Reiziger zonder bagage Niemand treurt om einde „Voor en na Waterloo triomf in spel en stuk Bejaarde man gewond bij tewaterlating van tanker Incidenten tot Da Vinei Prof. De Quay eindelijk dan toch vakantie 7 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 j„Waterloo failliet Mr. Werdmucller von Elgg, de voorzitter van het stichtlngsbe- stuur, dat achter de manifestatie i van Carel Briels heeft gestaan. verklaarde in Nijmegen, na de i trieste afloop van de laatste i voorstelling van „Voor en na Waterloo", dat de crediteuren betaald zullen worden uit het garantiefonds van circa tachtig- duizend gulden dit werd door de Nijmeegse industrie gevormd) en uit de inkomstendie er toch nog geweest zijn. I Carel Bricls had die inkomsten (bij een Goffertstadion, dat steeds uitverkocht was) op rond een miljoen gulden geraamd. Als l de tachtigduizend gulden op zijn, dan zullen er tegen de vordcrin- gen van schuldeisers veel te wei- nig baten staan, om iedereen te kunnen betalen. Het resultat zal dan zijn, dat de stichting failliet wordt verklaard en de overbid- vende crediteuren zullen dan naar de heer Briels worden ver- wezen, heeft de voorzitter ge- l zegd. Briels ziet van zijn honorarium af, zo zei de heer Werdmueller l von Elgg ironisch, maar dat is niet Iso moeilijk. Hij zou, volgens s zijn contract, pas betaald worden, i als aan alle schulden was vol- daan. De voorzitter van het stichtingsbestuur betreurde, dat l de heer Briels de normen van algemeen fatsoen niet in acht l heeft genomen. „Het spijt ons 1 bijzonder voor allen, die er mee 2 te maken hebben gehad", zei h(j. „Reiziger zonder bagage", op de voorgrond Ida Wasserman (de moeder) en Frans van der Lin- gen (de teruggevonden zoon); op de achtergrond: Georgette Hage- doorn (de barones) en Jan van Ees (de advocaat). JTiE HAAGSCHE COMEDIE heeft zijn goede en schone traditie ieder jaar een stuk te brengen van de grote Jean Anouilh zaterdagavond in de Kon. Schouwburg een briljant vervolg gegeven met de opvoering van diens „Reiziger zonder bagage". Geen nieuw stuk dus (uit 1936) maar wel reeds een stuk van een meester. Anouilh ia tot dit stuk geïnspireerd door een werk van Giraudoux: Siegfriedwaarin het geval behandeld wordt van een Franse officier in de eerste wereldoorlog, die zijn geheugen is kwijtgeraakt en daarmee zijn identiteit en na de krijgsgevangenschap als Duitser voortleeft tot hij als een meng-wezen naar zijn vroeger vaderland terugkeert en daar de psychologische en karakteristieke eigenschappen van beide naties vertoont. meent hij. kan hij in zijn vorig leven niet geweest zijn. Maar de feiten gaan er niet om liegen: hij is de verloren Jacques. Zijn schoonzuster openbaart hem dit door de verwijzing naar een intiem litteken .waarvan niemand het bestaan weet. De jongeman moet zijn verleden of hij wil of niet, op ziah nemen als een zware last. Voor hem wordt het nu de vraag: hoe en waar kan Ik deze laat kwijtraken? ,;Dat kan Je niet", zegt zijn overspelige schoonzuster. Je moet Jc verleden aanvaarden." krijgsgevangene, die zijn geheugen en daarmede de ba-gage van zijn verleden Is kwijtgeraakt. Een enigszins excen trieke, aan weldadigheid doende barones heesft zich het lot van de jongeman aan getrokken en zoekt hem na 16 jaar weer met zijn vroegere familie te verenigen Vijf families menen In de vermiste hun vroegere zoon te herkennen De barones begint natuurlijk bij een zeer welge stelde familie. De Jongeman wordt er heen gebracht en terstond als zoon Jacques herkend zelfs door het dienst personeel, dat van „meneer Jacques" een nu niet bepaald verheffend beeld op hangt: hij heeft een vriend van de trap geslagen, waardoor deze voor zijn leven invalide werd; hij heeft het jongste dienstmeisje verleid; hij heeft een tante opgelicht voor 500.000 francs