In de komende groentijd geen excessen meer? Premier Ver woerd wil Brits gebied besturen Mr. Marijnen's eerste bezoek gold België Schuimend ossebloed Jn can (fuonJbc WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 UITBETALING PENSIOENEN De heer J. H. Couzy, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., heeft schriftelijk aan de minister van defensie gevraagd of het de bewindsman bekend is dat aan verreweg het grootste deel der onder de pensioenraad ressorterende gepensioneerden de sedert 1 januari 1963 geldende pensioenen zijn uitbetaald. „Acht de minister het bevredigend, dat hetgeen mogelijk is gebleken voor de Pensioenraad die 146.000 gepensioneerden onder zijn hoede heeft blijkens de circulaire van de plv. secretaris-generaal aan de gepensioneerden van defensie niet uitvoerbaar is door zijn departement?". Ten slotte vraagt hij of de minister alsnog maatregelen wil nemen dat onverwijld wordt overgegaan tot uitbetaling van de nieuwe vastgestelde pensioenen aan de onder zijn departement behorende gepensioneerden. WANORDELIJKHEDEN IN GEVANGENIS Het Tweede-Kamerlid mevrouw mr. H. Singer-Dekker (soc.) heeft schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd of het waar is dat in de afgelopen zomer wanordelijkheden hebben plaatsgehad in de gevangenis in Breda. Indien dit zo is, dan vraagt zij welke wanordelijk heden hebben plaatsgehad, op welke wijze daaraan een eind is of zal wor den gemaakt en wat de oorzaak van deze wanordelijkheden waren. Indien de wanordelijkheden een gevolg zouden zijn van de afwezigheid door ziekte van de gevangenisdirecteur, wil de minister dan mededelen welke voorzieningen bij het begin van die ziekte waren getroffen, zo vraagt het Kamerlid. VOORLICHTING OVER ZUID-AFRIKA Het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (s.g.) heeft schriftelijk aan de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van buitenlandse zaken gevraagd of het de regering bekend is, dat bii herhaling met ge bruikmaking van aan de Staat der Nederlanden in eigendom toebehoren de zendinrichtingen via radio en televisie onware feiten over het beleid van een kwaadaardige en malafide propaganda tegen de wettige regering van de unie van Zuid-Afrika worden verspreid? „Is de regering bereid en voornemens op korte termijn te doen onder zoeken of bovenbedoelde berichtgeving en propaganda geschieden door of op instignatie van communisten of andere personen, organisaties of in stellingen, die belang hebben bij een verstoring van de goede vriendschap pelijke betrekkingen tussen de regeringen en de volken van het Konink rijk en de Unie?" Waarom, zo vraagt hij, voert de regering ter zake van deze uitzendingen een ander beleid dan enige maanden geleden ter zake van de alstoen door de regering in feite verboden uitzending van een vraaggesprek met de heer Georges Bidault, oud-minister-president van Frankrijk? ASSOCIATIEVERDRAG E.E.G.-TURKIJE Het Tweede-Kamerlid de heer Th. E. Westerterp (kath.v.) heeft schrif telijk aan- de minister van buitenlandse zaken gevraagd of de Neder landse regering op 12 september te Ankara haar medewerking zal ver lenen aan de totstandkoming van een associatieverdrag tussen de E.E.G. en Turkije, zonder dat zoals bepaald is in het E.E.G.-verdag vooraf het Europese parlement hierover is geraadpleegd. SALARISSEN BRANDWEERPERSONEEL Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) zal binnenkort aan de ge meentebesturen een circulaire zenden met enige richtlijnen voor de salariëring van het gemeentelijk brandweerpersoneel. De circulaire is tot dusver niet verschenen omdat de principiële beslissing over de bezoldi ging van het rijksbrandweerpersoneel nog na*der moest worden uitge werkt. Dit heeft minister Toxopeus geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer T. Jager (comm.). WACHTTIJDEN VOOR