mdj e en Meer met stra groot kampeercentrum Kleine noviteiten wijzen op luxe en welvaart In de duinen bij Noordwijkerhout Strook recreatiegebied langs nieuwe prov. weg Invalide aannemer weet niets meer Nieuw akkoord over c.a.o. wasserijen Gemoedelijke Najaarsbeurs Niet alles is even nuttig C. Brouwer bij afscheid Ridder Oranje-Nassau Meer vermogen voor Vauxhall-modellen '64 Dr. E. D. Kraan (74) overleden Economie 11 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) HET provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft nieuwe mogelijkheden geschapen voor het dagtoerisme in de provincie. Even benoorden Noordwijkerhout zal, in de zogenaamde Oosterduinen, een meer worden j uitgegraven met een kunstmatig strand, dat komt te liggen in een lange strook recreatiegebied, evenwijdig geprojecteerd aan de nieuwe provin ciale weg no. 1, waarvoor de viaducten reeds in aanbouw zijn. Ook zijn er plannen voor een groot kampeercentrum in het iets noordelijker gele gen Ruigenhoek. allereerst ten dienste van de provinciale bevolking zelf komt. Aangezien het ter rein, dat ongeveer 30 hectare beslaat, in het waterwinningsgebied van de stad Amsterdam ligt, moet over de plannen nog overeenstemming worden bereikt m het gemeentebestuur van de hoofdstad. Om het beeld van dit nieuwe recreatiegebied, dat deels op het grondgebied van Noordwijk en deels op het grondgebied van Noordwijker hout komt te liggen, af te ronden: de gemeente Noordwijk verwacht dit najaar de rijksgoedkeuring voor de bouw van een restaurant en een aan tal dagwinkels aan zee bij het Lange- velder Slag, die gelegen aan een korte promenade ook geheel en al afgestemd zullen zijn op het dagtoe risme. Er is ter plaatse reeds een groot parkeerterrein aangelegd. Met het uitgraven van het meer zijn, hoe vreemd het ook moge klinken, niet slleen recreatieve belangen gemoeid, maar ook agrarische en industriële be langen. In de Oosterduinen wint nameiyk de kalkzandsteenfabriek van de N.V. Van Herwaarden te Hillegom zand. De afge- unde grond wordt gekeerd en als bollen- grond gebruikt Aangezien binnen afzienbare tijd de Oosterduinen geheel en al ontgrond zul len zijn, is bij de steenfabriek het plan gerezen om ter continuering van de zand winning een meer te graven, dat tegelij kertijd dienstbaar zou kunnen worden ge maakt aan de recreatie. Het provinciaal bestuur heeft zich voor dit plan laten winnen, nadat door deskundigen was uit gemaakt dat voor verzilting van de bol- lengrond geen angst behoefde te bestaan. Een strook grond van 36 hectare is voor dit meer, dat een diepte krijgt van 12 meter, bestemd. Het meer krijgt aan noordwestelijke 'fiijde een strandje. De oever zal daar ge leidelijk aflopen, waardoor gelegenheid ontstaat om te zonnebaden en te zwem men. Om de plas heen blijven hoge duin randen gehandhaafd en aan zeezijde wordt bovendien een groenstrook aangc- legd, zodat het meer volledig in de luwte komt te liggen. Het project zal echter geleidelijk wor den gerealiseerd, omdat de plas niet al- 1/een voor de recreatie, maar ook voor de K. zandwinning wordt r. uitgegraven. Het ligt evenwel in de bedoe- CL ing op korte termijn ja§ biet de zandwinning V aan de noordweste- lijke zijde te beginnen, W zodat het strandje niet 1 al te lang op zich zai .laten wachten. Gelei- (delijk aan wordt daar- j [na het meer vergroot '•*- I en omringd met bos en lig- en speelwei- fj j jden, terwijl het voorts gffiaro?' geschikt zal worden J voor enkele soorten vl"1 van watersport. It-' i'i-. f De Oosterduinse c plas, zoals het meer zal heten, zal via de nieuwe provinciale 77 jr weg nummer 1, die thans in aanbouw 1 C Aan de andere zijde g wordt het meer ont- i sloten door een weg j 1 door het Langeveld. welke aansluit op de reeds aangelegde toegangsweg naar zee bij het Langevel- der Slag, waalangs ook het provinciale rijwielpad door de duinen loopt Aan de (zuidzijde sluit het meer aan bij het t recreatiegebied