hSM Schoppen en slaan troef ii Nederland-Roemenië bij Minder forse verloren landgenoten met 4-2 Secretaris van Voorhout hield geanimeerde receptie Vismeelfabrieken hebben het druk met haringovervloed vV-iiV M 7/>lM \.\^!j-',{/// g cTT HÉ 1*" "_jP NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 Coach an Smol dreigde met weggaan TTET Nederlands waterpolo-zevental heeft in het vijflandentoernooi te Ai- Boekarest een ongelukkige start gehad. De openingswedstrijd ging met 42 (00, 31, 00, 11) verloren. Aanvoerder Fred van Dorp zal deze 75e interland, waarvoor hij uit handen van de vice-voorzitter van de KNZB, mr. J W. van der Krol de gouden bondsmedaille ontving, niet licht vergeten Het moet voor de jongens een nachtmerrie zijn ge weest, dat afschuwelijk harde duel *egen spelers van wie enkelen, zoals tijdens het toernooi van Leipzig van vorig jaar al berucht geworden Roe menen Zahan en Grintescu, zich ronduit beestachtig gedroegen. Zonder twijfel kleefden er aan het Nederlandse spel enkele elementaire fouten. Vooral in de verdediging be greep men elkaar met altijd, terwijl in de aanval de nodige stootkracht weer ontbrak. Maar daar tegenover staat het feit dat het met dit Roemeens vrij worstelen in het water, waartegen de invallende Russische scheidsrechter Simionov niet of onvoldoende optrad, normaal waterpolo niet mogelijk was Het was voor de spelers slechts zaak er zonder ernstige verwondingen af te komen Het is tenslotte zodanig de spuigaten uitgelopen, dat ploegleider Smol tegenover de organisatoren moest dreigen, dat Nederland het toernooi zou verlaten wanneer de Roemeense leiders hun ploeg niet tot rede zouden brengen Slordig De strijd begon met een serie slor digheden van Nederlandse zijde Leenards vergat een aanval door te zetten. Van Spingelen liet zijn man gaan en Aal- berts verzuimde een kans uit te buiten door van zijn plaats af te trekken ter wijl een strafworp voor hem in de lucht hing. Dat alles bracht de Roemenen zo veel kansen, maar Hermsen kon met meesterlijk doelverdedigen de situa'ie nog steeds de baas blijven. Lelijker kwam het er uit te zien toen Wormgoor het water moest verlaten en de Roeme nen een numerieke meerderheid kregen Balbezit Nederland speelde toen een knap op bal bezit gericht spelletje. Enkele malen kregen de Roemenen hun kansen toch. maar Hermsen en het houtwerk rond om hem stonden de slecht gerichte scho ten in de weg. Na de eerste rust werd het toch snel 01, door Grintescu Wormgoor kwam er weer in, maar muller verdween met zijn man uit het water, en toen Szabc bij Van Dorp wegsprintte, waarbij de Russische scheidsrechter een overtreding van de Roemenen door de vingers zag was ijr geen verdediger, die hem tegen hield: 0—2. Uit een pass van Hans Muller Scoorde Harrie Vriend met een fraai iphèrp schot tegen, maar een nieuwe Vanavond in Amsterdam vers vervangt Schri j Van Wissen In de plaats van Fons v*n Wissen, die geblesseerd is. heefi bondscoach Elek Schwartz Daan Schrijvers (D.W.S.) aan gewezen voor de wedstrijd Luxemburg Nederland, die vanavond in het Olym pisch stadion te Amsterdam zal worden gespeeld. Het is voor Daan Schrijvers dc tweede wedstrijd in het Oranjeteam Hij debuteerde vorig jaar september in de wedstrijd tegen de Ned Antillen Engelse league Arsenal won weer eens Gisteravond werden voor de Engelse league de volgende wedstrijden ge speeld: Eerste divisie: ArsenalAston Villa 3—0; Burnley—Fulham 41 Twee de divisie: Grimsby T-wn-Cha-ltor Athletic 02, Huddersfield Town- Swansea Town 10; Swindon Town- Manchester City 30 Scheidsrechters hunnen nu trainen in Alphen De voetbalscheidsrechters in Alpben kun nen nu ook aan hun conditie werken in