Nieuw leven in Avifauna Leiden Zuid-West heeft er een school bij N M Tl Leiden neemt een proef met parkeerschijven Zich ziek gemeld bij de baas en vervolgens in t bos gluren en stelen BNS Voorhout heeft thans twee jubilarissen MEÏÏTO LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 T EIDEN heeft er een nieuwe school bijgekregen, de „Koningin Emma- school" aan de Cesar Franckstraat die deze week aan de Vereniging voor Christelijk Onderwijs kon worden overgedragen. Het modern inge richte gebouw bevat acht leslokalen, een aula, een kamer voor het hoofd van de school en een bergkamer. De leslokalen (vier beneden en eenzelfde aantal boven) komen uit op een brede gang, waarin veel groen is aange bracht. Zowel het pas benoemde schoolhoofd, H. van Meeuwen, als onder wijzeres J. A. Stijnis, kunnen niet anders dan tevreden zijn met de aan winst iDe officiële opening gisteravond: was ran duur: voor negenen reeds be sloot de. D. J. Vossers als voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Onder- Agenda Bus: Kon. paar voor Leiden en Den Haag Vrydag Antoniiusclubhuis, 7-9 uur: Receptie 10-jarig bestaan Leids Accordeon orkest Neerlandia. Aula Juliana van Stolbergschool, Ce- Franokstraat, 8 uur: Installatie ulo- >fd J. van Daatselaar. Rehoboth, 8 uur: Vereniging vooi Vrijzinnig Hervormden, ds. H. Hubeek „Waarheid en waarden in de smelt- 't Koningskerk, W. de Zwijgerlaan, 7.45 Ruilavond. ag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „De reizi- r zonder bagage" (ab.). Kurhaus, 8 uur: Wintershow Couture Riël. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumcon cert Leids Accordeonorkest „Neerlandia" o.LvXauw Boellaard, met vele mede- Werkenden. Busstation, vak 6, 9.20 uur: Vertrek excursie Kon. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde naar kwekerij Griffioen in Voorschoten. Rembrandtlyceum. 1.45 uur: Vertrek netsexcursie „Oud-Leiden' naar Braas- Geref. jeugdhuis, 8 uur; Openings avond Geref. Jeugdverband, Leiden. Busstation, 1.40 uur: Vertrek excursie Ned. Natuurhistorische Vereniging Pan^ van Persijn. g, Kon. Schouwburg, 8.15 iur: Haagsche Comedie met „De reizi- ar zonder bagage". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: potheek Herdingh Blanken, Hoge- voerd 171, teL 20502. De dienst van Apo- beek R. van Breest Smallenburg te -eiderdorp wordt eveneens waargeno- nen door apotheek Herdingh Blan- Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Jong maar geraffineerd (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Wederzijds (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Inspecteur Monocle van de geheime dienst (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Spoorweg oorlog in het Westen (14 jaar); woens- Jig en donderdag: Because you are mine. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn vrouw slaapt niet alleen (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Les liai sons dangereuses (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op rek" expositie van nomaden trekken i kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif', Jan Vossensteeg, fototentoonstelling „Ultima Ratio" in wart en wit, naar theorieën van Nico- laas Kroeze. Foto's: Ab Pruis (tot en ®et 28 september). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 lot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio- teek Reuvens, Plantage 6: maandag a dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens- ag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. wijs de plechtigheid. Werd er deze avond weinig gesproken, de gelukwensen warer even goed gemeend. Wethouder S. San- nes was een van de eersten, die 't school bestuur feliciteerde. Hij bracht in her innering, dat op 21 apnil 1958 de ge meenteraad akkoord ging met het 1 stel de söhool in Zuid-West te bouwen. Daar de rijksgoedkeurinig niet zo vlot afkwam, heeft het nog vijf jaar