cn hij heeft oen verhouding gehad met de vrouw van zijn broer, en dit alles op 15 17-jarige leeftijd, voordat hij werd opgeroepen naar het front. Bovendien heeft hij tal loze dieren gemarteld, was hij aan drank en vrouwen en had hij slaande ruzie met zijn moeder, omdait hij, 18 jaar oud. me een naaister wilde trouwen En uitgerekend dit walgelijke verleden van zo'n verdorven creatuur moet de Jongeman tot het zijne aannemen. Hij wil er niet aan. want hij is bezield met edele idealen. Zo'n vreselijk, walgelijk wezen. Bijzondere plechtigheid in A'dam Hoewel de directie van de NDSM te Amsterdam alles heeft gedaan om incidenten te voorkomen bij de te waterlating zaterdagmiddag van de grootste tanker ooit in Amsterdam gebouwd, de Danaland (56.500 ton) is een van de' tweehonderd speciaal genodigden toch gewond geraakt. De bejaarde heer Haycock, die uit Londen was overgekomen om te zien hoe zijn dochtér, mevrouw Anriabella Broström (echtgenote van de president van het Zweedse Broströmconcern, waarvoor het schip bestemd is), het 235 meter lange schip doopte door er een fles champagne op de boeg stuk te doen vallen, kreeg een glasscherf van de fles in het voorhoofd. Terwijl het schip vlot het water ingleed en het Zweedse en Nederlandse volkslied wer den gespeeld, moest de heer Haycock met zijn zakdoek het bloed stelpen uit dc korte doch diepe wond. Het ongeluk liep in zoverre goed af, dat een scherf evengoed een van de gasten op een kwetsbaarder plaats had kunnen raken. Een dag voor de tewaterlating ver klaarde de directie van de N.D.S.M. on geveer drieduized toegangskaarten on geldig in verband met de recente sta kingen op de werf. Men wilde voorko men dat ontevredenen van de gelegen heid gebruik zouden maken om een de monstratie op touw te zetten. Bij de in gang van de werf was dan ook een scher pe controle. Alleen de genodigden van de directie waren op speciale kaarten toe gelaten. Een detachement van de politie stond gereed om desnoods in te grijpen. De tewaterlating geschiedde niet door normale ploegen arbeiders maar door werkbazen en beambten. De Danaland zal het grootste schip zijn in het Zweedse Broströmconcern. waar toe de toekomstige eigenaren. Rederi a/b Motortank te Gotenburg, behoren. Het schip kan een snelheid van 16% knoop bereiken. De plechtigheid werd onder meeh hij gewoond door een aantal Zweedse geno digden en de Amsterdamse wethouders Th. Elsenburg, drs. J. M. den Uyl de heer J. Tabak. Fignurpuzzel Horizontaal woorden invullen die ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. vrucht, 2. meisjesnaam, 3. zoon van jSeth, 4. stad in Duitsland ten N. van Baden-Baden a.d. Rijn, 5. bloedhuis, 6. zwakke, 7. mannelijk beroep, 8. meis jesnaam, 9. onbep. voornaamw. 10. be- ivlieging die vele mensen meesleept. Oplossing vorige puzzle. 1 Horizontaal: 1. Groningen, 8. ma, 9. lakei, 10. om. 12. oma, 13. els, 15. nep, 17. rap, 19. tol, 21. trap. 23. deel, 24. fa., 25. roede, 26. r.i.. 27. Otto, 29. Verticaal: 1. ga, 2. olm, 3. naar, 4. lik, 5. neep, 6. gil, 7. no, 8. Montfoort, Hl. Millingen, 12. opa. 14. sté, 16. Erato, il3. arena, 20. Oeral, 22. pro, 23. dem, :28. tra, 30. aak, 32. raam. 33. moor, -36. dar, 38. one, 40. op, 42. re, 43. ed. A NOTTILH was 27 jaar, toen htf dit stuk schreef. Het Is een meesterwerk van een 27-jarige Wat een diep Inzicht liad deze Jongeman reeds In het mense lijk leven. HU is in dit stuk doorgedron gen tot de grote levensvraag, de vraag hoe een mens verlost kan worden van de last van zijn verleden, van zUn zonde en schuld. Onwillekeurig denkt men aan het pak dat Christen in Bunyans „Chrigtenreize" moest meezeulen en dat hij eerst kwijt raakte aan de voet van het Kruis, waar het pak plotseling en onverklaarbaarder wijze losliet en in de diepte verdween. Anouilh is niet