Gematigder houding gouverneur van Wallace Prins Bernhard contra stropers Na waarschuwing president Kennedy Aangrijpende begrafenis in Humlikon Bewaking teruggetrokken van de scholen in Alabama Uitstel zegt is geen afstel drs. Sharif Brazilië nu bedreigd door tyfusepidemie Doorwerken in de winter tot vijf graden vorst In Rome kind overleden aan hondsdolheid Meuwe LeMse Courant H—Mfdtfuri Dr. B. DIEMPt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Dinsdag 10 september 1963. 44ste jaargang Oostelijke wind Half tot xwmar bewolkt en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperaturen. (zie voorts pagina 7) In Humlikon hebben gisteren velen de laatste eer bewezen aan de slachtof fers van de vreselijke vliegramp die ve le kinderen op slag tot wezen heeft ge maakt Ongeveer drieduizend mensen liepen mee In een stoet die een lengte had van twee kilometer. Achter de koetsen volgden vele wagens met kran- In de rouwstoet liepen bovendien meer dan tweehonderd stewardessen en ge- uniformeerde leden van Swissair. Tal van offoiële kantonale en plaatselijke autoriteiten waren ook aanwezig. In het kleine kerkje, dat plaats biedt aan achthonderd mensen, maar voor de gelegenheid meer dan twaalfhonderd personen bevatte, werd een aangrijpen de rouwdienst gehouden. Velen moesten buiten blijven staan, doch konden via geluidsinstallaties de dienst volgen. Op bet kerkhof konden velen hun ont roering niet meer meester blijven. De veertig wezen waren niet bij de begrafenis aanwezig. De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, George Wallace, heeft gis teravond een wat toegeeflijker standpunt ingenomen met betrekking tot de rassen scheiding in enkele steden in zijn staat, nadat president Kennedy in een scherpe verklaring Wallace ervan beschuldigd, dat hij de federale regring tracht te dwingen tussenbeide te komen bij de rassenscheiding op de scholen, „zodat hij deze later van inmenging kan beschuldigen". Wallace verklaarde dan ook bereid te zijn elke gemeente vrij te laten in haar keuze tot integratie of segregatie. Hij stelde echter de voorwaarde dat ook de president en het ministerie van justitie dit stand punt zouden innemen. Inmiddels is gisteravond reeds begin gemaakt met het terugtrekken de staatspolitie in Birmingham, Mobile en Tuskegee. Gouverneur Wallace had deze troepen gistermorgen ingeschakeld bij het verhinderen van de onderwijs- initegratie in deze steden. In Mobile, waar meer dan honderd leden van de staatspolitie waeen samengetrokken, wer den "twee negers, die de middelbare sohool wilden bezoeken, tegengehouden. In Birmingham waren meer dan twee honderd agenten op de been, toen de eerste leerlingen bij de scholen aankwa men. Zowel in deze twee steden als in Tuskegee waren dezelfde taferelen te Niemand behoeft achterdocht te koesteren ten aanzien van het uitge stelde bezoek van de Indonesische stu denten aan Nederland, zeide de Indo nesische zaakgelastigde, drs. Moh. Sharif, toen hij gisteren op Schiphol uit Indonesië terugkeerde. De studenten zijn onmisbaar bij de voorbereiding van de eerste Ganefo- spelen (spelen voor jonge landen), die op 10 november in Indonesië beginnen. Het is geen afstel. Zodra winter en voorbij zijn, komen zij hier. Bovendien kunnen wij nu het programma beter t bereiden. Drs. Sharif had president Soekarno voorgelicht over de stand van zaken Nederland ten aanzien van de verbetering der betrekkingen. Hij kon nog niets zeg- over de vraag wanneer beide landen ambassadeurs zouden uitwisselen en een aanstaand bezoek van Soekarno nog minder. Hij bevestigde dat Indonesië alle economische beperkingen had ingetrok ken, zowel voor geld-, goederen- en per sonenverkeer. Hij betwijfelde of het invoerverbod van Nederlandse dag- en weekbladen was ingetrokken. Uit zijn vrienden kring hadden hem dringende verzoeken bereikt om opzending van Libelle De Lach. De mannen willen graag w lachen, zeide hij. Dit is geen scherts. Hij heeft enkele vrienden