Synode wenst geschrift over gezinsvorming mwwww op 20 kilometer film Een woord voor randan" Jongeren vrijwillig naar Kameroen en Brazilië Vorstelijk geschenk 125-jarige R.V.S. Veroorzaken insecticiden ziekten bij de mens? Tussen schoolpoort en huisdeur 2 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 ANDERZIJDS TAALPERIKELEN In het christelijk schoolblad Onze Vacatwes schrijft een ano niem. maar kennelijk zeer des kundig man over de perikelen ran her onderwijs in vreemde talen. Hij hekelt wereldvreem de zinnen", maar heeft ook kri tiek op de directe methode": Een journalist moest eens een artikel over de Chinese wijsbegeer te schrijven. Hij nam zijn encyclo pedie, las eerst het artikel Chi na", toen „filosofie" en vervolgens zegt Dickens het verhaal staat in de Pickwick-papers „he com bined his information". Zo doen ook de meeste leerboe ken Ze geven eerst een lijst van woorden fin ons taaleigen ..woord jes" geheten) dan een enkele gram maticaregel en daaruit worden dan ..thema's" gebrouwen. Met zinne tjes als „de kinderen van de brave soldaat weenden, zij hadden slaap" en van de paraplu van mijn oom die op de tafel ligt. Wat moet de taalleraar daarmee aan? Hij laat de thema's maken. De kinderen zitten er thuis aan te pennen, of spieken ze van een vlijtig vriendje over. de rimram wordt op het bord geschreven, in spreekkoor opgedreund en moet ten slotte „geleerd". Een oervervelend be drijf. Wie zijn klas Engels wil leren moest eigenlijk beginnen met over Engeland te vertellen. En over het nieuws uit Engeland, over de poli tiek, de sport, de treinrovers. Hij brengt Engelse boeken en kranten en tijdschriften mee en er hangt een wand vol platen en kaarten. Hij gebruikt al direct zoveel mo gelijk Engelse woorden en praat eenvoudigweg en „vanzelfspre kend" zonder de gebruikelijke gri massen bij de moeilijke, of voor moeilijk doorgaande, Engelse klan ken. En er moest af en toe eens een echte Engelsman in de klas komen om over zijn land te vertellen en over zo'n bezoek kan de klas dan nog weken lang praten. In het Engels. Want een taal kan alleen geleerd worden uit de leven de bronnen en daartoe moet zij zo gauw mogelijk en bijna ongemerkt doorzichtig gemaakt worden. Waarmee nu weer niet gezegd is dat de taalleraar idioom en regels zou kunnen negeren. Integendeel. En dat kan zelfs heel interessant worden. Gezien namelijk in het perspectief van de eigen taal. Ook jonge leerlingen hebben plezier in het (voor hen) tegenstrijdige, ave rechtse. onsamenhangende van de vreemde taal. Maar alles, het spreken, schrij ven. lezen moet samenvloeien tot een levende meeslepende stroom, geleid door het enthousiasme en de intelligentie van de onderwijzer. Er is tegenwoordig ook een type leerboeken dat gebaseerd op de uitvinding van Berlitz eveneens op de „directe methode" mikt. In de praktijk echter schieten zij te kort omdat de „directheid" ge woonlijk tot de gedrukte bladzijde beperkt blijft. Werkjes die. als het Duits be treft. beginnen met „Wie geht's heute mit dir. teuerer Hans"" en doorgaan met allerlei gekeuvel, aneedoten en foto's van Salzburg En waarin men de subjonctief bij stukjes en beetjes opgediend krijgt in een beschrijving van Bre merhaven en de droeve historie van Struwelpeter. Dit is misplaatste gezelligheid. Laat het leerboek zijn wat het hoort te zijn: een hulpmiddel, maar dan een dat systematisch de moei lijkheden uiteenzet en waarin de leerling kan opzoeken wat hij no dig heeft. Een taal kan alleen geleerd wor den door er midden in te springen en mee te doen. Fouten zijn niet erg. Niemand kan schaatsen, auto rijden of Frans leren zonder zich af en toe belachelijk te maken. Niet