GEZINSFLES in de voordelige Najaarsbeurs gericht op de winterfeesten GEWASSEN STAAN TE VERROTTEN „de dokter zegt I I I I I I I I I I I I Ll I I I I I I I I I I I I I Roofoverval in Londen fris-vrolijk-fantastisch Unieke beloning voor ieder een die nieuwe abonnee opgeeft! DE POPULAIRE POCKET OVER GEZONDHEID EN ZIEKTE: Vv E LE1DSE COURANT DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 Volgende week in Utrecht Utrecht bereidt zich alweer voor op het evenement van september: de Najaars beurs van 9 tot en met de 17e. Aan het Vredenburg de gebruiksgoederen (1200 firma's uit 22 landen) en in de Julianahal (80 firma's, alles woningtextiel). Op verzoek van de deelnemers gaat de beurs een uur eerder dicht, zodat hij nu van 9 tot 5 uur kan worden bezocht. Nieuw is dit jaar. dat op de tweede etage van het Vredenburggebouw vitrines worden ingericht voor de op het gebied van glas, kristal, aardewerk, porselein en couvertartikelen bekroonde artikelen, door exposanten aangebracht. Voor de toekenning van onderscheidin gen hierbij is onlangs opgericht de stich- tig „Gulden Vorm". Voor deze eerste beoordeling zijn al 75 voorwerpen ingeschreven. Op de middag van de eerste beursdag, 9 september zul len de trofee en de certificaten worden uitgereikt. Aangezien de Najaarsbeurs voor een groot deel is ingericht op de verkoop vooi de decemberfeesten. is de groep speel goed en sportartikelen zeer goed ver- tgenwoordigd, nl. met 207 inzendingen. Opmerkelijk is, dat West-Duitsland in alle groeperingen ruim is vertegenwoor digd. Met in totaal 183 inzendingen neemt dit land de eerste plaats in na Neder land met 757 inzendingen. Om het ver schil aan te tonen: op West-Duitsland volgen resp. Engeland met 65, Frankrijk met 45, Italië met 25 en Zwitserland met 24 inzendingen. België staat genoteerd voor 20 inzendingen, de V.S. voor 21 en Luxemburg slechts voor 1. De Najaarsbeurs heeft altijd een ander karakter dan de Voorjaarsbeurs en men zal dan ook geen spektakels mogen ver wachten, of het moest zijn een „metalen secretaresse, miss Tiglia genoemd. Deze levensgrote robot geeft op alle vragen antwoord in het „kantoor van de toe komst". Groot en opzienbarend nieuws valt er niet te noteren, maar wel zullen, vooral in de cadeausector, aardige novi teiten worden getoond. Bij het speelgoed valt de nadruk op nieuwe bouwdozen en -platen, op gezel schapsspelen en moderne speelgoeddie ren. waarvoor ook gebruik wordt ge maakt van nieuw materiaal: een soort nylon dat minder gauw vuil wordt en afwasbaar is. Robert Schumant (Vervolg van pagina J) Sinds begin 1961 sukkelde hi) met zijn gezondheid. Bij een wandeling door de heuvels bü zün landgoed kreeg hU een beroerte. De gehele winternacht lag hij hulpeloos op een heuvelhelling, waar hU pas de volgende morgen, door mensen die hem zochten, werd gevonden. Het herstel ging langzaam en daarna staak te hij zijn politieke activiteit en beëin digde een autobiografie, die binnenkort zal verschijnen. Robert Schuman werd "9 juni 1886 in Luxemburg geboren zoon van een Lotharlngs landbou- Hij studeerde rechten a3n de uni versiteiten van Bonn. München, Berlijn en Straatsburg. In 1919 werd hij voor de Franse de mocratische volkspartij gekozen als af gevaardigde van Moselle, wat hij tot 1940 bleef. In 1928 werd hij gekozen als voorzitter van de commissie voor Elzas- Lotharingen uit de kamer van afgevaar digden. In 1940 werd Robert Schuman in het kabinet van Reynaud onder-staatssecre taris voor vluchtelingenzaken. Weldra werd hij door de Gestapo gearresteerd en naar Duitsland gedeporteerd. Na de bevrijding werd hij lid van de MJR.P. In juni 1946 droeg BidauLt hem het