Meluw® Leidse Courant Nu ook beweging in andere sectoren van bedrijfsleven Russen sturen Chinese officieren naar huis Minister van Justitie wil snelle aanpak Noord-Borneo wil bij Maleisië horen ZaterJag 14 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD itigh is gh «bleven r in teghen spoel" Overwegend droog Enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig, later zwakke tot matige en langs de VVaddenkust vrij kraehtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen (zie voorts pagina 7) Leiden r Steehslraat 37 Medewerking aan huidige loonpolitiek opgezegd Vervoersbonden gaan zich beraden over zwart loon (Van onze sociaal-economische redactie) Terwijl de metaalindustrie de vijfdaagse werkweek afsloot met een dag van niéuwe stakingen en latente onrust, hebben zich in twee andere sec toren van het bedrijfsleven ontwikkelingen geopenbaard, die eveneens niet zullen nalaten grote invloed uit te oefenen op de tokomstige loonvorming. Gisteren namelijk heeft het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van werknemers in in dustriële bedrijven „Sint Willibrordus" bekend gemaakt, dat deze vak organisatie verdere medewerking aan de huidige loonpolitiek opzegt; en heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandse Bond van vervoers- personeel (aangesloten bij het N.V.V.) de wens te kennen gegeven om op korte termijn overleg te plegen met de andere vervoersbonden over het vraagstuk van de zwarte Ionen, teneinde gezamenlijk tot een stand punt te komen ter bespreking met de werkgevers. In een vrijdagmiddag te Den Haag gehouden bestuursvergadering van „St. Willibrordius" heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer H. M de Groodt, een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd dat voor 1964 slechtis medewerking kan worden ge geven aan een loonpolitiek, die geken merkt wordt door werkelijkheidszin. Het bondsbestuur is daarom van oor deel, dat aan de vakorganisaties een zodanige vrijheid moet worden gege ven dat zij in hun loonpolitiek veel meer rekening kunnen houden met de economische mogelijkheden in de on dernemingen of de bedrijfstakken. Dit betekent in de huidige omstandighe den „de bevoegdheid en de mogelijk heid voor de vakbeweging om de zwarte lonen zoveel mogelijk in de collectieve arbeidsovereenkomsten op In Den Bosch is gisteren en vandaag de 31ste grote natio nale tentoonstelling van de Koninklijke vereniging Het Nederlandsche Trekpaard" ge houden. Met kennersblikken werden de elitedieren gekeurd. Afrika beperkt luchtverkeer De regering van Zuid-Afrika heeft 'isteren beperkende maatregelen voor het luchtverkeer afgekondigd om te verhinderen dat vluchtelingen uit Zuid-Afrika ontsnappen. Voortaan zullen vliegtuigen van Zuid- Afrika naar de Britse protectoraten Beetsjoeanaland, Basoetoland en Swazi land. alvorens de grens over te steken, een landing moeten maken op een daar toe aangewezen vliegveld. Dit geldt ook voor vluchten in omgekeerde richting. Voorts heeft de Zuidafrikaanse rege ring bekendgemaakt dat East African Airways per 13 oktober zijn luchtdienst op Zuid-Afrika zal moeten staken. Deze maatschappij heeft vliegtuigen beschik baar gesteld om Zuidafrikaanse politieke vluchtelingen van Beetsjoeanaland Tanganjika te vervoeren. Iedere houder van een Zuidafrikaanse vergunning voor luchtvervoer zal zijn vergunning verliezen wanneer hij .een misdadiger of vluchteling" ver voert, aldus heeft de Zuidafrikaanse mi nister van transport. Barend Schoemari. verklaard. Dit geldt eveneens voor maat schappijen met zusterondernemingen