SKODA Leids accordeonorkest van Europese vermaardheid Universiteit is voor Leiden ook in economisch opzicht van zeer grote betekenis Neerlandia viert tiende verjaardag Vruchtbare samenwerking met Kunst na Arbeid Laatste orgelconcert in de Pieterskerk 163 NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 815 uur: Nederlandse Comedie met schuchtere aan het hof', door Tirso de Molina. St. Jacobuskerk, Parkstraat, 8.15 uur: Jan Schmitz, orgeL I Donderdag César Franckstraat, 8 uur: Opening g.l.o.-school „Koningin Emmaschool" van vereniging voor chr. onderwijs. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met: „De reizi ger zonder bagage" (ab.). Lutherse Kerk, Lutherse Burgwal, 8 uur: Dirk Jansz. Zwart, orgeL Vrijdag De Kleine Burcht, 2-4 uur: Receptie afd. Leiden Algemene Bond van Bejaar den Lg.v. derde lustrum. Antoniiusclubhuis, 7-9 uur: Receptie j tg.v. 10-jarig bestaan Leids Accordeon orkest Neerlandia. Aula Juliana van Stolbergschool, Ce- sar Franckstraat, 8 uur: Installatie ulo- hoofd J. van Daatselaar. Rehoboth, 8 uur: Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden, ds. H. Hubeek over „Waarheid en waarden in de smelt kroes". Koningskerk, W. de Zwijgerlaan, 7.45 uur: Ruilavond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi ger zonder bagage" (ab.). Kurhaus, 8 uur: Wintershow Couture RiëL Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumcon cert Leids Accordeonorkest „Neerlandia" olv.Lauw Boellaard, met vele mede werkenden. Busstation, vak 6, 9.20 uur: Vertrek excursie Kon. Mij. voor Tuinbouw Plantkunde naar kwekerij rGiffioen Voorschoten. Rembranditlyceum, 1.45 uur: Vertrek (ietsexcursie „Oud-Leiden' naar Braas- «emermeer. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Openings avond Geref. Jeugdverband, Leiden. Busstation, 1.40 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging maar Pan van Persijn. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi- ger zonder bagage". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van Apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargeno men door apotheek Herdingh Blan ken. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: De Corsi- caanse tweelingbroers, 18 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Raptus, 18 jr. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: 's Nachts lokt de liefde, 18 jaar. Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: De ko ninklijke piraat, 14 jaar; woensdag- en donderdagavond: Onteerde meisjes, 18 jr. Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Mijn vrouw «laapt niet alleen, 18 jaar. Trianon, 2 en 8 uur: West Side Story. 14 jaar. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif', Jan Vossensteeg. fototentoonstelling „Ultima Ratio" in zwart en wit, naar theorieën van Nico- laas Kroeze. Foto's: Ab Pruis (tot en met 28 september). Boerhaavezalen, werk van drie Vlaam se kunstschilders. Elze Verhoef, Alda Vos en Joop Mijsbergen (2-5 en 7-9 uur. tm. 12 september). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5 30 en Tan 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. orkest Neerlandia gaat deze week zijn tienjarig bestaansfeest vieren. Een niet geïnformeerde buitenstaander zal bij het vernemen van deze mededeling misschien schouder optrekkend mompelen: „wat is nou tien jaar", en er verder niet meer aan denken. Maar zij, die de geschiedenis, de lotgevallen van het accordeon kennen en de geboorte en opgroei van Neerlandia van nabij hebben meegemaakt, weten wel beter. De jaren een werkelijk goed accordeonorkest tellen wel dubbel. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maarten Cornelis zn v C den Hartog en W M van Wijngaar den; Peter Gerbrand zn v G W van der Plas en C E Harmelink; Diederik Jan zn v C L Oudshoorn en G M van der Werf; Woutrina dr v S Steens- ma en M T van Bellen; Alida Wil- helmina dr v H de Rijk en M G Blom; Richard Johannes Arnoldus zn v J van Staveren en M H Simons; Yolanda Maria dr v C Seriier en J P van Mook; Petra Eveline dr v B P Lancel en T van der Tang; Frank zn v N van Pelt en P W van Kreunin gen; Joannes zn v J A van der Wes ten en P Dombi; Eduard zn v L van Meerkerk en M G Sutherland; Carla Jeannette dr v R Plutschouw en J Wielstra; Monique dr v W E van Duijn en M L Steenbergen; Margot dr v R Louw en F Hamers; Harm zn v P de Vos en S M van der Haven; Nicolaas Martinus zn v G N Kleijn en M M Dobbe; Patricia dr v E H Nauta en E M H Bouvij. OVERLEDEN: A Geluk 29 J vrouw, A Albias 69 j, echtgen van H Ruij- tenbeek; M M van Heusden 44 j echt- gen van C E Hooijberg; M E Visser, 46 j, vrouw; K Hagoort 56 j, man. GEHUWD: R A Schilperoort en A M Smeets: W van Leeuwen en C W Steeneveld. Sfeer in 't gezin De tJiiemce Leidseer een eeuw lang door de beoefenaars van de hoge muziek met verachting be jegend. Met zulke proleterige muziek kastjes wenste men zich in dat kamp niet op te houden. Het later verschenen, na verwante, doch staénde harmonium bracht het tot een wat hogere waarde ring, zij het uitsluitend in protestants- christelijke milieus. Eerst in onze eeuw ging men zich in beperkte kring ten opzichte van he cordeon héroriënteren. Een paar grote firma's (Hohner, o.a.) brachten allerlei verbeteringen in mechaniek en klank kwaliteit aan en goede muzikanten gin gen zich met die veredelde „trekharmo- nica" bemoeien. Waardering Nederland bleef niet bij Duitsland ii nieuwe waardering achter. Niet alleen in dividueel ook in groepsverband werd ge. oefend. Vooral in de grotere plaatsen, vormden zich accordeongezelschappen. Als zo vaak, bleef aanvankelijk de in nerlijke veredeling bij de uiterlijke ach ter. De vroegere nare speelmanier met hijgen, uithalen, hollen en stilstaan ver dween minder snel dan de technische ge breken dat deden. Men noemde dat lief kozende, zwijmelende getrekkebek: „met gevoel spelen" en achtte het onmisbaar Dor een goede voordracht. Het is de grote verdienste van kwame musici, dat ze krachtdadig de strijd tegen die verwerpelijke, want onmuzikale expressie-kunsten makerij hebben aangebonden en als resultaat daarvan het accordeon tot een, met andere instrumenten ge lijkwaardige plaats hébben verheven. De moderne speelwijze is beheerst, streeft naar zuivere, heldere, vaste lijnen, een scherp afgetekend ritme, een gaaf klankbeeld. n van de kunstenaars, tegelijk peda gogen, die aan die ontwikkeling krachtig hebben meegewerkt, was Lauw Boel laard, groot ijveraar voor de verheffing en verbetering van het accordeonspel in Nederland. Hij deed dit door propaganda, door concoursen, door het bevorderen van contacten, niet het minst echter door zijn bezielende en bekwamende pedagogische werkzaamheid. Zo zijn destijds de beide Accordanto-ensembles ontstaan. Het verstgevorderde, het B-orkest, leverde weer de leden van een select accordeo nistengezelschap, dat onder de naam van Neerlandia op 13 september 1953 te Lei den door Boellaard werd opgericht. Hij heeft er zijn beste krachten aan gegeven, het ensemble opgestuwd tot een supe rieur niveau, zodat het met veel succes aan internationale concoursen (o.a. in Straatsburg), kon deelnemen. Ook maak te het tournees door Nederland en trad voor de microfoons van vier omroepver enigingen op. Composities Enkele componisten hebben recht streeks voor accordeon-orkest geschre ven; in Duitsland bijvoorbeeld Rudolf Würthner (die het wereldberoemde Hohner-orkest dirigeert), de Londense Hongaar Matyas Seiber, de Leidenaar Henk Briër. Boellaard streeft er steeds naar, Neerlandia's repertoire, behalve met goede arrangementen (ouvertures, walsen, e.d.), met dergelijke originele composities te verrijken. Reeds enkele malen heeft men Briërs Concertino (met de componist aan de vleugel) kunnen horen. Aanstaande zaterdag worden