Nieuwe Leidlse Courant Caravelle stort neer op dorp: 80 doden Commentaar GEWASSEN STAAN TE VERROTTEN Vanmorgen kort na start in Zürich In duizenden stukken uit elkaar gesprongen R. Schuman overleden Middenberm wordt over 500 km beveiligd Wallace slaat toe nu in Birmingham Arts met vrouw en kind verongelukt Bouwvakarbeiders zullen meer moeten verdienen Om wegtrekken te voorkomen Woensdag 4 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Onbestendig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk regen. Wei nig verandering in temperatuur. Aan vankelijk matige zuidelijke wind, later ruimend naar west en mogelijk toene mend tot krachtig. (zie voorts pagina 7) leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 TACHTIG PERSONEN vonden vanmorgen vroeg, om zeven uur Ned. tijd de dood, toen een Caravelle-straalvliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair kort na het vertrek van het Züricher vliegveld Kloten neerstortte bij het dorp Dürrenasch in het kanton Aar- gau. Het vliegtuig had 74 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. (Het Zwitserse persbureau A.T.S. spreekt van 82 inzittenden, onder wie 74 passagiers). Onder de slachtoffers zouden zich 22 echtparen uit het Zwitserse gehucht Humlikon bevinden, die een gezamenlijke reis maak ten, welke door een Landbouwcoöperatie georganiseerd was. Aangenomen wordt dat de meeste andere passagiers Zwitsers zijn. Het was de eeïste grote luchtramp in Zwitserland na de tweede wereldoorlog. De wrakstukken van het toestel kwamen op twee nabij gelegen boer derijen terecht, die als gevolg daar van in brand vlogen. Het vuur kon echter spoedig worden geblust. Van de bewoners werd niemand gewond. Vader Europ. eenheid' „De vader van de Europese een heid" Robert Schuman, is vandaag na een langdurige ziekte op 77-jari ge leeftijd in z-n landhuis te Scy- Crazelles aan de Moezel overleden. De voormalige Franse premier be dacht het plan voor de Europese Ko len en Staalgemeenschap, waarvan de leden later de EEG hebben ge vormd. Het Schuman-plan werd in 1950 bekend gemaakt, toen de auteur Franse minister van buitenlandse zaken was. Schuman werd vorige maand ernstig ziek. (Zie vervolg op pag. 6) Het toestel was om vijf over zeven opgestegen en vijf minuten later had de radiotoren het contact ermee ver loren, terwijl het ook van het radar scherm verdween. Het was op weg naar Rome, met een tussenlanding in Genève. Volgens ooggetuigen, enkele boeren, werd kort voor de ramp een enorme ontploffing ge hoord. Het vliegtuig sprong in dui zenden stukken uit elkaar en kwam brandend op de grond terecht Het brandende wrak zette niet alleen twee boerderijen in brand, doch sloeg tevens een geweldige krater in de grond. Vele van de lijken zouden ernstig verminkt zijn. dat voorlopige identificatie uitgesloten lijkt. Dürrenasch ligt in een dal op eer hoogte van 565 meter in het merendis- trict van Aargau. Het dorpje telt onge veer 900 inwoners. De Caravelle is eer tweemotorig straalvliegtuig van Frans ontwerp en fabrikaat, bestemd voor dellange afstanden. Het biedt plaats aan 64 eerste-klasse-passagiers of 80 ii toeristenklasse. Naar Swissair meedeelde, was het voor deze vlucht geheel vol geboekt. Dit is de derde Caravelle, die ver ongelukt. Op 19 januari 1960 is in kara en op 12 september 1961 te Rabat een Caravelle neergestort. Bij de eer ste ramp kwamen 42, bij de tweede 78 personen om het leven. Functiona rissen van de Sud Aviation, die het tweemotorig straalvliegtuig bouwt, hebben verklaard, dat bij het onder zoek naar deze twee ongelukken is komen