Bonn wees garantieprijs van Nederland af Mars naar Washington Gevangenis Breda in opspraak Gronden voor woningbouw in Oegstgeester raad Biewenga verwacht veel van regering Snellere vergrijzing van ons volk George Szell benoemd tot Commandeur O.N. I ito NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 (Vervolg van pagina 1) Rockwell, de leider van de Amerikaanse ascisten heeft nog: geprobeerd, de zaken het Lincoln-monument In de war te turen. Hij had verwacht, dat er ongeveer 000 „stoottroepen" op het toneel ver dienen, maar dat werd een enorme te- cvaller. Er kwamen in totaal slechts eventig van z|jn aanhangers opdagen, oen een hunner een poging waagde, toespraak te gaan houden, werd h|j onder pardon door ijlings toegeschoten lolitie-agenten In de kraag gegrepen, .ndere agenten omsingelden de groep an Rockwell, die gedwongen werd Washington te verlaten. Rockwell ver jaarde tegenover verslaggevers, in Was- ington te zijn ,,uit naam van dc blanke hristelüke meerderheid". En toen zijn leine groep „afmarcheerde" zei hy vol walging: „ik schaam my voor mijn ras", oespraken In achtereenvolgende toespraken door eiders van de mars werd de nadruk ge- egd op de noodzaak, haast te maken bij et verkrijgen van volledige rechten oor negers. De reeks toespraken werd ifgesloten door een rede van dr. Martini luther King Jr., president van de ver- liging van christelijke leiders in de lidelijke staten. Hij werd door de me- igte bijzonder enthousiast toegejuicht. A. Philip Randolph, een 74-jarige ini- atiefnemer van de mars, werd luid toe- ejuicht toen hy aankondigde dat meer 150 leden van het Amerikaanse Con- in stoelen zaten op de brede mar en trappen van het Lincoln-monu- t, waar de redevoeringen werden ge. ouden. Andere sprekers waren: de be- [ende vakbondsleider Reuther, Rabbi Prinz. president van de Ameri- vereniging van Joden en dr ilph Bunche, onder-secretaris-generaal .n de Ver. Naties, die zelf een neger is. Aan het einde van de betogingen wer- de leiders van de organisaties, die de rs op touw hadden gezet door presl- lent Kennedy ontvangen. Na afloop van ontvangst gaf Kennedy een verklaring waarin hy de demonstratie gunstig loemde voor de zaak van twintig mil- •n negers, die geiykc behandeling wen- Hij zei onder de indruk te zyn van grote geestdrift en dc rustige waar- ligheid van de betogers. En hy beloofde, lat zyn regering zich zal biyven inspan- len om een grotere werkgelegenheid te icheppen en de discriminatie by het aan- jemen van werkkrachten te elimineren - twee belangryke doelstellingen van de (nars. Op dat moment was „iedereen" al weer op weg naar huls met dankbare herinneringen in het hart. (Van één onzer verslaggevers) De waarnemend directeur van de Bredase strafgevangenis, de heer B. p B. Broekaert, heeft een circulaire de revangenis doen rondgaan, waarin hij rijn ontevredenheid uitspreekt over Ie sfeer onder de gevangenen. Er is jedurende mijn slecht korte verblijf ilhier, zo schrijft hij, gebleken dat in lit gesticht een zodanige sfeer hangt, lat het toeven in deze gemeenschap sen onmogelijke opgave is. De circulaire kwam na enkele moeilijk. teden, veroorzaakt door een groep ge- fangenen, die zouden hebben getracht de •egels van het huis naar hun hand te jetten. Zij zouden hierby misbruik heb- >en gemaakt van de afwezigheid van de ^lirecteur I. Godee, die wegens ziekte ^jfijdelijk wordt vervangen door de heer ^^Broekaert, die directeur is van de Sche- .