eigen gemeente. Zij behoeven niet meer naar Leiden te komen om aan de training deel te nemen. In Alphen Is nu voor hen op woensdagavond gelegenheid Dit werd bekendgemaakt op de jaar vergadering van de COVS, groep Leiden en omstreken. Mei de training kan heel wat worden bereikt, aldus voorzitter Th W v d Klugl. die wees op het bijzonder trotse bezit van een Leidse scheidsrechter Er dienen echter meer arbiters in de topregionen van net voetbal te komen, al dus de neer Van der Klugt. die voorts de prettige samenwerking met KNVB- aldehng Leiden en de vereniging prees Dit kon nu niet doen ten aanzien van de samenwerking met het districts- en hoofdbestuur van de COVS. waarvoor door net Leidse bestuur nog wel eens vei geetse reizen zyn cemaakt Momen- ïn opleiding De aftredende bestuursleden werden allen herkozen In de derde speeltijd kreeg Neder land een spelersmeerderheid toen Marculescu de kant moest opzoeken Het bleek het sein te betekenen voor de periode van schoppen en slaan. Het ergst maakte Zahan het. Hij ver greep zich op de meest grove wijze aan Bram Leenards, toen het spel dood was. Leenards moest door zijn ploeggenoten naar de kant worden gebracht. Enorm tumult in en rondom het bassin was het gevolg. Het pu bliek ging enorm te keer. De spelers klommen uit het water en de arbiter die door zijn slap optreden eigenlijk de oorzaak van alles genoemd moet wor-ien. kon niet anders doen, dan het spel voor enige tijd staken In het begin van de laatste periode keerde de hoop nog even terug toen Lou Geutjes eindelijk van het veldover- wicht gebruik kon maken met een goed schot, maar deze hoop werd de bodem weer ingeslagen door de Roemeen Kro ner, die met een felle korte rush door- stootte en uit zwaar gedekte positie de eindstand op 4—2 voor Roemenië bracht. Nederland was volkomen begrijpelijk overigens aangeslagen en totaal van de kook en niet meer tot effectieve te genacties in staat. Het eindsignaal kwam dan ook als een verlossing. Rusland was te sterk voor de Zweden, die teveel conditie en techniek tekort komen in dit gezelschap. De Russen voerden de score tot 60 op alvorens de Zweed anderson de eer kon redden 6—1. Verrassend was het gelijke spel dat de Roemeense reserves de Oostduitse ploeg afdwongen: 33. H.V.C. won met 3-2 Zaterdagelftal oefende verdienstelijk (Van onze sportredactie) Het voorlopig Ned. zaterdagelftal heeft gisteravond in Amersfoort op verdienstelijke wijze geoefend tegen de tweede divisieclub H.V.C. Eerst in de allerlaatste minuut kwam H.V.C. tot een 32 zege, na tweemaal een voorsprong te hebben gehad. Maar meer dan deze cijfers spreekt de wijze waarop H.V.C. partij is gegeven. We hebben in het voorbije jaar met oefenwedstrijden van het bondsteam niet zulke beste ervaringen opge daan. Maar er werd gisteravond vooral voor rust en in het eerste deel van de tweede helft pittig gespeeld. HVC kwam vooral via de rechtervleu gel enkele malen gevaarlijk naar voren, maar het duurde tot de 31ste minuut al vorens Maas via de handen van Wouds- ma 11 kon scoren. In de negende minuut van de twee de helft kwam de bal uit een goede combinatie via% Zuiderveen bij Slag boom, die meteen ink.na.lde. Het zou ongetwijfeld een goal zijn geworden, maar rechtshalf Dielissen (HVC) schoof de bal voor alle zekerheid nog in de andere hoek (12). Een foutieve terugspeelbal van Kor ving bood Van Empelen vijf minuten later de kans op 22. Nog even sloeg bet zaterdagteam te rug, maar een schot van Kiel miste net doel en Slagboom mikte juist naast. Het ontbrak in die periode enkele nieuwe lingen duidelijk aan routine en conditie. Natuurlijk was het team nog geen honderd procent. Met name Korving en