Mr. Grosheide: Benjamin in kabinet-Marijnen Jongste uit een begaafd gezin If 3i Groote Beer en Waterman onder Griekse vlag Rechtbank behandelde! drama in Wageningen Da Vinei Socialisten uit de hele wereld naar Amsterdam WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 Een der moeüijkste staatssecretariaten „Nee, politieke aspiraties heb ik eigenlijk nooit gehad. De uitnodi ging om staatssecretaris voor onder wijs, kunsten en wetenschappen te worden, was voor mij een complete verrassing". Dat vertrouwt Nederlands jongste (a.r) bewindsman, mr. Johan Hendrik Grosheide, ons toe als we in de huis kamer van rijn woning aan de rustige Hanenburglaan in Den Haag tegenover hem zitten. Zijn jeugdig, maar wils krachtig en scherpzinnig gezicht drukt verbazing uit over deze onverwachtse sprong naar de top. Het is dan ook geen geringe zaak! In 1954 beëindigde mr. Grosheide zijn studie aan de Vrije Universiteit; nu, nauwelijks negen jaar later, heeft hij de leiding in handen van een der moeilijkste en meest- omvattende staatssecretariaten die ons politieke leven kent. Zijn taak moet nog bij ministeriële be schikking worden afgebakend, maar het staat wel vast. dat hij de hele onderwijs sector, met uitzondering van het weten schappelijk onderwijs, zal gaan beheren. Mr. Grosheide is gisteren beëdigd. Met zijn 33 jaar (op het eerste ge zicht geeft men hem 28) is mr. Gros heide op het ogenblik de Benjamin in het kabinet-Marijnen. Of hij zelf zijn leeftijd als een bezwaar ziet? Er is enige aanleiding voor die vraag, omdat in de sterk door gezagsverhoudingen bepaalde wereld van het onderwijs het nog in overwegende mate de meer er varen en bezadigde ouderen zijn die de Op nieuw regen 1'/OLOP ZONNIG is september zondag hoopvol begonnen, maar zowel maandag als dinsdag vielen er vooral hier in het westen weer tal van buien. Gistermiddag meldde Pernis in twee uur weer 34 mm, zodat daar in de ste drie septemberdagen alweer bijna 60 mm regen is gevallen. Een nieuwe depressie lag vanmorgen bij zuidwest- Engeland en zal komende avond de Noordzee bereiken. Dit betekent i komende 24 uur opnieuw regenval. In de akkerstreken van ons land, staat het er met de oogst bedroevend voor, want de perioden met droog weer zijn te kort om veel van het koren onderdak te krij gen. Hogedrukgebieden zijn er bij IJs land en Finland, maar deze liggen te ver van ons verwijderd om het weer een gunstige invloed te kunnen geven. ZON EN MAAN Donderdag 5 september: zon op 5.56, onder 19.21 maan op 20.32, onder 7.40. Dinsdag 10 september: L.K. Hoogwater Scheveningen 5 septemiber: 4.00 vm.; 16.25 n.m. HET WEER HS EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Ai I™ d h u 1-5 Twente gh. bew. Eindh zw. bew. Zd.-Limb. gh. bew Helsinki mist Stockholm mist Oslo regenbui Kopenhagen L bew. '4 15 12 15 windstil 20 windstil 19 10 windstil 21 11 windstil 13 10 r 1 32 18 0.2 .nw 3 31 22 0 rindstil 32—0 Madrid Mallorca Lissabon HEKWERKPUZZEL Horizontaal: 4. plaats ln Spanje wiet kwikmijnen, 5. onderwijzer, 6. verslag, 7. harige spaanse schapen. Verticaal: 1. allen of alles te zamen, 2. zoete lekkernij, 3. koortsige uitslag ziekte. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1-2. leges. 2-3. sterkte, 1-4. leproos, 3-4. Elias, 3-6. Engelen. 4-5. stiekum (Van onze parlementsredactie) dienst uitmaken. Iets daarvan weer spiegelt zich dan ook in de gemiddelde leeftijd van de topfunctionarissen op het departement van o.k. en w. Men zou kunnen vrezen, dat in deze situatie het optreden van een zo jonge be windsman spanningen zal veroorzaken. Mr. Grosheide heeft die vrees niet. Wel heeft hij natuurlijk oog voor de delen van een langere ervaring dan waarop hij kan bogen. Maar anderzijds onderhoudt hy met tal van vooraanstaan de ambtenaren, onderwijsmensen en on- derwijspolitici al jarenlang zulke uitste kende persoonlijke en zakelijke