-—-reningse strafgevangenis. Volgens een rapport zou Breda's straf- i^gjevangenis in korte tijd zijn uitgegroeid »t een „dorado van ontucht en gok- lucht", welke uitspattingen zich met )ame tijdens het uur van de celrecreatie jouden demonstreren. Er zouden inmiddels reeds maatregelen jijn gekomen (hoewel de gevangenisdi rectie zich onthoudt van elk commen taar). Zo zouden de leiders van de groep, lie de moeilijkheden hebben veroorzaakt, lijdelijk zijn uitgesloten van recreatie, terwijl een begin zou zyn gemaakt met ie zgn. groepsrecreatie, waarby zwaar en jcht gestraften zouden zijn gescheiden, "avendien zou de gevangenen zyn mee- ideeld dat „pokeren en andere specifie- gokspelen" niet zyn toegestaan. In de circulaire verzoekt de heer oktoferoekaert de gevangenen, die bereid zyn aan de totstandkoming van een ge- >rdende onderling begrijpende en waar- lerende leefgemeenschap mee te werken, jicv schriftelijk te willen melden, "«et ministerie van justitie heeft de euwsfaak in onderzoek en outhoudt zich voor. a de ilsnog van commentaar op het gebeurde. oep jKort geding i.z. Verolme te Paramaribo Het besluit van de minister van bin- Ijenlandse zaken van Suriname om voor- ppig geen paspoorten te verstrekken aan /««Burinamers, die bij Verolme willen gaan Verken, zal vrijdag in kort geding wor- len behandeld door de kantonrechter te Paramaribo. Enkele door Verolme aan geworven arbeiders hebben dit aanhan- |ig gemaak.. Mr. G. J. van der Schroeff reedt als hun advocaat op. De heer H. Sonne, hoofd van de centrale perso neelsdienst van Verolme, heeft een be- foek gebracht aan premier J. A. Pengel, [/aarbij hy mededeelde dat het geenszins |e bedoeling is Surinamers aan te wer- fen zonder de overheid daarin te kennen verolme was volkomen te goeder trouw li zee gegaan met een particulier ar- eidsbemiddelingsbureau te Paramaribo, och heeft thans elk contact met dit bu- ireau verbroken. Bij aanvaarding van dit voorstel zal door de woningbouwvereniging „Bui tenkist" de bouw van de twintig toege- n woningwetwoningen uit het con tingent 1963 kunnen worden opgedragen Holweg's bouw- en aannemingsbe drijf N.V. voor de maximum toelaat bare curveprijs. De huur deze woningen zal 19,80 per week bedragen. Het is niet mogelijk gebleken, dat het bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnyverheid een aanvaardbare aan nemingssom kon bedingen voor de bouw de in 1963 toegewezen 24 flatwonin- en 17 eengezinswoningen. De bouw deze woningen is alleen dan moge lijk indien de 17 eengezinswoningen in de vrye sector kunnen worden gebouwd, welke woningen dan moeten worden ver huurd voor ƒ125,60 per maand. De 24 flatwoningen kunnen als premiewonin gen worden gebouwd en zullen worden verhuurd tegen een gemiddelde huur in 90,per maand. Toekomstige van overheidswege toege stane huurverhogingen zowel op de flats als op de eengezinswoningen zullen wor den toegepast. Voor Marine Van deze 41 woningen moeten twintig worden verhuurd aan personeel van ministerie van marine, welk ministerie zich met de omzetting van 17 premie woningen in vrye-sector-woningen kan verenigen. Het aan de gemeente toege- n bouwvolume van de bouw van 17 premie-woningen komt weer ter be schikking van het ministerie van marl- waartegenover de 17 vrye-sector- woningen zullen worden gebouwd uit narine-contingent 1964. Het bedrijfs- pensioenfonds heeft met Holweg's bouw- aannemingsbedrijf overeenstemming bereikt over de aannemingssom. By de flatwoningen komen twaalf garages. In de onderhandelingen is tevens be trokken de verkoop onder c. bedoelde grond aan Holweg's bouw- en aanne mingsbedrijf, zodat deze verkoop een overbrekelijk geheel vormt met de beide nr t0 B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot de volgende grondverko- pen: a. aan de woningbouwvereniging „Buitenlust" voor de bouw van 20 eengezinswoningen pijn. 3191 vierkante meter grond voor f 72.000 (tevens stellen zij voor te besluiten tot bet toekennen van een grond- en bouw- voorschot van f 82.400 en f 371.554); b. aan het bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid te 's-Gravenhage (voor totaal f 131.400) voor de bouw van 24 flatwoningen pl.m. 2244 vierkante meter grond aan de Dahlialaan voor f 70.200 en drie percelen grond eveneens gelegen aan deze laan voor de bouw van 17 eengezinswoningen voor resp. f 25.200 (1120 vierkante meter), f 21.600 (964 vierkante meter) en f 14.400 (644 vierkante meter); c. aan Holweg's bouw- en aannemingsbedrijf N.V. te Utrecht