rechtsbuiten Zuiderveen kwamen duidelijk tekort om een voldoende te halen. Ook de zieke rechtshalf Locht en linksback Koelewijn bleven wat beneden de verwachtingen orhdat zij onvoldoende tempo en snelheid handelen hadden. Op deze plaats mag echter worden vastgelegd, dat midvoor Kiel en links- Dlnnen Pannen spelers zijn waarmee ver der kan worden gewerkt. Kiel was voor al voor rust goed op dreef. In vergelij king met vorig jaar in Den Bosch had Pannen aan conditie gewonnen. Na de rust van deze 2 x 40 minuten durend' wedstrijd «er was aanvankelijk geen scheidsrechter, zodat er te laat werd be gonnen) klopte het minder In de aanval van het bondselftal. hoewel Slagboom en Nieuwstraten uitstekende gangma kers waren. Slagboom legde een ver heugende schotvaardigheid aan de dag Met mogelijk een andere buitenspeler op de rechtervleugel komt de K.C. een heel eind in de goede richting. Kort dag Toch wordt het kort dag. want op 2 oktober <en niet 3 oktober zoals aanvan kelijk was vastgesteld) wacht de wed strijd tegen de Zwitserse amateurs ln Leeuwarden. Volgende week dinsdag zal trainer Sterk zijn mannen in Zeist nog eens geducht onder handen nemen, waarna er op 23 september een generale repetitie volgt in de vorm van een licht- wedstrijd tegen het Gorkumse Unitas in Zeist. Aangenomen mag worden dat de ,C. weinig meer zal experimenteren. Wel is het jammer dat linksback Van Manen nog steeds geblesseerd is en Feenstra (ONS) zich wegels studie redenen heeft moeten terugtrekken. Gelukkig bleek Woudsma ondanks het feit dat hij nog niet getraind en ge speeld had, zijn plaats nog waard. Spil Visser kwam er na een wat on rustig begin ook beter in, terwijl Kerk dijk een te wat afwachtende houding Mede daardoor vielen er na rust dui delijke gaten op het middenveld. Boven dien was het door HVC opgevoerde tempo diverse spelers te hoog. Het laat ste kwartier was dan ook duidelijk voor HVC. dat door Van Barneveld op 32 kwam toen de jarige Woudsma (35) een hoge bal onvoldoende wegwerkte. Kiel: 1-0 Het bondsteam had in de eerste helft door Kiel de leiding genomen toen hij de negende minuut inschoot en kee per Schrijvers over de bal heendook Even daarvoor had dezelfde spe ler uit een goede aanval tegen de paal geknald KATWIJK AAN 7.EE Hoog en laag water Donderdag 12 september: hoog water 10.08 en 22.53 uur. laag water 5.22 en 17.59 uur. KATWIJK Nog geen zaal voor liet jeugdscliaken De schaakvereniging Katwijk heeft haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring gehouden. Voorzitter Edeling heette de 20 aanwezigen hartelijk welkom. Na een kort overzicht van de resultaten van het afgelopen seizoen volgden de jaar verslagen van secretaris en penningmees ter. Wegens de zalennojd in Katwijk is nog steeds geen oplossing gevonden voor het jeugd, en schoolschaak. Dit probleem heeft echter de volle aandacht van het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. v. d. Plas en H. Oosterink her kozen. In de plaats van de heer P. Bave- laar die niet herkiesbaar was, werd ge kozen de heer G. Haasnoot. Aan net nieuwe schaakselzoen van de Leidsche Schaakbond neemt Katwijk met 2 tien tallen deel. Maandag 16 september begint het schaakseizoen voor Katwijk met een gro te gongwedstrijd. De burgemeester zal prijzen uitreiken aan de winnaars van de onderlinge competitie en het Rijnmond schaaktoernooi. Alle leden van de schaakvereniging worden uitgenodigd de ze avond aanwezig te zijn. Ook niet-leden zijn maandag hartelijk welkom in he: jeugdhuis. Voorstraat 72. Door deelne ming aan de gongwedstrijd kan men zelfs als niet-lid met een prijs huiswaarts gaan. (Advertentie) J. PARLEVLIET HORLOGER Badstraat 11. m Vakantie van 16 