religieus en het is zijn bedoeling ook niet geweest een christe lijk stuk te schrijven, maar impliciet is hij hier na aan toe gekomen. Voor mij was de grote vraag: hoe zal hU zijn stuk beëindigen? Tot tweemaal toe was daar een prach tige gelegenheid voor: eerat als hij voor dc spiegel gaat staan en ontdekt, dat de schoonzuster waarheid spreekt: hij heef' hert litteken, dat niet liegt. De huisknecht staat dit door een raampje te bespieden en zegt tegen do chauffeur: ..Hij jankt". Dat is een goed slot: hij jankt niet alleen omdat hij aan dit verleden aan moet maar ook uit berouw om dit verleden. Het berouw i? een goed slot. Het berouw is één Van die plaatsen in het mensenleven, waar men zijn laat kan kwijtraken. Anouilh gaat echter door en laat de jongeman spreken met zijn schoonzus ter Hij weigert hun verhouding na 18 jaar opnieuw op te nemen en overspel te plegen tegen zijn eigen broer. „Dan ga je weer als psychopaat naar het ge sticht". dreigt de schoonzuster. Ook dat zou een goed slot geweest zijn: de vrij willige boetedoening, liever in een go- sticht in een leven van ellende, dan voorbgaan met het walgelijke verleden Ook nu echter gaat Anouilh verder Hij kiest een blij slot. „een ironische pirouette", zoals de voortreffelijke inlei ding tot het programma dit noemt. De jongeman kiest zich nl- 'n Engelse familie bot „verleden", hij helpt hierdoor een jongetje (dat hiermee zijn oom wordt) aan een grote erfenis en doet daarmee een goede daad. Het slot is aan het stuk aangeplakt als een valse baard (de hui dige Anouilh zou het beter weten te versieren. 30 jaar geleden had hij nog niet zoveel flair) maar niettemin is het een prachtig slot: de jongeman heef' primo berouw over zUn verleden (hij jankte), secundo hij zet dit zondige ver leden niet voort, maar tertio door zich voor de wet een nieuw verleden te kie zen, heeft hij gelegenheid iets goeds te doen. Theologisch gézien Anouilh schreef geen theologisch stuk maar wel één dat zich bekwaam theolo gisch vertalen laat is hier sprake van berouw, boéte en dankbaarheid (heiliging). Me dunkt een stuk, dat zich voor een dergelijke transpositie leent, dat het toelaat dérgelljke lij nen te trekken is een kostelijk stuk. een waarlijk menselijk stuk En dat is het ook. Het leeft, beweeglijk, bont en verrassend precies zoals het leven, dat niet verstard is. leeft. De opvoering JORIS DIELS heeft van dit stuk een briljante opvoering geregisseerd, na het eerst vaardig te hebben vertaald (hen .jankt" i.p.v. „hij huilt", is een echte taalvondst). Joris Diels is een regisseur die geen zwakke plekken laat zitten, noch in de voortgang van het spel. noch in de spelprestaties zelf Al zijn acteurs weet hij te inspireren tot m de kleinste details. Hier met name kos telijk gedemonstreerd aan het dienstper soneel: vijf gave rolletjes van de keu kenmeid van Annie Leenders, de goed moedige chauffeur van Gerard de Groot, de wantrouwige kamerdienaar van Kees Coolen, de tot in de puntjes verzorgde Maitre d'Hótel van Wim de Haas tot do behaagzieke Juliette van Camille de Vries toe: een werkelijk buitengewoon goed gobraeht persoontje. Later komen Jules Royaards als het jongetje en Joris Diels als mr. Pickwick deze kleine crefltietjes fijn aanvullen. Jan van is voortdurend op de planken als de toe ziende advocaat, opdat alles in orde loopt. Geheel in stijl. Het meest geniet men uiteraard van de grote vijf in dit stuk. Plm Dikkere als de goedige oudere broer Georges men selijk en geresigneerd: Anny de Lange als de schoonzuster, de boze geedt, die haar plannen weer smeedt; Ida Wasser man als de moeder, hard en sinister; maar dan naar de top: Georgette Hagc- doorn als de mallcte barones heerlijk zoals deze actrice voor deftige hoteme toot weet te spelen. Boven deze allen edhter uit: waardig en