pl.m. 4134 vierkante meter grond aan de Dahlialaan voor f 31.50 per vierkante meter en pl.m. 2301 vierkante meter grond aan de Clematislaan voor f 36.50 per vierkante meter is totaal voor f 214.207,50. Dit is f 17.000 minder dan de vastgestelde prijs. Aankoop grond R.K. Kerkbestuur Bij raadsbesluit van 24 mei 1961 tot onteigening van percelen girond in de polder Oudenhof ter uitvoering van het uitbreidingsplan Oegstgeest-Noord is o.m. besloten tot de onteigening van het per- veel bij de Dorpsstraat en het Oegst- geesterkanaal, gemeenschappelijk bezit het R.K. Kerkbestuur van de paro- van de H. Wiiybrordus en van het R.K. Armbestuur. Inmiddels was mede in verband et een voorgenomen wijziging van het uitbreidingsplan gebleken, dat het de woningbouw noodzakelijk is, dat de gemeente ook de beschikking krijgt enkele percelen grond, eigendom R.K. Kerkbestuur en R.K. Armbe stuur, dichter bij de Dorpssraat gelegen. Het R.K. Kerkbestuur/R.K. Armbestuur is bereid deze percelen aan de gemeente te verkopen voor ƒ80.000, onder voor behoud van goedkeuring door de bis schop van Rotterdam. B. en W. stellen u x>r tot deze aankoop te besluiten. Ontslag onderwijzer De heer S. van Geldere, vakonderwijs kracht voor het bijzonder gymnastiek onderwijs dat wordt gegeven aan school kinderen die daarvoor op advies van de schoolarts in aanmerking komen, heeft gevraagd hem met ingang van 1 sep tember 1963 ontslag te verlenen. De heer Van Geldere schrijft dat zeer drukke werkzaamheden het hem onmo gelijk maken dit werk voort te zetten. W. stellen voor 'het ontslag te ver- lenen. In de opvolging van de heer Van Gel dere is nog niet voorzien. In verband met de teruggang in het aantal leerlin gen dat dit onderwijs volgt, hebben B. n W. het advies van de schoolarts ge raagd. Raadsagenda De gemeenteraad van Oegstgeest komt woensdag 4 september om half acht in openbare vergadering byeen. Op de agenda staan o.m.: benoeming leden van de adviescommissie woonruimtewet; be noeming van mevrouw M. E. A. Roe- lofs-Woestenburg tot onderwijzeres in dienst aan de Terweeschool; eer vol ontslag aan de heer S. van Geldere als leraar voor het bijzonder gymnas tiekonderwijs; rekening over 1962 van Heilige Geest Armbestuur; wijziging van verordening op de winkelsluiting; idem nzake het verzoek van mr. J. C. J. Stal tot aanwijzing van een speelveld by de Standaardbouw; aankoop grond bi- Dorpsstraat; aankoop Hofdijck 1; ver koop bouwgrond aan woningvereniging Buitenlust; bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnUverheid. Holweg's bouw- en aannemingsbedryf N.V.; over name grond voor perceel Geversstraai 48; aanvullend krediet voor hulpschool; krediet voor herstelwerkzaamheden aan Abtspoelweg 16, 18 en 19: krediet voor herdenking „Neerlands Onafharvkeiyk- heid": reparatie en elektrifikatie klok raadhuis; aangaan van twee geldlenin gen. elk groot ƒ500.000; subsidie ver volgonderwijs voor zwakzinnige kinde en. cursus Katwijk. andere grondverkopen en de realisering van de bouw der woningwet-, premie- en vrije-sector-woningen. Recreatiegrond voor kinderen Mede namens veel buurtgenoten heeft mr. J. C. J. Stal in juni de raad verzocht om beschikbaarstelling van één hectare grond, onderdeel der van erven Van der Putten te onteigenen gronden, ten be hoeve van de recreatie van de jeugd van de Grunerielaan en naaste omge ving. Echter, er valt niet te zeggen wanneer de onteigening een feit zal zyn (wellicht over één a twee jaar) en de verkaveling der gronden maakt nog een punt van nadere overweging uit. Te zyner tijd zal worden nagegaan of er mogelykheid be staat aan het verzoek te voldoen. Men heeft mede het oog op grond in de buurt van de rioolwaterzuiveringsinrich ting, welke grond wél reeds eigendom van de gemeente is. Deze grond is een ter slechts bereikbaar via de rioolwater zuiveringsinstallatie, hetgeen bezwaarlyk is voor de toelating van kinderen op het terrein. De gemeente zou hierdoor het risico lopen van veel