M.E.A.B. Garnalenvisserij bedreigt de tong- en scholstand Twee droomauto's Twee jaarklassen tong door kou omgekomen Sportflitsen WEGENS VAKANTIE GESLOTEN P. ZUYDERDUYN Barendregt won van leider Portisch Ambtenaar J. v. cl Hoeven in Voorhout gehuldigd v WE LEI 1)SE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 Moeten de kotters omschakelen? NU DE tongvisserij een afnemende tendens vertoont, kan het nuttig zijn eens te vernemen, hoe de biologen van het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek in IJmuiden de situatie bezien. Om meteen met de deur in hifis te vallen: niet optimistisch. De afgelopen strenge winter heeft ernstig huisgehouden onder het tonbestand. Dat is niet het ergste, de natuur zal zich wel herstellen, maar slimmer is, dat de granalenvissers ook veel klei ne tongetjes naar boven halen. Dit kan op den duur funest worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de meeste tongetjes als slachtoffers van de gar nalen vissers vallen als zij in mei en juni de zeegaten binnentrekken. Maar ook daarna zijn de verliezen niet te verwaarlozen. feiten De kleine tong vertoeft in de zomer bij voorkeur in ondiep water. De vang sten vertonen op een diepte van 1.5 meter beneden N.A.P. een duidelijke top. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan, dat in juli, augustus en september de on diepst vissende garnalenschepen de mees. te ondermaatse tongetjes vangen. Volgens berekeningen behoeft een ge middelde vangst van 5.tongetjes ger kilo garnalen, onder normale omstadigheden niet als overdreven beschouwd te wor den. Dit betekent een jaarlijks verlies van ruim 60 miljoen kleine tongetjes, een aantal dat aanzienlijk hoger is dan dat van de bovenmaatse tongen door de Ne derlandse schepen aangevoerd. Moeilijk Een deel zou door natuurlijke oorzaken om het leven zijn gekomen voordat het de marktwaardige grootte had bereikt, Hierdoor is het moeilijk een exacte be rekening te maken van de schade die de tongvisserij van de vernietiging van deze reusachtige hoeveelheid kleine tongen ondervindt Het is echter wel zeker, dat deze vele miljoenen guldens bedraagt en het is zelfs mogelijk dat de schade die de gar nalenvisserij de tong- en ook de schol visserij toebrengt, groter is dan de totale opbrengst van de garnalenvisserij. Inmiddels heeft het onderzoek een ontstellend feit aan het licht" ge bracht. Aangenomen moet worden, dat de hele jaarklasse 1962 van tong en die van 1961 vrijwel geheel in de afgelopen extreem koude winter zijn omgekomen. Dit is een ernstige zaak daar een groot deel van de kot- tervloot zich op de tongvangst toe legt. Het is te verwachten, dat vele schepen zich bij voortdurend afne mende vangsten weer op de garna lenvisserij gaan werpen. Zal deze verhoogde activiteit ook lei den tot grotere vangsten en een hogere opbrengst? Dit is niet waarschijnlijk, daar een verdubbeling van de inspanningen in de laatste 10 jaar niet geleid hèeft tot ehi. ge vergroting van dë vangsten. Wel zullen de onkosten per kilo garnaal nog verder stijgen als dezelfde vangst door nog- schepen wordt aangevoerd en als niet wordt getracht de garnalenvisserij op korte termijn te rationaliseren. Voor reorganisatie zijn gegevens over de bio logie van de betrokken soorten noodza kelijk. sumptiegarnaal uitgroeien, worden weerlegd. Hoewel leeftijdsbepaligen bij de gar naal erg moeilijk zijn, heeft men rede nen te veronderstellen, dat een pufgar- naal van gemiddelde lengte in het zomer halfjaar vier tot vijf maanden nodig heeft tot consumptiegarnaal te groeien in het winterhalfjaar zeven maanden. Als leven blijven, kunnen dus alle puf- garnalen in betrekkelijk korte tijd tot consumptiegarnalen