Keizer Maximiliaan ■BK53B3 vond tragisch einde Wat Njoek het apenjong beleefde HONDERD JAAR GELEDEN NAAR MEXICO ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 Honderd jaar geleden in augustus 1863 werd aartshertog MaxiVniliaan Ferdinand Jozef van Oostenrijk door de leiders der topnmalige conservatieve partij in Mexico. Almonte, de Estrada en*Labastida, de keizerskroon van dat land aangeboden, die hij rmtaandrang van Charlotte, zijn gemalin, aanvaardde; de 12e ïj^t 1864 deed hij zijn intrede in de hoofdstad; drie jaar later u&rH hij, tezamen met zijn generaals Miramon en Mejia op 19 jjmi>1867 te Querètare gefusilleerd. Ziedaar de korte en tragische regeringsperiode van een man die door zijn zachtmoedige en toe geeflijke aard de dupe werd van eerzuchtige vorstelijke personen m terreur verspreidende opstandelingen. Keizer Maximiliaan. in de wan deling ..Ferdinand Max', broer vïb keizer Frans Jozef, werd op - 6 «;juli 1832 te Wenen geboren Van kindsbeen af had hij grote kStangstelling voor de zeevaart. Niet voor troonsopvolging in aan merking komende besloot hij car rière te maken bij de marine, dat hem snel gelukte: op 21-jari- ge'leeftijd werd hij bevorderd tot kgpitein ter zee. In 1854 werd hij benoemd tot bevelhebber van de vlgot. Hij ondernam, niet zonder •acces, met een eskader van 17 oorlogsschepen tochten naar Grie kenland, Palestina, en Egypte. Het reizen zat hem in het bloed: trij bezocht vele landen van Euro pa. waaronder Frankrijk en Bel gië. waar hij aan het hof van kei zer Napoleon III en koning Leo pold I een graag geziene gast werd. Dit had tot gevolg, dat hij op'27 juli 1857 Charlotte, de doch ter van de Belgische koning, huw de. welke laatste voor een fami lieband met het Habsburgse huis maar al te graag te vinden was Keizer Frans Jozef benoemt zijn broer Maximiliaan tot gouver neur-generaal van Lombardije. waar cjeze op 19 april 1857 zijn intocht doet en zich met Charlot te vestigt op het prachtige kas teel Miramar bij Triëst. De jonge aartshertog heeft er dan nog geen flauw vermoeden van wat hem, door zijn met Na poleon III gesloten vriendschap, te wachten staat. Het land, dat zijn lot zal bepalen, is Mexico. Mexico, door de verovering van Cortez in 1521 onder het Spaan se bewind van Karei V gekomen, is sedert 1810 een broeinest van conflicten. De in dat jaar uitge broken Indianenopstand. strij dend voor onafhankelijkheid en gelijkheid van rechten, doet het vuur van het Mexicaanse volk ontwaken. Generaal Agustin Itur- bide weet op 24 februari 1821 voor de liberalen de overwinning te behalen en laat zich het jaar daarop tot president uitroepen. Keizer Maximiliaan Burgeroorlogen „Nieuw-Spanje" bestaat niet meer. Spanjaarden, Creolen, Mes tiezen en Indianen, ziedaar liet mengsel, dat Mexico bevolkt. Het land ls rijp voor burgeroorlogen en staatsgrepen en deze blijven niet uit: tussen 1821 en 1857 heb ben er maar liefst 250 plaatsge vonden. De twee partijen, de con servatieven en de clerlcale libe ralen, betwisten elkaar de macht. In 1856 duikt plotseling de fi guur op van de 50-jarige Benito Juarez, een intelligente Indiaan, opkomend voor de verwezenlij king van de gelijkheid voor blan ken en kleurlingen. Hij werpt zich op tot voorman van de con servatieven, behaalt in 1861 de overwinning