de „Suite Variété" van Würthner en de „Irische Suite" van Seiber gespeeld. Het orkest lid Freek Geertsema (contrabas, electro- nium) heeft al voor enkele geslaagde rangementen gezorgd. Neerlandia zal zijn bewerking van Smetana's „De Mol- dau" uitvoeren. Henk Briër speelt hierin de harppartij op een cembalet. Boellaard heeft regelmatig zitting ir de jury voor de „Coupe Mondial de l'As- sociation Internationale des Accordeo- nistes", (dezer dagen voor de tiende maal Baden-Baden) hij onderhoudt con tacten met vele buitenlandse gezelschap pen, dirigenten en componisten. Zijn or kest profiteert daarvan natuurlijk mee. Leidse reputatie Maar ook Leiden heeft in eigen land ver daarbuiten op accordeongebied ;n uitstekende reputatie verworven. Een vermaard gezelschap als het Hohner-or kest gaf vijf jaar geleden in de Gehoor- concert. Uitwisselingsconcerten hadden plaats met Frankfurt (1960-1961). Het ls mogelijk, dat Neerlandia zal deel- nen aan het internationale concours Luzern; er is ook sprake van Cher bourg, van waar het orkest een uitnodi ging heeft gekregen- Een wederzijds zeer gewaardeerde sa menwerking is ook ontstaan met het Leidse mannenkoor „Kunst na Arbeid" (door Louis van Wijngaarden gediri geerd). Reeds driemaal hebben de beide gezelschappen samen geconcerteerd (met véél succes) en ze zullen het op Neerlan- jubileum wéér doen („Trösterin Musik", „Land of hope and glory", o.a.). Neerlandia heeft relatie met het accor deonorkest van Rheinhausen (Noordrijn- land-Westfalen). Het stelde Kunst na Ar beid voor, mee te gaan en kennis te gaan maken met het Rheinhausense Politie-voetbal Leidse Hermandad versloeg Haagse Het in twee jaar tijd van de tweede xar de hoofdklasse gepromoveerde voet balteam van de Leidse Politie Sportver eniging, heeft gistermiddag zijn debuut gemaakt tegen het elftal van de Haagse politie. Deze wedstrijd, die met een ver diende 20 overwinning tegen het meer geroutineerde Haagse team eindigde, be looft heel wat voor de vrij jonge Leidse ploeg. In de eerste helft van deze in Leidse Hout gespeelde voetbalwedstrijd bleken beide verdedigingen sterker dan de voorhoedes, zodat na drie kwartier de stand nog dubbelblank was. Een kwartier na de thee nam LPSV door traine^hoofdagent J. Westbroek de leiding, vrat enkele minuten later werd gevolgd door een fraaie treffer B. den Boef. Deze 20 stand vond zelf heel knap tegen het gerenomeerde Haagse team, zodait men zich daarna meer op de defensie ging concentreren. Mede door het voortreffelijke werk van stopper P. v. d. Sleen, gelukte dit uitste- kwend, zodat de HPSV de volle winst ui de Leidse collega's moest laten. Het competitieprogramma wordt e« in oktober voortgezet. In de westelijke hoofdklas komen verder nog elftallen de Schiedamse politie, de Rijkspoli- van het district 's-Gravenhage van de Kon. Marechaussee uit Een opname gemaakt bij het eerste lustrum van Neerlandia op 29 november 1958. het Leidse tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen" aan het jubileum concert meewerken. Een avond van rijk muzikaal genot staat de bezoekers te wachten. Het ju bileumcomité rekent op een volle Ge hoorzaal. Op vrijdag 13 september, dus een avond vóór het concert, zal Neerlandia in het St. Antonius clubhuis aan de Mare, van zeven tot negen uur recipiëren. Men heeft dus dan gelegenheid het orkest ge luk te wensen. Johan van Wolfswinkel fAduertentiej Voor grammofoonplaten Breishow bij V. en D. De Lexdsche Wolspinnerij heeftin samenwerking met Vroom Drees- mann een breishow georganiseerd, die gisteren in de lunchroom van V. D. tweemaal achtereen veel publiek trok, hetgeen bewijst, dat de belangstelling voor breien, hetzij op de machine, hetzij met de hand. nog steeds groot is. Niet ten onrech te overigens, want „eigen initiatief op de breipennen" wordt meestal beloond met leuke, modieuze en aparte resultaten, terwijl het