uitgroeien. Rekening houdend met het feit dat niet minder dan 84 percent van het totale aan. tal gevangen garnalen onder de maat is, worden aangeomen, dat zelfs bij een grote natuurlijke sterfte, effectieve maat regelen om de kleine garnalen te be- schrmen een forse vergroting van de vangt van het volwassen produkt tot ge volg zullen hebben. Dit kan weer leiden •en betere geldelijke uitkomst voor de visserij. Vele garnalenvissers zijn bevreesd voor een vergroting van de aanvoer van consumptiegarnalen. Dit is be grijpelijk daar zij zelden financieel voordeel zien van een grote aanvoer. Zij stellen dat men moet bestaan van schrale handel en hoge prijzen. Nu is er echter een groot verschil tus- onregelmaitige grote vangsten die de markt slecht kan verwerken en Geslacht Een belangrijk succes in het onderzoek was het aantonen van een geslachtswis- seling bij de mannetjes van de garaal, die als ze uitgepaaid zijn in wijfjes veran deren en als zodanig verder door het le ven gaan. Hiermee kon de theorie, dat de ondermaatse voor het grootste deeü man netjes zouden zijn die Voor grammofoonplaten regelmatige verhoging van de 2—1. aanvoer over het gehele jaar waarop de handel zich kan gaan instellen. En dit laatste is te verwachten van beschermende maatregelen ten gun ste van de kleine garnalen. Deze maatregelen moeten dusdanig worden uitgevoerd, dat ook de platvisjes worden gespaard. Dit is meer noodzake lijk dan ooit, daar de komende jaar klassen van de tong het door de afge lopen winte.: veroorzaakte vacuum moe ten opvullen. Door een jaarlijks verlies van tientallen miljoenen kleine tongetj* wordt dit proces vertraagd en hoe eri stig dit is zal in de komende jaren blij ken. Gezien de grote financiële belan gen die hierbij op het spel staan moet het mogelijk zijn een voor alle partijen aan vaardbare regeling te treffen. Wielrennen Peter Post is dinsdag geworden van het hoofdnum- de Acht van Brasschaat, een 100 km achter dernies. De uit slag was: 1. Peter Post (Ned.) 2.1144, 2. Jos Wouters (Belg op 3 sec., 3. Al- phonse Herremans (Belg.) op 5 sec., 4. Edouard Seis (Belg.) op 9 sec., 5 Jos Hoevenaers (Belg.) op 14 sec., 6. Louis Proost (Belg.) op 29 sec., 7. Theo Ver- schueren (Belg.) op 31 sec., 8 Tom Simp son (GB) op 55 sec., 9. Rik van Looy (Belg.) op 1.46 0, 10. Jo de Haan (Ned Waterpolo Voor de waterpolocom- petitie van de KNZB is dinsdag de pro motiewedstrijd Neptunus Amersfoort- Het IJ gespeeld. Het IJ, dat met 21 won nadat de normale speeltijd met eer gelijke stand (11) was afgesloten, pro moveert naar de hoofdklasse. Engels voetbal De uitslagen van d£ dinsdag voor de Engelse league gespeel de wedstrijden luiden: Eerste divisie: Ipswich Town-Manchester United 27, Nottingham Forest-Liverpool 00. Twee de divisie: Bufy-Norwich City 42. Charlton Athletic-Preston North End 3—0, Huddersfield Town-Southampton 40, Leyton Orient-Plymouth Argyle 1—0, Northampton Town-Scunthorpe United 20. Rotherham United-Leeds United 22, Swansea Town-Derby Coun ty 2—1, Swindon Town-Grimsby Town o.l.v. M. van der HORST Herengracht 4 Leiden Telefoon 01710—30660—34784 3*" KATWIJK AAN ZEE Inlichtingenavond (vragen staat vrij!) in Katwijk aan Zee, heden, woensdagavond 79 uur bij de firma Van Rijn, Princestraat 27, telefoon 3819, waar U zich ook kunt opgeven voor de cursussen DUITS EN ENGELS (voor beginners en gevorderden). Reeds duizenden malen - enkel dit seizoen al 244 keer- is daadwerkelijk bewezen: Wie zeker zijn wil van succes die neme bij de „M.E.A.B." les! Schriftelijke inlichtingen op aanvrage (Advertentie) van 9 tot 14 september BOODSCHAPPEN ELECTRICITEIT MERELSTRAAT 19 VOORSTRAAT 31 KATWIJK AAN ZEE Polar Sightbeste