moeten be loven abonnementen te nemen. Of ze terecht zullen komen, is de vraag. Voorkeur Nederland moet meer gebonden hulp op voet van wederkerigheid geven ontwikkelingslanden en dan meer In één oogopslag Zorgen om het ziekenhuis (pag. 2) Vliegtuigen uitrusten met vanghaak (pag. 6) •Nog meer autonieuws Aannemers willen tóch goedkoop bouwen (pag. 6) Koe op zolder (pag. 6) Münchener Festspiele (pag- 7) Schone klanken uit imitatie- pijporgel (pag. 7) De AVRO in het nieuwe sei zoen (pag. 7) .Dolle revisionisten" (pag. 9) Mevrouw Nhu niet naar de V.N. (pag. 9) Stijgende prijzen in de EEG (pag. 9) en op pagina 5: Het is stil op Het Loo, door Thijs Booy. evenredig aan Indonesië, aldus mr. J. J. Oyevaar, voorzitter van de studiegroep van het Centraal orgaan voor econo mische betrekkingen met het buitenland en lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren. Het zou in Indonesië in goede aarde vallen als afgestudeerde In donesiërs zich in Nederland zouden spe cialiseren. Hetzelfde geldt ook vooi middenkader. Nederlanders die met Indonesië zaken willen doen, moeten ermee rekening hou den, dat dit streeft naar staatkundige eenheid en daarin past de uitbanning var westelijke invloed, doch dit niet als ge volg van haat Er zijn alleen mogelijk heden voor mensen, die dit zonder spijt aanvaarden. Veel Nederlanders met ken nis van Indonesië zijn bereid daar vooi bepaalde tijd te werken. Het is een ge ruststelling voor de Indonesiërs dat Ne derland in de Euromarkt steeds op de bres staat voor lage buitentarieven tropische produkten, zeide hij. Mr. Oyevaar had de indruk dat de breuk met Indonesië toch nog een nuttig kantje heeft gehad omdat de Indonesiërs vergelijkingen hebben kunnen maken tus sen Nederland en andere landen. Een vooraanstaande Indonesiër heeft gezegd dat Indonesië voorkeur heeft voor samen werking met kleine landen. Andere lan den slaan het herstel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië met argus ogen gade. Nederland kan weer markt voor Indonesische produkten worden als het wederzijds belang dit meebrengt, maar dit moet geleidelijk geschieden. Indonesië wil de scheepvaart tussen zijn eilanden onder eigen vlag doen er voor het verkeer naar buiten zijn er ni eigen maatschappijen. Chinees-Russisch incident over smokkelwaar De Russen hebben er bij de Chine se volksrepubliek tegen geprotesteerd, dat Chinezen een poging hebben dernomen om in het Russisch gestel de geschriften Rusland binnen te smokkelen. Dat zou zaterdag zijn ge schied aan het station van Nausjki, aan de grens van Rusland en Buiten- Mongolië. In de op de Chinese ambassade te Moskou overhandigde protestnota wordt verklaard, dat dergelijke handelingen on toelaatbaar zijn en een schending bete kenen van de Russische soevereiniteit In de nota wordt verder gesteld dat de Chinezen, die met de trein Peking- Moskou in Nausjki aankwamen, hebben gepoogd Russische ambtenaren te belet ten hun taak te vervullen. Toen het ma teriaal in beslag zou worden genomen, hebben de Chinezen alles in het werk gesteld om het vertrek van de trein te vertragen en toen dat niet ging. hebben zij zelfs het stationsgebouw bevuild. lij een explosie, gisteren, op de scheepswerf van de N.V. Verschure en Co. in Amsterdam in aanbouw zijnde drijvende kraanbok heeft de 42-jarige classificeerder G. F. Jurriaans die daar spuitwerk verrichtte zeer ernstige brand wonden opgelopen. De man is in het zie kenhuis opgenomen. De bok werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek zien: alle blanke schollieren werden toe gelaten, ook al kwamen zij een uur te vroeg of een uur te laat, terwijl leer lingen met een andere huidskleur wer den teruggestuurd. De order van Wallace had geen be trekking op Huntsville. In deze stad werd een zesjarig negerjongetje toegelaten tot een school die vroeger alleen voor blan ken toegankelijk was. Hij was de eerste neger in Alabama, die tot een „blanke" school werd toegelaten. Er deden zich geen