GEZINSFLES in de voordelige EVA wil met EEG tot Europese markt komen Eerste contact gelegd met Indonesiërs Nederlander voor Poolse rechter fris-vrolijk-fantastisch Voorbereiding van nieuw chr. sociaal program Jjfi aan luojnta h# Ondanks beter weer is de schade aanzienlijk Militaire hulp juist op tijd komt morgen Aardappel ongevaarlijk VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 Bommen ontdekt op terrein voor recreatie (Van onze correspondente) Op de Grote Heide te Venlo, juist daar waar vooral in de weekeinden «eer velen recreatie zoeken, zijn vier scherp gestelde Engelse en Ameri kaanse vliegtuigbommen gevonden, plus nog enkele opengescheurde bom men. Van deze projectielen, twee van 1000 en twee van elk 500 pond, was de ontsteking nog prima in or de. Zij konden gemakkelijk tot ont ploffing worden gebracht. De ondingen kwamen te voorschijn nadat bulldozers een deel van de Grote Heide in verband met de aanleg van een nieuw zweefvliegterrein aan het egaliseren waren. Nadat de eerste bom aan de opper vlakte was gebracht, hadden de mannen van de bulldozers er niet veel lust meer in om met de zware machines te denderen over een terrein waarin zich mogelijk nog meer bommen kon den bevinden. Men besloot toen het hele terrein te onderzoeken met behulp van een aantal detectors. Toen vond men anderdaad nog enkele zware bommen; deze lagen gemiddeld anderhalve meter onder de oppervlakte. Inmiddels zijn de bommen door de Hulpverleningsdienst onschade lijk gemaakt. Belastingkantoor zonder geld In België heeft zich het waarschijn lijke unieke feit voorgedaan, dat een belastingkantoor de telefoon rekening niet meer kan betalen. Volgens het plaatselijke blad in de stad Doornik, „L'Avenir du Tour- naisis", is het belastingkantoor in de rue St. Jacques telefonisch van de buitenwereld afgesneden, omdat er geen fondsen meer zijn om de rekeningen van de Belgische P.T.T. te betalen. Het is de belastingamb tenaren in Doornik verboden ge sprekken met belastingbetalers bui ten het gebouw te voeren. Aangezien de kosten voor correspon dentie per brief veel hoger zijn dan per telefoon en schriftelijke afdoening bovendien veel meer tijd in beslag neemt vraagt het blad rich af, of deze maatregel de Bel gische schatkist wel ten goede zal pese Vrijhandels Associatie (EVA) heeft gisteren verklaard, bereid te zijn elke gelegenheid aan te grijpen tot samenwerking met de Europese Economische Gemeenschap (EEG) in zaken die beide partijen raken. Boven dien werd er in een slotcommu niqué van de bijeenkomst van de ministers de nadruk op gelegd, dat het de bedoeling is te komen tot een enkele Europese markt. Volgens het communiqué is de han del van de E.V.A. even groot als die van de Verenigde Staten en niet veel kleiner dan die van de Europese Eco nomische Gemeenschap, zodat de E.V.A. terecht als een van de groot ste handelsgroeperingen ter wereld kan worden beschouwd. De ministers zijn het er over eens, dat in het komende jaar de bijdrage van de EVA tot de uitbreiding van de wereldhandel bijzondere aandacht dient te krijgen. Zij bevestigen vastbesloten te zijn alles te doen, wat in hun vermo gen ligt. om bij te dragen tot het tot standkomen bij de komende onderhan- Nieuw spoor in treinroof Twee mannen die ln het Noorden van Engeland trachtten bankbiljetten van vijf pond kwijt te raken, hebben de po litie op een nieuw spoor gebracht van de bende die de treinroof bij Cheddlng- ton heeft gepleegd. Een man in een nachtclub te Darling ton trachtte de biljetten te verkopen voor drie pond per stuk. Men neemt aan dat hij tenminste 200 pond had. Hij zou zwaar hebben gegokt op de roulette tijdens zijn twee bezoeken aan de club van vorige week. Sindsdien is hij niet meer gezien. Een andere man die ln gezelschap van een vrouw