Roemeense bariton 3-voudig winnaar Meer lichte radiomuziek en veel artiesten op t.v. Pipo de clown komt terug l Gids-opbrengst besteden aan radioprogramma s Da Vinei MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 ldr1 Hier staan drie winnaars van het internationale vocalistenconcours met elkaar te praten in een van de zalen van het mooie stadhuis in Den Bosch. Rineke Cornelissens (2e prijs sopranen), Margaret Duckworth (le prijs alten), en Dan Jordachescu (hoofdprijs). j"Ü School-tv betaald door gemeente of I door de N.O.T.? B. en W. van Baarderadeel willen (een 2/31 t-v.-toestel kopen voor de school voor ge- 5 I woon lager onderwijs te Winsum (Fr.), I Het bestuur van de vereniging voor Chr, 'kei Nationaal Onderwijs te Winsum had hierom verzocht, daar de school door de Stichting Nederlandse Onderwijs Televl- sie (N.O.T.) was aangewezen om deel te nemen aan de experimenten met dit nieuwe onderwijsmedium, die half-okto- 17" i ber beginnen. IV) B. en W. van'Baarderadeel motieveren hun besluit door te zeggen, dat huns in ziens door inwilliging van het verzoek de normale, aan het geven van onderwijs te stellen eisen, zullen worden overschre> den. De aanschaf van een t.v.-toestel, dat hoogstens tweemaal per maand door deel van de leeringen wordt gebruikt, vinden zij te duur. Bovendien zou logisch zijn, aldus B. en W.. dat indien de N.O.T. wil experimenteren met school televisie, zij ook de kosten daarvan draagt en deze niet op het gemeentebestuur af schuift. De mening van het gemeentebestuur van Baarderadeel is daarom interessant, omdat niet alleen de school in Winsum voor het experiment is aangezocht. In totaal zijn door de stichting NOT overleg met het Centraal Bureau voor Statistiek enkele honderden scholen v deelname aangewezen. B. en W. van Baarderadeel stellen de raad in ieder geval voor de gevraagde medewerking niet te verlenen. De raad zal op 10 september over deze zaak beslissing nemen. De pressi e-in vloed neem t weer toe edurende het weekeinde is het weer in West-Europa geleidelijk weer meer onder de depressie-invloed ge- L komen. Enkele in betekenis afnemende fron ten passeerden daarbij met veel be wolking ons land, maar regen van betekenis viel er tot maandagmorgen 1 in het algemeen nog niet. De hoofdkern van de depressie verplaatste zich van het zeegebied ten westen van IJsland naar Schotland en vulde langzaam op. Een nieuw storingsgebied trekt snel 1 over het midden van de Oceaan in on- geveer oostelijke richting. Verwacht i moet worden dat het reeds dinsdag- morgen voor-de ingang van het En gelse Kanaal aankomt. Het zal waar- d schijnlijk wat langzamer gaan bewe- 1 gen, maar kan later op de dag mogelijk toch alweer regen gaan brengen. Voor- 1 dien blijft het wisselend bewolkt met kans op lokale buien. i In het temperatuur verloop komt niet veel verandering. De maxlmumtempe- raturen blijven onder normaal en be- J wegen zich op het niveau van begin oktober- Hoogwater Scheveningen 10 september: 7.22 v.m., 19 52 n.m. HET WEER IN EUROPA j, Rapporten windstil 26 10 Vocalistenconcours Den Bosch iiotenconcouro in Den Bosch opstak over de beslissing jury, is geluwd. De zonneschijn keerde zaterdag terug en iedereen bleek best tevreden over de einduitslag. De Roemeense basbariton Dan Jordachescu bleek de hoofdwinnaar te zijn. Hij kreeg de Jos. Orelio-prijs plus de prijs van de stad Den Bosch plus de prijs van de Nederlandse Opera. Dat had hij ook verdiend. Hij stak onmiddellijk