aanwinst op Haarlemse keuring IN DE keuringszaal stond gisteren de meest begeerde trofee onder de dahlia-kwekers: de wisselbeker voor de beste aanwinst van 1963. Hij stond bij de fraaie wiitte semikaktus Polar Sight van de fa. Maarse uit Aalsmeer, die op de nationale dahliatentoonstelling in Zwolle zaterdag werd uitverkoren als dahlia-van-het-jaar. Deze firma won ook de wissel beker voor de beste pompon met Black Baby. De beker voor de beste bui tenlandse aanwinst werd gewonnen door de fa. Ballego uit Leiden met de fraaie Salmon Rays. De Leidse firma was gisteren aanwezig met de teer getinte lila semi kaktus Glory of Naarden, die met een getuigschrift eerste klasse werd vereerd. Visserijgolfjes Pas later op de dag leverde de haring visserij maandag goede resultaten op. Vóór de middag viel er büna niets te verdienen. Dat was voor een groot tal vaartuigen reden andere oorden op te zoeken. De blijvers zagen hun vol houden beloond want na 12 uur werden er opeens behoorlijke trekken gedaan. Die Hepen uiteen van 35 tot 60 kantjes. Toen 's avonds de balans werd opge maakt. bleken de dagvangsten tussen dt 10 en 15 last te liggen. De VL 131 Pe- tronella boekte zelfs een dagvangst var 800 kisten en ls op volle kracht op IJmuiden afgegaan om te trachten de woensdagmarkt te halen. De schepen die de omgeving Whitby vaarwel hadden gezegd, hebben dinsdagmorgen ook niet veel gepres teerd. Sommige vaartuigen vingen wat makreel, maar de meeste schepen haal den de netten bijna leeg naar boven. Wat er was In IJmuiden verzorgden 45 vaartuigen een aanvoer van 9.196 kisten vis, van 920 kisten schelvis, 690 kisten wij ting, 80 kisten gul en kabeljauw, 6000 kisten haring, 7Ó0 kleine kisten haring, 480 kisten makreel, 690 kisten schol, 20 kisten tarbot. 240 kisten diversen, 20 kisten rog. 380 stuks stijve kabeljauw en 2800 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder meer aan de markt de VL 131 Petronel? la met 875 kisten, de IJM 154 Protlnus met 300 kisten, de IJM 56 Willem Ro bert met 285 kisten en 200 stijve kabel jauwen, de IJM 221 met 225 kisten en 40 stuks stijve kabeljauw en de WR 49 en WR 25 met samen 1000 kisten span- haring. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 20 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 30 kisten gul en kabeljauw, 180 kisten schol, 3000 kisten haring, 60 kisten ma kreel en 500 kilo tong. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag hoog water 4.07 uur. 163! uur: laag water 0.04 uur (pringvloed) 12 22 uur. Van de fa. Bruidegom uit Bparn wer den niet minder dan dertien aanwinsten met een getuigschrift van verdienste on derscheiden. De fa. Lammers uit Vijf huizen had veel succes met de pompon New Baby, rood met oranje punten, en met de wit-rode decoratieve Angel Face. Een fraaie groep bracht de fa. van Vee- len uit Sassenheim naar voren. We no teerden o.m. de kleinbloemige goudgele Yellow Darling, de zeer levendig getinte Fiery Star, rood met gouden punten en een opmerkelijk mooie vorm. de helder goudgele Gold Country de al eerder in deze rubriek genoemde Mon Petit en vooral de fraai gebouwed rose met gele Derby. Van Hippeastra uit Hillegom was er ook een mooie groep met als „toppers": Scapino, warm goudgeel, de idem ge tinte Ensemble, prachtig van kleur en stand en best op de been", de diep- rose Exlibris en enkele zaailingen onder nummer. Yellow Cloud is een beste nieuweling van de fa. Mense uit Vijfhuizen. Een edel gebouwde decoratieve. Bijzonder goed leek ons ook de bloedrode decora tieve Flaming Candle van de fa. C. S. Weijer$ Zn. uit Hillegom. De fa. van Oosten uit Den Haag bracht wederom de mooie rose Mon Byou. Gladiolen Gladiolen waren er