ministerschap van financiën op. Hij bleef in de regering tot december 1952. maar hij maakte geen deel uit van het uitsluitend socialistische kabinet van Blum in december 1946. Nadat hi) van februari tot november 1947 In het kabinet-Ramadier opnieuw als minister van financiën was opgetre den, werd Schuman na de kabinetscri sis van november 1947 belast met de Gisteren hebben enige gemaskerde mannen in de Londen se w(jk Isleworth zich meester gemaakt van een vrachtauto met sigaretten ter waarde van 50.000 pond sterling. De overvallers sloegen de chauffeur neer en bonden hem vast. In West Drayton (Middlesex) lieten zij de auto en de chauffeur achter. Een motor rijder trof de aan het hoofd gewonde be stuurder van de vrachtauto aan en waarschuwde de politie. vorming van de nieuwe regering. HU trad in functie toen zich naast de poli tieke onbestendigheid een economische crisis deed gevoelen. Na het aftreden van zijn kabinet in juli 1948 werd hij minister van bui tenlandse zaken in het kabinet-Marie. Enige weken later droeg president Cin- cent Auriol hem de vorming van een nieuw kabinet op. De nationale verga dering machtigde hem op 31 maart zijn kabinet samen te stellen, maar het bleef slechts drie dagen aan het bewind. Van september 1948 tot december 1952 was Robert Schuman minister van buiten landse zaken in het kabinet-Queuille. Robert Schuman werd op 19 maart 1958 gekozen als president van het Euro pese Parlement, de parlementaire ver gadering van de EGKS, de EEG en de Europese Gemeenschap voor Atoom energie. Op 10 mei 1960 werd Schuman ere-president van het Europese parle ment. Schuman ontving vele buiten landse onderscheidingen en eredoctora ten, onder andere van de r.k. Econo mische Hogeschool In Tilburg. (Vervolg van pagina 1) De wintertarwe ls plaatselijk dooi windschade en overrijpheid voor een niet onbelangrijk gedeelte uitgevallen. Voor zaaigranen is de toestand vooral moeilijk. In de Wieringermeerpolder en in gro te delen van Zeeland is het beeld amper gunstiger. De verregende velden bieden een triest beeld. Elk droog ogenblik wordt aangegrepen om de oogst binnen te halen. Zondag gewerkt Tekenend voor de situatie op Tho- len is bijvoorbeeld, dat verschillende landbouwers de maand september hebben ingezet door zondag aan het werk te gaan. Het was namelijk een tijdje droog weer en verschillende combines verschenen op het land om het graan binnen te halen. De grote maaidorsers dreigen echter op de drassige akkers te verzakken. In Zuid-Holland was het dan ook geen zeldzaamheid, dat er twee trekkers voor een graanmaaier reden. Het komt dan echter nog voor, dat alles weg zakt, zodat er in zo'n geval een derde trekker aan te pas moet komen. Op Tholen klaagt men vooral phijtoftera, de gevreesde aardappel ziekte. Veel partijen worden ziek aange voerd. Bovendien vallen de prijzen te gen. Ook de granen worden nat aange voerd en zijn aangewezen op droging. Het gevolg is, dat de drogerijen over belast zijn. Een gemiddelde vochtigheids percentage van 25 tot 30 procent is in Zuid-Holland beslist niet overdreven. Tarwe in zakken, die niet spoedig kan worden gedroogd, is onderhevig aan rot ting, broei of schimmelvorming. Ze is dan spoedig ongeschikt voor consumptie en kan alleen nog dienen als voer v het vee. Een vochtigheidsgraad van 25 tot procent is zeer hoog. Droog graan heeft een vochtigheidsgraad van 17 procent. Spanning In spanning wordt dan ook in de ge hele landbouw naar droger weer uitge zien. Over wat het uiteindelijk resul taat van de oogst 1963 zal zijn breekt men thans nog niet zo zeer het hoofd. De grootste zorg is nu het binnenhalen van de gewassen. Door de vele regen