Joegoslaven Russen mogen niet de North State ATTENTIE Sunkist Tito heeft voet bij stuk gehouden S Chroesjtsjef niet Tito £3 Jwel naar New York 't is weer tijd voor Legereenheden uit Saigon Delegaties Z.-Afrika en Portugal „ongewenst" Tien jaar conventie van rechten van de mens /ft eeft &Ofi£e Zieken zonder eten DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 Opzet van Chroesjtsjef mislukt Nu Chroesjtsjefs reis door Joegoslavië zo goed als ge ëindigd is althans wat het politieke doel er van betreft heeft het zin, de balans op te maken. We zien dan, dat het niet de bedoeling van de Rus sische premier is geweest, het conflict met China nog eens goed met president Tito door te spreken en een zo goed mo gelijke vorm van samenwer king te vinden bij het bestrij den van de Chinese pogingen, de leiding in de communisti sche wereld te veroveren. Chroesjtsjef heeft verder ge mikt: hij heeft een eerste po ging gedaan, Joegoslavië terug te voeren binnen het Sowjet- blok. En naar het zich laat is deze poging jam- mislukt. (Van een onzer redacteuren) De Russische premier heeft zijl uiterste best gedaan, de Joegoslavische president vriendelijk te stemmen. Hij liet op grootscheepse wijze hulp verle nen, toen Skopje door een allesver woestende aardbeving werd getroffen. En sinds zijn aankomst in Belgrado op 20 augustus jl. heeft hij vrijwel on voorwaardelijk zijn instemming betuigd met de onafhankelijke koers van de Joegoslavische president. Vorige week verraste hij zelfs de Russische deskun digen met zijn gunstige commentaren op de arbeidersraden in de Joegoslavi sche fabrieken. Zo zag Chroesjtsjef er uit, toen hij in Joegoslavië was gearriveerd en in een motorenfabriek in de buurt van Belgrado een rede hield. g J «J opspiPremier Chroesjtsjef gaat niet iet ui naar New York om de komende ,al e( Algemene Vergadering van de Ver. verbu Naties bij te wonen. President Tito rkana daarentegen verklaarde een bezoek van (.aan New York te overwegen. Tito 1 gaat september een reis maken wordei door Zuidamerikaanse landen. De kie bedde staatslieden hebben op het terras van Tito's witte villa op zweti Brïonj journalisten gelegenheid ni gegeven hun enkele vragen te in stellen. t gebi< Daarbij ging Chroesjtsjef op som- e strd mige vragen in het geheel niet in: ijn. het conflict ChinaRusland bleef on besproken, evenals de verschillen in levensstandaard tussen Zuid-Slavië en Rusland. Wel verklaarde Chroesj tsjef, dat Tito's politiek van niet-ge- bondenheid beslist geen hinderpaal vormde voor nauwere betrekkingen tussen beide landen. Eerder op de dag hadden Chroesjtsjef en Tito gesproken met de voorzitter van de Italiaanse Senaat. Merzagora. Deze j overhandigde de Russische premier 1 copie van de film van de uitreiking de Balzan-vredesprijs aan paus Johan- v nes. Chroesjtsjef had met veel sympa- :i thie over de overleden paus gesproken en gezegd dat zijn overlijden een grote slag voor alle volken betekend had. In een interview met Japanse hoofd redacteuren. dat deze week in Moskou is gepubliceerd, heeft Chroesjtsjef nog maals gezegd, dat het kernstopverdrag niet het einde van de bewapeningswed loop is en ook niet het begin van ont wapening. Het is slechts een aanloop tot dat begin. De premier legde de nadruk op uitbrei ding van de betrekkingen met Japan, vooral op economisch en cultureel ge bied. Zoals bekend botert het tussen Ja- en China helemaal niet zo goed Pseudo-Christine in Denemarken In Kopenhagen is een roodharige juf frouw aangekomen die de rol van Chris tine Keeler in de film De Christine Kee- ler-story zal gaan spelen nu mejuffrouw Keeler zelf door emoties overmand niet in staat is te spelen. Op 'het vliegveld werd zij door drommen fotografen over rompeld die zij, al (rode) haren weg strijkend volkomen In plaats van dit systeem te delen, zoals de orthodoxe communisten sinds de breuk tussen Stalin en Tito 1948 hebben gedaan, gaf Chroesjtsjef verstaan, dat de Russen het systeem zelfs zouden kunnen aanpassen aan de toestand in de Sowjetunie. Vergissing Chroesjtsjef deed echter meer. Hij maakte er geen geheim van, dat hij Joegoslavië verwachtte, dat het zich aansluiten bij wat hij noemde