SCHEEPVAART Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. J. A. W. Burger (soc.) meegedeeld dat het tot zijn spijt niet mogelijk is de schuttyden bij de sluizen te Sambeek en Belfeld te verlengen. Door de verkorting van de diensttijd van het sluispersoneel van 54 op 45 uuf en schaarste aan arbeidskrachten in dit aan Duitsland grenzende deel van ons land was het niet mogelijk de personeelsbezetting van de sluizen op het gewenste peil te brengen. De sluizen worden op het ogenblik van vier tot 24 uur bediend. Thans: richtlijnen en toezicht AARDGASCONCESSIES De clausule uit de oude concessie van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) die de overheid verplicht aardgas dat wel aangeboden wordt, maar niet wordt afgenomen, te betalen, heeft de onderhandelings positie van de overheid met betrekking tot de exploitatie van het Gro ningse aardgas niet nadeüg beïnvloed, zo meent de minister van econo mische zaken, prof. J. E. Andriessen. Prof. Andriessen zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. S. H. Slotemaker de Bruine (psp), die ook infor meerde hoe groot het bedrag is dat in verband met het vervallen van de oude regeling zou worden gerestitueerd en wat de huidige waarde van ae niet-afgenomen maar wel betaalde hoeveelheid aardgas is. De bewindsman deelt in antwoord op deze vraag mee. dat de NAM ter restitutie van de vooruitbetalingen die door de Staat 7°?^ aangeboden aardgas waren gedaan, per 1 mei 1963 een bedrag van 30.474.727,04 aan de Staat heeft betaald. Grootste deel van bevolking negers De Zuidafrikaanse premier, dr. Hendrik Verwoerd, heeft gister avond aangeboden de drie Zuid afrikaanse gebieden die onder Brits bestuur staan, Beetsjoeana- land, Basoetol?nd en Swaziland, te besturen. Hij deed dit bij de ope ning van de jaarvergadering van de afdeling van zijn nationale par tij in Pretoria. duidelijk te maken wat onze politiek werkelijk is en hoe wij de toekomstige samenwerking zouden zien", zei hij. De drie gebieden worden bestuurd door een Britse hoge commissaris, die tevens ambassadeur in Zuid-Afrika is. Nog onlangs ontstond wrijving tussen Zuid-Afrika cn Engeland omdat poli tieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika er hun toevlucht hadden gezocht. Verwoerd verklaarde, dat „wanneer Zuid-Afrika deze gebieden onder zijn hoede zou krijgen, wij hen veel sneller en doelmatiger tot onafhankelijkheid en economische welvaart kunnen brengen dan Engeland". grenzen met de republiek hebben, Beetsjoeanaland, dat als grootste van de drie iets groter is dan Frankrijk, telt 320.000 inwoners, waarvan het merendeel negers. Swaziland heeft een bevolking van ongeveer 237.000 zielen, terwijl Basoeto- land bijna 642.000 ia|Bi"u Sneeuw aan de evenaar Niet alleen in Europa is het weer bijzonder wisselvallig. In de Afrikaanse staat Kenya, waar de bewoners van de omgeving van de Kilimanjaroo (die hoge berg, welke Ernest Hemingway beschreef) alleen maar de sneeuw uit de verte kunnen zien op de top van hun beroem- de berg, is het nu ook allesbe halve zomers. In dit land aan de evenaar keken de kinderen hun ogen uit naar de dikke laag sneeuw, die in dit land aan de evenaar voor een vreemde ver rassing zorgde. (Van een onzer redacteuren) Het nieuwe universitaire jaar staat weer voor de deur en daar mee is de groentijd die zo'n ake lige bijsmaak heeft gekregen door excessen, welke met name het vorige jaar aan het daglicht zijn getreden, weer aangebro ken. Die excessen hebben im mers tot straffe maatregelen geleid: enkele studenten werden voor een bepaalde tijd van de universiteit geschorst, er wer den vragen in de Kamer gesteld en de toenmalige minister van j| onderwijs, mr. Cals, heeft zich persoonlijk met deze zaak moe ten bezighouden. Er is dus alles zins reden voor het stellen van de vraag welke garanties er zijn