geduurd voordat de totstandkoming een feit werd. De wethouder -sprak ten slotte zijn te vredenheid uit over de kwaliteit van het schoolgebouw en bracht hulde aan de gebr. Van Heeswijk's aannemersmaat schappij N.V. te Eindhoven, die ondanks de strenge winter kans heeft gezien de school op tijd gereed te krijgen. Ruime beurs Ds. Vossers sprak van „een va mooiste schoolgebouwen in stad." Ook wat de inrichting betreft heeft de gemeente het uit een ruime beurs willen doen, zei hij. Ds. Vos sers legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat de school niet alleen een instituut is voor het bijbrengen van kennis aan kinderen, maar oo! een vormingscentrum. „De school i er mede om karakters te kweken, aldus die voorzitter. Namens de kring van schoolhoofden bood de heer N. L. van Dalsen zijn ge lukwensen aan. Hij maakte van de ge legenheid gebruik om zijn collega te feliciteren met diens benoeming tot hoofd van deze school. Als laatste sprak de heer Van Meeu wen, die dankte voor het vertrouwen, dat het schoolbestuur In hem stelt en rekende op een goede samenwerking, zowel met het onderwijzend personeel als met de ouders bij de opvoeding van de kinderen. Er was ruimschoots gelegenheid om de nieuwe school te bezichtigen. On der de vele belangstellenden, bevon den zich de gemeentelijke inspecteur van het lager onderwijs, de heer B. Swanenburg, en de chef van de af deling onderwijs vah Leiden, dr. J. M. Roosenschoon. Wethouder Sannes feliciteert ds. Vossers bij de officiële opening van de Koningin Emmaschool. Foto N. v. d. Horst Advertentie Voor grammofoonplaten NU KOPEN LATER BETALEN I PERSOONLIJKE LENING 1 Italiaans operaconcert met Leids Kamerkoor Met medewerking van het Leids Ka merkoor onder leiding van Willem Mi- zée in a cappeila werken treden a.s. donderdag (19 september) in de Stads gehoorzaal drie opera-zangers op, met aria's in een nagenoeg geheel Italiaans programma (Leoncavallo, Mascagni, Ver di). Het zijn: Eri de Vries Mouché (so praan), die ook buitenslands haar sporen verdiende; Richard van Dijk (bariton), die al een lange ervaring achter zich heeft en de heldentenor Tabe Bas. Deze laatste is een echte tenore dramatico. die (niet alleen in Nederland) zeer zeldzaam zijn. Het Leids Kamerkoor herhaalt op verzoek het 7 september via Hilversum II uitgezonden programma. Lezing voor Jeugd en Evangelie J. en E. dat sterk oecumenisch is ge oriënteerd en aangesloten bU de oecume nische jeugdraad in Nederland houdt dinsdag 17 september in het jeugdhuis. Breestraat 19, een bijeenkomst, waar jongelui, kerkelijk of niet-kerkelijk. hartelijk welkom zijn. Deze avond zal kapelaan L. v. Paassen spreken over 't Tweede Vaticaanse Con cilie. De avond is bedoeld als start voor te >rmen gespreksgroepen, waarin jonge- i. onverschillig van welke richting, rij van gedachten kunnen wisselen. JN verband met het tekort aan parkeerruimte zal in Leiden een proef worden genomen met parkeerschijven. Voor bepaalde wegen en weggedeelten in de binnenstad wordt het zogenaamde kort-parkeren ingevoerd, waarbij de toegestane parkeertijd voorshands is gesteld op anderhalf uur. De ANWB zal voor de levering van een groot aantal parkeerschijven zorgdragen. Deze schijven worden op verscheidene punten in de stad beschikbaar gesteld. De inwerkingtreding van de nieuwe regeling hangt af van het gereedkomen van de schijven en van de levering van de nodige borden, die thans in bestelling zijn. De volgende wegen en wegge deelten zullen bij de regeling betrok ken zijn: de Breestraat; de Boter markt, aan de zijde van het water; de Vismarkt; het Stadhuisplein; de Hooigracht, tussen de Nieuwstraat en de le Groenesteeg; de Korevaar- straat, voor de aan de oostzijde ge legen parkeerhaven; de Nieuwe Rijn, tussen de Hoornbrug en de Karnemelksbrug, aan de zijde van het water. Vele steden kampen met het probleem, dat er in de binnenstad