vast te staan, dat deze in beide gevallen niet te wijten waren aan de toestellen Zij wezen er op, dat Cara- velles in totaal 700.000 uren in de lucht zijn geweest en meer dan een half miljoen landingen hebben gemaakt. Op het ogenblik zijn er 145 Caravelle- toestellen in gebruik. Vijf jaar geleden werd de eerste Caravelle in gebruik genomen. Gevangenisoproer bedwongen In de Amerikaanse staatsgevangenis van Reidsville in Georgia is gisteren na verijdelde ontsnappingspogingen een oproer uitgebroken. Tweeduizend van de drieduizend gevangenen namen hier aan deel. Politieversterkingen wisten de rust door middel van traangas te her stellen. Drie gevangenen overvielen met zelfgemaakte messen drie bewakers, waarvan er twee werden neergestoken. De gevangenen dwongen hen zich uit te kleden, waarna zij de uniformen zelf aantrokken en zich van de sleutels mees ter maakten. Een andere bewaker ver wondde twee van hen met een geweer, waarna de drie zich overgave. Daarmee was de rust echter niet her steld. Plotseling brak een geweldige oproer uit, dat met traangas kon wor den bedwongen. Situatie in het land wordt kritiek Voor militairen drie weken oogstverlof IN de landbouw ziet het er triest uit. De oogst staat er slecht voor. Vooral de zware regenval Een vliegtuig van dit type een Caravelle is vanmorgen bij Zürich neergestort. Chroesjtsjef terug in Moskou Premier Chroesjtsjef is gisteren van zijn bezoek aan Zuid-Siavië is Moskou terug gekeerd. Op het vliegveld werd hem, zijn vrouw en zijn' dochter, welkom geheten door president Brezjnjef en andere Rus sische leiders. Westelijke journalisten werden op grote afstand gehouden en er mochten geen foto's gemaakt worden. Zuidslavische autoriteiten zien het bezoek van Chroesjtsjef als een overwinning voor de politiek van onafhankelijkheid die Tito heeft gevoerd. Minister nam spoedig besluit Vangrails op de drukste wegen (Van een onzer verslaggevers) Naar in Den Haag wordt verno men, heeft minister Van Aartsen be- In één oogopslag Geen excessen meer in de groentijd? (pag. 5). Premier Marijnen in België (pag. 5). Veroorzaken insektendoders ziekten bij de mens? (pag. 2) Klacht over voorlichting betreffende Zuid-Afrika (pag. 5). Premier Verwoerd (Z.-Afri ka) wil Brits gebied bestu ren (pag. 5). Geref. synode wenst ge schrift over gezinsvorming (pag. 2). Celsplitsing op de film (pag. 2). Wie is staatssecretaris Gros heide? (pag. 7). Drukke tijd voor regenver zekeraars (pag. 7). sloten 500 kilometer autosnelweg L Nederland te voorzien van midden- bermbeveiiliging. Met dit project zou ongeveer 20 miljoen gulden gemoeid zijn. Aanvankelijk was het plan eerst te perimenteren op bepaalde punten (waar mee men al bezig is) om na te gaan of de beveiliging inderdaad effect zou heb ben. Maar mede naar aanleiding van grote aantal middenberm-ongelukken de laatste tijd wil de minister nu meteen beginnen met het aanbrengen van vang- Wanneer alles volgens plan verloopt, zou de beveiliging in 1965 zijn aange bracht. Over de wijze van beveiligingen is nog geen definitieve beslissing geno men. Men weifelt nog tussen de vangrail en olifantsdraad, maar het wordt waar schijnlijk geacht dat beide beveilingen zullen worden toegepast. Een voordeel van olifantsdraad zou zijn dat het rek baarder is. Rijkswaterstaat zal beginnen met de allerdrukste wegen; dat zijn de wegen waar per etmaal 20.000 auto's en passeren. Niet alle auto-snelwegen zullen den beveiligd. Voor ongeveer honderd kilometer weg zal het aanbrengen van vangrails of olifantsdraad niet nodig zijn. Dit is o.m. het geval bij de nieuwe