heeft het werk zich opgehoopt en op de bedrijven komt men handen tekort oir in de misschien'nog korte tijd, dat hier voor beschikbaar is, alles van het land te halen. Glas 1500: nieuwe middenklas-wagen Van Hans Glas, die in Dingolfing zijn reputatie van autoconstructeur gevestigd heeft, kan beslist niet gezegd worden dat hij niet met z'n tijd meegaat. Op de eer ste autosalon van dit jaar de volgende week in Frankfort te openen Internatio nale Automobieltentoonstelling 1963 zal LU met de Glas 1500 verschUnen, een middenklas wagen met een fraaie lijn. Deze moderne limousine heeft vier deuren en vijf zitplaatsen. HU is ontwik keld door de Italianische stilist Frua en heeft een viercilinder motor met een in houd van 1,5 liter. Zijn 70 pk's zorgen voor een snelheid van 145 kilometer per uur, terwijl binnen zeventien seconden van nul naar honderd km/uur kan wor den opgetrokken. De vierbak i6 volledig gesynchroni seerd. Schijfremmen op de beide voor wielen vervolmaken de ruime wagen, waarvan de prUs nog niet is bekendge maakt. Met ingang van 16 september is be noemd tot burgemeester van Oss, de heer L. F. W. Jansen (Tilburg). Sedert ja nuari 1960 is hy directeur van de stich ting „Ontwikkeling Brabantse indus tries Het besluit van de minister militairen oogstverlof te verlenen is dan ook zeer welkom. Als dan de regen weg wil blijven, kan er nog veel goed komen. Personeel gevraagd 9 Nette werkster gevraagd voor het schoonhouden van kantoren, voor 9 uur v.m. of na 6 uur n.m. Inl. en aanm. Zoeterwoudsesingel 44. Tel.: 0 Nette juffrouw voor di verse kantoorwerkzaamhe den. Goed kunnende typen. Leeftijd ca. 18 jaar. Aanm, 6 uur. H. R. Troost, Ha- 14, Leiden. Tel. 21664. Beschaafde winkcljuffr. gevraagd. Banketbakkerij A. P. Kraaij, De Kempenaer- straat 20. Oegstgeest, tele foon 52858. Gevraagd flinke werkster, hoog loos Lekstraat 51. Tel. 23854. 0 Gevraagd een jong meisje 15 jaar. voor halve dagen. Lekstraat 51. tel.: 23854. SMevr. Pietersen, Hoge Ijndijk 4, Leiden, vraagt hulp in dc huishouding, niet jonger dan 18 jaar. Za terdags vrij, 9 Een zelfstandige hulp ge vraagd voor huish. werk Voor maandag- woensdag en vrijdagmorgen van 9.30 12.30 uur. Brieven onder ri 6112. bureau van dit blad. Probesr 00* eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die biiondw goed i» als mixer. Erkend Bottelaar van „Fanta' en „Coca-Cola": Botteio N.V. - Schiedam - 's-Gravenhage Op hei sekretariaatskantoor, Stationsweg 12-14 te Leiden is plaats voor een jongste bediende Soil, tussen 9.00 Ver. v. Chr. onderwUs vraagt WERKSTERS voor het schoonhouden van enige scholen. Aanm.: donderdagochtend uital. tussen 9 en 10 uur. de Laat de Kanteratraat7. Op het secretariaat van de afdeling Kindercardio- logie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden kan geplaatst worden een SECRETARESSE dipSloma"MULÓ"of daarmede gelijk te stellen op leiding en diploma typen. Salaris volgens rijksregeling van f 270.34 tot f 439.30 per maand, waarbij rekening zal worden gehouden met vooropleiding en ervaring. Sollicitaties schrifteUjk onder vermelding van leef tijd en voorpraktijk, te richten aan: de administra teur van de afdeling Cardiologie, Academisch Zie kenhuis, Rijnsburgerweg 10 te Leiden. Gevraagd EEN MEISJE IN DE HUISHOUDING voor de dag. iw hot de Vink. KRANTEN RECLAME IS NIET TE VERVANGEN Advertenties wijzen de weg naar voordelig inkopen •crspreiden van reclame drukwerk. Brieven met opg. beschikbare tijd onder nr. 6107 bur. v. d. blad. Te huur gevraagd Te huur gevraagd pi)k,- huis of garage. Brieven rttet prijsopgave onder nr, 6108, bur. v. d. blad. Te huur aangeboden Zoekt u onderdak voor uw caravan? Wij hebben plaats voor u. Omgeving Leiden. Brieven onder nr. 6106 bur. v. d. blad. Te koop gevraagd 0 Stoeltjes klok. Friese staartklok schippertje staand horloge of andere oude klok gevraagd. Defect geen be zwaar. Brieven aan postbus 4010, Rijswijk Z.