Hoe kon rassenscheiding in de wereld" komen? ,W.-Berlijn gebruikt nu filmcamera als wapen Portugal nodigt Oe Thant uit Vakbondsmiiiisters niet met prijsstijgingen eens Premier Ralnnan lieeft „bange voorgevoelens" u DRONKENSCHAP ln een &ontc h# BPsuperMix benzine ZATERDAG SI AUGUSTUS 196S De Westberlijnse politie heeft een nieuw wapen in gebruik ge nomen: de filmcamera. Volgens de commandant van het politie korps, Werner, heeft de uitrusting van 50 politiemannen met dit wa pen het aantal grensincidenten aanzienlijk verminderd. De vopo's schijnen er volgens hem niets voor te voelen dat hun foto's in de Westduitse archieven over grensincidenten worden opgenomen „omdat ze zelf op zekere dag wel eens zouden kunnen besluiten te Vluchten". De nieuwe ..foto-oorlog" heeft er toe geleid dat ook de Oostduitse grenspolitie haar mannen van camera's heeft voor zien, Zij worden gebruikt voor het ma ken van foto's van betogers in West- Berlijn, die dan in Oostduitse kranten Worden afgedrukt. Tot nu toe is een derde van de Oost duitse grenswachten, die de afgelopen Portugal heeft secretaris-generaal Oe Thant uitgenodigd naar Lissabon te komen ter bespreking van enkele vraagstukken die tijdens de zitting van de Veiligheidsraad van einde juli ter sprake zijn gekomen. Op deze zitting werd een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op een verbod van de levering van wa pens aan Portugal, bestemd voor ge bruik in de Afrikaanse gebiedsdelen van dat land. Waarnemers achten het onwaarschijn lijk dat Oe Thant deze uitnodiging zal afslaan. Tegen einde oktober moet hij rapport uitbrengen over de stappen die genomen zijn om de resolutie ten uit voer te leggen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Ball heeft gisteren zijn overleg met premier Salazar van Portugal afgesloten. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn. Onderwerpen van ge sprek waren: een vernieuwing van de pachtovereenkomst betreffende de Ame rikaanse basis in Portugal en de houding van de V.S. in de V.N. tegenover de Portugese koloniale politiek. Uitstel stemming resolutie tegen Syrië De Veiligheidsraad heeft gisteravond besloten de stemming over een Brits- Amerikaanse ontwerp-resolutie tegen 1 Syrië uit te stellen. In de ontwerp-reso lutie wordt Syrië beschuldigd van moedwillige moord op twee Israëlische boeren vorige week aan de Syrisch-Is- raëlische grens. De stemming zal nu volgende week dinsdag worden gehou- I den. Marokko vroeg de raad om er.kel zijn spijt over de dubbele moord uit te spre- I ken en het deel waarin de Syrische re- I - gering erop werd gewezen, dat de moor denaars van Syrisch grondgebied kwa- Imen, te schrappen. De gemengde Israëlisch-Jordaanse be standscommissie heeft Jordanië berispt I omdat Jordaniërs in de nacht van zon dag op maandag aan de sectorgrens in Jeruzalem het vuur hadden geopend, zo is in Jeruzalem bekendgemaakt. Israël werd berispt omdat Israëliërs I het vuur hadden beantwoord. Bij het vuurgevecht werd een Israëlische soldaat I gedood en een Jordaniër gewond. Alle priesters in Hongarije nu vrij Op twee of drie na zijn nu alle priesters die in de Hongaarse gevange- I nissen zaten, vrijgelaten, maar geen enkele priester mag meer zijn ambt uitoefenen. Velen hebben daarom een baan gezocht in industrie of landbouw. I Niet ontslagen zijn uit de gevangenis de leken, die wegens godsdienstige ac ta» tiviteiten veroordeeld zijn. De bisschop van Veszprem, mgr. Badalik, die begin mei onder grote pu- bliciteit uit zijn verbanningsoord Hejce ,c,ontslagen was, is in Hejce terugge- I Jjv keerd. De bisschop wil daarmee protes teren tegen het feit, dat hij zijn bis- j^jjl schopswerk niet kan hervatten. tijd bij grensincidenten waren betrokken geïdentificeerd. Het is bij de Oostduit se politie bekend dat bij een vlucht