Zui derzeestraatweg Harderwijk-Zwolle de meters brede middenberm voldoende uitwijkmogelijkheden biedt Krachtmeting met Washington HONDERDEN leden van de staats politie van Alabama (V.S.) trok ken gisteravond de stad Birmingham binnen om op last van gouverneur Wallace te beletten, dat er scholen worden geopend, waar voor het eerst negerleerlingen zullen worden toegelaten. Gisteren traden de poli tiemannen op in Tuskegee, vandaag was Birmingham aan de beurt. In Tuskeeee zijn slechts 25 politieman nen achtergebleven. De reactie in Washington was zeer gedecideerd. „Zoals gouverneur Wal lace weet, zullen de scholen worden geopend en de negerleerlingen wor den toegelaten overeenkomstig de uitspraken van de gerechtshoven. Wij hopen, dat dit snel door de inwoners van Alabama eh hun autoriteiten tot stand zal worden gebracht." Zo luidt de verklaring die werd afge legd, nadat de minister van justitie, Ro bert Kennedy, drie-en-een-half-uur met zijn medewerkers had beraadslaagd. Men neemt aan, dat Wallace het tot een nieuwe grote krachtmeting met de fede rale regering wil laten aankomen, zoals enkele maanden geleden het geval was toen hij zonder succes rasseninte gratie op de universiteit van Alabama wilde voorkomen, Charlayne Hunter (21), het eer ste negermeisje, dat (in 1961) aan de universiteit van Georgia V.S-werd toegelaten, is in het geheim in het huwelijk getreden met de blanke student Walter Stovall (25). In andere zuidelijke staten verliep de rassenintegratie op de scholen op vreed zame wijze. Het enige incident deed zich voor in Charleston (Zuid-Carolina), waar een middelbare school moest worden ont. ruimd nadat een mededeling was ontvan gen dat er een bom in het gebouw was gelegd. In de school werd echter niets gevonden. Onder de 500 leerlingen be vonden zich twee negers. Intussen heeft de universiteit van Geor gia haar deuren gesloten voor een blanke student, die in het geheim is gehuwd met een negerstudente van dezelfde universi teit Deze jongedame, de 21-jarige Char layne Hunter, was in 1961 de eerste var haar ras die tot de universiteit werd toe gelaten. Zij studeerde in juni af. Haar echtgenoot is de 25-jarige Walter Stovall uit Georgia, die een jaar in militaire dienst is geweest en daardoor nog jaar college moet lopen. Beiden studeren journalistiek. De jongelui zijn in het voorjaar in het noorden gehuwd. De vrouw verwacht in december een baby. de laatste dagen heeft de deur dicht gedaan. De grond is te drassig voor zware oogstmachines. Op veel plaatsen staan de gewassen in het water en dreigt het gevaar van verrotting. In tal van streken van het land wordt de situatie dan ook kritiek genoemd. In Den Haag wordt de ernst van de situatie ingezien. Op verzoek van de minister van landbouw heeft de minis ter van defensie, de heer P. J. S. de Jong gisteren de order uitgevaardigd, dat alle dienstplichtigen, die hiervoor in aanmerking komen gedurende 21 dagen met oogstverlof kunnen worden gezonden. Voor dit buitengewoon verlof komen in aanmerking boerenzoons en landar beiders. De regeling is ruim genomen. Zo kunnen ook zij verlof krijgen van wie mag worden aangenomen, dat als ze niet onder de wapenen waren, bij fami lie, vrienden of kennissen bij de oogst zouden helpen. De regeling geldt echter voor de militairen in de depots en in opleidingsinrichtingen en ook niet militairen, die cursussen volgen, die herhalingsoefeningen onder de wa penen zijn, die in het buitenland zijn of op het punt staan naar het buitenland te vertrekken. Het oogstverlof kan drie weken ach- reen worden opgenomen. Via de gar