om geven. Mee lachen. Doorgaan. Wat te gemakkelijker zal zijn als de onderwijzer niet onmiddellijk op elke slak zout legt. Ook niet op elke uitspraakfout. Juiste uitspraak is allereerst een kwestie van muzikaal gehoor. Een benijdenswaardig vermogen, maar voor de wezenlijke kennis van de taal bijzaak. Een goede papegaai kan het ook leren. Dat echter daar gelaten laat die uitspraak voor lopig op zijn beloop. Anders dur ven uw leerlingen geen woord meer te zeggen. Deputaatschap van drie leden Uitvoerige richtlijnen opgesteld (Van o e kerkredactie) voorzitter van deputaten. ds. J. Weg- gemans uit Hilversum, kan de zonde nooit zitten in de stof. Die kan wel zit ten in de beweegredenen. Wel hadden enkele sprekers bepaalde bezwaren te gen de nieuwe methode van de „pil", die door vrouwen wordt ingenomen. Daar die methode zo gemakkelijk is, zei ds. Van Enk is de verzoeking zo groot om het kinderaantal zo klein mogelijk te houden. Algemeen echter was het oordeel dat men de rooms- katholieke visie van „onthouding al- DE gereformeerde synode te Gro ningen begon haar tweede werkweek met een uitvoerig debat over gezinsvorming. Na een be spreking van enkele uren droeg de synode het moderamen op om een deputaatschap van drie leden te benoemen dat tot taak zal hebben een geschrift voor te bereiden. Het ligt in de bedoeling dat op begrij- „iet openbaar zoals gisteren het geval ife"n;;"niët alï Gods" weg,'kon tien."Juist was) de deputaten oifiracht gal het om] die weg is ..tegen-natuurlijk aldus te werken, te bekorten en te beperken. Pro*- dr- A. C. Drogendijk. isa? ss?.i it! ssstesü b rd,v n. ...,a^V^'^Uratie. narin l rïchOrh erwerkt zijn. waarover de synode pelijke wijze een brochure zal wor den samengesteld, waarin met na druk de leden van de gereformeer de kerken gewezen zullen worden op hun persoonlijke verantwoorde lijkheid voor God. De synode be sprak en amendeerde in de avond vergadering richtlijnen, die door de commissie werden opgesteld. Dit onderwerp is reeds eerder ter sprake gekomen. De synode van Leeu warden gaf reeds de opdracht om tot een rapport te komen dat zou kunnen leiden tot een dergelijke semi-officiële uitgave. Dit rapport viel zo breed uit dat een latere synode (die het onder werp in besloten zitting behandelde Geref. synode regelt Zweedse geneticus oogstte applaus „oude dag" van Celsplitsing vastgelegd predikanten 1 pi (Van een onzer medewerkers) De generale synode van de Gere formeerde Kerken heeft gistermiddag een aantal stukken afgedaan met be- JEDEREEN hield Zijn hart vast. trekking tot de oudedagsvoorziening toen gisteravond in de Kurzaal van predikanten en hun weduwen enjfg Scheveningen voor de tweede NoM^werVSofen" gr bij dg^tirh!m"?'1 hf( ,ic'xt Dr- ting Landelijke Samenwerking Idle zelf had ZOJuut zoveel slechts ver- zorgt voor de uitkering van de pen- teld over zijn film, die men nu sioenen) op aan te dringen een mi-i20u gaan vertonen, dat het foei- mmum-pensioen aan te houden van f 6.000 voor predikanten en van 9eroeP der ganse genetische we- 4.000 voor predikantsweduwen. genschap wel het gunstigste was dat men nog kon verwachten. volgen en het slot was wel uitzonderlijk slecht, probeerde dr. Bajer zijn ge- Ook op de vorige synode (Apeldoorn- 1961-621 was op voorstel van ds. Van De ,llm w„ z0 m0eilijk Nood een gelijkluidend besluit genomen. t„.hni,ch mankeerde maar in hun rapport wezen de desbe treffende deputaten er thans op dat aan die aandrang niet was voldaan omdat hierdoor een onevenredige verhouding zou ontstaan tussen de minimumtrakte menten en de minimumpensioenen. De Stichting Landelijke Samenwerking had daarom als minimumpensioenen resp. aan te houden de