de vreedzame wedijver van het Sowjetblok met de „kapitalistische wereld". En hij meende wellicht, dat hij door er zo openlijk over te spreken de Joego slavische leiders in grote verlegenheid kunnen brengen, wanneer zij zou den weigeren, op zijn suggesties in te gaan. Wat dat betreft maakt hij eenzelfde vergissing als Stalin in 1948: de bevol king van Joegoslavië, hoe verscheiden zij ook is en hoe groot de onderlinge tegenstellingen soms nog zijn, kan door de Sowjetunie niet tegen Tito worden uitgespeeld en ook de mannen in de omgeving van Tito zijn niet vatbaar voor het gefluit van de Russische vo gelaar. v Mislukt Voordat Chroesjtsjef naar Joegoslavië vertrok stond al vast, dat hij er niet slagen, dit land in het Sowjet blok terug te krijgen. Sinds de dood van Stalin heeft Chroesjtsjef op allerlei ma- geprobeerd, de poten onder de stoel van Tito weg te zagen. Hij deed hetzelfde wat de Chinezen op het ogen blik met betrekking tot hemzelf probe- te doen: hij negeerde de Joegosla vische regering, waarmede hij niet wil de onderhandelen, maar probeerde een hecht contact tot stand te brengen tus- de communistische partijen van bei de landen. Op deze wijze trachtte hij navolging van Stalin een wij ziging in het communistische regiem Joegoslavië te bewerkstelligen, die het land terug zou brengen in de Rus sische invloedssfeer. Deze pogingen waren tot mislukken gedoemd, omdat vrijwel niemand in Joegoslavië er iets voor voelt, opnieuw de leiband van de Sowjetunie te gaan lopen. Mentaliteit I Als men Joegoslavië bezoekt, merkt j men direct, dat men met de Russen j niet veel op heeft. Het heeft dan ook {geen zin, de weinige woorden Russisch, die men zo hier en daar heeft opge stoken, in gesprekken met mensen in Joegoslavië te spuien. Men hoort bij spreken even ongaarne Rus sisch als Duits spreken. Wat dit laat ste betreft, zal men er in Joegoslavië zoveel mogelijk de voorkeur aan geven, een gesprek in het Engels en ook wel in het Frans te voeren. Wil men snel goede relaties met de Joegoslavische be volking aanknopen, dan doet men er goed aan aansluiting te zoeken bij de landstaal en vooral er op te letten, dat men niet per ongeluk Russische gebruikt, die er soms verdacht veel op Deze (bijna anti-Russische) mentali teit is een belangrijk element, dat be palend zal zijn voor de toekomstige re laties tussen Joegoslavië en het Sow jetblok. Een grens echter niet alleen deze factor, die Tito er toe gebracht heeft, alles doen wat mogelijk is om de onaf hankelijke positie van Joegoslavië te handhaven. Voorop staat zijn vastbe slotenheid, de Sowjetunie niet opnieuw gelegenheid te geven, in Joegoslavië de lakens uit te delen. En hij realiseert zich, dat hij daar alleen in kan slagen, hij economisch onafhankelijk het Sowjetblok kan blijven. Aan de andere kant beseft hij echter terdege, dat hij toch ook weer belang heeft bij goede betrekkingen met de Sowjetunie. Vandaar, dat hij heel ver wil gaan m Chroesjtsjef tegemoet te komen. Het is echter een feit, dat er voor Tito grens is, die hij niet mag en die hij niet wil overschrijden. En dit laat ste heeft de Russische premier onge twijfeld ervaren tijdens zijn bespre kingen met Tito in diens vakantiever blijf op het eiland Brioni. dienst verbouwde Deense boerderij zullen de opnamen voor de film worden ge maakt, waarvan de regisseur zegt dat het slechts een documentaire is. Deson danks wordt de Deense toneelspelers van alle kanten afgeraden aan vaardiging van de film mee te zo zacht zo geurig Enkele legereenheden zijn uit Sai gon teruggetrokken, kennelijk met de bedoeling om enige ontspanning te brengen in de stad. De eenheden, die de vorige week Saigon zijn binnen gerukt in verband met de afkondiging van de staat van beleg, zijn nu echter vlak buiten de stad gelegerd. De scholen zullen morgen weer begin- ;n. Rond 600.000 mensen hebben in de afgelopen dagen massabijeenkomsten ge houden in de hoofdsteden van de pro- es. Op deze bijeenkomsten had zijn goedkeuring gehecht aan de jongste regeringsmaatregelen. Voorts i een groep studenten en hoogleraren Hue president Ngo Dinh Diem om „vergiffenis" gevraagd. Van welingelichte zijde is intussen ver