nizoenscommandanten zijn ook de burge meesters van dit besluit van de minister op de hoogte gesteld. In het midden van Zuid-Holland wordt in landbouwkringen de toestand niet fa taal geacht. Maar het kritieke stadium, vooral omdat het begin van deze week veel regen bracht, is nu wel bereikt. De aardappelen liggen voor een deel in het water, dat op het land staat, en dreigen te verrotten. De erwtengewas sen zijn er slechter aan toe. Voorzover ze zijn gemaaid en op het land liggen zijn ze verloren. De gerst is over het algemeen nog re delijk, maar plaatselijk wel erg door het beruchte onkruid „muur" overwoekerd. De tarwe heeft zwaar met schot te kampen. De korrels in de aren kiemen lopen al weer uit. (Voor vervolg zie pag. 6 BEZOEK onze HUISHOUD- en VERWARMINGSSHOW in DEN BURCHT - Nieuwstraat Geopend van 1022 uur. ZWART HOOIGRACHT 18 LEIDEN TAE weersomstandigheden leveren het bewijs, dat de mens, die veel kan, nochtans niet alles vermag. Hij blijft een afhankelijk wezen cn bij tijden wordt hem deze wijsheid krach tig bijgebracht. Zulk een tijd beleven wij ook nu. De situatie, rondom de oogst is niet zon der zorg. De overvloed aan regen roept ernstige problemen op. Bijzon dere voorzieningen konden niet uit blijven, wilden de kwalijke gevolgen beperkt worden gehouden. De regering blijkt dit te hebben be grepen, nu vanuit de landsdefensie zal worden bijgesprongen. Een ver lofregeling is reeds uitgegaan. Deze bereidwilligheid van de minis ter van defensie kan zijn ambtgenoot van landbouw, ja heel de landbouw en zelfs heel ons volk, slechts welkom zijn. A AN de grenzen van de staat Israël blijft het spannen. Telkens op nieuw moet van schermutselingen melding worden gemaakt. De Arabische wereld rondom de jon ge staat is onderling verdeeld. Alle pogingen om tot onderlinge eensge zindheid te geraken mislukken. Men beziet elkaar met argwaan. Maar al die omringende staten heb ben dit gemeen, dat zij het Israël en zijn snelle ontwikkeling met lede ogen aanzien. En "'gen binnenlandse problemen verleiden die staten er dan te gemakkelijker toe. met de Joodse staat in conflict te komen. De gedachte is wel geopperd, of Is raël toch niet meer gebaat zou zijn bij krachtiger samenbundeling van de Arabische staten, krachtig genoeg om die afleidende speldeprikken jegens de Joodse staat niet langer te behoe- TAE Amerikaanse president heeft duidelijk doen horen, dat hij het huidige bewind in Zuld-Vietnsun moeilijk langer kan nemen. Hij had er reden toe. Amerika pleegt zich stipt te onthou den van binnenlandse toestanden. Maar in Zuid-Vietnam benut een kleine groep de communistische drei ging van buitenaf waartegen Ame rika het land wil beschermen. Om eigen posities op te bouwen en intus sen een schrikbewind uit te oefenen. Op medeplichtigheid daaraan wenst de Amerikaanse regering niet te wor den aangezien. Het huidige bewind van Zuid-Viet nam is eer bevorderlijk aan het com munisme dan dat het dit kan keren. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau C. M. Hilgerdenaar, hoofdcontroleur A van 's rijks belas tingen te Arnhem. Dokter M. Blok uit Rijswijk Ander dochtertje ernstig gewond (Van een onzer redacteuren) Een bekende Rijswijkse arts, dok ter M. Blok, is gisteren met zijn Voorzitter Bond van aannemers TAE voorzitter van de bond var aannemers in de bouwnijver heid, ir. H. Sorgdrager, heeft giste ren bij de opening van de zomer vergadering van deze bond in Baarn gezegd dat de beloning van bouw vakarbeiders op een hoger niveau moeten komen om het wegtrekken van werknemers naar andere be drijfstakken en naar