bedragen van 5400 en 3600. Uit het deputatenrapport bleek tevens dat de Stichting een korting van 10 pet. op de pensioenen had toegepast in ver band met de uitkeringen van de A.O W. Zou dit niet worden gedaan dan zou den sommige predikanten na hun emeri- tering door pensioen en A.O.W. tezamen hoger inkomen kunnen genieten dan daarvoor. Der.. advies maakte bezwaar tegen deze kor ting. welk bezwaar door de svnode werd gedeeld, en waarvan aan de Stich ting kennis zal worden gegeven. Voor het overige sprak de synode waardering uit voor de arbeid van Stichting Landelijke Samenwerking, in het bijzonder voor de wijze waarop de pensioenen thans zijn gekoppeld de traktementen. Tot de Stichting zal nog het verzoek worden gericht te overwegen of ook de studenten- en ziekenhuispredikanten voortaan in haar omslagregeling kun nen worden opgenomen De uitkering der pensioenen zal voortaan recht streeks door de Stichting geschieden niet meer via de plaatselijke kerkera- Opleiding tot Q Accountant Schriftelijke kursus van de NATIO NALE ASSOCIATIE VAN ACCOUN TANTS. Individueel karakter. Door bedrijf leven erkend. Vrijblijvende inlichtingen: Secretariaat. Bel gischeplein 6, 's-Gravenhage, tel. 070-551763. hoor duidelijk te maken. Nu. bij het begin kreeg hij in ieder geval een open doekje en toen het slot kwam was iedereen behalve een enkele verslaggever die het opge schreven had zijn opmerking daar omtrent vergeten. In plaats van foei- geroep kwam er een daverend ap plaus uit derfH^ÉHÉ dering van h. tisch congres. Een zeer plenaire gadering. tegen de plenair dat coop die het mogelijk maakt kleine verschillen in lichtbrekingsin dex waar te nemen en daardoor in levend materiaal chromosomen te Voordat dr. Bajers film op het doek en hijzelf als explicateur aan het woord kwam. was er een verfilmd college getoond van de Amerikaan dr. J Lederberg van de universiteit van Stanford. Deze gaf van het doek af een uiteenzetting over de biochemi sche oorsprong van het leven op aar- Hef Groene Kruis: Hulp aan Suriname sorteert effect In het voorjaar van 1960 ging de me disch directeur van de Het Groene Kruis, dokter G. H. Ch. Cath. naar Pa ramaribo. om op advies van de toen- neur van Suriname, de Tilburg, dc situatie van het Groene Kruis-werk ter plaatse in achtingen «censchouw te nemen cn om in over- der organisato- ,e5 met de plaatselijke Groene Kruis- Op zoek naar wijsheid.Wie overkomt het niet, dat hij of zij maar één ding zou willen: het juiste woord, de enige goede oplossing van een probleem, waarmee men worstelt, de enige wijze beslissing. Op onze eigen manier zijn wij allen zoekers naar wijsheid om op de beste manier door het leven te komen. Wie is wijs, wat is wijsheid, en gelden hier wel ab solute maatstaven en normen? Als de Apostel Paulus in de eerste brief aan de Corinthiërs (hoofdstuk één) schrijft, dat de Grieken wijsheid zoeken, dan laat hij onmiddellijk daaop volgen: maar wij prediken een gekruisigde Christus. Paulus poneert hier dus een zeer duidelijke tegenstelling. Het zoeken van wijsheid door de Grieken staat volledig tegenover de prediking van de gekruisigde Christus. Daarmee is dat wijsheid zoeken veroordeeld. Niet, omdat wij mensen dat niet zouden mogen doen. maar omdat het volstrekt zinloos is als die gekruisigde Christus niet al onze overwegingen en gedachten beheerst. Onze puur mense lijke wijsheid verzet zich tegen het idee van een Man, die aan het kruis moest worden geslagen tot behoud en redding van de wereld en mensheid. De Grieken, over wie Paulus het in de eerste plaats heeft, meenden, dat de volledige levens harmonie slechts in het bereiken van wijsheid was gelegen. Aan die opvatting wil