Nieuwe Lends© Coraramt Commentaar Diem heeft het contact met de bevolking verloren Directeur A.N.Y.Y. kreeg kaakslag Politie van Wallace omsingelt school ,Dit is niet de manier om te winnen Russen willen duurzame grens rond West-Berlij n Aardbeving in Kasjmir eist 100 mensenlevens Voorlopig geen ontslag voor K.L.M.-vliegers Pw.ct.ur, F. OIEMER Hoofdredacteur: Dr. f. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentveitigh ia ghebleven mijn hart In faghanspoat" Dinsdag 3 september 1963, 44ste jaargang r .omdat zij een Koningin was"* .J Klachtendienst bezorging 18—19 uqr Schrille beelden van de ras- senonlusten in het zuiden van de Verenigde Staten. De politie van Plaquemine in de staat Louisiana gooide traangasbom- men en gebruikte brandspuiten tegen negers, die na een demon stratie tegen de rassenscheiding een kerk waren binnengevlucht. Op de bovenste foto ziet men rechts, hoe een politieman een traangasgranaat afvuurt, ter wijl een van de negers (links) bij het kerkportaal de vuist om hoog houdt. De tweede opname laat zien hoe twee politiemannen met gasmaskers en wapenstok een negermeisje ontdekken, dat zich angstig onder een bank heeft vastgeklemd. Dwangsom gevorderd voor Ambonezen Mr. A. G. Maris in Den Haag heeft 2 september de Staat der N<^ derlanden gesommeerd tot betaling van de dwangsom van f 50.000 1 elk van de twaalf Ambonese zinnen, wa/rtoe de 'staat omstreeks eind april was veroordeeld in kort geding door de president vai Haagse rechtbank, indien de staat in gebreke zou blijven al het gelijke te doen om deze mensei Nieuw-Guinea naar Nederland te doen overbrengen Bestuur laat negers toe Nieuws in één oogopslag Synode wil gerefor meerden de les lezen (pag. 2). Firato biedt „elck wat wils" in de RAI (pag. 7). Finnen zitten weer op rode spelden (pag. 6). Syrië en Irak wachten met op Nasser (pag. 6). Leger van India goed, generaals niet (pag. 6). Bejaarden vragen twee dagen de aandacht (pag. 6). Suriname komt f 13 miljoen te kort (pag. 4). Najaarsbeurs in het teken van de december maand (pag. 8). Mode voor de vrouw en voor de man (pag. 7). Gouverneur Wallace van de zui delijke Amerikaanse staat Alabama heeft gemeend weer in actie te moe ten komen. Hij liet een openbare (staats) school in Tuskegee door zijn militairen omsingelen om te verhin deren, dat gisteren voor het eerst ne gerkinderen zouden worden toege- Hij handelde daarmee in strijd met een uitspraak van het Amerikaanse hoogge rechtshof dat van mening is dat alle scholen in de V.S. vrijelijk door negers en blanken bezocht moeten kunnen wor den. Wallace gelastte het schoolbestuur de opening van het nieuwe schooljaar een week uit te stellen. Dit bestuur geerde het bevel van Wallace. Minister van justitie Robert Kennedy heeft zijn vakantie afgebroken en is naar Washington teruggekeerd voor het geval dat de regering bij de ontwikke ling betrokken raakt. In de Amerikaan se hoofdstad meent men dat Kennedy tussenbeide zal komen wanneer botsin gen ontstaan tussen plaatselijke auto riteiten en die van de staat Alabama. Het schoolbestuur baseerde zijn wei gering het bevel van Wallace op te vol gen op de overweging, dat uitstel van opening van de school onherroepelijk KLM-directeur slaags met employé (Van c - verslaggevers) Voor het stationsgebouw van Schip hol heeft zich gisteren een incidentje voorgedaan, waarbij twee werknemers van de K.L.M. waren betrokken. De ene was een chauffeur van een K.L.M. autobus, de andereK.L.M.