Nieuwe LeMse Courant ERKENNING VAN FORMOSA Chroesjtsjef vroeg Mao reeds in 1959: Bioloog eerste De Jonge kreeg aardgaskachel Luchtmachtmannen 24 uur op zee Peking „dwong Moskou tot actie Hongarije zwart Slachtoffers ongeluk met goederentrein Kwaliteit van graan gaat elke dag verder achteruit Wallstreet op record 1 iavo vg Je wit W.-Duitsland: minimumprijs •voor invoer aardappelen breed vast tapijt bulthuis Vrijdag 6 September 1963, 44k?te jaargang r~ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Meer wind Tijdelijke opklaringen, maar vooral in de kustprovincies ook enkele buien, plaatselijk met onweer. Tamelijk koude nacht met hier en daar mist en weinig wind. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest (Opgemaakt te 11.15 uur). (zte voorts pagina 7) Steenstraat 37 0,65, p m. 2,8 Klachtendienst'bezorging 18—19 uqr CHROESJTSJEF WILDE in oktober 1959 het nationalistisch Chinese be wind van generaal Tsang Kai Sjek op Formosa erkennen. Dit nogal opzienbarende nieuws werd vandaag verstrekt door de Chinese communis ten, die een nieuwe aanval op de Russische premier hebben gelanceerd. Zij hebben voonts de eer voor zich opgeëist, Chroesjtsjef in 1956 gedwongen te hebben, de Hongaarse opstand neer te slaan. Ook beschuldigden zij de Russische premier er van, dat hij op grote schaal ondermijnende activi teiten ontplooit in Sinkiang, een Chinees-Russische bufferstaat onder Chi nese souvereiniteit. De beschuldiging inzake Formosa staat ergens verborgen in het zeer om vangrijke antwoord, dat de Chinese communistische leiders op de jongste Russische verklaring hebben gegeven. Chroesjtsjef zou zijn suggestie heb ben gedaan na het bezoek, dat hij aan Eisenhower had gebracht in het Camp David. Aangezien hij toen rechtstreeks naar Peking ging voor geheime besprekin gen met Mao Tse Toeng ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van communistisch China, is het waar schijnlijk, dat de Russische premier toen het denkbeeld tegenover zijn toen al grote rivaal heeft uitgespro ken. Dit zou de reden kunnen zijn a oor het koele stilzwijgen rondom het bezoek van Chroesjtsjef en het uitblij ven van een formeel slotcommuniqué. Wat Hongarije betreft wordt in de bnief gezegd, dat communistisch China er in die spannende herfstdagen van 1956 op stond, dat alle nodige maatregelen zouden worden genomen om de contra revolutionaire opstand in Hongarije neer te slaan en zich vastberaden heeft ver zet tegen het opgeven van ..socialistisch Hongarije", De Chinezen verwijten Chroesjtsjef ook. dat hij getracht heeft, met wapens de koerswijziging in Polen te onderdrukken Het valt hier op, dat men in Peking zeer nadrukkelijk ver schil maakt tussen de ontwikkelingen, die zich in Polen en Hongarije hebben voorgedaan. In Polen hadden de Bussen geen geweld mogen gebruiken, in Hon garije moesten zij het wel doen. Het ge beurde pas. nadat de Chinese leiders een dergelijk optreden hadden geëist, aldus de brief. Verdedigingswerken De gebeurtenissen in Sinkiang komen hierop neer. dat de Russen tienduizen den Chinese (Mohammedaanse) burgers hebben overgehaald, naar de Sowjetunie te gaan. Later weigerden zij, deze men sen gelegenheid te geven naar Sinkiang terug te gaan. „onder het voorwendsel van wettelijke en humanitaire overwe gingen". In dit verband is het de moeite van het vermelden waard, dat volgens een in Hongkong verschijnend blad onge veer honderdduizend jonge Chinezen merendeels afgestudeerde middel- (Advertentie) MORGEN LAATSTE DAG HUISHOUD EN VERWARMINGSSHOW in de grote zaal van De Burcht. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Hooigracht 18 Leiden. In één oogcpslag SSR congresseert (pag. 2). (pag. 2). Geref. synode bespreekt hulpverlening bij rampen en andere diakonale zaken pag. 2). Amerikanen moeten Zuid- Vietnam mijden (pag. 5). Amerikaanse hoge militairen voelen zich gepasseerd (pag. 5). Het Britse vakverbond heeft nationalisatie geëist van particuliere industrieën (pag. 5) Eind volgend jaar kan het tweede tv-net reeds gebruikt worden (pag. 7) Van der Wal zal hard wer ken voor KLM, zegt minis ter Aartsen (pag. 7). De poppencollectie van Tus senbroek is nog niet vernie tigd (pag. 7). Longkanker bij mannen neemt sterk toe (pag. 9). Nieuwe Austin, weinig nieuws (pag. 9). en een SPORTBIJLAGE bare scholieren begonnen zijn aan de bouw van verdedigingswerken in de provincie Sinkiang, langs de grens met de Sowjetunie. Van Chinese zijde wordt thans beweerd, dait de Russen moeilijkheden trachten uit te lokken langs hun (lange) grens met China. De open brief aan Chroesjtsjef ein digt met het voorstel, in november te Moskou een algemene conferentie van communistische partijen te doen hou den. Bij de besluiten van deze confe rentie zouden alle partijen zich dan moeten neerleggen Bij het spoorwegongeval ih de buurt-1 weinig positiefs kan worden gezegd, staal schap Miste, waarbij een goederentrein het nu wel vast dat de opbrengsten aan- op een groep spoorwegarbeiders wa3 in- zienlijk lager zullen zijn dan vorig jaar gereden, kwamen om het leven: E. Sloe- het geval was, terwijl ook dc kwaliteit zarweij uit Zeist, assistent bij de Ko- van het slechte weer over het algemeen ninklijke Maatschappij Wegenbouw in vrij veel te lijden heeft gehad en bij Utrecht, 45 jaar oud en G. J. Vreman uit elke volgende regendag verder achter uitgaat". Dit verklaarde de directeur Opbrengsten aanzienlijk lager (Van onze soc.-econ. redactie) i devermindering kan aanzienlijk zijn, zo- HOEWEL mei betrekking tol de oogst- flinke kortingen op afgeleverde por- verwachting op dit moment noir !d<in ïllen ""den toegepast, aldus de Bredevóort, veiligheidsman bij de Ne derlandse Spoorwegen, 63 jaar oud. Gewond werden de 28-jarige A. J. Stevens uit Beek gemeente Berghi en de 24-jarige W, B. Vierwind uit Didam. Beiden waren in dienst van de Koninklij ke Maatschappij Wegenbouw. Men neemt bij N.S. aan. dat de arbei ders de naderende goederentrein niet hebben gehoord omdat zij aan het werk waren met een zaagmachine voor doorzagen van spoorstaven, die erg veel lawaai maakte. het I'roduktscliap voor granen, zaden en peulvruchten, dc heer J. S. Brandsma, gisteren in de openbare bestuursverga dering van het schap. De heer Brandsma zei. dat een flinke periode van droog weer. mits die snel intreedt, nog veel goed kan maken. Blijft het weer echter nat dan ziet het met de oogst somber uit. vooral wat de tarwe betreft Van de zomertai staat nog veel op het land, vooral het noorden des lands. Van de wintertar- het zuiden thans ongeveer 50 pet. geborgen, maar in het noorden staat nog ca. 75 pet. op het land. De landbouwers moeten in elk geval rekening houden met veel extra kosten, ook al slaat het weer spoedig om. Daar van zullen de droogkosten een a; lijk deel uitmaken, doch ook de In Birmingham, Alabama, ontstond deze week een chaos ten gevolge van een bomaanslag op het huis van een neger advocaat. De agent van politie Warren Wilson, raakte betrokken in een handgemeen, waarbij hij getroffen werd door een geïmproviseerd projectiel: een scherf van een fles. De New Yo'rkse effectenbeurs heeft gisteren een record voor alle tijden ge