het buitenland tot een einde te brengen. Hij wijst er op dat hiertoe een wijziging in de Nederlandse loonpolitiek nodig ,,Wil men de prioriteit, die in het regeringsprogramma aan onze be drijfstak is toegekend, waar maken dan is in de eerste plaats een belo ningsniveau noodzakelijk, dat hel bouwbedrijf in staat stelt op de ar beidsmarkt een concurrende positie in te nemen Alleen dan zal het pro ces van afvloeiing van arbeiders naar andere bedrijfstakken en naar het buitenland tot stilstand kunnen wor den gebracht. Ir. Sorgdrager bepleitte ook een an dere regeling van de verhoudingen tus sen de werkgevers onderling in het bouwbedrijf. Hy wil een functioneel or ganisatiesysteem waarin de diverse sec toren, zoals woningbouw, de utiliteits bouw, de waterbouw, de wegenbouw en het baggerbedrijf elk door representa tieve organisaties vertegenwoordigd zyn. Alleen op deze wijze kan men ook als reële gesprekspartner van de overheid optreden, zo meent hij. Vervolgens schonk de voorzitter dacht aan de arbeidsverhoudingen. Het BAB-bestuur streeft er naar met de werknemersorganisaties nauw samen te werken teneinde voor de arbeider werk omstandigheden te scheppen, die eer belangrijke verhoging van de arbeids prestatie mogelijk maken. Met namt wordt hierbij gedacht aan uitbreiding van opleidingsmogelijkheden, verschil in beloningsniveau tussen ongeschoolde en gediplomeerde vaklieden, toeslagen bij langdurig dienstverband, beperking van ondoelmatig pendelen en de toe passing van beloningssystemen die ge differentieerd zijn naar gelang de aard van het werk. De bond van aannemers in het bouwbedrijf is een organisatie van aannemers gespecialiseerd in utili- teits-, beton- en waterbouwkundige werken. echtgenote en een van zijn twee dochtertjes in Zwitserland om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de toen hun auto over de muur langs de grote Sint-Bernardroute schoot. Een vijftienjarig dochtertje is met ernstige verwondingen opge nomen in het ziekenhuis in Martig- ny. Het overleden dochtertje was dertien jaar. Het gezin Blok was met vakantie ge weest in Italië. Het was voornemens morgen weer in Den Haag (waar het aan het Spui woonde, hoewel dokter Blok zijn praktijk in Rijswijk had) terug te keren. Dokter Blok was in Rijswijk een zeer gewaardeerd huisarts, die ondanks de grote omvang van zijn praktijk altijd tijd wist te maken voor persoonlijk medeleven met zijn patiënten. Ondanks zijn zwakke gezondheid (die hem al en kele malen genoopt had rust te houden) was nooit enige moeite hem te veel als hij deze in het belang van zijn patiënten achtte. Zijn verscheiden heeft dan ook ongetwijfeld bij velen grote verslagen heid gewekt Mevrouw B. Blok-Blomberg, die altijd sterk met het werk van haar man mee leefde. was mede-eigenares van de apotheek en farmaceutische fabriek van de N.V. Blomberg. Het gezin woonde boven de apotheek aan het Spul. De bedrijfsleider van de apotheek is gisteravond direct nadat hij van het ongeluk in kennis was gesteld naar Zwitserland vertrokken. Dokter Blok had nauwelijks nog familie. Deze was in de oorlog (hij was van Joodse bloede) grotendeels om het leven gekomen. Hij zelf heeft nog enige tijd gevangen ge zeten. Soekarno moet rusten Soekarno, wiens gezondheid al enige tijd te wensen overlaat, heeft van zyn artsen te horen gekregen, dat hij alleen door veel rusten weer gezond kan wor den. „Hoe kan ik rusten, er zijn nog vele problemen op te lossen", zeide hij. Hij staat voortdurend onder toezicht van ze ven Chinese geneesheren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1