t.m. 28 september. LEIDERDORP Hervormde Gemeente In de avonddiensten van de Hervormde Gemeente op zondag 15 september zul len. wegens het afscheid van ds. J. Banga in de Gereformeerde Kerk. voorgaan in het kerkgebouw ds. A. de Leeuw van Boskoop en in de Kerkzaal Zijlkwartier ds. R. Hengstmangers van Zoeterwoude. Beide diensten beginnen gewoon om half Ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum als ambtenaar heeft gistermid dag in Voohhout gemeentesecretaris J. W. van de Aardweg gerecipieerd. Aan wezig waren burgemeester P. M. F. Smolders en echtgenote, oud-burgemees ter G. F. W. van Berckel, thans burge meester van Noordwijk, de beide wet houders, bijna alle raadsleden, het vol tallige gemeentepersoneel, afvaardigin gen van plaatselijke verenigingen, ds. De Jong, pastoor Bresser en collega's amb- DE OFFICIEEL ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN van het ONDERWIJSINSTITUUT ff O.I.V. M. van der HORST Leiden Telefoon 01710—30660—34784 KATWIJK AAN ZEE Inlichtingen (vragen staat vrij!) in Katwijk aai bij de firma Van Rijn, Prinëestraat 27, telefoon 3 voor de cursussen DUITS EN ENGELS (voor beginners en gevorderden). Reeds duizenden malen - enkel dit seizoen al 244 keer! - is daadwerkelijk bewezen: Wie zeker zijn wil van succes die neme bij de „M.E.A.B." les! Schriftelijke inlichtingen op aanvrage tenaren uit omliggende gemeenten. De zaal was rijk versierd met bloemen. De jubilaris was in gezelschap van echtgenote en kinderen. Burgemeester Smolders releveerde dat de heer Van de Aardweg op enkele jaren na, die hij in Rijksdienst doorbracht, zijn gehele ambtenaren-periode in de gemeente Voor hout heefit doorgebracht, waarvan de laatste zeventien jaren als gemeente- „De viering van dit jubileum", aldus spreker, „zal u met recht stemmen tot grote dankbaarheid. Wij zijn allen blij u in deze feestelijke bijeenkomst te hul digen". Spreker noemde de jubilaris „een consciëntieus mens, behulpzaam voor het gemeentebestuur en voor ieder, die met de gemeentesecretaris te doen kreeg. Veel werd in de gemeente Voorhout, vooral de laatste jaren, bereikt en voor het aandeel dat gij hierin had brengt het gemeente bestuur zijn oprechte dank". Als voorzit ter van de gemeenteraad en hoofd der gemeente bood burgemeester Smolders de jubilaris een geschenk onder couvert aan benevens een statief voor zijn fotocamera en een diaprojector. Plaatsvervangend- secretaris L. P. H. Standaert, sprak namens het gemeentepersoneel. Uit er varing kon spreker verklaren dat de jubilaris als chef der secretarie iemand was met een.ech't menselijke houding. Als blijk van waardering overhandigde hij een transistorradio en een bureaulamp. De heer Van de Aardweg dankt voor de goede woorden en de fraaie geschenken. Hij merkte op, dat de taak van gemeente- Paardenmarkt ii Valkenburg In het versierde Valkenburg toordi een groot feest gevierd vandaag De tweede woensdag in septem, ber is daar de dag waarnaar he\ hele jaar wordt uitgezien, taan dan wordt er de met tal van fes tiviteiten omrankte oudste Neder landse paardenmarkt gehouden. Burgemeester M. A. van der Havl leidde markt en feestelijkhedei, vanmorgen in met een tmendelvj ke toespraak, die hij overvgent enkele malen moest afsteken door dat de geluidsinstallatie aanvan kelijk niet naar behoren werkte. Er stonden in totaal tachtig paoi den op de markt, waaronder ver scheidene ponies en verder dertig rijpaarden van manéges uit de om.trek. Voor elk aangevoerd paar) wordt een premie betaald en d( manége-<houders willen voor een aardig bedrag wel een odhtendje| met hun paarden markten. De: dieren worden natuurlijk niet ver handeld. Zij dienen om het aan zien vaii