buiten Zuid-Afrika. Van landing op een bepaald vliegveld zijn vrij gesteld geregelde internationale vluchten, militaire vlietguigen, vliegtui gen gebruikt door een buitenlandse am bassade in Zuid-Afrika „of elk ander '•liegtuig dat toestemming ontvangt van d enationale transportcommissie, aldus de minister. Weer incident bij de grens Vijf officieren van het Chinese leger zijn maandag in de Russische grensplaats Zabaikalje door douane beambten en grenswachten twee uur vastgehouden. Daarna zijn zij naar hun geboorteland teruggestuurd. Dat geschiedde nadat de bagage van de officieren was onderzocht en men daarin antd-propaganda had gevon den Busje over de kop: dode en drie zwaar gewonden In Luxwoude. tussen Drachten en Hee renveen is gisteravond een busje met tien 1 vissers uit Urk en Lemmer 4 keer over de kop geslagen. Een van dc inzittenden was op slag dood Hét is de ongehuwde i H. Visser uit Lemmer. De huis Drie en drie licht HAMMOND importeur In één ocjzpslaj Jubileum Orantje-Groene kruis (Pag. 2) Schokkend rapport over de zaak Profumo verwacht (Pag. 5) Wallace is al in Amerika (Pag. 7) Gerard Hoek 25 jaar radio man (Pag. 7) Rotterdamse groentijd vier dagen geschorst (Pag. 7) .en verder natuurlijk het Zondagsblad Delfzijl op weg de inzittenden zijn gewond. De namen gewoden zijn: M. Korf. H. Korf. van der Berg. allen uit Urk. Over de oorzaak van het ongeluk niets bekend Het voertuig werd totaal vernield. Ongeluk in België: 7 'Vejer'anders ffewond Zeven Nederlandse arbeiders zijn don derdagavond bij een verkeersongeluk in Wuustwezel. België, gewond geraakt Zij moesten in het ziekenhius in Braschaat worden opgenomen. De arbeiders zaten in een autobus. in wie de chauffeur door de mist niet tijdig een vrachtwagen kon ontwijken, die even eerder bij een ongeluk 'rokken en juist uit een sloot haald De chauffeur van deze vrachtwa gen. geladen met groenten, had plotse ling moeten afremmen voor een obstakel op de weg: een andere autobus met eveneens Nederlandse arbeiders. Deze autobus had in de mist een geparkeerde vrachtwagen geramd. Twee botendief jes aangehouden De Rijkspolitie te water heeft gister middag bij de Moerdijk twee jongens van veertien en vijftien jaar aangehouden die in een boot voeren die zij in Tilburg uit een jachthaven hadden gestolen. Uit het verhoor van het tweetal is ko men vast te staan, dat zij eerder in Eind hoven een boot hadden gestolen en van verscheidene andere boten de dekzeilen hadden losgemaakt Bovendien hadden zij goederen uit de boten gestolen. bekendmaakte, vertelde dat de v(jf Chi- in de Sowjetunie een militaire is volgden. Zij hadden een periodiek verlof genoten en waren met de trein PekingMoskou onderweg naar Rusland „Nieuw-China" meldt nog dat de vijf bij hun terugkeer op vrijdag, op het sta tion in Peking een hartelijke officiële ontvangst werd geboden. Zij werden met luid applaus ontvangen en zij kregen bloemen aangeboden. Ambtenaren van de Chinese ministeries van buitenlandse zaken en landsverdediging en hoge offi- n waren ter verwelkoming aanwe zig. Kapitein Jang Teh-lin. een der betrok ken officieren, verklaarde te Peking: is weer een opzettelijk door de Sowjet-Rusische autoriteiten genomen maatregel om de Chinees-Rusische be trekkingen te verslechteren en de saam horigheid in het Sowjetrussische kamp de internationale communistische beweging te vernietigen. Doch dan kan als vaststaand worden aangenomen dat alleen die prijs stellen op bestendiging van de vriendschap tus- en het Chirlese en het Russische volk, dit lage optreden krachtig zullen