-H. Te koop aangeb. 0 Aangeb. V.W. de Luxe 1953, met ruilmotor, prima banden, kleur beige. V.W. de luxe 1952, prima banden en motor. Goed onderhouden wagen. Tel. 01719—2820. He renweg 21, Noordwijk. V.W. pick-up vrachtwa gen 1955. Zeer goed onder houden. Ford Taunus fk 1000 1959 gesloten bestel. Weinig gereden. Zeer goed onder houden. Tel. 01719—2820. He renweg 21, Noordwijk. 0 Auto, merk Hillman, moet weg wegens overcompleet. Goede banden en nieuwe accu. Startklaar. Spotkoopjt 95,-. Te bevragen: Kerk straat 83, Iloogmade. Na 19 0 Te koop z.g.a.n. kinder wagen, hoog model. Kleur zwart. Te bevr. Evertsenstr. 20, RUnsburg. Gebruikte school- dieboeken. 2540 korting. Levering onder garantie. Van Dijks Boekhuis. Kam pen. Postbus 23. 0 Fraai mahonie Biedemei- er bank, Bied.m. fauteuil Oude koperen pomp, blaas balgen, schemerlampen, ka binet. fraaie Mechelse leeu wenkop dressoir, tafel kastje. Inkoop antiek enz W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9, t/o V D bij Hoog straat. Telefoon 23261. 0 Grote eiken kantoorjalou- zie. kasten ook met laden; cilinderbureau's, Empire ka binet, ovale mahonie uit- schuiftafel, ronde mah. ta fels. Inkoop antiek enz. W F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9 t/o V D. bij Hoogstraat Telefoon 23261. 0 Te koop: 24 jonge hennen, tegen de leg. T. Onderwater, Varkevisserstr. 234, Katwijk n Zee. 0 Aangeboden Citroën 2 CV de luxe 1957 (lelijk eendje) Prijs 1350,Rozenlaan 12, Oegstgeest. Tel. 50108. Diversen 0 Aangeboden zindelijk ka tertje. 8 weken oud. Emma- laan 39. Oegstgeest, telefoon 50775. Sporthuis v. Delft ls een begrip voor voetballers, hockyers, korfballers, ju doka's, schaatsers, winter sport enz. En van Delft geeft het voor de helft Steenstr 45 0 Aangeb. licht aggregaat, kleine stationdire motoren motoren voor skelters. Alle onderdelen voor motoren, scooters en bromfietsen. Ook scooters en brommers zelf op te knappen, v. d. Mey Middelweg 29, Leiden (cen trum). 0 Natuurlijk weer bU Sport huis v. Delft. Voor uw bal- letkleding, judokleding, gymnastie op sportgebied. Delft geeft het voor de helft. 10 volle uren autorUles >r 47,50. Fonkelnieuw lesmateriaal. Gedipl, instruc teurs. Erk. Bonds Autorij school „De Centrale", Veer- straat 31, Telefoon 24600. Po pulierenstraat 9, Roelof- arendsveen. Gebruikte bromfietsen gezien. Van ZUp - Haarlem merstraat 295, Leiden. Tele foon 22082. 0 500 merkfletsen in vele kleuren en uitvoeringen -„—n vanaf 125,- gulden kompleet. Van Zijp. Haarlememrstraat 295 - Ko- evaarstraat 6. 0 Batavus - Berini - Puch - Solex - Rap - Gazelle - Mo- narscoot - Magneet - Loco motief - A va ros bromfietsen D egrootste keuze. Van Zijp. Hearlemmerstraat 295, Kore- vaarstraat 6. Alle motoronderdelen heef motorsloperij Cor Bol- man. Hekkelaan 223, Den Haag. Telefoon 600355. 0 Gietijzeren straatkolken. houten werktafels, vergalva- niseerde pypen 5/4 dm. ijze ren din no. 14 10.6 m.l., pij pen, vloer-, kraal- en spon ninghout, houten binten, bandings, ramen, deuren, straatstenen, kruis- en tuile du nord dakpannen. Fa. H. de Bolster, Overrijn, Leiden. WU verzorgen al uw rukwerk tegen billijke prUzen, o.a. visitekaartjes, geboortekaartjes, verlovings kaartjes. Prima afwerking en vlotte bediening. Halpa Vulpenservice Haarlemmer, araat 64 Naast Muziekhan- iel Gé Hofenk. Trouwplannen?? Als eer. ste in Nederland presenteert „Het gespecialiseerde