de markt in stand houden. De Valkenburgers ivaren allemac in de beste stemming. Niet alleei vandaag is het namelijk feest, maai ook morgen. Men laat het Oran\ jefeest op de Paardenmarkt aan sluiten. Foto N. V isserijgolfjes De haring komt nog steeds iu grote hoeveelheden voor. Op onge veer 120 mijl van IJmuidcn zijn flinke scholen waargenomen. Uiter aard kostte het de schepen niet veel moeite om zich naar deze plek zo vlak voor de deur te hegeven. De dagvangsten bedroegen tussen de 500 en 800 Hasten. Een groot gedeelte hiervan ging in gezouten toe stand naar beneden maar toch moest veel van de vangst vers in de ruimen worden seborgen. De tijd om alles te zouten, ontbrak nu een maal. Een andere concentratie vaartuigen is in actie ten noorden van het Dawsinjï-vuurschip. Ook hier had men over gebrek aan succes niet te klagen. Er werden trekken gemeld van 40 tot 60 kantjes. In deze haring werden veel ijle exemplaren aangetroffen. De schippers menen hieruit te mosen concluderen, dat het met de overvloedige vangsten op zijn eind loopt. der van huis zUn. Nu wordt tenminste voor iedere kist haring die wordt op gehouden f5.— betaald Nog steeds liggen in IJmuiden vele schepen op een losbeurt te wachten. Daar zijn vaartuigen bij die maandag al binnenlien-n. Nu h«»t zo eoed als zeker is. dat de vangst voor het grootste ge- d zlte naar de visme^'^briek "erdwii"* zijn -imige rederijen er toe overgegaan de schepen door eigen personeel te laten lossen. Dat gebeurt aan de Zuidzijde, waar naast de Delft en de Amsterdam een schuit van de vismeelfabriek werd afgemeerd. Hei kostelijke zeebanket werd rechtstreeks in deze vaartuigen gelost. Vandaar ging het zonder omwegen naar de fabriek. Op deze manier worden kost bare visdagen gewonnen. Overigens zijn het niet alleen de treilers die grote hoe veelheden haring aanvoeren. Ook de spanvissers komeri met grote hoeveel heden in de ruimen regelmatig de IJmui- der haven binnenlopen. Wat er was Een groot aantal vaartuigen is ondanks de flinke buit. die zich aan boord be vond. op zee gebleven. Nu de haring zo wel in IJmuiden als in Scheveningen voor een groot gedeelte naar de vismeel fabrieken gaat, had het geen zin op huis aan te gaan. Een paar dagen kunnen deze schepen het nog wel uitzingen, maar men kan toch weer niet te lang wegblijven. De kwaliteit van de reeds gevangen haring zou teveel achteruit gaan. Overigens gaat ook de haring var de ailerbeste kwaliteit naar de vismeel fabrieken. Dinsdag ging van vele sche pen de hele vangst naar dit bedrijf dat thans dag en nacht op volle toeren draait om alles te kunnen verwerken. Nu de fabriek in Beverwijk is weggeval len. kon-' alles c -> de schouders van de onderneming.in IJm :den terecht. Daar om is men bli' d^» laatste jaren flink is gemoderniseerd, zodat men wel wat kan hebben. Voor de vissers is het natuurlijk niet zo leuk dat het resultaat van hun in spanningen niet in de menselijke sumptie terechtkomt. Maar zonder de vismeel industrie zou men nog veel kisten vis waarvan 600 kisten schelvis, 500 kisten wijting, 170 Kisten gul en kabeljauw, 200 kisten koolvis, 8500 kisten haring, 250 kleine kisten haring, 840 kis ten makreel, 400 kisten schol, 20 kisten tarbot, 180 kisten diversen, 180 stuks stijve kabeljauw en 1800 tong. De haring was uiteraard spotgoedkoop, maar verse vis legde de handel een grote belangstelling aan de dag. Dat was voor de IJM 5 Maria Elisabeth aanleiding om nog zeer laat aan de markt te komen Dit schip kwam uit de Noord en had een prachtige lading rondvis aan boord Hoewel de treiler zeer laat in de middag los was bleek de handel nog present te :'i. De vis vond «rot'" aftr-'c. Als de reder dit