naar het Westen eCn bezwarende foto in het Westduitse archief zou kunnen leiden tot weigering van politiek asiel. ,,Dat verontrust hen meer dan een ge weer. Zij duiken wanneer zij betrapt worden haastig weg achter een boom", aldus Werner, die hieraan toevoegde dat de filmploegen, die voor ieder ernstig incident worden gewaarschuwd binnen een kwartier op ieder punt langs de grens kunnen zijn." Een naar West-Berlijn gevluchte Oost duitse grenswachter heeft gisteren ver klaard waargenomen te hebben dat de Oostberlijnse staatsveiligheidsdienst agenten van Oost- naar West-Berlijn loodste. Hij zei gezien te hebben dat tegen over de Amerikaanse sector een gat in de prikkeldraadversperring werd aange bracht. Alle soldaten in de bunrt moes ten hun posten verlaten, waarna een aantal burgers zich door het gat naar de westsector begaven. Ook zou hij hebben gezien dat Oost duitse agenten in het uniform van de Westduitse douane de grens zouden zijn Westberlijnse zijde onvoldoende. Ben Bella niet naar V.N. Het bezoek dat de Algerijnse leider Ben Bella tegen 26 september ter gele genheid van de zitting van de algeme ne vergadering van de V.N. aan Washing ton zou brengen, is uitgesteld wegens „zekere constitutionele- en regerings problemen welke voor het vertrek van Ben Bella moeten worden geregeld". Dit is gisteren door radio-Algiers bekendge- Waarnemers in Algiers wijzen er ech ter op, dat er tot dusver nooit een offi ciële aanwijzing is geweest dat Ben Bel la Washington zou bezoeken. De Algerijnse leider zou van plan zijn na zijn verkiezing tot president van de republiek (waarschijnlijk omstreeks 15 september) zijn kabinet te hervormen. (Advertentie) Geloof dat elke grond mist (Vai Een val van elf meter maakte deze jongeman, nadat de brandweer hem van het dak had gespoten. Het gebeurde in Ludwigshafen. De jonge man was op het dak gevlucht, nadat hij een aanslag op zijn zuster had gepleegd. Hij had een bijl meegenomen om zich te kunnen verdedigen. Toen de politie er niet in slaagde de man van het dak te „praten", kwam de brandweer eraan te pas. Bijl en jongeman stortten omlaag maar laatstgenoemde werd slechts licht gewond. De Finse coalitieregeling is gis teren afgetreden na een menings verschil over de vraag of de staat dan wel de consument de op handen zijnde stijging in de prijzen van produkten, zoals melk, eieren, vlees en graan, moet dragen. In toespraak over federatie Nasoetion geeft vrij heidsstri j ders zijn fiat Premier Rahman van Malakka heeft gisteren voor de radio ver klaard „bange voorgevoelens" te hebben ten aanzien van de tot standkoming van de Maleise Fe deratie. Zoals bekend zou deze federatie oorspronkelijk vandaag een feit worden. Door diverse oorzaken echter zal ze nu op 16 september worden opgericht. In zijn toespraak zei de premier veel gedaan te hebben om de buurlan den van Malakka voor de zaak van de iwe federatie te winnen. „Eens ik er zeker van dat dit mij gelukt t. Maar nu heb ik bange voorgevoe- 1304) In de middeleeuwen was bier de volksdrank bij uitnemend heid. Door de edelen en aanzien lijken werd weliswaar veel wijn ge dronken, maar bier was voor de grote massa de geliefde en bijna enige dagelijkse drank die bij alle maaltijden genuttigd werd en ook veelvuldig werd uitgeschonken in de perioden die tussen de maaltijden in liggen. Matigheid was in onze streken bij het drinken van bier en wijn een weinig beoefende deugd. Integendeel, de grootste drinker was tevens de grootste held, een opvatting die aan sommige borrelta fels nog steeds op geld doet. Maar terzake. Toen Bonifacius hier te lande de monniken wilde afleren van tafel op te staan zonder gebed, zag hij hier toe alleen kans door als regel te stellen dat na het gebed een glas kon worden gedronken. Hiervan stamt de weinig verheffende leus: ,,Een glasle na de gracie Naar de les van Bonifacie". Nog in 1814 werden deze regels gebezigd Dat men er zich toe zette zoveel als maar enigszins mogelijk was te drinken, bewijst het gebruik om zout in de wijn te mengen ter ver meerdering van de dorst. De graaf Jan van Blois bezat voor dit doel een apart stel zilveren lepels, zo dat we ons werkelijk niet behoeven af te vragen, hoe het bij hem toe ging:. Trouwens, er zijn nog andere ken merkende aanwijzingen, want toen In de 15e eeuw de vorsten zich op aandrang van keizer Maximiliaan verbonden zich te verzetten tegen de heersende drinkgewoonten ln hun landen, werd het voorbehoud ge- TOCH IS HET ZO! maakt dat zij niet aan hun belof ten gebonden zouden zijn ln de oude drlnklanden zoals de Neder landen! Welsprekend ook Is in dit opzicht de ordonnantie van Karei V „om te remldleeren op de ongere guleerde gulzigheid en dronken- schappen, die dagelijks in deze lan den gebeuren in diverse Cabaretten, Tavernen en Logijsen"! Een Napolltaan, die omstreeks 1514 onze streken bezocht, vermeldt eveneens de drankzucht van onze voorouders, maar voegt er vergoelij kend aan toe, dat zü dit niet ale een on deugd beschouwden, maar als een bewijs van hun gladiator achtige lichaams kracht. Ook de roemruchte Hugo de Groot geeft in zijn „Vergelijking der gemeenbesten" een beschouwing van de dronkenschap hier te lande en kwalificeert deze als een volksfout, waarin we slechts werden overtroffen door de Duitsers. Dronkenschap was In de 17e eeuw werkelijk héél gewoon on der alle rangen en standen, zodat professor Schacht in een lijkrede van 1672 het als een bijzondere ver dienste van de overleden Sylvius roemde, dat men hem nooit dron ken of bevangen door de wijn had gezien! We kunnen ons moeilijk voorstellen dat ln onze tijd aan de groeve een dergelijke opmerking zou worden geplaatst. We zullen de voorbeelden ter sta ving van ons betoog verder achter wege laten, want een heel woorden boek met 972 spreekwoorden en ge zegden, alle op het drinken betrek king hebbend, toont overduidelijk aan hoe diep dit kwaad in ons volk had wortel geschoten. Nadruk verboden. H. Pétillon Rahman, die hiermee op de commu nisten doelde, zei voorts dat zijn vrees, dat de ondermijnende activiteiten in de len van de nieuwe federatie voor een belangrijk deel worden aangemoedigd door elementen van buiten, gegrond is. Volgens regeringsfunctionarissen in Koeala Loempoer verwacht Malakka dat Australië en Nieuw-Zeeland zonodig voor de nieuwe federatie zullen vechten. Beide landen hebben strijdkrachten in Malakka. Verplicht (krachtens een ak koord) om Maleisië te verdedigen is al leen Engeland. In Brits Noord-Borneo hebben de Britten nu 6000 man. Deze troepen bestrijden al enige tijd rebellen, die door Indonesië zouden worden ge steund. Zoals bekend zullen Brits Noord-Bor neo en Serawak met Malakka de op te richten Maleise Federatie vormen. De eerste twee zijn vandaag op binnenlands gebied autonoom geworden. WAARSCHUWING De Indonesische minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio. heeft gis teren president Soekarno verslag uitge bracht van de besprekingen, die hij heeft gevoerd met de secretaris-gene raal van het Maleise ministerie van buitenlandse zaken. Ghazali bin Shafie, over de te vormen federatie. Na afloop van zijn onderhoud met de Kresident verklaarde hij de houding van [alakka te betreuren. Dat er in deze houding geen verandering is gekomen, bleek o.m. uit de uitlating van Bin Sha fie bij zijn vertrek uit Djakarta. Hjj verklaarde daar, dat hy Soeban drio had gewaarschuwd, dat het uitroe pen van de federatie op geen enkele wyze afhankelijk is van het resultaat van het onderzoek dat V.N.