geëmotioneerd Frans van der Lingen als de jongeman, die vol afschuw geoonfronteerd wordt met zijn verleden. Jaren geleden zag ik deze acteur eens als de heilige Sebastiaan, gefolterd en gemaltraiteerd, thans overtrof hij deze creatie. Het was hier alsof een heilige geconfronteerd werd met zijn verleden als zondaar. Zonder enige pathos, maai' meeslepend, fascinerend en dlep-onroe- rend. Een van de baste toneelcreaties der laatste jaren Hep van Delft had gezorgd vooi voor treffelijke decors: vooral de kamer in Jugendstil was fenomenaal: terwijl de muziek van Jurriaan Andriessen eindi gend in het Engelse volkslied uitermate geestig was Weer een van die op en top ver zorgde toneelopvoeringen, waarvan de Haagsche Comedie tegenwoordig het geheim bezit en het monopolie. Zeker om stuk en representatie "le moeite ten volle waard. Ev. Grolle Braque, 81, overleden grondlegger kubisme i De Franse schilder Georges Braque is zaterdagmiddag, na een ziekte van en- kele maanden, op 81-jarige leeftijd in zUn Z woning in ParUs overleden. Braque werd op 13 mei 1882 in Argen- teuil, nabij Parijs, geboren. Hij studeerde o.m. aan de Parijse Academie voor Beel- 5 dende Kunsten en hield zijn eerste expo- sitie in 1906, toen zes van zijn schilderijen tentoongesteld werden in de Salon der Onafhankelijken. In die tijd onderging hij sterk dc invloed nlstische school. Kort daarna kwam hij ln aan raking met Picas so, met wie hij zeer bevriend werd. Tezamen met Picasso, Léger en Gris riep hij de Kubistische School in het leven, met het resultaat dat ln 1908 zijn wer ken door dc „Sa lon d'Automne" werden geweigerd Na een tijdelijke UnitVioM nl* on. de 1 :o-impresslo- Vanavond film over Maleisië De KRO, die vanavond aan de beurt Is het wekelijkse filmprogramma te verzorgen, heeft in het voorprogramma een Iwlfuurs-film van het Amerikaanse network NBC opgenomen. Deze film behelst een documentaire informatie aangaande de problemen bij de oprich ting van de federatie Maleisië. De politieke medewerker van de KRO-televisie, de heer Henk Neuman, heeft de, film bewerkt mot Nederlandse tekst en zal de uitzending (van 8.30 tot 9 uur) ook presenteren. Van tevoren heeft de heer Neuman over deze documentaire het volgende meegedeeld. ,,In het politieke patroon aan het front opgelopen verwondingen, van zuld-oost-Azië zit de laatète tUd vestigde Braque zich in het begin der Jaren twintig in Parijs. Behalve door tal van zijn doeken, ver- wierf hij ook grote faam met zijn décors van beroemde balletten, en zijn plafond- schildering in hot Parijse Louvre. Talrijke binnen- en buitenlandse onderscheidingen vielen hem ten deel. Het stoffelijk overschot zal op het zee- manskerkhof in Varengeville sur Mer, dat op enkele kilometers van Dieppe ligt, worden begraven. Weer request van j landbouwers j Wederom heeft mr. L. van Heijningen uit Den Haag namens twaalf landbouwer6' uit resp. Ede, Lunteren, Veenendaal, Renswoude en Kamperveen een request bij de koningin ingediend, waarin wordt verzocht de hechtenisstraf, die alle twaalf landbouwers dienen te ondergaan, Z niet ten uitvoer te leggen. Z veel beweging. Het plan van Groot- Brtttannlë, al zijn bezittingen in diit ge. bied met uitzondering van Honkong onder te brengen in één zelfstandige eenheid, werd de grondslag voor de fe deratie Maleisië, Om verschillende re denen stemmen Malakka en Singapore met dit plan in, maar zijn de Fhilippij- nen en Indonesië er tegen, terwijl Broe- nel heeft aangekondigd niet ven de par tij te willen zijn. Volgens Engeland hebben de beide adere gebieden. Noord-Borneo en Sa rawak zich bij recente verkiezigen uit gesproken vóór de federatie, maar de beide tegenstanders geven dit niet toe. Voor het eerst in de geschiedenis heb ben de V.N. zich belast met de taak, het resultaat van deze verkiezingen