baald met grote handel. De belangrijke index van Dow Jones voor 30 indus triëlen, die woensdag nog net onder het record gebleven was, werd nu omhoog gestuwd door ecu stroom van aanko- i pen in het laatste uur en steeg meti 5,06 tot 737,98 punten tegen een vorig record van 734,91 op 13 december 1961. Het was een indrukwekkende gebeurte nis en de tikker was vijf minuten ach terop tegen het slot en in de laatste mi nuten was er zo'n stormloop, dat de tikker pas 20 minuten na de laatste gongslag gereed kwam. Bij de opening was de markt verdeeld. Een schitterend cijfer van de autover kopen stuwde Chrysler en andere auto aandelen omhoog. De aankopen breid den zich uit tot staal, chemische waar den en een keur van industriëlen. Spoor wegen en nutsbedrijven bleven verdeeld. De verliezen van de zwakte maandag Van de 132 verhandelde aandelen wa ren 561 hoger. 474 lager en 271 onver anderd. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0,36, overeenkomende met een koerswinst van 1,5 miljard, tot 73, die voor 425 in dustriëlen .0,39 tot 76,65, 25 spoor wegen daalde 0,10 tot 39,46, 50 nuts bedrijven steeg 0,25 tot 67,99. heer Bi Meegedeeld werd verder, dat de hec tare-opbrengst van koolzaad vrijwel ge- vorig jaar. Karwij- zaad heeft echter een aanzienlijk lagere hectareopbrengst, nL van ca. 15 pet. De kwaliteit van beide produkten is rede lijk te noemen. De gemiddelde opbreng sten van groene erwten en schokkers liggen 25 tot 30 pet. lager, die capucijners en grauwe erwten ongeveer 15 pet. In feestend Harlingen geen verlichting Harlingen viert deze week zijn vissc dagen zonder feestverlichting. Het de bedoeling dat de haven en de vi naamste straten van deze visserijplaats feestelijk verlicht zouden worden door de goede zorgen van de firma Hin- driks uit de Drentse plaats Dalen. De man wilde woensdagavon, de voor avond van de visserijfeesten „proef draaien", maar dit werd hem ontzegd door het provinciaal elektriciteitsbe drijf in Leeuwarden. De firma zou te laat Vergunning hebben aangevraagd en om technische redenen was het niet mogelijk de proef op de som te nemen, zo zei een vertegen woordiger van dit bedrijf. De heer Hindriks besloot toen om var het hele project maar af te zien. Hi; deelde de feestcommissie mee dat hij geen risico wilde nemen en liet de reeds geplaatste verlichtingspalen di- reet verwijderen. Hij nam ook geen genoegen met de verklaring dat hij donderdag volop zou kunnen draaien. Er vielen harde woorden maar de man uit Drente vleef bij zijn voornemen. De voorzitter van de feestcommissie in Harlingen, de heer F. van Sluis, was door de gang van zaken teleurgesteld en zei: „Ik voel me klein Careltje Briels". De Koningin heeft gistermiddag op paleis Soestdijk een 50-tal deelnemers aan het 11e Internationaal Genetisch Congres ontvangen, dat op het ogenblik in Den Haag wordt gehouden. (Advertentie) Diner in metro „De dag van de expeditie", geor ganiseerd door de Vereeniging van Rotterdumsche Expediteurs, is gisteren besloten met een diner in het toekomstige metrostation „Leuvéhaven" in de Maasstad. Waar eens de treinen zullen razen, hoorde men vreedzaam het getik van lepels en vorken, op geluisterd door zachte piano muziek, Gebouw totaal verwoest Brand in psych. inrichting Gisteravond is in twee gebouwen op het terrein van de psychiatrische in richting te Wolfheze brand uitgebroken Een van de gebouwen waarin dt therapie-afdeling was gevestigd n totaal uitgebrand. De gemeentepolitie van Renkum houdt zeer sterk rekening met de mógelijkheid, dat er van brandstichting sprake is. Alles