Geadopteerde kinderen mogen gedoopt worden Uitleenbedrijven kwalijk, bestrijding is moe iiijt Een woord voor vandaag „Nationale kinderdag" in voorbereiding Brief uit Praag werd verkeerd bezorgd Actie Sittardse marotten bekroond met 3000 2 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 ANDERZIJDS SELECTIE OP SCHOOL De heer S. Klein houdt zich in het Christelijk pedagogisch stu dieblad nog eens bezig met de manier van toelating van leerlin gen op de middelbare scholen. Hij vergelijkt de school met een zo efficiënt mogelijk geleid be drijf. De vraag waarvan hij uit gaat is: kan de school iets overne men, gedachten realiseren, die bij grote bedrijven slagen? Vanzelfsprekend dat vooral de selectie op de scholen een onder werp is dat velen langdurig en in tensief heeft beziggehouden en nog bezighoudt. Wil de school iets doen om een goede doorstroming te be vorderen en een juiste selectie mo gelijk te maken, dan is het een al lereerste eis dat het materiaal, om het bovengenoemde zo goed mo gelijk te verzekeren, in orde is. De huidige gang van zaken is in vele gevallen onvoldoende en vaak ongewenst. Bij de toelating tot het V.H.M.O. is er het gebruikelijke toelatings examen en de bijbehorende vra genlijst. Bij het Ulo is in veel ge vallen een eenvoudige vragenlijst ln gebruik en in een even groot aantal gevallen is alleen het (met vrucht) doorlopen van de L.S. vol doende voor toelating. Bij de ande re takken van het voortgezet onder wijs is het niet anders. Het toelatingsexamen is volstrekt onvoldoende Door de eenzijdige training wordt de aansluiting tus sen lager en voortgezet onderwijs eerder belemmerd dan bevorderd. Daarbij komt dat de leerstof van L.S. en W.H.M.O. niet op elkaar aansluiten. De didactische aanpak van de leerlingen is hier minstens even ver van elkaar verwijderd. Onderzoekingen hebben aange toond dat de antwoorden op de ge bruikelijke vragenlijsten maar een geringe prognotische waarde heb- Samenvattend mag gezegd wor den. dat een bezinning op betere methoden gewenst is. Spelen we nu leentjebuur, dan zouden misschien enkele gedachten die bij het bedrijfsleven succes hebben, verwezenlijkt kunnen wor den. a. De eerste selectie en zeker de bouwstenen voor deze selectie lig gen toch in de lagere school. Daarom dient het advie3 van de lagere school Juist gericht te zijn 'en te steunen op een verant woorde observatie. Dit advies zou gegevens moeten verstrekken overt geschiktheid, aanleg, tempo, doorzettingsvermogen, werk wijze; geheugen, concentratie, karak ter; milieu: waarneming, belangstelling, ontwikkeling, opmerkzaam heid. fantasie, al of niet actief; beeld van schoolrapport laat ste twee jaar; eventuele afwijkingen in con stitutie. Gezien de voortgaande, meest al continue ontwikkeling van het schoolkind kunnen deze gegevens verwerkt worden in een eenvou dige persoonslijst. Het voordeel is. dat men zich tenminste eenmaal per jaar zal moeten bezinnen op een aantal genoemde specifieke eigenschap pen. Het systematisch overzicht van deze gegevens en van de rapportcijfers geeft een meer gefundeerd beeld en oordeel dan alleen de individuele visie van de laatste leerkracht b. Het huidige toelatingsexamen zal vervangen moeten worden door een schoolafsluitingsexamen van de lagere school. Daarbij zal regionaal door de ver schillende scholen samengewerkt moeten worden. Voordelen zijn. dat men zodoende als schoolgemeen schap meer en beter komt tot di dactische bezinning en tot overeen stemming over de mogelijkheden die in het kind op lager schoolni veau kunnen worden ontwikkeld. Lacunes in de geboden leerstof en eventueel overtrokken werkmetho den kunnen dan worden gerectifi- A1 al i de basis om op verder te bouwen dan het huidige toelatingsexamen geeft. Er