incidenten voor. Korte tijd later gingen meer neger kinderen de school binnen. Gevolg van klacht Dat de scholen in Huntsville van ras senscheiding gevrijwaard bleven, is waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat de federale rechtbank gisteren de klacht zou behandelen van een van de ouders van een negerjongen waarin ge vraagd werd de gouverneur te verhin deren tussenbeiden te komen bü de in schrijving van de jongen op een middel bare school. Later op de dag zag president Kenne dy zich genoodzaakt in te grijpen, nadat Wallace had laten weten niet te zullen wijken. De gouverneur achtte de inte gratie op de scholen „schadelijk voor het algemeen belang". „Integratie zal het onderwijs volledig vernietigen, het zal beperking betekenen van de burger rechten van de andere kinderen die de school bezoeken", zo had hij in zijn order bekendgemaakt President Kennedy beschuldigde de gouverneur van Alabama ervan, de wet en het gezag van de plaatselijke autori teit»» niet te respecteren. Hij deed een krachtig beroep op Wallace de voort gaande integratie op de scholen niet te belemmeren. „De federale regering is vastbesloten al het nodige te doen opdat de bevelen van het hooggerechtshof wor den uitgevoerd", aldus Kennedy. Kort nadat Kennedy zijn waarschu wende stem had laten horen, gaven de vijf federale rechters in de staat Alaba ma. op verzoek van de minister van justitie. Robert Kennedy, gouverneur Wallace en alle onder zijn gezag staande functionarissen het bevel hun tegenwer- Dorothy Bridget Davis (16) en Hen ry Hobdy (17) wordt re toegang ge weigerd tot de Murphy High School ir Mobile, Alabama, omdat hun huid don ker is. Politiemannen van de staat Ala bama versperren hun de weg. Majoor Joe Smelley leest het bevel voor gouverneur Wallace, waarin integratie wordt afgewezen. king bij de inschrijving van negerleer lingen op openbare scholen te staken. Twee Amerikaanse senatoren hebben intussen in het parlement aangedronger op het nemen van een federale maat regel, ten einde de eenheid in Amerika te redden. De senatoren Morse en Javits beschuldigden gouverneur Wallace var anarchie. In High Point in de staat Noord-Caro- lina is gisteren een grote demonstratie gehouden tegen de rassenscheiding. Het was overigens een zwijgende betoging, die zonder incidenten verliep. Wel waren bij twee eerder gehouden protestmarsen veertig arrestaties verricht. Soldaat omgekomen bij ongeluk in La Courtine Op het oefenterrein in La Courtine is gistermiddag een voertuig van de weg geraakt en in een greppel gekanteld. Bij dat ongeval is de 19-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat C. D. Koekkoek uit Groningen zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis zijn verwondingen is bezweken. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Th. van der Wal uit Joure. Twee andere militairen liepen niet ernstige verwondingen op. De mili tairen waren allen van 112 transportba taljon. Na de overvloedige regenval van de vorige week is het sinds zaterdag in hoofdzaak droog gebleven. Dat betekent dat er van de oogst nog heel wat te redden is. Maar dreigende wol ken manen de boer tot spoed. Branden thans ook in Parana Op het ogenblik dat de gouver neur van de Braziliaanse staat Pa rana gisteren bekendmaakte dat het grootste gevaar voor uitbreiding van de enorme bosbranden nu wel bezworen is, kwam uit Peru het richt, dat daar een enorme brand woedt, die al bijna honderd kante kilometer cultuurgrond koffie- en rubberplantages heeft verwoest. De brand bedreigt nu d< oliebuisleidingen van de maatschap pij Ganso Azul. Het vuur is bij zonder moeilijk te, bestrijden door de grote droogte die er in het ge bied heerst. Langzamerhand hebben de duizen den soldaten en vrijwilligers, die de bosbranden bestrijden, de vuurhaar den onder controle gekregen. Maar nu worden de zwaar geteisterde ge bieden door een nieuw gevaar be dreigd, een tyfusepidemie. In de stad Arapongas zijn al acht gevallen