Paulus een einde maken: een gekruisig de Christus is in menselijk oog een grote dwaasheid. Maar in werkelijkheid is het Gods niet en nooit te bevatten wijsheid! De deputaten zijn verder van mening I dat de kerk. pastoraal, mede voorlich ting heeft te geven in het tere punt „ht_r s i; j» ken dat bij een verantwoorde gezins vorming niet alleen op medische, doch ook op andere indicaties (b.v. de so ciaal-ethische) gelet mag en moet wor den. Bij het pastorale spreken moet er op gelet worden dat de verantwoorde lijkheid voor de te nemen beslissing in zake geboooteregeling gedragen moet worden in onderling overleg en in lief de door de gehuwden zelf. REACTIES De commissie van de synode die rap port uitbracht kon zich zeer goed met de Inhoud ervan verenigen, en was van oordeel dat er door de kerken geen steekhoudende argumenten waren inge bracht. De meeste kerkeraden en par ticuliere synodes stelden zich achter de uitspraak dat verantwoorde geboorten- regeling geheel In de lijn van de bijbel ligt, ook ai maakten enkele synodeleden nog wel de opmerking dat men graag deze overtuiging wat beter geargu menteerd had gezien. De meest kritische reacties kwamen van de particuliere synode van Fries land-Zuid en de kerkera ad van Am sterdam-Noord. Friesland-Zuid verzocht de synode twee dingen uit te spreken 1. Dat het afzien van gezinsuitbreiding alleen plaats kan vinden, van een noodsituatie sprake 2. Dat het de taak is van de overheid in haar woningbouwipolitiek ook huisvesting van grote gezinneri moge- DEBAT Voor bouw belangrijke projecten denhll) daartegen sterke bezwaren had. De synode besloot in de avondver gadering om het schrijverstrio op te dragen een brochure op te stellen. Dit geschrift moet dan op de vervolgzit- ting in februari aan deze synode wor den voorgelegd. De avondvergadering was geheel gewijd aan de bespreking van richtlijnen die de commissie van rapport had opgesteld. De schrijvers zullen bij hun werk van deze richtlijnen gebruik moeten maken. Twee groepen jonge vrijwilligers zullen nog ddt jaar resp. naar Ka meroen en Brazilië vertrekken om in het kader van het „Jongeren vrijwilligers programma" mee te gaan werken aan de bouw of op bouw van belangrijke projecten in deze landen. De groep voor Kame- Drukpersvoor wereld van de blinden (Van een onzer redacteuren) DE Maar deze worden niet gesubsidieerd. De verwezenlijking van de plannen moest dan ook worden uitgesteld we gens het ontbreken van de geld middelen. roen is reeds in opleiding en zal 20 november per boot naar Afrika vertrekken, terwijl de jongeren die naar Brazilië zullen gaan begin ok tober een cursus zullen gaan volgen die duurt tot het einde van het jaar. De jongelui die in Kameroen tewerk gesteld zullen worden, (twaalf dames, twaalf heren en twee leiders) krijgen als standplaats Bambui, waar men zal trachten het na het vertrek van de En- gelsen in 1960 gesloten landbouwinstituut weer te openen. Hier zullen de tien landbouwdeskundigen voornamelijk werkzaam zijn, terwijl de vijf dames en heren, die gespecialiseerd zijn als sportleiders en in handenarbeid, vier huishoudkundigen, een verpleegster, een vrouwelijke dokter, een administrateur, een drukker en een staticus elk op hun terrein in het gebied zullen opereren De laatste twee zullen voorlichting gaan geven aan resp, de staatsdrukkerij in Buea en het ministerie voor statistiek. Ziekenhuis Het vorstelijke geschenk van d< K.V.S. voorziet dan ook in een drtn- Hc, Braziliaanse project - de bouw gende behoefte, die In de wereld van van een opleidingsinstituut voor ver- de blinden bestaat. I pleegsters en de bouw van een alge- De apparatuur omvat een moeder- meen ziekenhuis