zal een zeer intensieve samenwerking nodig zijn van prac tici en theoretici op het gebied van de didactiek. c. De psychologische test krijgt in onze scholen hoe langer hoe meer burgerrecht. Een bezwaar kunnen misschien de kosten nog vormen. Maar bij de twijfelgevallen en de moeilijke gevallen is de nood zaak ervan geboden en voor ieder duidelijk. Voor het normale kind is het echter evenmin een overbo dige luxe. Het zou van groot be lang zijn indien schoolarts, psycho loog en pedagoog (voor de lagere school het hoofd der school) op ba sis van gelijkheid de problemen rondom het schoolkind van genoem de school gingen doorspreken. Voor het hoofd der school zal dit zeker betekenen dat hij zich veel meer zal moeten verdiepen in en oriënte ren op het pedagogisch-didactisch terrein om als gelijkgerechtigde te kunnen meespreken. Misschien dat de ped. certificaat cursussen hier een stap in de goe de richting betekenen. Bij de begeleiding van het kind is een tijdige selectie en een verant woord gerichte studierichting van zo evident belang dat het de plicht is van de school van meet af hier aan ruimschoots aandacht te geven en de geëigende middelen (waartoe zeker bovengenoemde behoren) zo goed mogelijk toe te passen. Gerei, synode breekt met traditie Nieuwe wet gaf de noodzakelijke garantie (Van onze kerkredactle) De gereformeerde synode van Groningen heeft zich gistermiddag bezig gehouden met een oud pro bleem. Het ging om de vraag of geadopteerde kinderen gedoopt mogen worden. Op de vorige syno de kwam ook reeds een rapport op tafel, maar toen waren de depu- taten het onder elkaar niet eens geworden. Zij boden te laat een meerder- en minderheidsrap port aan. In de tussentijd zijn ech- Synode gaat niet klagen bij KNVB De wedstrijd FeiienoordBenfica.- ge speeld op een biddag voor het gewas, kreeg een synodaal staartje in Gronin gen. De classis Barendrecht had de Ge reformeerde Synode gevraagd de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond te at tenderen op het bestaan van de Jaarlijk se bid- en dankdagen, opdat er dan geen belangrijke voetbalwedstrijden zullen worden georganiseerd. De synode voelde hier weinig voor. slechte kerkbezoek werd niet slechts dergelijke t.v.-wedstrijden geweten, n ook aan gebrek aan belangstelling eigen leden. Men was van mening dat het verzoek van Barendrecht bovendien op praktische bezwaren stuitte. Omdat men geen reëel effect verwachtte werd besloten aan het verzoek van de classis Barendrecht niet te voldoen. Evang. broedergemeente in synode bijeen Tn de Wanicakerk te Paramaribo is de eerste provinciale synode van de Evan gelische Broedergemeente Suriname door de praeses, ds. V. Muller, officieel ge opend. Hierbij waren onder meer aan wezig ds. Forster, die speciaal voor deze synode uit Herrnhut in Oost-Duitsland naar Suriname is gekomen, en ds. Meeu- wes, vertegenwoordiger van het Zeister zendingsbestuur. Nadat de synode had toegestemd in het voorstel van het provinciale bestuur om in commissies te gaan ter bestudering van de ingediende voorstellen werd het verslag van de praeses in behandeling genomen. Hierin werden de volgende punten behandeld: Van een synodale naar een uniteitsprovincie; Gedenkwaar digheden van de E.G.B.S. uit de laatste jaren; De opleiding van de Surinaamse theologische studenten in Nederland; Uniteit en oecumene. Naar aanleiding van het onderwerp oecumene werd tegelijk het rapport van ds. Schalkwijk contactman van het Caribische gebied in behandeling ge nomen. waarin hij mededeling doet over onder meer het houden van een regio nale conferentie der broedergemeenten van het Caribische gebied in Suriname in 1964 en het opzetten van een theolo gische bibliotheek met financiële steun van kerken in het Caribische