vele steken goedkoper is. Zelfs de breister, die geen steken meer laat vallen, wil zich graag laten voor lichten. Gelukkig zijn de breipatronen te kust en te keur verkrijgbaar. Ook gisteren bleek dit, toen de drie manne quins en een „dressman" de vele mo dellen toonden, waarvan patronen be schikbaar zijn. Voor sportieve jumpers gebruikt men meestal grovere wolsoor ten, die op dikke naalden worden ge breid ideaal voor dames met weinig geduld. Verscheidene wolsoorten zijn ge maakt in cdmbinatie met draion of an dere synthetische vezels. Deze wolsoor ten zijn heerlijk licht en prettig in het In de meeste modellen zijn meer kleuren verwerkt. Aardig tweedeffect in een heren pullover, dat was bereikt, door het samenbreien witte en zwarte woL In een apart mouwloos vest (zowel voor dames als heren) in een pied-de- poule-dessin waren de kleuren rood wit gecombineerd. Rolkragen, capuchons en bivakpetten al dan niet aangebreid sierden de sportieve modellen op deze show. Voor twinsetjes, deux-pièces of trois pièces worden dunnere wolsoorten gebruikt. De patronen hiervan zijn meestal ook ge schikt voor de breimachine. Enkele gebreide jasjes waren in Foam back uitgevoerd (met een dunne schuim- plastic) hetgeen de coupe ten goede Ruilavonden Koningskerk beginnen weer De ruilavonden in de zaal van de Koningskerk (einde Koningstraat), die verband met de zomervakanties enige tijd achterwege zijn gebleven, beginnen op 13 september. Ieder die postze gels, oude munten, suikerzakjes, sigaren bandjes, lucifersmerken of andère din gen verzamelt, kan elke tweede en vier de vrijdag van de maand om half acht terecht. Een clubje prentbriefkaarten- verzamelaars uit Alphen aan den Rijn heeft eveneens belangstelling voor de ruilavonden. zodat andere verzamelaars prentbriefkaarten wellicht nuttige contacten kunnen aanknopen. Arts D. van der Kwaak De jonge Leidse arts D. van der Kwaak zoon van het lid van Ged. Staten D. van der Kwaak sr., heeft de praktijk overge- in do begin deze maand in het buitenland verongelukt^ arts M. Blok uit Rijswijk Het laatste seizoenorgelconcert in de Pieterskerk werd verzorgd door Adriaan Blankenstein. De bariton Max van Egmond zong liedereit van Michielsen, Handel en Bach. Blankenstein weet wel. dat de toehoor ders, die deze concerten bezoeken (het waren er weer verrassend veel), wat nieuws en wat ongewoons kunnen ver dragen. zonder enige vertrouwde inlei ding ontving hij ze met de Toccata (voor orgel) van Henk Badings. Men kan van de afgestudeerde mijnbouwkundige ïnge- Badings beweren, dat zijn melodi sche inventie niet al te tserk is, dat hij star vasthoudt aan zijn eigen toonladder, dat zijn klankbeelden nogal eens somber of droog zijn, maar erkend moeten worden de intelligentie, het ver nuft van zijn composities en niet minder de grote vindingrijkheid, die spreekt uit de sterke contrastwerking in vorm en Ook deze toccata, die overigens de ge noemde zwakheden toont, is daarvan een bewijs. Voor het werk in het niet schijnt te verdwijnen, is er voor de goede luis teraars heel wat verrassends gebeurd. Maar de vaart, het doorgaande ..élan vi tal" ontbreken aan dit knappe werk en dit gemis kunnnen we écht niet goedpra. In vergelijking met deze Badings klonk Albert de Klerks „Preludium en fuga" in c-klein veel conventioneler, al werden er harde noten in gekraakt. Maar de compo nist kon ons van de noodzaak van de dissonant-knopen in het preludium en de nu en dan krasse harmoniek in de fuga niet overtuigen. Het fuga-thema conventionele gedaante (zo zijn er vele geschreven in de loop der eeuwen) evengoed een véél gematigder klankidi oom tot gevolg kunnen hebben. Boven dien is de fuga niet doorzichtig genoeg, met name niet né de expositie. Hieraan vermocht ook het voortreffelijke glas heldere spel van Blankenstein niets t« veranderen. We horen De Klerk toch altijd nog het liefst in de