Nieuwe Leidlse Courant C.N.V. TEN STRIJDE TEGEN 2,7 Magisch cijfer was een hinderpaal Negerkinderen zijn nu toch toegelaten Briefje in fles leidde tot huwelijk Als het 5wit" niet kan waarom dan wel „zwart"? Zeven mannen dreven etmaal in vlot op zee Amerika wil toeristen goedkoop overvliegen Woensdag 11 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselende bewolking met slechts een enkele verspreid voorkomende bnl. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.). (zie voorts pagina 7) (Van onze soc.-econ. redactie) TTET magische cijfer 2.7, waarmee op 1 januari van dit jaar de vrijere loonpolitiek van start ging, heeft als een barrière de differentiatie per bedrijfstak wezenlijk gehinderd. Daarom wil het Christelijk Nationaal Vakverbond af van de macro-economische, cijfermatige ruimte-aanduiding als zijnde in strijd rpet het wezen van een vrijere loonvorming, in ieder geval bij een wijze van hantering als nu gebeurt. Deze „eerste wens" met betrekking tot de loonpolitiek heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, uitgesproken in de rede, waarmee hij in Utrecht van morgen de tweedaagse algemene vergadering van het verbond heeft ge opend. Efren de Prieto (39) kust zijn bruid Inez (35), die zaterdag in het academisch ziekenhuis van Maracaibo in Venezuela moeder van een vijfling werd. Tot op heden maken de couveuse-kindertjes het goed. Kennedy greep weer in Vrijwel geruisloos heeft president Kennedy een eind gemaakt aan het terzet van gouverneur Wallace van Alabama tegen de integratie van de icholen in de Amerikaanse staat Alabama. Hij plaatste de door Wal lace opgeroepen nationale garde ran de staat onder federaal bevel >m de rassenscheiding op de scho len in Birmingham, Mobile en Tus- kegee af te dwingen. Twintig negerkinderen konden gisteren foor het eerst naar de geïntegreerde jcholen in deze plaatsen. Alleen in Bir mingham veroorzaakten enkele honder den blanken moeilijkheden. Toen twee negermeisjes naar binnen waren gegaan, Volgden er slechts enkele blanke kinde ren. De anderen bleven buiten en deden Jnee aan het gebruikelijke spreekkoor lTwo, four, six, eight, we don 't wanna integrate". Er werd herhaaldelijk gejuicht voor IWallace. Eerder op de dag had Wallace Verstoppertje gespeeld met federale poli tieautoriteiten, die hem een gerechtelijk m In één oogopslag Geref. synode: oecumene en televisie (pag. 2) Welke kunstschatten wil Indonesië terug hebben (pag. 5) Zuster van Nehroe (even) op Schiphol (pag. 5) Voortreffelijke film over koningin Wilhelmina (pag- 7) Winterplannen van de KRO (pag. 7) Binnenstrand in de bollen streek (pag. 11) Nieuws over de Vauvhall (pag. 11) Luxe en welvaart: beeld van de Najaarsbeurs (pag. U) Nieuws over de Vauxhall (pag. 11) Méér over de C.N.V.-verga- dering op pag. 6. vonnis over de integratie van een school wilden overhandigen. Wallace had de militie (die toen nog onder zijn bevel stond) opdracht gege ven, de federale politie te verwijderen van het terrein van zijn residentie. De drie federale autoriteiten hebben vele uren op toelating gewacht. Toen zy ten slotte van het terrein moesten worden verwijderd, wist een van hen zich vankelijk in het struikgewas verborgen te houden. Hij werd echter ook gevonden en verwijderd. Daarna vertrok Wallace, zonder dat hem het gerechtelijke vonnis was voorgelezen. Het ging om een vonnis, dat was ge tekend door vijf districtsrechters, waarin de gouverneur werd bevolen, zich niet te bemoeien met de opheffing van de senscheiding in