dat de gemeente Noord wijkerhout voor eigen gebruik gaat aan leggen en aan de noordzijde sluit het aan op de Ruigenhoek. waar een groot kam peercentrum is gedacht zodat een recreatiestrook van tenminste 3 km langs de nieuwe provinciale weg ontstaat. Het provinciaal bestuur werkt thans aan een plan om van de Ruigenhoek (niet te verwarren met de Ruigenhoek te Kat wijk) een fors vakantiecentrum te maken met een 500 somerbungalows, winkeltjes, vakantieverblijven voor de jeugd, caravanterrein en een tentenkamp een paar honderd tenten. Getracht wordt dit project zodanig te realiseren, dat het Polen betaalt aan Nederland negen miljoen gulden Polen zal Nederland in de eerstvolgen de jaren een bedrag van ƒ9.050.000,be talen als schadevergoeding voor genatio naliseerde belangen. Een_ akkoord hier over is, naar het ministerie van econo mische zaken mededeelt, op 7 september geparafeerd. Dit akkoord is het resultaat van onderhandelingen die te Warschau zijn gevoerd tussen een Nederlandse dele gatie onder leiding van drs. F. Winkler van het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen en een Poolse delegatie onder leiding van de heer F. Hofmokl. Over hele wereld te weinig werk voor vliegers „Het overschot un vliegers over de gehele wereld loopt In de duizenden. Wanneer wij worden ontslagen kunnen wü In ons eigen beroep vrijwel nergens meer aan de slag komen, evenmin als een arts, die op straat wordt gezet en zijn medisch beroep niet meer mag uit oefenen," zo zei gisteravond de heer Z. G. Zeyfert op een Informele bijeen komst van de pers met het bestuur van de vereniging van K.L.M -vliegers, waar van hij deel uitmaakt. „Alleen al in Amerika zijn 1700 vlie gers overbodig, in Australië 300 en in Engeland 200." Gedetailleerde cijfers over alle andere landen zijn nauwelijks bekend. Wel weet men lat er slechts bij uitzondering een land is waar be hoefte aan prloten bestaat. Naar bekend ziet de K L.M. zich ge noodzaakt in de komende maanden op nieuw 150 leden van hst vliegerkorps te ontslaan, nadat er in het afgelopen jaar reeds 50 vrijwillig de dienst hebben verlaten en 60 tijdelijk zijn „uitgepar- keerd" aan andere maatschappijen Niettemin ziet het bestuur van de ver eniging wel in dat de maatschappij onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk het korps van zeker 800 vliegers in de huidige omvang kan hand haven. Het bestuur zal daarom het vrij willig ontslagnemen met een vergoeding van gemiddeld twee jaar salaris per be trokken vlieger zoveel mogelijk aan moedigen. Prof. Van Dijk dodelijk getroffen „Een afschuwelijk ongeluk, waarbü ;n volkomen onschuldige, niets vermoe dende en voorzichtig rijdende man, de 55-jarlge hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam prof. dr. R. van Dijk het slachtoffer is geworden". Dit zei gisteren de president van de Amster damse rechtbank tegen de 46-jarige aan- sr J. G., die terecht stond terzake zo roekeloos rijden dat hU een do delijk verkeersongeluk op de voor hem linkerweghelft had veroorzaakt. De verdachte, die geen rijbewijs heeft, was ai vijf keer voor het praktische ge deelte van het rijexamen gezakt. De man strompelde met krukken de zaal in, want hij zelf werd ook gewond bij het onge- en is blijvend invalide geworden. Zijn wagen ging naar de sloop en zelf verhuisde hij van Amsterdam naar Fries land. "Van het ongeluk zei G. zich niets meer te herinneren. Hij was op weg van Am sterdam naar Millimgenwaar zijn gezin kampeerde. Het ongeluk gebeurde op de avond van de 16e juni van het vorig jaar de voet van de oprit aan de Gooise kant van de Vechtbrug bij Muiden. De hoogleraar keerde met zijn vrouw en student terug van een bezoek aan collega in Bussum naar hun huis in Aerdenhout. Mevrouw Van Dijk werd ernstig gewond. Verdachte verklaarde dat hij meestal met een chauffeur reed. Het gebeurde heel weinig dat deze er niet was. De president deelde mede bij het onder zoek- enige