en roept zich uit tot president. Maar Mexico is bank roet. Engeland, Frankrijk en Spanje besluiten tot interventie. Keizer Napoleon III, die zich door een geldelijke vergoeding had verbonden 25.000 Fransen in Mexi co te laten verblijven, wil trach ten het protectoraat over het land te vestigen. Engeland trekt zich ui 1882 te rug. Spanje, uit hoofde van het herstel van een Bourbon, even eens. De Fransen gingen over tot bezetting en rukten op 7 juni 1863 de hoofdstad binnen. Zij stel den een voorlopige regering van conservatieven onder leiding van Almonte, de Estrada en Labasti- da aan. Een der conservatieven, de priester Hidalgo, stelde na mens de leiders keizer Napo leon III van 's lands toestand op de hoogte. Paradijs op aarde Op 3 augustus werd aartsher tog Maximiliaan. op aanwijzing van keizer Napoleon III, de kei zerskroon van Mexico aangebo den. Hiermede zou het Habsburg- en het zou de banden tussen Oos tenrijk en Frankrijk verstevigen. En wat de naar het noorden uit gewezen Juérez betrof: generaal Bazaine zelf had Napoleon ver klaard. dat hij vóór de intocht van Maximiliaan het land zou heb ben bevrijd. Kortom: de jonge aartshertog zou er een paradijs op aarde vinden. ..Ge kunt steeds op mijn vriendschap vertrouwen. Ge kunt te allen tijde van mijn steun verzekerd zijn", verklaar de Napoleon. Maximiliaan aarzelde niet lang. ondanks het vermaan van Char lotte's grootmoeder, de in ver banning levende koningin van Frankrijk. Marie Amélie van Or leans, die hem meedeelde: „Zij zullen jullie vermoorden". Jong als hij was, onervaren en ont vankelijk voor avontuur, aange moedigd door >ljn eerzuchtige echtgenote Charlotte, die op haar beurt werd aangezet door haar vader, die wel Iets zag ln de kei zerskroon, aanvaardde hij de kroon en deed op 12 juni 1864 zijn intrede in Mexico. De eerste indrukken van de jonge keizer over zijn nieuwe rijk zijn allesbehalve pessimis tisch. Zo schrijft hij in een brief: .•Er heerst hier een gezonde de mocratie. De Europese oordelen over dit land zijn bijna alle on waar, men is te trots om toe te geven, dat wij Amerikanen Euro pa en vooral Oostenrijk in sociaal omzicht ver vooruit zijn." Het tro pisch klimaat vindt hij heerlijk, het land is rijk aan delfstoffen, het volk zal hij wel op zijn hand krijgen. Bloot aan kritiek gadegeslagen Als hij het slot Chapultepec laat ombouwen staat hij al dadelijk bloot aan kritiek: hij is een geldverspiller. Op zijn reizen door het land ziet hij niets dan goeds, maar zijn gene raal de Estrada komt met heel andere berichten. De officieren kennen geen eergevoel, de clerus ontbreekt het aan christelijke naastenliefde en "moraal, de fi nanciële toestand van het land is slecht, er heerst wanorde. Napoleon ontgaan de slechte berichten over het land niet. In het zuiden boekt Juarelz steeds grotere successen, in het noor den dreigen de V.S. met een oor log. Frankrijks eer staat op het spel; hij denkt er sterk over. zijn troepen uit Mexico terug te trek ken. Op 1 oktober 1866 bericht hij generaal Bazaine zijn voorne men: op 1 januari 1867 verlaten de Franse troepen Mexico. Men raadt Maximiliaan aan. naar Europa te komen zijn vrouw keerde reeds op 13 februari 1867 terug maar hij weigert. Sa men met zijn generaals Miramon en Mejia trekt hij zich