omen, dat twee van de groep boed dhistische leiders die het tegen de re gering hebben opgenomen aan arrestatie ontkomen zijn. Men vermoedt dat zij hun toevlucht bij de Amerikanen hebben gezocht. President Ngo Dinh Diem heeft Do Van Ly, consul-generaal van Zuid-Vietnam in Nieuw Delhi, benoemd tot ambas sadeur in Washington. Hij zal daar de opvolger worden van Tran Van Tsjuong. die de vorige week aftrad uit protest tegen het optreden van de regering tegen de boeddhisten. Radio-Moskou heeft gisteren voor ?rst sinds twee maanden weer een Chi- „ees programma uitgezonden in de Russische taal. Het betrof de beoorde ling van een Russisch dichter door een vooraanstaand Chinees literator. De om roeper kondigde het programma aan met de woorden: „Hallo, beste Russi sche vrienden..." V.N.-conferentie voor toerisme: Wedijvi er Afgewacht moet worden, in hoeverre Chroesjtsjef er in geslaagd is, „zaken te doen" met Tito. Want afgezien van het feit, dat hij er niet in geslaagd is, Joegoslavië terug te brengen in het Sowjetkamp. zijn er toch wel moge- llijkheden, die de Sowjetunie kan uit- 'erken. buiten. Het land van Tito heeft een in de Afro-Aziatische wereld, de meeste landen het zgn. neu tralisme aanhangen dat Tito sinds 1948 met toenemend succes heeft v kondigd. Maar het is de vraag, of juist de Sowjetunie hier garen bij kan spinnen. Wanneer de Sowjetunie haar invloed in de wereld wil vergroten, dan zal dat met vreedzame middelen ten gebeuren. Het voornaamste wapen, dat haar ten dienste staat is het aanknopen economische relaties met zoveel gelijk van deze landen om op die wij gestalte te geven aan de economi sche wedijver, waarvan Chroesjtsjef blijkbaar zoveel verwacht. Kortste eind Ook hier lijkt de Russische premier in het kortste eind te zullen trekken. Chroesjtsjef heeft de Joegoslaven ge vraagd, de Sowjetunie zoveel mogelijk te steunen in deze eonomische oorlog -oering tegen de westelijke mogendhe den. Tito heeft hier aanvankelijk met een ijzig stilzwijgen op gereageerd. Want voldoen aan het verzoek van de Sowjetpremier zou neerkomen op een Joegoslavische capitulatie voor de Sowjetunie. En dat op een moment, dat nota bene een land als Roemenië, nog steeds deel uitmakend van het Sowjet blok, openlijk in verzet is gekomen te gen de „imperialistische politiek" van Moskou, die gestalte heeft gekregen in de Comecon, een communistische orga nisatie, die als tegenhanger van de EEG (Europese economische gemeen schap) werd opgericht. Tito zaj er niet aan denken, de banden met het Wes ten door te snijden, die er toe bijge dragen hebben het bestaan van de Joe goslavische bevolking leefbaar te ma ken. Op de conferentie van de Ver. Naties inzake toerisme in Rome gisteren een geamendeerde resolutie aanvaard waarin Zuid- Afrika en Portugal uitgenodigd worden zich terug te trekken, aangezien de aanwezigheid van beide delegaties „ongewenst en ongeschikt" is. De resolutie was ingediend door der tien Afrikaanse landen. Deze ontwerp resolutie wilde Portugal en Zuid-Afrika zonder meer uitsluiten, maar het amen dement van Zuid-Slavië „nodigde beide landen uit zich terug te trekken". Deze formulering kreeg een meerderheid van 38 tegen 25 stemmen, bij negen onthou dingen. De conferentie heeft ten doel midde len te vinden om het reizen in de ge hele wereld te vergemakkelijken ei ontwikkelingslanden te helpen mee: komsten uit het toerisme te halen. Geen politiek Van meet af aan heeft de leiding van de conferentie alle politieke kwesties buiten discussie willen hou den. maar het communistische blok heeft de resolutie gesteund. Vrijwel alle westerse landen stemden tegen. Amerika liet zelfs weten zich te zul len beraden of zij verder aan de conferentie zal deelnemen. Premier Verwoerd heeft In een rede in Durban gezegd, dat zijn land past een bondgenoot van het Westen te zün, als het Westen biyft weigeren politiek van constructieve samen' king te voeren. In zware tijden, aldus Verwoerd, is Zuid-Afrika goed genoeg om te helpen, maar dan moet het Wes ten ook nu bereid zijn meer voor Zuid- Afrika te doen. Vluchtelingen Inmiddels zijn in Beetsjoeanaland, vanwaar enige weken geleden een kleurling, dr. Abrahams, door