dat het thans goed zal gaan. De gebeurtenissen van het vorige jaar hebben de discussie over het pro üi alle rust contra van het ontgroenen verhe- De vraag i iversitaire wereld, maar staan. Een samengestelde kwestie ook daarbuiten. Daarop dieper in te van wel enkele punten zijn -te gaan is niet de bedoeling van dit ar- Belangrijk is in dit verband de mas- tikel. saliteit. De aantallen aankomende stu- Slechts zij gememoreerd dat er op denten op een universiteit zijn onein- academisch niveau zeer vele voorstan- dig veel groter dan vroeger. Ook al ders Lefèvre ontving nieuwe premier Onze nieuwe minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen heeft gisteren op verzoek van zijn Bel gische ambtgenoot mr. Th. Le fèvre, hem op diens departement een bezoek gebracht. Het betrof een beleefdheidsbezoek, waarbij de betrekkingen tussen beide lan den en de mogelijkheden om deze nog te verbeteren, uitvoerig zijn besproken. Volgens een commu niqué verliep de gedachtenwisse- ling „in een sfeer van vertrou wen en vriendschap, welke een waarborg is voor de goede sa menwerking in Benelux-ver- band". Kort voor zijn vertrek uit Brussel stond mr. Marijnen de vertegenwoordi gers van de pers te woord, waarbij hij hen eraan herinnerde, dat de heer Le fèvre twee jaar geleden het initiatief heeft genomen tot de traditie van het GEZOND GLANZEND HAAR weUaform IAARCRÉME Vrijheid Verwoerd zei dat Zuid-Afrika geen territoriale ambities heeft voor deze ge bieden, maar „onder zijn leiding hen naar de vrijheid wil leiden, op dezelfde ma nier als het in Transkei doet". Hij zei •dat Engeland van de protectoraten landen met gemengde rassen tracht te maken. Men moet zich realiseren dat deze ge bieden afhankelijk zijn en economisch verbonden zijn met Zuid-Afrika. Zuid- Afrika wil deze gebieden „geen enkele vooruitgang onthouden". De Zuidafrikaanse premier stelde voor, dat Engeland de bevolking van de drie Britse protectoraten in staat stelt zich over het voorstel uit te spreken. Als zijn aanbod niet zou worden aanvaard, zou dit betekenen dat de bevolking geen zelfbeschikkingsrecht krijgt en niet „de gelegenheid krijgt om te leren kennen welk een goede vriend de republiek Zuid-Afrika kan en wil zijn". Basoetoland ligt geheel binnen Zuid afrikaans gebied, terwijl Beetsjoeanaland en Swaziland lange gemeenschappelijke 1307) Het deed enige tijd geleden inderdaad nogal zonderling aan, te horen, dat de landingsbaan met schuimend ossebloed werd bespoten om de landing mogelijk te maken van een vliegtuig dat in moeilijk heden verkeerde omdat het landings gestel niet werkte. Er zijn uiteraard velerlei soorten schuimvormers. Waar het in het on derhavige geval vooral op aankwam, was de stabiliteit en de taaiheid van het schuim. Tot de schuimvormen- de stoffen die een stabiel en taai schuim leveren, be horen in de eerste plaats de eiwitten, waaraan bijv. fer- rosulfaten, maar vooral saponinen zijn toegevoegd. Die naam saponi nen hebben we de vorige keer reeds genoemd, zonder echter nog te vertellen, wat daar onder moet worden verstaan. Het zijn glucosiden, die in allerlei plan ten voorkomen, zoals de zeepwortel, het vingerhoedskruid, de paardekas- tanje enz. De saponinen in deze (en nog andere) planten, geven een sterk schuimende colloïdale oplossing in water en werden vroeger daarom wel als reinigingsmiddelen gebruikt (zeepwortel). Tegenwoordig zijn ze door synthetische wasmiddelen ver drongen, vandaar dat ze minder sterk in onze aandacht staan. Waar het om gaat, is het volgende: de meeste saponinen zijn giftig door dat ze een sterk haemolytische wer king op de rode bloedlichaampjes uitoefenen. In het bijzonder vissen zijn hiervoor gevoelig, zodat een af treksel van saponbichoudende plan ten wel als visverglf wordt gebruikt. Ook voor grotere dieren kunnen de ze planten giftig zijn wegens