met een manschappensterkte van 9000 ge mengde keizerlijke troepen in Querétaro terug. Weldra is de stad omsingeld door troepen van Juarez. Sterk te: 25.000 man. Maximiliaan iziet de ongelijkheid van de strijd in en overweegt directe onderhande lingen met Juarez om een ver zoening tussen beide partijen tot stand te brengen. Zijn besluite loosheid is er de oorzaak van, dat hij een zijner generaals, Mar- quez. wegzendt om troepenver sterkingen aan te laten rukken. Marquez blijkt evenwel een ver rader te zijn. Hij komt niet te rug Miramon stelt de keizer voor te vluchten, doch daze weigert. Verraad Tenslotte is het de overste Lo pez die verraad pleegt. De stad valt in handen van generaal Es- cobedo en keizer Maximiliaan wordt uitgeleverd aan president Juarez. Op 12 juni 1867 pre cies drie jaar na zijn intrede als keizer van Mexico veroordeelt de krijgsraad hem tot de dood straf. De aanklachten: 1. aantas ting van de vrijheid, vrede en onafhankelijkheid van Mexico; 2. verovering van de souvereinl- telt met geweld; 3. terdoodbren ging van ontelbare Mexicanen door barbaars decreet; voortzet ting van de burgeroorlog na af tocht der Fransen. De verklaring van de keizer, dat het hier gaat om politieke handelingen, tot welker beoorde ling een krijgsraad niet bevoegd is. vermag hier niets tegen in te brengen. President Juarez denkt er niet over, de keizer vrij te la ten. Hij is bang voor de wisse lende stemmingen en romanti sche neigingen van de vorst. De mogelijkheid, dat de keizer bij vrijlating zijn kroon terugvor dert zoals eens Iturbide deed, is niet uitgesloten. Bovendien dient hij door de veroordeling van de vorst alle Europese heersers een vuistslag in het gezicht toe, iets, waarvoor hij al die jaren had ge vochten. Wil van het volk" Smeekbeden, de keizer gratie te verlenen, wuift hij koel van zich af. ..Ik ben het niet, die uw kei zer het leven beneemt, het is de wil van mijn volk." Vlak voor zijn terdoodveroordeling ontvangt de keizer een vals bericht: Charlotte zou in Miramar fcijn gestorven. En hij uit zijn laatste wens: ,,Ik heb nog één wens en dat is, dat mijn lijk mag rusten aan de zijde van mijn vrouw." Op 19 juni 1867 staat hij op het plein van Querétaro voor het vuur peloton aangetreden. Ter weers zijden van hem de hem trouw gebleven generaals Miramon en Mejia. Hij zegt in het Spaans: „Ik vergeef allen, mogen ook al len mij vergeven. Ik hoop dat mijn bloed, dat nu vergoten wor de, het land goed zal doen. Leve Mexico, leve de onaf..." Zeven schoten knallen en keizer Maxi miliaan Ferdinand Jozef van Oos tenrijk is dood. Zijn stoffelijk overschot werd door een Oosten rijks eskader opgehaald en op 20 januari 1868 te Wenen bijgezet. Zijn gemalin Charlotte overleefde hem nog 59 jaar. Het meisje dat je trouwt, door dr. J. H. S. Bossard en dr. E. S. Roll. Uitgave Broek man De Meris NV, Amster dam. Er zijn maar weinig jonge mannen die ertoe komen een boek aan te schaffen over ,,de vrouw", alvorens in het huwelijk te treden. Men vindt dat niet no dig; men denkt er niet aan. Dat het toch wel zijn nut kan heb ben, bewijst dit uit het Ameri kaans vertaalde boekje, geschre- (beiden doctor), die hiervan overtuigd waren. Het is een doen en laten van de doorsnee vrouw. Het is gemakkelijk te vol gen. omdat het op het