gebreken aan de auto van verdachte waren geconstateerd. Een timmerman-chauffeur, die voor verdach. te met de wagen had gereden hetgeen verdachte ontkende zei dat er speling in de stuurinrichting zat en de fusée- pennen niet in orde waren. Ook anderen hadden de aannemer hiervoor gewaar schuwd. Voorts trok de wagen naar rechts. Remmen en motor waren volgens deze getuige wel in orde. Het personeel wilde echter niet meer meerijden in deze auto. Ook een andere chauffeur had niet meer met de wagen willen rijden. Daar entegen zei de 31-jarlge chauffeur H. S. dat hij nooit iets aan de wagen had ge merkt. De bewuste avond had hij niet met verdachte gereden omdat hij „zo zat als een Maleier" was geweest op een bruiloft in Utrecht De raadsman produceerde een voor Amsterdam wapent zich tegen winter Naar aanleiding van de kritiek die in de afgelopen winter is geuit in de Am sterdamse gemeenteraad over de sneeuw en gladheidsbestrijding, hebben B en W een nota opgesteld waarin wordt uit eengezet hoe men zich denkt te wapenen tegen komende strenge winters. Zo vragen B en W onder meer een krediet voor de aanschaffing van twee I zware laadschoppen met toebehoren, een mobiele grijperkraan, een laadschop met blazer en ploegblad voor de rijwielpaden. Verder wil men serieus onderzoeken I of „uitgevroren" bouwvakarbeiders kun nen worden ingeschakeld bij het sneeuw ruimen. Harmsen vraagt over onteigening Het Tweede-Kamerlid Harmsen (Boe renpartij) heeft de minister van binnen landse zaken gevraagd, of het hem be kend is, dat in de gemeente Losser al enige jaren een onteigeningsprocedure loopt tegen enige inwoners en of het de minister ook bekend is, dat de betrokken j gebouwen reeds lang waren afgebroken voor de laatste gerechtelijke uitspraak, i dat ''e betrokken personen geen gelijk- waardij-- bedrijven zijn aangeboden en dat de geboden prijs slechts een zeer klein deel is van de werkelijke waarde Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan bereid zijn medewerking te verlenen deze ge dupeerden alsnog recht te doen?, zo vraagt de heer Harmsen. Het Italiaanse staatsollebedrljf ENI (Ente Naziortale Idrocarburi) heeft van de Ver. Arabische republiek het exclu sieve recht van explora tin en oliewin ning voor 30 jaar, met mogelijkheid van 15 j'aar verleging, verworven in de Nijl- delta en de zone van Kalgue el Zeit. Zij wil dar in 12 jaar 20 miljoen dollar in- Na afkeuring door minister: (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgevers- en werknemers organisaties in het wasserijbedrijf hebben gistermiddag overeenstem ming bereikt over een wijziging-in de-wijziging van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, hetgeen noodzakelijk was geworden nadat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, de aanvankelijk overeenge komen wijziging nietig had ver klaard. De nu aangebrachte correc tie houdt in, dat een deel van de loonsverhoging wordt verschoven naar 1 januari 1964. Aan het totaal der verbeteringen is geen afbreuk gedaan. Zoals gemeld had minister Veldkamp e c.a.o. voor het wasserijbedrijf (wit- wasserijindustrie, chemische wasserijen en ververijen), waarbij rond lO.OOO werknemers betrokken zijn, op advies van het College van Rijksbemiddelaars onverbindend verklaard, omdat de over eengekomen loonsverhoging „te ver" uitging boven de dit jaar gemiddeld toe gestane verhoging van 2,7 percent. De loonkostenstijging in de nieuwe c.a.o.