-directeur F. Besangon. De ruzie ontstond doordat de heer Besangon zijn auto had geparkeerd or de plaats waar de bus moest staan. Na een korte woordenwisseling werd de chauffeur zo kwaad dat hij de automo bilist van wie hij niet wist dat het zijn directeur was, een klinkende oorvijg toediende. Het interne K.L.M.-geschil is later echter op gemoedelijke wijze bijgelegd. tot gevolg zou hebben dat federale troe pen de school voor negers zouden „open breken Deze school is de eerste in de staat Alabama die tot toelating van ne gers besloten had. Dertien negers heb ben zich laten inschrijven en over en kele dagen worden nog elf negerkin deren vèrwaclll. De schoolopziener zei te verwachten dat de lessen vandaag of morgen zouden aanvangen. Wallace heeft zijn politiemacht om de school nog steeds niet teruggetrokken, zodat botsingen niet uitgesloten zijn. President Kennedy heeft voor de televisie in antwoord op vraag of hij niet verwachtte dat zijn wetsontwerp betreffende de burgerrech ten hem tijdens de presidentsverkiezin gen van 1964-in de zuidelijke staten stem men zou kosten, gezegd, dat hij er al in 1960 had verloren en dat hij er nog wel meer zou verliezen. Hij hoopte ech ter dat democraten en republikeinen samen zullen gaan om gelijke kansen voor iedereen (ongeacht ras) te schep- Kennedy in televisie-interview: President Kennedy twijfelt er aan. of de oorlog tegen de communisten in Zuid-Vietnam gewonnen kan worden, tenzij de regering van pre sident Ngo Dinh Diem zich sterker inspant om de steun van de bevol king te verkrijgen. In de afgelopen twee maanden heeft zij het contact met de bevolking verloren, aldus de Amerikaanse president in een bij zonder openhartige verklaring, die hij gisteren tijdens een interview voor de Amerikaanse televisie heeft afgelegd. Met betrekking tot de onderdrukkings maatregelen tegen de Boeddhisten in Zuid-Vietnam zei Kennedy, dat deze stap pen zeer onverstandig waren. „Wij ge loven niet, dat dit de manier is om te winnen", aldus de president, die verder verklaarde, dat het een grote vergissing zou zijn, als Amerika zijn militaire hulp aan Zuid-Vietnam zou stopzetten. Hij is het dan ook niet eens met degenen, die zeggen dat de Ver. Staten zich uit dat land moeten terugtrekken. Wat het voor stel van De Gaulle betreft, dat alle bui tenlandse invloeden uit Vietnam moeten worden verwijderd, zei Kennedy: „Ik denk, dat dit een uiting van zijn alge meen inzicht is. Maar hij heeft daar geen strijdkrachten en ook verleent hij het land geen economische bijstand. De last wordt nu gedragen door het Amerikaanse De Sowjetunie zou gisteren hebben voorgesteld, de muur om West-Berlijn in een vredesverdrag met Duitsland te sanctioneren en te maken tot een grens tussen twee souvereine landen, aldus bericht de New York Times. In bericht uit Moskou meldt het blad. dat de sowjetminister van buitenland se zaken, Andrei Gromiko dit denk beeld heeft geopperd in een bijeen komst van twee uur met dr. Thomas Dehler, een der vice-presidenten van de Westduitse bondsdag, de Tweede Kamer van het Westduitse parlement. „De gedachtenwisseling" aldus de Times werd later door dr. Dehler weergegeven. Hij zeide dat*" Gromiko tot hem had gezegd, dat een vredes verdrag met Duitsland de consequen ties van de tweede wereldoorlog moet weergeven. „Daarom", aldus het bericht, „zeide Gromiko, dat het de thans in centraal- Europa bestaande grenzen moest ga randeren en sanctioneren met inbe grip van een duurzame staatsgrens rondom West-Berlijn. Diplomaten zouden tot de Times heb ben gezegd, dat de gerapporteerde ver klaring verder ging dan vorige verkla ringen van de Sowjets over de verhou ding tussen West-Berlijn en Oost-Duits- land. dat de stad omgeeft In