betrek kingen, dat de voorwaarden voor aangename verstandhouding en een goede samenwerking ruimschoots aanwezig zijn. „Een staatssecretaris is trouwens geen dictator, die vanuit zijn kamer links en rechts orders geeft," zo zegt hij. Hoogleraarszoon Mr. Grosheide is de jongste uit een gezin van negen kinderen. Zijn nu 81- jarige vader is de bekende theoloog prof. dr. F. W. Grosheide, die als hoogleraar aan de V.U. een hele school van gere formeerde Nieuwtestamentici heeft ge vormd. De staatssecretaris heeft vier broers: prof. dr. G.H.A. Grosheide, hoog leraar in de wis- en sterrenkunde (uiter aard aan de V.U), dr. D. Grosheide, bibliothecaris van de Utrechtse univer siteitsbibliotheek, ds. H. H. Grosheide, leider van het vormingswerk aan het gereformeerde evangelisatiecentrum in Baarn cn mr. A. O. W. D. Grosheide hoofdambtenaar op het departement van sociale "zaken. Laatstgenoemde is zeer v betrokken geweest bij het ontwer- van de A.O.W., de AW.W. en de Arbeidsongeschiktheidswet. Na zijn gymnasiumopleiding heeft mr. Grosheide zich met veel plezier aan de rechtenstudie gewijd. Een „weltfremde blokker" is hij overigens niet ge\yeest. Aan het studentenleven nam hij zeer actief deel o.a. als senator van het V.U.- corps en bestuurslid van de juridische faculteitsvereniging. Na het behalen van de meestertitel werd hij in 1954 juridisch medewerker van de „Schoolraad voor de fessor Donner, zelf een groot man in de christelijke onderwijsorganisatie en een kenner bij uitstek van het onderwijs- recht. die mij op deze baan opmerk zaam maakte." Zijn functie bij de schoolraad be schouwt mr. Grosheide als een voor treffelijke leerschool. Ze bracht hem in aanraking met vrijwel alle kanten van het onderwijsreebt. („Het zou niet zo gek zijn als daarvoor te zijner tijd eens een leerstoel wordt gesticht"). Het is vooral de befaamde Mammoet wet geweest, die de laatste jaren zijn aandacht heeft opgeëist. Bij het overleg over dit stuk wetgeving werd hij mede ingeschakeld. Mr. Grosheide laat zich daar niet over uiit, maar het is bekend dat hij bij de behandeling van de Mammoetwet in de Tweede Kamer de A.R.-fractie met raad en daad terzijde heeft gestaan. Indirect heeft hij dus wel enige politieke ervaring kunnen op doen. Hij was trouwens ook secretaris van de onderwijscommissie van het College van Advies der A.R. Partij. De jonge bewindsman geeft ons vol mondig toe, dat hü een tegenstander van de Mammoetwet is geweest. Hij heeft daar destijds ln woord en geschrift blijk van gegeven. Als staatssecretaris zal hü diezelfde wet nu moeten gaan uitvoe ren Is dat niet inconsequent? Mr. Grosheide schudt het hoofd. „Als een wet eenmaal is aangenomen, moet men niet meer nakaarten over de voor geschiedenis. Het is een eis van demo cratie dat men zich dan neerlegt bij de besluiten van de meerderheid en con amore meewerkt aan de uitvoering van zo'n wet. Dat is trouwens ook het stand punt geweest van de antirevolutionaire en christelijk-historisdhe Kamerleden, die tegen de Mammoetwet stemden." Wat hem in zijn nieuwe functie het meest aantrekt? Mr. Grosheide aanzeit met zijn antwoord. „Er zijn zoveel boeiende, maar ook zoveel netelige za ken," zegt hij nadenkend. „Het contact met de Staten-Generaal lijkt mij zeer aantrekkelijk. Het overleg tussen rege ring en parlement om gezamenlijk te komen tot de verwezenlijking van een stuk beleid, is tenslotte een van de grote dingen. Ja, ik heb nogal wat ge sproken voor vergaderingen, ook voor kiesverenigingen. Daarmee heb ik wel wat sprekersroutkie opgedaan, maar het spreken in de Kamer is natuurlijk wel wat anders." Hoewel de radio- en televisie-aange legenheden onder minister Bot zullen ressorteren, krijgt mr. Grosheide ook te maken met de ontwikkeling van de schooltelevisie. Dat is een zaak die hem bijzonder boeit. „In oktober beginnen we hopelijk met een aantal