reisde en reed in een snelle Jaguar heeft bij banken In Old ham en Manchester verscheidene hon derden ponden aan bankbiljetten van vijf pond gewisseld ln biljetten van een pond. Haags bedrijf heeft de primeur Enige dagen geleden is, naar eerst gisteravond is meegedeeld, het eerste officiële contact tussen een Indonesisch en een Neder lands bedrijf sedert het herstel van de diplomatieke betrekkin gen tussen de beide landen tot Stand gekomen. De N.V. Gebr. Van Swaay ln Den Haag heeft via een dochteronderneming met het Indonesische staatsbedrijf Metrika een overeenkomst voor samenwerking gesloten, waaronder Van Swaay know how op het gebied van de electrotech- nlek, de airconditioning en de koeltech niek en technici ter beschikking stelt met het oog op het assembleren en fabrice ren van technische uitrusting ln Indo nesië en het ontwerpen en uitvoeren van installaties voor fabrieken, kantoor gebouwen. cultuurondernemingen, hotels e.d. In de beginperiode van de samen werking zal Van Swaay een beperkt aan tal technici naar Indonesië uitzenden. Hun aantal zal later naar behoefte kun- Dit lijkt op het eerste gezicht een wat buitenissige trui. Deze Fransman probeert evenwel niet een nieuwe mode te lanceren. Hij is Monsieur Fraud, de voorzitter van de vereni ging van imkers in Morbihan. In een boom ontdekte hij een zwerm bijen en hij zag kans het hele bijenvolk buit te maken door ze naar zijn blote lichaam te lokken en zo mee te nemen naar een korf, die de naar schatting 30.000 bijen als nieuwe woning wachtte. nen worden uitgebreid. De totstandko< ming van het contract is gisteravond in Den Haag in de volgende mededeling bekendgemaakt! „Zijne excellentie Chaerul Saleh, mi nister van basisindustrie en mijnbouw van Indonesië, verklaarde op een bijeen komst te Djakarta dat op 7 september jl. het eerste officiële contract na het her stel der diplomatieke betrekkingen met Nederland tussen een Indonesisch en Nederlands bedrijf werd gesloten. Par tijen bij dit oontract zijn het Indonesische staatsbedrijf Metrika te Djakarta en Van Swaay International N.V., dochteronder neming van de maatschappij voor indus triële ondernemingen Gebr. Van Swaay N.V. te Den Haag. De overeenxomst werd voor Metrika ondertekend door luitenant-kolonel R. Soekardi, president- directeur van het overkoepelend orgaan voor de mechanische en electrotechni- sche industrie en luitenant-kolonel M. Aritonang, president-directeur van Me trika; voor Van Swaay tekende de heer J. Hovenkamp, directeur. Socialisten doen felle aanval op Indonesië Met een aantal debatten over de ta ken van het socialisme ln Afrika, La- Ujns-Amerika en Azië Is het achtste in ternationale socialistische congres gis teren ln Amsterdam besloten. Een van de laatste sprekers was de Japanner Ekl Sone, die betoogde dat de ongewisse politieke situatie in Azië de gröei van het socialisme in dat we relddeel sterk heeft belemmerd, Sone deed een felle aanval op verscheidene Aziatische regeringen, waaronder die van Zuld-Vietn&m, Birma en Indonesië. In deze landen worden de socialis ten, aldus Sone, onderdrukt en krijgen zij geen gelijke kansen him activiteiten te ontplooien. Met name de „geleide democratie" in Indonesië moet het ontgelden. In zijn slotwoord zei voorzitter Erich Ollenhauer dat het congres een buiten gewoon groot succes is geweest. Hij kondigde aan, dat in verband met het honderdjarig bestaan van de socia listische internationale het volgend jaar in Brussel een ceremoniële bijeenkomst zal worden gehouden. Kennedy nodigt uit President Kennedy heeft president Ti to van Zuidslavië uitgenodigd voor een informeel bezoek aan Washington op 17 oktober, na het bezoek van de Zuidslavische president aan enkele Zuidamerikaanse landen en tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten in ver band met de bijeenkomst van de alge- ene vergadering der Verenigde Naties. President Tito's laatste bezoek aan de Verenigde Staten is in 1960 geweest. Hij had toen een samenkomst met pre- lent Eisenhower. Bevoegdheden van het Europese Parlement Blijkens het antwoord, dat de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gegeven op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Westerterp (K.V.P.) neemt de Neder landse regering een ruimer standpunt in ten aanzien van de bevoegdheden van het Europese Parlement dan de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. De vragen van het Kamerlid hadden betrekking op ,,de mogelijke medewer king van de Nederlandse regering aan de totstandkoming van een associatie verdrag tussen de E.E.G. en Turkije «onder voorafgaande raadpleging van het Europee* Parlement, Tito delingen van de organisatie der algeme ne overeenkomst voor tarieven en han del (GATT) van een lineaire inv rechtenverlaging tot op 50 procent, met een minimum aan uitzonderingen. Volgens het communiqué achten de ministers de commissie voor economi sche ontwikkeling van de EVA en hi 1964 in te stellen onderzoek naar de han del in landbouwprodukten ..van bijzonder belang". De ministers zijn het over de voordelen van een nauwere sociatie van de commissie van overleg van de EVA met het werk van de ganisatie. Een Amsterdamse zakenman, de 34-jarige Jacob de Ray, heeft samen met zijn Oostduitse vrien din, de 25-jarige Christe Neffe uit Goerlitz, een Poolse rechtbank clementie gevraagd voor de po ging, het meisje zonder paspoort met een KLM-vliegtuig naar het Westen te smokkelen. Maandag middag zal het hof (in Warschau) uitspraak doen. Beide beklaagden kunnen tot maxi maal vijf jaar worden veroordeeld. Hun verdedigers hebben betoogd, dat zij slechts kleine, technische vergrijpen hadden gepleegd, waarvan de Poolse gemeenschap geen nadeel heeft onder vonden. De Oostduitse bevond zich reeds in het KLM-vliegtuig, dat op 23 juni van Warschau naar Amsterdam vertrok. Zij had De Ray vier jaar ge leden leren kermen op de Leipziger Messe. Daarna had zij geregeld met hem gecorrespondeerd en getelefoneerd. De Ray leeft gescheiden van zijn Ne derlandse vrouw en heeft echtscheiding aangevraagd. Christe Neffe was op een collectief paspoort met een groep Oost duitsers naar Poznan in Polen gekomen om de jaarbeurs te bezoeken. Nadat zij Ray had ontmoet, had zij haar reis genoten in de steek gelaten. Zij vertelde ae rechter, dat De Ray en zij van plan waren, in Holland in het huwelijk te tre- Bij het proces was als toeschouwer aanwezig de heer Anton Knippenberg, secretaris van de Nederlandse ambas sade in Warschau. Verdere aanwezigen waren enkele buitenlandse correspon denten en employé's van de luchthaven. De Oostduitse ambassade was kennelijk niet vertegenwoordigd. Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. Frank Sinatra in opspraak Erktnd Bottelaar van „Fanta" an „Coca-Cola"! Bottelo N.V„ Schladam, 'a-Qravanhage Initiatief metaalbedrijfsbond Beroep van CNV op Convent (Van onze soc.-econ. redactie) Het verbondsbestuur van het C.N.V. heeft de opdracht aan vaard tot opstelling van een nieuw christelijk-sociaal pro gram. Een daartoe strekkend voorstel van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaal- en elektrotechnische industrie kreeg gisteren te Utrecht de volle steun van de algemene vergadering van het vakverbond. Het pro gram zal worden voorbereid in de christelijke besturenbonden, zodat zoveel mogelijk de leden van de afzonderlijke organisaties de mogelijkheid krijgen hun me ning tot gelding te brengen. De concept-tekst van het program zal worden voorgelegd aan het Convent van chr.