het verleden hebben de Sowjet- autoriteiten vermeden, de grenslijn rondom West-Berlijn als een mogelijke taatsgrens" aan te duiden De verklaring van maandag van Gromiko wordt gekarakteriseerd als een die dichter dan vroegere Sowjetverkla- ringen staat bij een openlijke aanbeve ling van „drie Duitslanden". Op dit denkbeeld, dat Duitsland zou verdelen in oost en west en West-Berlijn in is in het verleden in politieke verklaringen van de Sowjets slechts gezinspeeld. BEZOEK onze HUISHOUD- en VERWARMINGSSHOW in DEN BURCHT - Nieuwstraat Geopend van 1022 uur. ZWART HOOIGRACHT 18 LEIDEN Ruim vijfhonderd gewonden T7EN zware aardbeving heeft gisteren de vallei van Kasjmir, op een tien kilometers ten zuidwesten van Srinagar, getroffen. Volgens de eerste berichten zijn er 100 mensen om het leven gekomen en 500 gewond. De beving die 40 seconden aanhield, trof ruim 50 dorpen en een gebied van omstreeks 130 vierkante kilometer. Ruim 1000 huizen werden vernield. In een dorp zijn 32 lijken geborgen, zo is in Srinagar vernomen. Er zou ook veel vee zijn omgekomen. Er werden citaten van diplomaten aangehaald, waarin er aan werd her innerd dat de Sowjetautoriteiten in vroe gere verklaringen slechts hebben aange drongen op een verdrag en daarbij heb ben te kennen gegeven dat het Rrobleem van de vrije stad Berlijn in het verdrag moest worden opgelost. volk. We luisteren naar hetgeen president De Gaulle zegt, omdat hij een ware vriend Is. Maar we worden wel eens kregel nu na achttien jaar de lasten gedragen te hebben dergelijke adviezen te krijgen. Wat wij graag zouden krijgen is hulp. echte steun". Intussen heeft de Times of Vietnam de Amerikaanse geheime dienst schuldigd, dat deze een samenzwering heeft gefinancierd om het regime president Diem ten val te brengen. De bedoeling zou z(jn geweest, enkele Boed dhistische leiders te vermoorden om hei godsdienstige karakter van de crisis U doen opleven. De volgende stap zou hei doden van de r.k. aartsbisschop van Hue Ngo Dinh Thoe (broer van de president) zijn geweest. Een andere broer van het staatshoofd, Ngo Dinh Nhoe en diens vrouw, zouden z(jn verbannen, de plannen uitgevoerd zouden zijn. De militaire gouverneur van Saigon, generaal Ton That Dinh, beschuldigde communisten en „internationale avon turiers" van samenzwering tegen de rege ring. Hij wilde echter niet zeggen of hy daarmee ook de Amerikanen bedoelde. Enkele uren tevoren had (zoals gemeld) de Boeddhistenleider Thich Tri Quang, die wordt beschouwd als de belangrijkste oppositieleider, zijn toevlucht in de Ame rikaanse ambassade gezocht. President Kennedy heeft goedgekeurd, dat hem en andere Boeddhistische leiders asiel is ver leend. Gevreesd moet worden, dat deze mensen zullen worden vervolgd en in levensgevaar komen te verkeren, als zij aan de Zuidvietnamese politie zouden worden uitgeleverd. (Voor vervolg zie pag. 9) De KLM zal voorlopig niet over gaan tot gedwongen ontslag van de 150 vliegers, die in de naaste toe komst overtollig zullen zijn. Er bestaat nog steeds een in april 1962 door de oude directie met de Vereniging van KLM-vliegers afge sloten overtolligheids-overeenkomst, op grond waarvan vliegers die ge dwongen ontslagen zouden worden recht hebben op een financiële com pensatie. daar het voor deze vliegers onmogelijk wordt hun beroep hier te lande uit te oefenen. Deze vorm yan ontslag met de compensatie, waarmee de vliegers dus geheel akkoord gaan- komt de KLM bij ontslag van niet minder dan 150 vliegers te duur uit. Dezer dagen heeft de huidige directie derhalve b(j monde van de heer E. H. Larive het vliegerkorps