experimen tele uitzendingen en gezien de ervaringen ln andere landen verwacht ik, dat er permanente uitzendingen zullen komen. Het grote probleem van de moderne onderwijsmedia is echter de bediening. De toepassing kan aWeen resultaat heb ben als men erin slaagt in de klas de lessen goed voor te bereiden en ook na afloop op de juiste wijze te verwerken." De nieuwe staatssecretaris ge huwd en vader van drie kinderen, van wie de oudste 7 jaar en de jongste 9 maanden is is een beminnelijk, maar voorzidhitig man. Hij formu leert helder, maar uiteret bedacht zaam. Veel over zijn plannen wil hij dan oök nog niet zeggen. De eerstko mende maanden zal hij zich terdege in de materie moeten inwerken. Dat geldt vooral voor de problematiek van het nijveiheidsonderwijs. „Daar heb ik eerlijk gezegd in mijn vorige werk kring niet veel aan gedaan," zo bekent hij. Er zal dus voorlopig niet veel tijd overschieten voor zijn lief hebberijen: schaken, lezen, (geschie denis, romans, gedichten), tennis en n feitennis. Conserven straks in eenmalige glasverpakking Wilco conserven N V. te Assen heeft het voornemen per 1 oktober de produk- tie ter hand te nemen van groenten- en vruchtenconserven in eenmalige glas verpakking. De Verenigde Nederlandse glasfabrieken te Schiedam zullen de daarvoor benodigde licht-gewicht potten in twee maten gaan leveren. De potten zullen tweemaal de in glas aangebrachte tekst „geen statiegeld" dragen. De be kende Omnia-cap zal de glazen potten de gewenste sluiting geven. De voordelen van de eenmalige glas verpakking zijn, volgens de directie van Wilco, vele. zoals: de consumenten be hoeven geen glazen potten meer op te zamelen en bij de leverancier ter terug- verkrijging van het betaalde statiegeld in te leveren, terwijl zij toch het voordeel hebben van het kopen van een zichtbaar produkt De handel wordt verlost het opslaan, sorteren, verzenden en ministreren van de ingeleverde n malige glas-emballage. De fabrikant worden het sorteren, spoelen en admi nistreren van de retourgezonden embal lage bespaard, terwijl hij de zekerheid heeft zijn produkten steeds in geheel nieuwe, schone en onbeschadigde potten te verpakken. Commentaar Elanden tekort bij verzekeraars j Na regen komt thansFraai kijkspel gulden zonneschijn De verzekeringsmaatschappijen, die er dit jaar wat in zagen regenverzekeringen af te sluiten, zitten met een beboorlüke strop. Want tal van vakantiegangers die. ons Hollandse klimaat kennende, erop In gingen. komen nu in aanmerking voor i kering. BU sommige verzekeringen reeds acht maal zoveel uitbetaald als premies is ontvangen. Bovendien zit voor die verzekeringsmaatschappijen heel wat werk aan vast om de uitkeringen uit te rekenen. Een Amsterdams verzekeringsbedrijf heeft het wel heel druk op het ogenblik. Via dit bedrijf sloot Vroom en Dreesmann ln Rotterdam een regenverzekering welke voor haar klanten die in deze zaak tussen 1 en 15 juni jL een tent kochten, resul teerde in teruggave van hun bestede geld indien er meer dan 35 mm regen zou val len. En dit is reeds het geval geweest Voor de verzekerden dus een financiële Voor vier miljoen verkocht? (Van een onzer redacteuren) Twee beroemde Nederlandse emi grantenschepen /.uilen vermoedelijk onder Griekse vlag gaan varen. De rederij Transoceaan (door de rege ring gefinancierd) zal ophouden te bestaan, want deze beide vaartuigen vormden de gehele vloot. Het gaat om de Waterman en de Groote Beer. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om alleen de Waterman te ver kopen. geruchten zou dit een zeer aannemelijk bod zijn: rond vier miljoen gulden voor het duo. Onder de rederij vlag van Trans oceaan heeft ook de Zuiderkruis geva ren, die aan de Koninklijke Marine is verkocht. De niet met .name genoemde Griekse rederij zal de Waterman en de Groote Beer doen ombouwen en inleggen op korte toeristenreizen in de Griekse archi. pel. Beide sohepen zijn op het ogenblik on derweg naar New York. Dit is dan de laatste reis onder Nederlandse vlag. Voor de bemanningen heeft de ver koop geen gevolgen. Het is namelijk steeds zo geweest, dat de schepen van Transoceaan bemand werden door perso neel van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd (De Waterman) en de Holland- Amerika Lijn (Grote Beer). Later vernamen wij, dat het de Griek se reder John S. Latsis is, die een vloot van zes vrachtschepen onder zijn hoede heeft. Naast de regering hadden ook de stoom, vaartmaatschappij Nederland, de Kon. Rotterdamsche Lloyd en de Holland- Amerika Lijn belangen bij de exploitatie. troost na een bedorven vakantie. Voor de verzekeraars een reden om nooit meer met een regenverzekering op de prop pen te komen? r\E REPORTAGEDIENST van de NTS heeft gisteravond een uitstekende televisie-uitzending gemaakt van de Taptoe Delft, met vriendelijk commen- taar van Guus Weitzel die ook de Bel- gische meekijkers, zij het wat summier, inlichtte. Z Beter dan ooit kwamen de beelden op het scherm en door de voortreffelijke regie kregen degenen die het fraaie kijkspel niet in Delft hebben pezien toch een vorstelijke voorstelling ran de indrukwekkende manijestatie. die in het teken stond van 150 jaar Koninkrijk en 50 jaar Koninklijke Luchtmacht. Voor de KRO bleef er alzo vrij weinig zendtijd over, mede doordat het halve uur voor de klok van acht besteed werd aan het agrarisch nieuws. Maar die Z overgebleven zendtijd werd heel goed gebruikt door presentatie van de rubriek Brandpunt, die voortdurend levendiger en actueler wordt. Gisteravond werd er enige tijd besteed aan het Nijmeegse Waterloo-echec, waarbij Care l Briels wel zelf aan het woord kwam en zijn Nederland zal gaarne op de hoogte reeds geuite grieven nog eens te berde blijven van de gang van zaken by he bracht Voordat hij per luchtballon van Z ironisch commentaar lik-op-stuk kreeg. .mmsin,."..»,. Een jonge Nijmeegse journtllit rerde- echter niet noodzakelijk te betekenen J y dat Nederland een waarnemer naar de besprekingen zendt Nederland vindt Polaris te duur maar blijft graagj op de hoogte reeds geuite grieven nog t f bracht voordat hij per luc komende overleg over de eventuele h t Jecstlem,,„ opsteea. vorming van een multilaterale Navo- atoomstrijdmacht ter zee. Dit hoeft Aldus een verklaring van het ministerie Z van buitenlandse zaken. Uit deze verkla- ring zou kunnen worden afgeleid dat de Nederlandse regering t.a.v. het Polaris- plan van Kennedy Polarisbewapening aan boord van oppervlakteschepen in in eerste instantie een vrijblijvende hou- ding aanneemt, hoewel dit officieel niet is bevestigd. In de (onofficiële) medede- j ling wordt hierover slechts gezegd: door de gang van zaken te volgen is Neder- land in staat op een ogenblik dat het op- j portuun zou zijn, of men er behoefte aan zou voelen bij de verdere ontwikkeling nauwer betrokken te worden. Naar verluidt zou een van de beweeg- redenen voor de afwijzende houding van Nederland zUn, dat de defensiebegroting door de Polarisbewapening met nog eens f 80 miljoen extra zou worden belast. Een bedrag dat nog maar een „aanloop- bedrag" zou zyn. Zoals bekend staan ook Frankrijk en Engeland afwijzend tegen- Z over Kennedy's plannen. Instemming kreeg het plan wel in West-Duitsland en j Italië. heer Briels jegens de pers heeft geuit. Ook werd er aandacht geschonken aan het wonlngbouwprobleem in West-Bra bant, maar dit ging al te vlug en maakte daardoor niet de bedoelde puntige In- Een ontroerende reportage van de vakantie voor chronische zieken in de afgelopen zomermaanden was knap Merapi werkt weer werk van Manus van de Kamp, die in zulke filmverslagen toch altijd de juiste toon weet te treffen en zulk een goed gevoel voor de details aan de dag legt. Na de Taptoe vergastte de KRO ons nog op