kleine vorm, de miniaturen bijvoorbeeld. Blankensteins spel was bewonderens waardig van precisie, scherpte en kleur. Guilans „Pleins jeux" uit de „Suite du premier ton" (dorisch dus), verder een trio, een duo, een basse de trompette" klonken edel en rem, met schone stem- mencombinaties en nauwkeurig afge werkte, toch natuurlijk lopende versie ringen. men dan bedenkt, dat de organist, 'n inspannend concert, waartoe ook de zangbegeleidingen behoorden, nog de kracht en de geestdrift kon opbrengen, een werkelijk magistrale vertolking Bachs onvolprezen Passacaglia in c- klein (twintig variaties plus een zeer moeilijke fuga) te geven, zal niemand het overdreven vinden, als we dat een top prestatie achten Deze passacaglia, één van de schoonste werken uit de orgellite ratuur, vraagt een onafgebroken concen tratie. een kristalhelder vloeiend spel, zodat de variaties op de grondmelodie (in XI in bovenligging) hun persoonlijk heid houden en toch een geheel worden. Dit zwevende balancement is een typisch stijlelement van de barok, zoals ook de culminatie van krachten in de bekronen de fuga er één is. koor „Lorelei". Het eerste resultaat van het aldus gemaakte contact was een mooi concert op 25 mei van dit jaar. Aanstaan de zaterdag zullen er leden van Lorelei komen luisteren. De medewerking van Kunst na Arbeid m Lorelei's jubileumconcert (75) zal volgend jaar worden beantwoord, wan- ?er Kunst na Arbeid 70 jaar bestaat Wensen Neerlandia telt thans achttien leden. Dit aantal is. gegeven de spelkwaliteit en het juiste klankevenwicht, voldoende. In dien nodig, worden nieuwe spelers gere- cruteerd uit Boellaards B-orkest van de Leidse Muziekschool. De instrumenten zijn kostbaar; voor een goed accordeon gemiddeld vijftienhonderd gul den betalen. Er bleven echter nog wen- onvervuld. Dank zij de plaatsing van 5000 loten a f 0,50 (ten bate van het in strumentenfonds) is het mogelijk, een tweede electronium als jubileumgeschenk m het orkest te overhandigen. Misschien komen er ook nog wel eigen pauken (de tegenwoordige zijn van het orkest van de Stichting Leidse Muziek school). Op het jubileumconcert zal de uitslag van de trekking worden bekend gemaakt. s voorbereidende werkzaamheden verricht door een negenhoofdig ju bileumcomité, uit vertegenwoordigers Kunst na Arbeid, K. en G. en Sem- pre Avanti samengesteld. Dit comité be staat nu vijf maanden. Behalve „Kunst na Arbeid" zullen de 70-jarige accordeonpionier Hermann Schittenheim met zijn diatonisch hand orgel (door een kwintet uit Neerlandia begeleid), het reeds genoemde accordeon orkest „Rheinhausen" (composities van Seiber en Würthner) en, na de pause, 1VTA DE Leidse industrie is de Leidse universiteit de belangrijkste be- ■*- staansbron binnen de. gemeente Leiden. Dit is gebleken uit een onder zoek naar de plaats van de universiteit in het economisch leven van Lei den. Duidelijk werd, dat de totale werkgelegenheid die de Leidse univer siteit in 1962 aan de Leidse bevolking heeft verschaft 4050 arbeidsplaatsen omvat (2150 direct en 1900 indirect). Het totale bruto-inkomen dat de universiteit aan de bevolking verschafte, bedroeg 27,5 miljoen gulden, weten direct 14,8 miljoen en indirect 12,7 miljoen. Een vergelijking van de werkgelegen- heid en het inkomen die de Leidse in dustrie en de universiteit verschaffen, wijst uit dat de Leidse industrie in 1962, Leidse beroepspersonen in dienst had, de universiteit 2150 of wel 33%. De Leidse industrie verschafte daaren boven werkgelegenheid voor 2700 winke liers, ambachtslieden, dienstverlenende beroepspersonen, enz., de universiteit aan totaal 1900 personen of 70%. Dit hoge percentage vindt vooral zijn oorzaak de aanwezigheid van de studenten. De Leidse industrie verschafte in 1! de Leidse beroepsbevolking een totaalin komen van 55,2 miljoen, dat van de versiteit bedroeg, zoals reeds gemeld 27,5 miljoen gulden