrika naar Utrecht Een zieke Zwitserse hond is dezer da gen van Afrika per KLM naar ons land overgevlogen om in Utrecht te worden geopereerd. De hond, een poedel, eigendom van de kanselier van Zwitserse ambassade in Akkra. Reeds enige tijd vertoonde de hond ziektever schijnselen die zijn baas ernstig ver ontrusten. In Utrecht heeft mej. dr. Os kam in de kliniek van veterinaire ver loskunde de hond operatief geholpen. Het dier maakt het uitstekend en zal de volgende week weer naar zijn baas terug gaan. Snelle rijksgoedkeuring tot 14 mille Kom, dacht de fotograaf die voor de zoveelste maal een poserende mannequin moest vereeuwigen, laten we het eens wat anders doen: ja juffrouw doet u nu eens net als een verkeersagent. Ja? Goed zo! En hier hebt u ze dan, mej. Rocky Wilson die in Londen op deze wijze het heerlijk-warme ensemble toont dat de ontwerper ..All Risk" heeft genoemd Zowel de z.g. cloche van tweed als de bijpassende wollen cape van dit agentje zijn vuurrood. In ieder geval goed te zien door de weggebruikers. Althans overdag. (Van een onzer redacteuren) Hier is m'n kans, hebt u mis schien wel gemompeld, toen u de afgelopen week in de krant las of voor de televisie hoorde zeggen dat de nieuwe minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid onmiddellijk na aan vraag rijksgoedkeuring zal ver lenen voor de bouw van eigen woningen tot ƒ14.000. Wellicht zijn er al wel lezers gaan dromen over het bezit van zo'n bungalow (u ziet uzelf al zitten op het ter ras, terwijl uw kinderen vrolijk dartelen in de charmant aange legde tuin) en denken zij erover Jten spoedigste contact met een aannemer op te nemen. Zo van: Hebt u nog wat tijd over om zo'n woning voor me te zetten? De elle m Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op het geval ..Fijnaart en Deurne". waarbij ZÜ" beslissing: onmiddellijke rijks goedkeuring voor vrije woning bouw tot 14 mille in alle publi- verhev heeft de afdeling voor lichting van dat ministerie ge voerd. Wij meenden namelijk dal deze beslissing wel eens tot val se illusies aanleiding zou kunnen geven, omdat op het gebied van de woningbouw nu eenmaal al tijd snel misverstanden kunnen ontstaan. Bijgaand artikel is der halve als een aantal nadere kant tekeningen op genoemde mini- striële beslissing te beschouwen. naar een plaatselijke aannemer met de vraag: Ziet u kans en zo ja, hebt u er dan gelegenheid voor om voor mij zo'n woning van 14 mille neer t« Stel dat alles op rolletjes loopt en de aannemer zegt: Ik zie er wat in, dan kan een schetsontwerp gemaakt wor den. Klopt dat met de bouwverordening van de gemeente? Zo ja, dan naar meergenoemde hoofdingenieur-directeur van de provincie met het schetsont werp. de technische omschrijving en de kostenberekening. Deze zal nagaan of aan de befaam de Voorschriften en Wenken ten volle wordt voldaan, of de kosten inderdaad niet meer dan 14 mille zullen belopen, of er inderdaad bij de plaatselijke aannemer sprake is van onbenutte ca paciteit en als dat allemaal het geval is kan het bouwplan nader worden uit gewerkt, weer bij de gemeente worden ingediend die het op haar beurt door stuurt naar de hoofdingenieur-directeur. Zijn hier de nodige goedkeuringen Voorbehoud van o.m. Indonesië Het uitvoerend comité van de organisatie voor Afrikaans-Azia tische solidariteit heeft gisteren na oppostie van China, een resolutie aangenomen waarin „waardering" wordt uitgespro ken voor het gedeeltelijke kern- stopverdrag. De Chinezen, die het