-vertegen- woordigers op het ogenblik in Brits Noord-Borneo en Serawak instellen. Zo- als bekend wil men de stemming van de bevolking pellen. STEUN Met betrekking tot de kwestie Noord- Borneo heeft de Indonesische minister van defensie en opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, Nasoe tion, verklaard dat Indonesiërs die als vrywllllgers de opstandelingen op Noord- Borneo ln hun stryd voor zelfbeschik king willen steunen daar vtü in zijn. Hoewel Indonesië geen aanspraken maakt op Noord-Borneo. steunt het de strijd voor zelfbeschikking ten volle, al dus Nasoetion. Wij verbieden Indone siërs zelfs niet om aan de zijde van de ze volkeren te strijden, zo zei hij, hier- De val van de door de Boerenpartij geleide regering werd voorafgegaan door het ontslag van drie ministers die uit de vakbonden afkomstig zijn die zich niet konden verenigen met het door de meerderheid van het ka binet genomen besluit de prijzen van de produkten te verhogen. De prijsstijgingen zullen met ingang in 1 september ingaan. Enige tijd ge leden is een wetsvoorstel aangenomen waardoor de prijzen kunnen stijgen om gelijke tred te houden met de gestegen kosten van arbeid. De kosten van le vensonderhoud gaan door deze maatre gel met 1.3 punten omhoog. President Kekkonen heeft het ontslag van de regering-Karjalainen aanvaard, maar de aftredende premier gevraagd in functie te blyven totdat een ni kabinet zal zijn gevormd. Het "coalitiekabinet bestond uit vijf ministers van de Boerenpartij, drie van de Nationale coalitiepartij, twee van de Zweedse volkspartij en drie van een linkse vakbondsorganisatie. Het aftreden van het kabinet Is ln overeenstemming met het ln 1962 door de Boercnparty genomen besluit, dat er vertegenwoordigers van de vakorgani satie in de regering moeten zitten, een tegemoetkoming aan de Russen die in dertijd sterke drang op Kekkonen heb ben uitgeoefend om een neutrale politiek te biyven voeren. De vakorganisaties staan bekend als uiterst links in Fin- Zonder de communisten kon het ka binet nog rekenen op de steun van 112 van het 200 zetels tellende par lement. Maar Kekkonen is nu een maal zeer gesteld op een goede ver standhouding met de Sowjetunie. De alarmlijn tussen het Witte Huis en het Kremlin komt morgen in gebruik. Dit is gisteravond meegedeeld door het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington. Het betreft hier zowel de landkabel als de radio verbinding tussen de hoofdsteden. De Amerikaanse en Russische appara tuur werd reeds enkele tijd beproefd en de laatste tijd is ook de lijn zelf getest. ;n onzer redacteuren) Vooral in ons land, waar we nu eenmaal niet onmiddellijk met deze zaak te maken hebben, wordt nogal eens verbazing uitgesproken over het feit dat het begrip ras senscheiding of -discriminatie nog een probléém is, nota bene in een tijd dat we over de gehele wereld de rechten van DE (dus iedere) mens zelfs officieel hebben vast gelegd. Eerlijk gezegd begrijpen we „niets" van de mentaliteit (overwegend) in Zuid-Afrika en (in mindere mate) binnen de Ver enigde Staten, waar men zich reeds verzet tegen alleen nog maar een formele gelijkstel ling tussen negers en blanken. In het eerste land gaat de overheid daar zelfs in voor! De vraag is dan: Hoe kon die men taliteit ontstaan en wat zijn er de re denen van dat deze mentaliteit zich, gezien de praktijk van vandaag, in ge noemde landen tegen beter weten in halsstarrig tracht staande te houden? Dat is een samengestelde kwestie die ligt op het gebied der antropolo gie, de wetenschap die het wezen van de mens bestudeert. Het woord rassendiscriminatie duidt in een richting als zouden er kwa liteiten in rassen bestaan, met als uiterste consequentie dat er van supe rieure en inferieure rassen zou kunnen worden gesproken. Is dat waar? Neen, dat is n i e t waar. Zeer zeker kunnen er bepaalde lichamelijke, psy chische en sociale verschillen tussen de