met hoofd schouders boven de andere 74 deel nemers uit door zijn klankvolle, volu mineuze. techniscli goed beheerste stem en zijn ervaren, muzikaal wel overwogen voordracht. Maar ja hij is 33 jaar oud, slaagde cum laude bij het eindexamen van het conservato rium te Boekarest, nam daarna o.a. les bij Lotte Schönem en Tullio Serafin, won de concoursen in Warschau, Ber lijn; Salzburg en Genève. En hij reeft al heel wat concerten en operav stellingen achter de rug. Welk een rou tine dus! De tweede prijs in deze stem soort werd gedeeld door de Engelsman Peter Leeming en de Pool Antoni Dut-Kiewicz. Overige prijzen De Engelse alt Margaret Duckworth kreeg de Kathleen Ferrier-prijs: een volle, warme en omvangrijke stem en goed ge schoold, zoals men van leermeester Roy Hendersen verwachten kan. De eerste tweede prijs ging naar de Poolse Ewa Dabrowska en de tweede tweede prijs naar de 23-jarige Belgische Lucienne van Deyck, een ongewoon mooie stem, die nog verder groeien moet en werkelijk magnifiek kan worden. Een rasartieste, deze kleine blonde Belgische, vol tempe rament en met een intuïtieve, rake muzi kaliteit Bij de categorie der tenoren werd geen eerste prijs toegekend. Jean-Jacques Schreurs uit België kreeg de tweede prijs: Italiaans-scherp getimbreerde stem, - niet onaangenaam. Ned. sopranen nu dan de groep der sopranen, veel te doen was geweest, de jury nu wel beslissen. Ze koos -erstandigste weg en kende géén eerste prijs toe. De jonge Haarlemse Rineke Cornelissens, die al dadelijk door haar opvallend klankschone stem was op gevallen. verwierf de tweede prijs. De an dere Hollandse sopraan Nelly van der Spek kreeg de prijs van Toonkunst en de Amerikaanse Margot Nisita een eervolle vermelding. Hiermee kon ledereen het eens zijn. Al bleef men het toch wel Jam mer vinden, dat enkele kandidaten als Wat z Rohtraud Hansmann. niet tot de finale waren toegelaten, men had toch ook gehoord, dat er geen eerste prijswinnares onder hen was. Ten slotte kreeg de Hongaarse basbari ton Tiber Herdan een beurs om ii volgende zomer de vocalistencursu Vught te kunnen volgen. Meer schifting Zo kwam dus het slot van het tiende intenationale vocalistenconcours. Over zien wij het geheel, dan moeten wij enkele opmerkingen maken. Zou het niet moge lijk zijn om op de een of andere wijze een schifting te maken tussen kandidaten met ruime podiumervaring en kandidaten, die pas aan het aarzelende begin van een loopbaan staan? Zowel Dan Jordachescu (33) als Margaret Duckworth (28) treden regelmatig op. zijn „volwassen" kunste naars en hebben daardoor een te grote voorsprong op de meestal ook jongere beginnelingen. Deze schifting zal heel moeilijk uit te voeren zijn dat beseffen wij wel maar dan zouden de kansen wat gelijker zijn. Nederland Het tweede punt betreft de Neder landse deelnemers. Zowel voorzitter Manus Willemsen als jurylid Frans Vroons waren het roerend met elkaar eens, dat het Nederlandse stemmate- riaal over het geheel uitstekend is- „Het mankeert hier niet aan mooie stemmen, maar wel aan goede oplei dingsmogelijkheden", zeiden beiden. Dat bleek ook weer op dit concours. Hoe dan de opleiding te verbeteren? „Met het basisonderwijs beginnen", zet Frans Vroons en raakte daarmee pre cies de kern. Hopelijk wordt dit basis onderwijs zo gauw mogelijk verbeterd! Nog een punt sneed Frans Vroons aan: onder de Nederlandse deelnemers zal men zelden of nooit een vocalist aantreffen, die zich al een naam. hoe klein