een filmpje van de Vlaamse televisie over de elektrificatie van de internationale spoorlijn Amsterdam Z Parijs, die op 9 september in gebruik zal worden genomen. We zagen wel S allerlei graafwerk, griezelig geklim in palen en gesleep met lange stukken Z rails, maar een juiste impressie van het E grootse werk kon dit wat naïeve filmpje toch niet geven. De camera's werden meer geleid door de leek-toekijker dan Z door de technisch-bekwame kenner van zakenmaar ook, hebben de samen- door stellers wellicht gedacht: De vulkaan Merapi op Java dinsdag te Djakarta werd weer gaan werken. Op de westelijke helling zijn gloedwolken waargenomen. In 1954 kwamen duizenden mensen door een uitbarsting om het leven. Drie jaar zo moeilijk te maken als het ook geleden moesten duizenden gezinnen j voudig kan? En dat is ook een stand- vluchten voor het merendeel naar punt. Zuid-Sumatra toen de berg lava en as uitstootte. Gastheer om het leven gebracht vanavond Boskabouter - zaogsoli*'Jazzmuziek VPRO; 19.30 Een eeuw dienen, klankbeeld Jarig bestaan ziek Kruis 2000 NwS 20.05 Lichte orkestmu- creofonische uitzending) 20.35 Kaf HwekeiUkse 20.45 dagêat, hoorspel 21.50 Western Tlme- Cowboy Combo en zangsollsten S port re portages 22.30 N'" jfi De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft gisteren ter be schikkingstelling van de regering, in casu plaatsing in een krankzinnigen gesticht geëist, tegen een 23-jarige tim merman, J. G. uit Ede. Deze wordt er van verdacht op 20 januari te Wage ningen de 55-jarige Wageninger R. Pietersma door wurging om het leven te hebben gebracht. i een aantal glazen bier te hebben g« dronken en de bus naar Ede te hebben gemist, kwam de verdachte in contact met de heer Pietersma, die hem huisves ting had beloofd, doch daarop later te rugkwam. Tijdens een vechtpartij kneep de timmerman de keel van de oudere man dicht. Hij was zich overigens van de ernstige gevolgen niet bewust. Hy sliep in huis van de heer Pietersma en was verwonderd toen hü later zijn gastheer dood aantrof. Hy liep de straat op en ver telde voorbijgangers dat hij een man hac gedood, waarna hij zich aangaf bij de po litie. De raadsman, mr. G. Oostindië, zei da de man geen lust meer had om verder t< leven nadat hem zijn ziekte (epilepsie duidelijk was geworden. Hij weigerde ge- Leger des Hc4 14 „Het moet die man zijn geweest," zei ze. „Die man, die gisteravond op het Damrak te gen me opbotste. Nu begrijp ik het, waarom hij zo'n haast had, dat hij me byna onder de voet liep. De stakker was gewond en zocht een dokter. Misschien was hij zelfs wel duizelig van bloedverlies. Hij moest een ongeluk gehad heb ben." Ze haalde diep adem. Zo was het dus ge weest. Ze had zich angst laten aanjagen door een arme stakker, die hulp nodig had. Had hy mij maar om hulp gevraagd in plaats als een gek blindelings door te rennen. Wie weet hoeveel bloed hy al verloren had en hoe'n pijn hij leed. Ik geloof, dat ik nog iets erg onvriendelijks gezegd heb ook, Tine". Maar juffrouw Tine toonde niet het minste medelijden met of ook maar de geringste be langstelling in de man met de bloedende had. Ze treurde alleen maar over de bedorven tas. Het zou tien tegen één, onmogelijk zyn die vlek eruit te krijgen meende ze somber. „Maar als we haar laten stomen?" wierp An ne Tergaard zwakjes tegen. Doch juffrouw Tine weigerde hardnekkig ook maar het kleinste lichtstraaltje te zien en bleef somber volhouden, dat de tas voorgoed bedorven was. „Het signalement van het slachtoffer. klonk de stem van de omroeper. En „Alweer een moord", zei juffrouw Tine met grimmige voldoening. „Ziet u nu wel, dat het 's-avonds op straat tegenwoordig niet veilig is? Wie weet, of die snuiter, die tegen u op botste er niet meer van weet. Het behoeft hele maal zijn eigen bloed niet te zijn geweest. Mis schien is het wel het bloed van dat arme schaap, dat op