rassen, waarvan de hoofdsoorten in het europide-, het mongoolse- en het neger ras uiteenvallen, worden waargenomen maar dit alles beperkt zich slechts tot Prof. A. de Froe gaf commentaar Telkens wordt de wereld opge schrikt door raseenrelletjes. De Zuidafrikaanse overheid predikt blijkens haar daden de apartheid. In Amerika, waar de overheid, president Kennedy vooraan, vecht voor gelijkheid gedachtig aan het gevleugelde woord van Abraham Lincoln, toen deze (als eerste stap) de afschaffing der slavernij aankondigde: „AU men are crea ted equal": alle mensen zyn door God gelijk geschapen, verzetten grote delen der bevolking zich met hand en tand tegen dit Met de indrukwekkende de monstratiemars naar Washington nte aanleiding heb ben wend tot prof. dr. A. de Froe, die aan de Amsterdamse gemeen te-universiteit antropobiologie en menselijke erfelijkheidsleer do ceert. De hoofdvraag was: Hoe kon deze apartheidsmentaliteit in de wereld ten diepste ontstaan? pen we er in principe geen snars meer van. Denk bijvoorbeeld aan Chi na en onze in dit opzicht kenmerkende zegswijze „een rare Chinees". kunnen gaan leidt, maar ook wat we zouden kunnen noe men de totaal andere middelen van verstandhouding over en weer, waartoe behoren gelaatsexpressie en gebaren, middelen van verstandhouding, die wor den vastgelegd in de jeugd. riëte op het totale mensdom. Anders gezegd het gaat daarbij al leen over iets aan de buitenkant, iets aan ons, maar niet over onszèlf! Deze verschillen hebben dus geenszins met aanleg (karakter), doch alleen met mi lieu iets uit te staan. Men kan het nog sterker zeggen: de verschillen tussen de individuen in elk ras afzónderlijk zijn veel groter dan die tussen de in dividuen in interraciaal verband! Het geen in het leven van alledag overge zet zijnde betekent, dat indien we een mens wilden vinden die totaal anders was dan wij, we eerder in onze eigen stad terecht kunnen dan bijvoorbeeld bij de Chinezen. Klinkklare nonsens Zuiver biologisch gezien bestaat er dan ook geen enkel bezwaar tegen hu welijken tussen vertegenwoordigers van verschillende rassen. En de ter^n ras sendiscriminatie als nltvloeisel van een wetenschappelijke gedachtengang is derhalve volkomen onhoudbaar; klink klare nonsens! Toch bestóót die term levensgroot, welke dan kenneijk moet stoelen op een moeilijk uitroeibaar geloof. Mèt aUe begrijpen, emotionele geladenheid die daaraan is verbonden. Gebaren Samenwerking, die tot veelzüdighcld Enkele voorbeelden mogen dit verdui delijken. Als een Nederlander iemand met gebaren wil roepen (denk aan de koster in de kerk) dan kromt hij en kele malen zijn wijsvinger die naar bo ven is geheven. Het gebaar van een Arabier die hetzelfde beoogt is even wel totaal ènders: hij „wappert" met al zijn vingers, die naar beneden zijn gericht, waarmee hij tevens uitdrukt dat hij slechts ondergeschikten op deze wijze tot zich wil laten komen. Een ander voorbeeld. Ons „ja" in bewegen van het hoofd. Het „ja" inziens compromis tussen onze „ja" een Arabier om hier nu maar bij te blijven is in diens gebaren een inziens comprmis tussen onze „ja' „neen"-gebaren: een op en neer bewe gen van het hoofd in schuine rich ting. Ook in de dierenwereld merken we deze dingen op. Klassiek is het voor beeld van de twee apen, resp. behorend tot verschillende families, die ergens in een dierentuin in dezelfde kooi te rechtkwamen. De ene aap kon „la chen" cn liet daarbijzijn tanden zien; chen" en liet daarbij zijn tanden zien; maar bedoelde daar dan mee dat hij boos was. Gevolg een enorme ruzie de apenkooi vanwege het elkaar niet blijken op de achtergrond van die vreedzame coëxistentie altijd nog kwesties als bijvoorbeeld de mogelijk heid tot huwelijken in interraciaal ver band hun rol te spelen. Biologisch moge daar dan niets te gen