ook, ver worven heeft Voor een buitenlander telt t niet als hij buiten de prijzen valt Maar als zo'n Nederlandse vocalist „zakt", dan kan hem dat schade berokkenen in het verkrijgen van engagementen. Dus tekent hij liever niet in. En dan hoe kan hij Prinses Margriet f naar Rome j Gekleed in een lichte mantel en met Z en blauw doekje om het hoofd is prin- ses Margriet zondagochtend om tien uur Schiphol naar Rome vertrokken. Zij werd op deze reis begeleid door een der adjudanten van prins Bernhard. luite- Z nant ter zee vlieger eerste klas G. Pauli. Bij het vertrek waren geen andere leden der koninklijke familie of van de hofhouding aanwezig. In Porto Ercole het vakantiever- Z blijf van het koninklijk gezin in Italië zal ze haar grootmoeder, prines Arm- 3 gard, enige dagen gezelschap houden. Prinses Margriet zal op 14 of 15 sep- ember met haar grootmoeder in gezel- schap van haar vader naar Nederland terugkeren. Prins Bernhard komt dan verenigingen heeft de VARA za- namelijk via Italië terus van de inspec. teriag ,mar programmaj,latlrlen voor het nieuwe seizoen bekendge- heeft gehouden. VARA in het nieuwe seizoen Als eerste in de rij van omroep- zong Wilhelmus j deang foi maakt. Ditmaal volgen de omroep- Z verenigingen elkaar zeer snél op, z want in ons blad van morgen zult RO kun- i woens- programma's van de KRO de *r -I - want Iers meisieskoor de plannen van de AVRO kun E nen c nen aantreffen, in dat van woens- donderdagavond die van i fleurige pastel-gele regen- NCRV Gekleed jassen met lichtgroene hoedjes op het Z hoofd hebben 36 jonge Ierse meisjes giseravond, staande op de trap van een KLM-vliegtuig, met één slag de sym pathie veroverd van de vele belang stellenden op het platform door een vol maakt accentloos Wilhelmus ten gehore te brengen. Het was het „Ulster Girls Choir" uit Belfast, dat onder leiding van mevrouw Irene Kerns-Browne en onder auspiciën van het genootschap Nederland—Ierland Het uur tussen 10 en 11 wordt op en de Unicef negen dagen in Nederland alle weekse uitzenddagen vrijwel ge- komt optreden ten bate van de actie heel gevuld met lidhte muziek, waarbij Dousadsj. Het repertoire van dit Noord- Tedldy Scholten op de maandagen (een- ierse koor bestaat uit folkloristische Z maal per 2 weken dus) haar program- dansen en Ierse volksliederen. ma „Als de was droogt" presenteert en Enkele gemeentebesturen van grote op die morgen ook, van 11 tot 11.20 uur. steden en een aantal Nederlandse be- een radiofeuilleton wordt ingevoerd, verlenen financiële steun. Hiervoor zijn voordrachten uit „Kees In het radioprogramma-overzicht valt d'irect op, dat wat meer plaats is in geruimd voor lichte muziek, voorname lijk in de ochtenduren. De VARA is afgestapt van de vrij zware concerten tussen 10 en 11 uur en zal, ook gebruik makend van de nieuwe mogelijkheden •nu de „brokjes VPRO-zendtijd" weg vallen. de ochtenden wat gezelliger ma- een bepaald toneelwerk. Behalve het stuk hoort men dan wetenswaardigs over de auteur en aangepaste muziek. De te kiezen werken lopen uiteen van het blijspel tot het werk van een der groten uit de wereldliteratuur. De vrijdag heeft, doordat de VPRO dan aaneengesloten zendtijd krijgt, van oktober af een geheel andere indeling gekregen. De VARA gaat dan 's mid dags om 1 uur uit de ether en komt er 's avonds om 9 uur weer in. Deze vrij- dagavonduibzendingen zullen worden aan muziek, de niet „Alle elf" (waarvan wij u reeds deling deden) en Marimba. Om 10 uur zal er een