trouw. autobedrUf' de nieuwste Chryslers. Vr. tnl. De Jong. Zeemanlaan 12A. Telefoon 23055. voor uw oude stof. DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADE FABRIEKEN N.V. te HAARLEM a. VERPAKSTERS (leeftijd tot 50 jaar). b. Mannelijk fabriekspersoneel r werkzaamheden Aanstelling geschiedt na medische goedkeuring. Vraagt eens inlicht, bij onze Afd. Loon-administr. HarmenjBnsweg 129, Haarlem. (Vlakbij Prin- senbrug). Iedere werkdag van 09.0016.00 uur zal men u daar gaarne ontvangen. In OUDE WETERING kunt u deze inlicht, dag. verkrijgen bij de Heer A. van der Voet, Googstraat 8 en te Leimuiden donderdag, avond, 5 sept a.s. van 19.00—20.30 u. in Café Sneeboer, Dr. Stapen- seastraat no. 2. In druk burgemeestersgezin te Wassenaar (3 zoons: 14, 10 en 7 jaar) waar meerdere hulp voor huishoudelijk werk aanwezig is, wordt een beschaafde ASSISTENTE VAN DE HUISVROUW goed loon, gezellige ka mer beschikbaar. Mevr. Mr. W. J. Geertsema, Konijnenlaan 47, Wassenaar. Telei. 01751—8260. BROODBAKKER BEZORGER BROODBANKET BAKKER PONTSCHOOL STEENSCHUUR 3 TEL. 2 12 13 [s C H O o L| t VEWrROuWot 5 '°0|r CEO*-0^ Meldt u vandaag nog aan Steno Typen Secretaresse Nederlands Moderne talen Boekhouden Middenstand Populair Nederlands Algemene ontwikkeling Kleine clubjes! Persoonlijk onderwijs IBDCCQCDDDDDDQDDnBDIBDDBBBDDDDDBDDQEIDOCi PLAATST EEN KOERIER, 'T IS DE MANIER ■ncenciaiiaaaaiBiiiiiiiiiiiHaaBiaaaaaiüi Dusoswa. Turfmarkt '2—3. Leiden. Telefoon 24409. 0 Strijklnncbting Ozod voor uw fijne was. H. Rijn dijk 34a Tel 22675 HU loopt weer puik met onderdelen van Struik. Tel. 01710—22026. 0 AutorUschool „Roman", gediplomeerd AN.W.B. en vakgroep instructeurs. Les met nieuwe Taunus Ook verlengen wij ui bewys. S. W. Roman, Serin genstraat 26, Leiden. Telef, 23112. 0 Verhuur v. nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes Opel, Simca, V.W. en DAF Blerman's Automobielbedrijf Oude Singel 66, Leiden. Te lefoon no 34403 0 Meubelbandel „Mors- poort" Ruimer keus eet- hoeken. bergmeubelen en bergkasten Wandmeubelen eigen ontwerp. Mors- open dak f 74,—. Idem 10 lessen Daf open dak t 69,- Zonodig worden de lessen in de moderne talen gegeven Kwak's verkeersinstituui o.l.v. oud-examinator. Zoe- terw singel 104. Tel. 22803 Rijles V.W. of DAF. Dinsdag 20 uur verkeersles Leslokaal Evertsenstraat 89 bij Zijlsingel. Kwak's Ver- keereinstituut o.l.v. oud- examinator. Leiden, Zoeter woudsesingel 104. Tel. 22803 De Sleutelkoning. BUma- n van alle sleutels, repa- ■en, verankeren en leve- .-.i van elk slot. Haarlem merstraat 273 (bij de Over dekte). tel. 33958. Levering aan Rijk en gemeente. Za terdagmiddag en maandag morgen gesloten. Verhuur zonder chauffeur V.W., Taunus 17M, Opeis Opel Kadett, Mercedes. Lan gere tijd speciaal tarief. Ver huur „Privé", tel. 30844, Lei- 0 Gaat U inwonen? Dan aanrechtblad, kastjes, geheel pas-klaar, compleet Zeei voordelig in prijs. Jac. Ar- noldus en Zn., Minnebroers- gracht 9. 's zaterdagmorgens geopend. 0 Divanbedden, wentelbed- aen, stalen ledikanten. Een pracht collectie tegen de laagste prijs bU De Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51. (doe het snel met onderstaande bon) In envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad U kunt noteren el« nieuwe abonnee Detum ven Ingengt betaling per WEEK/MAAND/KWARTAAl/GIRO (doorhalen wat niet van toepassing la) Zelf ben Ik al abonnee. Voor het aan brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op „D« DOKTER ZEGT...." (1) „DE DOKTER ZEGT.(2) TIP-PARADE-TWEE (Vul het hokje In voor het boek dat u wilt hebben) Schrijf hier uw eigen naam en adrei:

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6