niet voldoende parkeerruimte is. De beschikbare plaat sen zijn gewoonlijk voor een groot deel bezet door lang-parkeerders, met het ge- 1. Mejuffrouw J. van den Brink, Korevaarstraat 9 A. Leiden; 2 I Mevrouw Reyneveld, Zijllaan j Leiderdorp; 3. M. A. Visser, Hoorn 21, Alphen aan den Rijn. volg, dat degenen die wegens het bezoe ken van kantoren en winkels of om een andere reden hun auto voor korte tijd willen parkeren, hierbij zeer veel moei lijkheden ondervinden. Behalve dat het zoeken naar parkeer gelegenheid belemmerend werkt voor het doorgaand verkeer, is het tekort aan parkeerruimte ook een verschijnsel, dat nadelige gevolgen op economisch gebied voor de stad kan hebben. In het bijzon der geldt dit voor de middenstand, waar voor het van groot belang is, dat het stadscentrum per auto kan worden be reikt en dat er voldoende parkeergele genheid is. Films in Volkenkunde Zondagmiddag om drie uur is er weer een filmvoorstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 a. We gens de aanhoudende belangstelling voor de tentoonstelling Op Trek vertoont men films over nomaden in Australië, Noord- Afrika en Noord-Canada. Sfeer in 't gezin De JVieutve Leidse" e NOORDWIJK Kind te water Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van de familie De Haas aan het Sluispad te Noordwijk in de aangrenzende Spoel- sloot gevallen. Een buurman zag het ventje in de stinkende poel wegzinken. Hij wist het nog net op tijd te grijpen en op de wal te brengen. Daar gevreesd werd. dat het met bag ger en vuil bedekte jongetje rioolwater had binnengekregen, werd een dokter gewaarschuwd. Tot dusver heeft de jeug dige drenkeling van het onwelriekende bad geen nadelige gevolgen ondervonden. Een paar maanden geleden werd in de gemeenteraad door de heer De Haas de aandacht gevestigd op het gevaar, dat de Spoelsloot en Boekersloot opleveren voor de talrijke kleuters in de nieuwe woon- Arrestatie Noordivijkse politie Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ernestina Johanna Ma ria dr van J A van Klink en C J M v d Meer: Monique Antoinette dr van W F Dreef en W ligtvoet; Joyce Angela dr van C P Heemskerk en A Zwitser; William Petrus Gerardus zn van C L Sassen en G W den Haan; Cornelis Anbhonius Josephus zn van C A J Gros en G Stakenburg; Cornelis Theodoor zn van C Onder- delinden en H van Brummen; Wil lem Jacob zn van A Kulk en A van Dijk; Robbert zn van R Volk en C GEHUWD: H Plug en F J van Tol; J W L Mink en P van Kralingen; J A Olijerhoek en J W van Velzen; C Matheijsen en M A van Hartevelt: J J Gijsman en C C J Cramer; S Zeilstra en A H Benschop; B van Dinter en J W G Zeegers; L Har rewijn en A Trouwee: B Kluivers en W S Serlie; J Sohreuder en A A E van Klaveren; J van Velzen en E de Tomlbe. OVERLEDEN: M W L M van Delft. 86 jaar, man. Jaren lang reeds behoren zwarte an uit Australië tot de vaste bewoners m het vogelpark „Avifauna" in Alphen d. Rijn maar nog nooit hadden deze statige vogels zich verwaardigd een aan- il eieren uit te broeden. Vogelverzorger Rein Verkade komt de ïr toe de dieren aan het broeden te hebben gekregen met het resultaat als op de foto is weergegeven. Vijf kernge zonde jongen vormen de gerechtvaardig de trots niet alleen van verzorger Rein Verkade maar stellig ook van het zwa- nenouderpaar. Kleuter brak pols bij tuimeling uit klimrek De 4 Vz-jarige Margreet van Dam. wo nende aan de Boshuizerkade, heeft gister middag op het terrein van de kleuter school aan het Rapenburg haar linker pols gebroken. Tijdens het spelen viel t een klimrek. De EHD heeft het meisje lar het ziekenhuis gebracht Tentoonstelling van Freek van Leeuwen In de Boerhaavezalen, Lange Vrou wenkerksteeg 12 (bij de Mare), wordt woensdag 18 september 's avonds om 'acht uur een tentoonstelling geopend Freek van Leeuwen (olieverf, gouaches, tekeningen, naaldwerk, plas tieken). Drs. J. H. van Wessem, direc