dagelijks leven aansluit. De afwezigheid van de voor velen irriterende „betweterigheid" maakt het tot een prettig leesbaar boekje waarin men zeer veel waarde volle dingen ontdekt. Het boek je is dan ook geschreven om ïn (en waarom geen vrou- dat begrip bij te brengen, an de afwezigheid gemak kelijk tot vervelende of zelfs heel nare situaties zou kunnen leiden. Een waardevol boek, dat we ge lukkig) niet een „handleiding voor het huwelijk" kunnen noe men, maar eerder een natuur lijk oppervlakkige maar nuttige „Baedeker VAN de vrouw". Zw. 4, 6, 8. 9, 10, 12. 30. 21, 26, 30, 33. 35 Wit: tl, 17, 22, 28 31, 32, 37. 38. 41, 8. 14, 17, 18 22 24, A J. IVENS. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, J. P. Coenstraat 11, Den Haag. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. armoedige woning, 5. sprong. 9. Italiaans Alpen- meer op de Tiroolse grens. 13. Europeaan. 15. rivier in Zwitser land: 16. zet men bloemen in. 17. emeritus <afk.>, 19. traag, 21. stof voor hoeden. 22. per expresse (afk). 23. teken in de dieren riem. 25. Staat aan de Golf van Mexico, 28. nachtgewaad: 29. in zee uitlopend gebergte. 31 verkeerd. 32. bedekking van een ge bouw. 33. deel van een schip. 34. hoffeest. 36. zwart in de wapen kunde: 38. loon. 40 vrouw van Abraham, 42. stok. 43. gemeente in Zeeland. 45. slede. 47 stamloze moeraspalm. 49. dorpje in Gel derland. 50 rivier in Italië. 51. lichaamsdeel. 52. aanwezig. 53. wa ter in N. Holland. 54. rivier in Siberië, 55. term bij het kaart spel, 57. teken dat in de psalmen voorkomt, 59. na dato (afk), 60. Europeaan. 61. puntig voorwerp. 63. verlegenheid figuurlijk). 65. schor. 66. takel (scheepsterm': 68. bontjas. 70. twijg. 71. bekend gebouw in Amsterdam. 72. verouderd woord voor ivoor. 74 reke ning. 76. schijn, voorkomen. 77. Rom. leerdichter uit de school van Epicurus. 80. heks. 81. meisjesnaam. 82. oude inhoudsmaat. 83 vlug. 85. meervoud (afk. Lat). 86, torenkraai (gewestelijk). 87. snoer van een hengel. 89. telwoord. 91. verschil tussen bruto- en netto ge wicht. 92. dwaze gewoonte, 93. onbep. voornaamwoord. Verticaal: 1. duurzaam. 2. telwoord (Fr.), 3. pret, 4. Europeaan. 6 water in N.-Brabant. 7. speer. 8. trustee (afk). 9. hoffeest. 10. bastaarduitgang, 11. rijschool (afk.», 12. vertegenwoordiger. 14. vet der melk. 16. vogel. 18. inwendig lichaamsdeel. 20. knaagdier. 21. verschoten. 22. stand, 24. rivier in Nederland. 26. zijtak Do- nau, 27. denkbeeld. 28 cdelknaap. 30. openbare wandelplaats, 33. Germaanse volksstam bij het Flevo meer, 35. jongensnaam. 37. schuier. 38. eerste boek van Mozes (afk 39. plaats in Zwitser land. 41. vrucht. 43. nestel met malie. 44. ommegang. 46. zeehond. 48. lichaamsdeel. 49 gewicht. 50. bosgod. 56. niet vast, 58. stuk stof. 60. vrucht 61. lid van het Hogerhuis in Engeland. 62. klink nageltje; 64. terug. 65 jongensnaam. 66. beleid. 67. landschap in de Peloponnesus. 69. kürk. 70. gebak. 71. oudgermaans schrift teken. 73. uiteinde. 75. de gezamenlijke hoeveelheid, 77. kleur. 78. oude naam van Ierland. 79. teken, 82. duw. 84. steensoort. 86. ti tel (afk. i. 87. welaan. 88. muzieknoot. 90. deel van een ontkenning (Fr.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Leen. 5. krab. 9 norse. 14. Emden. 16. adel, 18. tète. 19. goeroe. 