-sociale organi saties, in de hoop dat het pro gram de steun zal krijgen van alle christelijke maatschappelij ke organisaties in Nederland. Zoals bekend werken in het Convent samen de Chr. Middenstandsbond, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en het Chr. Nationaal Vakver bond. Pag daarna zal het ontwerp ter goed keuring worden voorgelegd aan de al gemene vergadering van het C.N.V. In overeenstemming met het voorstel van de chr. metaalbedrijfsbond zal het be stuur van het C.N.V. reeds op korte ter mijn een aanvang maken met de voor bereidende maatregelen. De C.M.B. heeft bij zijn voorstel de be hoefde geuit te komen tot een uitgebrei der en meer gemotiveerde beginselver klaring voor de chr. sociale beweging. Duidelijk zal het verband aangetoond moeten worden tussen een christelijk so ciale visie, die is gebaseerd op Gods Woord en de opvattingen b Innen de kring van de chr. sociale beweging over mens en arbeid, over de onderneming, de verhouding tussen werkgevers en werk nemers, over medezeggenschap eni Voorts kwam het beambtenvraagstuk ter sprake, dat de laatste jaren met het oog op de bedrijfstaksgewijze organisatie al veel reden tot discussie heeft gege ven, aan de orde. In overeenstemming met een voorstel van de Ned. Chr. Beambtenbond zal het CNV-bestuur bevorderen, dat het ..ver bindingsorgaan beambtengroepen CNV" Teg< ger F diend door de voorzitter missie van toezicht op speelgelegenheden van de staat Nevada, Edward Olson. Sinatra zou aan Sam Giancana uit Chi cago, die door de federale recherche een leider van de georganiseerde misdaad Ln de V. S. wordt genoemd, gastvrijheid hebben geboden in zijn luxueuze gok- gelegenheid te Carson City in Nevada. De speelcommissie van Nevada heeft Giancana het recht ontzegd speelgele genheden in deze staat te bezoeken. Olson zou door Sinatra zijn beledigd toen hij hem over deze kwestie onderhield. I Nederlandse kaas zeer in trek bij Westberlijners Nederland staat op de kaasmarkt in West-Berlijn aan de top. De verkoop neemt nog steeds toe. Men vraagt niet naar Nederlandse kaas, maar naar Edammer, wat voor de meesten het zelfde betekent als Holland. In de win kels wordt echter ook veel namaak- Edammer aangeboden, die ln Denemar ken of West-Duitsland wordt gemaakt..., Dit doet afbreuk aan de afzetmogelijk heden van het Nederlandse produkt. V*N «EERUNDS GR0Ö*S Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques en... Uw keus is gemaakt! Toevallig in deze groen tijd heeft een rechter in Dakota een jongen die reeds zes keer een auto heeft gestolen opdracht gegeven naar de kapper te gaan en zijn kruin vol komen kaal te laten sche ren. De zestienjarige moet als voorbeeld dienen voor de vele autodieven in Dakota, die allemaal een gelijk lot te wachten staat. Ondanks de hechte ban den tussen Frankrijk en Duitsland gaan steeds meer Duitsers er toe over van cognac over te scha kelen op wodka. De voorkeur gaat sterk uit naar heldere dranken. Bo vendien blijken de Duit sers een grote voorliefde aan de dag te leggen voor het thuis drinken in plaats van in restaurants en bars. Dat zou een ge volg van de stijgende welvaart zijn. In Amerika (uiteraard) was een man bezig zijn oude wagen op gang te krijgen. Hij sleutelde, keek onder de motorkap, begon steeds deskundiger ingrepen toe te passen, maar de wagen bleef stokstijf staan. Tot de man het opgaf, met een klap het portier sloot, waarop de wagen startte, hobbelend wegreed, even wel slechts 150 meter. Toen sukkelde hij in een sloot. In het centrum van Bonn is een Romeins kerkhof uil de begintijd van het christendom ont dekt. Men schat dat men meer dan honderd gra ven zal bloot leggen. De ontdekking werd gedaan bij het aanleggen van een ondergrondse garage. I Toen tien jaar geleden twee Italiaanse gezinnen rich vestigden in Zuid' Amerika zullen zij onge twijfeld