Nieuwe leidlse Courant MARS WERD EEN FEEST Cowiientaar Snellere vergrijzing van ons volk Honderdduizenden in Washington Kennedy: „Recht trots te zijn" te. om Volkstelling toont aan: 'even mijnwerkers overleven ramp Vrouwen door de modder meegesleurd Burgers hinderen politie bij arrestatie jongen u u Donderdag 29 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Delftse Markt: KIJKdoos SPEELdoos Zie pagina 7 Klachtendienst' bezorging 18 19 uur l| Nieuws in RS één oogopslag De imars naar Washing ton ds tot een feest gewor den. Er werd geen enkele wanklank gehoord. Ieder een was opgewekt en pre sident Kennedy kon na af loop van de betoging, waaraan door meer dan 200.000 negers en blanken werd deelgenomen, zeggen dat Amerika met recht trots kan zijn op het feit dat iets dergelijks in Washington mogelijk is jeweest. Zeven van de 25 mijn werkers, die bij Moab in de Amerikaanse staat Utah door een explosie van de buitenwereld wer den afgesneden op een diepte van meer dan 900 m. zijn nog in leven. Twee hunner zijn al naar de oppervlakte gebracht. De lijken van acht omgeko men mijnwerkers zijn in tussen geborgen. Ook gisteren overdag is de omgeving van het Gardameer door hevige slagregens geteisterd. Hon derden toeristen werden voor de tweede maal ern stig getroffen door een hagelstorm. Drie auto's van Nederlandse toeristen werden bij aardverschui vingen bedolven. Slacht offers zijn daarbij niet ge vallen. Gisteravond is onder glmstige weersomstandig heden voor de tiende maal een generale repetitie gehouden van de Taptoe Delft. In deze (grandioze) Taptoe staan dit jaar cen traal de herdenking 150 jaar Koninkrijk en het vijftigjarig bestaan van de Kon. Luchtmacht. T^EN MENIGTE als die i gezien. De sfeer was i gisteren had men in Washington nog nooit van een kermis, maar ook van een politieke massabijeenkomst en van een godsdienstig feest. Er waren nog meer ele menten in, maar die zijn niet onder woorden te brengen. Hoewel het een protestmars was, was de stemming voornamelijk opgewekt en zelfs uit bundig. Men merkte onder de meer dan 200.000 demonstranten niets van een ongeduldig wachten op een opzwepende toespraak, of van een neiging om de boel uit de hand te laten lopen. En na afloop kon president Kennedy in een verklaring zeggen, dat Amerika met recht trots kan zijn op de be toging, die gisteren zozeer zijn stempel op Washington heeft gedrukt. Een merkwaardig feit was, dat het 1 tal leden van het Amerikaanse Congres zo lang duurde, voordat de menigte begon samen te stromen. En bij het Washington monument ging men zich dan ook al afvragen, waar iedereen bleef. Het was een verrukkelijke mor gen met koel en helder weer en dauw op de grasvelden- De eerst aanko menden gedroegen zich als gewone toeristenZij stonden met geld hand in de rij voor de lift nc top van het monument. Onder hen wa ren allerlei typen. Bejaarden, die zich niet op hun gemak voelden in de mas sa, vermoeiden na een lange treinreis, fraai geklede jonge vrouwen op hoge hakken en in kleding, die geschikter was voor een cocktailparty en de man nelijke en vrouwelijke beatniks, de mannen met baarden en gitaren en de vrouwen met warrig lang haar en spijkerbroeken. Hoewel alle sprekers wezen op de ernst van deze hoogtijdag, schenen de zangers de geest van de menigte het best te kun- nen treffen met hun tot meezingen er meeklappen nodende wijsjes. Tot de op- tredenden behoorden de volkszangers Josh White en Odetta en de volkszang- groep Peter, Paul and Mary. Zelfs de politieagenten meer dan men in Washington ooit b\j elkaar heeft gezien waren in een opgewekte stemming. Zij beperkten hun optreden tot een enkele vaderlijke opmerking. Bij een menigte als die van gisteren was meer ook niet nodig. De zingende en spandoeken dra gende demonstranten omvatten zowel blanken als negers. Ook een groot aan- op de uitnodiging van de organisa toren naar het Lincolnmoument geko men, waar de betoging een climax be- De stoet voerde een woud van span