21. eeuw. 22. las, 23. Ee. 24. fret. 26. li. 27. haat. 29. gloed. 31. daar. 32. ben, 34. ter. 35. dons. 37. polis. 39. 41. 42. ,45. Ina. 46. pan, 47. os. 48. Mierlo. 50 roede, 52. fier. 53. alk. 55. mee. 56. toer. 57. smeer. 60. Ares. 61. do. 62. tree, 64. ka. 65. vel, 66. melk. 68. setter, 70. adie. 72. noen. 74. terra. 75. Leens. 76. niet, 77. Verticaal: 1. leges. 2. emoe, 3. Ede. 4. nerf. 6. Ra. 7. ade. 8. beeld. 10. Ot. 11. relaas. 12. staar. 13. eest, 15. Norg, 17. lui. 20. eelt. 25. toeter. 27. Hans. 28. helm. 30. ere. 31. donar. 32. boos. 33. Ni. 35. den. 36. no ne. 37. poon. 38. stier. 40 vio let. 41 Made. 44. oer. 46. peen, 48 Mies. 49. lam. 51. om, 52. foelie. 54 kers. 56. trede; 57. Solon. 58. reet. 59. barak. 60 aval. 61. den. 63 eter. 54. kern. 67. kei. 69 tra. 71. en 73. Ne.. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van f5.— en twee van ƒ2.50. VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD DAG NICHTEN EN NEVEN Hebben jullie het verleden week ook zo koud gehad BrrrJammer hoor dat we eigenlijk al onze wintermantels- en jassen kun nen gaan opzoeken. We zullen hopen dat de zon ons echt nog een poosje gezelschap komt houden. Hoe gaat het op school Voor de meisjes en jongens op de lagere school, is er niet zoveel veranderd, maar voor de nichten en neven die naar de huishoudschool, hbs of ulo zijn gegaan is er toch wel het een en ander anders ge worden. Krijgen jullie veel huiswerk De catechisatie, clubs, verenigingen en ga zomaar door zijn natuurlijk ook begonnen. Oef, oef wat hebben we het weer druk met al onze bezigheidjes. Zullen we allemaal Gijsbert de Jong in Ka- merik nog eens een kaart sturen Weten jullie zijn adres nog Het is Mijzijde 85. Wat zal hij blij zijn als wij hem nog niet zijn ver geten. We gaan nu eerst eens naar de oplossing van de puzzel kij ken. Hier komt ze: vis. veulen vacht, varkens, voederbak, vogel, visser, verband, vork. vuur, vrouw, varen, vat vlon der, vaars, vlammen enz. De hoofdprijs gaat naar Ar jan de Leeuw van Weenen Zuidland. De troostprijzen krijgen toe gestuurd Hanneke de Leeuw van Weenen. Zuidland en Kle ment Notenboom Numansdorp. lijk dat jij zo genoten hebt. Heb,Heb jij werkelijk al zo zin in je ruog eekhoorntjes gezien? schaatsenrijden Loes Over- de Afsluitdijk gaauw, Zuidland? Brrr, ik niet I. Ambacht? I hoorWat mij betreft komt er - J- helemaal geen ijs. We hebben Hoe vond Willy Maaskant Heb je veel gezien kantie? Hoe gaat het met je Wat fijn dat jij nu weer beter bent Rudl Mes Rotterdam. Waar om moest je naar het zieken huis? Heb je veel pijn gehad? Heerlijk dat je op een boerde rij hebt geloge-erd. Heb je nog in de hooiberg kunnen spelen? Hebben Miesje en Teddie nooit ruzie Ina van Nederpelt, Klaas waal? Vliegen ze elkaar nooit eens in de haren? 'k Geloof best dat jullie graag met de kleine Rhoon. Fijn dat ik Teddie spelen. Hoe gaat het met I brief van je kreeg. Slapen jul- )e kleine zus? i lie lekker in je nieuwe bed? Jij liiMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii miste jouw brief Alle van bent verschrikkelijk verwend llllllUlllllillillil N'tuwaU.uy.tn Blukjfdljk.hoor! Wal aal jij deftig aijn met Hoe komt dat? Heb je het zo zo n mooie armband om en een druk? I mooie tas in je hand. Wat was we klas? Schrijf je de volgende