verdrag „groot bedrog" noem den, stemden er „in het belang van de handhaving van de Afri kaans-Aziatische solidariteit" mee in geen resolutie in te dienen Ghana: dit is een droeve dag' waarin het verdrag wordt veroor deeld. De voorzitter van het comité, dr. Vassos Lyssarides, zei dat enkele landen voorbehoud hadden gemaakt, maar dat geen enkel land zich in feite tegen aanvaarding had verzet, Vernomen werd dat China, Indone sië en Ceylon voorbehoud hadden gemaakt. Lyssarides zei ook dat het comité stappen- had genomen om de nationa le vrijheidsstrijd in Afrikaanse en Azia tische landen te steunen. Er is een commissie ingesteld- voor hulp en bijstand aan Zuid-Vietnam. In een andere resolutie wordt verzocht om een onderzoek naar de functies van de Verenigde Naties, die „voorname lijk een werktuig van Amerikaans im perialisme" worden- genoemd. Voorts vraagt het cojnité opheffing van de mi litaire bases in Kenia, eerbiediging door Amerika van de overeenkomst van Ge- nève inzake Laos, en onmiddellijke en onvoorwaardelijke onafhankelijkheid voor Basoetoland, Beetsjoeanaland en Zwaziland. Het veroordeelt de „im perialistische pogingen om de Arabi sche landen met Israël te De Britse afgevaardigde sir Patrick Dean heeft gisteren in de Veiligheidsraad zijn veto uit gesproken over een Afrikaans- Aziatische resolutie waarin Groot- Brittannie werd gevraagd geen soevereiniteitsbevoegd'heden en strijdkrachten over te dragen aan de huidige (blanke minderheids-) regering van Zuid-Rhodesie. Hier door was de resolutie verworpen, de Spanjaard Alozo de meegenomen. Ook troffen zij hier Hojeda, die in 1499 geen rijke Indiaanse culturen de Zuid-Amerikaanse kust in de die leeggeplunderd buurt van de Dit tropische door de Orinoco, de Rio Negro, af was. de Amazone en niet te vergeten, Toen kwamen anderen, die zich de Atlantische Oceaan, staat thans op volksplantingen toelegden. Deze ■erkzaamheid heeft een aanzienlijk oppervlak vredelievender klank, maar we moe- dan twee millioen ten ons niet inbeelden, dat het daar bij altijd zo zoet- vierkante kilome ter, dat is bijna de helft van Europees Rusland. Met dergelijke bij zonderheden hiel den de ontdekkers van 1499 zich ech ter niet op. De Spanjaarden meen den, dat achter deze kusten het Parima-i liggen. langs welks oever zich een TOCH IS HET ZO! sappig toeging. In ieder geval waren de Nederlanders de eersten die in dit gebied volksplantin gen stichtten en wel in 1580 aan de rivier Pomeroen, waarna 16 jaar later een nederzetting aan de Essequibo volgde. Vooral door de op richting van de West-Indische C<>m- paradijsachtig goudland moest uit- pagnie en de invoer strekken. De conquistadores hadden cheerde de zaak hier uitstekend wel meer van dergelijke visioenen, omdat de aanwezigheid van goud, in hun ogen aan de betreffende streek een paradijsachtig karakter gaf. Het in 1624 vestigden Barbice, vanwaar we het land tot aan de Corantijn onderzochten. Kort en goed, we zaten in het deel van nog volslagen onbekend en smeken te vechten kregen werd regelmatig als het ware om gedegen onderzoek, Geen onderzoek van avonturiers en gouddelvers, wel te verstaan, maar van geologen, kartografen, bos- en landbouwkundigen, geografen, ethno- logcn en wat de universiteiten in dit opzicht nog méér te bieden hebben. Laten we ons echter even bij de vroegere ontdekkings- en verove ringstochten houden. Er werd in Gu yana hier en daar wel goud gevon den, maar toch niet zulke hoeveelhe den als de Spanjaarden zich