gebied. BOEKENHOEK Zelfkritiek in de wetenschap. Uitgave J. H Kok N.V., Kampen. Dit zijn de interfacultaire voordrachten, in 1960 aan de Vrije Universiteit gehouden door de hoogleraren Schippers. Van der Molen. De Roos. Voous en Wielenga. en in op dracht van de V.U. uitgegeven. Interes sante verhandelingen over een belang rijk thema. Vakblad metaalindustrie: In het jongste nummer van het vakblad van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische industrie wordt aandacht geschonken aan de moeilijkheden rondom de uitleen bedrijven. De schrijver constateert, dat in de vakraad voor de metaal industrie de partijen het wel eens zijn over de noodzaak aan het euvel van de uitleenbedrijven een eind te maken, maar dat men het over de middelen niet eens is. ..Metalectro visie" schrijft dan- ..Het is nu eenmaal een niet te weerleggen Een r.k. theoloog heeft verklaard dat feit. dat de metaalindustrie niet de eni- rooms-katholieken en niet-katholieken ge bedrijfstak is waarin gebruik wordt: het „in grote mate gemaakt van geronselde arbeidskrach-j behoefte aan gezinsplanning' in verband ten. Zou de metaalindustrie dan ook het met de bevolkingsexplosie in de wereld, besluit nemen in deze bedrijfstak het| In een artikel dat zowel is afgedrukt ligt voor de hand dat de werknemersor ganisaties zwaar tillen aan deze kant van de zaak, zwaarder dan de vakbon den. die van hun kant weer meer oog hebben voor de onrust in de gelederen van hun eigen groeperingen R.K. theoloog verklaart: Geen verbod van kerk op geboortenregeling ter de tegenstellingen overbrugd.! Zowel deputaten als commissie van rapport kwamen met het voor stel in het vervolg geadopteerde kinderen tot de doop toe te laten. Dit werd door de synode aanvaard. Zo braken de gereformeerden met een traditie van bijna vier eeuwen. Al die tijd werden in gereformeerde kring geadopteerde kinderen niet tot de doop toegelaten. Een dergelijk be sluit werd reeds genomen op de sy node van Dordrecht van 16181619. Prof. Van der Woude was dankbaar voor het feit dat eindelijk werd gebro ken met een traditie van eeuwen. Deze traditie werd volgens hem indertijd ge- boren uit een besluit genomen met een kleine minderheid. Het ging in de ze ventiende eeuw om een vraag uit Bata via of geadopteerde heidenkinderen ge doopt mochten worden. De vraag werd eerst aan ds. Joh. Bogerman (die voor zitter werd van de Dordtse synode) voor gelegd, die van mening was dat dit wel kon. De synode sprak zich daarna met een kleine minderheid echter tegen de doop uit Achtergrond In de bespreking kwam naar voren dat er in wezen twee redenen zün waarom de gereformeerde synode zich nu eindelijk achter de conclusie van ds. Bogerman stelde. In de eerste plaats biedt de nieu we adoptiewet nu zekerheid dat geadop teerde kinderen niet meer kunnen wor den afgenomen. Dr. F. L. Bos uit Vlaar- dlngen was bovendien tot de conclusie gekomen dat dit rapport duidelijk i maakt dat er ook ln gereformeerde kring een wat sterker accent begint te vallen op de zogenaamde gezinsdoop. Deze gezinsdoop werd dezer dagen nog sterk verdedigd door prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker in zjjn nieuwste boekje „GU zjjt gedoopt De rapporteur ds. K. G. Idema van Wilsum übei- Neuenhausen, deelde in zijn verdediging van het commissierap port mede dat hij zelf eerst ook aarze lend gestaan had t.o.v. het antwoord da nu gegeven is. Kunnen ouders door de adoptie kinderen brengen in het Verbond? Hij is tijdens de studie met zijn commissie echter steeds die per overtuigd geworden van de juist heid van de doop van wettig geadop teerde kinderen. Hij bood alleen zijn ex cuus aan voor het feit dat een dergelijke rijke geloofsuitspraak gevat moet wor den in de dorre woorden van