Nieuwe Leidse Courant Communistische troepen in Vientiane openden het vuur Ramp in Brazilië is niet te overzien Rechtsen omsingelen leden van rode partij Grootmoeder van (35) krijgt een vijfling - allemaal jongens Prins Bernhard belaagd door twee olifanten Tito wil naar Kennedy Commentaren Groot deel Algerije boycot referendum Havik sterft uit in Nederland CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Maandag 9 september 1963, 44ste jaargang Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele bnien. Matige, af en toe krachtige wind, tassen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.). (zie voorts pagina 7) f 2,80, p.kw. f 8,25 Klachtendiensf' bezorging 18—19 uqr Gevechten in hoofdstad van Laos Vannacht hebben leden van de communistische Pathet Lao in Vientiane, de hoofdstad van Laos, het vuur geopend. Zij zijn in de stad om de minis teriële ambtswoning van de Pathet Lao-beweging te bewaken. Troepen van het rechtse leger moesten ingrijpen. De wijk, waarin de rode troepen zich bevinden, werd geheel afgesloten. Bij een hevige schietpartij, die van drie tot vijf uur duurde zijn doden en gewonden gevallen. Volgens de ge nerale staf van het rechtse leger zou het incident zijn begonnen, toen een kolonel van dit leger in zijn auto het gebouw passeerde. Van het gebouw uit werd een salvo gelost en al spoedig was het vuren al gemeen. De leden van de Pathet Lao. ongeveer 110 in getal, beschikken over lichte wapens en granaten. Zij zijn omsingeld door in veldtenue gestoken rechtse troepen, die alle strategische punten in Vientiane hebben bezet. In de loop van de nacht arriveerden ook tanks. Urenlang daverden Vientiana van het geratel van automatische wa pens, mortiervuur en het ontploffen van granaten. De lijfwachten van de communistische Dit portret van koningin Julia na, geschilderd door Sierk Schröder in Wassenaar, zal een plaats krijgen in de ont vangstzaal van het- Gouverne mentshuis in Willemstad, de zetel van gouverneur mr. N. Debrot. Het doek van 1,90 bij 1,20 m zal op 30 november, de dag van de herrijzenis van de Nederlandse staat, worden aan geboden door de Junior Kamer van Curagao, een organisatie van jonge mannen, meestal werkzaamin het bedrijfsleven en vaak gangmakers van aller lei actiesDe gelden voor dit schilderij, dat in de plaats komt van het huidige, door de schil der Katzijn verkregen via in tekenlijsten en uit de opbrengst van een foto-expositie van kleu renfoto's door „Pool 25" ge maakt tijdens de viering van het zilveren jubileum van het Koninklijk Paar. In één oogopslag Moet de overheid ingrijpen indien de kankerbestrijding dreigt te versplinteren? (pag. 2). De Oecumenische Raad van Kerken heeft een sociale boodschap doen uitgaan over de woningnood, het verkeer, de welvaartsverde ling enz. (pag. 2). Onthullingen over de Slag bij Arnhem (pag. 5). Openlijke aanval van Go- moelka (Polen) op China (pag. 5). Soekarno zegt Nederlandse studenten een spreekbeurt toe (pag. 6). Sterftecijfer steeg, geboor tecijfer daalde (pag. 6). Prijswinnaars op het Voca listenconcours Den Bosch (pag. 7). Plannen van de VARA voor herft en winter (pag. 7). en twee pagina's sport? IN de Venezolaanse stad Maracaibo heeft een vrouw van 35 jaar zaterdag een vijfling ter wereld ge bracht na een zwangerschap van zeven maanden. Volgens een me disch bulletin van het ziekenhuis waar de bevalling plaats vond, ma ken zowel moeder als kinderen het gezien de omstandigheden uitste kend. De moeder, die op één dag vijf kinderen rijker is geworden allemaal jongens heeft nog eens vijf kinderen uit een eerder huwe lijk. De vrouw is zestien uur na de be valling in het huwelijk getreden. De huwelijksplechtigheid voltrok zich op de kradhiafdeling van het ziekenhuis, waar mevrouw Ines Maria Cuervo de Prieto, die door een vorig huwelijk reeds grootmoeder is, wordt verzorgd. Direct daarna werden de kinderen gedoopt. De kinderen zijn in een couveuse ge plaatst. Met verscheidene doktoren en ver pleegsters als peten, werden de kinde ren gedoopt in: Robinson, Fernando. Otto, Juan, José en Mario. Zij zijn ge noemd naar de vijf doktoren, die bij de geboorte assisteerden. Gouverneur Luis Vera Gomez van de taat Zulia (waar Maracaibo ligt) heeft moeder en kinderen bezocht, namens president Bétancourt gelukwensen over gebracht en gezegd dat de kinderen beslist hulp en bescherming zullen krij gen. De echtgenoot, De Prieto. is 39 jaar. Hij is opzichter bij de Creole Petroleum Co. Uit een vorig huwelijk heeft hij acht kinderen. Derde De Venezolaanse vijfling is de derde in de officiële statistieken van het wes telijk halfrond. De eerste bekende ge boorte van een vijfling op het weste lijke halfrond was die van de zusters Dionne in Canada. Annete, Cécile, Emi- lie, Marie en Yvonne werden in 1934 ge boren, Emilie stierf in 1954. De andere vijfling: Maria Fernanda, Maria Christina, Maria Esther, Arlo en Franco, werd op 15 juli 1943 in Argen tinië geboren. Alle vijf kinderen zijn in Een van de vier dagen oude vierling Dreher is zondag in het St. Davids zie kenhuis, ten gevolge van ademhalings moeilijkheden overleden. De drie andere meisjes maken het goed. De 21-jarige elektricien C. J. Wevers uit Amsterdam, die zondagmorgen op zijn :er in botsing kwam met een auto omdat de bestuurster hem geen voorrang jende, is in het ziekenhuis overleden ministers hebben zich verschanst ir aantal naast elkaar gelegen huizen i Vientiane. het In de omsingelde wijk bevindt zich mi nister Phoemi Vongvichit van de Pathet Lao. die tien dagen geleden als afgevaar digde van de linkse groeperingen in Laos naar de stad was gekomen voor bespre kingen met de neutralistische premier Soevarma Phoema over een regeling van de ernstige crisis iri de Vlakte der Krui- De minister had vanochtend met een hefschroefvliegtuig van de internationale controlecommissie naar het hoofdkwar tier van de Pathet Lao willen terugkeren. Hij had gisteren uiting gegeven aan zijn ongenoegen, dat gedurende zijn verblijf in Vietiane geen vaart was gekomen in de besprekingen. De neutralisten van hun kant hebben laten weten, dat zij de linkse voorstellen als een dictaat be schouwen en ze daarom dan ook niet kun nen aanvaarden. De schietpartij van van nacht is wellicht bedoeld geweest om nieuwe pressie op Premier Soevanna Phoema uit te oefenen. Leden van de internationale controle commissie hebben vanochtend een be zoek gebracht aan minister Vongvichit, wiens verblijfplaats toen nog steeds was omsingeld. Volgens de minister was van een naburig gebouw uit zijn lijfwacht be schoten, die het vuur had beantwoord Een van de Pathet Lao-wacliten was do delijk getroffen en verscheidene anderen hadden verwondingen opgelopen. Wordt er een bezoek van presi dent Soekarno aan Nederland voorbereid? Uit de woorden van rnir. J. Scholten, voorzitter van de Ned. staatkundige studentenfede ratie, zou men zulks kunnen con cluderen. Zaterdag keerde hij van een bezoek aan Indonesië op Schip hol terug. (Verslag zie pagina 6). De grote bosbranden in de Zuidbraziliaanse staat Parana hebben tot nu toe aan 250 personen het leven gekost. Dikke rookwolken stijgen op uit de brandende bossen op de heuvels. Branden eisen honderden levens De bosbranden die op het ogen blik Brazilië teisteren nemen zulke ernstige vormen aan, dat deskundi gen van mening zijn, dat alleen re gen nog uitkomst kan brengen. In de staat Parana hebben tot nu toe Twee olifanten hebben de auto achter volgd van prins Bernhard, toen hij deze dieren in een wildterrein in Beetsjoeana- land vrij dicht was genaderd om foto's te maken. Op een persconferentie ver telde de Prins later evenwel dat z(jn leven niet in gevaar was geweest. Als president van het World Wild Life- fund maakt prins Bernhard een inspectie reis door Beetsjoeanaland. Geldtafel had een dubbele bodem Bijna een half jaar heeft de 20-jarige lokeltisle mejuffrouw D. L van het post kantoor in Eindhoven in benauwdheid verkeerd wegens een kastekort van dui zend gulden. Juist toen de centrale di rectie van de PTT in Den Haag had be slist dat de lokettiste zelf honder gulden