doeken mee op de tocht langs Constitu tion Avenue. Er waren negervrouwen met vrolijk gekleurde hoeden, negerman nen in kostuums, die varieerden van don kere pakken tot kleurige overhemden, blanke geestelijken met de bijbel onder de arm en vakbondsgroepen. Iedereen deed zijn uiterste best om de voorspellin gen te logenstraffen dat het tot ongere geldheden zou komen. Deze kleurrijke spandoeken vormden een tegenstelling met het decorum, dat de meeste demon stranten in acht namen toen zij waren samengestroomd aan de voet van het machtige Lincoln-gedenkteken. Op de spandoeken stonden eisen om betere huisvesting en eerlijker arbeids voorwaarden. De godsdienstige ondertoon bleek uit een doek, waarop stond: „Recht vaardige God, machtige God, kan Ame rika ons in dit uur de vrijheid ontzeg gen?" Van tijd tot tijd maakten zich groepen los uit de menigte om op de grote gras velden rondom het monument meege brachte maaltijden op te eten. Sommigen deden hun schoenen uit en dompelden hun brandende voeten in de vijver, waar in het monument zich weerspiegelt Alles geschiedde zo volmaakt kalm, dat de Moskouse televisie de plannen on mars uit te zenden liet varen slechts vijf minuten voordat het programma op de beeldbuizen zou verschijnen. Er werd nite gezegd, waarom de uitzending niet doorging, maar klaarblijklijk had in de Russische hoofdstad een groot takel verwacht met wilde tonelen demonstrerende negers, die met blanken en met de politie slaags zouden zijn ge raakt. In Washington heerste een sfeer als op een feestdag. De winkels in het cen trum waren praktisch verlaten. De za kenmensen hadden vrijwel niets te doen. (Voor vervolg zie pag. 9) Op 1 januari bedroeg het aantal personen van 65 jaar en ouder in ons land 1.107.400 en vormden de bejaarden 9,3 pet van de totale be volking. In de laatste vijftig jaar verdubbelde de totale bevolking maar steeg het aantal bejaarden tot het drievoudige. In 1909 maakten de Zeven wanhopige mannen, die provisorische barricaden hadden op- vorpen tegen dodelijke gassen, zijn gisteren levend aangetroffen een mijn bij Maob in Utah (V.S.), op een diepte van 910 m., waar isdag 25 mijnwerkers door explosies van de buitenwereld werden [esneden. Ook werden er acht lijken geborgen. iddingsploegen brachten vannacht twee van de mannen naar boven, "7 nadat een ontploffing de mijn (de diepste in de V.S.) had vernield. De Idingactie verliep pijnlijk langzaam omdat de redders zwaar gehinderd ïr gas, water en technische moeilijkheden met een liftkoker. Vier redders ibben een uur lang vastgezeten toen een liftcapsule bleef steken. Toen zij slotte aan de oppervlakte kwamen, droegen de mannen nog steeds hun irstofmaskers. Zij moesten uit de lift worden geholpen, die half vol water "'"ind. De andere vijf in leven zijnde mijnwerkers zijn niet geïdentificeerd. (Ken..jj bevinden zich in uithoeken van de mijn. Men is nog steeds bezorgd over eten. jn toestand. Ongeruste vrouwen en andere familieleden wachten in grote -dwijr\8Dning Waar de yjjf mannen zitten, zou de lucht goed zijn. Zij zitten nog huijhter een hoop puin. Zij hebben daar zelf een stapel van gemaakt om het is buiten te houden. Dat heeft wellicht hun leven gered. Over het lot van i tien anderen is nog niets bekend. ^Gisteren is in de mijn bij Hazleton (V.S.) een microfoon neergelaten naar de Itata waar men veronderstelt, dat Louis Bova, een van de drie mijnwerkers Nke bij een instorting werden bedolven, zich bevindt. De andere twee werden •teren (zoals men weet) gered. De poging is echter mislukt. Door een m 'tneens neergelaten luidspreker vroeg men Bova, tweemaal te kloppen. Men 'eeg echter geen antwoord. De redders zullen deze manier om met Bova émU contact te komen op verscheidene plaatsen herhalen. Zo lang er nog maar |Q sprankje hoop is, zal mon de reddingspogingen niet staken. f kou/ Mijnwerker David Fellin (links) geeft zijn jonge collega Henry Throne een vuurtje. Samen heb ben ze twee weken in angstige spanning