zijn, alleen al de gedachte niet te weten „welk vlees men bij het an dere ras in de kuip heeft" (zoals ge zegd: alleen milieu- en geen karakter verschillen) maakt, dat er over het al gemeen een grote weerstand tegen dit soort huwelijken zal blijven heersen. Nuchter bezien echter alleen op kleinzielige gronden, want het onmis kenbare karakterologische feit blijft be staan, dat men ouder elk volk niet al- kunnen vinden, maar ook zijn weder- kunnen vindne, maar ook zijn weder helft. Hetgeen zou kunnen betekenen, dat trots een evolutie die de rassengelijk- heid ongetwijfeld op den duur tot „mos" zal verheffen, er interraciaal toch nog altijd van een zekere mate van eenzijdige hovaardij sprake zal blijven, die een voor hónderd procent elkaar accepteren met alle consequen ties daaraan verbonden, als een ob stakel op zijn weg vindt. Maar, zó „ver" is het nog lang niet. De apartheidsgedachte Is immers nog altijd wijd verbreid, even wijd ver breid als ze ongefundeerd Is. Vraag: Zou de mens. zouden wij allen wer kelijk zo klein zijn dat we het zonder hoogmoed niet kunnen stellen? Het lijkt er zie de broodnodige demon stratiemars naar Washington van do afgelopen week helaas veel op. rongen raakt van de conclusie die i diepgaande gedachtenwisseling tussen mensen van onderscheiden levensbe schouwing over het rassenvraagstuk onlangs unaniem opleverde. „Een christelijke oplossing van het rassenprobleem vraagt van ons de gekleurde rassen te bena deren in waardering en dienst baarheid en met ontvankelijkheid voor wat zij ons tot onze eigen geestelijke verrijking te bieden hebben. Want ras is een creatief beginsel. Het moet leiden tot co- operatie en veelzijdigheid." Wat is daarvan dan toch de èchter- grond, want die moet er toch zijn? Zonder op volledigheid aanspraak te willen maken kunnen wel enige facto ren worden genoemd die dit geloof in de hand hebben gewerkt. Daar is dan in de eerste plaats de al eerder ge noemde factor van het milieuverschil. De meesten van ons zijn pas van va kantie terug, misschien wel uit het buitenland, waar een totaal andere taal werd gesproken. Alleen al door die vreemde taal begrepen we de mens in dat vreemde land veel minder dan die waar we nu weer bij verkeren. En dan spraken ze in den vreemde nog een taal waar we de grondbeginselen van kenden, waar we ons zij het onbeholpen nog mee uit konden drukken. Toch hadden we er daar al moeite mee om met de ander om te gaan, om hem te begrijpen. Hoeveel temeer zullen die moeilijk heden zich gaan voordoen in landen of werelddelen waar een ander ras woont, dat talen hanteert die helemaal niet kunnen worden verstaan. Daar begrlj- I Er is iets mis met de melk in Rome. Niet dat de melk niet goed is, maar som mige transportbedrijven maken er een gewoonte van tussen de melkritten andere vrachtjes te ne- ncmen, zoals kerosine en rode wijn. De combinatie rode wijn-melk bekomt het publiek zeker niet goed, want het regent klachten. De minister is er aan te pas moeten komen om aan dit soort praktij ken een einde te maken. slaggevers verklaard, dat hij er „in allé nederigheid en met pijn in het hart aan herinnert dat hij in de 60 jaren van zijn leven niet veel had gedaan wat werkelijk de moeite waard was." Hij vertelde dit op een van zijn zeldzame persconferenties in het keizerlijk paleis. I Maurice Chevalier, de Franse zanger, die in Ve nezuela is voor een op treden voor de televisie, krjjgt een „onopvallende maar voortdurende bewa king". De Venezolaanse autoriteiten hebben hier toe besloten omdat zij be ducht zijn dat Chevalier een zelfde avontuur tege moet gaat als de Spaanse voetballer Di Stefano die door een verzetsbeweging werd ontvoerd. Russische geleerden heb- hebben een instrument ontwikkeld waarmee één man 100 verschillende machines in een kolen mijn kan