wijst erop. dat de branden i twee afzonderlijke gebouwen kort n kaar zijn ontstaan. De dader zou van de patiënten van deze inrichting kunnen zijn, -zo deelde de politie mee. Een van de gebouwen is geheel ver loren gegaan, de andere is door het vuur ernstig aangetast en heeft zeer veel waterschade gèkregen, 48 000 dozen met kerstverlichting, die vandaag zouden worden verzonden naar de Philippijnen, zijn in vlammen op gegaan. Bij K B. is benoemd tot notaris bin nen net ari'ouaissemeiu s-Hertogen- bosch met standplaats Eindhoven, de heer G. J. Boswinkel, kandidaat-notaris, wonende in Den Haag. IVa komkommers: De Westduitse regering zal zeer binnenkort een minimuminvoerprijs voor aardappelen vaststellen, zoals enige weken geleden voor de kom kommers. Pas na drie dagen zal deze in toepassing zijn. Het Produktsohap voor Aardappe- __n maakt zich zorgen over het Duitse voornemen. Het heeft de mi nister van landbouw gevraagd, te trachten tot een regeling met de Duitsers te komen, eventueel op ba sis van een door Nederland te garan deren minimumprijs bij export. Vorige maand heeft Duitsland eer dergelijk aanbod voor komkommers geweigerd, omdat het niet wilde dis crimineren tussen Nederland en an dere EEG-partners Ten departemente laat men door schemeren, dat de vrij onoverzichte lijke aardappelsituatie het nemen van een beslissing niet eenvoudig maakt. Deze s&uatie is voor de nister ook aanleiding geweest, nog niet te beslissen het verzoek van het Produktschap, de aardappelex port naar derde landen te subsidiëren bij wijze van antwoord op soortge lijke maatregelen van België er Frankrijk. Bij het Produktschap zegt men. da- door het slechte weer de marktbare aardappeloogst wel iedere dag kleiner wordt, maar dat men er nu toch van moet uitgaan dat er nog een flink kwantum voor export beschikbaar zal komen. Het Produktschap hoopt dat Duitsland de regeling soepel zal toe passen. door bijv. de minimumprijs la ger te stellen dan het voorgeschrever maximum van 92 procent van de ge middelde marktprijs in de afgelopen drie jaar. In de afgelopen vier oogstjaren heeft Nederland per jaar gemiddeld 56.000 ton zandconsumptie-aardappelen, dat is tachtig procent van de totale export van deze aardappelsoort, naar Duits land geëxporteerd. De export van de consumptle-klei-aardappelen in de pe riode was gemiddeld 25.000 ton. Van de 'otale export van consumptie-aardappe len ging gemiddeld 31 procent naar Duitsland, De 37-jarige Amsterdamse caféhouder J. Lodewijks is gisternacht om het leven gekomen, doordat hij in Amsterdam te genover de Hortus Botanicus met zijn auto tegen een trammast is gereden. De politie vond de man, die alleen in de auto zat, in bewusteloze toestand en ernstig gewond. In het ziekenhuis werd de dood van het slachtoffer geconsta- uit één stuk geweven in de breedten: 366457 cm. Verzet Bouclé 27,p. M2 wol Frisé 31,90 p. M2 Super Twist 41,75 p. M2 Gratis advies en prijsopgaaf. WONINGINRICHTING n BOTERMARKT 23 bi Commentaren TAE MINISTER van verkeer en waterstaat komt waardering toe voor zijn besluit, dat op de midden berm van onze drukke wegen af doende bescherming zal worden aan gebracht. Het verkeer is ook in ons land on gekend toegenomen en daarmede het risico dat de weggebruiker loopt. Dit geldt met name de grote wegen met hun enorme intensiteit, gepaard aan de daar gebruikelijke snelheden. Dan zijn de verkeersongevallen veelal ontstellend in hun gevolgen. Wat daarbij zonder uitzondering in het geding is zijn mensenlevens. Het is een eenvoudige erkenning van de eerbied, die het mensenleven toe