de over wegingen en de besluiten, die aan de synode werden voorgelegd. Verzegelt Het werd een zeer rustige discussie waaruit bleek dat eigenlijk alleen ds. O. Bouwman uit Nijverdal zich een be slist tegenstander betoonde van deze doop Heel even kwam zijdelings nog het oude probleem van de „veronder stelde wedergeboorte" aan de orde toen dr. F. L. Bos op grond van d ting van de rapporteur de 1 sprak dat de uitspraak dat heil belooft en schenkt" een id zou inhouden van belofte en vervulling. Hij verzocht en verkreeg bi. ment de toevoeging van h optreden van koppelbedrijven onmoge lijk te maken, zonder dat op korte ter mijn algemene maatregelen zouden vol gen. dan zou de metaalindustrie hier van bepaald de dupe kunnen worden. Niet alleen zou de uittocht van werkne mers uit de metaalindustrie blijven voortduren, maar bovendien zouden de ze geronselde werknemers dan geheel voor de metaalindustrie verloren gaan. hetgeen o.m. de onderbezettingsverlie- zen nog verder zou accentueren. Het „The Christian Century", stants tijdschrift, als in eei schrift, „Ave Maria", schreef John o'Brien van de universiteit van de Notre Dame, van mening te zijn dat rooms- katholieken en protestanten kunnen sa menwerken voor een verantwoord ouder schap. „De voorzichtige regeling van geboor ten en het duidelijke bewustzijn van dt verantwoordelijkheden die daaruit voort vloeien". zo zei hij. „zijn de sleutel tot opbouwend werk, zowel nationaal als internationaal". „De r.k. Kerk verbiedt de geboorten- regeling niet", aldus o'Brien. „Om eer ernstige reden is een echtpaar vrijge steld van de normale verplichting tot ouderschap. Dit voor een lange periode zelfs voor de gehele duur van hel „verzegelt", zodat 1 wordt vanuit de overweging dat in h O.T. naar Gods bevel niet alleen het t gen kind. maar de slaven van Abraha met hem in het verbond Gods opgen men en besneden werden, zodat ni slechts het „gij en uw nageslacht." ma ook het „gij en uw huis" door God a regel des verbonds werd gesteld en d in het Nieuwe Testament God Zijn heil belooft, verzegelt en schenkt aan de ge lovige en zijn huis. Wel werd uitgesproken dat deze kin deren alleen gedoopt mogen worden als ze wettig ztin geadopteerd, opdat er de garantie is dat de christelijke opvoeding niet plotseling onderbroken kan worden. „Vleugels" in Geref. kerken AUTOMATISCH WASSEN APfi TURNAMAT f 1298.- Wasmiddel in zeep bakje. 5 kg wasgoed in de trommel. Tempera tuur instellen. Knop omdraaien. Voorwas- sen, wassen, 5x spoe len gebeuren verder geheel automatisch in de roestvrij edelsta- len kuip en trommel. Het wasgoed nog even in de centrifuge. Klaar. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig \ilL voor machine en was. Vraag hel voordelige 6smm Skip .159 pak.'™ 6Ë El Het gebod, dat Mozes in opdracht van God het volk Israël oplegt, is niet te moeilijk en niet ver weg. Het is niet in de hemel en niet aan de pverkant van de zee. Mozes zegt (in het boek Deuteronomium, hoofdstuk 30 vers 14): Dit woord is zeer dicht bij u, in uw mond en in uw hart, om het te vol brengen." Geen man en geen vrouw van het volk Israël zal zich er ooit op kunnen beroepen, dat hij of zij niet weet wat God vraagt. En evenmin zal iemand ooit kunnen zeggen, dat het veel te moeilijk is om te doen wat God gebiedt. Als het volk straks toch de verkeerde weg opgaat, dan zal er geen verontschuldiging zijn. Want het gebod is in hun mond j maar vooral in hun hart. Niemand zal ooit kunnen zeggen: had ik het maar geweten, dan zou ik mij vast en zeker aan het gebod hebben gehouden. Mozes heeft uren nodig gehad om de Israëlieten in te scherpen wat God van hen verwachtte, eenvoudigweg uit dankbaarheid voor de redding uit de Egyp- tische slavernij. In de concrete vorm van de wetten