uiteraard niet veel meer. Een paar aanwinsten van P. Vis- zer uit St. Pancras en een groepje Ame rikaanse zaailingen van de fa. Gebrs Hylkema uit Hillegom, waarvan de rode 89, de lichtgele 194 en de rode 145 het t best deden. Van Til-Hartman uit Hil legom presenteerde een forse groep le lies. Zowel de witte trompetten Croft en Georgia, als de tignnum splendens, de witte speciosum album, de voorname, heerlijk zoet geurende Auratum en de be kende rose speciosum deden het prima. Van de fa. Van Nieuwkoop uit Sassen heim waren er de Montbretia's Golden Glory en de opmerkelijk mooie goudgele Rheingold. Tevens toonde men de rose Tritonla rosea. De fa. Van Tubbergen uit Haarlem bracht de onlangs uit Mexico geïmpor teerde Achimenes flava mooi geel tint naar voren en ook de groot- bloemige blauwe Achimenes longiflorum major. Daarnaast stonden de typisch ge- DAMMEN Eddy Holstvoogd. de jeugdige dent In de economie uit Zaandam, zal van heden tot 25 september deelnemen aan een sterk bezet internationaal dam- toernooi, waarvoor o.a. acht niet- Russiche speler zijn uitgenodigd. Oorspronkelijk was de uitnodiging ge richt aan oud-wereldkampioen drs. P Roozenburg. Deze is echter, evenals de nationale kampioen W. de Jong. verhinderd. vormde sierui allium pulchellum Montbretia E. Mackenzy, met een rode cirkel op de oranje bloemen. Een der mooiste hybriden van dit sierlijke ge- wasje. DE OFFICIEEL ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN van het ONDERWIJS-INSTITUUT ff SCHAKEN IN AMSTERDAM Zaterdag 7 september: puzzelrit met fietsen en bromfietsen: starttijd 2 uur in de Marinus Poststraat. Dinsdagavond 10 september: lampion optocht voor alle kinderen met mede werking van verenigingen uit Valken burg. Muzikale medewerking van de drumband Amicitia uit Katwijk, Politie- drumband Katwijk, drumband D.W.S. uit Rijnaburg en Valkcnburgs Harmonie, Op stelling van de stoet om 19.30 uur op liet terrein van de heer Spiering aan ae Katwijkerweg. Na afloop laimpio nop tocht demonstratie van drumbands op het DorpShuisplein. Woensdag 11 september: 6 uur, hen- gelwedstrijd voor iedereen; 10 uur, ope ning van de paardenmarkt; 14.30 uur, ringrijden met bromfietsen voor twee personen; 16 uur, boegsprietlopen voor >s en heren van vijftien jaar en ouder aan het Veerpad; 17 uur, prijs- sohieten voor heren van zeventien jaar af; 20 uur, muziek van Valkenburg6 Har- Donderdag 12 september: 830 uur, op- toaht door het dorp van de jeugd van Valkenburg voorstellende „150 Jaar Ko ninkrijk". Start: terrein van de heer Spiering. Na de rondgang opening van het feest door burgemeester M. A. van der Have. Daarna traktatie aan school- blum (België) De afgebroken par tij uit de vijfde tussen Lehmann en Har- toch werd door Lehmann gewonnen. De standen luiden nu: Grootmeestergroep: 1. Portisch er Czerniak beiden 4 pt; 3 t/m 5. Lange- In de zesde ronde van het derde IBM- meestertoernool heeft de Nederlandse professor Barendregt voor een grote ver rassing gezorgd door de leidende Hon gaar Portisch een nederlaag toe te bren gen. Portisch haalde weliswaar de tfjd- controle, maar zijn stelling was toen zo I weg, Donner en Parma allen 3Vz pt.. 6. hopeloos, dat hU zich zonder verder Milic 3 pt en 1 afg., 7/8. Udovcic en Ba- spelen gewonnen gaf. .rendregt beiden 3 pt, 9. Kuypers 1% pt. De Israëlische meester Czerniak kwamien 1 a^S-. 