komt. wanneer aan de bescherming daarvan het mogelijke wordt gedaan. En er zijn gelukkig nog mogelijkhe den, daaraan iets te doen. In de wel vaartsstaat die wij beleven mogen dan de kosten minder dan ooit een belemmering vormen. Minister Van Aartsen heeft begre pen, dat hier een knoop diende te worden doorgehakt. Het mag tot verheuging stemmen, dat hij reeds zo vroeg in zijn ambtsperiode daar toe is overgegaan. Het wekt ook voor de verdere besluitvaardigheid van dc bewindsman goede verwachtin gen. TAF NEDERLANDSE dagbladpers lijdt morgen een ernstig verlies. Fedde Schurcr, hoofdredacteur van de Friese Koerier, legt dan zijn functie neer na onlangs „de pen sioengerechtigde leeftijd' te hebben bereikt. Schurer behoort tot die mensen die niet bang zijn om anders te wezen dan anderen wanneer hun overtui ging hen daartoe noopt. Dat heeft hij in zijn leven wel bewezen en hij heeft de gevolgen ervan moeten dragen. Ook daartoe was hij bereid. Maar voor hem, als voor alle ande ren, geldt toch dit, dat er een tijd is van komen en een tijd van gaan. Wij aarzelen niet, zijn heengaan een verarming te noemen van het beeld dat de Nederlandse dagbladpers in haar geschakeerdheid vertoont. Daarmee is niets ten kwade gezegd van zijn opvolger, wie wij gaarne toewensen dat ook hij tot 'n boeiende figuur in ons perswezen mag uit groeien. Maar hij zal weer anders zijn dan Schurer. Want deze was een eenling. Aan Fedde Schurer is het te dan ken, dat de Friese Koerier binnen onze Nederlandse pers een eigen stem heeft gekregen. Iedere krant vertoont wil het goed zijn een eigen karakter, als om te bewijzen dat zij weliswaar een produkt is. door velen gelezen, maar daarom nog geen massaprodukt behoeft te zijn. Schurer heeft zijn krant het stempel opgedrukt van zijn persoon. In de loop der jaren hebben ook wij nogal eens blijk moeten geven, een andere opvatting te zijn toegedaan dan hij aanhing. Maar het was een genoegen bijna schreven we: een genot met hem te discussiëren, omdat dat steeds kon geschieden vanuit dezelfde gemeenschappelijke basis, die der christelijke overtui ging, die van het christenzijn. Schurer heeft ons. voor zoveel dat nodig mocht zijn, wel voorzichtig gemaakt in de betiteling van zich niet nadrukkelijk als christelijk aandienende bladen als onchristelijk of zelfs a-christelijk. We hebben heel wat beschouwingen van hem gele zen waarop onze ziel een welge meend „amen" kon laten horen. In zijn krant heeft Schurer eens ge zegd. dat schrijver dezes een man zou zijn om mee uit vissen te gaan. Wat Schurer betreft, zou het er dus nu van kunnen komen. Voor schrij ver dezes komt het neer op het spen deren van een der toch al luttele snipperdagen. Maar het zal gebeuren. Want met het vertrek van Fedde Schurer uit de journalistiek zijn wc nog niet verzoend.... Groningen schakelt in mei 1964 om (Van een onzer verslaggevers) De Groninger schoolbioloog J. de Jonge kan zich sinds gisteren eigenaar noemen van de eerste aardgaskachel hi Nederland. Het was burgermeester J. Tuin, die de kachel, of beter: cen trale verwarming, ontstak nadat het apparaat op spectaculaire wijze per luchtmacht-helikopter op Je Ossen markt was neergelaten en in enkele uren tijds was gemonteerd in de nieuwe flat aan de Groninger Multa/ulistraat. Voorlopig zal de heer De Jonge zijn warming, strijd te- A/DLGENDE WEEK zullen den van de vaste staf van het schip naar een plek twintig De proef heeft ten doel zeven leden van het vlie- vliegveiligheids oefen- en tot dertig mijl buiten de Ne- te gaan hoe vliegend perso- gen vermoeidheid,"slaap", zee- gend