of 50%. Groei Wat de betekenis van de universiteit aor de economische groei van de ge meente betreft nog het volgende. In 1900 was 2% van de beroepsbevolking afhan kelijk van de universiteit. In 1950 was dit percentage gestegen tot 6%, in 1962 tot 12% te weten 4800 (van wie 4050 Lei- denaren) van het totale aantal 41.300. Voor het jaar 1970 wordt dit percentage geraamd op 15. In 1962 verschafte de universiteit werk. gelegenheid aan 3175 personen, te weten hoogleraren, leden van de wetenschappe lijke staf, technisch-administratief overig personeel. Van dezen waren 2150 inwoners van Leiden. Het totale teitspersoneel had in dat jaar een bruto- inkomen van 24,4 miljoen gulden, van 14,8 miljoen door Leidenaren werd genoten De universitaire instellingen met hun personeel en studenten besteed den in 1962 voor meer dan 70 mil joen gidden. Daarvan kwam ruim 32,5 miljoen terecht bij Leidse keiiers, ambachtslieden, horecabe drijven, kamerverhuurders, enz. Het bedrag, in Leiden besteed was voor 14,8 miljoen afkomstig van versiteitspersoneel en voor 8.5 van de studenten. De bestedingen universitaire instellingen hadden slechts voor 9,2 miljoen gulden Leiden plaats. In dit verband moet nog worden vermeld, dat het aantal studenten op 1 februari 1962 bedroeg 5825, van wie 4000 in Leiden den. Door de genoemde instellingen werd bij Leidse bedrijven en instellingen bruto-inkomen gevormd van 12,7 miljoen Gemeenschap In het bovenstaande moet universiteit worden gezien in de zin van universitaire gemeenschap. Deze gemeenschap omvat naast de universiteit en de universitaire instellingen met hun personeel ook de studenten. Gerekend zijn dan tot de uni versitaire gemeenschap (a) de universi- teit in totaal met meer dan 50 laboratoria, instituten, bibliotheken, musea en andere instellingen, (b) het interuniversitair in stituut voor Radiopathologie en Stralen- bescherming, waarvan de vestiging Leiden samenhangt met de aanwezigheid van de universiteit, (c) de studentenin stellingen als Stichting Pro Civitate Aca demica Lugduno Batava, de studenten sociëteiten en verenigingsgebouwen, het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studenten Betrekkingen, het Coordina ting Secretariaat of National Unions of Students. Voor 50% worden tot de universitaire gemeenschap gerekend het Academisch Ziekenhuis, de Jelgersmakliniek, Rijksmusea voor Volkenkunde, van Oud. heden, voor Natuurlijke Historie en voor de Geschiedenis der Natuurwetenschap pen, die alle een functie zowel voor i" universiteit als voor derden vervullen. De gegevens zijn verkregen door c... onderzoek van het „Economisch Techno logisch Instituut (E.T.I.) voor Zuid-Hol land" te Rotterdam in opdracht van cura. toren der Leidse Universiteit. Met het oog op een zo goed mogelijke beleidsvoe ring was hun de noodzaak gebleken te beschikken over meer gegevens inzake de economische betekenis van de univer siteit voor Leiden. Blankenstein heeft op indrukwekken de wijze aan deze eisen voldaan en daar mee getoond, een groot organist te zijn. Max van Egmond, over wiens bij zonder mooie sonore, rijkgeümbreer- ie stem. uitstekende adembeheer- sing en klankdosering we al eens meer schreven, heeft in de gezongen liederen zich al evenzeer een groot kunstenaar bewezert. Toch passen de open wat nuchtere cor recte speelwijze van de organist en de meer intiem en mystiek geaarde voor dracht van de zanger eigenlijk niet geheel bij elkaar. De liederen van Michielsen, warm en devoot van klank, vrij zwak melodisch, wat eenkleurig en niet zo duidelijk van lijn, kregen een mooie vertolking, al bleef de verwondering in ..Herr, wie sind deine Werke so grosz und viel" en „Lobe den Herrn" vrij timide. Maar dit lag minder aan de zanger dan aan de ingetogenheid van de liederen. Voor ons betekende de uitvoering van Handels schone,. An evening hymn" het hoogtepunt. Vooral het