te verifiëren, een delicate kwestie overi gens. Aangezien het er naar uitziet dat Maleisië in de komende weken aan spraak zal maken op een groot deel van onze aandacht, aldus de heer Neu man, stelt de KRO er prijs op, deze documentaire waarin alles duidelijk wordt gemaakt, uit te zenden." Prinses Irene bij laatste opvoering Com meniaar Jn zijn derde televisiereportage heeft Nico van Vliet getracht iets duide lijk te maken over de communicatie middelen in Indonesië. Hoewel het ene aspect daarbij meer aandacht kreeg dan het andere en sommige indrukken wel zeer vluchtig waren, kregen wij toch enig inzicht in de problematiek waar mee men kampt. Vooral op het gebied van personenvervoer en transporten van goederen blijken de zorgen nijpend te zijn, ook al zijn er wel plannen tot ver. betering. Wat echter in deze reportage het meest opvalt is dat de deuren steeds opengingen voor de televisieverslagge ver. Ook al waren de antwoorden soms ontuHjkend, toch kon hij spreken met vele hooggeplaatstcn en vrijmoedig zijn vragen stellen. Onze indruk van deze reportage is nog steeds goed, ook al blijven zij nogal aan de oppervlakte en worden de on derwerpen meer aangetipt dan werke lijk behandeld. Maar daarvoor was de tijd van verblijf in Indonesië te kort en gaan de problemen diep. Voorts vertoonde de NCRV-televisie gisteravond een heel goede en mense lijke film uit de toneelwereld en kregen wel ten slotte drie fraai-gedramatiseer- de verhalen van Tsjechow te horen. Deze verhalen maken deel uit van het repertoire waarmee het jonge acteurs echtpaar Jules Croiset en Sonja Brill op toernee gaan naar de west. Van deze voorstelling zowel als van de sterk- typerende schetsen zelf viel zeer veel te Kijken naar het bloemencorso Zaterdag 7 september a.s. trekt het jaarlijkse bloemencorso van Aalsmeer weer naar Amsterdam. De NTS zal daarvan drie kwartier reportage geven en wel tussen kwart voor 4 en half 5. Begonnen wordt met een gefilmde reportage, waarin een overzicht wordt gegeven van de geschiedenis van het corso en het bouwen en versieren van de wagens voor dit zestiende corso, dat de kwekers „Parels van Aalsmeer hebben genoemd. Als omstreeks 4 uur de wagens in Amsterdam aankomen volgt er nog een direct beeldverslag. waarbij Jan de Visser (van de NCRV-radio naar de NCRV-televisie overgestapt) commen- taar zal geven. Het doek over het openluchtspel Voor en Na Waterloo dat van woens dag tot en met zaterdag in het Gof- 1 notctp lTllllllllX fertstadion in Nijmegen is opge- XclclLöLC XXXXXXLXLXL voerd, is gevallen, noch tot ver driet van het organiserende stich tingsbestuur noch tot dat van de re gisseur de heer Carel Briels. Niet in de laatste plaats voor de heer Briels betekent dit een verademing. Zijn meermalen geciteerde uitlating „Dit is mijn laatste show in Nederland, ik ga naar Amerika cn ik ben mij ervan bewust dat niemand daar een traan om zal laten" spreekt in dit verband boekdelen. Ook tijdens en na afloop van de laatste opvoering (die werd bijge woond door prinses Irene) is het tot moeilijkheden gekomen tussen orga nisatoren en enkele vaste medewer kers van het spel. Ter onderhandeling ontstond onenigheid over de uitbeta ling van de lonen, waarbij geen over eenstemming werd bereikt. Zelfs nozems bemoeiden zich er mee en nomen zo'n dreigende houding aan. dat het bestuur met spoed uitweek naar de op het terrein aanwezige politiepost. De buiten staande menigte, waarby zich ook Carel Briels had gevoegd, groeide intussen aan en drong tierend op. Spoe dig vielen over en weer klappen. Nie mand werd hierbU gewond. Eerst om een uur in de nacht was de orde op het YVaterlootcrrein hersteld. Na het einde van de voorstelling deed zich ook nog een ander incident voor. Sommige berichten willen dat spelleider Carel Briels niet