Zuidafri- kaanse politiemannen is ontvoerd, weer vier vluchtelingen uit Zuid-Afrika aan gekomen. Het betreft hier personen van „de grote vissen van de politieke onder grondse beweging in Zuid-Afrika zijn". Het zijn Arthur Goldreich, een talent vol schilder, en Harold Wolpe, die op 11 augustus erin geslaagd zijn uit het hoofdbureau van politie in Johannes burg te ontsnappen. Zij waren als pries ters vermomd per vliegtuig in Francis- town aangekomen. Moosa Moola en Jassat, twee Indiërs die indertijd tegelijk met Goldreich en Wolpen wisten te ontsnappen, zijn in- els in het Britse protectoraat Swa ziland aangekomen. Oostduitse kritiek op Peking De Oostduitse ambassade in Peking heeft een verklaring van de Chinese re gering van 15 augustus jl. over de on dertekening van het beperkte kernstop verdrag teruggestuurd, waarin Moskou werd verweten de internationale positie van Oost-Duitsland op te offeren ter wil le van een samengaan met de westelijke mogendheden. In verband hiermee publiceerde het Oostduitse persbureau ADN een ver klaring waarin- ongewoon scherpe kritiek op de Chinese verdachtmakingen wordt geleverd. De Chinezen lijden aan grote zelfoverschatting daar zij zich een oor deel aanmatigen over de vraag of het verbod van kernwapenproeven de belan gen van Oost-Duitsland al dan niet dient, aldus de verklaring waarin de Chinese leiders worden beschuldigd van in menging in de Oostduitse politiek. Dinsdag 3 september is het tien jaar geleden dat de Europese „Con ventie ter bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden" van kracht werd. De conventie, die in 15 van de 17 lan den van de Raad van Europa geldig is (Frankrijk en Zwitserland hebben haar niet bekrachtigd) is weliswaar later tot stand gekomen dan de universele ver klaring van de rechten van de mens, die in 1948 door de Verenigde Naties werd goedgekeurd, doch zij gaat veel verder. Op Europees niveau is het nl. niet by een „verklaring" gebleven: er Is een bovennationale rechtspraak opgezet die toeziet op de naleving van de conventie. Dit geschiedt door een Europees hof en een Europese commissie, beide zetelend in Straatsburg, voorts is aan het comité van ministers van de Raad van Europa een taak bij de internationale rechts bedeling toegewezen. Bovendien kent de conventie niet alleen een klachtrecht tussen de staten, maar ook van indivi duele personen tegen staten. Dit laatste is door acht van de vijftien contracteren de landen, w.o. Nederland, erkend. Op 3 september zullen in Straatsburg, waar de Raad van Europa en het hof zetelen, geen speciale herdenkingsplech tigheden worden gehouden. Men wacht daarmee tot 18 september. Dan is de raadgevende vergadering waarin parle mentaire afgevaardigden uit de 17 lid staten van de Raad van Europa zitting hebben, in Straatsburg bijeen voor de herfstzitting. Op die 18e september zal de voorzitter van de raadgevende ver gadering, de Franse oud-premier Pierre Pflimlin, die burgemeester van Straats burg is, de eerste steen leggen voor een eigen gebouw voor het hof, dat tot op heden gehuisvest is in het gebouw van de Raad van Europa. Ook staat voor die dag een academische zitting van de raad gevende vergadering op het programma. In de afgelopen jaren zijn meer dan duizend klachten over vermeende schen dingen van de conventie in Straatsburg binnengekomen, voornamelijk van indi viduele klagers. Slechts enkele tientallen ervan bleken ontvankelijk te zijn en leidden tot een procedure. (Advertentie) Algerijnse grondwet werd goedgekeurd De Algerijnse nationale vergade ring heeft gisteren alle artikelen van de nieuwe grondwet goedgekeurd, waardoor Algerije een republiek met een presidentieel bewind en een staat met één partij is geworden. Algerijes grondwet werd met 139 stemmen voor. 23 tegen en 8 onthou- dingen goedgekeurd. "ïtelag echter nog met oHjcKei. Volgen» de de republiek zal worden. Vermoe delijk zal er op 8 september een volks- Lijm snél en muurvast met Ceta-Bever CM Tl TIY i Dc ideale kontaktlijml wlltLI m Groningen heeft giste ren het 28 augustusfeest gevierd, de herdenking van Gronings ontzet in 1672. Hoogtepunt van het programma was weer het concours van eenge