ver oordelen. De Sowjetunie heeft, als gemeld, maan dag jl- bij de communistisch-Chinese re gering geprotesteerd in verband met een incident, dat zich verleden week zaterdag de grensplaats Naoesjki heeft voorge daan. Chinese treinreizigers hadden toen gepoogd anti-Rusische pamfletten lens te smokkelen. Meldingsplicht voldoende „St. Willibrordus" is daarnaast van mening, dat daar, waar grote winsten worden gemaakt, de lonen niet beperkt dienen te blijven door een landelijk cij fer. „De verantwoordelijkheid zal daar om meer gelegd moeten worden daar, waar ze werkelijk ligt en dat is op de eerste plaats bij de c.a.o.-partmers. Dit wil niet zeggen dat er geen bepaalde toetsing van loonsverhogingen wenselijk en noodzakelijk is. Deze toetsing mag echter niet ontaarden in, zoals het tot nu toe steeds gebruikelijk was, geimili- Het bondsbestuur is van mening, dat volstaan kan worden met een bepaalde meldingsplicht voor de belangrijkste be drijfstakken, zoals o.a. de metaal-, de bouw- en de chemische industrie, waar bij dan de toetsende Instantie de be voegdheid heeft om op een bepaalde ma nier een loonsverhoging terug te wijzen zonder dat er sprake is van „gemilime- ter op één of twee cent of op het gebied van de gemeenteklasse-indeling, op pioe- gentoeslagcn en op andere secun daire arbeidsvoorwaarden." In 1964 risico nemen In zijn verklaring zei de voorzitter van „St. Willibrordus" verder o.m., dat de nu dreigende chao6 is veroorzaakt door een te sterke loonbeheersing, terwijl het constante tekort aan arbeidskrachten en de daaruit voortvloeiende zwarte lonen, koppelbazen, dure buitenlandse werk krachten enz. bewijzen, dat de mogelijk heden voor 1963 beslist ruimer waren dan 2,7 procent. Het bondsbestuur is dan ook van mening, dat een macro-econo misch cijfer in hoeverre de lonerr kun nen stijgen wel nuttig is. doch dat zo'n cijfer niet uitsluitend en alleen de norm mag zijn. (Voor vervolg zie pagina 4) In Wijnjeterp is gisteren de 41-jarige 3. van der lest met zijn bromfiets on- ler een passerende autobus geraakt Hij vas op slag dood. Een Portugese soldaat springt van zijn wagen wanneer zijn colonne een actie begint tegen de rebellen, die zich verborgen hebben in de bossen in Angola, de Portugese bezitting in Zuid-West-Afrika. Meer dan 40.000 man troepen on dernemen acties tegen de rebellen. Christine Keeler, het berucht geworden fotomodel uit de Profumo- affaire, werd belaagd door eert menigte persfotografen toen zij bij het gerechthof tn Londen arriveerde om na borgstelling van f 3.000 voor de rechter te verschijnen op beschuldiging van samenzwering om het rerechtshof tegen te werken en meineed, gepleegd in het geval „Lucky" gordon. Juffrouw Keeler en drie andere verdachten zullen onder borg stelling voorlopig tot 2 oktober op vrije voeten worden gesteld. (Zie ook pagina 5) De loonsverhoging bij de A.D.M. Werkspoor houdt been stijf (Van onze soc.-econ. redactie) De minister van justitie, mr. Y. Scholten, heeft zich gistermiddag laten voorlichten over de strafrech telijke aspecten van de loonkwestie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, welke zaak reeds in behandeling was genomen door het openbaar ministerie. Minister Schol ten heeft opdracht gegeven spoed te betrachten, zo werd van de zijde van het ministerie van justitie meege- Waarom ene dief ivel en de andere niet?" deeld. Zoals bekend heeft de directie \an de A.D.M. besloten het loonni veau over de gehele linie met circa vijf procent te verhogen, terwijl zij het lidmaatschap van „De Metaal- bond"' heeft opgezegd. Minister