opgesloten in een inge storte mijn doo-"-"bracht, samen worden ze het eerst na hun redding otografeerd. terwijl ze in .ekenhuis van Hazelton, Pennsylvania, worden onderzocht. Bankemployé met anderhalve ton te water Een kleine combi-bestelauto is gisteren in de Kostverlorenvaart te Amsterdam plotseling te water geraakt. De bestuurder de 31-jarige employc van de Rotterdam- sche bank J, P. Valk is daarbij om het leven gekomen. Drie jongemannen sprongen te water, maar tevergeefs. Nadat de brandweer eerst de auto uit het wtater had opge haald dregde de rijkspolitie te water ruim een uur na het ongeluk het lijk var de bestuurder op. In een tas zat een bedrag van circa f 157.000 dat de bankemployé bij de bij kantoren van de Rotterdamse bank had opgeh9ald. bejaarden nog maar 6,1 pet uit van de bevolking. Aldus blijkt uit de thans door C.B.S. gepubliceerde cij fers van de volkstelling. Deze sterke groei komt zich overwe gend in de laatste decennia voorgedaan iet name na 1950. Van 1909 tot 1940 liep het percentage bejaarden slechts op 6,1 tot 7,0, in de maar tienjaren tellende periode van 1940 tot 1950 ver meerderde het va n7.0 tot 7,8 en eind 1960 bedroeg het reeds 9.1. (Voor vervolg zie pag. 9) Geen aftrek voor Van der Putten De heer F. H. van der Putten heeft bericht ontvangen dat het hem aanvan kelijk betwiste salaris bij Defensie van ongeveer een half jaar alsnog zal worden toegekend. Met deze beslis sing onder het nieuwe kabinet kan „de zaak van der Putten" thans als volledig afgedaan worden beschouwd. In november 1961 werd de heer Van der Putten bij Defensie ontslagen, maar de Centrale raad van beroep te Utrecht sprak uit dat dit ontslag vernietigd moest worden. Vervolgens vroeg de heer Van der Putten per 15 november 1961 eervol ontslag. Sinds 1 juni van dit jaar was hij inmiddels in dienst van een particu lier bedrijf getreden en het standpunt van minister Visser was, dat het aldaar verdiende bedrag moest worden gekort op het hem toekomende salaris van De fensie, Van deze korting is dus nu geen sprake meer. Zoals bekend, was overeenkomstig een besluit van de ministerraad een inter departementale werkgroep ingesteld ter bestudering van het vraagstuk van de verrekening van achterstallige bezoldi ging, verschuldigd na een nietig ver klaard ontslag, met de door de ontsla gen ambtenaar uit arbeid elders verwor ven inkomsten. Naar aanleiding van het thans door deze werkgroep uitgebrachte advies heeft de ministerraad besloten, dat zodanige verrekening achterwege dient te blijven. Het hevig onweer dat gisternacht en in de vroege morgen boven Noordhol lands Noorderkwartier heeft gewoed, heeft veehouder M. Quant te Warmen- huizen het leven gekost. Bij het melken werd hij door de bliksem getroffen. Ramp bij Gardameer Ook gisteren overdag is de omge ving van het Gardameer geteisterd door hevige slagregens. Honderden toeristen en kampeerders werden voor de tweede maal zwaar getroffen door een hagelstorm. Naar bekend werd zijn drie auto's van Nederlandse toe risten door aardverschuivingen bedol ven. Slachtoffers waren hierbij niet. Over het aantal doden valt nog niets met zekerheid te zeggen. Zeker is dat één Duitser onder een boom is vermor zeld. Twee vrouwen die meegesleurd werden door stromen modder, worden nog vermist. De man van één van hen. een Duitser, wist zich nog juist vast -te klampen aan een boom. De andere vrouw is een Frangaise. Het ongeluk gebeurde op de camping Lili Mariene bij Tom del Benaco. Ook een trein werd door de bliksem getroffen. Een Italiaans gezin en tien toeristen hebben de nacht doorgebracht op het dak van een pension langs een bergrivier ten noorden van het Garda meer. Het water stond bijna vijf meter hoog. Zij werden met rubberboten in vei ligheid gebracht. Van perron voor trein gevallen en ongedeerd Een passagier, de 50-jarige J. S. uit Voorburg viel gistermiddag laat van het perron op de rails in het Haarlemse sta tion, juist op het ogenblik dat de trein richting Den