controleren. De proefvaart van de eer ste onderzeeër van de VAR is met succes vol tooid. De VAR is er trots op een onderzeeër te be zitten, maar het doet wel wat vreemd aan wanneea de opperbevelhebber van de marine zegt, dat de VAR nu „de sterkste ma rinemacht heeft in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee". De an dere landen moeten dan wel helemaal niets heb- hebben. I Het schilderij dat in Bel gië is gevonden en werd toegeschreven aan Rem brandt, blijkt geen Rem brandt te zijn maar een Jacob de Wet, gedurende twee jaar leerling van de grote Hollandse meester. Maar om weer tot de mensenwereld terug te keren: men voelt het, deze uitingen van verschlllen-ln-milieu zijn er de oorzaak van dat elke confronta tie van een Europeaan met bijvoor beeld een Chinees, of een neger uit één der jonge staten van Afrika, begint met misverstanden! Een andere, niet minder belangrijke factor die het (verkeerde) apartheids- geloof in de hand heeft kunnen werken is de groepsgedachte. Een ervarings feit is namelijk, dat elke eigen groep, of dit nu een club, een kerkgemeen schap, een natie, dan wel een geheel ras betreft, de mens enerzijds traint en selecteert op solidariteit of lotsver bondenheid met de eigen groep en hem anderzijds vijandschap aankweekt t.o.v. óndere groepen, althans als uiter ste consequentie. Als een roofdier Men denke maar aan een begrip als vaderlandsliefde, de eigen kerk, enzo voorts. Dit alles is immers een kwes tie van vóórtbestaan van de groep: de mens is daardoor geneigd als een roofdier zijn eigen terrein te verdedi gen. Evenals een hond, die net zo goed terrein- en bezitsgevoel heeft, be gint te blaffen bij alles wat hem hier in te na komt, derhalve vijandig naar buiten optreedt, zo doet de mens dat ook. Mede door deze factoren is de blan ke tot de (onjuiste) mensbeschouwing gekomen als zou het ene ras superieur aan het andere kunnen zijn. Voorts is die mens door hebzucht, eerzucht, heerszucht, zelfverheerlijking en over moed tot de apartheidsgedachte ver- Moest nog maar vijf eeuwen gele den de paus niet komen verklaren dat indianen en negers toch heus ménsen waren, die niet als dieren mochten wor den geslacht? Verhalen reisbeschrij vingen van Oosti*",'""~~_J" „wilden die ons, lijk toewuifden?" Want de tijd ls ln feite nog maar kort dat Europa een onbaatzuchtige belangstelling voor vreemde volkeren ls gaan koesteren. Voor het eerst ls die bewondering eigenlijk pas onder woorden gebracht door een man als Rousseau. Sindsdien brak langzamer hand het Inzicht door dat alles wat ver was daarom nog niet barbaars behoef de te heten. Dat alle volken ter aarde meer en meer als één geheel worden gezien is nog maar een ontwikkeling van de al lerlaatste tijd, de tijd dat de mensen in tensief over de wereld zijn gaan reizen en trekken, de tijd die ervoor open staat, rond en staat, dat de Volken bond, dat een instituut als de V.N. kon gaan ontstaan en dat van een waarachtig oecumenisch streven kan worden gesproken. Zo bezien staan we thans aan de slotfase van een ontwikkeling, die moet leiden tot een niet alleen formele maar ook praktische rassengelijkheid, waar bij als zeer essentieel element geldt het tempo waarin dit geschiedt. Hindernissen Er zijn echter nog wel de nodige hindernissen te nemen. Aangenomen dat de gehele mensheid verlost wordt langekweekt superioriteits- en op- inferieuriteitsgevoel blank en zwart volledig op voet van ge lijkheid met elkaar willen omgaan, dan (Advertentie) Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij-omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voe ding'. dat is tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per brief kaart) aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij...

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5