teur van de Lakenhal, hoopt de opening verrichten. gouden verlovingsringen Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten. V ana vond concert op de Kaasmarkt Hedenavond geven de chr. harmonie vereniging Concordia, de arb. muziekver. Nieuw Leven en de harm.ver. Trouw en Durf, alle uit Leiden, op het terrein van de Kaasmarkt een gemeenteconcert. Aan vang acht uur. toraal Ned. recht, de h Peppel Cs-Gravenhagel [en (Voorburg); Reinink ('s-Cra jNDER het personeel van de bisschoppelijke nijverheidsschool te Voor hout bevinden zich momenteel twee jubilarissen, die 40 jaar geleden dienst traden. Dit heuglijke feit zal zondag plechtig worden gevierd. De oudste is de heer Martien van Winsen, thans 71 jaar. Veertig jaar ge leden werd hij aangesteld als nachtwaker. In de loop der jaren werd dit werk omgezet in het tuinderijwerk en ook werd hem de zorg opgedragen voor de boerderij van de BNS. Jarenlang heeft de jubilaris „met paard en kar en voor dag en dauw", zoals hij zei, het overschot van eigen ge kweekte groenten naar de veilingen vervoerd. In de loop der jaren is de heer Van Winsen enkele malen verhuisd. Eerst naar een huis achter in het bos later naar de boerderij in het Overbos. Beide gebouwen zijn afgebroken i thans woont hij met zijn huishoudster aan Rijnsburgerweg 2. De boerderij is in de afgelopen tijd opgeheven en thans, nu de jubilaris al een eindje over de pensioengerechtigde leeftijd heen is, is het nachtwaken i tensiever geworden. Elke nacht v 23.15 uur tot 0.30 uur gaat hij de zalen en gebouwen door. Of h wel eens meegemaakt had? Neen. O ja, de bak kerij stond op een nacht vol met gas en ook ontdekte hij eens een gespron gen waterleiding. En dan kom je wel eens een slaapwandelaar tegen, n Thans doet de heer Van Winsen het wat kalmpjes aan. Wat slootkanten maaien, ccn koppel varkens bijhouden zijn dingen waar hij nog veel De andere jubilaris is de heer H. Ottenheim, wonende Rijnsburgerweg 7. H\j kwam in 1923 naar het klein semi narium te Voorhout als metselaar. HU werd geboren in HeUthuizen te Lim burg en kwam 40 jaar geleden voor grote verbouwing aan de school i uit Limburg. En hU is er gebleven. In zün dienst aan de BNS heeft hU acht jaar als praklijkleraar les gegeven. 1 verbouwingen, die in de loop der jaren zUn voorgekomen (de school is thans een internaat van 450 leerlingen) is hU steeds „de uitvoerder". De heer Ottenheim (de jongens ken nen hem niet anders dan als „Harry") hoopt dit jaar 65 te worden. Voor de buitenwereld bekend als een onvol prezen vakman. En als het moet. dan ziet men hem nog op de hoogste daken van de school zijn werk verrichten. Zijn plan is na zijn 65ste (in oktober) nog gewoon door te blijven gaan. Want wat de samenwerking betreft tussen zijn werkkring noemde hij .subliem broeders en leerlingen". Twee eigenaars van kampeerhuisjes in het Langeveld te Noordwyk maakten bü de politie melding van het feit. dat tij dens hun afwezigheid in hun zomerhuis jes w^s ingebroken. Diverse goederen bleken te zijn verdwenen. De recherche stelde ter plaatse een on derzoek in, waarbij al heel gauw kwam vast te staan, dat een 20-jarige los-werk- »an uit Noordwijkerhout, die een goede bekende van de politie is en zich in de omgeving van de huisjes had opgehou den. wel meer van deze inbraken af wist. Toen hij op het politiebureau eens flink aan de tand werd gevoeld, ontken- Van Wijk en Heringa had gunstig jaar Verschenen is het jaarverslag over 1962 van Van Wijk en Heringa n.v. te Leiden, dat op de algemene vergadering van aandeelhouders op woensdag 25 sep tember om 3 uur in restaurant Van der Heijden zal worden besproken. Men zal eveneens beslissen over het voorstel tot benoeming van een commissaris der nootschap, waartoe door de vergadering van houders van prioriteitsaandelen de volgende bindende voordracht is opge maakt: 1. dr. H. A. Zeven; 2. de heer