10. De Rooi 0 pt. .ia een overwinning op Udovcic op ge- Meestergroep: 1 Lehmann lijke hoogte met de Hongaar. De Neder- E^ok 4 pt., 3 Zuidema 3tfe pt. landse grootmeester Donner werkte zich 1 door een zege op De Rooi, die nog steeds, zonder enige winst is. Langeweg-Parma was een snelle positio nele remise. Milic en Kuypers zullen de strijd vandaag voortzetten. Zwart (Kuy pers) heeft kansen. In de meestergroep kwamen geen bij zondere uitslagen voor. Vermelding ver dient dat Kieninger-Lehmann in eerste instantie werd afgebroken in iets betere stelling voor wit, maar na de hervat ting bleek dit niet voldoende voor de volle winst. Remise dus. Grootmeestergroep: Czerniak (Israël)- Udovcic (Z.-Sl1—0, Barendregt (Ned.)- Portjsch (Hong.) 10, Milic (Z.-Sl.)- Kuypers (Ned.) afg., Langeweg (Ned)- Parma (Z.-Sl.) Vz—Vz. Donner (Ned.)- De Rooi (Ned.) 10. De partij uit de vijfde ronde tussen Portisch en Udovcic werd zonder verder spelen remise ge- Meestergroep: Rellstab (Dld.)-Hartoch (Ned.) VzVz, Kieninger (Did.)-Lehmann (Did.) Vz, Zuidema (Ned.)-Kool (Ned.) afg, Bertok (Hong.)-Crabben- dam (Ned.) 10, Ree (Ned.)-Dunkel- Wijziging in ploeg voor Blackpool In de Nederlandse zwemploeg voor d Zeslanden-Eurovislewedstrüd op 13 e 14 september in Blackpool zal Korrie Winkel de rugslag en Ronnie Kroon de 100 meter vrije slag zwemmen. Verder is de dames vrijeslagploeg samengesteld uit Pauline van der Wildt, Lydia Schaap, Ineke Tigelaar en Adrle Lasterie. Bij het schoonspringen wordt Neder land vertegenwoordigd door Eljo Kui ler. Reserve voor de schoolslag zijn: Hemmy Vriens en Gretto Kok. DUITSE PLOEG In de Duitse zwemploeg voor Black pool ontbreekt alleen de schoolslag zwemmer Joachim Roos. Voor het rige is de ploeg op zijn sterkst sai gesteld, dus met de Europese recordhou der Gerhard Hetz, rujslagzwemmer Hans Joachim Kueppers, schoolslagspecialiste Wiltrud Urselmann en vlinderslagzwem ster Heike Hustede. 1 afg., 4/5. Ree en Hartoch elk 3Vz pt, 6. Kie ninger 3 pt., 7. Dunkelblum 2% pt., 8 Rellstab 2 pt., 9. Kool 1 pt. en 1 afg. 10. Crabbendam 1 pt. ATLETIEK Ned. damesploeg voor Londen De Ned. dames atletiekploeg die vrij dag 13 en zaterdag 14 september in Londen tegen Groot-Brittannië uitkomt, ts als volgt samengesteld: H) m: Truus Cruiming en Joke Bijleveld (beiden Celebes); )0 m: Tilly van der Zwaard (Sagitta) en Ellen Ort (Atmodes); 10 m: Tilly van der Zwaard en Gerda Kraan (Bataven); 10 m: Gerda Kraan en Janny van Eyck- Vos (GAC); I m. horden: Lia Hinten (K Toos Mutter (Sagitta); Ver: Corrie Bakker (Atleta) en Ellen Ort: Hoog: Marian Thomas (DEM) en Anne ke Leenstra (Athleta. Grouw); Speer: Wil Hulshof (Bataven) en Henny de Bruyn (Vires et Celeritas); Discus: Loes Boling (Sagitta) en Esther Schot (Delta Sport); Kogel: Corrie van Wijk (DEM) Noorduyn (Sagitta); keuze uit: Corrie Bakker, Jo- Valkenburgs feestprogramma TAFELTENNIS Scylla-team was op Luxemburgs toernooi Een kleine groep vakantiegangers van de tafeltennisvereniging Scylla heeft op het grote internationale toernooi van de stad Luxemburg onverwacht furore ge maakt Vooral de junioren kwamen uit stekend voor de dag. Bert v.d. Helm kwam vrij gemakke- jk in de finale waar hij van Willie Gröbe (Luxemb.) door gebrek aan in ternationale ervaring verloor. Hoe goed Gröbe was. bleek pas toen deze vijftien jarige jongen verrassend Gerard Bak ker, de enige aanwezige Nederlandse internationaal, wist uit te schakelen in het seniorentoernóoi. Bert van der Helm legde in laatstge noemde afdeling de sterke Belg Julien het vuur na aan de schenen. Diens loo pings deerden de Nederlandse junior niet. Pas in de beslissende game kon Julien zegevieren. Ellen Kort verloor in de halve finale an de meisjes onder 18 jaar van de Duitse jeugdkampioene Christel Lang en behaalde de derde prijs. Samen met Dominique Vaillant (België) won, deze Scylla-speelsber de tweede prijs in het damesdubbelspel, toen zij de finale van Christel Lang en de Belgische jeugd kampioene Claire Keppener verloren. De laatste