beschadigingen aan de installatie. Men zal derhalve op de beslissing omtrent een recreatieterrein moeten wachten totdat de gemeente de eigendom heeft verkregen van de gron den van de erven Van der Putten en dat verkaveling daarvan heeft plaats gehad. Kappers dicht op maandag Op 11 juni 1963 is voor de kappersbe- drijven de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst in werking getreden. Deze overeenkomst bepaalt dat het personeel vrij moet zyn op de ochtend of middag van de dag waarvoor krachtens gemeen telijke verordening een halvedagsluiting geldt. Naar aanleiding hiervan hebben de kappersbedryven in Oegstgeest een ver zoek ingediend om de winkelsluitings verordening zo te wyzigen, dat de ver- plichte winkelsluiting voor hun bedryven die nu voor de dinsdagmiddag geldt wordt verzet naar de maandagmiddag. Dit verzoek achten B. en W. alleszins redelyk. Het personeel zal in verband met de invoering van de vijfdaagse werk week in het algemeen de voorkeur ge ven aan een vrije maandag boven eer vrije dinsdag, terwijl ook de kappers aan een lang weekend behoefte kunnen gevoelen. Tevens zal de verplichte winkelslui ting voor de kappersbedryven dan aan sluiten bij die van de gemeente Leiden, waar deze sinds kort ook op maandag gesteld. Neerlands onafhankelijkheid Eind november zal het 150 jaar geleden zyn, dat „Neérlands onafhankelijkheid" werd hersteld. Onder voorzitterschap van prinses Beatrix is voor de herdenking een Nationaal Comité opgericht. In zeer veel gemeenten zal aan de jeugd een blyvend aandenken aan deze dag worden uitgereikt. B. en W. zijn van otimr-Udovcic remise Spannend begin IBM-toernooi In Amsterdam is de schaakslag tussen tien buitenlandse titelhouders en een zelfde aantal Nederlanders, verdeeld over grootmeester- en meestergreep, begon nen. Hoofdschotel van de eerste ronde was 't grootmeesterduel DonnerUdov- cic, dat de toeschouwers veel spanning bood. De 2iuidslaviër offerde pionnen- materiaal voor een drukstellirvg, die we derzijds hoge combinatoire eisen stelde. Toen tot remise werd besloten was nog niet duidelijk geworden „wie achter wie" aan had gejaagd. De Rooi verdient een pluim voor zijn onbevangen spel tegen Portisoh. Een onzuivere taxatie in het middenspel kostte hem echter het ini tiatief en daarna de partij. ParmaKuy- pers was een positionele stryd, die te recht in remise eindigde. MilicCzerniak en Lan-gewegBarendregt zijn afgebro- In de meestergreep was Zuidema de held van de dag door Rellstab te ver slaan en startte Crabbendam goed door een stevige zege op Kool. BertokKie- ninger. ReeHartoch en Dunkelblum Léhmann zijn verdaagd. De uitslagen zyn: grootmeestergroep: Milic (Zuidslavië)Czerniak (Israël) afg.; Langeweg (Nederland)Barendregt (Nederland) afg.; Donner (Nederland) Udovcic (Zuidslavië) De Rooi (Nederland)Portisch (Hongarije) 0—1; Parma (Zuidslavië)Kuypers (Nederl.) K—Vt. Meestergreep: Zuidema (Nederland) Rellstab (West-Duitsland) 10: Bertok Zu idslaviëKien inger West-Du i tsl afg.: Ree (Nederland)Hartoch (Neder land) afg.; Dunkelblum (België—Léh mann (West-Duitsland) afg.; Crabben dam (Nederland)Kool (Nederland) 1—0. D" Westduitse regering heeft, naar nu pas blijkt, het Neder landse aanbod de handhaving van een minimumprijs voor komkom mers bij export uit Nederland te ga randeren, van de hand gewezen, om dat zij het niet juist vond ter be scherming van eigen produktie twee systemen gelijktijdig toe te passen: dat van de minimum-prijs-garantie en dat van de grenssluiting ten op zichte van andere EEG-partners. Dit deelde ir. C. S. Knottnerus gis teren in de vergadering van het Land bouwschap mee. Hij vond het vreemd dat Duitsland zich niet verplicht voelt die garantie te accepteren, omdat het naar zijn mening mogelijk is twee systemen tegelijk te gebruiken. De heer Knottnerus voelde er dan ook wel wat voor terzake een uitspraak van het Europese hof uit te lokken, vooral ook omdat de Europese com missie indertijd na afkondiging van