- wasserijen bedroeg n.l. 17 pet., waar van 11 pet voor het optrekken van de vrouwenloncn, die slechts 63 pet van de mannenlonen bedragen Zowel het College van Rijksbemidde- laars als de minister erkenden, dat erin het wasserijbedrijf een flinke achter stand in de beloning moet worden inge haald (een achterstand, die door de be taling van zwart loon in vele bedrijven overigens wel meevalt), doch zij meen den dat door deze forse verbetering-in- eens het landelijke bemiddelde van 2.7 pet. teveel zou stijgen, temeer omdat dit gemiddelde reeds tot 3,18 pet is opgelo pen. De Stichting van de Arbeid ver leende wél goedkeuring aan de c.a.o. Naar wij vernemen hebben de vier werkgeversorganisaties en de drie werk honden, die bij de c.a.o. zijn betrokken, besloten een deel van de overeengeko men loonsverhoging naar een latere da tum te verschuiven. Er was een gemid delde verhoging van 8 cent per uur (ex clusief compensatie voor A.O W. en A.W.W.) vastgelegd, zulks met ingang van 1 augustus, voor de tijd van 14 maanden. De correcticbepaling houdt In, dat per 1 Juni JI. een loonsverhoging zal worden gegeven van 5 cent per i exclusief), waarna op 1 januari een verhoging zal volgen, en wel met de resterende 3 cent. De c.a.o. zal een geldigheidsduur hebben van 14 maanden (vanaf 1 juni JI.). In deze over eenkomst Is de gemeenteklasse-indellng beperkt van vijf tot vier. nieuwe wijziging is gisteren nog ter goedkeuring voorgelegd aan de StichT ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Zoals bekend heeft minister Veldkamp ook de c.a.o. voor het horecabedrijf onverbindend verklaard. De bij deze overeenkomst betrokken partijen hebben nog geen beslissing ge- officier en rechtbank nieuwe getuige in de persoon van een predikant, ds. Bahn- miiller. Deze was nog voor de politie ter plaatse geweest en had van een der twee dames die het ongeluk hadden zien gebeuren, gehoord dat er In de auto die uit Amsterdam was gekomen, twee per sonen zouden hebben gezeten. Verdachte had ook de veronderstelling geuit dat het mogelijk zou zijn geweest dat S. de wagen zou hebben bestuurd. Om de do minee en de bewuste dame te horen hield de rechtbank de zaak aan tot 15 aardige expositie gemaakt. Naast oktober. hoekje uit een kantoor van 1900, metho- Men kan niet zeggen, dat de Utrechtse Najaarsbeurs zich onder scheidt in spectaculair nieuws. Het karakter van deze voornamelijk op gebruiksgoederen gerichte manifes tatie (op het Croeselaanterrein toont de Textiel jaarbeurs vrijwel uitslui tend vloerbedekking en woning textiel) leent zich daar ook niet toe. Een zekere mate van genoeglijk heid heerst in de grote, volgepakte gebouwen aan het Vredenburg, waar de komende winterfeesten al waar neembaar zijn in allerlei geschenk artikelen en versieringen. Toch zou men het streven van de deel nemers tekort doen, wanneer men de Najaarsbeurs zou willen zien als een zeer uitgebreide huishoudbeurs, dat strookt met met de internationale allure en de streng-zakelijke opzet Niettemin munt de beurs uit door ve le aantrekkelijke kleine nieuwtjes, die in fraaie vorm en een zekere luxe (of wel veel luxe!) zijn afgestemd op de geest van het ogenblik. Voorwerpen, die niet onontbeerlijk zijn en door hun uit voering appelleren aan de welvaart zijn er te kust en te keur. Wat bijv. te zeggen van een kostbare telefoonklapper in boekmodel, maar ge dekt door een zwaar goudkleurig-meta- len deksel dat voorzien is van een echte letterkiesschijf? Draait men een letter, dan springt de klapper op de gekozeD bladzijde open. Nuttig, maar eveneens zeer luxueus, is een nieuw soort radeerapparaatje, heel handig te gebruiken bij het machine- schrijven. Ook al uitgevoerd ln zwaar goudkleurig metaal: een heel dik acht kantig potlood dat uitloopt in een van rad eergum voorziene punt, die snelelec- trisch wordt rondgedraaid. Het apparaat loopt op in de doos bijgevoegde batterij tjes. Om nog even in de kantoorsfeer te blijven: een van de deelnemers heeft Pionier van C.B.P.M. gehuldigd (Van onze soc.