de wer king van saponinen op het bloed. De wilde kastanje bevat saponine en kan om deze reden niet als veevoer worden gebruikt. Alleen wilde var kens blijken er ongevoelig voor te zijn, waarschijnlijk omdat het gif in het spijsverteringskanaal onschade lijk wordt gemaakt. Pas als wilde kastanjes herhaaldelijk gekookt zijn, kunnen ze aan koeien worden ge- Hebben we aan de ene kant be toogd, dat eiwitten met 6aponinen een stabiel en taai schuim leveren, en aan de andere kant vastgesteld dat saponinen op bloed inwerken, we zitten nog steeds met de medede ling over het schui mende ossebloed op de landingsbaan. Nu Ja, eigenlek is het vanzelfspre kend, dat daarvoor runderbloed wordt gebruikt, want bloed bevat een be langrijk percentage eiwitten. En het rund is het meest geslachte dier in ons land, zodat het de meeste, en dus goedkoopste hoeveelheid schuimende eiwitstof kan leveren. Wellicht zou den do schuimende kwaliteiten van vlssenbloed groter zijn, maar hoe ter wereld zouden we aan grote en goedkope hoeveelheden vlssenbloed kunnen komen? Dus: runderbloed voor schuimmiddelen. Wilt u er de naam ossebloed aan geven dan is die naam eveneens zinvol, want os sen vormen een belangrijk deel van de slachtveestapel. Over schuimmiddelen sprekend, be hoeven we eigenlijk nauwelijks de uitwerking daarvan op vuurhaarden uiteen te zetten. Belangrijker is de vraag, waarom water zo'n goed blus- singsmlddel is. Hebben we hierover wel eens nagedacht? Nadruk verboden. bezoek bij de wisseling van het pre mierschap. Hij noemde dit een goede gedachte, gezien de véle gemeen schappelijke vraagstukken van Bel gië en Nederland, waarbij bepaalde ontwikkelingen parallel liepen, en het feit, dat beide naties deel uitmaken van de Europese Gemeenschappen. GEEN NIEUWS „Groot nieuwa moet u overigens niet verwachten van ons gesprek", izo waarschuwde mr. Lefèvre lachend, hieraan de veelbetekenende zin toe voegend: ,,dat is alleen het geval wanneer de ministers van buitenl; se zaken bijeenkomen...." ■voorzitter van de Euro pese Commissie, oud-minister Mansholt, heit Nederlandse lid van de Euratom- commissie mr. Sassen, de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul- Henri Spaak, alsmede vijf andere leden van het Belgische kabinet Premier Ma rijnen is in de loop van de middag naar Nederland teruggekeerd. KRITIEK De minister was overigens nog nauwelijks uit Brussel vertrokken, of het Belgische blad Le Soir kwam reeds met een uitvoerig artikel op de proppen, waarin het bezoek van de heer Marij nen aan een kritische beschouwing werd onderworpen. „Hoewel het gesprek geen speciale betekenis had, neemt men in politieke kringen in Brussel toch aan dat deze contacten niet van belang zijn ontbloot. Sommigen menen evenwel, dat de be trekkingen van goede nabuurschap niet in één richting mogen worden georiën teerd. Daarbij wordt erop gewezen, dat in vooraanstaande Vlaamse kringen er iets te veel sprake is van de twintig miljoen Nederlandssprekenden, die in het Europa van morgen een blok «zouden moeten vormen. Dergelijke tendenties houden altijd het gevaar in tegenoverge stelde reacties uit te lokken. Gelukkig zijn de beide regeringen waakzaam wat deze ontwikkeling betreft", zo voegt het blad er geruststellend aan toe. Russische pers over Burgess In de Izwestia is gisteren een bericht verschenen waarin de dood van de di plomaat-spion Guy Burgess officieel werd aangekondigd. De bekendmaking verscheen onder de naam die Burgess in Rusland gebruik te: Jim Andreyewitsj Elliott. De echte naam stond er tussen haakjes achter. Burgess werd een „talentvol en vrede lievend mens genoemd, die zijn leven wijdde aan de zaak van de vrede". De bekendmaking was ondertekend door een „groep kameraden". Nigel Bur gess. een broer van de overledene, is de begrafenis in Moskou aangeko- De vraag in hoeverre met