tyfus geconstateerd. Ook dreigt er eeD tekort aan water. De Braziliaanse onderminister var landbouw, Paulo Pimentel, heeft ver klaard dat 400.000 mensen in het getrof fen gebied werkeloos zijn geworden. Er is een nijpend tekort aan voedsel in de hoofdstad Curitiba en andere delen van het binnenland van de staat Parana Een vliegtuig van de Amerikaanse marine (type C 130) is met 15 ton drin gend nodig voedsel en kleding uit Rio de Janeiro vertrokken. Aan boord zit ten ook tien vrijwilligers van het vredes- De Braziliaanse regering heeft een mil jard cruzeiros (10 miljoen gulden) be schikbaar gesteld voor hulpverlening aan Parana. Men verwachtte gisteren, dat een re genfront vandaag de brandende gebie den zal bereiken. Gehoopt wordt, dat de regen intijds zal gaan vallen om de stad Guarapuava, 200 km ten zuid-westen van Parana's hoofdstad Curitiba, nog te kannen redden. De brand had gister avond de rand van de stad van 30.000 inwoners bereikt, zodat reeds een aan tal woningen door het vuur verteerd zijn. Door de branden zijn in vier dagen tijds reeds 1500 personen gewond. Commentaren test tegen het regime aldaar zijn steun aan Zuid-Vietnam stop te zet ten of ondanks zijn ernstige bezwaren tegen dat regime zijn steun voort te zetten, heeft Kennedy tot het laat ste besloten. Het is stellig een moeilijk besluit ge worden. Er is de Amerikaanse pre sident veel aan gelegen, niet toe t« geven aan het communisme. Er is hem ook veel aan gelegen, niet vereenzelvigd te worden met heer sers elders die een bewind voeren dat terecht verzet oproept en van een strekking is om het communisme in de hand te werken. Dit laatste is met het huidige bewind in Zuid-Vietnam zeker het geval. Het is een bewind waarbij een min derheid, daarbij profijt trekkende van de omstandigheden, haar wil aan het volk oplegt. Hoe wil men, dat een volk zo de weerbaarheid ver krijgt die nodig is om het commu nisme te weerstaan? Ook ten overstaan van de omringen de wereld is het voor Kennedy van betekenis, dat zijn hulp aan Zuid- Vietnam niet wordt uitgelegd als instemming met het bewind daar als zodanig. In zijn internationale steun is Ame rika wel vaker meer edelmoedig dan verstandig geweest. Men heeft daar in de Verenigde Staten ook wel oog voor. Nu en dan echter bevindt het zich in een situatie die in het bij zonder pijnlijk moet heten. Zulk een situatie is de onderhavige. Meer nog dan ooit mag in zulke situaties de Amerikaanse president, in de schier onvoorstelbare verant woordelijkheid die hij draagt, wijs heid worden toegewenst. TT Amsterdam vergadert thans het internationale socialisme. Kop stukken van de beweging uit onder scheidene landen zijn daarbij te gast. Er is reden om de besprekingen op dit internationale congres met be langstelling te volgen en om met belangstelling kennis te nemen van mogelijke resoluties en besluiten. Het socialisme maakt in onze tijd geen gemakkelijke periode door. Het is begrepen in een proces van alge mene verburgerlijking, waardoor het bezig is van karakter te veranderen. Bovendien is onze tijd er een van welvaart die ook zonder dadelijk toe doen van het socialisme is verkregen en wordt bestendigd. Oude leerstellingen heeft men sinds lang overboord moeten werpen. Als zodanig spreekt het socialisme min der aan dan het in het verleden heeft gedaan. Het congres te Amsterdam zal niet in de laatste plaats gericht moeten zijn op zelfbezinning. En dat is, ook voor een politieke partij, niet een gemakkelijk, doch wel een noodzakelijk iets. Een regeling op grond waarvan fi nanciële steun wordt verleend bij doorwerken in de bouw bij moeilijke omstandigheden, kan in oktober klaar zijn als het overleg met over heid, bedrijfsleven en andere instan ties tijdig tot resultaten leidt. Aldus de Stichting Verletbestrijding Bouwnij verheid. Men denkt aan doorwerken tot vijf graden vorst. De stichting heeft een zelfstandige status en werkt samen met overheid bedrijfsleven. Voorzitter van de stichting