Gelukkig dat jij niet alleen I mamma wel blij met zo'n keer wat meer"' regen in je vakantie hebt ge-1 prachtig cadeau. Gefeliciteerd Wat was dat een groot feest tiad Corrie Nieuwehuizen Zuid- met het behaalde succes hoor! voor oma en nna Alle van 1 de afgelopen winter wel drie winters tegelijk gehad. Heb je al wat lekkers mogen koken? Waar heb je het bloemen corso gezien Ina van Pelt, Nieu- wendljk? Jij boft maar met zul ke mooie nieuwe schoenen. Rol schaats jij veel? Mmm, wat heeft de juffrouw jullie ver wend met zulke lekkere snoep jes. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos helemaal aan het vergeten was Marion Pols, Langevclde Goes. Heb je sing dat jij met jou. Volgende keer krijg ik lange brief Chrlstiaan tie? Allemensen wal heb jij veel J? ":et Sehull<1 ">,df dieren gezien. Ga je wéleens hfbJ,Jlem, 1«I de beestenmarkt? voorzichtig vastgehouden. Prach- tig dat je hem ook weieens mag helpen. Nou en of tante Jos kan zwemmen. Waarom vind jij dat niet fijn? Wil jij een nichtje worden Jan- ny Nobel Meerkerk? Hoeveel wordt jij op 26 februari! mag jij een nichtje worden Els je van Putten, Rotterdam. Har telijk welkom hoor! Wanneer ben jij jarig? Vind jij" het fijn op school? Hoe heet je vrien din? Jij schreef ook al niets Hennie de Roos, Leiden. Vol gende keer krijg ik een lange brief? Gelukkig dat jij wel te- gen plagen kan Hannie van Ros- Marja jouw vriendin? Heb je malen, Nleuwendijk. Delft is veel op de handwerkles ge- leuk hoor met al z'n grachten. Is een tribune bouwen moeilijk? schrijven i Jullie meester op school is ver -- -- ..HE nuvit iKiui. Volgende weg. Hebben jullie nu een an- Molenaar van harte gefelici- net dinsdag goot feest geweest keer toch .vel? ,dere meester? Jouw brief teerd met jullie verjaardag °P II- *n dat het zo naar zin Iwas de vorige keer te laat Mie van de nichten en neven. RnttJL»* °£J*e n'euwe school Kle- ke de Ruiter, Hardlnxveld. 7m Gaat het 8°ed °P ment Notenboom Numansdorp. Mmm. wat heb jij van de vakan- SC.no Ol Dat naftmbUllr nnn avaaRCa - - Geweldig dat jij nu breien hebt geleerd. Hanneke de Leeuw van Weenen Zuidland. Zo erg is dat toch niet als je een steek laat vallen? Wat mag je op school maken" Was de taart voor Ron nie lekker? Is de foto mooi ge worden? Heerlijk dat jij ook in de va kantie mocht logeren Arjan de Ellen de Breejen en Gerie Leeuw van Weenen Zuidland. Is Lang zullen ze leven maakt? Wist jij niets te Willie Noort Berkel. door MIEKE DEN OUDEN (Vervolg) heel Maar Marjanneke _.?f en bezorgd voor hem en dat stelde hem op het laatst helemaal op zijn gemak. Toen brak er een hele nieuwe tijd voor Njoek aan. Hij moest heel veel vreemde nieuwigheden le ren aanvaarden. Maar juist om dat hij zoveel van Marjanneke hield en zij stéeds bij hem was, wende hij heel gauw aan het le ven bij de mensen. Ze woonden in een veel groter huis, dan het bungalowtje op de heuveltop. En er waren natuurlijk ook veel meer meubels en andere zaken in. Het grappigste en meest ge heimzinnige ding vond Njoek de ■grote spiegelkast in de kamer van meneer en mevrouw. Hij kon uren voor die spiegel naar zijn eigen beeltenis kijken, er tegen schelden, er naar slaan. Hij begreep maar niet waarom die andere aap niet vast te grij pen was, hij deed Njoek in al les na, als Njoek