en gebo- i den, zoals die, in details uitgewerkt, voor Israël golden, wendt God Zich niet meer tot ons. Maar laten wij toch vooral niet denken, dat daarmee nu ook de klem van Gods recht op uw en mijn levenvan Zijn eis ons door Zijn Woord te laten leiden, vervallen is. Wij draaien onszelf alleen maar een rad voor de ogen, als wij mochten denken, dat het er niet meer zo nauw i op aankomt. Verontschuldigingen achteraf worden niet ge accepteerd. En Gods geboden zijn niet aan tijd gebonden! Als onderdeel van Universal Children Day In februari of maart ,,De stichting stelt zich ten doel de hulpverlening aan het kind in onderontwikkelde gebie den, zomede hulpverlening aan het lichamelijke, geestelijke of zedelijke hulpbehoevende kind in Nederland, één en ander in de ruimste zin". DLt artikel 3 van de statuten der Stichting .Natio nale kinderdag" geldt als aanbe veling voor het streven van de stichting om te komen tot het instellen van een jaarlijkse kinder dag, als onderdeel van de Uni versal Children Day. De opzet is dat de gehele schoolgaande jeugd vanaf het kleuteronderwijs tot en met het middelbaar, voorbereidend hoger onderwijs en het vakonderwijs, op deze Kinderdag haar kunnen aan de ouders toont door het exposeren van tekeningen, handarbeid, werkstukken, het ten gehore brengen van muziek, zang, door sport- demonstraties enzovoorts. De Stichting „Nationale Kinderdag" stelt zich verder voor op de te houden Kinderdag (de datum is nog niet bekend voorgesteld wordt de eerste zater- n februari of maart) via pers, ra- televisie op medisch, pedagogisch, psychologisch, psychiatrisch en juridisch ,Pugwash'-conferentie over ontwapening en wereldveiligheid 60 geleerden uit 24 landen zullen deel nemen aan de elfde „Pugwash"-confe- rentie, die van 20 tot 25 september in de Zuidslavische stad Dubrovnik wordt ge houden. Tot de deelnemers behoren ook geleerden uit de Verenigde Staen, de Sowjet-Unie en Groot-Britannië. Op deze conferentie over weten schappelijke en wereldaangelegenheden zal gesproken worden over „algemene vraagstukken van ontwapening en we reld-veiligheid". De conferentie zal in het bijzonder aandacht besteden aan de rol die neu trale landen kunnen spelen bij de ont wapening en de mogelijkheid van het in stellen van kernwapenvrije zones in Europa en in andere gebieden. De „Pugwash"-conferentie ontleent zijn naam aan de Canadese plaats Pugwash, waar zij voor het eerst werd gehouden, in 1955. Er nemen geen re geringsfunctionarissen aan deel. (Van onze kerkredactie) den achter het ijzeren menen nog i gordijn.staartje hebben. De lei- Die verbazing bleek ders van de Praagse vre- 'elijk." Dr. P. G. Kunst heeft gisteren in zijn openingswoord op de Gereformeerde sy node gesproken over het verschijnsel - - - - van „vleugels'' in de kerk. In enkele de nakomelingen Dit edities van gisteren stoond in het sy- oedsel, kleding en j nodeverslag abusievelijk ..leugens". Men ste doel van het huwelijk niet louter de voortplanting de opvoeding betekent mee onderdak: het betekent dat zijn leze dus: In zijn openingswoord i hij geschikt on- londer meer. dat er de laatste tijd gespro- - culturele erfenis van ken wordt over „vleugels" in de kerk. het kind kan openstellen.Daardoor komt de kerk er opnieuw vcor {te staan de belijdenis trouw te blijven. Begaafdheidsreserve bij de jeugd Op de algemene vergadering rijkslerarenvereniging^ sprak gisteren prof. de Al in de vastentijd zei den de Sittardew: ..Wij helpen ons onder elkaar dan gaat het vanzelf". De voor 90 procent r.k. bevolking van deze Lim burgse stad maakte deze leus in de actie voor de herbouw van de afge brande gereformeerde kerk waar. De Marotten, onder leiding van prins Marot, met carnavals muts en collectebus heb ben afgelopen