de komkommerstop W-Duitsland ten sterkste heeft aangeraden deze garan tie te accepteren. Voor het ogenblik is de situatie vrU bevredigend, maar daardoor moeten we ons niet in slaap laten sussen, aldus de heer Knottnerus. Ook vóór de invoer- stop waren er „moeiiykheden". (Vervolg van pagina I Ten opzichte van de groei van de be volking van 2064 jaar, het zgn. pro- duktieve deel van de bevolking, is het verschil nog groter. Op 100 personen van 2064 jaar bedroeg het aantal bejaarden in 1940 12.5 en begin 1963 17,7. Dat Is toeneming in een verhouding van 100 tot 142. Van de reeds vermelde per centages van het aantal bejaarden t.o.v. de totale bevolking (7.0 tot 9.3) is maar een vermeerdering in een verhou ding van 100 op 133 sprake. Deze cyfers geven een aanwyzing over de geleide- lijk sterker wordende ..druk" van de be jaarden Lo.v. het produktleve deel van de bevolking. De veroudering geldt ook binnen de categorie van bejaarden. oordeel, dat Oegstgeest hierbij niet kan achterbiyven. De raadscommissie voor de financiën en het onderwijs adviseert aan de leer lingen van de 5e en 6e klasse van lagere scholen uit te reiken het door mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Base. nau geschreven boekje „Kinderen 1813". Een krediet van f 1000 is hiervoor nodig. Voorts adviseert de commissie onder auspiciën van het gemeentebestuur byeenkomst met genoemde leerlingen te houden. De commissie adviseert voor dit onderdeel van de herdenking f 500 be schikbaar te stellen. B. en W. kunnen niet met deze advie- zen verenigen en stellen voor in totaal f 1.500 beschikbaar te stellen. Concertgebouworkest in Kurhaus Op dezelfde plaats, waar George Szell 27 jaar geleden zijn eerste concert in ons land dirigeerde, werd hem gisteravond de versierselen be horend bij het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau over handigd. Dat gebeurde op het podium van de Scheveningse Kurzaal en mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kun sten en voor de buitenlandse betrekkin gen deelde hem deze hoge onderschei ding in een huldigingstoespraak mee Want George Szell viert zijn vijftigja rig dirigentschap en daarin heeft hy zo wel met het Concertgebouworkest als met het Residentie-Orkest vele concer ten gegeven, die alle door zijn volstrekt meesterschap in de herinnering zijn blij ven steken. Bovendien heeft hij meni ge Nederlandse compositie in het bui tenland geïntroduceerd en zyn belang stelling in het Nederlandse muziekle ven is groot en oprecht. Daarvan getuig de ook zijn dankwoord: nergens ter we reld zyn op zo'n klein oppervlak zo veel symfonie-orkesten en muziekgezelschap pen te vinden als in Nederland! Ja na zijn debuut als 16-jarige di rigent met de Wiener Philharmoniker is George Szell een van de groot ste dirigenten in onze tijd geworden. Het Cleveland Orchestra, waaraan hij sinds 1946 verbonden is. werkte hij op tot een van de allerbeste ensembles en inderdaad als orkestpedagoog is George Szell wellicht onovertroffen. Immers, elk orkest wordt onder zijn handen als vernieuwd. Het krijgt een ongekende spelvirdtuositeit waardoor een glanzende transparantheid in de weer gave komt. En dit kristalheldere is een de voornaamste kenmerken van Szell's musiceerstyl. Zo was het Con certgebouworkest gisteravond getrans formeerd in een soepel, licht en vei krachtig apparaat en men kon als ware dwars door de zuivere en schone samenklank heenkyken. Naar Mozarts Jupiter-Symfonie te luisteren, betekende een dubbel genot; men genoot vai klankschoonheid, van het virtuoze n teloze spel. maar men genoot ook de voorbeeldig gedetailleerde uiteenzet ting van de partituur. Zo klaarlijnig, zo klassiek-evenwichtig zal men zel den Mozarts laatste symfonie gehoord hebben En dan Debussy's La Mer. deze geniale zee-impressies. Alweer een voorbeeldig-duidelijke lezing, wa in het orkest tot een ongewoon m beweeglijk en puntig spel kwam met een ongelooflijke rijkdom aan kleur schakering. Op een analyse