sprak, sprak die ander ook, sloeg Njoek dan hief die andere aap ook zijn pootje op, als Njoek grijnsde, grijnsde die ander ook, maar hij had geen stem, want Njoek hoorde alleen zijn eigen geluid. Marjanneke was heel blij met Njoek, want ze had geen broer tjes en zusjes, en verveelde zich wel eens. Maar sinds Njoek bij haar was nooit meer. Ze deed alles met het aapje. Ze trok hem poppekleertjes aan, wat Njoek eigenlijk niet erg prettig vond. en zo gauw hij dan ook kans zag trok hij de kleertjes weer uit. (Volgende week verder) de brie natuurlijk i Wil jij een nichtje worden Els werk was Zakte hii niet in de j Ue hadden dus eer kiius huisji Lafeber Rotterdam? Zou jij wel;? "de keer krijg ik een lange natte bodem? Zijn de foto's mooi voor je zelf. Tante Jos is 27 op een boerderij willen wonen? DIj|r geworden? Dit jaar ben ik nietloktober jarig. Hoe vind je het' Mmm. wat heb jij veel gezien. vonden jullie het odk zo moei-.naar de taptoe geweest. Wat j op de ulo? Leuk? Grappig die kleine poezen. Hebjl,1!* om schrijven Addle krijg jij mooi gereedschap! Waarom schreef jij niets Ina jij geen poes? Wat zal jij wel 1 Lodders Willemstad en Corrie Natuurlijk mag jij een nicht- Loosman Den Haag? Volgende deftig zijn met zo'n mooie jurk|*"an Loenen Maassluis. Volgen-[je worden Willy v. d. Oever j keer krijg ik een lange brief? aan. Nou en of ik het plaatje de keer krijg ik een lange brief? Bergambacht. In welke klas zit I Natuurlijk mag jij een nichtje mooi vind. Wanneer ben jij ja- Grappig dat die hond Lassie J') en wanneer ben je jarig? worden Frieda van der Marei.' rig? heet NelUanne Luitwieler Schie- Leuk dat jij een corresponded Katwijk aan Zee. Hartelijk wei- Mocht jij niet mee naar Rot- dam. Heb jij hem zaterdag nog tievriendin hebt. Krijg jij ook or-kom hoor! Leuk dat jij nog zo'n! terdam Addie van Langevelde op de t v. gezien? Zou jij well£.®1,es? Heerlijk dat jij zovee! klein broertje hebt. Ben je dik- Goes? Hoe gaat het in de nieu-een poesje willen hebben? Heer- !'jd hebt om te lezen Wat zal wijls naar het strand geweest? Jij kan er fijn van genieten. tijd hebt jij knap worden. g Hoe vind jij het op de En- in welke klas (*<Scl<t<SaK»<»cf<ieiicK»CS<*<*rS<*<»OScMKaic^ gelse les Jeannet OIree Rotter- letter U was een fout dam? Wat worden jullie alle- krant Antje Nell Wi Ja de de Meisjes en jon gens. we hebben nu een gemakke lijke puzzel. Je ziet er de won derlijkste figuren op.'Er zijn hokjes met en zonder zwarte stippen. Jullie moeten cle vakjes met de stip helemaal zwart maken. Wat er dan te voorschijn komt? Ik laat het helemaal aan jul lie over. Zenden jullie de oplos sing in voor dins dag 17 septem ber? maal al groot. Waar zijn jullie I Geweldig dat jij al twee boeken iet vakantie geweest" j vol hebt. Je verwent Harrlëtte Heb jij een fijne vakantiege- toch niet? Jij boft maar met had Ineke OIree Rotterdam? Je heel lief zusje. Krijg je al veel huiswerk schrijft er niets over Wat wordt Arie al groot! Speel je vaak met hem? Ga je weieens met hem wandelen? Wat kreeg ik van jou een mooie tekening Olphaert den Ot ter Rotterdam. Gelukkig dat jij J nog ziet schijnen. Nou en grond moesten zitten' Heb je genoten van het prachti ge orgel? Heb jij ook een mooie vlieger? Jammer dat jij niets schreef S. Ottc Bminlssc. Vol