op een voorspoe dige tijd gehoopt hebben; zij zullen evenwel niet hebben kunnen voorzien dat de zeven zonen van het ene gezin nu met de zeven dochters van het andere in het huwelijk rijn getreden. Minister Biesheuvel sprak boeren De nieuwe minister van land bouw, mr. B. W. Biesheuvel, heeft zich in de afgelopen dagen in verscheidene gebieden, in hoofd zaak in het Westen en Zuidwesten van ons land op de hoogte gesteld van de toestand van de land bouw. Hij deed voornamelijk akkerbouwgebieden aan, zoals de Haarlemmermeer, de Wieringer- meer en West-Brabant, maar ook de streek tussen Breda en Tilburg waar het gemengde zandbedrijf overheerst. De minister, die een betrekkelijk klein aantal bedrijven bezocht, maar met vele boeren heeft gesproken, heeft kunnen constateren dat het be tere weer ook een betere stemming onder de boeren heeft veroorzaakt. Het feit blijft echter bestaan dat de meeste boeren belangrijke schade hebben geleden, vooral door „schot" i het graan. Met vreugde, zo vernamen wij van het ministerie van landbouw en visse rij, heeft de minister geconstateerd dat men. nu het weer zo veel beter en het werken met machines weer mogelijk bijzonder hard werkt en er ook in slaagt met grote snelheid te werken. oogsthulp van militaire verlofgan gers is volgens de indrukken van de mi nister bepaald effectief. wel de aardappelen als de suikerbieten met name ook het suikergehalte van de bieten ten goede komen. Wat aardappelen betreft heeft de minister slechts oppervlakkige en van plaats tot plaats verschillende indrukken kunnen •krijgen. op korte termijn zijn werkzaamheden volledig kan gaan verrichten. Bij de vakantiereizen die het CNV elk jaar voor de leden van de bonden or ganiseerde, gaat ook iets veranderen. De verzorging van de vakantiereizen zal voortaan geschieden door een afzonder- voorstel in deze geest ingediend. Tenslotte aanvaardde de algemene ver- gadering van het CNV gisteren in haaT huishoudelijke zitting een wijziging van irbij een r de het huishoudelijk r Kennedy spreekt de V.N. toe President Kennedy heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat hij deze maand het woord zal voe ren in de algemene vergadering van de verenigde naties. Hij zal bespre kingen voeren met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromt- ko en met andere ministers van bui tenlandse zaken die voor de V.N.- assemblee naar Amerika komen. De president is tegen een Invasie op Cuba. Dit zou een gevaarlijke en weinig verstandige onderneming zijn. Zij zou niet alleen veel leed in Ameri ka brengen, maar ook in Europa. President Kennedy zei voorts niet te geloven dat Pakistan samen zal gaan met China. Pakistan wil niet, dat het ten opzichte van India in een militair ongunstige positie komt en daardoor wordt het voor Amerika moeilijk India militair te steunen in de strijd tegen China. Over zijn rede tot de VN-assemble# >i Kennedy nog, dat hij zal spreken /er plannen om de vreedzame samen werking in VN-verband te vergroten. Stalin inzet van i Chinese aanval China heeft premier Chroesjtsjef er gisteren van beschuldigd „vuile, gemene en kwaadaardige taal" te hebben gebruikt bij zijn aanvallen op Stalin. In een artikel in het „Volksdagblad", en in de „Rode Vlag", dat werd aange haald door het persbureau „Nieuw-Chi- na", worden de Russische leiders be schuldigd van een demagogische per soonlijke aanval op Stalin om „de ge dachten van het volk te vergiftigen". Het artikel is het tweede commen taar op de open brief van de Russische communistische partij, die twee maan den geleden werd gepubliceerd tijden» de besprekingen in Moskou over het Chinees-Russische conflict. Gezegd wordt, dat Chroesjtsjef Stalln .,een moordenaar, een misdadiger, ban diet. gokker, despoot van het soort van gek en een