Scholten heeft zich over de strafrechtelijke aspecten van deze tegen collectief gemaakte afspraken indruisende loonmaatregel laten voorlichten door mr. W. B. J. Aberson, waarnemend procureur gen. bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. F. C. Kist, advocaat-generaal belast met economische zaken en mr. J. F. Hart suiker, officier van justitie, hoofd van 1 arrondissementsparket te Amsterdam. Hoewel de minister op spoed heeft a; gedrongen, zal de strafrechter waai lijk niet eerder kunnen optreden dan i dat er een strafbaar feit is gepleegd. Dit zal dan pas mogelijk zijn na 19 september de datum, waarop de loonsverhogin gen by de A.DJVI. zullen worden uitbe taald, tenzy voldoende gronden kunnen worden aangevoerd om de loutere toe zegging als een strafbaar feit aan U merken. Hetzelfde geldt in feite voor de loon- controledienst van het ministerie var sociale zaken en volksgezondheid, die var minister Veldkamp opdracht heeft gekre gen met spoed een onderzoek in te stellen naar de loonsverhogingen bij de A.D.M Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze dienst eerst proces-verbaal kan laten op maken. nadat de „witte zwarte lonen" zijn uitbetaald. Boekhoudingen In een commentaar op bet optreden van looncontroledienst en justitie tegen de A.D3I. verklaarde de voorzitter va Christelijke Metaalbedrjjfsbond. de heer H. Peters, ons desgevraagd, dat het tegen over de Amsterdamse Doogdok Maat schappij en ter wille van de objectiviteit niet meer dan billijk is, dat de boekhou dingen van andere bedrijven eveneens onder de loep worden genomen. (Voor vervolg zie pagina 4) Gisteren is in Schiedam de 64-jarige broeder Eventius, overste van het broe dersklooster in Schiedam, bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Broeder Eventius. in de wereld J. P A. Fransen, werd door een trekker met oplegger ingehaald; hy moest geschrok ken zijn en van de fiets zijn gestapt. De chauffeur kon niet voorkomen, dat de broeder werd overreden en op sla® gedood. Commentaren TJET heeft ons goed gedaan wij hadden overigens niet anders verwacht dat het Tijdschrift voor de Politie deze week onomwonden afstand heeft genomen van enkele zonderlinge uitlatingen, onlangs door de gepensioneerd commissaris van politie H. Voordewind gedaan- In die uitlatingen was de indruk ge wekt. alsof de politie altijd zo'n beet je een eigenwettelijke macht in de staat vormt of in elk geval had ge vormd, en was gesuggereerd dat zij onder omstandigheden verstandig zou doen, zich niet al te veel aan te trekken van de wet. Het Tijdschrift voor de Politie merkt op, dat de oud-commissaris zo de po litie een slechte dienst heeft bewe zen Inderdaad. Hij heeft voedsel ge geven aan opvattingen over de politie die weliswaar onjuist zijn maar daar om nog wel te beluisteren vallen- Dit geldt, om het blad te citeren, „een opinie, die ten dele zijn oor zaak vindt in het bij het publiek aanwezige ressentiment, voortvloei end uit de eeuwige antithese macht vrijheid, mar.r die anderzijds het ge volg is van het stompzinnig vooroor deel, dat de politieman in ons land een bruut is- een domme, lachwek kende, onbeschaafde kinkel; een bot terik, die slechts respect heeft voor geweld en daarom door middtl van geweld respect tracht af te dwin gen. En dit vooroordeel is door het domme gepraat van de heer Voorde wind weer stevig in het zadel gezet". Men moet wel vrezen, dat het zo zal zijn De politie verdient echter beter. LAP het gebied van de loonpolitiek verkeren we thans als volk in een gevaarlijke en bedenkelijke situ atie. Het