gende keer schrijf jij een lan ge brief? Hoe heet jouw klei ne broer Margreet van Ouden- allen Woerden? Waar ben jij met vakantie geweest? Heet de gymnastiek. ..Houvast"? Wel ke oefeningen moeten jullie doen? Heb jij ook een mooie trommel gekregen? Loopt jouw klokje nog steeds goed Marja Ouwens Spijkenlsse? Wat zij mamma wel, dat je haar in 't Frans begroette? Jouw school vriendin heeft je maar erg ver wend met het mooie postpapier. Heb je genoten van Lassie? huis? Prachtig dat jij bij oma en opa mocht logeren Lowieke de Niet Den Haag. Ben je erg verwend? Wat heb jij kunnen genieten. Waren er ook kippen? Fijn dat ik weer een brief van je kreeg Margriet Rietveld Den Haag. Wat heb jij de brief keurig geschreven. Heb je veel met Rakker gespeeld? Was het een echte rakker? Was de mees ter blij met het bandje? Welke film mochten jullie zien? Ge noten? Jullie boften verleden week zaterdag met zulk mooi weer. Heb je nog kunnen zwem men? Fijn dat Ria ook is over gegaan. Jammer dat jij nu precies in de vakantie ziek ge worden bent Karlna Roest den Haag. Gelukkig dat je je niet noDt verveeld. Heb je veel kun nen lezen? Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie tas. Je bent maar een echte boffert. Har telijk welkom bij de nichten en r.even Anton Roos den Haag. Fijn dat mamma jou helpt met schrijven. Ben je nu weer helemaal beter? Heer lijk dat jij het zo goed naarsmuid Hennie Oskain Ridder- je zin hebt Koos Roos den Haag. kerk? Jouw moeder verwent je Jij moet vroeg beginnen hoor! maar hoor! Heb je je schaats- Fijn dat The a thuis zijn. Had je i slingers gemaakt ter hun thuiskomst? Is Arie ook Jos r thuis Thea Roos den Haag? zelf gebreid? Heb je veel ommen in de vakantie? Ik acht werkelijk dat jij tante het vergeten was. Niet gekregen, schooi? Jij bofte maar dat je ook zo'n zak met lekkere snoep jes kreeg. Wat erg van die kin dertjes! Gaat alles goed? Natuurlijk mag jij een neefje worden Job Roos den Haag. Hartelijk welkom hoor! Prach tig dat jij de melkboer zo goed helpt. In welke klas zit jij? Wanneer ben jij jarig? Ik ver- bij wacht de volgende keer een lange brief van jou hoor! Ook jij mag een nichtje worden Arnet Rudólphi Rijswijk. Harte lijk welkom! Wal fijn dat jij nog zo'n klein lief zusje hebt. Mag je ze weieens helpen? Hoe heet jouw vriendin? Ga je graag ~aar school? Hier komen nog wat nageko- ien brieven. Hoe heb jij het censdag op de club gehad. Hennie Nootenboom. Baren- drecht? Vond je het leuk? Alle- mensen wat zijn jullie al vaak verhuisd. Prachtig hoor zo'n trompet. Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Doe je het graag? Hoe gaat het r boffert met fiets Elsje Peters Rotterdam. Heb je er al veel op gereden? Rijdt hij goed? Heerlijk dat jij op een boerderij woont. Wat zal jij altijd fijn kunnen spelen. Prachtig, dat jij mamma wel ras!. Fijn dat jij nog twee oma's hebt. Heerlijk dat jij zolang oma en opa aan het loge ren bent geweest, Ineke Rouw den Haag. Zeeland is een mooi land hoor! Hebben jullie veel pret gemaakt? Wat zal het nu stil zijn bij oma en opa. Gaat het goed op school? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jul lie weer voor een volle? De let ters S t/m Z zijn aan de beurt. Tot de volgende weck, nichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16