klankbeeld zijn, weer samengesteld door Gabri de Wagt en Tom Pauka. Op 11 oktober waarbij tal van solisten een kans krij gen om op te treden. Ook op vrijdagavonden kan men een nieuw programma met vele artiesten zien. In „Voorstelling" zullen artiesten, die op allerlei terrein bekend zijn geworden, geconfronteerd worden met jongeren, die aan het begin van hun carrière staan. In het eerste programma, op 20 september as„ speelt Charlotte Kohier een scène met Carol Llnsscn. ontmoet de zan ger Renato Capecchi Wilma Drlessen en Johan Kaart (eenmaal Doolittle) Denise de Weert uit België, die daar Elize speelde in My fair Lady. Denise de Weert verschijnit trouwens gewijd in alle uitzendingen van ..Voorstelling", e quiz want 4) zal gastvrouw zijn. In de twee- de aflevering van dit programma, op 18 oktober, ontvangt zij o.a. Theo Baylé en Ester Ofarim Voor de wekelijkse toneelavond heeft de VARA een afwisselend programma ral de schrijver G. K van het Reve samengesteld Hierop komen Woensdag 14 september zullen de meisjes voor het slot Drakesteijn onze Kroonprinses omstreeks lunchtijd een j zanghulde brengen. Het negendaage tournee wordt beslo- ten op Prinsjesdag. Tijdens de rijtoer na de plechtige opening van de Staten- Generaal zullen de Koninklijke rij tui- gen enkele minuten langs de route stil- houden en luisteren naar het koor, dat daar evenals gisteren op Schiphol het Wilhelmus ten gehore te brengen. Dankzij de medewerking van twee middelbare scholen zullen de meisjes de komende negen dagen als gasten loge ren bij Haagse gezinnen. de jongen" van Theo Thijssen gekozen. De oude traditie van het „cantine- bezoek" door verschillende ensembles is eveneens op de maandag hersteld ter opluistering van het middaguur. Nieuw is een „mannenmagazine" op de maandagavond tussen 7 en half acht, dat „Onder de afwas" heet en bedoeld is om de afwassende huisvaders te amuseren met een de tectivestrip, optreden van de Moun- tles. muziekjes en miniatuur-cur siefjes van de Vlaamse disc-jockey Jos Ghüzcn. Op de maandagavond zal dr. W. Drees een nieuwe serie herinneringen uitspreken. Eenmaal in de maand zal de woens dagavond bij de VARA van 8.05 tot 10.30 uur geheel in het teken staan van middelpunt van de documentaire zijn. Voorts wondt in de loop van het sei zoen aandacht besteed ai van stad en platteland en enkele ciaal-economische onderwerpen. Prof. dr. J. Pen heeft voor de VARA een documentaire samengesteld over het ontstaan van grote en kleine ruzies. Corrie Brokken volgende stukken voor: „De gebochel- oude. zeer romanti- problemen spekm), „De zwanen van de - - Theems van Cees Noteboom. „Het le ven dat ik U gaf' van Pirandello, „De onachtzame Adonos" van Jean Cocteau en „De wijze kater" van Heyeitnans. Viermaal zal weer een „Tv-reoht- bank" worden uitgezonden. Zaterdagavond Na lange tijd zal Corrie Brokken De VARA zal zowel radio- als tele- regelmatig op het scherm komen, visieprogramma's op zaterdagavond vol- VARA in komende seizoen het opnemen tegen de meer ervaren bui tenlandse kandidaten? Ja, deze opmer king slaat natuurlijk op de constellatie van ons muziekleven en daarover zou héél j veel te discussiëren zijn. Voorwaarden Iets anders is de verandering in de voorwaarden tot deelneming. Kon vroeger de kandidaat niet zijn voorkeur aangeven, kon hij zelf opgeven wat hij het liefst wilde zingen: oratorium, opera, of lied. Deze wijziging lijkt voor de zanger zelf E wel prettiger, maar niet elke zanger en