is ir. M. Gout, lector aan de T.H. te Delft. Voorlopig wordt gedacht aan doorwer ken tot vijf graden vorst Hongerstaakster sekte overleden De Canadese politie heeft bekendge maakt dat de 77-jarige mevrouw Ma- lasja Popoff, een hongerstaakster van de sekte der „Zonen van de vrijheid" in het kamp van de sekte bij Agassiz is over leden. De politie zei dat de oorzaak van haar dood niet is vastgesteld, De „Zo nen van de vrijheid" die in de nabij heid van Agassiz kamperen, houden een hongerstaking om hun sympathie te be tuigen voor leden van hun sekte, die wegens daden van geweld in de ge van- Bergbeklimmers omgekomen Vier Duitse bergbeklimaners, die de „Matterhorn" aan de Italiaanse zijde beklommen, zijn door een lawine ge troffen. Drie van hen. allen mannen, zijn omgekomen. Een reddingsploeg is onderweg naar enige overlevende, een vrouw, die •n gebroken been heeft zo meldt de politie in Breuil. Eén lijk is reeds ge borgen. DRINS BERNHARD die der voorzitters is van de land worden begaan, internationale organisatie ter Volgens de Prins, die bescherming van de wild stand, heeft op een perscon ferentie in Francistown Afrika uit in Beetsjoeana- luisteren de politicboodschap- tig gestroopte gemsbokken geweigerd commentaar te Ie pen, zodat zij steeds op de werden vervoerd. Voorts had veren op de verklaring van homrte ziin van het Hoen en men vorig jaar twee Zuid- Prins Bernhard. vorm in Zuid-Afrika bil- Beetsjoeanaland. gezegd dat tong genoemd op de zwar- hoogte zijn van het doen Beetsjoeanaland op safari is, laten van de politie, die ge- afrikaanse politiemannen ge- jagen de stropers op wild aantal is en een ge- axresteerd die in Beetsjoe het vlees in gedroogde weldig gebied moet bewa- ken, aldus de Prins. i het stropen 1 - Hij zei voorts dat een pa- hij bij de regering van Zuid- te markt te verkopen. De trouille onlangs in de Kaha- Afrika zou protesteren tegen stropers maken gebruik van lariwoestijn drie vrachtauto's stroperijen die van Zuid- opsporingsvliegtuigen en be- aanhield waarin honderdzes- generaal J. M. Keevy, heeft neraal De beschuldigingen dat hierbij leden van de Zuid- afrikaanse politie zijn be- Het hoofd van de politie lrokkl!" «ouden echter wor- Zuid-Afrika. luitenant- den onderzocht, aldus de ge- De regeling van het eerste jaar zal een experimenteel karakter dragen. De ervaring zal leren in hoeverre wijziging en aanpassing later nodig is, aldus de stichting, die ook overweegt regelmatig technische aanwijzingen te verstrekken. Tweede binnen maand De twaalfjarige Diana-Cecile Hall, een Engels meisje, dat op 22 augustus in Rome door een wolfshond werd gebeten, is aan hondsdolheid overleden. Het meisje, een leerlinge van de dans school van de Romeinse Opera, was door de hond, waarmee ze vaak speelde, in het gezicht gebeten. Zij werd onmiddel lijk met serum behandeld, maar doordat zij in het gezioht gebeten werd, is het virus, voordat de inspuiting effect kon hebben, tot de hersenen doorgedrongen. Zij stierf onder ondraaglijke pijnen. Dit is het tweede geval van rabies dat de dood ten gevolge heeft in Rome bin nen een maand. Vader viert nog feest Venezolaanse vijfling (gezond) in couveuse De vijfling in Venezuela, die de 35- jarige grootmoeder Inez Pietro in het afgelopen weekeinde heeft gekregen te Maracaibo, is nog in de couveuse. De artsen achten hun gezondheids toestand pas „voldoende" als de kin deren vijf pond zullen wegen. Gelukwensen van alle kanten blij- •n het hospitaal binnenstromen met de geboorte van de vijfling cn het huwelijk van de moeder zes tien uur na de geboorte met de petroleumarbeider Efren Pietro. On der deze gelukwensen is er een van president Romulo Betancourt, maar de heer Pietro was niet in het zie kenhuis om hem in ontvangst te ne men. Hij is de gebeurtenis nog elders aan het vieren. De 74-jarige J. P. Brenders uit Dongen is gisteren bij h«t oversteken door een auto gegrepen. Hij was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1