H. J. C. Hengeveld. De verbetering, die volgens de directie in de loop van 1961 is ontstaan, heeft zich in 1962, naar uit de resultaten blijkt, doorgezet, hetgeen tot uiting komt i: jaarverslag 1962. Na aftrek van rente en afschrijving sluit het boekjaar met een brutowinst van 324.885 (tegenover 19.125) die commissarissen besloten hebben toe te voegen aan de algemene reserve, dij na deze toevoeging 1.093.437 bedraagt Deze verbetering van de resultaten ii verheugend, vooral bij de in het alge meen minder opwekkende berichten uit een groot deel van de textielindustrie. Het saldo der exploitatierekening steeg over 1962 tot 1.429.423 tegenover 1.035.140 over 1961. De rentelast bedroeg 385.651 351.909 in 1961). Langlopende schul den daalden van 1.736.328 1.707.410, waarbij wordt opgemerkt, dat in het verslagjaar een lening var 200.000 werd gesloten voor de finan. ciering van de aankoop van aangrenzen de bedrijfspanden. Crediteuren en diverse verschuldigd stegen van 2.226.352 tot 2.506.644. De bankschuld steeg van 2.992.960 tot 3.419.213, waartegenover stond een ging der posten voorraden en debiteuren. Investeringen in machines en gebou- en waren iets hoger dan de afschrijvin- n. De afschrijvingen bedroegen ir taal 718.887 tegenover 664.106 in Over het thans lopende jaar schrijft de directie, dat de omzet over het eerste halfjaar hoger is dan over het eerste halfjaar 1962 en dat de orderpositie per -6-1963 groter is dan die per 30-6-1962. Van het nieuwe handbreigaren Airvel, geproduceerd volgens een licentieover eenkomst met Du Pont de Nemours, heeft de directie goede verwachtingen. de hij aanvankelijk, maar later zakte hij door de mand en gaf toe zich door het inslaan van een ruit toegang tot de pan den te hebben verschaft Een gedeelte van de buit, waaronder een verrekijker, had de jongeman in de Staatsbossen verstopt. Deze goederen werden door de recherche op de aange duide plaats teruggevonden. Bij het onderzoek bleek, dat de ver dachte. die zich bij zijn baas ziek had gemeld, de dag in de bossen doorbracht, waar hij zich bezig hield met het afglu ren van vrijende paartjes. Hij maakte zich ook schuldig aan diefstal van geld. Alle ontvreemde goederen zijn achter haald. onder meer een Pools bankbiljet, dat uit een auto was gehaald. De jongeman is vandaag voor de offi cier van justitie geleid. Onderscheiding voor het fanfarelid Van den Berg De heer A. van den Berg vierde gis teren zijn 40-jarig jubileum bij de R.K. fanfarekorps Excelsior. Gisteravond werd hij gehuldigd in Flora, onder an deren in tegenwoordigheid van burge meester mr. G. F. W. van Berckel, deken P. v. d. Bosch en dirigent L. van der Hoef Voorzitter G. Warmenhoven zei onder meer, dat de heer Van den Berg sedert 1926 tot voor kort ook secretaris is geweest van het korps en soms ook plaatsvervangend dirigent. De burge meester, die hierna sprak, merkte op, dat mede door de activiteiten van de jubilaris Crescendo een krachtig fanfa re korps is geworden, waar Noordwijk trots op kan zijn. Hij kon mededelen, dat het de Koningin heeft behaagd de heer Van den Berg te onderscheiden met de zilveren medaille behorend bij de orde van Oranje-Nassau en hij verzocht me vrouw Van den Berg haar man de on derscheiding op te spelden. Verder spraken nog de deken v. d. Bosch, de dirigent en de jubilaris zelf. Voor grammofoonplaten Vanmorgen is men begonnen met het aanbrengen van de laatste laag van het wegdek aan de Haarlemmerstraat. Ongetwijfeld een verheugend feit, want de uitstekende kolken waren vele weggebruikers cvenzovele door nen in het oog. Het werk wordt uit gevoerd door de NBM. die in twee dagen de RUnsburgersingel van een nieuw „tapUt" voorzag. Vermoedelijk zal het werk aan de Haarlemmer straat enkele dagen in beslag nemen, maar dan is de zaak wel bekeken. En voorgoed. (Foto N. van der Horst)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3