zijn staat. Later heeft Wallace laten mededelen, dat hij niet geweigerd heeft, het gerech telijke vonnis in ontvangst te nemen dat hy geen tijd had gehad om di te doen. Desgevraagd vertelde men ii Washington, dat de rechtbanken moeter uitmaken, of Wallace vervolgd zal wor den wegens ongehoorzaamheid. Men i: geneigd hem ongemoeid te laten, omdat de negerkinderen zonder moeilijkheden tot de scholen zijn toegelaten en mei kunnen zeggen, dat de gouverneur zich dus ten slotte eigenlijk niet met de op heffing van de rassenscheiding heeft gelaten. Wallace zelf beschuldigde Kennedy van, dat deze aanstuurt op zijn arresti De president zou „verteerd worden door zijn twijfelachtige kansen op herverkie zing". Dit zou worden gedaan, omdat be kend gemaakt is, dat ik misschien zal deelnemen aan de partij voorverkiezingen voor het presidentschap", aldus Wallace. Drie prinsessen bij opening van Staten-Generaal c.n.V.-voorziititer vroeg met klem ook de aandacht van bedrijfs leven en regering voor de problemen het zwarte loon en het optreden de zgn. koppelbazen, twee ver schijnselen, „die i overvloede dui delijk maken dat grote groepen werk ers afwijzend staan tegenover de huidige loonpolitiek." De heer Van Mastrigt noemde het zwarte loon voor de vakbeweging een uitermate ver ontrustende zaak, omdat het in deze tijd van economische opgang impli ceert, dat de resultaten van het loon- ov-erleg geringer zijn dan de moge lijkheden, die men zichzelf daarbuiten weet te scheppen. „Het zal zo lang zamerhand ook tort de werkgevers en de regering moeten doordringen, dat een dergelijke situatie op langere ter mijn voor ons onhoudbaar is. Wij kunnen het onze leden onmogelijk meer duidelijk maken, dat wat „wit" uit een oogpunt van rentabiliteit en algemeen economisch beleid nliet mo gelijk en gewenst is, „zwart" blijk baar zonder ogenschijnlijke schade voor 's lands economie voort kan ve geteren." De heer Van Mastrigt zei dat zowel Sociaal Economische Raad als de Stichting van de Arbeid moeten streven een vereenvoudiging van het hui dige systeem van loonpolitiek, al is dat in de praktijk tot dusverre niet tegen gevallen. De werknemer moet echter de kans krijgen de loonontwikkeling zelf ook op haar juistheid te toetsen. Wordt het nu langzamerhand een tijd om eens op te houden met die cijfertjes achter de komma?, zo vroeg de verbondsvoor zitter. Hij meende, dat de afstand tus sen hen, die op de collectieve loonvast- stelling een beslissende invloed hebben en de mensen in wier belang zij die in vloed uitoefenen, zonder dat al groot genoeg is. Spoed met koppelbazen Dank zij een briefje dat in een limonadefles van de Britse naar de Nederlandse kust dreef, is gis teren in St. Pancras een huwelijk voltrokken, zoals men hieronder lezen kan. Op de grote dag po seerde het bruidspaar met het symbool van hun geluk: de flessepost. loon kan een vereenvoudiging systeem van onze loonpolitiek, e tere souplesse m de toepassing systeem en een wijdere speelruimte voor het overleg per bedrijfstak en per on derneming een geducht wapen zijn, al dus de heer Van Mastrigt, die hetgeen onlangs in de Vakraad voor de Metaal industrie tot stand is gebracht ter be teugeling van het kwaad der koppelba zen een goed voorbeeld van zulk over leg per bedrijfstak noemde. Herinnerende aan het S.E.R.