in de stad Campina machine, waarop de oorspronkelijke Grande E N.V. Rotterdamsche Verze- geluidsband is gelegd, en een aantal kerines-Societeiten (RVS) d<><*terrecorders, die het geluid over- U x .In öocieienen (n.v.a.i „ernen. De reproductie geschiedt met Tien sprekers meldden zich voor de! bestaat 19 september 125 jaar. een verhoogde snelheid "ren%™drS.ZÜ. te" ™&r! Naar wij vernemen heeft de di- Van Besproken boeken worden 10 ling A Warnaar na zeer wel met de i reetje besloten naar aanleiding van, algemene inhoud van het rapport van dit jubileum aan de Nederlandsche deputaten en dat van de synode missie verenigen. De meesten vonden het eerste verzoek van Friesland-Zuid te eng omschreven en wilden zich niet sterk laten beperken. Ds. M. P. Dijk uit Gaast verdedigde het Zuidfriese standpunt, maar vond slechts bij weinige synodeleden gehoor. verlegen moest meedelen. vcrenigingen iedereen maar een gratis verversing af kon. Hetgeen later nog al wat mee bleek te vallen. Chromosomen tot erbetcring van "bet werk kon ko men. Het werk stond er niet rooskleu rig voor en er was slechts tlg-jarige zuster, die dringend behoefte aan hulp had. Nederland besloot toen Suriname te gaan helpen twee wijkverpleegsters de_ Nederlandse organl- uitgezonden satie schonk i hoofdgebouw. In deze plenaire vergadering nu liet dr. Bajer, een naar Zweden geëmigreer de Pool die nu aan de universiteit van Lund werkt, de film zien die hij samen met zijn vrouw en zijn mede werker östergren gemaakt heeft van de activiteit der chromosomen, de in I Nederlandse hulp tot een aanzienlijke iedere cel van plant, dier of mens j verbetering heeft geleid, die onder aanwezige deeltjes, die de dragers i meer blijkt uit het feit dat er vijf con- zijn van de erfelijke eigenschappen, sultatiebureaus zijn gevestigd. Ook de Hoe ze na het doorbreken van hunkraam verzorging met kracht ter hand isolement in de celkern, zich in twee groepen splitsen die ieder hun helft I van de cel opzoeken, hoe ze een soort reidans uitvoeren en zich door split-1 sing verdubbelen, waarna de tijd rijpj is voor de in deze film niet meerl getoonde splitsing van de cel zelf. I uit de oude cel ontstaan twee nieuwe,! I ei elk met precies evenveel chromoso- j„ dienst van het Nederlands Bijbelge men als de oude bevatte. nootschap in Kameroen verbleef en Twintig kilometer film hebben dr. Ba- enkele maanden geleden van zijn post jer cn zijn medewerkers moeten ma- terugkeerde, zal op 15 september naar ken en schiften om te komen tot het Afrika terugkeren, resultaat dat gisteravond getoond i werd: een film van 25 minuten, waar- De commissie-buitenland van het Ned. in een proces, dat zich In tien dagen Bijbelgenootschap heeft hem belast met afspeelt, versneld en zo ongeveer hon- de behartiging van haar belangen in ge- derdduizend maal vergroot wordt heel West-Afrika. Ds. Schaaf zal onder weergegeven. [rieci] Kameroen en Nigeria bezoeken Ds. Y. Schaaf weer naar W.-Afrika Ds. Y. Schaaf, die een aantal jaren rug. Onderzoek naar nieuwe theorie Sociale geneeskunde in Groningen In Groningen i; de rijksuniversite voor de opleiding de. Er bestaan reeds opleidingen onder auepiciën een cursus geopend -- ale geneeskun- De Wereldgezondheidsorganisa- gf enkel bewljJ tie stelt op het Ogenblik een on-1 dat pleit voor de theorie, dat verschil- derzoek naar een theorie, dat in- lende ziekte, het gevolg de ta.ee- tenbestrijdingsmiddelen zijn. Er ia sectendodende middelen en zovele echter ook nog weinig bekend over de middelen die tegen plantenziek- uitwerking op het menselijk lichaam ten worden gebruikt ter cpvoe- Fmutmnirht ring van de voedselproduktie. j MLVCTUVlCfli Nijmegen. De