zeker de jonge zanger kent zich voldoen- E te weten of zijn voorkeur wel met zijn aanleg overeenkomt. Meer dan eens stond aangegeven, dat de voorkeur b.v. het lied uitging, terwijl dan <Je Z opera-aria het meest positieve deel van het optreden werd! Maar uit deze veran- komen. Op de begroting voor 1964, dering blijkt, dat de organisatoren steeds welke de zaterdag in Hilversum bezig zijn het concours beter te doen bijeengekomen Verenigingsraad j moest goedkeuren, was vrijwel het gehele rendement van de omroep- E gids genoteerd om besteed te wor- Na afloop van het concours was er Z den aan radioprogramma's, receptie op het stadhuis. Burgemeester D„ had de voorzltter van de VARA, Lambooy huldigde daar enkele figuren, j A. W. Burger, reeds medege. het begin af niet het concours deeld in zijn openingswoord Zij vormt, afwisselend met Henk El- sink, het middelpunt van de amuse mentsprogramma's op zondagavonden. Henk Elsink presenteert zelf een in tieme ahow, waarin hij wordt bijgestaan door vier cabaretières, maar Corrie Brokken treedt op in een grote show met koor en ballet van de Sleeswijk- revue en andere solisten en acteurs. Beide programma's duren 40 minuten. Op dinsdagavonden komt er een halfuurs-muziekahow, telkens gewijd aan één componist, waarbij de liedjes zoveel mogelijk worden vertaald en De VARA heeft besloten tot het maken van een noodsprong, ten einde uit de financiële nood be treffende de radioprogramma's te Receptie verbonden zijn geweest Aan Manus Willemsen, mej. M. E. Schill, hoofd het Ned. Impressariaat en Frans Vroons, artistiek directeur van de Ned. i Opera, werd elk de zilveren Jeroen Bosch-penning van de stad uitgereikt en ieder kreeg bovendien het boekwerk Amelsvoort, Adriaan Kurvers J. Coopmans ten deel, alle Bosschenaren. die zich in dit concours bijzonder ver- E dienstelijk gemaakt hebben. Daarna werd het een vrolijk feest met at zang (van de winnaars) eb wat Z Bossche specialiteiten. Dra. H. E. Kokeevan den Berge Z ochtendvergadering. „Wij moeten met dat, overigens afnemende, rendement toch niets doen", aldus zijn toelichting, „en wij hebben aandeelhouders noch commissarissen. Bovendien hebben we nogg een bouwvergunning voor de der de (en laatste) fase van het studiopro- daaraan kunnen wij het dus vang, dat we er toch al voor moeten Mr Burger trok, zoals gewoonlijk, zijn openingsrede sterk in het politieke vlak. Uitvoerig ging hij na. hoe sinds de dag waarop de Tweede Kamer com merciële televisie van de hand wees, de kwestie oveAeidomroep zich heeft ontwikkeld. De verkiezingen, aldus mr Burger, hadden nog één lichtpunt, nl. het feit, dat de WD de enige partij die rechtuit de commerciële televisie voor sprak, nog erger verloor dan de PvdA. De VARA-voorzitter laakte tal van uitlatingen van de voormalige staats secretaris mr Scholten, aangaande om- roepbestuurders die tevens Kamerle den zijn „en dan in hun vrijheid van oordeel beperkt worden". Hij vond het merkwaardig, dat zulke problemen B zich alleen bij de omroep voordoen en me: niet bij landbouwers, bankiers en werk- Va: gevers- en werknemersbonden. *4 Eveneens trok mr Burger van leer Rhi tegen de commissie-Scholten. die een rapport uitbracht dat de leden nog niet hadden gelezen en waartegen zij achteraf bezwaren mogen Indienen, „Wat de inhoud van dit rapport be treft," aldus mr Burger, „wij twijfe- len er niet aan of de omroepvereni- Belaardi gingen zullen op de gebruikelijke wijze hogelijk geprezen en onmis baar