-economische redactie) Het jaarlijkse congres van de Chris telijke Bond van patroons in het meu- bileringsbedrijf, gisteren en vandaag in het zich snel uitbreidende Vlaar- dingen gehouden, droeg deze keer wel een heel bijzonder karakter. Want de leden, die uit alle delen van het land naar onze derde havenstad waren gekomen, hebben afscheid moeten ne men van een „heel bijzonder" man de heer C- Brouwer, hun bondssecre- taris en organisatiepionier. Zij zijn er getuige van geweest hoe deze man op bijna onopvolgbare wijze ln de bloemen en geschenken is gezet, waar na dit alles bekroond werd door de mededeling van burgemeester mr. J Heusdens, dat H.M. Koningin Juliana hem heeft benoemd tot Ridder ln de Orde van Oranje-Nassau. Dit laatste gebeurde in Vlaardingens nieuwe stadhuis tijdens een ontvangst van de congressisten door het gemeente bestuur. Hier pas was het. dat de heer Brouwer gelegenheid kreeg in enkele woorden uiting te geven aan zijn diepe dankbaarheid voor de vloedgolf van waardering, die deze dag over zijn hoofd was uitgestort. Op de receptie, die aan de ontvangst op het stadhuis in de ver gaderzaal vooraf ging, was daarvoor geen tijd geweest. Zóveel sprekers drongen op om de bondssecretaris toe te spreken, dat men daarna hals over kop naar het huis der gemeente moest. Pionierswerk De afscheidsreceptie verliep zeer ge animeerd. Bijna bedolven onder bloem stukken en cadeaus hoorde het echtpaar Brouwer de vele woorden aan, waarin de dank vertolkt werd voor al hetgeen de bondssecretaris in het belang van het meubileringsbedrUf heeft gedaan. Zelf uit deze branche voortgekomen (in 1933 stichtte hij in Vlaardingen een woning- inrichtingsbedrijf), gaf hy in het oor- logsjaar 1940 de stoot tot oprichting van de bond, waarvan hy tot aan de oorlogs- liquidatie in 1942 penningmeester was van 1945 tot 1948 voorzitter en vanaf 1948 bezoldigd secretaris. Gedurende deze Jaren heeft de heer Brouwer veel gedaan om van de bond een werkelijke vakorganisatie te maken, waarby zijn activiteiten zich vooral richtten op verbetering van de bedrijfs voering en de individuele voorlichting. Op zijn initiatief werden vakstudieconfe renties belegd, zakenclubs opgericht en kwamen tal van andere activiteiten los. Ook dc individuele hulpverlening aan ondernemers-in-nood had dc liefde van zijn hart. Er is dan ook nauwelijks een vorm van activiteit in de branche te noemen, waarmee dc heer Brouwer niets 'e maken heeft of heeft gehad. Talrijk zijn de functies, die op zijn naam staan, maar nu heeft Brouwer de wens te kennen gegeven het bijltje er by neer te leggen, omdat hij op 4 no- vember a.s. 65 wordt. Toch zal hy zich nog niet helemaal losmaiken van het bondswerk, want de algemene vergade ring benoemde hem tot waarnemend directeur van het bondsbureau en bo vendien blijft hy zitting houden in de Werkgroep Ambacht. Allen, die hem toespraken, verheugden zich daarover. Zij roemden zyn kennis van zaken, zyn energie en doorzettings vermogen, zyn gedegen aanpak en zyn menseiykheid, waarby zy niet verheel den, dat hy ook wel eens geducht „lastig" kon z^n. De voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond, de heer H. de Mooy, rondde al het gesprokene af met een principieel gefundeerd slotwoord. Heet hangijzer Ook de ochtendvergadering, waarin de huishoudeiyke zaken werden afgedaan, betekende een myipaal in het bondsle- ven. De leden gaven nL hun goedkeu ring aan een regeling voor de erkenning van meubelhandelaren door middel van een centrale kartotheek voor de woning inrichting. Dit punt is vele jaren een heet hangyzer in het meubileringsbedrijf geweest, waarover in elke jaarvergade ring uitvoerig werd gediscussieerd. De nieuwe regeling is in samenwer king met een commissie van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten uitgewerkt. Op basis daarvan kan niet meer „ieder een", zoals tot nu toe, de vakbeurzen en toonkamers van grossiers bezoeken. De meubelhandelaren hopen, dat in het ver volg alleen aan wettig gevestigde onder nemers wordt geleverd, waardoor de zgn. beunhazerij wordt tegengegaan. De bondsvoorzitter, de heer E. van Tellingen, betoogde in zijn jaarrede o.m., dat de woninginrichting, naarmate de welvaart stygt, meer en meer een cul turele inslag zal krijgen. De woningin richters zyn ten nauwste betrokken by het woongeluk van hun medemensen, waar de