zaterdag ruim 3000 opgehaald. Een belangrijk deel van de gestelde 200.000 is reeds binnen 'via parti culieren, kerkelijke col lectes en de straatcol lecte in Sittard). De nieuwe gereformeerde kerk zal er komen ge bouwd met stenen die te gen inkoopsprijs aange boden zijn en door een architect die gratis zich beschikbaar stelt. Hoe dat ging die col lecte? De caféhouder kwam achter zijn tap kast vandaan. Niet met borrels, maar met ƒ25. De slager in volledig tenue, met schort voor en mes in de hand, brengt 10 bij de Marot, De kapelaan stond al te wachten toen de auto („De gereformeerde kerk in de brand, Sit tard helpt uit de brand") langs ae kerk kwam. Het wordt een met Lim- burgse humor gekruide triomftocht ..We zijn) toch allemaal vrienden", zegt een gever. Het is geen diepzinnige theolo- j Oosterbeek de Wolff, direc- het Centraal Planbureau in Den Haag over het onderwerp: „Mogelijkhe den tot vaststelling van begaafdheids- rCHet °bêstaan van een begaafdheids reserve. aldus prof. De Wolff, is uiterst belangrijk voor onze economische groei en voor de democratische instelling van ons volk. Het is nodig dat ieder kind op de plaats komt. die het zou kunnen bereiken. Spreker achtte geen reden aanwezig om bij de pakken neer te zit ten Hij besprak hoe men de reserves kan vaststellen, daarna de cijfers over de potentiële reserve. Het moderamen der Gereformeerde synode van links naar rechts: ds. H. W. H. van Andel, actuaris ds. E. N. van Loo, eerste scriba; dr. P. G. Kunst, praeses; ds. P. van Strien, assessor; dr. J. R. Hommes, tweede scriba. De Kerken tijd geleden een uitno diging om deel te nemen aan een voor-conferen tie van de zogenaamde Praagse vredesconferen tie. De conferentu middels reeds gehouden, maar de brief was bin nengekomen op de agenda. aandacht te besteden het Comité Een oproep tot medewerking het Christelijk Pedagogisch Studieblad! gericht aan onderwijsinstellingen in| ons land. In dit blad is de volledige lijst met namen. Hierin hebben zitting prof. dr. P. A. H. Baan, Johan Bodegraven. Godfried Bomans, mr. J. G. Boor, Simon Carmig- gelt. prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr. A. C. Drogendyk, H. M. C van Eck-Duy- maer van Twist, prof dr. Th. Hart do Ruyter, dr. O. Jager. mr. B. Kist, ds. A. Klamer, W. A. Kooper, prof. dr. J. M. Langeveid, ds. E. E. de Looze. prof. dr. P. Muntendam, prof. dr. N. Perquln, prof. dr. A. Querldo, A. Roland Holst, prof. dr. Th. Rutten, J. E. C. Schook,A mevr. L. Spelberg-Stokmans, dr. Th. D. ei G. Stoeltnga, dr. H. Turkstra, drs. A. ,-an Zutp-hen. q Vrije zaterdag in* land- en tuinbouw1 Het bestuur van het Landbouwschap! heeft kennis genomen van enkele be-r_ sluiten van de hoofdafdeling sociale za-"1 ken inzake arbeids- en rusttijd«n in eenBi vijftal rayons: vier voor de tuinbouw en een voor de landbouw. De door deN) A.N.A.B. voorgedragen leden van de i hoofdafdeling hadden laten aantekenencu dat zij zich met twee van deze beslui-, ten niet konden verenigen, namelijk die betreffende de tuinbouw in het rayon Katwijk en de landbouw in het rayonWi Zuidhollandse Eilanden. Zij vonden hetVL in deze regelingen opgenomen aantal i vrije zaterdagen, respectievelijk 21 en 26na per jaar. te weinig. Over in het overleg tussen werkgevers eön.: werknemers geen overeenstemming be reikt. De zaak werd daarom J~~" desconferentie zijn nu Toen contact werd op- wat beter op de hoogte genomen met de Leidse hoogleraar, prof. dr. A. Rasker bleek dat de de Nederlandse ker kelijke kaart. Zij zijn plan om voor uitnodiging in het geheel volgende grote vergade- Praag, de Gere- - niet bedoeld de Gereformeerde Ker- formeerde Kerken offi- ken. In Praag had men cieel uit te nodigen. In stond de verkeerde naam ge- de toekomst zal de