cursus~is bedoeld basis-opleiding te geven, - speciaal register inge- zodat zij in ee „..J schreven kunnen worden. De directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. I dr. P. Muntendam, wees od het geluk- i kige verschijnsel dat er zich onder de 22 cursisten veertien huisartsen bevinden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oenkerk H. Giete- ma te Britsum, naar Tange-Alteveer (toez.) K. Schaap, kand. te Huizen (N.H.) Beroepen te Domburg itoez i J. B. Duk - te Hoge-Zwaluwe: te Middelharnis (vac. schadelijk zijn voor het lichaam: Ook in Engeland speelt deze kwestie. T- Po°D J- Vps te Rijssen; te Zutphen Blindenbibliotheek te Den een reproduktie-apparaat ter waarde van 110.000. Dit repro duktie-apparaat wordt gebruikt voor het vermenigvuldigen van gesproken boeken en periodieken. cgiuawiiiiu, apparaat kan de „drukpers" niet "wiMensmakeii v.!gezinsbeperkh.K" worden genoemd in de wereld van ook al hadden enkele sprekers bezwaar de niet-zienden. tegen de uitspraak van dc deputaten j f™' Berin-- ai had Hel apparaat gal vrijdag 20 sep- ^chrtJveiT^een 'geain binnen da kring van het geiin gebouw van de blindenbibliotheek is niet alleen aan de Noordwal te Den Haag aan de vereniging „Vrienden van de Nederlandsche Blindenbibliotheek". Deze vereniging, die alle materiële belangen van de blindenbibliotheek behartigt, zal op haar beurt het appa raat weer overdragen. Het is de bedoeling, dat het ver menigvuldigingsapparaat in de toe komst wordt gemonteerd in het ver nieuwde pand. dat achter het tegenwoordige pand aan de Noordwal zal worden opgetrokken. De Nederlajidsche Blindenbibliotheek had reeds geruime tijd plannen tot de aanschaf van de nieuwe appara- Het bezwaar van enkelen, o.a. de Veenendaalse pastor ds. Van Enk richt te zich tegen het woordje „groot" om dat het een verkeerde indruk zoy kun- weleken. De commissie bij monde ds. A. C. van Nood wilde dat woord toch niet laten vallen, ook al kon hij zich zeker niet verenigen Vogel uit Geleen die zei: „Bouw met God samen aan grote ge- opdracht t.a.v. het Koninkrijk Goods." De synode wilde zich op geen enkele manier uitspreken de juiste grootte ouders tegenover God blijven. MIDDELEN vocatus (vruchtafdrijving) ten le af, maar keerde zich niet tegen middelen die voorgeschreven kunnen worden om zwangerschap te voorko-1 -J Volgens onze overtuiging. zienden een hoge vlucht genomen. In 1959 gingen er bijvoorbeeld 27.000 de deur uit en in 1962 ruim 154.000. Spoedig deed zich dan ook de nood zaak van nieuwe investeringen voor. Louis MacNeice (55) overleden st het ter hand de wijkverpleging in deze stad en wijde omgeving is opgezet door de Nederlandse arts C. W. de Ruyter. die al enige jaren met zijn echtgenote in de streek van Campina Grande werk zaam is. Hij heeft enkele jaren geleden de „Stichting steunfonds gezondheids zorg Brazilië" in het leven geroepen, die aanvankelijk alleen met particuliere subsidies heeft gewerkt. Thans heeft de heer De Ruyter de toezegging van de Nederlandse regering, dat zij tweeder de (ongeveer een miljoen gulden) van de bouw- en exploitatiekosten van de verpleegstersschool voor haar reke ning zal nemen. Ook heeft hij aan de Duitse regering een verzoek tot finan ciële hulp gericht voor de bouw van het ziekenhuis, waarmee hij inmiddels begonnen. De Britse dichter Louis MacNeice is al gisteren op 55-jarige leeftijd ia een zie-, kenhuis te Londen overleden. MacNeice maakte als dichter naam in de jaren dertig. Hij was toen aangesloten bij een links georiënteerde groep dichters, on-'n het Koninklijk Instituut voor de der wie W. H. Auden en Stephen Spen- Tropen in Amsterdam heeft de heer De der Samen met Auden