woningbouw zo „akelig un«£orm is geworden. Hy noemde het een levens belang van de eerste orde voor dc bran che om nauw contact te onderV-«deci met instellingen als het Bouwcentrum en de Stichting Goed Wonen, die al meer door de consument geraadpleegd worden en de opinie beïnvloeden. Ook pleitte de heer Van Tellingen voor een hogere bydrage aan de Stichting Pro paganda Woninginrichting, en voor een vakopleiding voor woningstoffeerders. Een goed functionerende p.b.o. noemde hy in deze tyd onmisbaar. Het bondscongres werd vanmorgen, na een morgenwyding in de Bethelkerk. be sloten met een excursie naar de Delta werken en de Europoort. ge lessenaar en een heer in puntboord, is eenzelfde stukje van het „kantoor van de toekomst" uitgebeeld. Hier zit een „echte" robotsecretaresse achter een klein bureau en geeft antwoord op alle haar gestelde vragen, maar het meest over moderne briefordners en andere zaxen welke de firma biedt Spel en genoegen Een belangrijk deel van de beurs is gewijd aan spel en genoegen. Opvallend is het dat de ryk-uitgedoste wiegen vol kanten en strikken niet alleen gehand- haafd blijven, maar nu ook hun even beeld in poppenwiegen meebrengen. Het lijkt wel, alsof de kleine meisjes meer dan ooit met poppen spelen, alle skelters en fietsjes en rolschaatsen ten spUt Ook de moderne baby- en kleuterwagens zijn nauwkeurig geïmiteerd voor het meiske met de pop. Blijkbaar Iaat de welvaart ook het ko pen van kostbaar speelgoed ruim toe. Dat ervaart men ook. wanneer men de poppen- en dierenuitoulllngen zelf be studeert. Kostbare poppen, die lopen, slapen en „spreken" kunnen, zün ook nog overdadig getooid met nylonprulken vol krullen en zwierige kleding. Beren zo groot als kleuters, ook al met nylon vachten, wedUveren met beren die ln de wasmachine kunnen worden gerei nigd en wier ogen met moertjes met moertjes zUn vastgezet opdat de kinde ren ze er niet uit zullen peuteren. Blijven we nog even op de speelgoed afdeling, dan valt het op, hoeveel aan bod er is in gezelschapsspelen voor groot en klein. Men zou niet zeggen, dat het televisiekijken zoveel beslag gaat leggen op de zaterdagmiddag en de avonden in het gezin. Voor spelletjes blykt steeds groter belangstelling te bestaan. Nieuw is o.a. een kruiswoordspel, een vellings- spel en een intelligentiespel voor kin deren van 12 jaaj- af. Bouwplaten zUn er in overvloed en een van de nieuwste speelgoedjes is de politieauto. En naast de aloude al dan niet elektrische treinen is er nu ook de elektrische autobaan, waarop wagenmo dellen met ingebouwde electromotor en voorzien van compleet dashbord, door een leistift onder de autootjes worden voortbewogen. Voor mevrouw Voor de dames is de Najaarsbeurs, als gewoonlijk, zeer vriendelijk. Op cosme tisch gebied is er het allernieuwste, al dan niet in smaakvolle verpakkingen in sieriyke etuitjes. Er zyn hele collecties tassen voor bod schappen voor dag en avond. Een nieuw, tje hierby is de dubbele schoudertas, die dus voor twee doeleinden tegelijk kan worden gebruikt. Men denkt daarby bijv aan de werkende vrouw, die haar zake lijke en haar privé spulletjes gescheiden wil houden. Hoe dat precies mogelijk is. lijkt ons de vraag, maar de tas zal wel aftrek vinden by jonge meisjes, die iets aparts willen hebben. Over apart gesproken: dat zijn ook nog de pas-gelanceerde lange slobkousen, die wij ter beurze o.a. zagen in vilt uit schapenwol gemaakt. Er zUn slechte en kele kleuren slobkousen geëtaleerd, maar de firma vertelde ons. dat zij wel 136 kleuren en tinten zou kunnen levern- Wat een vooruitzicht, als dit modesnufje aanslaat! Noviteiten op huishoudelyk gebied, dikwijls heel geschikt als geschenk, za gen we ook voldoende. Byv. de thermos- kan met bijbehorende filter, waarin m dus meteen koffie kan zetten en schenken dan zonder dat men de stop af behoeft te halen. Of de set voedsel- dozen van geëmailleerd staal, die zo uit de koelkast op het vuur