in te gaan, Maar men had de partituur er eens by moeten hebben. Toch was het noch de Jupiter Sym fonie noch La Mer. waarnaar grootste bewondering uitging, Bartoks Derde pianoconcert. Szells behandeling van dil tverk was ronduit meesterlijk Hij vatte orkest- partij tot piano- onverbrekelijk geheel sa- solist John Ogdon richtte zich terecht hiernaar Overigens een uitnemend pianist met een P"ntg®ye techniek en een heel dichterlyk tou cher. In een recital zal zijn persooniyk- heid natuurlijk wel meer tot zyn recht komen dan tijdens dit concert gebeurde Maar dat betekent in dit ^valgeente- kortkoming. Welbewust liet hU Szell de toon aangeven" omdat zodoende Bartoks muziek een betere en dieper oeilende weergave kreeg. Waarvoor ons Dra. H. E. Kokce-\ Het totaal aantal bejaarden derde sinds 1940 met 77 pet, doch het aantal van 6569 en van 7074 jaar met slechts 63 resp. 72 pet en dat van de personen van 75 jaar en ouder met niet minder dan 102 pet. Laatstgenoemde groep vormde in 1940 30 pet, in 1950 32 pet en thans reeds 35 pet van de bevolking van 65 jaar en ouder. Verandering Ook tav. de „burgeriyke staat" heeft zich in het recente verleden een veran- dering voorgedaan, te weten een belang ryke toeneming van het percentage ge huwden, met name wat de mannen be treft. Voor hen vermeerderde dit per centage in de twintig jaren van 1930 tot 1950 van 59 tot 63, terwyi het op hte eind van 1962 reeds 70 bedroeg. Deze toeneming biykt voor elke leef- tydsgroep. Van 1950 tot 1962 liep het aantal gehuwden onder de mannen 6569 jaar op van 76 tot 83 pet, onder die van 7074 jaar van 65 tot 75 pet en onder die van 75 jaar en ouder van 45 tot 51 pet. Hetzelfde is, hoewel in minder sterke mate, het geval voor de vrouwen. Het grote aantal gehuwden (ca. 55 pet) onder de bevolking van 65 jaar en ouder wijst er reeds op, dat de bejaarden zeker niet mogen worden beschouwd als een categorie los van elkaar staande personen. Dit blykt eveneens uit de nadere byzonderheden over de 450.000 niet gehuwde bejaarden Ca. 100.000 van hen vormen met kinderen en (of) an deren een gezin of huishouden, waarvan zij als hoofd optreden Voorts waren 118000 niet gehuwde bejaarden lid van een huishouden. Tezamen met de gehuwden leefden in totaal niet minder dan 750.000 of drie kwart van de bejaarden in gezin of huishouden in eigen kring. Daarnaast z(jn 170.000 afzonderlyk levende alleen staanden geteld en uiteindelyk slechts 75.000 in groepsverband In gestichten, instellingen en tehuizen levende be- Huisvesting Uit de op grond van de volkstelling beschikbaar gekomen gegevens over de huisvesting van de bejaarden blykt een grote mate van zelfstandigheid. (De nu volgende cijfers hebben om sta tistische redenen betrekking op een totaal van 995.000 bejaarden, i.p.v. het werkelijke aantal van 1.030000, een on beduidend verschil van 4 procent Red.) Van de 407.000 hoofden van huishou dens van 65 jaar en ouder waren, behalve Op het ogenblik speelt zelfs in Neder landse telerskringen het probleem of Nederland niet een minimum-invoerprijs voor aardappelen moet afkondigen. Ai deze kwestie besproken zal worden i het schap, dan zal niet alleen dit ene produkt, maar het belang van de ge. hele land- en tuinbouw moeten gelden. Het is een zaak van groot belang dat de kwaliteitsnormen in EEG-verband za spoedig mogeiyk vastgesteld worden. Als dit eerder was gebeurd dan zon Nederland niet zo'n last van de invoer- stop hebben gehad. De heer Knottnerus zag verder een groot gevaar in het toe geven aan de Amerikaanse druk inzake slachtpluimvee. Hy merkte op dat Ame. rika op het punt van handelsbelemme ringen zyn gang kan gaan. Hy was geen tegenstader van onderhandelingen, n: dan in het kader van het geheel niet alleen voor slachtpluimvee. De vergadering van het Landbouw schap was geopend door de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, met een rede ruim 600 op een schip of in een w wagen en 3.300 in een zgn. bewoonde andere ruimte