-advies, waarin reeds in 1961 werd gepleit wettelijke maatregelen tegen ongewenst optreden van koppelbazen, drong verbondsvoorzitter er by de regering op aan niet te wachten tot in andere be dryfstokken dezelfde moeilijkheden ei spanningen ontstaan. „Laat men spoed betrachten met deze zaak, opdat de beidsrust in Nederland niet verder door het optreden van koppelbazen wordt stoord," zo zei de heer Van Mastrigt, die in het tot ontwikkeling brengen van een „echte vrijere" loonpolitiek een belang- rijk stuk werk zag voor het C.N.V., dat daarby ook rekent op zijn partners het Convent van christelijk-sociale oi □isaties. (Zie vervolg op pag Een koene sprong in zee was gis termiddag het begin van een enerverende oefening: gedurende een geheel etmaal met zeven man op een rubbervlot, midden op de Noordzee. Op de Noordzee is gistermiddag een begin gemaakt met de proefne ming die zeven mannen van de Ko ninklijke luchtmacht ervaring zal geven in een verblijf van vier-en- twintig uur aan boord van een rub bervlot in open zee. De zeven mannen van de staf van het op de basis Soesterberg gevestigde De plechtige opening van de Staten- Generaal op 17 september om een uur zal worden bijgewoond door de prin sessen Beatrix, Irene en Margriet. In de stoet zullen zij gezeten zijn in een calèche met postiljonbespanning. Na een commando rijkspolitie te paard volgen dan H.M. de Koningin er Prins der Nederlanden, gezeten ii gouden koets met acht paarden spannen. Aan de middagrijtoer, die om kwart voor vier, eveneens aan het Lange Voorhout begint, zullen alle vier de Prinsessen, dus ook prinses Christina, deelnemen. Het Koninklijk Paar en de Prinsessen zullen gezeten zijn in twee open rode landauers, elk met vier paarden bespannen. Eindpunt vai rijtoer is Huis ten Bosch. Op Plein 1813 zal voor het monument worden gestopt voor het in ontvangst nemen van zanghulde. Vliegveiligheidsoefen- en testcentrum, (VOTC) zijn om half twee in de boot gegaan. Vanmiddag zouden ze uit hun tijdelijk isolement worden verlost. Mochten zich voordien omstandigheden voordoen die een langer verblijf rubbervlot uit medisch oogpunt onge wenst deden zijn, dan zouden eerder dan half twee maatregelen worden genomen. Toen de mannen met hun hun lot waren overgelaten stond kalme zuidelijke wind. De zee was licht golvend, de hemel was licht bewolkt. De lucht had een temperatuur van 16 graden, het water was 14,3 graden. Eén viel af Op het laatste ogenblik is een der tot maandagavond voor het experiment ter beschikking zijnde mannen afgeval len: de keuring bracht gistermorgen aar het licht dat een eerste luitenant-vlieger niet fit genoeg was voor de proefneming. In zijn plaats ging mee kapitein F. A. F. Cartens van de sectie luchtvaartgenees- kundige aangelegenheden van de Kom. luchtmacht De andere mannen zijr thans bekend: majoor-vlieger T. Verheij, kapitein-vlieger M J. N. A. Babeliowsky, kapitein F. A. F. Cartens, eerste luite nant-arts H. Nikkels en de sergeants Ros, Stevens en Westbroek. Aangezien het rubbervlot als gevolg van de stroming en de zuidelijke wind zich langzaam in noordelijke richting verplaatste en er voor vandaag wind uirt oostelijke richting waaide, werd het niet onwaarschijnlijk dat het vlort op niet al te grote afstand van de kust van Engeland zou terecht komen. Nadat de mannen vier uur hadden rondgedobberd, werd bekend dat drie hunner ziek waren geweest ten ten ge volge van natte kleiding De begeleidende schepen onderhielden radioverbinding met het vlot. De stand van het schatkistpapier was op 9 (2) september in miljoenen guldens: Promessen 469 (469), biljetten 3214,2 (3163,1). Kort na de start waren de ge zichten van de luchtmachtman nen op hun rubbervlet