het ontbreken van excessen tüdens de komende groentijd mag worden gerekend is, nu liet begin van de college* aan de universiteiten en hogescholen weer voor de deur Zoals men weet is er het afge- open jaar overleg geweest om tot nnatregelen te komen die even- ueel verkeerde praktijken moeten egengaan. We hadden hierover een gc- iprek met prof. dr. II. J. Lam- ners en prof. mr. F. Genitti, van le r-k. universiteit te Nijmegen, lagnific h°g,f. het College van rector der Ned. universiteit» scholen gedurende h< gesloten studiejaar, welk college in de voorgaande maanden bij de ze materie nauw betrokken is ge- Hun voorlichting alsmede nog enige nadere documentatie vorm den de stof voor bijgaand artikel. om herhalingen van ontoelaatbare ontgroeningshandelingen te voorko men? Zoals men zich wellicht herinnert heeft <ex-) minister Cals zich tot de rectores-magnifici der Nederlandse universiteiten en hogescholen gewend met het verzoek „of door bevoegde instanties normen zouden kunnen wor den opgesteld t.a.v. het ontgroenen en of bewerkstelligd zou kunnen worden dat er toezicht zou komen op het hand haven van die normen". Zo ontstond de volkomen nieuwe ont wikkeling dat de umversiteiten-als-ge- heel zich samen met de studentenor- sprak een vergadering van het colle ge van rectores-magnifici der Ned. universiteiten en hogescholen (een con tactorgaan) met nadruk uit dat het iedere vorm van geestelijke krenking en lichamelijke kwelling bij het ont groenen van studenten veroordeelt. Het college meende voorts dat de bevoegde organen der universiteiten en hogescholen dienen toe te zien op de gang van zaken in de groentijden en kennismakingsperioden, dat normen dienden te worden opgesteld en bij nlet-nalevlng hiervan krachtige maat regelen moesten worden getroffen, er gepraat kèn worden, eventueel het afbreken van dc betrek- overigens wel hoe die kingen met de desbetreffende vereni- ging, alles onverminderd de toepass-'ng van het universitaire tuchtrecht. Democratisch overleg de juiste wijze wordt toegepast! Argu menten pro zijn o.m. dat het tenslot te een vrijwillige zaak geldt, dat dit systeem onder de novieten of „nulde- jaars" vanwege hun gezamenlijk ze kere moeilijkheden moeten overwinnen tot het versneld aankweken van vriend- het moeten „invechten" in het begeer de gemeenschapsverband tot verstevi ging van de persoonlijkheid kan leiden. Anderzijds mag worden vastgesteld _at er ook veel tégenstand tegen het ontgroenen wordt aangetroffen, mening dié wordt staande gehouden, zélfs al zou het spel uiterma4" worden gespeeld. Ziehier dan argumenten-tégen: het ontgroenen uit de tijd want de hedendaagse stu dent is met meer de figuur uit de „ho gere stand" die zich de „weelde" van een specifiek gedrag kon permitteren: het groenen is er alleen ma- het genoegen der ouderejaars puberteitsritueel, waarbij haatgevoelens worden afgerea geerd, enzovoorts. Het beraad over de normen, waar over alle rectores-magnifici het in gro- naere siuaeniengezeuigneiusveiein- of 'ine toch hebben deze oreanisaties taat gehad dat elke universiteit of ho- oók met veel grotere aantallen dan 'eekomen^Een °kwestfê vroeger te maken. Voeg daarbij dat ra Lh Zrlw dc teehn.ek van het op de juiste wij- ."„stuS tenorganisaties anderzijds. Die richtlijnen kunnen onderling eni germate van elkaar afwijken. Zo kwam men bijv. op sommige universiteiten overeen dat de corpora de rector-mag- nificus van hun universiteit of hoge school dagelijks verslag uitbrengen over het verloop der ontgroening. Bij andere universiteiten moeten alleen eventuele incidenten onmiddellijk aan de rector worden gemeld. Maar in hoofdzaken komen de opgestelde nor men toch alle overeen. Zo is de duur van de ontgroening geregeld; er zijn waarborgen voor vol doende nachtrust der no\*ieten; licha melijke aanraking is vei boden waar mee