Haag binnenschoof. Om standers vreesden het ergste: drie wa gons gingen rakelings langs de man heen. Dc man kon evenwel zonder zichtbaar letsel van onder de wagon worden ge haald. Ter observatie werd hij naar een ziekenhuis gebracht waar alleen een lichte hersenschudding werd geconsta teerd. Een machtige aanblik: tien- en tienduizenden demonstranten voor het Lincolnmonument in Washing ton. Deze luchtfoto werd gister middag boven de hoofdstad der Ver. Staten genomen. Spoorwegstaking gaat niet door De Amerikaanse vakbonden van spoor wegarbeiders hebben een algemene sta king die vandaag zou beginnen, afge last. Zij zjjn bereid de onderhandelingen met de spoorwegen over de reorganisa tieplannen voor het spoorwegbedrijf on middellijk te hervatten. Kort tevoren hadden de spoorweg maatschappijen een order ingetrokken waardoor regelingen waartegen de vak bonden bezwaar hadden, van kracht zouden worden. J^EN BELANGRIJK onderdeel van de parlementaire werkzaamheid dient te zijn het stellen van vragen aan de rege ring. Reeds voor wie de krant leest en dat is een bezigheid ook voor Kamer leden is er stof te over. Het verwondert ons wel eens, dal er niet meer vragen worden gesteld. Missehien winnen de Kamerleden aehter de scher men informatie in over allerlei problemen, maar dat kan nauwelijks voldoende heten. Ook in het ondervragen van de regering blijven zij vertegenwoordigers van heel het volk. dat niet minder dan zij op de hoogte wil blijven. Het was een verdienste van de vorige president der Tweede Kamer, dat hij veel heeft gedaan om het dusgenaamde vra genuurtje in de Kamer aan zijn doel te doen beantwoorden. Veel heeft het helaas niet geholpen. Waarom kan bij ons toch niet wat bijvoorbeeld in Engeland wel kan? Daar is het vragenuurtje van een verfrissende levendigheid en dat komt aan de belangstelling voor de politieke zaak ten goede. In deze week is overigens het bewijs ge leverd dat er goede vragen te stellen zijn over kwesties die ons volk bezighouden. In zulke kwesties moet het de regering welkom zijn, gevoelens van onbehagen te kunnen wegnemen. Vragen vanuit de Ka mer bieden haar daartoe de mogelijkheid. Wij denken dan aan de vragen die gesteld zijn over de merkwaardige uitlatingen van de nieuwe vice-president van onze natio nale luchtvaartmaatschappij, uitlatingen die de indruk vestigden alsof hij deze zware benoeming wel zeer licht nam. Vragen zijn ook gedaan over merkwaar dige uitlatingen die gedaan zouden zijn uit de groep van Nederlandse studenten die thans een reis door Indonesië maakt. Eén hunner is in de mond gelegd, dat een volksstemming in Nieuw-Guinea niet lan ger noodzakelijk zou zijn. Moeilijk valt aan te nemen, dat dit werkelijk gezegd is. Maar de vragen aan de regering bieden de kans op opheldering. Dan de vragen over de moeilijkheden waarmede sommigen blijken te kampen hebben in de militaire dienst en die veler gemoederen hebben gaande gemaakt. Ook voor deze vragen behoort de regering dankbaar te zijn. Zelf hebben ook wij in enkele commentaren voor deze problema tiek de aandacht gevraagd. De vragen over Nieuw-Guinea en over de militaire dienst komen respectievelijk van het G.F.V. en van de S.G.P., als om te bewijzen dat ook kleine fracties een alles zins redelijke mate van parlementaire activiteit kunnen ontplooien. HAVO Vest UE WIT tel. 25328 nOVEN het vasteland van Europa zijn de luchtdrukverschillen klein gewor den en de winden zwak. Tengevolge daarvan ontstond in de afgelopen nacht op vele plaatsen in ons land. mist, waarbij de temperatuur in het binnenland tot omstreeks acht graden daalde. Deze kou de nacht volgde op een dag waarop de temperatuur bij gebrek aan zonneschijn zeer laag was gebleven. Het etmaal gemiddelde van de temperatuur was gis teren te De Bilt ongeveer vijf graden beneden normaa.l Het blijft ook het ko mende etmaal betrekkelijk rustig in de atmosfeer boven ons land. Doordat de lucht nog steeds onstabiel is, blijft de De Bm verw,chl vrijda„vond: kans