laten weten, dat z(j de oude overeenkomst per april van het volgend Jaar opzegt en dat zU tot dat tijdstip niet van plan is op basis van deze overeenkomst tot gedwongen ontslag van vliegers over te gaan. Na dien behoudt de directie zich het recht voor om op andere en dus waarschijn lijk minder kostbare voorwaarden zo nodig vliegers te ontslaan. Intussen dringt de heer Larive er bij zijn vliegers op aan vrijwillig ontslag te nemen. Ook vorig jaar heeft deze mogelijk heid geruime tijd open gestaan. In de oude overeenkomst was nl. neergelegd, dat gedurende een periode van enkele maanden vliegers op eigen verzoek ont slag konden krijgen op individueel met de leiding van het bedrijf overeen te komen voorwaarden. Met deze bepaling boekte de overeenkomst het meest ef fectieve resultaat: in totaal verlieten circa 50 van de 850 vliegers op deze wij ze zonder wrijving de dienst en dat was juist het aantal, waarvan men toen meende dat het overtollig was. Een 60- tal andere vliegers wist men al of niet tijdelijk onder te brengen bij andere maatschappijen of in andere functies. Nieuwe directie Zo kwam het dat de clausuleover het gedwongen ontslag nimmer werd toegepast. Eind 1962 werd de toenmalige directie echter geleidelijk vervangen door de huidige en vier maanden lang stagneerde het overleg tussen directie en vliegers. In mei kwam het weer op gang en werd becijferd dat gezien de laatste, voor de KLM minder gunsti ge ontwikkeling opnieuw 150 vliegers overtollig waren of althans zouden wor den. Volgens de directie zelf zal dit over schot in de komende jaren waarschijn lijk nog toenemen. Onder deze omstandigheden acht de directie het niet mogelijk zich te hou den aan de destijds opgestelde over eenkomst, die volgens haar trouwens alleen was gebaseerd op het ontslag van de inmiddels uit de KLM verdwenen 110 vliegers. De Vereniging van KLM- vliegers heeft zich echter steeds op het standpunt gesteld dat de overeenkomst op sociale gronden werd afgesloten en dus onbeperkt van kracht zal blijven, ongeacht het aantal overtollige vliegers. Of de Vereniging de opzegging van de oude overeenkomst door de directie zal gaan bestrijden, dan wel zich daahbij zal neerleggen, kon niet worden nage gaan. Het bestuur acht het niet oppor tuun in dit stadium commentaar te zoveel nodig, lering hebben getrokken uit wat zieh vorig jaar in de groentijd hier en daar heeft voorgedaan. Over het nut van de groentijd zelf kan men verschillend denken. Gelet op wat er in de praktijk van terecht komt, achten wij dit nut gering. Hoe het zij, vernede rende ervaringen als die van vorig jaar dienen krachtig te worden geweerd. Het zal, vermoeden wij, ditmaal met de groentijd wel loslopen. Te hopen is alleen, dat een verslapte belangstelling van bui ten af in de komende jaren niet opnieuw tot verdrietelijkheden zal leiden. UINNEN de Wereldraad van Kerken be- staat beduchtheid om gelden van „we reldlijke" regeringen aan te nemen voor kerkelijke activiteiten in de dusgenaamde ontwikkelingslanden. Die beduchtheid begrijpen wij. Het is voor de kerk een levenskwestie dat zij zichzelf blijtf en haar onafhankelijkheid ongerept bewaart. In het bijzonder geldt dit wel haar plaats in de jonge staten. Steun van buiten af aan de kerken verleend, kan er gemak kelijk toe leiden dat de kerk zelf met argwaan wordt bezien en dat haar bijbe doelingen worden toegedicht. Dit zal haar in het onbevangen uitdragen van het evan gelie kunnen hinderen. Bij de Wereldraad is de zaak zelf nu in verdere studie. jyjISSCHIEN is het niet fair om te stellen dat De Gaulle tot zijn verklaring