uw tas zit." „Maar, Tine, praat nu toch niet zo'n onzin. Omdat je nu door de radio het woord slacht offer opvangt. Daar kunnen ze toch even goed het slachtoffer van een aanrijding mee bedoe len", protesteerde Anne Tergaard. „Niks geen aanrijding, mevrouw. U hebt niet goed geluisterd. Ze zeien: met afgesneden hals. En ook waar ze gevonden was. En dat is een De verdwenen door MARTIN MONS straatje achter de Bijenkorf. Nou, en daar kwam die vent ook vandaan, die u bijna omver liep. En het is een wonder, dat hij u ook geen steek heeft gegeven." Anne Tergaard staarde haar huishoudster een ogenblik verbluft aan en greep dan resuluut naar de hoorn van het telefoontoestel by haar bed. „Wat wilt u nu gaan doen"? riep juffrouw Tine zenuwachtig. „De politie opbellen, natuurlijk. Het kan best zijn, dat die hollende man van gisteravond met die hele moord niets te maken heeft, maar zo als je zei, hij kwam uit de richting van de plaats waar het vermoorde mejsje is gevonden. Er bestaat dus een mogelijkheid „Doet u dat toch niet! Doet u dat toch alsje blieft niet," jammerde juffrouw Tine. „Als die moordernaar het te weten komt, zijn we ons le ven geen ogenblik meer zeker. En wat heeft de politie er nou aan? U heeft immers toch niet kunnen zien, hoe die man er uitzag. Als er nou nog vingerafdrukken op uw tas stonden. Maar niets dan een veeg „Een handpalm", verbeterde mevrouw Ter gaard. „Nou, mijnentwege een handpalm. Daar heb ben ze bij de politie toch niets aan?" „Dat moet de politie zelf maar uitmaken. Ti ne. En dat ik gevaar zou lopen door haar te vertellen, wat ik weet, is natuurlijk niets dan klinklare onzin. De man heeft mij ook vaag en vluchtig gezien zo goed een volslagen my-" „Ja, maar als de politie nu „Denk je nu werkelijk, dat de politie aanwij zingen. die ze krijgt aan de grote klok hangt. En liefst nog maar met naam en adres van de tipgever erbij? Ik wou je wijzer hebben. Ti- Zonder zich verder te storen aan de snikken de juffrouw Tine draaide ze het nummer. „Ze zullen dadelijk iemand sturen. Geef me even mijn peignoir aan, wil je? Ik zou graag gekleed zijn voor die inspecteur of recherceur of wat hij dan ook zijn mag komt." „Was u nu maar zo wijs geweest een taxi te nemen. U zult zien hier komt niets dan narig heid van," voorspelde juffrouw Tine somber. „Onzin", antwoordde haar meesteres geprik- peld. „En breng die tas zo lang weg. Ik voe! er niets voor dat ding de hele tijd onder ogen te hebben." „Inspecteur van de recherche Dorrepaal," stel de de correcte jongeman zich voor. „Als ik het goed heb begrepen, had u gisteravond een ont moeting, die misschien in verband kan staan met de vannacht gepleegde moord?" „Ja, kijkt u eens, ik beweer natuurlijk vol strekt niet, dat dat verband bestaat. Maar ik meende, dat het toch beter was de politie van mijn vreemde ontmoeting in kennis te stellen. Zou je even die tas willen brengen. Tine? Juf frouw Bunschoten, die al een hele tijd mijn huishouding doet, was degene, die vanmorgen die afdruk op mijn tas ontdekte. Was dat niet het geval geweest, dan zou ik geen moment de hollende man, die tegen mij opbotste, in ver band hebben gebracht met die moord. Er zijn zoveel mensen, die haast hebben en niet uitkij ken. Maar nu Ik hoop alleen maar, dat ik me niet belachelijk heb gemaakt. Weet men bij u al wie dat arme kind was? Neen zeker?" (Wordt vervolgd) 22 20 izime 23.25" Klaas kamermuziek 23 55— 00 Nws. Hilversum II. 293 m. 10.00 Nwe praatje !9.;o Muziek neesmiddelen in over aan misbruik van sterke drank, of- Z ^pera schoon hij wist dat dit funest was. De be- Karei van dé Woestyne 21.15 Metropol* - wuste avond had hij twintig glazen bier orkest 21.50 Kamttekonaaigon 22 00 Licht Bedronken Z vocaal ensemble en licht Instrumentaal kwartet (opnj 22-30 Nws en horh SOS- De raadsman vroeg om ontslag van berichten 22 40 Avoctdoverdenking JI2.55 ontslag