van het tekort zou moeten betalen, kwam het gehele bedrag boven water. Het bleek dat het geld tussen een dub bele bodem van de geldtafel van het meisje was gekomen. President Tito van Zuid-Slavië heeft te kennen gegeven, dat hij van plan is een bezoek te brengen aan president Kennedy na zijn bezoek aan Latijns Amerika. Tito heeft dit verklaard tegen over de Amerikaanse minister van han del die 'n bezoek aan Zuiid-Slavië brengt in verband met 'n Amerikaanse tentoon- stelling in dat land. het leven verloren en er worden vijfhonderd mensen ver mist. Er zijn 300.000 daklozen. In het Noorden van het rampgebied zijn honderd mensen ingesloten door de vuurhaarden. Inmiddels breidden de branden zich steeds meer uit. Een gebied van om streeks 800km2is reeds verwoest, ter wijl het vuur nog steeds voortraast met een snelheid van 48 km per uur. De naburige staat Santa Catarina zou reeds door het vuur zijn bereikt. Ook in Rio zijn in beboste heuvels branden uitgebroken. Zaterdagochtend werd uit verscheide ne gebieden een andere windrichting ge meld, waardoor de bestrijding van het vuur wordt verlicht. In geheel Brazilië is inmiddels een hulpactie voor het getroffen gebied op gang gekomen. De Braziliaanse regering heeft een miljard cruzeiros (omstreeks 200 min. gulden nc) ter beschikking ge steld. De gouverneur van de staat Parana heeft een beroep gedaan op de ambassa deur van de Verenigde Staten om artsen, specialisten, bloedplasma en medicijnen te zenden. OEHOUDENS de mijnen in het zui- den van ons land is Nederland arm aan bodemschatten - zo heb ben we het altijd geleerd. Sinds enige tijd echter moet dit oordeel grondig (dit zowel letterlijk als fi guurlijk te nemen) worden herzien. Groningen bezorgde ons de enorme „gasbel" en de Noordzee is geble ken een oliegebied te zijn. Er valt bij beide een en ander te exploiteren en we mogen aannemen dat het daar mee wel in orde zal komen. In orde echter behoort het ook te zijn met onze dankbare verbazing over deze vondsten. Wat leven we als mensheid op een rijke aarde. Hoezeer heeft men zich in het ver leden wel bezorgd gemaakt over de mogelijkheden die de aarde zou heb ben om een groeiend mensdom van het nodige te voorzien. Maar met de uitbreiding van het mensdom hiel den vondsten en uitvindingen gelijke tred. Het lag alles al in de schepping be sloten. Hij die schiep wist ook wat de mensheid behoeft. Het is niet no dig, méér te wensen dan het dage lijks brood. Voor wie dit vertrouwen weet op te brengen, zijn er geen zor gen voor de dag van morgen. TAE ontwikkeling zet zich voort. De afstand tussen Rusland en China wordt groter. Intussen zoekt Rusland via Joegoslavië verder toenadering tot het Westen. Wat de verhouding betreft tussen Rusland en China, daar is het conflict louter nationalistisch geworden en gaat het om grenskwesties, proble men dus die in de ogen van de inter nationaal denkende communist ba naal hoorden te heten. Arbeiders hebben geen vaderland, luidt het in de marxistische leer. Het mocht wat. In het conflict tussen Rus land en China staan thans twee va derlanden levensgroot tegenover elkaar. Tegelijk dan de toenadering van Rusland tot het Westen. Tito, de eens verguisde, zal hier de brug mogen vormen. Hij kan daarvan moeilijk af kerig zijn. Zijn eigen positie is een sterke, hij is altijd zichzelf gebleven, zowel ten overstaan van Rusland als van de westelijke wereld. Hij kon echter ook moeilijk zonder beide; hij is wel bemiddelend, doch niet be middeld. De rol van Tito zal die worden van een actieve neutraliteit en men mag zich belangstellend afvragen, hoever zijn activiteit zich gaat uitstrekken. Duidelijk is reeds, dat de verlangens van Chroesjtsjef verder reiken dan het kernstopverdrag dat hij onlangs met het Westen kon afsluiten. Er moet meer op volgen. We leven wel in een tijd die merk waardige ontwikkelingen en ver schuivingen te zien geeft. Landbouwer door stier gedood De 61-jarige landbouwer H. M. van Zandvoort uit Oss is gistermiddag door zijn zoon dood in een weiland aangetrof fen. Het