alle vormen van handtastelijkhe den tot het verleden moeten gaan be horen; ontgroenen mag alleen in de enkele andere daarvoor gebouwen geschieden, waardoor het meenemen van novieten Daarnaast is er de factor dat de studentenwereld is gaan veranderen; het is niet meer de élite-groep die zich non-conformistisch kan gedragen te genover de burgerlijke samenleving, een eenvoudig omdat de gehele studenten- maatschappij zélf verburgerlijkt is. weging worden genoemd... Andere normen voor Ook hier dus een democratiserlngs- het is proces; de studentenwereld ontkomt als gevolg daarvan niet aan het zoe ken naar andere normen, waaraan het sociëteit of experiment nu eenmaal vaak inhaerent aangew is. Ook het verkéérde! Niet verboden onmogelijk Pro of contra, het feit bestaat dat er nog wèl wordt ont groend naar „studentenkasten" Bij de verkeerde groenpraktijken wordt gemaakt, enz. enz. moet eerlijkheidshalve echter wel wor- Het toezicht was een moeilijker kwes- onmiskenbare den opgemerkt men durft het na tie. Terecht wilde men niet b§durft het de uitvoerige publikaties over kwalij- toezicht door of namens het universi- 'dat het groenen op de juis- ke gebeurtenissen haast niet te zeg- teitsbestuur; dit achtte te wijze of het op iijkheid, dan wel ongelijkheid moet ge schieden is opnieuw een kwestie waar bij de meningen uiteen gaan lopen - acceptabel, of op zijn minst duldbaar groenen gevolgd hebben kan worden genoemd. Het ontgroenen A" 1 Is immers geenszins verboden en lei dinggevende figuren aan onze univer siteiten en hogescholen houden zich op naa yaii ccii WHÊÊKÊ positieve wijze met deze materie be- maakt> eensdeels door het herhaalde- zig, ook al doen zij het na de exces- sen mede uit de overweging dat de naam van hun universiteit ermee is gemoeid. gen dat er in zeer vele gevallen nodige bevoogding. De figuur is thans overdreven wordt. Er zijn verleden zo, dat ontgroeningsbesturen die zelf jaar rectores-magnifici geweest die met niet ontgroenen als toeziende instan- arendsogen de gang van zaken bij het tie op de strikte naleving van de door ebben en elk gemeld deze besturen geregelde ontgroening incident tot op het kleinste detail uit plozen. Resultaat: in 99 van de 100 gevallen mug een oliefant ge- fungeren. Nemen zij wèl aan het ont- froenen deel dan wordt de taak opge- ragen aan een commissie van toe zicht, bestaande uit ouderejaars en/of oud-studenten (reünisten). Men kan het ook anders zeggen: bij het huidige streven naar het in juiste banen leiden van de ontgroeningspro cedure is het algemeen aanvaarde uit gangspunt -de toelaatbaarheid. Slaagt dit streven, dan kamt de discussie over het al of niet ontgroenen los van de publieke opinie omdat er ln moreelopzicht geen .kritiek meer op is uit te oefenen ei^ljelandt het debat lijk oververtellen, anderdeels door het IX po onnodig aandikken van de feiten bij liCIlIlltlCl monde van het „slachtoffer", dat in druk wilde maken. Het leek er soms Betekenen alle maatregelen nu dat op of het een of ander een noviet over- er ket vervolg nimmer meer van komen verkeersongeluk in diens groen- een mcident sprake kan zijn? Het ant- tijd de ontgroeningscommissie diende woord hierop luidt dat een systeem te worden aangerekend. Hetgeen uiter- nog geen garantie is om een beoogd Jde doel voor honderd procent te berei ken. Men moet de opdracht aard niets afdoet aan de ernst ware feiten, dat spreekt. Welke maatregelen zijn nu genomen universitaire sfeer, dan ook Kale hoofden mogen nog wéll En waarom niet: de „groenen" zijn er merendeels trots op. I Een 32-jarige vracht wagen-chauffeur in Nor wich in het oosten van Engeland moest maan dag uitwijken voor een kat. Dit mag dan op zichzelf niets bijzonders zijn, in dit geval is het wel curieus vanwege de gevolgen: hij reed een geparkeerde auto aan, waarna hij nog een ijze ren