nog vro lijk ingewijden wisten echter te vertellen dat zeeziekte en ont bering de opgewektheid wel spoedig zouden doen slinken. Treinrovers met ander gezicht Scotland Yard, dat de laatste tijd wei nig vorderingen maakt bij het opsporen van de Britse treinrovers, heeft nu de hulp van Interpol ingeroepen. Men heeft namelijk aanwijzingen dat twee mannen die bij de roof betrokken zijn geweest naar het vaste land zyn uitgeweken en hun gezichten door plastische ohirurgen hebben laten veranderen. Commentaren morgen de algemene vergadering van het Christelijk-Nationaal Vak verbond ls geopend zeer belangrijk te noemen. Ten overstaan van de kritiek die in onze dagen, vaak wat al te ge makkelijk, op de arbeidersorganisa ties wordt geleverd zouden wij wil len vaststellen: wanneer uit de vak beweging nog betogen van zulk een inhoud en zulk een zeggenskracht kunnen worden gehouden, is er alle grond om te veronderstellen, dat het in werkelijkheid heel erg meevalt. En eens te meer hebben wij onder het kennisnemen van deze rede lezer en lezeres vinden elders in ons blad een samenvatting de dank baarheid in ons gevoeld, dat er in ons land bij de benadering van de sociale vragen tegelijk ook een zoe ken is van de gerechtigheid in de diepere, dus in de bijbelse zin. WAT ONS in de openingsrede voor de algemene vergadering van het C.N.V. getroffen heeft, is de harmonie tussen de diepere levens vragen en de concrete problemen van elke dag. Dat is, om het zo eens te stellen, de verhouding tussen leer en leven. Niet zelden rijst, ook onder ons, en dan met name onder de jongeren, de vraag naar de betrekkingen tus sen beginsel en werkelijkheid. Hoe zal men gestalte geven aan het prin cipe waardoor men zich gfedragen weet? Het moet opvallen, hoezeer men bij de christelijke vakbeweging hiermee ernst maakt. Op het ene levensgebied ligt het overigens wat gemakkelijker, wat duidelijker, dan op het andere. Op het sociale gebied is het wellicht wat spoediger realiseerbaar dan op an dere terreinen. Maar men doet het er dan ook ook. En dat is waarvoor dank betaamt. TZ"ENNEDY, de veel geplaagde, heeft opnieuw moeten ingrijpen in de rassenkwestie: wederom heeft hij met hardhandig gebruik van het opperste gezag een gouverneur tot de orde moeten roepen. Een bescha mende situatie, waarmede het blan ke ras, waarvan vertegenwoordigers soms hoog kunnen opgeven, zichzelf onteert. Die vertegenwoordigers drukken zichzelf zo een stempel van onvolwassenheid op. Zij verwekken de verdere mensheid tot ergernis, maar gevreesd moet worden dat ook dit hen onverschillig laat. Deze mogelijkheid van eigenzinnige gouverneurs, die zich bij herhaling voordoet, betekent een zwak punt in het Amerikaanse staatsbestel. Het moet, nemen wij aan, leiden tot cen tralisering van het gezag in Wash ington. Waarmee deze gouverneurs dan het tegendeel bevorderen van hetgeen zij voorstaan. Van gezag gesproken het blijft een zotte toestand waarin de ene dag de politie, onder de gouverneur, negers met geweld weert om hen de volgende dag, onder de president, in bescherming te nemen. Intussen wordt, zij het langzaam, de gang naar de gelijke rechten, ook voor de negers, voortgezet. Gouver neurs als deze zullen later alleen in de geschiedenisboekjes voorkomen. Maar dan alleen op een zwarte blad zijde. Engels verzet in Salzburg De internationale luchtvaartmaat schappijen trachten een tarievenoorlog te voorkomen die dreigt uit te breken tussen de Verenigde Staten en Enge land over plannen om de transatlanti