schreef hij Zeer slecht 1937 der de i MacNeice heeft Grieks gedoceerd aan diverse universiteiten en meege werkt aan uitzendingen van de B.B.C. Tn 1950 was hij directeur van het Brit se instituut in Atheae. Behalve gedich ten heeft MacNeice essays geschreven en een studie over de poëzie van de gro te Ierse dichter William Butler Yeats. Ook vertaalde hij Aeschylus' ..Aga memnon" en schreef hij het draaiboek De beklimming van de Belfast in Noord- de film: Mount Everest". MacNeice werd Ierland geboren. Benoeming Aan de universiteit te Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar in de stratigrafische geologie en de geologie der aardolie-afzettingen dr. J. J. Hermes. Ruyter gistermiddag de Brazillë-gan- gers het een en ander over de streek verteld. Hij merkte daarbij onder meer op. dat de gezondheidszorg in dit deel van Brazilië bijzonder slecht is. Er zijn in Campina Grande wel 110 artsen maar er is geen personeel om deze medici terzijde te staan en buiten de stad ko men deze doktoren in het geheel niet. 'Hij zei, dat de toestand daar te ver gelijken is met die van honderd jaar geleden in ons land. De inrichtingen waarin deze artsen moeten werken ver dienen die naam nauwelijks. De heer De Ruyter hoopt nu echter op 1 januari 1965 met de opleiding aan de dan ge reed gekomen verpleegstersschool te kunnen beginnen en het ziekenhuis voor 1956 klaar te hebben. Aan de bouw van beide instituten zullen de Nederlandse vrijwilligers, die zich met inbegrip van de opleidingsperiode voor een tijd van twee jaar aan het Jongerenvrijwilli- gers programma" hebben verbonden, een belangrijke bijdrage Kunnen leve- De transparante kleurlak IS BEVER NED0-MEX-11 kleuren,watervast schriften. Je leert zodoende veel, heel Nummer drie die tot dan toe al leen maar stil aan zijn rokertje ge trokken had, mengde zich nu In het gesprek met een nogal nuchter: Zodat onze menselijke kern tus sen jullie als twistappel fungeert. Nou, ik kies veiligheidshalve de gul den middenweg. Mijn privé kern fcal lauwkeurig onderzoek wel een en ziekten, bijvoorbeeld kanker, Rachel Carsons heeft een boek ge- schreven, dat een groot succes is ge- kunnen verwekken. j bleken, en waarin de gevaren van de insectendodende middelen nog eens on- De theorie is ontstaan, nadat ge- der het oog worden gebracht Zij stelt leerden er hun verontrusting overonder meer ook. dat deze middelen het hadden uitgesproken dat er zulke I evenwicht in de natuur verstoren, grote aantallen dode vogels, vissen j Dw pM54(re jn hur boek beeft ech- en andere dieren worden gevonden, ter veel kritiek uitgelokt. Men zegt dat die tengevolge van het eten van de- er zonder de gifstoffen voor gewassen ie gifstoffen zijn gestorven. veel minder voedsel en veel meer hon ger in de wereld zou zijn. Het ondersoek van de Wereldgezond- .er bezorgdheid "wekt. Ook in he'- heldsorga.ilsatie zal nu moeten uitma- GEREF. GEMEENTEN menselijk lichaam blijven deze stoffen ken of. en In welke mate. de rheml- Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk. Pen- schtrr n.i het nuttigen van vele dage- sche bestrijdingsmiddelen ziekten tot drecht-Lombardijen H. van Gilst te Lis lijkse voedingsmiddelen, die met deze i gevolg hebben. se en L. Rijksen te Rotterdam-West. F. Roosjcn) (toez.) D. Groeneboer GEREF. KERKEN Bedankt voor Bedum (vac. D. Kui per) A. S. Timmer te Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Kantens kand. J. Geurt- sema te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Dokkum J. Brons te Bun schoten en J. de Jong te Gouda. Er was een geanimeerd dispuut gaande, zoals dat voor kan komen tussen vakbroeders die ieder op de eigen wijze verknocht zijn aan hun beroep. Of verknocht, ...laten we zeggen, zich graag af en toe ver diepend tn de hoedanigheden ervan met betrekking tot de wel eens grillige practijk. .Dri» ondgrviij.n.