verklaard zijn, om daarna ver nietigend ondermijnd te worden." Een ander verwijt trof de huidige 2355-- minister-president inzake de instelling van een pacificatiecommissie en de daarbij gedane verklaring dat deze commissie in haar beschouwingen „de Kameruitspraak zal betrekken evenals alle andere elementen welke bij de zaak zijn betrokken", Mr Burger was van mening dat, indien minister Marijnen Engeland zo nonchalant ledig aan het amusement blijven 1 den. Zo wil nu eenmaal de traditie in ons en vele andere landen. Een ander nieuwtje Is, dat Wim Son- neveld af en toe als solist optreedt bij het Metropoleorkest. Wat de televisie betreft heeft de VARA voor de zaterdagavonden een reeks spannende televisiespelen gepland zoals men die kent van de zondagavon den in het vorige seizoen. Er zal daar bij worden gestreefd naar uitzending van werk van Nederlandse auteurs. Ook is er op zaterdagavond een nieuw showprogramma mert vele artiesten „Onder de schijnwerper" en tot besluit een parodistisch cabaret Voor de jeugd Voor de kinderen keert Pipo de clown (een nieuw verhaal van Wiim Meuldijk) terug in een serie van 15 afleveringen (eerste op 30 oktober a.s.), getiteld „Pipo en het diepzeegeheim". O.a. zal Donald Jones meespelen als Mik. „Top of Flop" gaat naar de woens dagavond. op vrijdagavond komt er dan een speciaal programma voor twinti gers. dat in november zijn première beleeft. berict 23.05 Pro vanavonri Ring des Nibelungen opera 22.55 N'M 23.05 Beurw- en meded 23.10 Nieuwe gram 2?.» Piano- 2.03 Voordracht 22.15 uit de Nederlanden 22.30 herhaling SOS-berichten vanavond Kameruitspraak had gesproken „hij zijn Manneke 20.00 Journaal i 18 „Het verlies van zo'n goede kracht moet voor u anders wel een slag zijn. Als ik denk, wat u mij indertijd hebt verteld over de zeldzaamheid van een werkelijk goede mannequin.. Misschien herinnert u het zich nog wel. Het was naar aan leiding van juffrouw Fietje Perkmeier". „Och, mademoiselle Sophie. Iemand als made moiselle Sophie kom je maar eens in je leven tegen. Als je haar ooit tegenkomt. Zij heeft ons drie jaar geleden verlaten. Zij heeft een schitte rend huwelijk gedaan, in een woord schitterend". „Dat had ik van die Siamese poes ook nooit anders verwacht", zei Perquin. En liet er dan nederig op volgen: „Neem me niet kwalijk, Amen Hotep", want in de saffieren ogen viel duidelijk afkeuring te lezen. Jean Baptiste Sa- leminq lachte en zette de kat neer. „Je wordt werkelijk te zwaar, mon ami", zei hij het rumoerig protest negerend. „U vroeg me, mijnheer Perquin, of het gebeurde met made moiselle Joyce voor maison Saleminq een zware slag was. Dat was het eigenlijk niet. En waar om niet? Omdat die slag al eerder was geval len. Mademoiselle Joyce had me al gezegd, dat ze vijftien oktober van plan was haar werkzaam heden bij maison Saleminq te staken. Eigenlijk was dat contractbreuk. Maar tja, ik heb nooit kunnen geloven in het nut van dwang. Als iemand niet met plezier werkt, kun je ook geen goede prestatie verwachten. En vooral niet van een artieste. En dat is een mannequin tofch ten slot te, nietwaar? Maar Amen Hotep nu toch. Nu ja, blijf dan maar zitten". Hij glimlachte. „Zijn wil is nu eenmaal veel sterker dan de mijne. En dat weet hy, hè rakker?" Van zijn hoge zit plaats gaf de grote Siamees zyn instemming te kennen door een machtig gespin, dat deed den- en aan het ronken van een motor. „U sprak van contractbreuk. Bedoelt u daar- ee, dat juffrouw Buurpian