vanuit zijn regisseurs plaats naar de grasmat mocht gaan, waar de medewerkers aan het spel hem een bloemenhulde wilden brengen, maar vol gens andere mededelingen zouden tevo ren voor het bezoek van prinses Irene te nemen ordemaatregelen door de politie met de heer Briels doorgesproken wor den. Hierbij was overeengekomen, dat niemand, ook de spelleider niet, tijdens de voorstelling de afzetting zou mogen pasreren. Ernstige moeilijkheden, die zich bij het begin van het spel al voor deden tussen de heer Briels en pers vertegenwoordigers, waarbij een zeer ge laden stemming ontstond, waren er dc oorzaak van, dat de politie aan de over eenkomst streng de hand heeft gehouden en de heer Briels belette zich vroegtijdig via de tribune bij zijn medewerkers te voegen. Ten slotte geven we een overzicht van de moeilijkheden, die voor en tijdens de nationale manifestatie in Nijmegen, die het hoogtepunt zou hebben moeten zijn van de viering 150 jaar onafhankelijk heid. hebben voorgedaan. Schermutselingen Het begon met schermutselingen mei de vorige minister van defensie, ir. S. H. Visser, die te elfder ure de toegezegde militaire medewerking introk, waardoor dc uitbeelding van de veldslag van 1815 niet kon doorgaan. Deze maakte toen plaats voor een gedeeltelijk in 1815, ge deeltelijk in 1963 gesitueerde „Europees Tuinfeest", onder de titel „Voor en na Waterloo". Schermutselingen op interna tionaal niveau, toen een grote, naar hel 12 „Het ken geen Mokummer geweest zijn, vast niet. Ik heb de situasje daar es opgenomen. Je mot bij de gevel opklauteren, die regenpijp zit veels te ver weg, daar hejje niks an. Zoies lap ik alleen, inspecteur. Het is niet om op te snij- en, maar waar is waar. En de waarheid mag gezegd worden, zei m'n ouwe altijd. Is uws ter zeker van, dadde ze door dat tuimelraampie ge- kommen binnen? Het is een koud kunssie een paar krassen te maken, zeg uws nou zelf. En dan ken de slingeraap er de schuld van krij gen". En toen deze bleef zwijgen, ging hij heftig ver der: „Ik zal daar zo gek zijn iets te jatten, dat ik nog niet kwijt zou kennen, al gaf ik geld toe. Mijn niet gezien. Nog een geluk, dadde ze me juist onder het mes hadden. Als ik die schoft te pakke krijg, die me dat gelapt heb.. Ik ben geen versliegeraar, maar ik. „Dus je denkt, dat de bedoeling is geweest jou voor dit klusje te laten opdraaien?" „Wat anders, inspecteur? Ik geloof er geen snars van, dat die vrijer door dat raampje is binnengekomme. Die kwam door de deur. Met een loper. En ie nam dat ding niet zo maar op de bonnefooi mee. Dan was iewel gek geweest. En, gek mij derin te draaien. Nee, inspecteur, die vrijer wist, waar hij de poet kwijt kon". „Je kon wel eens geen ongelijk hebben, Pes- dyk". „Heb ik ook niet. Behalve wat die loper be treft. Het zou ook kenne weze, dat ie binnen ge- slope was. Je hebt lui, die daar verrekt handig in zijn". „Zoals?" vroeg Perquin. De slingeraap schudde het hoofd. „Nee, inspecteur", zei hij koppig, „ik heb uws toch al gezeid dat ik geen versliegeraar ben. Maas as ik an de weet kom, wie die gast is geweest, hoort u vast en zeker meer van me. Re ken maar". De verdwenen door MARTIN MONS „Maar u weet toch wel of er kunsthandels zijn, die gestolen goed kopen?" Harry Altringhams stem sloeg over van nervositeit. Marinus Kappaport maakte een ongeduldig ge baar. „Werkelijk, mijnheer Altrinham, u maakt zich een erg vreemde voorstelling van de kunsthan del. Wij zijn geen helers van gestolen goed. U schijnt te denken, dat de louche elementen bij ons in en uit lopen", zei hij wrevelig. „Ja, maar begon Altrinham weer. Anne Tergaard kwam snel tussenbeide. „U moet de zaak goed begrijpen. Zelfs als er een kunsthandelaar bestond, die weinig kieskeu rig was wat de herkomst van het hem aange bodene betreft, iets, wat ik