™»». Drie «- rxeuze bouwers aan een monument 1 voor de vaderlandse intellectuele reputatie. Nu weet iedereen dat een geza menlijke functie niet noodzakelijk gelijkvormige standpunten behoeft in te houden zeker niet in de we reld der schoolmeesters die, hoe integer ook. nogal eens de contra mine plegen te verheerlijken. Er was dus een pittig debat. Toegegeven, zei nummer een, de kern is uiteraard aanwezig, zoals in elk concreet object. Ik wil nog verder gaan. Bij de mens is die diepe kern in heel veel gevallen goed. Niet zoals jij beweert, (dit tegen nummer twee) beslist en onherroepelijk. Soms blijkt de pit al bij de geboor te een tikkeltje beschadigd, lees er de rechtbankverslagen maar eens op na. Of ga eens op bezoek bij een prof. in de psychologie... Och. antwoordde de ander. lk heb zo mijn eigen maatstaven, ik heb Freud bestudeerd en ik heb een abonnement op een paar buiten landse, heel vooruitstrevende tijd- de beide anderen als in koor. En ze keken er zwaar geïnteresseerd bij heel klein beetje meewarig. dere schavuit probeerde hun een te zetten. U zoudt het mis hebben als i De toespeling werd verontwaardigd dacht dat de Freud-man zich gewon de hand gewezen. Allicht had nij een even bezoedeld strafblad als ieder andere knaap, maar de opvoe ders hielden er principes op na die hij nu op zijn beurt, in practijk bracht. Idealisten wi moet je petje afnemen mannen. beetje door mekaar gehusseld. Ik doe het er maar mee. Maar bij mij in de 4e heb ik een exemplaar dat er een hobby van maakt vliegen en zo te veDminekn. Hij snoof met weerzin. Als je pertinent vast wilt houden aan dat van huisuit schone. kwam nummer een op het uitgangspunt terug, heb je het aan den lijve kunnen constateren? Meteen al in je jonge jaren? Dat het dik in orde was in jouw binnen- gaf. Hij lachte ietwat uit de hoogte en zei dat de kinderziel te teder en te nobel was voor een ouder wets strenge aanpak. Een paar dagen later kon de hele het. Je staf deze stelling op haar waarde zulke taxeren. Er was tijdens de middag lessen in zijn klas een jongen be trapt op schromelijk bedrog in de vorm van achterover gedrukte repe titie-opgaven. Bij ontdekking had eer- vriendje als handlanger gefungeerd en met verachtelijke schijnheiligheid het gemoed des meesters bespeeld, waarop deze, zijn principes indach tig, slechts een hartroerend sermoen had afgestoken ten bewijze van zijn ongeschokt vertrouwen in de on- kreuKbaarheid van de jeugdige scha- Maar daar kwam hij zo niet var af. Of hij altijd ëen brave jon gen was geweest? informeerden len worden tennissige argumenten schuiven, over de meester die de roede niet spaart en zo, ze hadden geen van tweeën veel sympathie voor stinkende wonden en verklaar den daarom openhartig nooit tot het gilde van de zachte heelmeesters te zijn toegetreden. In hun klas hadden ze met de realiteit te maken, de lie verdjes mochten gerust een potje breken maar zelf waren ze izo vrij een grens te trekken. De hoogge roemde fraaie kern kon hun gesto- de of Hoofd hoorbaar was. Bent i een fijne meester! riepen ze en het scheelde maar weinig of ze maakten een rondedans om hem heen. Bij wijze van hulde. Maar de volgende dag deed ieder in dat lokaal precies wat hij verkoos en het ergste was dat meesters ze nuwen het daarbij zwaar kregen te verantwoorden. De arme... Straffen was immers taboe. Vanwege die sa crosancte kern ziet u... Helaas, een algemeen petje afne men, was er echt niet bij. HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2