levenden, 403.000 in ningen gehuisvest. Van laatstbedoelden hadden 325.000 (of 80 pet met hun gezin of huishouden de beschilckin over een afzonderlyke woning. Voorts hadden 54.000 (of 13 pet) wel inwoning, doch zij waren in ieder geval hoofdbewoner van de woning Ten slotte waren by na 28.000 (of slechts 7 pet) inwonend. Ruim 12.000 van laatst genoemde 28.000 huishoudens voerden in feite geen eigen huishouding meer. Zy waren geheel opgenomen in het huishou den waarby zU inwoonden. In ruim de helft van deze gevallen was het hoofd reeds 75 jaar of ouder Een overeenkomstig huisvestingspa troon blykt voor de ca. 17.000 alleen staande bejaarden. Ruim 3600 leefden op een schip, in een woonwagen of in zgn. bewoonde andere ruimte. Van de 166.000 overigen beschikten niet minder dan 140.000 over een woning; 97.000 hen bewoonden deze geheel alleen 43000 hadden inwoning. Ten slotte leef den 26.000 (of 16 pet) van alle alleen staande bejaarden als kamerbewoner. In particuliere tehuizen verbleven 8.100 personen van 65 jaar en ouder be grepen in de bovenvermelde 75.500. Van deze 8.100 zijn er ruim 7.200 verantwoord onder de 57.000 eerder vermelde .be jaarden" De overige 9000 woonden in dez etehuizen als patiënt (geestelyk of lichameJyk). Ten slotte blijkt nog dat de leeftüds- verdeling van de 57000 „bejaarden" inrichtingen aanmerkelyk afwykt die van alle personen van 65 jaar ouder Van eerstgenoemde categorie 71 pet reeds 75 jaar of ouder tegen slechts 33 pet van het totaal Beroepsuitoefening Op grond van de vragen, die by de volkstelling 1960 omtrent het beroep van de getelde personen zyn gesteld, is ge bleken dat in totaal 92.310 mannen en 13790 vrouwen van 65 jaar en ouJer nog een beroep uitoefenden, dus slechts 20 pet van alle mannen en nog geen 3 pet van alle vrouwen van deze leeftijd. Voor de jongste leeftydsgroep (65-69 jaar) nen en vrouwen van byv. 6-64 jaar oefenden nog resp 81 en 9 pet een beroep uit. Een andere spLitsing laat zien. dat. wat de mannen betreft, de beroepaiit- oefening het meest frequent is onder de hoofden van huishoudens (24 pet). Ook de vrouweiyke hoofden kwam het cijfer hoger dan het gemiddelde van vrouwen van 65 jaar en ouder (4.3 tegen 2,6 pet) Kon op grond van de Algemene Wo ningtelling 1956 worden vastgesteld, dat t.ov. 1947 van een belangryke teruggang van de beroepsarbeid onder bejaarden sprake was geweest, thans biykt dat de daling zich sindsdien heeft voortgezet Voor de grootste groep onder hen. de manneiyke hoofden van huishoudens rermlnderde het percentage met beroep tan 41 in 1947 tot 29 in 1956 en tot 24 in 1960. Deze daling is wederom ver oorzaakt door een verdere afneming van het aantal als bcdryfshoofd voor eigen rekening werkenden van ruim 60.000 tot ruim 49000. Toch vormt laatstgenoemde groep ook thans nog de meerderheid van de 81.000 werkende bejaarde hoof- van huishoudens. afzonderlijk zyn de percentages hoger (resp. 33 en 4 pet), doch ook deze cy- fers blijven belangrijk achter by die voor de bevolking beneden 65 jaar Van waarin hij het kabinet prees om de ve le verwachtingen die het in de rege ringsverklaring ten aanzien van de landbouw wekt. Hij wachtte met span ning op dc derde dinsdag in september als met ronde cijfers zou worden aan getoond welke hoogte de prioriteit voor dc landbouw heeft. Hoewel, aldus de heer Biewinga, uit de regeringsverklaring blykt dat het ka binet zich bewust is van de dringende noodzaak het markt- en prysbeleid te herzien, is de regering vaag gebleven op het punt van de uitwerking van het landbouwbeleid. Over het sociale beleid en het structuurbeleid wordt ook met geen woord gerept (byvoorbeeld over het inhalen van de achterstand in de beloning van de landarbeider). Ook de heer Biewenga memoreerde de moeiiykheden ten aanzien van de in- voerstop van West-Duitsland en hy ver wachtte dat de regering in deze blyk zou geven een Europees landbouwbeleid voor te staan, gebaseerd op gezonde economische beginselen. Over de