slot-hallelujah klonk aangrijpend van doordachte ex pressie. Ook Bachs bekende liederen „Komm süszer Tod" en „Jesus unser Trost und Leben" boeiden, maar het laatste toch het minst, omdat het juichen Van Egmond minder ligt dan het rnedi- Joh. van Wolfswinkel Poging om gezonken kotter te lichten Uit de haven van IJmuiden is van nacht het hef- en bergingsvaartuig „Octopus" van N.V Bureau Wijsmuller vertrokken om bij gunstige weersom standigheden een poging te doen de in de Noordzee bij Terschelling gezonken kotter WR 47 „Wieringen" te lichten. Deze kotter, die slechts vier maanden oud was, kapseisde op 14 augustus op twaalf mijl uit de kust bij Terschelling. Twee van de vier opvarenden kwamen daarbij om het leven. Eind augustus heb ben duikers van Wijsmuller een onder zoek ingesteld en de kotter geïnspecteerd. Ze troffen het bijna twintig meter lange en vijf meter brede schip aan op 28 meter diepte op de zeebodem. Op het wrak is een boei geplaatst, in de nabijheid waar van de „Octopus" irt de loop van vandaag zal aankomen om een begin te maken iet een poging tot berging. De „Octopus" is een nieuw bergings schip. Het werd deze week aangekocht en met het bergingsvaartuig „Help" van dezelfde maatschappij, dat in 1960 werd aangekocht, het tweede zeegaande hef- x bergingsvaartuig van Nederland. De „Octopus" heeft tot eind vorig jaar xor de Britse admiraliteit gevaren als de „Moorgrieve". Het schip is 48,46 m lang. elf meter breed en 3,60 meter hoog. Het is uitgerust met een duizend pk stoommachine en heeft een bruto tonnage van 507. Evenals de „Help" is de „Octopus" voorzien van twee hef armen. Over de kop heeft het schip een hefvermogen van tweehonderd ton. Het gehele schip, dus horizontaal, heeft een hefvermogen van duizend ton. Hiertoe is het uitgerust met zes winches, waarvan enkele een trekkracht hebben van twin tig ton. Voor grammofoonplaten OEGSTGEEST Avond-ulo-school is gestart Gisteravond had de start plaats van het eerste cursusjaar van de avond-mulo- school te Oegstgeest. De heer L. G. v. Veen, oprichter van deze school heette de genodigden en leerlingen welkom Hjj ging nader in op het begrip „moderne didactische opvat tingen", door de school in de reclame campagne gebezigd. Dit heeft blijkbaar nogal bedenkelijke gezichten veroor zaakt. Het woord „modern" heeft wel een betekenisverschuiving ondergaan in de richting van uiterst vooruitstrevend soms zelfs wat extravagant Het gaat in dit geval echter om onderwijstechnische methoden, die passen in het raam van deze tyd. vergelijking te hebben getrok ken tussen dag- en avond-ulo kwam de heer Van Veen tot de conclusie dat de kracht van een avond-ulo-school ligt im overleg beperken. Het opleiden examen staat op de voorgrond belangrijker dan het algemeen vormende element van de dagschooL Ook het tijdsverschil speelt een rol. Een bijzonderheid van deze cursus is. dat de leerlingen zelf geen boeken behoeven aan te schaffen, deze worden door de school beschikbaar gesteld. Hierna werd het personeel voorgesteld w. de heren A. v. d. Vlies. H. C. Terpstra, J. Knobbout en C. Janssen. Ten slotte kregen de leerlingen gelegenheid elkaar nader te leren kennen. SENSATIONELE PRIJSVERLAGING In ongewijzigde uitvoering DE NIEUWE PRIIZEN dus oersterk (lange levensduur) Skoda Qctavia (43 pk) 525^.— 4990,— extra sol.de (meer veiligheid) Octavia Super (47 pk) 54$.- 5250,- compleet comfort (incl. verwarming, r r i -t rolhoes. binnen- en buitenspiegel, Octavia TS (53 pk) 5705,— 5555,— lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten. Octavia Combi 6560,6395, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) 1202 Combi 6975.6795, DEALERSrAutobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeferwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L C. OTTO. Herenweg 21 Noordwijk 8 tel 2820

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3