combinatie versloeg in het grote toernooi de dames Bakker en Ham in de tweede ronde. Wel een bewijs van de sterkte der jeugdbezetting! BRITSE PLOEG Mary Rand en Dorothy Hyman zijn de troeven van de Britse ploeg, die als volgt is samengesteld: 100 m: D. Arden en D Hyman; 200 m: D. rden en D. Hyman; 400 m: E. J. Grieveson en A E. Packer; 800 m: P. Perkins en A. R Smith; 80 m. horden: P. Nutting en M. Rand 4 x 10Ö m-ploeg wordt gekozen uit de volgende loopsters: D. Arden. D. Hy man, M. Cobb, P. Kippax, M. Rand en J. Simpson; Hoogspringen: L Knowles en F Slaap: Kogelstoten: S. Aliday en M. Peters: Discuswerpen: S. Aliday en C. R. Payne; Speerwerpen: S. Piatt en R. Morgan. TENNIS Jeugdwedstrijden bij Unicum begonnen Onder auspiciën van de Kring Leiden zijn op het Unicum-tennispark weer de jaarlijkse wedstrijden voor jeugdploe- gen begonnen. Daarbij hebben zich twee ploegen tot nu toe onderscheiden. Noord- wijk 1 bleef ongeslagen. Roomburg 1 slaagde er In het zeer sterke Noordwijk 2 te verslaan (31). Richard Karsten won van Hans Kruit en Marjan Wieriks wist Joke Bos in drie sets terug te wijzen. Een niet zo zeer tactisch alswel spectaculair jon gensdubbelspel werd in drie sets door Noordwijk gewonnen, maar Marjan Wieriks en Els Heymans brachten het dubbelspel voor meisjes op hun naam ten koste van Joke Bos en Joke Bröring Het gemengd dubbelspel werd wegens de duisternis afgebroken. Noordwijk 1 is nog ongeslagen. Room burg 2 verloor van dit team met 3—0. Forescate 1 is ook een kanshebber voor het kampioenschap. Evenals de LLTC, Beide ploegen hebben het echtc-r nog niet zo heel moeilijk gehad. Unicum 1 (2—3) en Forescate 2 (4—1) waren hun slachtoffers. Roomburg 2 versloeg De Leidse Hout (32) en Noordwijk 2 won van De Munnik 1 (51). Dit was ook de uitslag bij Forescate 2—Unicum 2. In de verlie- zersronde versloeg 'Unicum 2 met 5—0 Dc Munnik 1. De wedstrijden wórden vandaag voortgezet Twee nieuwe „droomauto's": de ene bereikbaar voor de zeer ver mogende automobilisten, de andere (nog) niet té koop, zijn op deze foto's afgebeeld. Boven: de kostbare nieuweling, die Mercedes in Duitsland heeft uitgebracht. Deze auto is even chic en even groot als de grootste Amerikaan. De wagen heeft een motor van 6,3 liter met een vermogen van 250 p.k. en kan een snelheid halen van 205 km per uur. Het ruime interieur biedt plaats aan 6 tot 8 personen. De andere auto is de Allegro, een experimentele droomauto van Ford- Detroit. De bekrachtiging van stuurwiel en pedalen kan aan de wen sen van de bestuurder worden aangepast en de zittingen zijn op de vloer aangebracht om de carrosserie zo laag mogelijk te houden. Programma Volkenkunde Voor liet komend seizoen „heeft de ..Vereniging van vrienden van het rijks museum voor volkenkunde te Leiden" het volgend programma opgesteld. Woensdag 6 november wordt 's avonds om 8 uur in het museum een „specimen meeting" gehouden. Voorwerpen en kleine collecties van de leden worden dan besproken. Woensdag 8 april, 8 uur: „Indiaantje spelen" (in samenwerking met de afde ling Leiden van de Vereniging voor Pe dagogiek), Deze bijeenkomst wordt ge houden in samenwerking met de in de zomer van 1964 te houden tentoonstel ling over Noordamerikaanse prairie-in dianen. Ereprijzen voor „Cinestud 1963" Prins Bernhard. beschermheer van de Internationale Film Studie Dagen, die van 13 tot en met 20 september in Kri- terion in Amsterdam worden gehouden, heeft evenals in 1960 een zilveren me daille als ereprijs voor deze „Cinestud 19S3geschonken. Voorts heeft de Ne derlandse Bioscoopbond een „zilveren roos" laten vervaardigen, die een blijk van erkenning wil zijn voor bijzondere prestaties op het gebied van de