betwijfel, zou zo iemand er wel heilig voor oppassen een stuk van wereldbekendheid als de Stokeley Da Vinei te toucheren. Is u zich er dan helemaal niet van bewust, dat een dergelijk stuk even onverkoop baar is als de kroonjuwelen in de Tower. Neen, nog onverkoopbaarder, want die diamanten kun je nog kloven en het slijpsel veranderen. De Stokeley Da Vinci is gestolen in opdracht. En door iemand, die er van. op de hoogte was, dat u het stuk mee naar Holland zou nemen. Voor dergelijke louche zaakjes heeft een onscru puleus verzamelaar de kunsthandel heus niet nodig. Integendeel. Er zijn in de internationale onderwereld figuren genoeg, die dergelijke kar weitjes opknappen. Of daar hun mannetjes voor hebben. Neemt u maar gerust van mij aan, dat de Stokeley Da Vinei hier al lang het land uit is". „Daar ben ik nog helemaal zo zeker niet van, mevrouw. Als de politie hier zich maar eens wat meer inspanning wou getroosten, ben ik zeker, dat het schilderij wel zou worden ge vonden". wierp Altrinham met ongewone heftig heid tegen. „Waarom vertelt u dat niet liever rechtstreeks aan de politie, mijnheer Altrinham?" merkte Marius Rappaport, die er meer dan genoeg van begon te krijgen, korzelig op. „Och, de politie Wat helpt het of ik myn tijd al zit le verdoen bij de politie. Die loopt er toch geen stap harder om", mopperde Al- tringham. „En wat helpt het, of u onze tijd hier al zit te verdoen? Tergaard en Rappaport zijn geen recherchebureau. Het enige, waarmee we helpen kunnen. en daar spannen we ons veel mogelijk voor in is de afwikkeling i de zaak met de verzekering". „Die ook al met allerlei vijven en zes komt aandragen". „U moet wat geduld hebben. Ten slotte kunt u toch moeilijk verwachten, dat ze zo'n grote claim in een vloek en een zucht afwikkelen", zei Anne Tergaard vermanend. „U moet probe ren redelijk te blijven. Ik geef graag toe, dat het voor u een allervervelendste situatie is. Maar u moet niet vergeten, dat u die groten deels aan u zelf te danken hebt. Was u die avond niet uitgegaan, dan „Was ik misschien in mijn bed vermoord. Neen, dat ik die avond ben uitgegaan, beschouw ik als een geluk bij een ongeluk". tuinfeest ontboden dansgroep uit Orange j na aankomst overbodig werd geoordeeld en bU de deur van het organisatiebureau werd afgescheept. Schermutselingen met de gehele Ne- dcrlandse pers, waaraan Oarel Briels ■ebrek aan medewerking voor zijn spel .erwijt. Schermutselingen om het „feest- 1 terrein", waar de met klachten aantre- dende Nijmeegse arts een kaakslag kreeg van organisator Briels. die in de daarna volgende dagen nog de aandacht op zich I vestigde door bezoekers en elf eregasten te bedreigen met de mededeling: „I'll kill you". Financiële strop Ruzie was er ten slotte met en tussen iedereen. Dat de zalken in het stadion onderwijl floreerden was niet merkbaar. De hippische evenementen, die ruim een week duurden, zijn een volledige mis lukking geworden. De speciale tribunes, die hiervoor werden gebouwd, waren be rekend op duizenden bezoekers, doch er heeft haast geen enkele belangstellende gezeten. De als grootscheeps aangekondigde landelijke Europese markt bleek mets spectaculairs te bieden en is geëin digd in een aanzienlijke financiële strop voor de pachters, die praktisch geen omzet hebben gehad. Het grote stadionspel waarvan Briels verklaarde reeds 90.000 plaatsen in voorverkoop ie zijn kwijtgeraakt, heeft zeker nog niet een tiende deel van dit aantal be zoekers getrokken. De financiële strop die resteert na deze manifestatie moot nog worden becijferd, maar aangeno men mag worden dat deze aanzienlijk zal zijn. Twee maanden Amerika Voor het eerst na vijf drukke jaren i3 prof. J. E. de Quay op een werkelijk ..grote vakantie" gegaan. Met zijn echt genote vertrok hij zaterdagmiddag per KLM van Schiphol