spannen tulgpaarden aan de hand en voor de wagen midden op de met zand bestrooide Gro te Markt. Het is een unicum in Europa, dat een dergelijke paarden- keuring midden in de stad wordt gehouden. Koningin Juliana heeft nlt haar vakantieverblijf gram gestuurd aan de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, met de volgende in houd: „Verzoek u bewo ners van Jordaan mijn hartelijk meeleven met herdenking 350-jarig be staan over te brengen". Het telegram is doorge- gegeven aan de voorzit ter van het organisatie comité van de feestelijk heden in de Jordaan. De VW Breda heeft dc VW's in Orange (Frank rijk), Diest (België) en Dillenburg (Duitsland) voor een toeristische rou te langs deze steden, ver bonden in de unie van Oranjesteden. Het voor stel is inmiddels aan vaard. De Britse medische vereniging heeft vandaag de eerste moeder die kan aantonen dat zij, toen zij ouder was dan 53 jaar, zeven maanden en twaalf dagen, nog een levend kind ter wereld heeft ge bracht, een beloning van 25 guineas (ruim 265 gul den) in het vooruitzicht gesteld. Vaderschap op hoge leeftijd komt nogal eens voor, maar er is in Engeland maar één ge val bekend van een vrouw die na haar 52ste jaar nog het leven schonk aan een baby. I Het bierverbruik in de wereld is met 3,6 procent in vergelijking met 1061 gestegen tot 43.312.000.000 liter. De Belgen drinken het meeste, namelijk 122 liter per persoon. Daar na komen de Westduit sers met 109 liter en de Nieuwzeclanders. Neder land staat op de veer tiende plaats met 28 li- tor per hoofd per Jaar. 1302) Een Europeaan die opgeno- kenhuis dag en nacht voor Jan zal tot zijn verbazing en ongenoegen bepaalde zieken bestemmen. netjes met allerlei etenswaren door aten en zich bovendien nog bedron ken ook. Ook kon het gebeuren dat een patiënt, goed bedacht door zorg zame verwanten of vrienden, heerlijk smulde van de hem gebrachte kostjes, terwtfl anderen met uitgeteerde licha men (eventueel nog bedgenoten van de schrokker) dit ge- zwelg moesten aanzien. Ook in Nederland was de voeding in veel ziekenhuizen zó gering, of familieleden worden aangedragen ten behoeve van vrienden en ver wanten die in deze inrichting ver pleegd worden. Of deze maaltijden steeds in overeen stemming zijn met de noden van de patiënt, is een vraag waarover men zich in dergelijke landen min der bekommert. De hoofdzaak is. dat de zieken niet van honger sterven, hetgeen zonder deze vriendelijke be moeiingen het geval TOCH IS HET ZO! Hoe slecht, dat de meeste zieken zich buiten waarschijnlijk spijzen en dranken van buiten lie- zijn. ten brengen. Dat wil nogal wat zeg- >n dergelijke middel- gen, want zieken namen meestal toestanden ons ook mogen pas dan hun toevlucht tot deze in- i dienen te bedenken stellingen, indien ze geen middelen de milddadigheid van gasthuis te Amsterdam zich eten zij voornamelijk i buiten lieten brengen. Dat i ingesteld op hulp aan armlastigen, weliswaar tegen de regels kon het herhaaldelijk voorkomen dat huis, maar dat was In die nagen r voor dc verpleegden onvoldoende, met zoveel dingen het geval. Teke- of zelfs helemaal geen eten Zeer grote instellingen waren boven dien niet ingericht do honderden zie nend voor de toestanden in die tijd was ook het feit, dat deze inrichting tot 1820 geen enkele badkuip telde eten te voorzien. In het °m de verpleegden bij binnenkomst ken Hótel-Dieu te Parijs, waarover de vorige keer reeds een boekje open deden, werd men door welge stelde inwoners van de stad van goed voedsel voorzien, maar deze hoeveelheden waren nooit voldoen de en werden op zeer ongeregelde tijden verstrekt. Juist met het oog op deze giften en gaven stond het zle- te kunnen reinigen. En toen in dat jaar dan eindelijk één badkuip ar riveerde, werd hij hoogst zelden ge bruikt! Om door te gaan met de voeding, moeten we nog vertellen dat de mensen ten slotte met been derlijm werden gevoed'. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. (Advertentie) Alleen de echte SLTNKIST sinaasappelen zijn gestempeld met SUNKIST en de citroenen met SUNKIST ofSK. Overtuig u dus dat u de echte krijgt! wettig gedeponeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5