in hun verhitte breinen hadden voorgeto verd. Bovendien moest het goud ge zocht, gevonden en daarna gewonnen daar werd afgeschaft, worden, terwijl de Spanjaarden dach ten dat het klaar lag om te worden Nadruk verboden. stuivertje gewisseld en bij de vrede van Breda verwierven wij Surrey ham in ruil voor het tegenwoordige New York. Surreyham was een deel van Guyana, genoemd naar de graaf van Surrey, dat begrijpt u wel. Dat het tegenwoordig Suriname heet, wilden we pas op het laatst verklap- waarover we zojuist spraken, moeten we toch ook nog een boekje open doen, vooral omdat het dit jaar 100 jaar geleden is dat de slavernij al- H. Pétillon. hoewel zij acht (een meer dan de vereiste zeven) stemmen had ge kregen. Frankrijk en de V.S. ont hielden zich. Dit is de derde maal dat Engeland van zijn veto-recht gebruik heeft ge maakt. Op het hoogtepunt van de Suez-crisis sprak Engeland, samen met Frankrijk, zijn veto uit over twee resoluties, die beoogden een ein de te maken aan het Brits-Frans- Israëlische conflict met Egypte in 1956. Sir Patrick verklaarde dat de Britse regering de ordelijke ontbinding van de Centraal-Afrikaanse Federatie (van Rho- desië en Niassaland) als een noodza kelijke voorwaarde voor verdere voor uitgang in centraal-Afrika beschouwt. Wij zijn ervan overtuigd dat dit op gang zijnd proces onherstelbare schade ondervindt indien wij de regering van Zuid-Rhodesië -haar bevoegdheden met teruggeven, aldus sir Patrik. De vertegenwoordiger van Ghana, die de resolutie had ingediend, zei dat dit een droeve dag voor de Veiligheidsraad is. Er was voor het eerst een veto uit gesproken over een resolutie die ge richt was op dekolonisatie van een ge bied. De resolutie was afkomstig va na, Marokko en de Philippijnen e in het bijzonder door Egypte Sowjetunie ondersteund. Enkele vaardigden, zoals die van Noorwegen Brazilië, stemden weliswaar voor, om dat zij het voorstel in het belang van de dekolonisatie achtten, maar gaven uiting aan htm vertrouwen in de goede bedoelingen van de Britse regering om Zuid-Rhodesië uiteindelijk een status te geven waardoor er geen bedreiging van de naburige Afrikaanse staten mogelijk zou zijn. Eurocontrol start op 7 oktober Minister Seebohm van de bondsrepu bliek zal maandag 7 oktober des mid dags te Brussel het bureau van „Euro control" officieel laten beginnen met zijn werk ten behoeve van de gecoördi neerde burgelijke en militaire luchtver keersleiding in de hogere luchtlagen bo en West-Europa. Eerder op die dag zal de commissie van ministers van verkeer en waterstaat en van defensie van de landen van West-Europa die tezamen „Eurocon trol" hebben opgericht te Brussel in vergadering bijeenkomen. Deze commis sie is de raad van bestuur van „Euro control". Het bureau van „Eurocon- >1" wordt geleid door een directeur welke functie per 1 september jl. benoemd mr. G. C. Klapwijk tot dan secretaris-penningmeester van het te Delft gevestigde Nederlandse Instituut voor Vliegtuigontwikkeling, tevens se cretaris-penningmeester van het be stuur der stichting Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium, dat zijn zetel heeft te Delft. Ligt het allemaal zo blij en vrolijk? Laten we de zaak eens nader trach ten te bezien. Van oudsher is het bij plannen voor bouwwerken zo geweest Van tijd tot na 1961 js er dan dat de gemeente, waarin men een be- van die goedkope bouwplannen paald object wil realiseren, daar een sprake geweest. Maar vraagt men: is vergunning voor dient af