Idioot" had genoemd, maar dat Chroesjtsjef Stalin, toen deze aan het bewind was, herhaaldelijk prees als „het grootste genie, leraar en lei der van de mensheid" en zelfs als „zijn eigen vader". Mevrouw Ines Marie Cuervo de Prieto heeft gezegd, dat zij er voor zal waken, dat haar vijfling niet voor com merciële doeleinden wordt misbruikt. De kinderen maken het nog goed. In het sportpark Bilderberg te Oos terbeek werd donderdag de nationale wedstrijd van de Kon. Ned. politiehon denvereniging gehouden. De eerste prijs ging naar de heer A. M. van den Bos uit Eindhoven met Cazan. Op tijd Die hulp Is goed op tijd geko men. De verlofgangers kwamen op de boerderijen aan toen het slech te weer het werk nog zeer bemoei lijkte. toen het weer beter werd konden ze onmiddellijk aan de slag gaan. Bewondering heeft de minister het improvisatievermogen, dat de boer onder deze omstandigheden aan de dag legt. Het heeft hem gefrappeerd dat de handel zo vlot meewerkt om de partij- graan snel gedroogd te krijgen. Niet altijd lukt dat, doordat de drogerijen overbelast zijn. In die gevallen gaat de boer zelf aan improviseren en tracht met behulp van ventilatoren, windtunnels e.d. zijn graan zo droog mogelijk te krijgen. De mate, waarin het graan ..schot" te lijden heeft, is in sterke mate afhankelijk van het ras. De scha de zit vooral in kwaliteitsverlies, dat niet ieer ongedaan te maken is. Minister en boeren hopen nu op «en droog najaar met veel zon. Dat zou zo- naatschappij Caltex gebruikt bij ismologisch onderzoek op Ame land. is gistermiddag in het drijfzand geraakt. Urenlang heeft men zonder resultaat gepoogd de auto vrij te krij gen. Toen 's avonds het water tot de motorkap was gestegen, moesten de po gingen worden gestaakt 1315) Solanine is de grondstof t rekening blijven houden, dat de knol mottenwater te snoepen, want we die is. (We zijn er zonder nader kunnen het ook ongemerkt binnen onderzoek dan ook van over- krijgen, zonder dat we i mottenverdelgingsmiddel pen. Het Is zelfs niet t kelijk, dat iemand ons met de flit spuit bewerkt. Mensen, die daar voor gevoelig zijn, krijgen bij het schrappen van nieu we aardappelen een prikkelend gevoel ln de keel. Dat is de solanine. een vergif dat ln de eiste Is. De groene knollen die wel tuigd, dat in kazernes nooit of te vergrij- nimmer solanlneverglftiglngen zijn i noodza- gesignaleerd en dat de kans hierop ook voor de toe komst vrijwel Is uit gesloten.) Veel gevaarlijker dan de oude aard appelen, zijn de nieuwe, waarin het gehalte aan solanine zodat goed schrap pen hier bessen van de aardappel, ln het loof i boven de grond komen, moeten Nu heeft de term „vergif" eei alarmerende klank, dat we ons roepen voelen wat verzachtende standlgheden aan te voeren. te veel solanine herbergen. Zelfs de zo ijver van een dienstplichtige zou niet ge- kunnen verhelpen, dat een maaltijd >m- van groene knollen nare gevolgen met 0.0002 tot 0.01%. Deze hoeveelheden voldoende ervaringen met de aard- «Ijn volkomen ot^hadelljk wnnt een wlr,n „„„de... „eleen. gekatte v.n 0.02., Is Pae merk hear, waarschuwende stemmen teren het We kunnen onre maaltijden dus op jebrnik van dit voedsel hehhen re de jewone voet voorteelten, want de klonken. Nn men volkomen op de term „merkbaar" la Utr rotrn re- h(x>|rt<. ls bllJk, a<, nomen, omdat bij een gehalte van 0,06% pas vergiftigingsverschijnselen optreden, zoals een brandend gevoel In de keel. manmljn, mnebeld. mis- Stmproken en kun- selljkheid en allerlei andere narighe den. Bevatten aardappelen dus een hoe veelheid solanine, die we rustig kun nen verwaarlozen, we moeten ermee thans wel eens bekend maken met een deel van ons koninkrijk, getooid met de Engelse naam Sur- reyham. Nadruk verboden. H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5