film Voor dit festival van studentenfilms zijn thans 64 films uit 18 landen gemeld. Daarbij zijn reeds bekroonde produkties, zoals dc film „Aasembley Line" uit de Verenigde Staten, dae op het festival van Venetië in 1061 een eer ste prijs won, en de Engelse film „Prr vate Vieuw", die op een festival van d< universiteit van Sheffield een derde prijs behaalde. De landen van achter het ijzeren dijn zijn ditmaal minder goed vertegen woordigd dan in 1960. Uit Polen en Rus land zijn in het geheel geen films in gezonden. Oost-Duitsland is vertegen woordigd met twee films, Tsjechoslowa- kije en Hongarije elk met één. De meeste films zijn door Nederland ingestuurd: achttien. Schilder gevallen Gistermiddag om tien over vier is de 20-jarige schilder K. Thiel uit Leiden bij werkzaamheden in het belastingkan toor van een steiger gevallen. 3.75 m. hoog en met een gebroken rechterpols naar het A. Z. gebracht jeugd en kinderspelen op het schoolplein vap de L.O-school aan de Broekweg; 11 uur. ringrijden op fietsen voor dames en heren van 14 jaar af; 14 uur. gym- demonstratie van sportvereniging „De Valken" op het Dorpshuisplein: 15.30 uur stoelendans voor dames van 15 jaar af; 16.15 uur. stoelendans voor heren van 15 jaar af; 17 uur, kuipje steken met wagen op rails voor dames en heren van 15 jaar af; 20 uur, muziek door fanfare korps Wilhelmina uit Rijn9burg. Zaterdag 14 september: puzzelnit met auto's, motoren en scooters. Starttijd 2 uur. Er wordt gereden in een A- en B- klasse. Inschrijven bij D. Doldersum. Middenweg 30. tot 8 september. Inschrijf geld 3,50. Aan de start opgeven M. Poststraat 35. inschrijfgeld bedraagt dan 4,50. Kinderen tot en met 14 jaar die niet in Valkenburg schoolgaan, kunnen zich voor deelneming aan de kinderepelen opgeven bij het hoofd der school, de heer H. de Heus. op maandag 9 septem ber van 15 43—17 uur in de school aan de Broekweg. Rijkspostspaarbank In augustus werd op het postkantoor te Valkenburg aan spaargelden 13366.63 ingelegd en ƒ12.740.55 terugbetaald. Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt de heer J. Kruithof uit Monster in zaal De Vries voor de afdeling van de Geref. Bond v nn ft s< MOTEN Materieel voor de Koninklijke Luchtmacht Een te Voorschoten gevestigde firma. H. Englebert N.V., heeft wederom op dracht ontvangen een aantal door haar te assembleren lesauto's en chassis voor brandweerwagens te leveren aan de Ko ninklijke Luchtmacht. Met deze op dracht is een bedrag van meer dan een miljoen gulden gemoeid. De levering moet in het eerste kwartaal van 1964 voltooid zijn. Jlir. Van Lennep naar Verkeer en W.? (Van een onzer verslaggevers) Naar in Den Haag verluidt is jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van financiën, door minister mr. J. van Aartsen als staats secretaris voor het miinisterie van ver keer en waterstaat aangezocht. Indien hij de functie aanneemt, zal jhr. Van Lennep 48 jaar oud en christelijk-historisch opvolger wor den van staatssecretaris E. G. Stijkel. Hij zou dan o.m. worden belast met de behandeling van internationale aangele genheden met betrekking tot de spoor wegen, het wegverkeer, de binnen scheepvaart en het luchtverkeer. In het bijzonder wat het laatste be treft heeft jhr. Van Lennep een rijke ervaring, want hij is lid van de raad bestuur van de K.L.M. Van de zijde het ministerie kon het bericht van morgen nog niet officieel worden be vestigd. Int. motorzesdaagse Nederland zal geen grote rol spelen Hoewel het Ned. A-team In de strUd om de Zilveren Vaas ook na de tweede dag van de 38e int. motorzesdaagse nog altijd strafpuntloos is, zijn de vooruitzichten cr niet gunstiger op geworden. Het aantal door onze rijders