ik omda lot. Voor de kinderen VARA: 19 30 Licht tnstr. kwintet 19 50 Een film uit het fdap^tlcV archief. NTS; 20 00 Journaal. VARA: 20.20 Benoemd tot rechter in de arrondis- sementsrechtbank te Leeuwarden, mr. J. Z K. Franx, thans substituut-griffier by demrijkdom 21.55" Inspecteur de arrondissementsrechtbank te Amster- 1.15 Gas zijn nieuw 1.55 Inspect» TV-film NTS: 22.20—22.25 Jour- (Vai parlementsredactie) In het Minervapaviljoen te Amsterdam wordt van maandag 9 tot en met donder dag 12 september het achtste congres van de Socialistische internationale ge houden. De Party van de Arbeid, die als gastvrouwe optreedt, verwacht ongeveer tweehonderd gedelegeerden, onder wie vijftien waarnemers van partijen in Azië, Afrika en LatUns-Amerika, die met de Internationale sympathiseren. De overigen zUn afgevaardigden van onge veer twintig bü de Internationale aan gesloten partijen, onder wie prominen ten als de Britse Labourlelder Harold Wilson, de Duitse S.P.D.-voormannen Erich Ollenhauer (die tot voorzitter van de Internationale zal worden gekozen) en Herbert W'ehner. de Westberiynae burgemeester Willy Brandt, de Deense premier Jens Otto Krag, de onlangs af getreden Noorse minister van buiten landse zaken Halvard Lange, de Franse socialistenleider Guy Mollet en de Bel gen Paul Henri Spaak en Cmmllle Huys- Reeds op de eerste dag wordt de inter nationale situatie aan dc orde gesteld. Mr. Wilson zal dan een rede houden on der de titel „Vrede en Veiligheid", waar in hy zün oordcel zal geven over de politieke toestand na de totstandkoming van het kernstopverdrag. In de openingszitting zullen begroe tingswoorden worden gesproken door PvdA.-voorzitter J G. Suurhoff en door Amsterdams burgemeester mr. G. Hall, die de gedelegeerden later op de dag in zyn ambtswoning zal ontvan gen. Een aantal socialistische leiders zal op de eerste dag aanzitten aan een lunch, die wordt aangeboden door de buiten landse persvereniging. Verwacht wordt, dat ook premier Marijnen aan deze lunch zal deelnemen. Dinsdags spreekt Halvard Lange over het thema „De uitdaging van de zestiger jaren een rechtvaardige verdeling van e wereldwelvaart", terwyl Guy Mollet oensdag een inleiding houdt over de problemen van de Europese economische samenwerking. In een besloten zitting op die dag behandelt dc Oostenrykse vice-kanselier Bruno Pitterman het onderwerp „De toekomstige structuur van de Socialistische internationale". Aan het congres zyn enkele conferen ties gekoppeld. Op 5 en 6 september houdt de Internationale raad van sociaal democratische vrouwen in Amsterdam zyn tweejaarlykse conferentie, op 7 en 8 september komt de Federatie van Oosteuropese socialisten ln ballingschap bijeen, terwyl voorts zondagavond 8 september een byeenkomst van Europese socialistische partyen uit de Nato-landen wordt gehouden. In deze laatste byeen komst zal worden gesproken over een resolutie, waarin voorop wordt gesteld dat dient te worden gestreefd naar alge mene. gecontroleerde ontwapening, doch tegelijk wordt gezegd dat in afwachting daarvan handhaving van het machts evenwicht noodzakelijk is. De Nato moet worden verbeterd. Voor aanneming van resoluties is slechts meerderheid van stemmen nodig. Aan de resoluties van de Internationale zUn de partijen niet gebonden. ZU blyven te allen tyde autonoom. Ambassadeur bezocht oogstfeest (Van een onzer verslaggevers) De ambassadeur van Zuid-Afrika, de heer H. A. Rust, heeft gistermiddag met zyn echtgenote een officieus bezoek aan Naaldwijk gebracht. Twee jaar geleden was de heer Rust tüdens het Westlandse Oogstfeest een dag officieel te gast in Naaldwijk. Na zich met de druivenprinses cn haar twee hofdames te hebben onder houden, bezochten de heer en mevrouw Rust met burgemeester Van Heyst de fruit- en bloemenshow, alsmede de vee expositie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7