over Vietnam is gekomen omdat hij zijn kans schoon zag. Ook daarvoor loopt hij te zeer met het hoofd in de wolken. In tussen heeft Amerika zijn verklaring wel gevoeld als een stok tussen de benen. Kennedy is doende, de regering van Zuid- Vietnam tot betere gedachten te brengen. Die regering heeft hem, in de hulp die hij haar biedt tegen de communisten, in een bijzonder moeilijke positie gebracht. Juist op dit ogenblik heeft De Gaulle zich in de situatie gemengd met een verklaring die de positie van Kennedy nog verzwakt. Intussen is De Gaulle zelf machteloos om iets wezenlijks te ondernemen. Men kan alleen benieuwd zijn, hoe hij de nu aan vankelijk geuite denkbeelden nader gaat uitwerken. (RITA) „Vlug Tommy, naar binnen. Daar komt mijn schoolvriendinnetje en ik heb haar verteld, dat jij knap, donker en lang bent". r stond vandaag onder invloed van een lagedrukgebied, het centrum op de Noordzee ligt. Er kwamen buien voor, die soms van on weer vergezeld gingen. Vanochtend vie len de buien vooral in de kustprovincies. Op de Oceaan is de depressie- teit weer toegenomen. Een nieuwe de pressie. die vanochtend nabij de zuid punt van Groenland lag, zal waarschijn lijk in de richting van de Britse eilanden trekken. Het weer behoudt daarom een wisselvallig karakter, ook op iets langere termijn bezien. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Rapporten hedenmorgen zeven uur Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.). Tendens stationair HET WEER IN EVROPA Temper. •tacioa Weert. jeeteklK ll f* <5 a 13 m op 20.09, onder viissingen „u,. Eetdc- Dinsdag 10 september: laatste kwar- De Bilt tier. Twente T)E HEER O. Lcebaart, Ne- vroeger naar ons land om zich achteruitkijkspiegel nam de ting, zodat de achter hem rij- Het linkervoorportier van derlander van geboorte op de hoogte te stellen van de Amerikaanse bezoeker waar dende aan de flikkerende de sportauto vloog open, de en Amerikaans staatsburger snelle ontwikkeling. dat een sportauto bestuurd achterverlichting kon zien bestuurder snelde er uit. ren- door naturalisatie, heeft als Dezer dagen reed de heer door een vrij jonge man, na- dat de gebiedende eis was de naar de auto van de heer directeur van het kantoor van Leebaart met een door hem genoeg tegen zijn aehterbum- verstaan. Zodra de heer Lee- Leebaart, opende het portier de Algemene Nederlandse gehuurde auto van Bilthoven per reed en dat de man zijn baart zijn passeermanoeuvre van diens auto en diende hem Vereniging voor Vreemdelin- over de door verkeersonge- hand op de claxon gedrukt had beëindigd en naar de een vuistslag op de kaak toe genverkeer te New York, tot lukken tot voor kort beruchte hield om vrij gaan te eisen. rechterweghelft was gereden, die de verbluffende Ameri- taak Nederland in de Ver. weg in de richting Utrecht De heer Leebaart verkeerde stoof de sportauto opzij naast kaan zo trof dat hij versuft Staten en in Canada te „ver- Hij was bezig een auto te in de onmogelijkheid tijdens hem, drukte hem in de berm. achter het stuur zonk. kopen". Hij vervult die taak passeren toen hij plots achter de passeermanoeuvre naar minderde vaart en stopte, de En de Amerikanen maar al enige jaren en komt de zich een onafgebroken rechts te gaan en ontstak en- heer Leebaart ook tot stop- vragen het vriendelijke Ne- laatste tijd veelvuldiger dan claxongeloei hoorde. In de kele keren vlug zijn veriich- pen dwingende. derland te bezoeken Kopenhager Aberdeen Londen Madrid Mallorca Lissabon 4 18 12 windstil :6 15 windstil 26 '.3 windstil 23 13 windstil 28 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1