op een lokcle bui bestaan. Oce aanstoringen komen echter niet naar ons Enkele zonnige perioden, maar ook hiep land. Zij trekken o?; een zeer krachtig en daar een bui. Vannacht zwakke wind Azorenhogedrukgebied heen in de rich- plaatselijk mist, morgen zwakke tot ting van Frankrijk. Een eerste storing was daar vannacht reeds aangekoman. wlnd °°»"'uke richtlnten. Een tweede die het restant vormt van de tets hogere middagtemperaturen. tropische cycloon Beulah, ligt midden op (Opgemaakt om 11.15 uur), de oceaan en trekt in dezelfde richting. Tendens stijgend Strand verwachting Zon en maan Vrijdag 30 augustus: zon op 5.46. onder 19.34, maan op 17.19, onder 1.24; 3 sept In het afgelopen etmaal viel langs ons volle maan. strand door buien 15 tot 25 mm. regen. De komende 24 uur is een kleine verbe- Hoogwater Scheveningen tering te verwachten. Morgen overwe- 30 augustus: 11.25 v.m.; n.m. gend droog met een zwakke verander lijke wind. In de middag 17 tot 18 graden xivT n/rm ti\i rrmnpj zeewater 17 graden. Vooruizichten. een w Wt\ 1IV EjUlXUrSi kleine stabilisatie maar nog niet besten dig, daar een nieuw oceaanfront vrij snel Rapporten hedenmorgen zeven uur naar Ierland trekt Utrechtse auto's vaak beschadigd Twee rechercheurs van de Utrecht se politie die gekleed in burger gis termiddag op de parkeerplaats Vre- denburg in de Domstad een jongen van zestien jaar aanhielden, omdat hij samen met een tiental jongere knapen parkeerwachtertje speelde, hebben ernstige moeilijkheden met het publiek ondervonden toen zij de zestienjarige jongen naar het bu reau van politie wilden overbrengen. Is men op deze parkeerplaats zijn auto kwijt wil, wordt men omringd door grote groepen kinderen, die tegen betaling voor een plaatsje voor de auto willen zorgen. Het parkeren is echter vrij op het bewuste plein cn veel automobilisten voelen er niets voor de veelal jonge kinderen geld in de hand te drukken. De gemeente kondigde een politieveror dening af. waarbjj het verboden werd dat op het Vredenburg runnerspraktij - ken werden uitgeoefend. De politie kreeg de opdracht streng tegen de veelal jeu"-hge knapen op te treden en in de afgelopen weken werd een vijf tigtal runners gepakt. Tegen twintig van hen werd oces-verbaal opge maakt. De knapen schromen namelijk niet de auto's te bekrassen van automo bilisten die van hulp niet gediend zijn. Gistermiddag surveilleerden twee poli tiemannen in burger en vatten de 16- jarige L. K. bij de kraag toen deze met enkele kinderen druk bezig was aan zijn lucratief tijdverdrijf. Toen echter de jongen zou worden opgebracht, groepten tientallen mensen, waaronder vele automobilisten, samen en gingen tegen de beide politiemannen tekeer. Zij wilden verhinderen dat de jonge man werd meegenomen. Een kwartier lang hebben de beide poli tiemannen moeten redetwisten om het publiek aan het verstand te brengen dat het in het belang van de openbare orde was dat deze knaap werd mee genomen, maar de schimpende opmer kingen van de omstanders waren niet van de lucht. Eindelijk slaagden de beide rechercheurs erin de jongeman het Jaarbeursgebouw binnen te brengen, waar tevens om as sistentie werd gebeld. Tegen de jonge man is proces-verbaal opgemaakt. De Utrechtse politie is teleurgesteld over het weinige begrip dat men vooral aan de zijde van de automobilisten voor het werk van de politie op deze par keerplaats ondervindt. Temper. tadoe Weer», geeteldh. Sr d il Den Helder zw. bew Ypenburg mist Vltssimgen zw. bew. 13 U 15 11 23 16 11 5 Helsinki Stockholm z Oslo Kopenhagen bew I windstil 16 9 «bew z 3 17 8 mist windstil 20 10 bew. 1 windstil 19 7 Londen aObew. I windstil Amsterdam nust windstil Brussel 1. bew. z Luxemburg on bew ono 1 Parijs on bew. ono 1 Bordeaux geh bew ozo 3 Grenoble zw, bew windstil Nice »w how I nnw 2 Berlijn I windstil 17 Frankfort MUnchen Zürich Genève Locarno Innsbruck motregen windstil 15 I windstil 17 Lissabon geh; bew.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1