de gebruikelijke op zegtermijn niet in acht heeft genomen?" „Neen, ze heeft niets gezegd voor de achttien de. Eerst wou ze één oktober al weg. Het heeft me moeite gekost haar over te halen tot de vijf tiende te blijven. U voelt wel, dat een zo over haast vertrek in het drukke seizoen ons voor al lerlei moeilijkheden zou hebben geplaatst. Dat doet het nu natuurlijk ook. Ik weet werkelijk niet hoe De verdwenen of andere door MARTIN MONS iemand was? Ik veronderstel de rijke aanbidder". „Had ze veel aanbidders?" „Ja. dat kunt u beter haar collega' Een meisje vrienden. Maar daarmee wil ik volstrekt niet zeggen, dat ze facile was. Begrijpt u, wat ik be doel? Ze was niet goedkoop. In de letterlijke zo wel als de figuurlijke zin, daarvan ben ik over tuigd". biezen had kunnen pakken' „In de „pers" zag mr Burger ook meer tegenstand dan een steun voor de omroepverenigingen, voorts laakte Rome" anderhalf -aanvallen op omroep-programma- w-Rnn het verenigingska- tenslotte „Ja, nu vraagt u mij teveel. Zij vertelde mij, dat iemand zich bereid had verklaard haar ge noeg geld te geven om het in Rome anderhalf - jaar behoorlijk te kunnen uitzingen. Maar wie die JJJtoJf wU ontoen)en. weeroverzlcht 20.20 Politieke partijen: GPV 20 30 Cy- Bergerac. speelfilm 22.20 Dat ziet Callfornië, filmreportage 22.40—22.45 Jourr Programma voor morgen I, 402 m. AVRO: 7.00 _Nws terecht te komen bij de aandrang 0 Ochtendgym 7.2q Lichte grain. VPRO: op commerciële televisie. Hierbij haalde ?.50. Dagopening. hoe prof. Vondeling bij de it u beter haar collega's vragen. - acDatten over cie regcrin haar positie heeft natuurlijk veel he gezegd dat een deel „Was ze populair bij haar collega's?" gen fractie televisiereclame z onvermijdelijkheid. „Die onvermijde lijkheid." aldus mr Burger, „bestaat uiteraard uitsluitend uit het onvermo gen om simpelweg neen le zeggen. In Scandinavië, België, Frankrijk en Zwit serland schijnt dat gemakkelijker te „Gaf ze ook een reden voor haar vreemd ge drag?" „Zeker. Èn die reden maakte haar gedrag volkomen begrijpelijk. Ofschoon ik aan de ande re kant niet kan inzien, waarom ze die geschie denis niet nog een paar maanden had kunnen uitstellen. Kykt u eens, mijnheer Perquin, made moiselle Joyce was erg ambitieus. Zy voelde voor haar werk alleen in zover het een entrée in de filmwereld zou kunnen vergemakkelijken. Als ik er goed over nadenk, voelde zij eigenlijk voor niets en ook voor niemand iets zonder een bijbe doeling. Of, neen, dat is nu ook weer niet goed gezegd. Een bijbedoeling.is toch immers een be doeling, die op de tweede plaats komt. Die, hoe zal ik dat nu zeggen, die niet de hoofdzaak is. Ik geloof, dat ik het beter zo kan uitdrukken: mademoiselle Joyce gebruikte en haar werk en de mensen met wie ze in aanraking kwam al leen maar als middel tot een doel. Ze wou en zou een filmster worden, begrijpt u? Of ze daar kans toe zou hebben gehad? Ik kan het niet in zien. waarom niet. Ze was intelligent, zag er heel goed uit, had S.A. En bovendien wist ze zichielf te verkopen, wat reclame betrof kon nie mand dat meisje iets leren, en ze had een ijze ren wil. Gevoel had ze niet en dat is in bepaal de omstandigheden ook een voordeel. Ja. ik ge loof wel, dat ze geslaagd zou zyn, vooral nu ze dat geld had". „Welk geld?" 