te -geven. De- er in dit opzicht veel tot stand ge- ze vergunning heeft met name betrek- bracht? dan moet het antwoord ont- king op de technische uitvoering van kennend luiden. Dat kón ook niet, het werk, waarvoor elke gemeente zijn Want het moet zo goed als onmogelijk worden geacht voor deze prijs iets redelijks j bij de grote stapel terecht waarop ^het kregen dan kan tenslotte worden ge- bouwd. Men begrijpt het zó eenvoudig is zelfs zo'n simpele woning niet te rea liseren. Bovendien kan het in begin sel alleen maar in kleine gemeenten, hetgeen betekent: praktisch niet in de Randstad Holland en zeker niet daar. waar grote bevolkingsconcentraties voorkomen. ministerie zijn flat moet geven. Ook voor enige gemeentebesturen was het benutten van deze mogelijkheid verlei delijk, omdat zij op deze wijze leb extra's boven het hun toegewezen jaar lijkse bouwcontingent in de wacht meenden te kunnen slepen. eigen bouwverordening die „J1UV11 gemeente tot gemeente kan verschillen ker thans heeft. Dit alles volgens de Woning wet van 1902. Na de oorlog ontstond de figuur dat vrijwel de gehele woningbouw door de overheid werd gesubsidieerd. We kre gen de drie bekende categorieën: bouwen. Onmogelijk Fijnaart en Deur- hebben dit in hun dezer dagen ge houden gesprek met de minister ook ningwetwoningen, premiewoningen die moeten toegeven, want als er geen beide, alleen in verschillende mate, brievenbus, geen bel, geen wastafel, werden gesubsidieerd, alsmede de on- geen goten, geen servies-, geen kleer- gesubsidieerde vrije sectorbouw, wel- kast in zo'n woning voorkomen. Met andere woorden: de soepele hou ding van de minister ten deze moet niet worden uitgelegd als een stimulans om maar zoveel mogelijk van die goed kope huisjes te gaan bouwen! Trou wens, dat zal ook niet gebeuren; do minister weet wel beter. Hij heeft al leen ja gezegd om zelfs de kleinste mogelijkheid die in de woningnood k»n helpen voorzien te benutten en mis schien ook wel om eens en vooral af te rekenen met de gedachte „van Den Vraagt men dus of de be- ke gemiddeld ongeveer vijf procent van de jaarlijkse bouwproduktie uit maakte. Eerstgenoemde twee categorieën had de rijksoverheid, die immers zelf haar bijdrage leverde aan de financiering, in de hand; de vrije sector de naam zegt het nog altijd was inderdóód vrij: als men voor eigen rekening een woning wilde bouwen dan kon men jijn gang gaan in die zin, dat alleen de altijd al gebruikelijke gemeentegoed- nijverheid, deed^ genoemde gemeente keuring benodigd was. wuste beslissing van de minister als groot nieuws van Volkshuis- enkele voorbeelden te' noe- vesting en Bouwnijverheid moet is dat huisje, hoe simpel WOrden opgevat, dan is het ant- zet, niet af en dus ook niet woord van een ieder die erover kan oordelen: Neen. Wat dat be treft kon het wel eens zijn dat hoofdingenieur-directeur in de provin- het grote nieuws nog moet kó- men Misschien al wel heel spoe dig. Noord Brabant, die ressorteert der de ministeriële Centrale Directie de Volkshuisvesting en de Bouw- Regulering losstaand woninkje betrof, complex van meerdere huisjes, die te zamen ver boven de tien mille uitkwa- (Deurne), anderdeels omdat hij Toen om verschillende redenen, o.m. door de toegenomen welvaart en het vaak lange wachten op toestemming v voor subsidiebouw de vrije sector-ac- njet zonder tiviteiten begonnen uit te lopen, waar- de bouwprijs van de woningen onder door de bouwmarkt ernstig verstoord de tien mille zou blijven (Fijnaart), dreigde -te -geraken, moest ook in de- Hij verwees daarbij in het eerste ge- ze tot nu toe vrije sector regulerend Val naar een ministeriële instructie ter- worden opgetreden. Want met het oog Zake. op de beschikbare bouwcapaciteit, die Dat achtten de bewuste bouwers niet voor een zeer belangrijk deel afhan- redelijk; zij zochten het „hogerop"; er kelijk is van het beschikbare arbeids- ging een brief naar de minister; er potentieel ging het niet aan deze ont- kwam de nodige publiciteit om het ge wikkeling zich verder maar zonder in- val; de minister ontving de betrokke- grijpen te laten voltrekken nen, overtuigde ze van de onmogelijk- i- l£,gev<? g ^'as^.Taroni df si"ds Ju" heid van hun tien millebouw, doch stel- li 1961 ook alle ONgesubsidieerde_wo- de daar zeer positief tegenover: als het één of enkele woningen (geen bouw- blokje dus) betreft, die per stuk een aannemingssom van 14 mille niet over schrijden; als zo'n huis voor eigen be- g-bouw van rijksgoedkeuring afhan kelijk werd gesteld. In feite was toen de vrije sector niet meer vrij. ook al men deze categorie-aanduiding blij- bezigen om aan te duiden dat WOning bedoeld is i die toekomstige bewoner; als het hier ongesubsidieerde woningbouw bezit betreft. Elk jaar is er nu een bouw- bet gebouwcf kan worden vanwege programma, waarin o.m. op basis van ders onbenutte bouwcapaciteit bij een het beschikbare arbeidspotentieel wordt plaatselijke aannemer, dan machtig ik aangegeven dat er zoveel tienduizend mijn hoofdingenieurs-directeuren in de woningen kunnen worden gebouwd, provincie om onmiddellijk rijksgoed- arvan x in de gesubsidieerde en y keuring vomrde bouw te geven. Maar... de vrije sector. Op deze wijze is dan moet zo'n woning niet alleen aan i zo eerlijk mogelijke verdeling van gemééntelijke bouwvoorschriften vol de bouwcapaciteit in beginsel verzekerd, doen, maar ook volledig beantwoorden Bij de tenuitvoerlegging van het aan de door mijn ministerie vastgestel- goedkeuringsbeleid in de vrije sector de Voorschriften en Wenken die thans liet het rijk deze bevoegdheid aan de reeds voor de woningwetbouw gelden, gemeenten over, waar het ongesubsi dieerde bouw ónder de tien mille be- Is de bouw van zo'n incidentele wo- trof. Zulks uiteraard onder het han- ning tegen deze prijs, met inachtne- als het rijk mlng van alle daaraan verbonden voor waarden mogelijk? De minister en ook Deze tien-mille grens nu heeft tal van belanghebbenden geprikkeld om daar onder iets tot stand te brengen. Het lijkt immers aantrekkelijk om bene den die prijs een woning te realise ren, want in dat geval kan een be langhebbende ter plaatse, in zijn eigen gemeente dus, zijn vergunning zien afge- 7ü eeti tuOJHte hij I Drie Noorse misdadi gers, op wie politie en militairen gedurende vijf dagen jacht hebben gemaakt, zijn gisteren gepakt toen zij op slechts 25 km afstand van de gevangenis in Oslo, waaruit zij waren ontsnapt, vredig onder een boom lagen te sla pen. Volgens de politie waren de gevangenen zwaar gewapend. Enke le dagen eerder hadden zij een politieman ver wond toen zij zich al schietend een weg baan den door een politiever- sperring. I De Amsterdamse poli tie heeft de afgelopen nacht bijzonder veel last gehad van een 45-jarige man, die een verklaring wenste dat hij dronken was.... Hij was het bur- reau Leidseplein bipnen- gewandeld om zich te beklagen dat hem de toegang was geweigerd tot een Amsterdams ca baret. Toen de politie hem aan het verstand bracht dat dronken