naar New York om in hel Amerikaanse werelddeel de drie van zijn negen kinderen te gaan opzoe ken, die Europa de rug hebben toege keerd: in New York een getrouwde zoon, in Canada een getrouwde dochter en tot slot in Brazilië een ongehuwde zoon, die daar in de landbouw carrière hoopt te gaan maken. „Ik heb er nu eindelijk een prachtige gelegenheid voor", aldus de voormalige premier, die in de vier jaren, waarin hij de regering leidde geen tijd voor va kantie overhield. Bovendien ging de vakantie in het jaar daarvoor ook zyn neus voorbij. Naast zün lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft prof. De Quay tot dusverre geen andere functie aangenomen. „U weet precies hoe dat gaat met iemand, die minister is geweest", zei hij Hij krijgt alle mogelijke om niet te zeg gen onmogelijke aanbiedingen voor de meest uiteenlopende functies, maar ik II nu eerst van deze vakantie genieten i dan kijk ik wel weer verder". Het echtpaar De Quay zal naar schal- feadief vanavond Hilversum I. 402 m. 19 00 Moderne ka- strumcurtaal ensemble uit Finland 20.00 werd harde werkelijkheid. over Israël 22 05 Lichte orkestmuziek en zamgsolist 22.30 Nw» 22.40 Tango-Rumba orkest cn zangsolisten 23.10 Op de praat, stoel 23.30 Lichte gr muziek 23.55—24 00 Nws. Hilversum n, 29» m. 19.00 Nws en weer. praatje 19.10 gr. platen v. d. en zangsoiwt; Operaeoacert 21.55 De ge- king 23 05 Mezzo-sopraan en piano: oude vanavond TELEVISIE: CVK/IKOR/RKK: 19.30 S4- mone Weit. een film van de BBC over haar leven cn denken NTS- 20.00 Jour naal en weeraverzicht 20.20 Zendtijd pol partijen: Uitzending van de Boerenpartij KRO: 20.30 Federatie in opspraak. NBC- dooumentaire over de problemen bij de oprichting van de federatie Maleisië 21 00 De moordenaar* zijn onder ons. speelfilm NTS: 22 35—22.40 Journaal. Programma voor morgen 05 Klass. gr. muziek 9.35 Waterstanden 9,40 Morgenwijding 9.55 Een boek voor het Geest leven: boekbespreking 10.00 Ar- muziek 12.Ï0 Regertmgsuttxeiwüng: landbouw 12.30 Me<d. t.b.v, tand- en tuln- bouw 12.33 Lichte gr. muziek 13 00 Nwe 13 15 Med-, eventueel actueel of gr fjjgH ziek v. d. kinderen 15 00 Viool en plano: klaes. cn moderne muziek 15.30 Bugène is dood. hoorspel 1615 Musette orkest (gr.) 16.30 V. d. Jeugd 17.25 New York celling I praatje 17.30 Lichte gr. muziek v d. teen- agers 18 00 Nws 18 15 Eventueel actueel 18.20 Lichte gr. muziek 18 30—19 00 Radio- VolksuniversiteitMuzikale actualiteiten en specialiteiten door Hans Citroen. Hilversum II, 298 m. KRO; 7.00 Nws I 7.10 Morgengebed 7 15 Lichte gr. muziek I 7.55 Overweging S 00 Nws 8 15 Lichte gr muziek 8 50 v. d. Huisvrouw 9.40 Vocaai ensemble: Lichte muziek (gr,i 10.00 v, d Kleuters 10.15 Klaefc. gr. muziek 11.00 v. d. I Vrouw H.30 Lichte gr muziek M 50 Volaan vooruit, praatje 12 00 Middagklok - noodklok 12.04 Liohte muziek uit Spanje (gr.) 12.30 Mod. t.b.v land- en tuinbouw 12.33 Lichte gT. muziek 12 55 Kath. nws 13.00 Nws 13 15 Platen nieuws 13.30 Metro- Eole orkeet en zamgsolist 14.10 Klass. or- estmuziek ^gr^^ 14.35 v. d. Plattelands. d. jeugd 1 moderne meester-' muzleklitcr BMi e.. .nuziek 16 00 zieken 1*4.30 Ziekcnlof 17.00 v d. Kinde ren 17.15 v d Jeugd 17 45 Beursberichten 17.50 Rcgerlngsurtzer.ding: Gesprek met een Ned familie op St. Maarten, door F red A. Berger 18 00 Kinderkoren instrumentaal ensemble 18.30 v, d. 18 50 En nu mijn geval. i i vijf. slag over zieken op vakantie NTS: 21 00 150 Jaar Korankrtjk 50 jaar Kon Luchtmacht reportage van een gedeelte van de tiende Taptoe Delft 22 10 Overna me van dc Vlaamse Televisie- onder ëén draad, een documentair programma over dc elektrificatie van de spoorlijn Amster- dam-Brusael-Parijs NTS: 22.40—22 45 Jour- naai. (Wordt vervolgd) ting twee maanden wegblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7