en ze het vuur op tafel kan zetten. Zeker, kostbaar setje maar welk eer mak voor de hulsvrouw! Tikje antiek Een tikje antiek worden de decoraties voor de serviezen. De goede oude tijd van het theeblad op tafel herleeft in de rozen en de goudversieringen, waarmee kwistig wordt gewerkt en de mollige lijn, die weer eens anders is dan de lang-gehuldigde strakke. Trouwens, het moderne serviesgoed ls van een heel grote verscheidenheid in vorm, kleur en versieringsmotief, indien aanwezig. Veel goed werk op dit gebied is ook te zien bij de afdeling kunstnU- verheid, waar de potterie mede verte genwoordigd is, maar waar men ook ex clusieve metalen sieraden en fraai hout- i weefwerk kan bewonderen. Ook hier: een bepaalde luxe. die de bruikbaarheid accentueert, wil het goed zyn. Skaiulinavisch De Skandlnavische invloed op de Ne derlandse smaak wordt op deze beur: onder de aandacht gebracht Wij er al mee vertrouwd geraakt, dat het Deense houten meubeltje en Deense siervoorwerpen zich een plaats hebben veroverd in onze huiskamers en dat de altijd op hoog peil staande Zweed- se huishoudelijke artikelen hun opmars maken. Zweeds zijn de nieuwe stalen vormen rond of driekantig, waarin men een e kan bakken, en Deens de bijzonder moo gedecoreerde eettafelkaarscn met bUbe horende standaardjes en papieren ser- (Van onze verkeersredacteur) Ter gelegenheid van de mor gen te openen automobielten toonstelling in Frankfort wor den door Vauxhall gewyzigde modellen van de Victor en de VX 4/90 geïntroduceerd. De Victor, nu in Groot-Brittannië de meest verkochte wagen ln de 1,5 literklasse, heeft een ho ger motorvermogen en zwaar dere remmen gekregen. De ach teras werd verlaagd en de dia meter van de koppelingsplaat vergroot De motor levert thans 13 p.k. vermogen meer (70 p.k.), wat een vooruitgang van 22 procent betekent Een en ander werd bereikt door wyziging van de cilinderinhoud, opvoering van de compressieverhouding en veranderingen in de cilinder- Niet alleen de acceleratie is hierdoor beter geworden, maar ook het klimvermogen. D4 top snelheid bedraagt op 't ogen blik 130 km/u. De cilinderinhoud van de sportieva VX 4/90 ward tot 1594 cc vergroot, waardoor een vermogen van 87 pk ltan wor den ontwikkeld. Er zijn ook kleine interieur-wyzlgingen bij dit model. o.m. ten aanzien van het instrumentenpaneeL De interieuruitvoering van de „de Luxe"-modellen in se dan en combinaliewagen is nog luxueuzer geworden. De met leer beklede afzonderlijke voor zittingen zijn van een geheel nieuwe vorm ter verdere ver betering van het zitcomfort Het patroon van het radia- teurscherm werd gewijzigd. De voorbumper werd 2Vs cm hoger. of wel op dezelfde hoogte als de achterbumper gemonteerd. Met uitzondering van de ho gere achterasoverbrenging zyn de zes cilinder Velox- en Cres- ta-modellen in technisch opzicht niet gewijzigd. De hele Vaux- hall-lijn ondergaat thans een ver doorgevoerde roestwerende behandeling, waardoor bijvoor beeld de wielkasten onaantast baar voor zout, zand en vuil zijn. vetjes, die dezelfde decoratie als de kaarsen vertonen. By elkaar in een aar dige doos verpakt een zeer te waarderen geschenk. Aan kaarsen in allerlei vorm en kleur worden de collecties overigens steeds groter. Zowel in binnen- als in buiten land worden de merkwaardigste uitvin dingen op kaarsengebied gedaan. Een Nederlandse fabriek heeft nu zelfs heer Bommel en zyn vrienden als kaarsen uitgevoerd. By deze feestelijke artikelen zien we ook alsmeer plasticbloemen. chenille-fi- guurtjes en vooral fraaibedrukt inpak- papier. Want dat het oog ook wat wil hebben, is een uitgemaakte zaak. Zo rondkijkende ontdekken we ook veel nieuwe gelukwenskaarten van al lerlei soort en evengoed van Nederlands als van buitenlands fabrikaat Vermelden we nog, dat aan de heren der schepping ook royaal is gedacht bij het ruime aanbod van allerlei porte feuilles en etuis voor allerhande zaken tot schoenlepels toe, dat er voor hen heel mooie Zwitserse horloges met de mo dernste snufjes zyn, en tussen de vele soorten aanstekers nu ook compacte, heel lichte gasaanstekers en vuurmaker- tjes, die zonder steentje werken. De Najaarsbeurs blijft geopend tot en met dinsdag 17 september a.s., da gelijks van 9 tot 5 uur. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is in zyn woning te Vlaar dingen overleden dr. E. D. Kraan, eme ritus-predikant der Geref. Kerk van Vlaardingen. Hy bereikte de leeftyd van 74 jaar. Dr. Kraan stond van 1921 tot 1924 in Zuilen en daarna tot 1 oktober 1959 in Vlaardingen. Nadat hy met emeritaat was gegaan, verwierf deze predikant o.a. bekendheid door zyn hoogleraarschap aan de Protestantse Faculteit van de universiteit van Aix en Provence. Beurs steeg in augustus De koerswaarde van de ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen is in augustus met f 245 min. gestegen tot f 33.100 min., aldus blijkt uit de cijfers van het Centraal bureau voor de statis tiek. Dit is de hoogste stand van 1963 tegen een hoogtepunt van f 32.387 min. in februari 1962 Augustus 1982 was de koerswaarde f 27 997 min. Hoewel de markt onzeker was door de in de Ver. Staten voorgestelde belasting op buiten landse effecten, bleef een vaste onder toon gehandhaafd en de belangstelling verplaatste zich ten dele van interna tionale concerns naar binnenlandse in dustrie. De koerswaarde van internationale fondsen steeg in augustus in miljoenen guldens van 22.645 tot 22 766. van indus triëlen van 6553 tot 6707. scheep- en luchtvaart daalde van 726 tot 724, ban ken van 2009 tot 2002. cultures van 175 tot 162, mijnbouw van 1734 tot 1728, spoor* en tramwegen van 13 tot 11. Tegenstemmers bij Rijnstaal Met de stem van twee aandeelhouders, die f 178 000 kapitaal vertegenwoordig den, tegen heeft de jaarvergadering van de N.V. Rynstaal v.h. J. W. Oonk en Co. besloten het dividend over te slaan (vorig jaar 10 pet.). Er werd f 418.000 ver lies geboekt <v.j. f 1.4 min. winst i Er was voor f 435 200 aan aandelen verte genwoordigd President-commissaris ir. A. J Engel zei: „We doen ons best en cr wordt hard gewerkt maar het zit op het ogenblik niet mee" Hij kon over het lo pend jaar weinig positiefs zeggen, al schynt het iets beter te gaan. REGELING LENINGEN RCHRVFPRANn FSSEN Ruhrverband Essen heeft een aanbod tot regeling van schulden gedaan met be trekking tot de 7 pet euldenslenmg 19301 en 193011, oorspronkelijk van f 5 miljoen en f 7 miljoen, alsmede de 6^ pet dollarlening 1928, oorspronkelijk $3 miljoen. Naar de Rotterdamsche Bank en La- bouchere en Co meedelen, heeft de Ver- eeniging voor den effectenhandel vastge steld, dat de aanbiedingen in overeen stemming zyn met de overeenkomst van 27 februari 1953 nopens de Duitse bui tenlandse schulden en dat zij houders van erkende obligaties aanbeveelt, het bod te aanvaarden. Het geldt tot 1 ok tober en betreft voor de guldcnslenin- gen stukken van f 1000 en f 500 en voor de dollarlening stukken van 1000 en 500 met nog niet-geïncasseerde cou pons. Obligaties en dollarcoupons hou den 1 oktober op rente te dragen Zy zyn dan betaalbaar In guldens tegen dag- koers van dc dollar. De technische bij zonderheden zyn vastgesteld in een te Essen op 10 september uitgegeven „Re- gelungsangebot". Caltexgroep gaat op Ameland boren De American overseas petroleum Li- V ed, een dochtermaatschappy van de lexaco incorporated en de Standerd oil af California die mede behoort tot de Caltex-groep van maatschappyen, heeft vandaag bekend gemaakt dat zy. als onderdeel van haar exploratieprogram ma, op Ameland zal gaan boren. De plaats van de boring ligt in de (oordeiyke duinstreek van het eiland. Zy werd bepaald na een uitgebreid seis- Iseh onderzoek. De outillage voor de boring is vandaag per schip gearriveerd; zij is afkomstig uit de Spaanse Sahara en is vandaag op het strand van Ameland gelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11