schap daarvan wellicht de reden was, wilde de man daarover een schriftelijke verklaring. De wachtcommandant ging daarop echter niet in en de man werd (zij het met enige moeite er kwamen gummi knuppels aan te pas) uit het bureau verwijderd. Even later kwam hij op het bureau Raamplein, nu om zich te beklagen over de politie aan het Leidseplein. Hij eiste zelfs dat de commissa ris onmiddellijk zou worden gebeld, maar uiteindelijk slaagden ook hier enige agenten erin de man te verwij deren. I De Franse televisie ster Jacques Angelvin is gisteren in New York veroordeeld tot een ge vangenisstraf van mini maal drie en maximaal zes jaar wegens over treding van de New- yorkse wetten op de han del in verdovende mid delen. Hij is ervan be schuldigd vorig jaar voor 12,5 miljoen gulden aan verdovende midde- de betrokken aannemers wel; eerstgenoemde gelooft zelfs dat er nog wel enige speelruimte is. Wijd perspectief? Betekent dit dan een wijd perspec- te krijgen en 'komt zijn aanvraag niet zoals we het in de aanhef van dit artikel schetsen? Om hierin een inzicht te krijgen, kunnen we mis schien het beste de procedure op de voet volgen die tot het realiseren van deze nieuwe mogelijkheid zou moeten leiden. We stellen dus, dat u zo'n goed kope woning graag zou willen gaan be zitten. Om te beginnen zoudt u naar de gemeente moeten stappen met de vraag: Is er voor mij grond om zo'n woninkje op te zetten? En nu denkt u toch zeker niet, dat in een grote of middelgrote gemeente tegen u zal wor den gezegd: Ja meneer, in ons uit breidingsplan daar en daar hebben we nog wel een hoekje over, zie die (prij zige) grond maar te bemachtigen en zet daar dan uw stulpje maar neer. Want aangenomen dat er een hoekje over zou zijn, hetgeen bijna nooit het geval is, dan nog zal het zeer de vraag zijn of daar zo'n uiterst simpele wo ning op neergezet zal mógen worden. Want dat is toch wel duidelijk: voor 14 mille moge dan een woning ge bouwd worden die aan dat hele scala van minimum-eisen voldoet; het blijft een woning met de „allure" van een zeer nederige opzet: een woonkamer tje van ongeveer vier-blj-vier, twee slaapkamertjes van gemiddeld twee-en een-half bij drle-en-een-haif als uw ge zin uit vier personen bestaat. Kortom een echte kale „uitgeklede" woning, een minimum huisje dat de weidse betiteling bungalow heus niet verdient. Een eengezinsbehuizing, die aan de steeds hogere eisen, welke thans terecht door deskundigen worden gesteld om op de kwalificatie „woon genot" aanspraak te kunnen maken, ln de verste verte niet beantwoordt. Tekenend hiervoor is 's ministers uitlating dat zijn soepele houding ten deze uitsluitend is ingegeven door de woningnood. Hetgeen men ongeveer zó mis# OllEVERVfRSEH ''I km stand; Sedert de ontwerpei van herenkleding heb ben voorgeschreven dat de revers smal moeten zijn, verkeren de Duitse rechercheurs in moei lijkheden. Zij vragen zich af waar zij nu hun politieschild, dat in voorkomende gevallen met het bekende gebaar van de revers werd ge toond, moeten verber gen. Het gemeentebe stuur van München heeft begrip getoond voor de situatie en be paald dat de omvang van het schildje aan de mode zal worden aange past. U slaagt. Maar goed, laten we uitgaan van het geval dat u in een kleine plattelands gemeente erin slaagt de medewerking de gemeente te verkrijgen en dat voorts in slaagt het betreffende lapje -grond aan te kopen. Dan moet u qyuióó %X KO&tMf lx I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5