kwes tie met de V.S. inzake het slachtpluim- zei hij, dat de EEG volstrekt het recht heeft wederkerigheid te verlangen van industriële landen als de V.S. in het regelen van de handelrelaties. De heer Biewenga had boede nota ge nomen van de verklaring van de rege ring, dat het ontwikkelings- en sane ringsfonds voorzien zal worden van vol doende middelen. een brief aan de minister van land bouw en vissery beklaagt het Land bouwschap zich over de deloyale hou ding van Frankryk en België op de aardappelinarkt. Deze landen ontzien zich niet subsidies te verstrekken voor de export naar voor Nederland traditio nele afzetgebieden. Het schap vraagt de minister dringend deze oneeriyke con currentie het hoofd te bieden door het verstrekken van soorgeiyke subsidies. Aangezien mr. Biesheuvel minister geworden is, heeft drs. Zyistra, die ook mr. Biesheuvel opvolgt als voor zitter van de CBTB, gisteren zyn In trede gedaan in het bestuur van het Landbouwschap, dat hem ook benoem de tot lid van het dageiyks bestuur. Ir. A an Dis vraagt naar geestelijke storingen Dij militairen Ir C. N. van Dis (s.g.), lid van de Tweede Kamer, heeft schriftelijk aan de ministers van defensie, justitie, bin nenlandse zaken en sociale zaken en volksgezondheid gevraagd hoeveel personen sedert 1 september 1945 tij dens of na het verrichten van mili taire dienst geestelijk gestoord zijn, alsmede hoeveel van hen thans nog een psychiatrische behandeling onder gaan of in psychiatrische inrichtingen verblijven. Voorts vraagt hij hoe groot de financiële gevolgen hiervan zijn voor de staat Tevens wil hy weten in hoeveel gevallen sedert 1 september 1945 personen in Ne derlandse militaire dienst het misdryf of de poging tot het misdryf van respec- tieveiyk moord, doodslag, zware mishan deling, aanranding of schennis van de eerbaarheid hebben begaan, dan wel zelfmoord hebben gepleegd of 'n poging daartoe hebben gedaan. Bovendien vraagt de heer Van Dis of de regering bereid en voornemens is te bewerkstelligen, dat zy die niet geeste lyk en lichameiyk volkomen gezond en volwaardig zyn, uitgesloten worden van de bevoegdheid of de plicht tot het ver richten van militaire en de vervangende militaire dienst, alsmede van de dienst by de Bescherming Bevolking. Indien de regering hiertoe niet bereid is, dan vraagt hij of volledige aansprakehjkheid jegens hun rechtverkrijgenden of andere derden aanvaard wordt voor de financiële ge volgen van schade aan lichaam en geest der dienstplichtigen, ontstaan of biyken- de tydens of na het verrichten van mili taire dienst. TALENSCHOOL Nederlandse Handelscorrespondentie. (Ned. Associatie v. Praktijksxamens) CONVERSATIECURSUSSEN TELEFOON (01710) S1844 CHEMISCHE SCHOOL Medisch Analist(e) Chemisch Analist(e) Alg. ontwikkeling FRANS DUITS ENGELS ITALIAANS SPAANS J voor: beginners, enigszins gevorderden, meergevorderden. voor Anall8t(e) Doktersassistente wordtn afgenomen door da Kon. Ned. Cham. VereniglnQ TECHNICUM H.T.S.-dlpioma (staatsexamen} Radiodetailhandelaar (V.E.V.-examen) Elektrowinkelier (V.E.V.-examen) Adsp. V.E.V.-cursist (A en B) Sterkstroomhulpmonteur (V.E.V.-examsn) Sterkstroommonteur (V.E.V.-examen) Tekening lezen Praktische aütokennis Elektrotechnisch Installateur STICHTING H.B.S.-A LEIDSE AVOND H.B.S.-B H.B.S, Voorbereidende klas Wilt u nadere Inlichtingen over een van deze opleidingen: SPREEKUUR Dagelijks (behalve zaterdag) aan de school van 10.00 tot 12.00 en 14.00 tot 17.00 uur of telefonisch. U kunt ook de coupon invullen en aan ons opsturen. De opleiding en het exemen 6taan onder toezicht van de Kon. Ned. MaataoheppU tot Bevordering der Goneev kunst, BEDRIJFSOPLEIDINGEN Moderne bedrijfsadministratie Commerciële vorming Personeelsleldlng en Praktische psychologie Bedrijfsorganisatie en Personeelsleidlng voor bazen 'COUPON roor inlichtingen Geame ontvang ik. zonder de geringste verplichting. Inlichtin gen over de cursus:

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9