'S.30 gingen deze uitspraak is gebaseerd, Nei maar in ieder geval moet men wel gra strijdensmoe zijn als men gelooft dat tv-reclame pacificatie kan brengen, want het gaat niet om de reclame, maar om de winst. En daarvoor is commer- haar in staat ciële televisie nodig". I Mr. Burger verklaarde dat dit in West-Duitsland ook merkbaar is. Be paalde bladen voeren daar acties te gen de bestaande reclametelevisie, al leen om de commerciële televisie te kunnen doordrijven. In de loop van de vergadering kre gen de leden van de Verenigingsraad ook gelegenheid, hun mening te uiten radio, en televisiepro. „Neen, ze had geen vriendinnen Vrouwen mochten haar niet. En daar bedoel ik niet al leen haar collega's mee". „Zegt u me eens eerlijk, hebben geacht tot chantage bijvoorbeeld' ..U doet me daar een vraag, die ik ver van E prettig vind. Het arme kind is nu dood, ver- moord. Als dat laatste niet het geval was, zou ik u zeggen, er de voorkeur aan te geven uw 5 vraag onbeantwoord te laten. Maar waar het om Z een moord gaat Mademoiselle Joyce was beze- ten van haar carrière. Als het daarom ging, was E ze tot alles in staat. Daarvan ben ik overtuigd, - mijnheer Perquin". „Is dat alleen maar een mening of „U bedoelt of ik die mening ook met bewijzen kan staven? Tja. mijnheer Perquin, wat moet ik j daar nu op zeggen. Meestal wordt je mening E over iemand gevormd uit allerlei kleinigheden. Z Uit dingen, die al heel weinig om het lijf schij- nen te hebben als je ze zo hoort vertellen. Zij Z deed me altijd aan Rieka denken, mademoiselle dan ook 8een aanbeveling verdienen. het programma 's avonds na het nieuws van half elf te sluiten voor degenen 9.00 Dc groenteman 9.05 Klaes ),35 Waterstanden 9.4o MorgenwiJ- i.Oq Arbeidsvitaminen (gr) '.0.50 V 12.20 Regcrlngsultz: V d land- ïureberlchten 13.3o Lichte orkeat- en zangaollste 14 00 Planlrecltal: muz 14.35 Gram v d kinderen ooi en plano '.5.30 Logboek 1847 chte gram l«.3o V d Jeugd 17.25 jrk calling, praatje 17.30 Lichte d Jeugd ISOO Nws '.8 15 Even tueel 18.20 Pianospel: lichte muz mr H M Schei tema-Blaae. Hilversum II. 298 ra. KRO; 7.00 Nws 7:0 Morgengebed 7.Ouverture: lichte gram 7 55 Overweging 8 00 Nws 8.15 Lich te gram 3 5o V d hulsvrouw 9 40 School radio -.0.00 V d kinderen 10.-.5 Moderne orkestmuziek (gr) ::.00 V d vrouw 11.30 Lichte gram .5C Volaanvooruit, 12.00 Middagklok-noodklok '.2 04 ïmuz (gr) :2 3o Meded ten behoeve tuinbouw :2.33 Populaire Operë eramma's v,„ do viRA SpmerïSÜÏ V,raï, was daarbij het humoristisch commen- - J taar van een Rotterdamse afgevaar digde. die bezwaar maak>p tegen het feit, dat de VARA-radio 's morgens zo wel om kwart over 7 als om kwart over 8 de dag „opent" met een socialis tisch strijdlied. Dat leek hem er één teveel: „Als men zo handelt. 14.03 Klassieke gram ndsvrout -richte gram 16.00 Pro gr •ken 6 30 Ziekenlof '.7 00 V d Jeugd 45 Beursberichten 17 50 Regeringsul tz. Polititke tezii uit de Ned Antillen, door Her 18oo Hawaiian ensemble 18 18 30 Country en Weste Joyce". „Aan Rieka? Bedoelt u aan uw vrouw?" vroeg Perquin verbluft. Mevrouw Rieka Saleminq zali- ger, mevrouw zelf, zoals het personeel dat Z voor haar beefde, haar placht te noemen was een vleeskolos geweest, die deed denken aan een afgodsbeeld uit het Stille Zuidzeegebied. (Wordt vervolgd) Rijn. Rijn.. vakantle-impre Manneke. NTV 20Oo Journaat. AVRO: 20 20 De onzichtbare muur. documentair programma 21.05 Leonard del Ferro van Jazz naar opera: Interviews, opera- „En de haan hoeft 's morgens óók Ij"? maar eenmaal te kraaien!" luidde de ifvRO °wf bijval uit de zaal. 2235 j0Urn NTS: 22 30

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7