personeel van de Kon. testcentrum van de lucht- derlandse kust te brengen, ze neel dat in zee is terechtge- ziekte verveling, angst, uit- Luchtmacht een proef nemen macht. Dit centrum is geves- daar in het vlot te zetten, aan komen liet reeds jarenlang in putting, om 24 uur op open zee door tigd op de basis Soesterberg. hun lot en aan het weer over het centrum onderwezen te brengen in een opblaas- te laten en 24 uur later bin- theoretische gedeelte van het Reeds lang worden het baar zevenpersoons redding- De proefneming, eerste in nenboord te halen, 's Nachts wachten op redders in de vliegend personeel dc ver- vlot van het type, dat aan haar soort in ons land, ge- zal het schip dat ze buiten- praktijk zal toepassen, Daar- scheiden methoden bijge- boord van de fokker Friend- sehiedt op basis van vrijwil- gaats brengt wat dichter in bij horen onder meer de bracht. Om in onherbergza- schip-toestellen van de lucht- ligheid. de buurt van het vlot varen maatregelen ter ontzilting me streken of in zee de beste macht wordt meegevoerd. met het oog op de passende van het zeewater om dit ge- kansen te hebben er het leven Deze zeven mannen zijn Ie- Het plan is de mannen per schepen. schikt te maken voor drink- af te brengen. nieuwe bezit echter niet op aardgas kun nen stoken. De c.v.-installatie zal de eerste maanden nog op stadsgas branden en eerst later worden omgeschakeld voor gebruik van aardgas. In mei volgend jaar begint men daarmee in Groningen en eind 1965 hoopt men heel de stad op puur aardgas uit Slochteren te hebben aange sloten. Zoals bekend keurde de gemeen teraad nog onlangs een begroting van elf miljoen gulden voor deze omschakeling De gasgestookte centrale verwarmings installatie is vervaardigd door de Rotter damse firma Vanandel. die met de intro ductie ervan een wissel op de toekomst trekt in de hoop dat de gasprijs inderdaad zo laag zal zijn dat het aantrekkelijk wordt het te gebruiken voor huisverwar ming. In vergelijking: met olie gestookte c.v is de aanschaffingsprijs van de appa ratuur aanzienlijk lager. De ketel zelf kost een slordige 1300 gulden en inclu sief het installeren zal een bedrag van rond 3000 gulden nodig zijn, wat 1500 gul den minder betekent dan aanschaf en installatie van een oliegestooktc c.v. Wat de exploitatie betreft hangt alles echter af van de aardgasprijs. De fabri kanten hopen nu maar dat de ministeriële bewering dat aardgas zal kunnen concur reren met de olie zal worden bewaarheid. In ieder geval staat wel vast dat gas-c.v. zekere voordelen heeft boven olie-c.v. Een ervan is dat nu ook voor de hoog- bouwflats individuele centrale verwar ming mogelijk is. Olie-c.v. op hogere ver diepingen heeft tot nu toe steeds moei lijkheden opgeleverd in verband met op slag van de olie (veiligheidsbepalingen van de brandweer). Een ander voordeel is dat de gas-c.v.-installatie zeer compact is. mede omdat men geen tank nodig heeft. Geen radiator De gisteren geplaatste installatie be staat uit een handzaam kastje van 30 cm breed. 60 cm diep en nog geen meter hoog, een apparaat dat in huize De Jonge een plaatsje heeft gekregen in een berg- kast. Van daaruit lopen de verwarmings- leidingcn langs de plinten (geen radia toren) door het huis. Of de gasinstallatie ook mogelijkheden biedt voor blokver- warming is nog niet te zeggen. Maar naar verluidt zouden de woningbouwvereni gingen er vooralsnog weinig toekomst muziek in zien omdat de kostenbesparing gering zo niet nihil zou zijn in verge lijking met olieverwarming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1