sy- kozen uit een lijst van node de brief dus niet rief was bestemd De gereformeerden Nederlandse kerken. De van de agenda behoe ven af te voeren, wegens een verkeerde adresse ring. Dan zal er dus toch De synode voerde deze moeten beslist worden een beetje ver baasd over deze plotse- de Hervormde Kerk. linge uitnodiging, want er was nog nimmer of ficieel contact geweest met deze organisatie, die in het bijzonder opgezet Maar de ve is door kerken van lan- adressering zal i Gereformeerde vertegenwoordi- ir Praag zullen Ds S. H. J. Voors overleden Op de leefijd i te De vei De uitstekende verhou-ter Overleden ds. S. H. J. Voors. her- ding tussen rooms-katho- vormd emeritus predikant. Ds. Voors protestanten djen<ie de hervormden van Opperdoes, deze j Zierikzee, Enschede. Haarlem en Buurse. Vanmiddag vindt om 12 uur een rouw- J«- dienst plaats in de hervormde kerk te .Wij bedanken Gorssel. waarna de crematie plaatsvindt. blijkt ook actie. Of zoals stadsbewoner het uit-j diênst"piaats drukte: de gereformeerde kerk die ons in de gelegenheid heeft gesteld te laten zien dat wij ondanks alle pijn in verleder, en heden toch één Chris tus hebben. Deze kerk kan altijd op ons reke nen als het nodig is". Beroepingswerk GERET. KERKEN Beroepen te Drijber en Zwartewaal: J. I Geel, kand. te Amsterdam. het bestuur van het Landbouwschap beiit handeld, dat. op voorstel van de hoofd-l o afdeling, besloot tot een regeling met I 23 vrije zaterdagen en zes vrije midda^U] gen, die, indien de bedrijfsomstandighe-jor den dit toelaten, ook voor zaterdagoch tenden kunnen worden omgewisseld. Dt A.N.A.B. bleek ook tegen deze regelinj E te zijn. Deze bond, zo vertelde zijn voor; zitter, de heer S .van der Ploeg, in d^ul bestuursvergadering, voelt niet vooaor „zwarte arbeidstijden en zwarte vrije f zaterdagen". Doi De heer Havenaar (C.B.T.B.) was zee^, teleurgesteld over het standpunt van d( A.N.A.B., de heer Schippers van d( A.N.A.B. sprak van „botte onwil" aan C werkgeverszijde in Zuid-Holland. Ier mb L Nuffic-cursus besloten an; Ontwikkelingslanden"! ook te beducht? 1 wijs gezichtspunt begrijpelijke beducht heid voor het vreemde kapitaal over-c- winnen en vermijden al te streng^ voorwaarden te stellen aan buiten landse investeerders. Het geven val investeringsgaranties door de betrok,, ken landen zou aanzienlijk tot verbet 1 tering van het investeringsklimaat it1?® de ontwikkelingslanden kunnen bijst draeen. Vj Dat heeft de directeur-generaal voom de industrialisatie en de energievoofj^ ziening van het ministerie van econd mische zaken. drs. J. Louwman. ver® klaard in een rede op de slotbijee^" komst van de internationale zomercui sus over industrialisatieproblemen al de stichting voor internationale samerU* werking der Nederlandse universitewe: ten en hogescholen (Nuffic) op ïniti» tief van hti ministerie van econompOa sche zaken heeft georganiseerd in Ddree Haag. ven pot: Vakantiespreiding u niet hopeloos In de gespreksgroep-Goote. waarf6^ ambtenaren van het ministerie van K. en W en vertegenwoordigers v!"ei alle organisaties die op enigerlei wijpili bij het vhmo betrokken zijn zitting helnfc ben en die genoemd is naar de voorziLp, ter an deze gespreksgroep, mr. ïr. L, Goote, inspecteur-generaal van het derwijs. is thans o.m. aan de orde 3 kwestie van de vakantieregeling. tot Dit heeft de heer A. F. J. Jacotto voorzitter van de Rijkslerarenverenigiijet (RLV) meegedeeld op de algemene gadering van deze vereniging in Oost#*? beek. De heer Jacobs merkte o.m. o a dit onderwerp weer in bespiK „nieuwe hoop mag ontkieméücb _4 -nen dje al m0edelo4n in de harten w_ hadden geconcludeerd dat de vakant-1 spreiding in ons land toch een hers» schim zou blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2