behaalde winstpunten weegt namelijk bij lange na niet op tegen de door enkele andere lan den behaalde totalen, zodat het niet erg waarschijnlijk is, dat Nederland in de strijd om de felbegeerde trofee nog een rol van betekenis zal spelen. Onbetwist de sterkste man van de Ne derlandse afvaardiging is ook dit jaar weer de voor het Vaasteam-A uitkomen de Frits Selling, in feite de enige die zich met de gerenommeerde buitenlandse fa- brieksrijders kan meten. Selling heeft de eerste twee dagen nauwelijks moeilijkhe den gekend en had dinsdag ruimschoots tijd over om na de finish nog een nieuwe band om te leggen. Hij volgde daarmee het voorbeeld van zijn ploeggenoot Van der Hoek, die kort voor de aankomst een lekke band had gekregen, maar eveneens tijdig genoeg binnen was om dit euvel te kunnen verhelpen zonder strafpunten op te lopen. Een goede dag was het ook voor debu tant Jansen. De Vccnendaler, die maan dag te vroeg was gestart omdat hij de woorden „benzinekraan open" voor het vertreksein had gehouden, werden de hem daarvoor gegeven strafpunten kwijt gescholden, waardoor hij de derde dag kan ingaan met een blanco lijst Volgens officieuze opgaven zijn er van de 280 oorspronkelijk gestarte renners na de tweede dag nog 237 in de strijd. De standen zien er na de tweede dag als volgt uit: Om de Zilveren Vaas: 1. Finland, 0 strafpunten, 934 winstpunten; 2. Oost- Duitsland A, 0 en 927; 3. Tsjecho-Slowa- kijc A, 0 en 915; 4, Italië, 0 en 908; 5. Oost-Duitsland B, 0 en 905; 6. Oostenrijk 0 en 869, 7. Nederland A. 0 en 819, 8. Groot-Brittannië A, 0 en 817. De overige teams hebben reeds straf punten opgelopen Nederland B is twaalf- IjE HEER J. v. d. Hoeven is gisteren hartelijk gehuldigd in verband met J-y zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Voorhout. In de raadzaal werd hij toegesproken door burgemeester Smolders, die hem schetste als een plichtsgetrouw ambtenaar. „Veel ervaring hebt u vooral opgedaan in de tijd van werkloosheid toen u ambtenaar van sociale zaken was. In vele gezinnen hebt u de nood gelenigd en zo maakte u vele vrien den". ambtenaar een persoonlijk cadeau in de vorm van een boek van Jan Mens. Gemeentesecretaris J. W- v. d. Aardweg sprak gisteren van 25 jaar vriendschap. U bent altijd een goed collega geweest. Namens het gemeentebestuur en ge- meentepersoneel schonk de secretaris de jubilaris een gouden polshorloge. Mevrouw V. d. Hoeven ontving een ets. De gemeentesecretaris gaf de jubilerende 's Avonds werd de jubilaris een s^ nade gebracht. Ook dc burgemeester Noordwijk, mr. G. F W. van Berckel. kwam hem opzoeken. Mr. Van Berckel was voordat hij in Noordwijk werd be noemd burgemeester van Voorhout. de r 100 c i 833. Om de International Trophy: 1. Oost- Duitsland, 0 en 1403; 2. Tsjecho-Slowakije, 0 en 1375; 3. Italië, 0 en 1357; 4. Rusland. 0 en 1247 Alleen deze vier landen zijn nog straf puntloos. VVV betaalt kort geding Pensionhoudster in gelijk gesteld De vice-president van de rechtbank In Den Haag heeft gisteren, uitspraak doende in kort geding, de vereniging voor vreemdelingenverkeer in Noordwijk op straffe van 1000 gulden per geval verbo den ongunstige inlichtingen te verstrek ken over het pensionbedrijf van mevrouw E. C. S. in Noordwijk. Volgens de vice- president is niet gebleken, dat behoorlijk is onderzocht of de klachten over het pension gegrond zijn noch om welke re den mevrouw S. als Horecalid is ge royeerd. Hij meende dat sprake was van een on rechtmatige daad; de V.V.V. had kunnen volstaan met de mededeling dat het pen sion niet op haar lijst voorkwam. Dc V.V.V. werd veroordeeld in de kosten van het geding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9