vermoeden bestaat dat de man door een stier is aangevallen, gezien de kwetsuren die hij heeft opgelopen. De man hield in het weekeinde toezicht op een weiland van een kennis, waarin jong vee en een stier liepen. Belkacem Krim zou asiel vragen in Zwitserland het referendum over de nieuwe grondwet gisteren geboycot uit pro test tegen het dictatoriale optreden van premier Ben Bella. De boycot was vooral effectief in Kabylië, het bolwerk van de Berbers ten oosten van Algiers. Ook in de andere delen van Algerije was er een schril con trast met het onafhankelijkheidsre ferendum dat een eind maakte aan de Franse overheersing. Er stonden geen mensen in de rij en er werd niet gejuicht. TAE HAVIK is bezig uit te sterven in Nederland. Op het ogenblik toeven er in onze bossen niet meer dan 25 broedparen van deze roof vogelsoort. Het Natuurnood- fonds Nederland, een afde ling van de World Wild Life Fund gaat nu proberen dit aantal wat op te voeren. Daartoe lanceerde men de „operatie havik", die in Baarn haar start beleefde in aan wezigheid van vertegenwoor digers van organisaties op het gebied van jacht en jacht- belieer, vogelstudie, fauna bescherming en bosbeheer. Het natuurfonds zal dit najaar en volgend voorjaar 20 tot 40 Duitse havikken in Nederlandse bossen uitzet ten. Het eerst komen de bos sen van Het Loo en die van het nationale park De Hoge Veluwe aan de beurt om op bescheiden wijze herbevolkt te worden. Deskundigen van het Natuurnoodfonds zijn van mening, dat er voor rond 120 broedparen ruimte is in ons land. Nauwelijks 15 jaar geleden waren er 1h on ze bossen Inderdaad nog zo veel havikken. Prof. dr. K. H. Vous, ver bonden aan het zoölogisch museum van de universiteit van Amsterdam en het zoo logisch laboratorium van de Vrije Universiteit, deelde in Baarn mee, dat het bestaan van de havik niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa in gevaar is. Broodnijd en onkunde van jagers hebben hem in Enge land uitgeroeid, in Frankrijk gedecimeerd en in het rijke Duitse woud tot een zeer schaarse vogel gemaakt. Zijn grootste verspreidingsdicht heid heeft de havik thans nog in de donkere naaldbos sen van Noord-Europa en Siberië. Sommige Algerijnen zeiden tot bui tenlandse journalisten slechts: „Wij hebben veel geleden. Het eerste jaar van onze onafhankelijkheid was moei lijk. Alles wat wij nu willen is vrede en werk". Het ging op de stembureau's rommelig toe. Er was geen onpartijdige controle ingesteld. De verstrekte cyfers cijfers waren steeds met elkaar in strijd. De aanhangers van Ben Bella bewe ren, dat als hij eenmaal officieel aan de macht is, h(j een reeks ingrijpende her vormingen zal uitvoeren om de admini stratieve chaos en de economische toe stand te verbeteren. Frankrijk, waarop Algerije al zijn hoop gesteld heeft om zich staande te kunnen houden, steunt Ben Bella :.og steeds als de beste leider, die er thans beschikbaar is. In een kennelijke poging om de massa te sussen zei Ben Bella, dat de grondwet niet definitief is en dat zij om de vier of vijf jaar zal worden herzien. De verklaring heeft de apa thie en onverschilligheid echter niet kunnen wegnemen. Volgens officiële mededeling heeft de overgrote meerderheid „ja" gestemd. Het is niet bekend, in hoeverre deze mededeling op waarheid berust. Wel is het kenmerkend, dat verschillende bui tenlandse verslaggevers in Kabylië slechts vrijwel lege stembureau's hebben gezien en dat men in Algiers heeft laten weten, dat 46 procent van de bevolking van dit gebied voor de nieuwe grond wet heeft gestemd. Deze grondwet laat slechts één partij toe, nl. het nationale bevrijdingsfront, dat stevig in handen van Ben Bella is. Zijn tegenstanders binnen de party-orga nisatie zijn er in het afgelopen jaar uit gewerkt. Fón van hen. Belkacem Krim, bevindt zich op het ogenblik in Zwitser- idnu, waar hu wellicht politiek asiel zal vragen. Krim was de man, die met de Fransen onderhandelde over de voor waarden, waarop de Algerijnen onafhan- keiyk zouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1