hek, vier benzine pompen en twee recla- mepalen voor een ga rage omver reed. Ten slotte bezweek er nog een etalageruit. De vrachtauto raakte daar na tot overmaat van ramp nog in brand. Het garagepersoneel wist de brand bij de benzine pompen te blussen ter wijl zij het gevaar van een explosie van dui zenden liters benzine riskeerden. I Bij Britse ambassa des „in bepaalde bui tenlandse hoofdsteden" zullen in het vervolg geen vrijgezellen meer In dienst worden geno men, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie meegedeeld. Deze maatregel werd geno men op grond van een aanbeveling van lord Radcliffe, die een rap port heeft uitgebracht over de zaak-Vassall een voormalig lid van de Britse ambassade in Moskou, die onder druk van chantage voor de Sowjetunie spioneerde en daarvoor tot langdu rige gevangenisstraf werd veroordeeld. Vol gens de woordvoerder van het ministerie zijn vrijgezellen kwetsbaar der voor chantage dan gehuwden. I In de brievenbus van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in de Marnixstraat in Am sterdam is gisteren een enveloppe met 25 bank biljetten van honderd gulden aangetroffen. Op de enveloppe stond ver meld dat het gewetens- geld betrof. De aandelen die de maatschappij voor het graven van een tunnel onder het Kanaal heeft uitgegeven, doen het goed op de Londense beurs. Gisteren bereikte de koers een record hoogte, namelijk 21,08. De koerswinst sinds vo rige week donderdag bedraagt niet minder dan ƒ4,63. Opnieuw zijn wrak stukken gevonden van de enige maanden geleden vergane kernonderzee- er Thresher. Bij het ge vonden materiaal zitten stukken metaal, kope ren buizen en andere onderdelen. Bij de ramp met deze Amerikaanse onderzeeboot verloren 129 mensen het leven. De bathyscaaf Trieste baalde deze wrakstuk ken boven water op een Afstand van ongeveer 350 kilometer ten oosten van Boston. schatten; het i vulling van deze taak! Evenwel: voor de komende groentijd zijn inderdaad alle waarborgen ge schapen om deze zo goed mogelijk, d.w.z. zonder derailleringen in welk opzicht ook, te laten verlopen. Waaraan nog toegevoegd mag worden dat er bij de studenten organisaties de unanieme goede wil heerst om daar het hare toe bij te dragen. De veelvuldige contacten tussen vertegenwoor digingen van universiteitsbestu ren en studencorpora hebben tot laatsgenoemde overtuiging aan leiding gegeven. Er is dus alle reden om de komende ontgroe- ningstijd, wat de veiligheid er van betreft, met vertrouwen te gemoet .te zien. Sandys: Besluit van I Singapore voorbarig De regering van Malakka heeft, ij zoals al werd aangekondigd, bij En geland om opheldering gevraagd over het feit, dat Singapore de be hartiging van buitenlandse zaken en defensie heeft overgenomen. De Britse minister van koloniën Dun can Sandys heeft bevestigd, zo blijkt uit een communiqué, dat machtsoverdracht aan Singapore koninklijke goedkeuring vereist en dat deze goedkeuring nimmer is verleend. Uit dien hoofde blijft de Maleise regering bij haar mening dat het besluit van Singapore ongrondwet tig is. Indonesië heeft overigens ook weer geprotesteerd en wel tegen het besluit tot afkondiging op 16 september van de Maleise federatie. Premier Rahman van Malakka heeft echter verklaard dat 16 september de uiterste termijn is en dat niet opnieuw uitstel wordt overwogen. Prinses Alexandra buiten gevaar had ingenomen, is gisteren door de be handelende geneesheren van het zie kenhuis in Venetië buiten levensge vaar verklaard. Zij zal het ziekenhuis over enkele dajen al kunnen verlaten. De prinses zei zich gelukkig te voe len in leven te zijn. Dat waren, vol gens een verpleegster, haar eerste woor den toen zij weer bij kennis was. Haar man, ex-koning Peter van Zuid- Slavië, en haar zoon Alexander hebben haar gisteren bezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5