koene besluit niet had ge nomen, zou z(Jn schip pas donderdag zijn gelost. Vandaag aan de markt Nog steeds heeft men in IJmuiden over gebrek aan drukte niet te klagen. Dins dag werden maar een paar treilers var het grote aantal dat zich in de lange gedwongen rust lag te verbijten, gelost. Zo moesten de KW 15 Rijnmond 1 met 1300 kisten en 800 kantjes haring, de KW 159 Marian Ellen met 1600 kisten, de KW 42 Nicolaas Senior, de KW 3 Koraalbank met 900 kisten, de KW 54 Dirkje met 900 kisten en de KW Sakina Martina ook met 900 kisten w verstek laten gaan. Deze schepen liepen zondag al binnen, zodat zij een halve week kwijt zijn. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 20 kisten schelvis, 30 kisten wijting, 15 kisten gul en kabeljauw 3u00 Kisten haring. 100 kisten makreel, 50 kisten schol en 70 kilo tong. Engeland Engelse vissers hebben er bij de rege ring op aangedrongen, dat de haring broedplaatsen die binnen 12 mijl van de kusten van hun vaderland zijn gelegen, voortaan voor buitenlandse visserssche pen worden gesloten. Zij menen, dat de buitenlandse vaartuigen de haring der aanzien des persoons achternazitten, waardoor het bestand met de ondergang wordt bedreigd. Zij zelf vissen met de zogenaamde driftnetten die een grotere maaswijdte hebben dan die van de vreemde vissers. De kleine haring kan uit de Engelse netten nog ontsnappen maar vindt in de buitenlandse netten geen enkele uitweg meer. Een groot be zwaar van de Britse vissers is ook, dal de Nederlanders, Polen. Fransen en Duitsers zelfs de kuitzieke haring niet met rust laten. Gemeentesecretaris J. W. v. d. Aardweg van Voorhout en z'n vrouw werden gistermiddag niet moede vele handen te drukken op de geanimeerde receptie in het raadhuis. secretaris niet licht is. toch is hij zeer dankbaar, vooral door deze huldiging te Demerken, dat zijn werk is gewaardeerd, finkele uren lang kwamen velen uit de gemeente de jubilaris gelukwensen, onder wie de heer Ike, gemeentesecretaris van Noordwijk namens de Club van Gemeen tesecretarissen. de directeur van het Verificatiebureau H. van Horst, een af vaardiging van de Schooltandverzorging Noordwijk en vele anderen. De jubilaris werd later te zijnen huize een muzikale serenade gebracht In de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen heeft Borussia Dortmund gister avond in Oslo met 42 gewonnen van de Noorse club Sky Og Lyn. Bij de rust hadden de Noren een 21 voorsprong. HILLEGOM Wlelrfjdster klem gereden De 12-jarige Corry Koopman, wonen* te Hillegom. aan de Leidsestraat, reedo dc fiets door de Prins Hendrikstraat. I passeerde daarbij een stilstaande au: toen achter haar een vrachtauto nader* bestuurd door H. B. A. uit Hilversum. Hf meisje geraakte daarbij klem tussen d twee voertuigen. Zij had ook nog et vriendinnetje op de fiets. Het liep goe af. want. hoewel de fiets geheel we: vernield, kwamen de meisjes er met vd schaafwonden af. Lange vcrfvlngers Toen maandagmorgen de schilders, d> in Elsbroek de nieuwe woningen sch: deren, met frisse moed de werkdag wi den beginnen, bleek dat hun verfvoff raad was weggehaald. De schilders mo« ten dus „naar hun basis terugkeren" o: nieuwe voorraad tc halen. De polit» tracht de „Doe-lict-zelvers" te vinden. H. A. de Vries' Ijzerhandel verwart over het 30 juni geëindigde boekjaar 7' (vorig jaar 9) 9? dividend, waarvan we licht desgewenst 2V4% in belastingvrij agio-aandelen. Oranje contra Luxemburg iDERLAJND Pieters Graafland Haak Ouderland Schrijvers Pronk Klaas&ens rarl Groot IVuninga v. d. Linden .M ou lij n Klein Schmit Kohn May Conter Broaius Fiedler Hofstetter Brenner Schmitt LUXEMBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4