is een gebied waar de zelf verantwoordelijkheid niet ernstig genoeg kan worden genomen- Wie hier overgaat tot verbreking van een maal overeengekomen afspraken, be hoort geducht te weten wat hij doet en wat hij kan losmaken. Helaas had de toestand reeds geleid tot be treurenswaardige verschijnselen als zwarte lonen en het optreden van koppelbazen In 's lands belang zouden we ieder op het hart willen drukken, zich toch ten volle verantwoordelijkheid- bewust te zijn. De werkgevers staan onder druk wij weten het. Moeten de goeden onder de anderen lijden? Voor de werknemers is het niet duidelijk, wanneer zij moeten opmerken dat lonen die officieel niet mogelijk zijn niettemin zwart wor den betaald. En de vakbeweging kan de belangrijke functie die zij in onze samenleving vervult alleen vervullen wanneer haar de mogelijkheid ge gund wordt, aan haar verantwoorde lijkheid ook werkelijk inhoud te ge ven. De regering ten slotte mag eveneens wijsheid en bedachtzaam heid worden toegewenst. Nederlands soldaat in Duitsland overleden In het ziekenhuis In Soltau in Duits land is gisteren overleden de 19-jarige dienstplichtige soldaat P. van der Kooi uit Bergum (Fr De soldaat Van der Kooi die behoorde tot de 104de verbin dingsdienst ondersteuningscompagnie, was zaterdag betrokken bij een ongeval in Soltau Hij zat in een jeep, die op het gladde wegdek slipte, over de kop sloeg en tegen een boom terecht kwam. Sol daat Van der Kooi liep daarbij een milt- fractuur en schouderfractuur op. Hij werd diezelfde dag nog geopereerd en de operatie leek geslaagd Gisteren ver ergerde plotseling zijn toestand en in de middag overleed hy. K.L.M. verkoopt weer twee DC-7c's Opnieuw gaat de KLM haar vloot met 2 toestellen verminderen, ditmaal met 2 DC-7c machines, die verkocht zijn aan de Westduitse chartermaatschappij „Sud- flug" in Stuttgart Het zijn de Caribische Zee en de Koraal Zee. Van de oorspronkelijke 15 DC-7 ma chines zijn er thans nog 11 over, want ook in 1962 werden er twee van de hand gedaan, de Red Sea en de Barentsz Sea. Het 11-tal waarover de KLM thans nog beschikt, bestaat uit 7 DC-7c passagiers machines en 4 DC-7f vrachtvliegtuigen. Rapport V.N. toont aan: Secretaris-generaal Oe Thant heeft meegedeeld dat de meerderheid der bevolking op Noord-Borneo en Se- ïawak voor aansluiting bij de fede ratie van Maleisië is. Dit is namelijk de uitslag van het rapport, uitge bracht door de bekende V.N.-missie. Volgens diplomatieke kringen hebben Indonesië en de Philippijnen per brief aan Oe Thant meegedeeld dat zij deze conclusies van de V.N.-missie niet zul len erkennen. Deze landen hebben be zwaren tegen de wijze waarop de missie te werk gegaan zou zijn bü het onder zoek. In de V.N. heerst evenfeu deypaxi In de V.N. heerst evenwel de mening dat het onderzoek vrij onpartijdig is ge houden. n Serawak. aldus het uitgebracht rapport, wijst een analyse van de stem men erop. dat 61 procent van de bevol king voor Maleisië is en 22,2 pet. tegen. De overige 16.8 pet, is neutraal of onbe kend. Voor Noord-Borneo worden geen cijfers genoemd: echter is de missie daar eveneens tot de conclusie gekomen dat de grote meerderheid nog steeds voor aansluiting bij de federatie is. Oe Thant verklaarde het te betreuren dat de V.N.- missie haar taak binnen een bepaalde tijd moest voltooien. Zou zij gelegenheid tot hel vergaren van nog vollediger do cumentatie hebben gehad, dan zou dit echter toch niet in belangrijke mate van invloed zijn geweest op de conclusies waartoe zij i« gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1