sche tarieven voor passagiers drastisch te verlagen. Het geschil is in behande' ling op een spoedvergadering van de 52 aangesloten maatschappijen van de IATA te Salzburg. De plannen die roet in het eten drei gen te gooien gaan over verlagingen die uiteenlopen van maximaal veertig pro cent van de huidige toeristentarieven tot minimaal vijf procent van de tarieven voor de eerste klasse. Intussen schijnen het Amerikaanse en Britse standpunt on verzoenlijk te zijn. De voornaamste Amerikaanse maat- drooggevallen Noordvaarderpl. (22) elkaar gistermiddag ln het expeditlcchef bU in de Waddenzee. Het briefje in gemeentehuis van St. Pancras briek In W het Engelse het jawoord gaven. Voor dit huwelUk was Shel moeder, St. Pancras eerder gereed was brieven zyn de eerste drie jaar Rogers was. Daarna bezocht geweest, waren de twee gelief- gevolgd op het simpele briefje Sheila St. Pancras en werd be- heeft den ook eerder getrouwd. Se- ln de limonadefles:: „Sheila Ann sloten dat de jongelui elkaar Sheila dert lange tUd heeft Rein als Rogers, Glenwood Road, Houns- vaker zouden ontmoeten- In de fles meisje Sheila Ann Rogers, die prompt uit Terschelling prentbriefkaart kreeg met de Cox overgekomen i hartelijke groten van de fami lie Middelburg uit. St. Pancras. De oudste zoon, Rein Middel- goede baan en het was duidelijk, dat niets een huwelijk meer zou Rogers- kunnen tegenhouden. Neder- Dat valt ook wel af te lel- i papierfa- low. Middlesex, toe, schrijf Het flesje had Sheila i land op zeden en gewoonten op de Drieeneenhalve land. Ze heeft het nieuwe huls den uit de stapels brieven die was de fles gevonden. Weer familie ln Helloo haar dochter kunnen be- Rein en Shella hebben gepro- half jaartje later ging tehuis bU de Middelburgs, wonderen. Als die woning in duceerd. Meer dan duizend Rein een6 kijken wie juffrouw gezin met vier zoons. schappijen willen meer toeristen aantrek ken door de tarieven die op de smalle beurs zijn berekend te doorbreken. Brit se en andere maatschappijen staan een voorzichtige koers voor. „Wy geloven dat wij op de lange duur meer geld kunnen verdienen door onze lege plaatsen voor toeristen in het trans atlantische verkeer te vullen met passa giers die reizen tegen lage tarieven. De anderen geloven dat zij het zullen red den met kleine besnoeiingen hier en daar ln de toeristenklasse, gecombineerd met een eventuele nieuwe verhoging van de eerste klassetarieven", verklaarde een di rectielid van een Amerikaanse maat schappij na de zitting van gisteren die achter gesloten deuren plaatsvond. Het geschil kwam onlangs tot een cli max toen Engeland dreigde de luchtha vens te sluiten voor Amerikaanse maat schappijen die toeristen wilden vervoeren tegen „dumpingprijzen". De Amerikaan se regering bereidde krachtige tegen maatregelen voor door het Congres te vragen wetten aan te nemen waarbij de Amerikaanse raad voor de burgerlucht vaart de bevoegdheid zou krijgen lan dingsrechten te onthouden aan Britse maatschappijen die hogere tarieven re kenen dan de Amerikanen in het Trans atlantische veAeer. De Amerikaanse regering heeft twee waarnemers van de raad voor de burger luchtvaart naar Salzburg gezonden om de nadruk te leggen op de vaste wil om de toeristentarieven omlaag te drukken ln het verkeer over de Oceaan. Deze stap heeft opwinding veroorzaakt onder de afgevaardigden en geleld tot de kritiek dat de Verenigde Stoten „hun plannen er met de stoomwals door willen druk ken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1